Brick Bradford —Toch is het zo! Jesje en «Josje Vanavond Trea Dobbs in eerste voorronde jjjjjggAVRO-generaal zonder leger voor de VARA De vrouw Alberdien 11 MAANDAG 8 FEBRUARI 1965 ETHERGOIVEN-EIHERGOLVEN-ETHERGOIVEN-ETHERGOIVEN ETHERG0LVEN-ETHERG0LVEN-ETHERGOI.VEN-ETHERGO1.VEN- bij wie de leiding van de hele ko lonie berust, althans In tijden van ge vaar. De soldaat verschilt bij de ter mieten aanzienlijk van de arbeider. Hij heeft een lange, harde kop en sikkelvormig gebogen kaken, die voor de aanval zowel als voor de verde diging kunnen dienen en totaal on geschikt zijn voor de normale arbeid in het termietenncst. t.w. het verma len van hout. Met zijn wapens moet de soldaat de zwakke arbeiders ver dedigen tegen mieren, duizendpoten en alle mogelijke andere vijanden die het op termieten hebben voorzien. Wanneer in de harde buitenwand van het termietennest een bres is ge komen en de hele kolonie is bloot gesteld aan de vraatzucht van alle tigen verdediging van dc bres door zich cirkelvormig rond het gat op te stel len. Met geopende kaken bieden zij het hoofd aan elke vijand die wil zij verbroken worden door een over macht van mieren direkt door het aanrukken van nieuwe troepen kan worden hersteld. Tenslotte wordt ook de hele buitenmuur en de loopgraaf, steeds onder toezicht van de soldaten, evenmin tijd verloren gaan en slepen de soldaten bij de tuinbouwendc mie- het binnenste van de vesting Soldaten van mieren die zij met speeksel bcvoeh- aehter de bres tot een met selwerk omtoveren. Tussen de buiten- men muur van de vesting en het nieuwe i de metselwerk blijft aanvankelijk een eedt nauwe groef van enkele millimeters De open, waarin de soldaten zich als i vijanden die de moeite willen i de vesting binnen te dringen, i de soldaten dirtkt de leiding v kolonie op zich. Op dat moment de staat van oorlog en beleg i soldaten die een bepaald geruis kun- een loopgraaf kunnen bewegen, zodal i voortbrengen, dat door de arbei- hun cirkelvormige opstelling mocht Nadruk verboden. op Ceylon zijn volkomen blind moeten dus over andere scherpe waar nemingsorganen beschikken (waar schijnlijk een orgaan voor het waar nemen van. door andere dieren ver oorzaakte, trillingen) om hun taak naar behoren te kunnen uitvoeren. Vooral wanneer de arbeiders zich eens in de open lucht wagen wat uiterst zelden en alleen onder dwingende om standigheden voorkomt dienen de hun als begeleiding meegegeven sol daten van alle kanten op hun hoede te zijn. Hun blindheid schijnt in dit opzicht geen enkel nadeel op te le veren, want steeds volvoeren de sol daten hun plicht op voorbeeldige wij- H. Pétiilon 1. Kijk, hier staan onze nieuwe vriend jes. Of liever: ons nieuwe vriendinnetje en ons nieuwe vriendje. Jessica Joppers, die altijd-Jesje wordt genoemd, en. Joost Joppers, die altijd Josje wordt genoemd. Ze wonen in een oude stad, dicht bil de rivier, waar ze dikwjijls gaan kijken, want er is altijd wel iets leuks of geheimzinnigs te zien op het water, vinden ze allebei. geweldig mooi tekenen en dat moet ook wel, want met tekenen moet hij zijn brood verdienen. En moeder Joppers kan beel mooi piano spelen. Soms, als Jesje en Josje uit school komen, zit hun moeder achter de piano en speelt mooie oude liedjes. Dat vinden die lijn. 'ie niet altijd gewei- Wie niet zo erg van pianomuziek houdt, dat is. hun papegaai Bas. Niet zo maar een gewone papegaai, maar een papegaai, die geweldig goed kan praten. Je staat eenvoudig versteld, als je hem hoort Maar erg muzikaal is hij niet. En hij is niet een vogel, die zijn mening onder stoelen of tfanken steekt. Maar als hij te veel praatjes krijgt, wordt er een doek orn zijn snavel gebonden. Nu, en dan moet hij zijn snavel wel houden, hè? vriend, die een eindje verderop dezelfde haven woont als zij. Dat is Peter de Eter. Als je zijn portret ziet, zul Je wel begrijpen waarom hij zo genoemd wordt. Natuurlijk heet hij anders, Peter Bastiaansé, geloof ik, maar iedereen noemt hem altijd- Peter de Eter. Hij draagt steeds een mes en een vork bij zich in zijn borstzak, om aan iedere gedekte tafel te kunnen aanschuiven hij is zo verschrikkelijk dol op eten drinken, dat hij vaak In heel vreemde gekke situaties verzeild raakt, waar J< en Josje hem dan soms weer uit moeten redden. O, ja, en dan hebben ze nog twee merkwaardige vrienden: Barend en Be rend. Maar daar horen jullie de volgende Eurovisie Songfestival (Van radio- en tv-redactie) BUS SUM Vanavond is het zover: de voorronden voor het Eurovisie Songfestival, dat op 20 maart a.s. in Napels wordt gehouden, beginnen de Nederlandse televisie. Dit jaar wordt er heel wat meer aandacht besteed aan de vaderlandse finale, want op vijf achtereenvolgende avon den zullen daartoe uitverkoren solis- in voorronden ieder drie liedjes zingen en drie jury's zullen hun stem- uitbrengen. De zesde avond, zaterdag, volgt dan de officiële fina le, waarop de winnaar (es) wordt aangewezen. Trea Dobbs is de eerste van de vijf, en zij zal vanavond tussen 8.30 en 8.55 uur te horen en te zien zijn op Ned. 1 in een NTS-programma. Of zij zenuwachtig is? Welnee, liedjes zingen voor de televisie is Trea allang niet vreemd meer. Lampen of camera's boezemen haar geen ontzag meer in. Toch... wél een beetje extra spanning komt er ditmaal aan te pas, want het is geen kleinigheid, een gooi te doen naai de vertegenwoordiging van Nederland op het internationale festijn in het heerlijke Napels. Daar op het podium te staan zou wél een aanval op de zenuwen doen., dat erkent Trea volkomen. Maar zij is sportief, zij gunt dat een van haar collega's ook. „Maar als ik niet graag 20U winnen, u ik helemaal niet hoeven mee te doen." En dat is een logische opmerking. GEHEIM De liedjes die Trea vanavond gaat zingen, blijven nog geheim. Juist dc verrassing moet het doen. Dat is ook het geval met de liedjes welke op de volgende avonden worden gepresenteerd: dinsdag (8.20 tot 8.45 uur) door Ronnie Tober, woensdag (zelfde tijd) door Con nie van den Bos. donderdag (zelfde tijd) door Gert Timmerman en vrijdag (8.45 tot 9.10 uur) door Shirley Zwerus. De jury's zullen beginnen met telkens een van de drie gezongen liedjes uit te kiezen als het winnende. Deze vijf worden dan zaterdagavond in de finale nog eens door de vijf vocalisten uitge voerd en wel tussen 8.50 en 9 25 uur Alles natuurlijk via Ned. 1, want het hele Nederlandse kijkersdom moet in de spanning kunnen delen. Zoals bekend zai Teddy Scholten de •s uitzendingen presenteren. „Ik vind het bijzonder fijn, dat te mogen doen", zegt zij, „en ik ben reusachtig blij, dat ik mee naar Napels ga om daar het Nederlands commentaar te spreken". Dolf van der Linden dirigeert het speciale ..Festivalorkest", dat voor bege leiding van de liedjes zal zorgen. Als dat dus geen gezellige halfuurtjes worden deze week, ligt het zeker niet aan de organisatoren en de medewerkers. GELIJKE KANSEN Zelf zegt Trea over haar optreden vanavond: „Ik vind het fijn. die voor ronden en dan die finale, zo gaat het veel eerlijker, want we krijgen nu allemaal een gelijke kans om te tonen we waard zijn. En ik geloof dat het reuze voordeel is. dat we onze liedjes zelf hebben mogen uitkiezen, nu blijft ieder in zijn eigen genre. Natuur lijk vind ik mijn eigen liedjes erg leuk, maar je weet nooit hoe een jury erover denkt. En nu zelfs drie jury's! Nee, ik er geen idee van, wie gaat winnen, ik denk dat iedereen erg zijn best zal doen en ja, dan moet je afwachten welk genre de jury's het best bevalt!" Trea Dobbs, in 196.1 tijdens een ta lentenjacht „ontdekt" als de 16-jarige Trea van der Schootin Eindhoven geboren, heeft na haar televisiede buut in 1964 een snelle carrière ge maakt, ook door vele goedverkochte platen en het Nederlandse succes in VANAVOND TE ZIEN Ned. 1 NTS gaan. Trea Dobbs zingt drie liedjes. 8.55 uur een speelfilm: „Vier mannen der duisternis", waarin span nende gebeurtenissen vier mannen die vóór de oorlog Hitier wilden helpen door landverraad, in het nauw drijven. Leef tijd om mee te kijken: 14 jaar. Ned. 2 NCRV 8.01 uur is het weer tijd voor het gevarieerde programma „Rendez vous a Paris", met bijdragen van de Franse talevisie. 8.40 uur stelt George Noordhof zich weer op achter de tv-microscoop en vertelt Hans Traber van meercellige organismen. Nadat de NTS om 9.00 uur weer een aflevering van „Geheime brigade", waarin het over een verloren dochter en chantage gaat, op het scherm brengt, leest Hans Tiemeyer om 9.50 uur verder uit het boek Prediker. VANAVOND TE HOREN Hilversum 1 AVRO 8.45 uur zullen buitenlandse journalisten weer een en ander ver tellen van hun indrukken over Nederland. 9.35 uur begint het hoorspel „Sylvia en de muis" van Dieter Rohkohl, een blijspelletje over een radio-actieve muis, een dito poes en natuurlijk: liefde. 11.00 uur komt AVRO's Ritmeclub in de ether. Hilversum II NCRV Na drie kwartier fragmenten uit de Strauss-operette „Een nacht in Venetië" begint om 8.40 uur de rubriek „Bijbelse zangen", ditmaal met o.m. liederen over het leven van Jezus. 10.00 uur een romantisch muziekprogramma „Chansons en danse- rijen" met toelichting van Kees Otten en om 10.40 uur de avondoverdenking. Radio vanavond Hilversum I, 402 m. AVRO: 18.00 Nieuw». 18.15 Eventueel actueel. 18.20 Stereo: Prome nade-orkest en zangsoliste: amusementsmu- t ziek. 10.00 Klassieke en modeme grammo- foonmuziek. 20.00 Nieuws. 20.05 Op de plaat. rust, verzoekprtograma voor de militairen. 20.45 Opinies I. VARA. 14.05-14.30 S< Nederlands profr. kan. „Geen haast," zei Ties. „Wij blijven hier toch veertien dagen. Mijn vrouw ligt in de kraam, zie je." Het laatste zei hij trots. „Aha! Gefeliciteerd." zei de agent. „En Ties begreep wat hij met dat ,.cn" bedoelde. „Kom Ze gingen samen naar een koffiehuis en Ties trac- teerdc. Vrolijk stapte hij een uur daarna weer op. Hij ging bij een slager binnen: een biefstuk van een half pond! Bij een kruidenier kocht hij een mand vol eieren. Hij stapte zelfs een bloemenwinkel binnen voor het eerst van zijn leven en kocht een ruiker. had een man. Belast en beladen, maar trots als een pauw liep hij zijn. Ze wès het, naar de galjoot terug. Hij. Ties Doeve, had het ver gebracht. Eens schippersknecht, nu kapitein door IC. NOREL schip. Ze mooht tevreden Alberdien. Wat kon t de baas sreld r Alberdien was zeer verrast, toen Tics de roef in kwam met vlees, eieren en bloemen. Dit was volko men nieuw voor haar. Zij had altijd voor hem ge zorgd en tevens voor de knechts en voor het schip. Ze had het graag gedaan. Ze kon het. Zij was kapiteinse. Maar soms had ze 't wel eens anders gewild. Ze wilde wel eens in de luwte staan, in plaats van steeds vooraan. Een vrouw wil graag beschermd worden door haar man. Ties was daar evenwel de man niet naar. had ze ondervonden. Als 't even spande, zocht hij steun bij haar. In dit opzicht had haar vader het bij het rechte eind gehad. Tics was een knecht en niet geschikt voor kapitein. Zij had zich wel eens afgevraagd of ze wel goed gehandeld had, toen ze het erop toelegde met hem te trouwen. Maar ze had zich daar overheen gezet. Welk huwelijk was ideaal? Zij De laatste reis was echter anders dan de vorige geweest. Op Ties zijn aandrang had zij minder aan hel roer gestaan en veel minder aan dek gewerkt dan anders. Het kon, nu er een man meer aah boord was. en het was haar wel bevallen. Na de Noordkaap had Ties dc verantwoordelijkheid gedragen. Hij werd toch waarlijk kapitein. En nu ze in het kraambed lag, verwende hij haar zelfs. Bloemen! Nooit had zij die gekregen en stellig nimmer van een man. Nu bracht Ties ze. Zij was niet langer het paard, ze was nu vrouw en moeder. En Ties niet enkel kapitein, maar ook haar beste man. „Heb je al nieuwe vracht?" vroeg Alberdien aan Ties op de derde dag na haar bevalling. „Nog niet," ant >rdde die, „maar er is immers helemaal geen haast bij. Om jou moeten we nog wel tien dagen li -en." „Met een week ben ik weer op de been," verklaar de zij, „en dan moeten we geladen zijn. Zie gauw vracht te krii<»en." Ties ging de wal op. naar de bevrachter, met wie ze doorgaans zaken deden. Hij stapte zijn kantoor binnen en vroeg of hij wat voor hem had. Bodewes keek amper van zijn schrijfwerk op. „Vandaag met, kapitein. Goeiendag." Ties ging verder, naar een kastelein, die ook be- vraenter vs. Hij bestelde een borrel, dat was hier het normale begin, wist hij. Toen de kastelein hem het glaasje bracht, vroeg hii om vracht. „Wie ben jij?" vroeg de kastelein. Hij kende hem niet. „Ties Doeve van de Trouw." niet?"' 06 Schuit van Alberdien! Waarom komt zij „Ze ligt in de kraam. Een zoon." zei Ties trots. Dat - een haakje zat in de opmerking van de kapitein had hij niet eens gevoeld. „Bravo!" riep een stem achter hem. 't Was een kapitein, die met twee anderen aan een- tafeltje zal. „Dat kost je een rondje, Doeve!" „Schenk ze in," droeg Ties de kastelein op. vroeg hij met de kruik bij Hij deed '1. „Jij niet'. Ties z'n glaasje, dat nog half vol w__. „Vanzelf!" Hij moest meedrinken oo zijn zoon Hij sloeg dit glaasje om en hield het lege bij. Dc kaste lein schonk het vol tot de rand. „Op je gezondheid, vader, en dat er nog een boel mogen volgen," dronk kapitein Bulder hem toe. „Bravo!" riepen ze allemaal. ..En dat jij nog es kapitein wordt op je schip. achter aan. De steek de kastelein duidelijk. De schippers lachten schaterend „Ik bén kapitein." zei hij. HILVERSUM De heer Willem Vogt. die ontheven is van zijn functie als adviseur-honorair bij de AVRO, heeft zijn gemoed kunnen luchten in VARA's teievisierubriek „Achter het nieuws". Hij sprak over zijn plan voor het tweede net, dat zeker kans zou heb ben gemaakt in het parlement. De heer Vogt noemde het komisch, dat hij een brochure over dit plan vöor de AVRO had geschreven, maar dat hij hierover nu voor het eerst voor de VARA sprak. De heer Vogt, zei, dat hij een gene raal zonder leger was. Maar hij hoopte nog wat verstrooide troepen bijeen te Mr. Roosjen opende E.B.U.-conferentie (Va e radio- cn tv-redactic) HILVERSUM Mr. A. B. Roosjen heeft vanmorgen in zijn functie van voorzitter van de Ned. Radio Unie de driedaagse conferentie van de werk groep voor stereofonie van de Euro pese Radio Unie geopend. Deze confe rentie. waarvoor de NRU als gast- Ties werd rood. vrouw fungeert, staat onder leiding het hoofd van het laboratorium van de Franse omroep. Er nemen 23 (Wordt vervolgdafgevaardigden uit 9 frest-Europese landen aan deel. Mr. Roosjen zeide in zijn openings woord dat de Nederlandse omroep al in een zeer vroeg stadium proeven met stereofonische weergave heeft genomen. Van 1946 tot 1963 werd hiervoor gebruik gemaakt van de twee aan Nederland toegewezen mid dengolven, daarna is experimenteel het piloot-toon-systeem voor FM-zen- ders ingevoerd, waardoor er veel meer uitzendingen konden worden gegeven. Mr. Roosjen hoopt, dat de Nederlandse ervaringen op stereoge-, bied een goede bijdrage kunnen leve-| ren tot het advies, dat deze conferen-l tie moet. uitbrengen aan het Comité I International des Radiocommunica- tions (CCIR). J brengen en hiermee de overwinning te behalen. Ondanks zijn ontslag hoopte de heer Vogt het bestuur en de leden vau de AVRO ervan te overtuigen, dat hij de beste man is voor deze omroepvereniging. Over de AVRO-voorzitter, rar. L. H. Slotemaker, zei de ontslagen adviseur- honorair: „Ik ben van mening, dat de heer Slotemaker met te weinig kennis van zaken een taak op zich heeft ge nomen in een onderneming, die mij al vele jaren na aan het hart ligt; een taak, waartegen hij niet opgewassen is, maar waarbij hij gebruik had behoren te maken van de ervaring van iemand, die zoals ik, reeds 30 jaar met deze zaken te maken heeft gehad." De redacteur van „Achter het nieuws" belde onmiddellijk de bekriti seerde AVRO-voorzitter op. Mr. Slote maker noemde de heer Vogt een pio nier en een verdienstelijk man. De voorzitter had de adviezen van de heer Vogt steeds gewaardeerd. Maar, zei mr, Slotemaker, de heer Vogt had zich in het openbaar niet laatdunkend de AVRO moeten uitlaten. Hij blijft echter lid van verdienste recht. 21.15 Volksliedjes. 21.35 Sylvi rspel. 22.30 Nieuwa Actualiteiten. -3.55-24.00 N' De kerk. de Bijbel Avondoverdenking. 22.55 Lichte grammo- foonmuziek. 23.25 Signaal: muziek van eigen tijd (opn.). 2335-24.00 Nieuws. Radio morgen Hilversum I. 402 m. AVRO: 7.00 Nieuw». 7.10 Ochtendgymnastiek. 7.20 Lichte gram- mofoonmuziek. VPRO: 730 Dagopening..- AVRO: 8.00 Nieuws. 8.10 Lichte grammo-^ foonmuziek. 8 50 Ochtendgymnastiek. 9.00 De,* groenteman. 9.05 Klassieke grammofoonmu- - ziek. 9.35 Waterstanden 9 40 Morgenwijding^ 10.00 Arbeidsvitaminen (gr.). 10.50 Voor de kleuters. 11.00 Nieuw». 11.02 Radlo-Volks- Universiteit: Filmrevue: Hoe eerlijk is de candid camera en hoe waar de Cinéma vérité?. door H. Wielek. 1132 Vooi zieken. 12.00 12.17 Overhef bouw. 1237 Mededeling er tuinbouw. 12.30 Lichte orkestmuziek (gr.). 13.10 Mededelingen, eventueel Schotriradio^ 15.00 (opn.) 15.30 De Aesculaep klankbeeld. ni-klas- 30 New op den Hollantsch» 16.00 Nieuws. 16.02 Planoi .30 Voor de jeugd. Jrk calling. 17.35 Lichte gra Hilversum II. 298 m. KRO: 7.00 Het levende Woord. 705 Lichte grammofoonmu- ziek en reportages. (7.30-7.40 Nieuws. 8.00- 8.05 Overweging). 8 30 Nieuws. 8.40 Voor de huisvrouw. 9.40 Schoolradio. 10.00 Klassieke en moderne gramrnofoonmuziek. 11.00 Voor lus. 12.03 Volksmuziek (gr.). 1230 Voc boeren. 1237 Mededelingen t.b.v. lanc tuinbouw. 12.30 Nieuws. 12.40 Actualiteten aaien maa .35 Vocaal de lichte grammofoor .50 Draaien - 35 Voc 14.00 Voor istalichte- en 14.50 Lichtbak en. gevi ïof oc 16,00 uziek. Spreker: Henk Dennert. ensemble. 18.20 Uitzending ke Volkspartij: kaarten uitzending over politieke aandacht verdienen. 18.30 Pi (opn.). 18.50 Van klanten en Licht de Katholie- tafel. Een Kruiswoord-puzzel zonder zwart IN DE GREEP y VAN A DE GRIEP? WITTE KRUIS poeders helpen u eruit!, j Horizontaal: 1. achting gekheid - maanstand. 2. gemeente in N. Brabant - bijwoord. 3. oude rekening afk) - vervoeging van een hulpwerkw. - land bouwwerktuig - thee (Eng). 4. bijwoord. 5. provincie van Spanje -lengtemaat afk.). 6. voor - teken - bekende afkor ting. 7. voorzetsel - stadje in Neder Silezië - gebloemd katoen. 8. plaats in Drente - mal aanwensel - maanstand. 9. boom laagte in de Sahara - muzieknoot. Vertikaal: 1. plaats in Limburg - oud gewicht. .2 achting - bloeiwijze - ver moeid. 3. stad in België - vis. 4. plaats in N. Brabant - bekende afkorting sus loco afk) - ga Eng.). 5. nobel - muzieknoot gebod. 6. laag schoven op de dorsvloer - titel afk) - Egyptische godin der na tuurkracht. 7. boomloot - voorzetsel - plaats in Z.-Frankrijk. 8. niet gevuld - klein kind. 9. ploegbaas bloeiwijze. Oplossing vorige puzzel Horizontaal: 1. Davos - valk. 2. Isère el ee. 3. Steen - evoë. 4. circulair. 5. religie - e.k. 6. en- ares - dor. 7. taak - ma - mei. 8. Ilm ee a.i. nn. 9. eg - i.l. - traag. Vertikaal: 1. discretie. 2. as - tien alg. 3. veer - la - ami. 4. ore - cirkel. 5. Se - nu - gemet. 6. veel - is - aar. 7. Alva - ed - Mia. 8. Leo - i.e. o.e. - na. 9. keerkring.

Nieuwe Leidsche Courant | 1965 | | pagina 11