IK® »^ÉIf NICO VAN VLIET: „Mensen naar elkaar laten luisteren, dat is het!" Brick Bradford Na tv-kritiek puzzelboek uit handel -Toch is het zo!- Spekkie en Biekkie 'f y w7 m (l 1 iiW 'm j>-S X 1 u[ MM l' Tffir Senmoet de Egyptenaar De vrouw Alberdien 9 VRIJDAG 5 FEBRUARI 1965 ETHERGOLVEN-ETHERGOLVEN-ETHERGOLVEN-ETHERGOLVEN [POLITIE! ALWSMeeRJCHT v I POTT 3 E(t 16 EEN MlJN ToT ONT_ PLOFFING 6EKOMEN IN PE EERSTE V PEL.' x. KRO: De Flin NTS: 20.00 Journaal i 20.20 Brandpunt. S: 22.20 Joi ïules: populair wctenschap- AVRO: 20.30 De „Saint", Commentaar Onder vier ogen Heel wat interessanter dun het televisiespel „In het teken van de vis" dat gisteravond onder NTS-vlag op het scherm kwam, was het gesprek, dat Jan van Hillo (op Nederland 2) „onder vier ogen" voerde met mr. F. Boessen- kool. Naarmate dit onderhoud vorderde moet bij de kijker wel het respect voor de man die zichzelf een eenvoudigs Drentse jongen" blijft noemen, sterk zijn toegenomen. Door polio getroffen op zijn 24ste jaartoen hij juist zijn predikantenexamen achter de rug had en (in die tijd) voor een verwoeste toekomst stond, terwijl* hij alweer een nieuwe studie was begonnen, verloor hij zijn veelzijdige geestelijke energie en ambities niet, maar voltooide zijn studies in economie en rechten. De wijze ivaarop mr. Boessenkool erkent dat hij eerst nu en dat langs geheel andere wegen dan hij zich in zijn jeugd had voorgesteld, zijn levenstaak waar lijk heeft gevonden in de gereformeerde sociale arbeid, liet niet na diepe indruk te maken. Over het televisiespel kunnen wij kort zijn: de mengeling van absorbisme en realiteit, aangedikt met de karikatu rale kantoortekening, maakte het tot een onevenwichtig, weinig boeiend geheel. Willy van Hemert maakte er een goed stukje regie van, al vormde de „verdwijning in het aquariummeer een onnozel dan een frappant slot. De acteurs en actrices traden op met een ijver, een betere zaak waardig. Vooral Péronne Hosang als de bedillende moe der, Karin Haage als de dwaze kan toordame en de jonge Vlaming Eddy Brugman als de in het nauw gedrevene Celestino gaven uitstekend spel te zien- De VARA presenteerde in haar actualiteitenrubriek een boeiend inter view dat drie Amerikaanse journalis ten president Soek'arno van Indonesië afnamen. Soekarno toonde zich in snelle antwoorden weer de gewiekste diplomaat, al liet hij nu terdege uit komen dat het hem „niet kan schelen of het communisme de overhand neemt in Indonesië, als het 't land maar niet schaadt". BUSSUM In Vara's rubriek „Achter het Nieuws" is gisteren kritiek geoefend op een Alkmaarse uitgever, die in een puzzelboek (Puzzel u rijk) achter JOOD liet vermelden: bedrieger, afzetter. Aan het eind van de uitzending kon de om- roepster al mededelen dat de uitgever zijn verontschuldigingen had aangeboden en de verkoop onmiddellijk zou staken. Nader deelde de uitgever mee dat het hier in feite oen uitgave van de Belgi sche N.V. De Vlijt betreft. Omdat hij niet de directe uitgever was maar alleen in consignatie handelde had hij het niet meer na doen lezen. Overigens deelde de uitgever nog mede, dat in „de grote Van Dale" o.m. achter het woord JOOD even eens staat woekeraar, afzetter, bedrie ger". Hoewel dat natuurlijk geen excuus voor mij is, wilde ik dat toch wel stel len", aldus de uigever die nog mededeel de onmiddellijk na de uitzending al vele verwensingen via de telefoon te hebben moeten 8.50 uur vierde aflevering van de quiz „Duel", waarin twee genera ties tegenover elkaar staan. 9.30 uur de NTS sluit de kijkers aan met de Singerzaal, waar Varel et Bailly en Les Chanteurs de Paris zingen. 9.55 uur begint de KRO een nieuwe programma-serie over „andere christelijke kerken dan de rooms-katholieke"; vanavond: scheuringen in de kerk in de eerste acht eeuwen. Ned. 2 AVRO 8.30 uur verschijnt de Saint op het scherm in een nieuw avontuur. 9.20 uur een balletgeschiedenis, waarin een familie ten tonele ver schijnt. die verslaafd is aan de radio. 9.55 uur is het tijd voor de parlementaire spiegel. VANAVOND TE HOREN Hilversum I VPRO en VARA 8.05 uur concerteert voor de VPRO het Radio Filharmonisch orkest, dat de symfonie no. 1 van Mahler uitvoert. Dirigent: Willem van Otterloo. 9.00 uur laat de VARA een grote selectie horen uit de operette „Der Zigeunerbaron" en om 9.45 uur wordt door een aaptal gesprekken de plaats van de huisarts in onze samenleving aangetoond. Hilversum II NCRV 8.05 uur begint het programma Prisma, waarin o.a. Godfried Bomans vertelt over zijn belevenissen in Japan. 8.50 uur het programma „Door de wereld gaat een woord" en 10.20 uur tweede documentaire over Zeeland. 10.40 uur de rubriek „Wijd als de wereld" met internationaal nieuws van kerk en zending. dcok.de luchtdruk Vfiwoeotrr- PLOETE A/W WVPDT BA/CP JN DE m 1.15 Helpen bou ■ork in Algerië; azz-rondo; 19.00 -eekbladen: 19. IC ens en scheidt e m. VPRO: 18.00 Nie V 18.'30 reSportfpieg°elf f bint lezing: 19.55 Eer 20.00 Nie nüharmonisch orkest: klassieke mu ereo - VARA: 21.00 Stereo: Grote it de operette Der Zigeunerbaron 1.45 Dokter: klankbeeld over de plas tereo:Sf5edjes! 22.30 Nieuws; ^40 lank, muziekrevue; 23.10 Lichte gr Donmuziek; 23.45 Socialistisch niet Hilv< 0 Nie sum II, 298 m. NCRV: J9.00 Nws. ei latje; 19.10 Radiokrant: 19.30 Vai zeggen en zingen; 19.35 Stereo jke liederen (opn.); 21.20 Toonkamer: eertiendaags muziektijdschrift in klank: 2.20 Noord-Zeeland, lezing; 22.30 Nieuws; 2.40 Wijd als de wereld: internationale rlënlatie in kerk, zending en oekumene; 3.00 Pianorecital: klassieke muziek (opn.l; 3.40 Lichte grammofoonmuziek: 23.55-24 0 15.40 Euro portage rugbySchotlandWales; 10-17.55 Voor de kinderen, ïelgië: Nederlands progr. kan. 2 en 10: arden; 10.30 Volksuniv.; 1731) Zoals bekend, bestaan er in de natuur vele levensgemeenschappen tussen verschillende soorten organis men. waarbij het ene wezen volko men dienstbaar is gemaakt aan het andere. Nog merkwaardiger is - het, dat er onder de grote menigte betrek kingen tussen levende wezens enkele gevallen zijn aan te wijzen, waarin het ene deel alles in het werk stelt om het welzijn van het andere deel te bevorderen, ofschoon de weldoener daardoor zwaar wordt benadeeld. In vele gevallen zal deze hulpverlening aan de vijand wel een „natuurlijke" verklaring kunnen vinden, maar voor andere gevallen schijnt een dergelijke verklaring vooralsnog niet mogelijk te Een kever, die in de bessen van de koffieplant leeft, wordt vaak door een parasietzwam gekweld. Kort vóór zijn dood komt de aangetaste kever uit het binnenste van de vrucht naar buiten, d.w.z. hij steekt zijn achterlijf uit de bes terwijl het voorste deel van zijn lichaam nog door de vrucht omsloten blijft. In die houding sterft het insekt, waarna zijn dode lichaam wordt overdekt met zwamdraden die er sporen vormen die door de wind worden verspreid. Deze verspreiding wordt door het zonderlinge gedrag van de kever mogelijk gemaakt. Zou het dier rustig in de omsluiting van de bes zijn gestorven, dan zou het voortbestaan van de zwam een hache lijke zaak zijn geworden. Maar juist het tegendeel heeft hier plaats gevon- Organisme als vijand den en de kever heeft de verspreiding van de zwamsporen bevorderd en daardoor zijn eigen soort benadeeld. Iets dergelijks kan worden waar genomen bij sprinkhanen die door bepaalde parasitaire wormen worden gekweld. Als deze worm in het lichaam van de sprinkhanen ge slachtsrijp is, trachten deze sprink hanen overigens geheel tegen him normale gedragingen in naar het water te komen. Waarom? Omdat de overal uit te voorschijn komen en ontwikkeling van de parasiet in het water moet geschieden! Ook de vaak langs landwegen woe kerende nachtkoekoeksblocm zorgt voor het gedijen van haar parasiet, een zwam die haar bloemen aantast en vernielt. Deze zwam ontwikkelt zich in de meeldraden van de bloem, die dan, inplaats van stuifmeel, wol ken van violette zwamsporen voort brengen. Vaak zijn zulke bloemen geheel door de voortplantingsorganen van hun parasiet bedekt, zodat het wit van hun kroonbladen er nauwe- likijks doorheen schijnt. Als een vrouwelijke bloem wordt geïnfec teerd, die in normale gevallen immers geen mannelijke voortplantingsorga nen heeft, ontwikkelen zich ook hier in meeldraden die zwamsporen bevat ten inplaats van stuifmeel. Zulke bloemen worden door prikkels, die van de zwam uitgaan blijkbaar aange zet tot het ontwikkelen van organen, die een voorwaarde zijn voor de ontwikkeling van de zwamsporen. De wind draagt deze sporen naar andere koekoeksbloemen die ieder voor zich weer alle moeite doen om de vijand te begunstigen. H. Pctillon (Van onze radio- en tv-redactie) HILVERSUM/LOENEN „De ene helft van de wereld laten zien, hoe de andere leeft, mensen naar elkaar laten luisteren, dat is het. Dat doe ik in al mijn televisiewerk en daarom is het voor mij zo in teressant. En natuurlijk ben ik graag op reis, maar dat doel staat me bij alles voor ogen." „Ach, ze denken zo gauw: die jongen heeft het goed geschoten, die reist maar lekker overal heen, weken en maanden lang en dan wordt er ook nog een beetje gewerkt. Maar je hebt er geen idee van, wat er allemaal komt kijken eer je contacten hebt gelegd en formaliteiten vervuld en een tolk hebt waar dat nodig is en alles goed is georganiseerd. Dat kost geweldig veel tijd." Een woonboot in de Vecht onder Loenen heeft geen associaties met een smalle prauw die over wilde en verraderlijke riviertjes in de Indone sische rimboe schiet. De goedige, nette bomenrij aan de overkant van het water beperkt de horizon. In de hoge buiskachel rinkelt het schuifje af en toe en soms klotst het water buiten aan de kamerwand. De woonboot is een soort veilig nest, waarop een avontuurlijke vogel van tijd tot tijd neerstrijkt tot aan de volgende vlucht ergens naar de ver aard ook. Dat leek dus wel gebroddel, maar het waren de fijne puntjes." Als hij beslist mijn mening wil weten, voer ik aan dat dit het risico is van onvoorbereid laten meekijken en -luisteren. „Dus zou ik de kijkers eigenlijk van tevoren even moeten tippen op zulke dingen? Ja, ik geef toe dat dit verkeerd begrip zou voorkomen, maar dan mag ik het ook weer niet all te veel zwaarte geven..." EEN GESJOUW 95 „Een mooie foto van ons ons beeld, die kan ik fijn op mijn I hangen", knikte Spekkie verheugd. Dan betrok zijn gezicht en hij somber verder: „Daar kunnen wij dan eens naa ken. Biekkie, als wij niet meer krant staan." „Niet "méér in de krant""' riep tante Nóg even verdiept hij,zich..pveT,het| ?ru- „Beji Bokkel zal heus nog wel eens erken in die fabriek: „Dat ging iets_over jullie schrijven. „Ja. dat weet ik wel. tante Fru, knikte Spekkie. „Maar er waren nog andere kranten in andere steden, waar van de kleine en grote ingezetenen iede re dag op de hoogte werden gehouden van onze wederwaardigheden. Maar van al die trouwe bewonderaars van mijn afscheid ne- te. „Deze zomer misschien Afrika of het verre Oosten, we overleggen nog bij de NCRV. Waar zich belangrijke dingen ontwikkelen. Natuurlijk kan je overal lezen en over alle ontwikke lingsgebieden worden documentaires gemaakt... maar ik geloof er in, dat Nederlanders van een eigen landge noot willen horen hoe het ergens „Nee. voor mij hoeven het geen prachtige, evenwichtige en mooi ge filmde documentaires te zijn. Het beeld moet alleen maar de situatie- Nico van Vliet en Didier van Koe- kenberg op een van hun NCRV- r-eportagereizen, bepakt met acht tien collies apparatuur. Kruiswoord-puzzel zou tier zwart 0.15 Z.O. 135, ge\ 1(11.00 Nieuws): 12,27 land- en tuinbouw: IS nieuws; 12.55 VARA-V; I 13.15 Stereo: Licht or ensembles en zangsolis programma voor twinl Jazzclub; 14,45 Voor nu e Radiokamerorkest en ins klassieke en moderne mi Stereo: Licht uitjournaal, m. KRO: 7.01 Friesland; 3. bekende Nedcrl. schilder-jubelkreet bij de Bacchusfeesten; 4. cirkelvormig (Fr.): 5. godsdienst maanstand; 6. voegwoord-oorlogsgod- schraal; 7. opgegeven werk-familielid- maand van het jaar; 8. zijtak Saaie behoudens vergissingen (afk. Lat.)-tot Vertikaal: 1. geheimhouding; 2. over blijfsel bij verbranding-telwoord-wier soort; 3. pluim van een vogel-muzieknoot- vriend (Fr.); 4. vreemde munt-is rond; 5. scheikundig element (afk.)-heden-oude vlaktemaat; 6. telwoord-vervoeging van een hulpwerkw.-rivier in Zwitserland; 7. was een landvoogd der Nederlanden- bekende afkorting-meisjesnaam: 8. jon gensnaam-dat expresse (afk.)-' ge aardcirkel. Horizontaal: 1. Pipet. 5. stand, 9. adelaar. 11. A.D., 13. arena. 14. el, 15. roem, 17. klei, 19. dor, 20. ork., 22. enk, gramma: (Om 11.00 Nieu' 12.03 Country and Westi 12 24 Marktbei 12.27 Mededelingei: 12.30 Nieuws; 12.4C toespraak; 12.4E 15 50 Metropole-orke 8.50 Lichtbaker 23. rand, 24. adem, 25. ont. 26. Eem, 28. I sap, 30. Sion, 32. star, 33. pk. 34. abeel, 137. la, 38. vaandel, 40. laars, 41. email, j Vertikaal: 1. paard, 2. pa, 3. Edam, 4. Iter, 5. San. 6. taak. 7. ar, 8. dolik. 10. |leer. 12. Doornik. 14. eenmaal, 16. Erato. 18. leest, 20. ode, 21. kam, 25. Ospel, 27. leden, 29. praal, 31. naar, 32. slem, 35. bas, 36. Ede, 38. v.a„ 39. la. sfeer weergeven. Ik hoef Fidel Castro niet in markante houdingen te heb ben, als hij er maar goed en direct op staat, regelrecht zoals hij zit te praten. Daarom is het van enorm belang dat je een goeie cameraman bij je hebt om echt te kunnen samenwerken. Nou, en Didier van Koekenberg kan het." KIJKSPEL NODIG Nico van Vliet, die zo keurig rustig op het podium kan staan als hij actuele studioprogramma's presen teert, is thuis uitermate beweeglijk. Hij staat en loopt en gebruikt om beurten vijf zitplaatsen, zonder in het minst de indruk van nervositeit of onrust te wekken. „Voor mij is televisie Washington, nieuws en actualiteiten en dat alles verpakt in een goed kijkspel om de aandacht van dc kijkers te boeien. Daarom moet je als reporter ergens heen gaan en de mensen met wie je praat in hun eigen omgeving laten zien. Dat is overtuigend." Soms willen mensen-in-den-vreem- de, met wie hij heeft gepraat, zichzelf wel eens op de film zien, liefst direct. „Natuurlijk gaat dat niet, wél kun nen we ze hun eigen stem laten Dat heb ik eens gedaan bij een koppensneller in vol ornaat, heel mooi beschilderd enzo. Nou, hij schrok zich een ongeluk. O ja, ik heb één van zijn messen voor tabak geruild, Moet je zien..." Een vier decimeter lang, vlijm scherp gepunt wapen, geslepen uit een dierenbot, fraai gepolijst en aan de greep (het gewricht) versierd met houten kralen en vezelkwastjes- Je neemt het in je hand. prikt voorzich tig de punt in je vinger. Dit is dus een koppensneilersmes, hiermee zijn.... Het hondje van de buren komt binnenscharrelen en Nico van Vliet vraagt: „Wil je nog koffie?" „Helaas lukt het niet altijd, mijn bedoelingen in beeld en korte ge sprekken juist over te brengen aan de kijkers. Dan denk ik: luisteren ze nu niet of zien ze het niet?" Even vertelt hij over de opnamen in die Russische fabriek. Er waren kijkers en critici die hem kwalijk namen dat hij een arbeidster vroeg: „Bent u gelukkig?" Dat is geen vraag, luidde het verwijt. „Het ging mij niet om die vraag. Ik had dat stukje er uit kunnen knippen. Maar het toonde zo frappant aan, hoe het werken met een tolk kan gaan. De tolk vergiste zich en stelde mijn vraag per ongeluk eerst in het Neder lands en hij maakte ervan „Bent u tevreden met uw werk?" En dat wilde ik de kijkers juist laten horen, evengoed als even later toen ik een van de ingenieurs vroeg „Are you happy?" Hij verstond liet woord happy niet en geen ander woord van die werken in die fabriek: „Dat ging onder hoogspanning, hoor! We hadden net twee uur voor alles, mensen uitzoeken om mee te praten, opstel lingen maken voor het filmen.... en een gesjouw! Het is een onafzienbaar grote fabriek en vergeet niet, dat we met z'n tweeën achttien collies appa-| scherp vernuft gaan ratuur van de ene kant naar de andere moesten slepen! Veel tijd voor voorbereiding was er dus niet, alles ging heet van de naald!" Nico van Vliet is door zijn lange loopbaan bij de omroep of door zijn studie aan de Stanford Universiteit in Californië verwaand noch eigenzinnig geworden. Meningen uitwisselen, hoe en waar dan ook, boeit hem. En hij heeft er zo langzamerhand wel wat ervaring opzitten: 3 jaren in Indonesië contactofficier bij de strijd krachtenprogramma's vormden zijn loopplank naar nog eens 3 jaren Wereldomroep, Nieuw Guinea-cor- respondentschap voor de NCRV-radio, een jaar Radionieuvvsdienst, daarna enige jaren AVRO-radioreportage en later -televisie, anderhalfjaar studie in Amerika en nu alweer bijna 2 jaar NCRV-televisie. En nog altijd leeft hij bij zijn j plannen van „wat ik nu ga doen...!" I men. Komt u er allemaal maar eens bijstaan. U, tante Fru. U, oom Hein. U, moeder. U, vader. U, oom Bram. Jij, Jojo. Bekijk ons allemaal nog maar eens lang en aandachtig, lieve vreemde mensen. Dit zijn de trouwhartige gezich ten die jullie jarenlang hebben aange keken. Ik zal een brief aan meneer Otto Dicke" schrijven of hij ons nog niet eens gebruiken kan, wanneer hij weer een van zijn mooie kleurplaten gaat tekenen. Wij worden afgelost, heb ik gehoord, door een paar andere kinderen. Nu, het zal mij benieuwen. Ik stel mij, eerlijk gezegd, van «hun avonturen nog niet zo erg veel voor. En ik geloof dat ik dat. als ex-globetrotter, wel in alle bescheiden heid opmerken mag. Laten we hopen dat het meevalt" „Maar er zijn toch zeker ook nog wel andere kinderen, die grap pige en spannende dingen beleven, Spek kie?" vroeg zijn moeder. „Ach. moeder, wat zal ik u zeggen," antwoordde haar zoon, „Laat ik ook eigenlijk maar niets zeggen. Het is mij droef om het hart, om het zo maar eens uit te drukken. En waar tyet hart vol van is, loopt de inktpot van over, zegt men. Kom vlug mee, Blek. We-zullen nog een maal vorstelijk wuiven, en dan gaan wij er vandoor. Vaarwel, kleine en grote le zers. Als jullie nog eens in Pippeldrecht mochten komen, vergeet dan niet mij even te komen opzoeken. Want ik moet nu wel weg, maar uitgepraat ben ik nog lang niet. Kom mee. Blek, sta weer niet zo te treuzelen. Dag! Daag! Daaag!" 20 „Hoeveel biedt ie?" vroeg zij. „Hetzelfde als de vorige reis. Kan het jou?" Ze dacht nog even na. „Jawel, doen!" zei ze Ties deelde de agent n Naderhand had hij krijgt 't te zwaar in je Alberdien. „Er moet i Daarin stemde zij toe. Toen Reyer hoorde dat gingen, zei hij: „Gekkenwerk." :e dat ze 't aanvaardden. toch geen vrede mee. mstandigheden", zei hij 1 door K. NOREL jongen," zei Alberdien beschermend. De officier bloosde even van verlegenheid, maar ggggMBHttHHtaBÉMHBÉHi richtmg lachte daarna smalend. Ze lagen zuid Kaap Swjatoi. Daar lag Archangel. el eens gehoord heeft a met verholen spot. Reyer gromde. vroeg Alberdien Als de vrouw 't aandurft, reef ik niet," antwoord de Reyer. „Maar het is gekkenwerk." Op hun tweede reis naar de Witte Zee hadden ze alles- mee: een ruime wind, een kalme zee, in de Westfjord helder weer en in de Barentszee de zon en sterren voortdurend tot geleide, zodat het heel een voudig was Kaap Swjatoi aan te lopen. Soldaten haalden het schip weer leeg. Geleerd door de erva ring van de eerste keer, bood Alberdien de bootwer kers, die daarna huiden gingen laden, aanstonds een flinke fooi, die des te groter zijn zou, naarmate ze vroeger klaar waren, maar ze gaf geen eeut vooruit. De kerels mopperden, maar zwoegden. De Trouw was in de helft van de normale tijd geladen. Toen hielden de arbeiders de hand op en gingen met hun drinkgeld naar de k. Alberdien en Ties maakten meteen klarigheid om te vertrekken. Toen ze afvoeren Rever en Ties bomend, de jongens de kabels opschie tend en Alberdien aan 't roer kwamen er een paar uit de Zaling naar buiten waggelen, hun mutsen zwaaiend, lallend dat de kapiteinse werd bedankt, en zingend dat ze lang zou leven. Ze moesten naar de Noordkaap opkloppen tegen een noordwester. Alberdien kwam niet veel aan dek. Ze bewoog zich niet zo vlot, maar dit had een andere oorzaak dan op de vorige Witte Zeereis. Terwijl ze een streek in zuidelijke richting maak ten, om daarna een nieuwe slag te kunnen doen, werden ze aangehouden door een Engelse oorlogsbrik. Een jol voer van de oorlogsbodem naar de Trouw en een jeugdig officiertje klom aan boord. Ties, die geen Engels genoeg kende om zich aan een gesprek te wagen, haalde er Alberdien bij. „Als we maar niet opgebracht worden." maakte hij zich ongerust. „Geen sprake van," zei zij. Ze stond de officier te woord. Dank zij de vele boodschappen, die ze van kindsbeen af in Britse havensteden had gedaan, kon zij zich met het Engels redden. Het officiertje eiste op hoge toon de scheepspapieren. Zij zette hem de hele trommel voor: „Alsjeblieft!" Maar hij kon weinig wijs worden uit het Nederlands en Russisch. Hij eiste dat de luiken opengingen. De jongens maakten ze open. Toen zag het officiertje dat het ruim vol huiden lag, Zoals Alberdien al had gezegd. Maar hij was nog niet tevreden. Daar moest wat onder zitten. Ze maakten hem niet wijs dat een Nederlands schip huiden naar Rusland bracht. „Naar Rusland? We zijn op weg. naar Groningen. „Ik weet niet of van laveren," zei Alberdien t De Engelsman werd rood tot achter de Alberdien kreeg zin hem wat te plagen. „Meneer is een beetje te laat," zei zij. „Te laat? Waarom?" vroeg hij bruusk. „Een maandje geleden waren wij op weg naar Archangel. Toen had je moeten komen." „Wat hebben jullie daar gebracht?" „Wou u dat weten, meneer?" „Ik moet het weten. Het was natuurlijk contraban de. Jullie Hollanders doen niet anders dan contraban de naar de Russen brengen." „Wat is dat, contrabande, meneer?" vroeg Alber dien onnozel. „Wapens en munitie." „O, wat raar goed," zei Alberdien. „Daar houden „Je hebt dat niet aan boord?" „Wat denkt meneer van ons ontwaardigd. Hij stapte zonder antwoord in zijn jol. Zijn hoofd was rood van ergernis. Reyer en Ties hingen over de verschansing, spot lachjes om hun mond. „Wat wou ie eigenlijk?" vroeg Ties aan Alberdien. „Beweren dat wij op weg naar Archangel waren en dat wij contrabande hadden. Ik heb hem ingelicht," „Toch niet over die kistjes?" „Ik ben niet stom. Ties." „Kijk hem es!" riep de matroos, die aan het roer Ze keken allemaal. Het officiertje moest uit de dansende jol de brik beklimmen. Hij was te haastig en stapte naast de touwladder. Schreeuwend spartelde hij in het water. De matrozen trokken hem aan zijn epauletten in de jol. Zijn steek dreef weg. Wordt vervolgd Haar toon

Nieuwe Leidsche Courant | 1965 | | pagina 9