ij Vakcentralen willen hoger ?gt?ON Steun Atlantisch parlement Izwestia meldt besluit Johnson loon voor georganiseerden op voorpagina Voor rokers me EEG kan nu zonder risico ,open' zijn Moskou zoekt toenadering tot westelijke socialisten Regering in Laos wint h t eea donée hJy Opnieuw conservatieve motie van wantrouwen Kassier wilde populair doen 5 VRIJDAG 5 FEBRUARI .965 Geen verplicht lidmaatschapmaar: MOSKOU/WASHINGTON Russische regeringsblad Itfwestia meldde gisteren op de voorpagina de aankondiging van Johnson dat hij gaarne dit jaar nog de Sowjetunie zou bezoeken en hoopt op een tegenbe zoek van de Russische leiders. Woord- Het JTRECHT Naar wij verne- men hebben thans zowel de socialistische als de r.k. werkne- mersvakcentrale, resp. het NVV en het NKV, een definitief standpunt bepaald inzake het vraagstuk van de ongeorganiseerden. De gedach- Arbeid wordt Aarzeling bij het CNV (Van onze soc.-econ. redactie) fen naar zijn maning, dat dergelijke maatregelen niet stroken met. de waardigheid van de sociale organi saties, die „in Nederland immers hoge ethische waarden aanhangen". WELWILLEND voerders de Amerikaanse regering wezen er op dat Johnson waarschijnlijk tot juni bezet zal zijn met overleg met westelijke leiders. De president zelf noemde tijdens zijn persconferentie van gisteren ook geen data. Hij voegde er aan toe dat de reden die hij heeft om aan te nemen dat deze bezoeken mogelijk zijn, gelegen is in besprekingen die gevoerd .rijn tussen vertegenwoordi gers van de beide landen. ten van heide vakcentralen gaan in de richting van: Het bedingen van een hoger loon voor georganiseerden, waaraan dan een regeling verbonden zou moeten worden, waardoor de ongeorgani seerden voor de werkgever geen goedkopere kracht wordt. (Bijv. 2 pet extra aan georganiseerden en daarnaast storting van een bedrag ten behoeve van een instelling op sociaal terrein of op dat der volks gezondheid). Amerikaanse politici keuren het i besluit van Johnson zonder uitzonde- ring goed. Hij zou dan de eerste Amerikaanse president zijn die Rus land bezoekt, sinds Roosevelt deelnam aan de conferentie van Jalta. Eisen hower zou in 1960 gegaan zijn ware het U-2 incident er niet tussen ge komen. Uw vakantie Is dichterbij dan u denkt! CARAVAN RAI 65 VtlJdagMlaaVm zondag 7 f«br. keus uit honderden kampeerwagens, vouwwagens en toebehoren. 20.000 m2 Rivièrasfeer toeristische caravan adviezen voor weekend en vakantie Uitkering van een percentage van de loonsom aan werknemerspartijen betrokken bij de c.a.o. Georgani seerden zouden hieruit dan een uit kering kunnen ontvangen van de vakbonden. In dit verband wordt ook nog wel aan andere maatrege len gedacht, die het verschil in lasten tussen georganiseerden en ongeorganiseerden geheel of ge deeltelijk teniet doen. Aan de vakbonden zou ook een gro tere vergoeding uitbetaald moeten worden voor diensten verricht in het algemeen belang. Gedacht zou kunnen worden aan het werk bin- i de publiekrechtelijke bedrijfs- verschillende bedrijfs takken reeds met spanning gewacht. Het overleg voor de werknemers in de keramische industrie in Maastricht (vier ondernemingen) is op het resultaat reeds vooruitgelopen. Hier kwamen partijen overeen, dat in 1965 door de onderne mingen ƒ150.000 in een fond* zal worden gestort ten behoeve van de vakbonden en hun leden. De leden zouden hiervan 3/4 van hun jaarcontributie terugbetaald krijgen Ook in de textielindustrie is overleg gaande over het toekennen van extra voordelen aan de georganiseerden. C.N.V.-BERAAD In de kring van het CNV blijkt de grootste weerstand te bestaan tegen het toepassen van dwang ten aanzien van de ongeorganiseerden. Zeer duidelijk staat het CNV afwijzend tegenover het ver plichte lidmaatschap, maar ook de heide andere vakcentralen hebben het verplich te lidmaatschap niet aangedurfd. Er bestaat immers een grondwettelijke recht zich te verenigen of zich niet te vereni gen. In het laatst verschenen nummer van het Sociaal Maandblad Arbeid schrijft prof. dr. G. Kuiper Ilzn, dat de vakbeweging met het verplichte lidmaat schap het paard van Troje binnen zou halen. Hij acht het gevaar groot, dat er dan een groep leden de vakbe- egin? binnenkomt, die querulant is. omdat zij tegen haar zin lid moest worden. De overigen zouden alleen het aantal niet- HBHHH1HIHI -j-- meelevende leden aanmerkelijk helpen organen.^ de Ziekenfondsraad, de vergroten. Sociale Verzekeringsraad enz. I prof Kuiper blijkt in het geheel geen voorstander van het nemen van maatre- Het heffen van gelden bij ong or" j gelen tegen de ongeorganiseerde Hij ganiseerden als vergoeding voor j gelooft, dat deze wens van de vakbewe- verrichte diensten op grond van deging voorkomt uit frustratie. Hij vraagt c.a.o. of andere regelingen van ar- zich af. of hier geen sprake is of de Nederlandse vakbeweging onverdeelde houding zal aannemen te genover de ongeorganiseerden. Verwacht mag worden, dat het CNV welwillend zal blijken te staan tegenover het toekennen van faciliteiten aan georganiseerde werk nemers. zoals doorbetaling van loon voor bijwoning van vakbondsvergaderingen scholings- en kadercursussen enz. Of de algemene vergadering van het CNV ook een hoger loon voor de georganiseerde werknemer in principe zal aanvaarden lijkt thans nog een vraag, evenals het terugbetalen van een belangrijk deel van de contributie uit een door de werkge vers te financieren fonds De algemene vergadering van het CNV komt op maandag 15 februari voor een aantal bijzonder moeilijke vragen te staan, waarvan de uitslag beslissend zal zijn voor de verdere gang van zaken bij de werknemersvakbeweging in Nederland. teen eigen' beidsvoorwaarden Bij alle maatregelen zal de onaf- hankelijkheid van de vakbonden .onaangetast moeten blyven. Op grond hiervan acht men overheids subsidies voor het werk van de vakbeweging minder wenselijk. f. Voorts zal alles in het werk gesteld moeten worden om de ongeorgani seerden te overtuigen van het be lang van de organisatie: zo zal het dienstbetoon aan de georganiseerde werknemers uitgebreid moeten worden. Het beraad in de kring van de derde werknemersvakcentrale, het CNV. duurt op dit moment nog Voort, Op maandag 15 februari heeft het Christelijk Nationaal Vakverbond een algemene vergadering belegd om te beslissen over deze, naar zijn mening, uitermate belangrijke zaak. die de principei js beweging raakt. de werknemersvak- Het werknemersstandpunt zal daarna aan de werkgeversvertegenwoordigers binnen de Stichting van de Arbeid worden voorgelegd. Op het resultaat van het overleg van de Stichting van de schuldgevoelens bij de vakbeweging over het falen, de ongeorganiseerden te over tuigen. De wens tot het toekennen van voordelen aan de georganiseerden lijkt hem een negatieve frustratiereactie, een discriminerende agressie. VOLWASSEN Hij zou het een teken van vol wassenheid vinden, wanneer de so cial e organisaties een positieve re actie konden opbrengen, namelijk opvoering van de inspanning, de ongeorganiseerden van hun ongelijk te overtuigen, niet alleen met woor den, niaar ook met. daden. „Zich om elkaar bekommeren, de nieuwe le den opvangen, maar ook wie drei gen af te vallen, het organiseren van een perfecte ledenadministratie, wóarin cv. ook bijzonderheden om trent het lid en zijn gezin staan - vermeld". Prof. Kuiper noemt het op zijn minst verheugend, dat tal van vak bondsleiders elke vorm van dwang en discriminatie afwijzen. Zij besef- Mr. L. de Block in Amsterdam: Inderdaad een eerste belangrijke stap □aar een doeltreffender Atlantische ge meenschap zijn. Levenslang voor SS-moordenaar BIELEFELD De 50-jarige ex-ser geant van de SS. Heinrich Klaustermey- er. is gisteren tot levenslange gevangenis straf veroordeeld wegens moord op 9 Joden, gepleegd in het getto van War schau tussen 1941 en 1943 De openbare aanklager had veertien dagen geleden levenslang geëist. Hij zei in dat Klaustermeyer in het getto 11 tnsen mannen, vrouwen en kinderen uit loutere bloeddorst had doodgescho- Klaustermeyer was aanvankelijk be schuldigd van 20 moorden, maar het O M. had in 9 gevallen om vrijspraak gevraagd omdat er geen sluitende bewij- geleverd konden worden. Labourlid overleden Conservatieven behouden hun Lagerhuiszetel LONDEN De Conservatieve (oppo sitie-) partij heeft een i reeds verwachte) overwinning behaald by een van de drie tussentijdse verkiezingen die donderdag in Groot-Britannié zijn gehouden. De voormalige minister van openbare ge zondheid Anthony Barber kreeg onge veer 850 stemmen meer dan zijn socia listische tegenstander in het kiesdistrict Altrinchara-and-Sale in Noordwest-Enge- land. £^tVe9dar0 natuurzuN®' ur'éen zichte van de algemene verkiezingen oktober. De liberale partij ging achter uit, Slechts 62 procent van bet kiezers corps nam aan de verkiezing deel. tegen 81 procent in oktober. Vorige maand ging Labour bij twee tussentijdse verkiezingen acht en vier procent achteruit. De uitslagen van de twee andere ver kiezingen van donderdag worden in de loop van de dag pas bekend. Tntussen is in Wales een Labour-par- lementslid overleden, waardoor de meer derheid van Labour in het Lagerhuis nog maar twee zetels bedraagt. Lustmoordenaar naar gaskamer MOSKOU Prawda. het Rus sische partijorgaan, heeft gisteren opnieuw gepleit voor meer kon takten en samenwerking tussen de communisten en de westelijke sociaal-democratische partijen. Het blad zegt, dat de communisten de westelijke socialisten niet meer moeten beschouwen als „agenten van de bougeoisie". Hoewel al eer der dergelijke artikelen in de Rus sische pers verschenen, beschou wen waarnemers in Moskou dat van gisteren als belangwekkend, speciaal daar het volkomen af wijkt van wat Peking hierover denkt. Het is met uitgesloten dat premier Kosygin, die de Chinese hoofdstad zal aandoen op zijn reus naar Noord- I Vietnameen en ander hierover te WORLAND (VS) Dc 21-jarige horen zal krijgen, Andrew Pixley. die bekend heeft twee! dochters van een rechter in Illinois te' Prawda schrijft verder dat de com- hebben verkracht en vermoord, is mlmistische partijen van oordeel zijn. veroordeeld tot de gaskamer. Begin dst,fen aantal socialisten in tal van mei zal het vonnis worden voltrok- problemen, met name kwesties ken. Als dat gebeurt dan is dat het eerste gaskamervonnis in 20 jaar in Wyoming. Pixley hoorde het vonnis met een wrang glimlachje aan alsof het hem niets kon schelen. Dat was teveel voor de N ader van de vermoorde meisjes, rechter McAuliffe. die het proces bijwoonde. Hij wilde hem te lijf gaan Al bij de arrestatie van Pixley moesten agenten verhinderen dat de rechter de moordenaar van zijn dochters dood schoot Pixley was bord»wasser in het hotel waar het gezin McAuliffe logeerde. Een psychiater verklaarde dat verdachte asociaal was geweest sinds de eerste klas van de lagere school. oorlog en vrede, dichter bij de munisten komt Het Kremlin heeft de socialistische premier van Engeland, Denemarken. Zweden en Noorwegen, naar bekend, al uitgenodigd voor een bezoek aan Moskou dit jaar. Volgens het blad- bestaan nieuwe vooruitzichten voor samenwerking tussen communisten en sociaal-de mocraten. Elke communistische partij zal zelf ..de praktische problemen moeten oplopsen die verband houden met haar houding tegenover de socia listische beweging in haar land", aldus Prawda. Historie (Van een onzer redacteuren) AMSTERDAM Het was erg druk gisteren op de door de Euro pese beweging in Nederland geor ganiseerde bijeenkomst in het in ternationale congrescentrum van het R Al-gebouw. Uitzonderlijk groot was de belangstelling voor de toespraken van de Amerikaan Herter, de Duitser Hallstein en de Nederlandse staatssecretaris mr. L. de Block over „Europa, Ameri ka en de wereldhandel". Openheid De heer De Block zei er vast van overtuigd te zijn. dat de EEG (Euro pese economische gemeenschap) insti tutioneel en materieel zo sterk is. dal dj zonder risico een open instelling tegenover de buitenwereld en de At lantische partners kan tonen. Hij sprak na Herter en Hallstein, wier redevoe lingen reeds in ons blad van gisteren werden gepubliceerd. Mr. De Block stelde, dat er drie 'undamentele grondslagen zijn voor de; Europese samenwerking: democratie, j integratie en openheid naar buiten. Dc- ze beginselen moeten uiteindelijk ook j de basis van een Atlantisch deelge nootschap zijn. Steun •opstel: de hij. dat Nederland het nodig acht. nu reeds' in de EEG een aanvang te maken met het versterken van de bevoegdheden van het. Europese parlement, door toe kenning van zekere rechten, die totdus- ver door de nationale parlementen wer den uitgeoefend. Mr. De Block verwelkomde de „stout-j moedige gedachte", die Herter in zijn rede lanceerde, nl. die van ccn Atlanti sche parlementaire vergadering. Dit zou| De integratie beperkt zich nog tot het Europa van de Zes en dan nog tot eco nomisch terrein. Politieke integratie zal echter slechts mogelijk zijn, als men het over de grondslagen van een gemeen schappelijk beleid in beginsel eens is. De openheid naar buiten (de derde I grondslag) koppelde de heer De Block j aan de naoorlogse Atlantische ontwik- j I keling. Deze historische ontwikkeling kan niet straffeloos doorbroken worden. „Wie dit probeert, bevindt zich buiten de lijn der historie", aldus de staatssecretaris van buitenlandse zaken. VIENTIANE Regeringsgetrouwe troepen hebben na hevige en bloedige straatgevechten die 10 uur hebben geduurd, een volledige overwinning behaald op opstandige eenheden van de politie, die de politiek van de rechtse vice-premier Phoemi Nosavan aanhingen. Generaal Phoemi Nosavan zelf is ge vlucht, samen met 300 aanhangers. Zijn luxueuze villa werd in brand gestoken en is nu een ruïne. Juiste cijfers over de slachtoffers van de strijd zijn nog niet bekend. Voorzichtige schattingen gewa gen van 60 doden en een zeer groot aantal gewonden. I Verleden jaar is in de Verenigde Staten een re cordaantal van 47.800 mensen hij verkeersonge lukken om het leven ge komen, zo heeft de Na tionale raad voor ver keersveiligheid gisteren in Chicago bekendge maakt. Dit aantal lag tien procent hoger dan het jaar daarvoor. Ge wond werden naar schat ting 1,7 miljoen mensen. I Met recht internatio naal kan de samenwer king voor een nieuwe veerdienst op de Noord zee worden genoemd twee Zweedse rederijen willen met een Fins schip een veerdienst gaan onderhouden tussen het Duitse Bremerhaven en Harwich in Engeland. Naar in Halmstad in zuid- Zweden bekend werd. zal de in Turku bestelde veerboot driehonderd personenauto's of zes entwintig vrachtwagens, benevens 1200 passagiers kunnen vervoeren. Men hoopt het schip in het voorjaar van 1966 in dienst te kunnen stellen. I Een Japanse visser heeft onlangs een aantal zelfgemaakte hengels via de Russische ambassade aan ex-premier Nikita Chroesjtsjef geschonken. De Japanner is ervan overtuigd, dat. hoewel Chroesjtsjef niet meer actief is in de politiek, zijn geschenk de betrek kingen tussen beide lan den zal bevorderen. B Peter Nelson Lander- mann. een 24-jarlge Amerikaanse student die zestien maanden geleden in de Sowjetunie werd veroordeeld tot drie jaar gevangenisstraf na een auto-ongeluk te hebben veroorzaakt waarbij een Rus de dood vond. is gisteren op vrije voeten gesteld. Landermann, die uit Californië komt. ver trekt vrijdag naar New- York. Ook schoolkinderen, die met hun ouders demonstreerden tegen de wijze van hantering van de kieswet in Selma (Alabama) werden door de politie bij het gerechtsgebouw gearresteerd. De zaak spitst zich met de dag meer De blanken blijven, on danks alles, weigeren de negers op de lijst van kiesgerechtigden te plaatsen. ^,en veroordeelde moordenaar en twee andere beruchte gevangenen ont snapten gisteren uit een gevangenis in Nieuw-Zeeland en hielden een cipier en twee andere mensen drie uur lang als gijzelaar vast in een nabijgelegen huis voor zij zich overgaven. Een legertje van 200 politiemannen omsingelden het huis en evacueerden de bewoners van omlig gende huizen. In het artikel wordt sterk de na druk gelegd op de behoefte aan een soort „volksfront-beweging" in West- Europa en andere landen van de niet- communistische wereld. Maar wordt tevens duidelijk gemaakt, de communisten onverbiddelijk zullen blijven strijden ..tegen de bourgeois- ideologie in al haar vormen". Meisje in rug gestoken Dader voorlopig op vrije voeten AMSTERDAM De rechtbank heeft gisteren de preventieve hech tenis van de 46-jarige Leidse koop man H. K. opgeheven, die bekende vorig jaar november bij een vechtpar- tij in de Sint Antoniebreestraat in de hoofdstad de 21-jarige Octavia S. met een mes in de rug te hebben gestoken. Terzake van poging tot zwaar licha melijk letsel eiste de officier tegen verdachte 7 maanden gevangenisstraf waarvan drie maanden voorwaarde lijk en aftrek van het voorarrest. Aanleiding tot de steekpartij vorm de een vete tussen de woonwagen families K. en S. Eén van de zoons van K.. Jan. zou trouwen met Octavia, maar er ontstond tussen de twee een breuk, die weer leidde tot een slechte verhouding tussen beide families. Lange tyd meden de twee families eikaars gezelschap, totdat zij elkaar toevallig in de Antoniebreestraat weer ontmoetten. Er ontstond ruzie tussen K., zijn vrouw Maria en Jan aan de ene kant en Octavia en haar moeder aan de andere kant. K. stak tijdens de daaropvolgende handtaste lijkheden Octavia met een mes in de rug. terwijl het meisje door Maria K. met een knuppel werd geslagen. Te gen haar eiste de officier een maand gevangenisstraf. De raadsman pleitte een uiterste clementie voor K., die als niet agressief bekend staat. Humphrey behandelt Kennedvronde BRUSSEL Dr, Mansholt, vice- voorzitter van de EEG-commissie, zal 9 februari naar Amerika gaan om daar te spreken met vice-president Humphrey over de problemen die de landbouw met zich brengt in het kader van de tariefverlagende be sprekingen in het Gatt (Kennedyron- de). De Amerikanen hebben bij meerdere gelegenheden laten weten dat de lijst van landbouwprodukten en industrieproduk- ten, die voor verlaging in aanmerking komen, moet worden uitgebreid. Hoewel dit soort besprekingen niet behoort tot de gewone werkzaamheden van de Amerikaanse vice-president, is het niet verwonderlijk dat Humphrey zich hiermee gaat belasten. Hij staat bekend als een expert op landbouwge bied. Daarnaast bestaat dan nog de mogelijkheid dat Johnson bepaalde taken wil delegeren aan zijn vice-president. LONDEN De voormalige Britse Westafrikaanse kolonie Gambia, die 18 dezer éen onafhankelijke staat wordt, zal lid blijven van het Britse Gemenebest. WÊM/wm m 7/m', RED BAND ROOSENDAAL LONDEN De Britse conserva tieve oppositie heeft opnieuw een motie van wantrouwen in de Britse regering ingediend, die dinsdag aan de orde is. De conservatieven zijn niet te spreken over de be handeling van het vraagstuk van de Britse vliegtuigindustrie. De politiek van de Britse regering op dit punt zou uiteindelijk uitlopen op bijna volledige afhankelijkheid van de Ver. Staten. In de motie wordt verder aange drongen op het benutten van elke gelegenheid tot versterking van de samenwerking met Engelands Euro pese bondgenoten. Aan de andere kant hebben zes Labour-leden van het parlement een motie ingediend waarin sterk gepleit wordt voor nationalisatie van onder nemingen die arbeiders dreigen te ontslaan. (De Britse minister van luchtvaart, Roy Jenkins, heeft met het hoofd van de vliegtuigfabriek Hawker Defensieorganisatie voor Afrika bepleit FREETOWN Afgevaardigden uit 27 Afrikaanse landen, in Freetown bijeen, hebben de oprichting voorge steld van een Afrikaanse verdedi gingsorganisatie. waarbij leden-staten van de organisatie voor Afrikaanse eenheid een of meer eenheden voor dezte defensieorganisatie aanwijzen. Het. voorstel is vervat in een resolu tie, die met algemene stemmen is goedgekeurd aan het einde van een driedaagse bijeenkomst van de defen sie-commissie van de O.A.E. Siddeley een onderhoud gehad. Deze onderneming heeft bekend gemaakt, 14.000 werknemers te zullen ontslaan in verband met het verloren gaan van twee projecten, die de regering deze week heeft laten varen). Jenkins heeft de directie laten weten dat Hawker Siddeley genoeg compenseren de opdrachten krijgt Verduistering: eis jaar cel AMSTERDAM De officier van justi tie bij de rechtbank te Amsterdam heeft gisteren tegen de 37-jarige boekhouder T. J. B. uit de hoofdstad wegens verduiste ring in dienstbetrekking van ca. 10 mille twaalf maanden gevangenisstraf waarvan drie voorwaardelijk met een proeftijd van drie jaar geëist. Verdachte, die nog nooit eerder was veroordeeld en het hem ten laste gelegde bekende, had in de jaren 1962, '63 en '64 uit de kas van een elektrotechnisch bureau, waar hij als boekhouder-kassier werkzaam was, het bedrag van ongeveer 10 000 gulden weg genomen. De boekhouder zei het geld te hebben weggenomen om royaal te kun nen doen tegenover anderen. Volgens de officier leefde de boek houder, die een redelijk inkomen en een zuinige vrouw had. in een schijnwereld. Hij zocht zijn vertier tijdens de week einden op het voetbalveld. Dat is een keuze die velen maken, veelal ten koste van het gezinsleven. Volgens hem wilde B.. die scheidsrechter was. in deze kring opvallen en zich populair maken. Hij deed dat onder meer door het geven van rondjes en het uitloven van premies voor eerste doelpunten die in wedstrijden werden gemaakt

Nieuwe Leidsche Courant | 1965 | | pagina 5