KLOK TERUG NAAR 1931 Luther King vraagt om bestand A-griep heeft ons land niet bereikt De Gaulle: los van de dollar Johnson: we devalueren nooit Eén Duitsland - zaak voor O.- en W.-Europa Wilde staking bij Wilton Schets radio en tv is nu voltooid Hoogovens weigerde aanbod Gasunie Britse zeekapiteins vragen nieuw onderzoek Titanic Politiek van De Gaulle afwijzen' Leiden en Gouda: twee posten zijn bezet Commentaren Nog geen enkel geval bekend PARIJS Bij een ineenstorting van het huidige economische systeem kan de wereld naar 1931 terugkeren, als de voorstellen van president De Gaulle voor een herstel van de gouden standaard aanvaard zouden wor den. Deze gouden standaard bleek de enorme toeneming van de wereld handel het kenmerk van de twintigste eeuw niet te kunnen finan- Aldus de reactie van het Ameri kaanse ministerie van financiën op de ideeën, die de Franse president gisteren op zijn persconferentie heeft gelanceerd. Intussen wordt uit Brussel gemeld, dat de vijf partners van Frankrijk in de EEG het met de opvattingen van de generaal eens zouden zijn. Nederland wordt met name genoemd als een van de landen, die achter Frankrijk staan. Dc kwestie is al ruim een jaar een onderwerp van gesprek President De Gaulle tijdens zijn persconferentie, waar hij onder meer een aanval deed op de goud- wisselstandaard. (Van een onze verslaggevers) ROTTERDAM Dc Dok- en Werf maatschappij Wilton-Fijenoord te Schiedam is gistermiddag half vier ge troffen door een algemene staking. Op dat ogenblik legden alle handarbei ders van deze werf. een der grootste in het gebied van de Nieuwe Water weg, het werk neer. De stakers had den een demonstratie aangekondigd voor het hoofdkantoor, maar zover is het niet gekomen: men wandelde rus tig dc poort uit. De reden van deze algemene staking die niet door de vakbonden wordt ge steund, is, dat de directie zich naar het oordeel der arbeiders te weifelend toon de met betrekking tot de af te sluiten Minister Bot rapporteert: Nog vandaag in ministerraad vervanging van dollar en pond sterling door de gouden standaard. Wel zijn de zes het over het algemeen eens ovér een wijziging van dc bestaande gc woonte, dat centrale banken dollars aanhouden als dekking voor hun eigen betaalmiddelen. Formaliteit De Gaulle, die zijn persconferentie opende door onmiddellijk gelegenheid te geven tot het stellen van vragen, had zich kennelijk geprepareerd op de belangrijkste problemen. De vragen- stellerij is slechts een formaliteit. Toen hij over de terugkeer naar de gou den standaard sprak, zei De Gaulle, dat de alles overtreffende waarde ve de dollar verloren is gegaan. De dollar is naar zijn mening niet la: ;r een onpartijdige internationale waa demeter. maar een betaalmiddel, dat a: land toebehoort. De kwestie moet door de betrokken landen grondig den onderzocht, aldus de generaal, wiens oordeel het internationaal r taire fonds en de „club van tien" indus trieel ontwikkelde landen het geschikte forum voor zulke besprekingen bieden. monetaire goudvoorraad in de op 3 febru- eindigende week met 100 miljoen dollar was afgenomen tot 15.088 miljoen dollar. Tot dusver in 1965 is de reserve iet 300 miljoen verminderd tot de klein- ;e omvang sedert maart 1939. De Gaulle drong ook aan op herziening an het Vi\-handvest. De vijf permanente leden van de veiligheidsraad 'onder wie de generaal rood-China in plaats van na tionalistisch China van Tsjang Kai-Sjek rekent) zouden hierover in Genève be sprekingen moeten voeren. Dit denkbeeld de Franse president werd in Was hington onmiddellijk als onpraktisch van de hand gewezen Overigens verklaarde De Gaulle dat Frankrijk er veel aan gelegen is, dat de VN blijven bestaan. Hij leverde echter kritiek op het feit, dat zij het recht heb- icn aangemeten, geweld te gebruiken o.a. in Kongo). Hiermee zou zij haar igen wetten hebben overtreden. (Voor vervolg zie pag. 11) DEN HAAG Naar wij verhemen heeft minister Bot (o. k. en w.) thans een schets gereed van de voorstellen die hij met betrekking tot radio en te levisie aan het parlement wil voor leggen. Dezer dagen bespreekt hij het concept met enkele van zijn collega's die in deze materie het meest geïnteres seerd zijn. In dit verband worden de namen genoemd van de ministers Bies heuvel, Veldkamp en Scholten. De bei de laalsten hebben zich - zoals be- Crisis in aardgasleverantie AMSTERDAM/DEN HA^G Tussen de Gasunie en de Hoogovens bestaat een conflict, dat de gasle- verantie aan de provincie Noordhol land in gevaar brengt. De samen werkende Kamers van Koophandel hebben de minister van economische zaken op het gevaar in dit geschil gewezen en dringen aan op bemidde ling of arbitrage van de overheid. Zij uitten hun ontevredenheid over de nu al ruim twee jaar durende be sprekingen tussen beide bedrijven over de gasleverantie door Hoog ovens aan het grootste gedeelte van In één oogopslag Dienst of strijd? pag. 2 10 pet. huwelijken ge mengd pag. 2 Hoger loon voor bonds leden? pag. 5 Braniekragen zijn „out" pag. 7 „Mensen naar elkaar la ten luisteren" pag. 9 Noordholland, waarbij nog geen overeenstemming werd bereikt. Zoals de zaKen thans liggen vrezen wij. dat men daarmee m een vicieuze cirkel is terecht gekomen, aldus de Kamers van Koophandel. Intussen is door de directie van de Hoogovens gisteren vei-klaard, dat de Gasunie geweigerd heeft liet gascon- flict voor te leggen aan een adviescom missie voor het verkrijgen van bindend advies Gasunie deelde daarentegen mee. dat de contracten voor gaslevering in het onderhavige gebied gesloten zijn tus sen Hoogovens en gemeenten: bij deze contracten is de Gasunie geen partij. Reeds geruime tijd geleden heeft zij de Hoogovens het voorstel gedaan de overname van de markt ah commer ciële transacti te beschouwen. Dit voorstel ging vergezeld van een con creet aanbod. Dit aanbod is niet aan vaard en ondanks aandringen van de zijde van de Gasunie hebben de Hoog ovens hierover tot nu toe niet willen onderhandelen, aldus de Gasunie. (Voor vervolg zie pag. 11 kend - in de vorige kabinetsperiode diepgaand met de materie bezig ge houden. Hun plannen tot invoering van commerciële televisie leden even wel schipbreuk in de Tweede Kamer in mei 1963. Voor vervolg zie pag. 11) Johnson Kort nadat De Gaulle zijn pcrsconfe rentie had gehouden verklaarde prest dent Johnson op een soortgelijke confe rentie in Washington, dat zijn land plan is, de goudprijs te handhaver 35 dollar per ounce, daarmee de moge lijkheid van een devaluatie van dc dol lar van de hand wijzend. Voorts deelde de Federal Reserve Bank van New York mee, dat de Amerikaanse Kapitein Lord in ere herstellen LONDEN Britse zeekapiteins hebben dc regering verzocht het on derzoek te heropenen naar de ramp met de Titanic en kapitein Lord in ere te herstelen. Zij beweren dat het onderzoek aan beide zijden van de Atlantische Oceaan onjuist is geweest. Bij dit onderzoek was men tot de conclusie gekomen, dat kapitein Lord, gezag voerder van het vrachtschip Califor- nian, niet de moeite heeft genomen de Titanic te hulp te komen. De Titanic, liep in 1912 op zijn eerste reis op een ijsberg. Het schip zonk en 1500 mensen kwamen om het De zeekapiteins hebben hun petitie gezonden naar het ministerie van handel dat het onderzoek naar scheep, vaarlrampen behandelt. Kapitein Lord ls drie jaar geleden op Prinses Beatrix schikt nog even de haarband, voordat zij op de ski's naar beneden suist van de Epgli-hellingen in Gstaad. waar zij een korte wintersportvakantie doorbrengt. 84-jarige leeftijd overleden. In de petitie staat dat hij zich niet bewust is ge weest van de ramp met de Titanic, niets heeft geweten van raketsignalen het passagiersschip en die dus ook heeft kunnen negeren en in ieder ge val niet In staat is geweest hulp te Lord heeft zijn hele leven volgehouden dat zijn schip buiten het gezichtsveld van de Titanic is geweest en niet mijl van de in nood verkerende Titanic voer, zoals enkele getuigen bij het dei-zoek hebben verklaard. In de petitie stond voorts dat de kapitein alles heeft gedaan wat hij kon om de Titanic per radio te waarschuw dat er ijs voor het passagiersschip lag en dat hij niet meer had kunnen doen. SELMA (V.S.) Dr. Martin Luther King, die de acties heeft geleid tot het inschrijven van zoveel mogelijk negers als kiesgerechtigden, heeft via een andere negerpredikant de ne gerbevolking opgeroepen tot een be stand om de bereikte resultaten te consolideren. Hij zit, zoals men weet, in de gevangenis van Selma. Dr- King deed deze stap, nadat het federale tribunaal vaai Mobile in de staat Alabama het registratiebureau van Selma gelast had, de inschrijving van negers te bespoedigen. Bovendien moet de vragenlijst, waarmee de rijp heid van de kandidaten wordt be proefd, vervallen. Deze was opzette lijk te moeilijk gemaakt voor vrijwel alle negers. De rechtbank zal voorts iemand aanwijzen, die zich met de re gistratie zal belasten, als voor eind juli niet aille voor 1 juli ingediende aanvragen van negers zijn afgehan deld. Intussen zijn in Selma en het nabu rige Marion al ongeveer 3000 neger:; gearresteerd die hadden betoogd, na dat zij niet aan de inschrijving hadden kunnen deelnemen. Kamer waarschuwt mi nister Witteveen (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG De minister van fi nanciën, prof. Witteveen, heeft giste ren in de Tweede Kamer de duidelijke waarschuwing gekregen zich onder geen beding te laten verlokken door de monctair-politiekc Ideeën van pre sident De Gaülle. Zoals bekend streeft het Franse staatshoofd naar het creë ren van een eigen Europese reserve valuta, een EEG-munteenheld naast, en als tegenwicht tégen, dollar en Het waren met name de heren Schol ten (c.h.), Engelsman (soc-) en Joe- kes (lib.), die bij de behandeling van de begroting van financiën in de Kamer ernstige bezwaren tegen deze Franse polititk naar voren brachten. De hèer Scholten zei de indruk te hebben, dat minister Witteveen deze bezwaren niet geheel deelt en daarom gaf hij d<e bewindsman een ..schot voor de boeg". Ook op monetair gebied mag Europese samenwerking niet gaan ten koste van samenwerking in Atlantisch verband. De heer Joekes zei het nog scherper; ..Met kracht willen wij waarschuwen voor enigerlei vorm van Europese sa menwerking. die zou neerkomen op anti- Amerikanisme". Elke verruiming van de internationale liquiditeit door verruiming van het internationale betalingssysteem moet geregeld worden binnen het kader van het Internationale Monetaire Fonds, zo meenden de Kamerleden. Minister Witteveen zal de Kamer, vol gende week antwoorden. zie voorts pagina 2. Kennedvbeeld met teer besmeurd AMSTERDAM Onbekenden hebben het in november op de sterfdag van Ken nedy onthulde borstbeeld van de ver moorde president op de President Ken- nedylaan in Amsterdam met teer be smeurd. Voorbijgangers ontdekten deze wandaad. De reinigingsdienst vauAle ge meente heeft inmiddels het monument schoon gemaakt. DEN HAAG De minister van bui tenlandse zaken van de Oostafrikaanse staat Tanzania, de heer O. S. Kamobna, heeft gisteren een beleefdheidsbezoek ge bracht aan minister Luns. in het kader van een privé-reis naar Nederland. AUTO BIERMAN N V. voor verkoop, reparatie, verhuur TELEFOON 40447 Burgemeesters-vacatures (Van een onzer redacteuren) DEN HAAG Twee van de zeven Zuidhollandse burgemecstersvakatures zijn dus nu vervuld. Gistermiddag te gen half vier maakte commissaris Klaasesz in de vergadering der provin ciale staten voor Leiden en Gouda een eind aan de onzekerheid. Een betrek kelijke onzekerheid, want al weken lang werd door insiders gerekend op de benoeming van mr. G. C. van der Willigen in Leiden en mr. R. M. van Reenen in Gouda. In een deel onzer edities maakten we er gisteren nog melding van. Mr. v- d. Willigen <57 jaar oud. lid de VVD en de Ned. Protestanten bond. burgemeester van Haarlemmer- en voordien van Lekkerkerk) gaat jan' naar de Sleutelstad als opvol- /an jhr. mr. F. H. van Kinschot. Mr Van Reenen (56 jaar oud. lid an de ARP, Gereformeerd wethouder an economische zaken van Den Haag i voordien in dienst van het Centraal ureau van de tuinbouwveilingen i volgt maart in Gouda mr. df. K. James op. Rotterdam Blijven nog te vervullen de vrijgeko- ïen of vrijkomende burgemeesterspos- ïn van Rotterdam. Schiedam, Delft. Dordrecht. Boskoop. In aanmerking ko mende politieke richting; c.h. en socialis ten- Rijnmond zou dan volgens de Vkrt.l een KVP'er als voorziter van de raad krijgen. Maar wie? De tijd dringt en ook voor de Maasstad is er nog geen opvolger voor G. E. van Walsum die 1 maart met pensioen gaat. Nadat verscheidene kan didaten hadden bedankt, heeft nu ook de heer J. J. A- Berger, socialistisch Tweede-Kamerlid, de minister meege deeld dat hij om persoonlijke rede nen het burgemeesterschap van Rot terdam niet zal aanvaarden. Hij zou meer voelen voor het burgemeesterschap van Groningen. Het gaat ernaar uitzien dat de Partij van de Arbeid geen burgemeester voor Rotterdam kan leveren. Nu krijgt Den Haag over enige jaren eveneens een va- kature. door de pensionering van de is-katholieke mr. Kolfschoten. De kans is groot dat de regering de P v.d.A deze vakature zal aanbieden in ruil voor Rotterdam. In de Maasstad zou men het overi gens betreuren enige tijd met een loco- burgemeester genoegen te moeten ne men. gezien de moeilijkheden waarin de stad verkeert; hoe groot de kwaliteiten van mejuffrouw mr. Zeelenberg ook mo gen zijn. JJET zal de Franse president al lengs duidelijk zijn geworden, dat in ons land minister Luns niet zijn enige tegenstander is. De volks vertegenwoordiging laat nauwelijks een gelegenheid onbenut, zich naast dc minister te plaatsen. Niet alleen echter de louter politieke plannen van de Fransman stuiten hier op verzet. Tezelfdertijd wellicht dat te Parijs de president zijn denk beelden omtrent een Europese munt eenheid ontvouwde, nam bij ons de Tweede Kamer daar al afstand van. De visie van de Franse president op Europa komt tegelijk neer op een afstand nemen van Amerika, en daar past Nederland voor. Daarvoor den ken wij hier te atlantiseh. Geen wonder wanneer de heer De Gaulle er op den duur wat vermoeid O INNEN de Nederlandse vakbewe- ging bezint men zich op de on georganiseerden. Nog steeds is meer dan 60 procent der werknemers niet aangesloten, terwijl toch de moeite en kosten, aan verbetering van de ar beidsvoorwaarden besteed, aan allen ten goede komen. Overtuigingskracht en propaganda hebben tot nu toe deze situatie niet kunnen veranderen. Op korte ter mijn is thans te verwachten een standpuntbepaling der vakcentralen, waarbij voor de gcorganiseerden fi nanciële voordelen worden gevraagd. Het is Inderdaad niet aangenaam, wanneer een meerderheid kosteloos profiteert van resultaten, met ereld en moeite van een minderhc'1 be haald. Maar zou prof. dr. G. Ki': Hzn. in sociaal maandblad Arbeid niet terecht schrijven, dat de waar digheid van de sociale organisaties dwang en discriminatie niet toelaat? Wanneer binnenkort het CNV in al gemene vergadering een standpunt bepaalt, zal stellig deze 'hoge ethiek' de aandacht krijgen die zij verdient. DE„ Amerikaanse president heeft gisteren een juiste opmerking gemaakt met betrekking tot dc Ver enigde Naties. Van bepaalde zijden, nu ook weer door de heer De Gaulle, wordt de Verenigde Naties verweten in een crisis te verkeren. We willen niet beweren, dat er geen crisis is. Maar we zijn het met de heer Johnson eens wanneer hij zo ongeveer zegt dat niet teveel over een crisis behoort te wor den gesproken door wie die crisis zelf hebben veroorzaakt. Zeer juist. Het is als met de demo cratie. Daar zijn er altijd geweest die de neiging hebben de democratie te ondergraven; en wanneer dan de de mocratie daarvan de gevolgen onder vindt, is het de democratie waaraan die gevolgen worden geweten. TN RUSLAND is weer een weten schapsman, ditmaal de vermaar de Lysenko, in ongenade geraakt. En zoiets geschiedt daar als regel nog steeds radicaal. De wetenschap leidt onder de com munistische leer een ongewis be staan. Ook opmerkelijke prestaties doen voor dat feit de ogen niet slui ten. Iemand kan het er ver brengen In de erkenning van zijn verdiensten. Dan krijgt hij zelfs grote zeggenschap over andere geleerden. Totdat de wind keert, verzet zich laat gelden, en dan is de val te dieper naarmate men hoger was geklommen. Een merkwaardig systeem, dat on derstreept hoe ook de wetenschap onder het cummunisme statelijk, wil men: politiek, wordt beoefend. Wat voor de begunstigde een voordcel lijkt, is in wezen ook voor hem een nadeel. Hij is zijn vrijheid kwijt. En verguizing blijft te duchten. DEN HAAG Tot nu toe is in Nederland geen enkel geval van A- griep gesignaleerd, maar de autori teiten houden er rekening mee, dat de epidemie, die thans in Oost-Euro pa woedt, ook ons land zal berei ken. De geneeskundige hoofdinspec tie van de volksgezondheid heeft al waarschuwingen doen uitgaan naai de plaatselijke geneeskundige in specties. Zodra deze een griep-geval constateert moeten zij dit opgeven aan de hoofdinspectie en vervolgens handelen naar de richtlijnen, die staan opgetekend in het vorig jaar door deg ezondheidsraad opgesteld rapport. In eventuele acties zullen de inspec ties maatregelen moeten nemen. Phi- lips-Duphar heeft al een grote hoe veelheid vaccin klaar liggen om zodra de nood aan de man komt, direct te kunnen leveren. Voor vaccinatie ko men het eerst in aanmerking (op basis van vrijwilligheid) de mensen die in een zodanige lichamelijke conditie zijn (hart- en longpatiënten bijvoorbeeld), dat een griepaanval ernstige gevolgen zou kunnen hebben. Ook daar waar een economische nood zaak bestaat, wordt voorrang gegeven, in bedrijven dus waar geen mensen kunnen worden gemist. Wat de militairen be treft: die kunnen als de nood aan de man komt worden verplicht zich te laten in enten. De beslissing daartoe moet komen van de inspecteur van de militaire ge neeskundige dienst. Die beslissing is tot nu toe nog niet gekomen. Noodgevallen De plaatselijke geneeskundige inspec ties worden op noodgevallen attent ge maakt door influenza-peilstations, welke worden gevormd door artsen. Elk geval, waarin zij vaccinatie nodig vinden, geven zij op aan de plaatselijke inspectie. Overigens bestaat er voor de bur gers geen plicht tot laten vaccineren. De aangifteplicht krachtens de be smettelijke ziektenwet geldt namelijk niet >oor griep. Tot nu toe maakt men zieh bij de ge neeskundige inspectie nog niet ongerust over de gevolgen van een eventuele epidemie. De A-griep, die thans in Oost- Europa heerst, heeft een goedaardig ka rakter. en heeft niets te maken met de beruchte Spaanse griep, die in 1918 en kele duizenden slachtoffers eiste. De griep die nu op komst is vertoont veel gelijkenis met die van 1957. Er waren toen wel vele duizenden aan het bed ge kluisterd, maar het aantal doden bleef beperkt.

Nieuwe Leidsche Courant | 1965 | | pagina 1