Brood liggen uren krijgt na andere smaak Kleuter kwam onder trein Kritiek van Kamerlid is overtrokken Hollandsche broodmaker verstaat de zaak niet Moet trouwerij toch worden uitgesteld? Er is geen excuus meer om milder hoed te gaan Elfjarige Elsa haalt haar typediploma Dames, opgelet, er is een zelf-ritssluiter 7 DONDERDAG 4 FEBRUARI 1965 UTRECHT Omstreeks het middag uur is gisteren in Bilthoven op een met hekken beveiligd niet openbaar over pad de 3-jarige Monique Schyff uit Bilt hoven onder een trein gekomen die van Utrecht op weg was naar Zwolle. Het meisje was op slag dood. SLOCHTEREN In het Winschoter- diep onder Hoogezand is het lijk gevon den van de 19-jarige timmerman, Heine Knollema, uit Scharmer, die sinds 18 de cember werd vermist. Óp die dag is de vermiste jongeman na werktijd met een paar vrienden naar een café geweest en sindsdien verdwenen. KLAZINAVEEN Aan het Van Ech- tenskanaal is gistermiddag de 6-jarige Jan Kroesen uit Nleuw-Dordrecht bij een verkeersongeluk om het leven gekomen. Het jongetje is vermoedelijk door een zware vrachtwagen met aanhanger, be stuurd door W. J. uit Volendam, aange reden. De bestuurder reed omdat hij niets van het ongeluk had gemerkt, door. Hij kon pas enige tijd later worden gewaar schuwd. HEERENVEEN Gistermorgen is de 69- jarige voetganger M. M. bij 't oversteken van Rijksweg 32 door een personenauto aangereden. De man werd ernstig ge wond in het ziekenhuis opgenomen, waar hij in de loop van de dag is overleden. BREDA De 60-jarige weduwe A. C. NuytenBraber is gistermiddag bij het oversteken van rijksweg 56 ter hoogte van Etten, met haar bromfiets aangere den door een personenauto. De vrouw was op slag dood. BREDA Gistermiddag is de 64-jarige P. Dictus uit Achtmaal (gemeente Zun- dert) op de Sprundelsebaan in Breda met zijn bromfiets in botsing gekomen met een links voor hem lopende voetganger. De bromfietser werd zo ernstig gewond, dat hij enkele uren na het ongeval in het ziekenhuis is overleden. OOTMARSUM Gisteravond is de 51-jarige vertegenwoordiger B. J. uit Zutphen bij Ootmarsum met zijn auto tegen een boom gereden. Hij werd dood achter het stuur aangetroffen. Drs. E. Dijkstra van proefstation: (Van verslaggevers) DEN HAAG De kritiek van mevrouw Brautigam in de Tweede Ka mercommissie op de kwaliteit van het Nederlandse brood („er is kraak noch smaak aan") is sterk overtrokken en generaliserend. Het kan ge beuren, dat het ene brood beter is dan het andere, maar dat is dan een uitzondering. In het algemeen kunnen we stellen, dat ons brood vergeleken met andere landen als Engeland en Amerika hooggenoteerd staat. Dat zegt drs E. Dijkstra, adjunct- directeur van het proefstation voor maalderij en bakkerij in Wageningen, dat voor 2000 aangesloten kleine en grote bakkers (met 65 pet van de Ne derlandse produktie) dagelijks de kwaliteit van het brood beoordeelt. Vijf controleurs brengen elke dag 200 broden uit alle delen van het land Wageningen, waar het wordt ge controleerd op kwaliteit. En daarbij is tot nu toe steeds gebleken, dat er geen aanleiding tot klachten hoeft te zijn, aldus de heer Dijkstra. Niet te vergelijken Een vergelijking mot het buitenland met name met landen als Frankrijk, België en Duitsland gaat volgens de heer Dijkstra niet op. Daar wordt op een volledig andere manier verkocht en gebakken. De huisvrouw koopt er veel- Reeds in 1875 zei een Fransman: DE minder gunstige beoordeling van ons brood en ook het spre ken en schrijven daarover dateren niet van januari 1965. In 1875 schreef Multatuli, in zijn duizend en een specialiteiten: ,,Er kan bo vendien verschil van gevoelen be staan over de vraag welk brood goed is? Wat de een goed noemt, kan den ander middelmatig of slecht voorkomen. Ik moet en ik wil werkelyk zeggen, Wisselvallig DE BILT. Zwakke storingsgebic- den die over Scandinavië naar het zui den kwamen, hebben op de meeste plaatsen in ons'land enige regen ge bracht. Daarbij stroomde minder kou de lucht van de Noordzee over ons land. In de ons omringende landen bleef plaatselijk lichte vorst voorko men. De storingen trekken rond een hogedrukgebied heen. waarvan de kern zich nu ten noordwesten van Schotland bevindt. Tussen Jan-Magen en de Noordkaap is een depressie van meer betekenis ontstaan, waarvan verwacht wordt dat hij naar de Both- nische Golf zal trekkenHij ivordt voorafgegaan door een rug van lioge- druk, die nu over Zweden en Dene marken naar het zuiden komt. Bij het. passeren van deze rug zal tijdelijk drogere lucht tót het oosten van ons land doordringen, hetgeen gepaard zal naan met opklaringen. Deze zullen in hoofdzaak gedurende de komende avond en nacht voorkomen. De tem peratuur zal dan tot enkele graden onder het vriespunt kunnen dalen. In het westen van het land zal de tempe ratuur nauwelijks onder nul komen. Er kan daarbij vannacht plaatselijk mist ontstaan. Morgen overdag wordt de aanvoer van lucht via de Noordzee hervat. Er komtdan weer veel be wolking, waaruit plaatselijk wat neer slag kan vallen. Het weer behoudt dur. een wisselvallig karakter. ZON EN MAAN Vrijdag 5 februari: zon op 8 14. onder 17.35: maan op 10.08. onder 21.46, Dinsdag 9 februari: volle maan HOOGWATER SCHEVENINGEN 5 februari: 5.32 v.m.: 17 43 n.m HET WEER LN EUROPA Rapporten hedenmorgen zeven uur Eindhover Helsinki Frankfort München Ziirich dat het oordeel over de deugdelijk heid van brood zeer verschillend is Naar myn mening waafin ik by- uitzondering 1291 milliaen mil een, smaakverwanten heb is Hollandsche brood over 't algemeei zeer slechten wel geproefd: geen brood. Op weinig uitzonderingen na, komt het iemand die geen byzondere eerbied voelt voor de levenslanke- heid der bakkers, waarop gij v beroept, oneetbaar voor. De Fran- schen dien men 't voorzet, noemen het, als ze zich beleefd willen aan stellen: gateau, en vragen wat ein ders, en noem het, onbeleefd, half gaargebakken watten met kryt koper, aluin, geile melk, vitriool en ondsche eieren. Niets bewyst echter dat de Franschen, en de overige 1297 millioen men- schen, die geen Hollandsch brood lusten, gelyk hebben. De mogelyk- heid bestaat dat 'n hemelsche jury, by 'n algemeene Paryzer heelalten- toonstelling van vierduitsbroodjes, aan onze bakkers de gouden medaille zou toekennen. Maar.zoolang die jury zoodanige uitspraak niet gedaan heeft, is 't niet zeker, en zelfs niet waarschynlyk, dat de Hollandsche bakkers goed gebakken hebben, in weerwil hun ner altijd doorbakkende levenslank heid. Ook de Fransche bakker is specialiteit. Ook hy bakte gisteren reeds, verleeden week, voor jaaren, van kindsbeen af. En hy beweert dat 'n Hallandsche broodmaker de zaak niet verstaat. al in de winkel en krijgt daar vrijwel altijd vers brood. Ook al omdat er dag en nacht wordt doorgebakken. De Ne derlandse consumptiegewoonte (brood bezorging) en de wet (verbod op winkel verkoop voor half tien) hebben een ge heel andere situatie geschapen. Natuur lijk heeft het brood een andere smaak als het urenlang op de plank of de kar heeft gelegen. Maar bewaar een Frans stokbrood maar eens zes uur en verge lijk het dan maar eens rnet ons brood: dén zal blijken dat de kwaliteit van het Nederlandse brood heus zo slecht niet Maar het Nederlandse publiek wil 's morgens, 's middags, 's avonds én zelfs de volgende dag vers brood en dat is in het huidige bestel onmoge lijk, aldus de heer Dijkstra. Als men het Nederlandse prod-kt vergelijkt met landen als Engeland en Amerika, waar ongeveer hetzelfde s: 'cem als in Nederland wordt toegepast, blijkt dat Nederland tóch al heel gunstig voor de dag komt. Veel reacties Groot is het aantal reacties geweest, dat na de kritiek van het Kamerlid is binnengekomen. De eerste dag stond de telefoon roodgloeiend en nog dagelijks komen er brieven binnen De n krankzinnige zitten er tussen. De kritiek is meestal in geen enkel opzicht gefun deerd. Reacties kwamen er ook op tafel bij de grote bakkerijen. Maar déar zegt men onomwonden: het Nederlands brood is door de bank genomen best, zowel wat smaak als kwaliteit betreft. Men bestrijdt, dat er grote verschil len zouden zijn tussen de produkten van de kleine zelfstandige bakkers de fabrieken. De meeste kleine bak kers werken op dezelfde manier als de fabrieken. Het ernstige personeels probleem én di concurrentiestrijd heeft hen wel gedwongen te mechani- Van grote fabrieken Daar komt bij. dat vele van de 7500 kleine bakkers in ons land hun dage lijks brood betrekken van de grote fa brieken. zodat daar in ieder geval van verschil geen sprake is. Dat aantal zgn. „koude bakkers" neemt steeds toe. het aantal (zij. die nog zelf hun brood bakken) daalt. Meer en meer gaan zij zich specialiseren op de bijzondere produkten. die meer in de banketbak kerssfeer liggen. Hun assortiment is daar door aanzienlijk groter dan dat van de fabrieken, die streven naar 'n standaard- produktie. Die standaardisering betekent erigens geenszins, dat de kwaliteit minder zou worden. Trouwens, de kleine .warme bakker" gebruikt precies de- :elfde grondstoffen. Kleine bakkers geven toe, dat hun bereidingswijze in niets verschilt van die der fabrieken. Alleen de wijze van bewaren na het gereedkomen van het brood kan smaakverschillen veroorza ken. zeggen zij. Smaakverlies van het brood treedt op na de vele manipulaties, die er nadat het uit de oven is-gehaald mee worden verricht. Dat kan het invriezen zijn, of het snijden of het verpakken. Maar daar naast speelt ook een rol dat het brood uit de fabriek soms urenlang in de kar heeft gelegen voordat de huisvrouw het in handen krijgt. Dikwijls is het fa- brieksbrood al zeven uur oud voordat de consument het koopt. De grote bak kerijen op hun Deurt bestrijden weer dat dit de smaak zou beïnvloeden. Het is ook na zeven uur nog even vers knap perig en mals als wanneer het zó uit de oven komt, zeggen zij. Meningsverschil len zullen er altijd wel blijven. Evenals smaakverschil, Biesheuvel: lekker Minister Biesheuvel zag in ieder geval geen aanleiding een onderzoek in te stellen. Hij vond het Nederlandse brood lekker, zei hij. En over smaak valt niet te twisten- Dat zei Multatuli honderd jaar geleden al. In ronde woorden sprak hij over half gaarge- bakken watten met krijt, koper, aluin, geile melk. vitriool en oude eieren, maar hij moest toegeven, dat er smaakverschil kan zijn: wat de een goed noemt, kan de ander middelma tig of slecht voorkomen Bjeedband-brief aangenomen voor kennisgeving 'Van onze parlementsredactie) DEN HAAG De Eerste Kamer heeft gistermiddag besloten om de brief van de ministers van economi sche zaken en van financiën inzake de overdracht van de Breedband-aandelen aan de Hoogovens voor kennisgeving aan te nemen. Voorzitter Jonkman leg de er de nadruk op. dat dit niet in houdt, dat er met geen woord meei over kan worden gesproken. Het staa- de leden vrij om bij gelegenheid, bij voorbeeld bij de behandeling van begroting van economische zaken, neer misschien nieuwe gegevens be schikbaar zijn, op de zaak terug te ko- Na de verdediging van het regerings beleid door minister Witteveen, bleek de heer Vos beslist niet milder te delen. Ook de heer Van Campen (kath. v.) was er niet van overtuigd, dat de kwestie op de juiste wijze was behan deld. De heer Zijlstra (a.r.) kon de overwegingen van de regering tot op grote hoogte meegaan. Brand in opslagplaats - schade één ton SCHIEDAM. Een brana heeft giste ren een opslagplaats voor winkelbetim meringen en houten kasten van de N V. H. Loendersloot aan de Oude Schie ver woest. De brand is waarschijnlijk ont staan door oververhitting van een hete luchtkachel. Omwonenden moesten hun huizen ontruimen. De brandweer kon echter niet voorkomen, dat een woonhuis van een gezin van tien personen, onbe woonbaar werd. Veel van het opgeslagen materiaal, voornamelijk triplex en hard board. ter waarde van ongeveer een ging verloren. Teleurstelling voor Acldie en Leonardo Posterijen in Italië staken: geen papieren (Van onze Rotterdamse redactie) KINDERDIJK Addie de Kluiver (18) moet vandaag de grootste te leurstelling van haar leven verwer ken. Zij kan namelijk niet trouwen met haar 27-jarige Italiaan Leonar do Crisci. Zijn papieren zijn nog niet uit Italië aangekomen. De posterijen blijken daar te staken. In zenuw achtige spanning wachten Addie en haar familie af, of de bruiloft toch nog kan doorgaan. De Italiaanse fa milie is inmiddels gearriveerd. Alles is dus klaar voor de bruiloft Het keurige bruidstoilet hangt in de kast, hoed en jaquet zijn im gereedheid gebracht en de feestzaal is ook netjes ingericht. Niets leek er nog te zijn, wat het zonnige geluk van deze twee jonge mensen zou kunnen bederven. Geboorteakte En toch ontbreekt het belangrijks-te: de geboorte-akte, d'ie uit Italië moet ko men. Begin januari zijn de stukken reeds via het consulaat in Rotterdam naai- Ita lië gestuurd, maar tot op heden zijn de papieren nog niet terug ontvangen- Addie en Leonardo worden er wel ze nuwachtig van. In de buurt van Rome Miami Beach. Florida: Men be hoeft werkelijk geen gaatje in het hoofd te hebben om dat Valentijn- kavsel le dragen. Maar misschien heeft Amor ditmaal bij Donna Leonard van Jackie Gleasons June Taylor dansgroep mis geschoten. Rob de Vries ROTTERDAM Rob de Vries, direc teur van het Nieuw Rotterdams Toneel moet op doktersadvies een rustkuur on dergaan Hij zal voor ongeveer veertien dagen in een ziekenhuis worden opgeno men. Dit heeft tot gevolg, dat zijn rol in Arthur Millers Incident in Vichy moet worden overgenomen door Coen Flink en dat de première van dit stuk van vrijdag 12 naar zaterdag 13 februari dient te worden verschoven In d - n- Kate, neemt Wim Hoddes de rol van Rob de Vries over Hoddes heen ue«.t rol al vele malen vertolkt. ZWOLLE. De -elfjarige Elsa van Pijkeren uit Zwollerkerspel zit nog op de lagere school, maar heeft haar eer ste diploma-voor-later al in haar bezit: (Van onze moderedactrice) AMSTERDAM Een zaal vol dames met beeldige hoeden op: rose, bleu, turquoise, zwarte kant en ook nog nerts, want wie zo'n dure hoed heeft, wil daar toch best eens mee op de televisie. Zo was het gisteren in Kras- napolsky, waar aan detaillisten en pers de collecties zomerhoeden werden ge toond door het Hoedeninformatiecen- trum. Wat de televisie echter betreft hadden de dure hoeden wel thuis kunnen blyven Baret-model van linnen. De ruim te.op de bol wordt door een grote stofknoop in losse plooien bijeen- want die had de avond tevoren al opna men gemaakt! Maar goed, die televisie toonde er ms een paar en wij mochten, om precies zijn, negenennegentig hoeden in show en de tientallen in de zaal be kijken. Dc hoedenmannen gaan een campagne voeren om de verkoop te vergroten. WÜ steunen dat van ganser harte, want het is en biyft een feit dat de hoed nu eenmaal by een correcte verschoning behoort. Geen vrouw zal bovendien kunnen beweren, dat ze geen flatteren de hoed kan vinden. De collecties zijn verrassend modieus en gevarieerd. Voor elk gezicht en elk kapsel Is wel iets te vinden. Er zijn randloze toques van geplooide organza of heel fijne tule. relevé's (dat zijn hoeden met een vrij brede rand, die opgeslagen wordt), hoeden met een golvende brede rand, cloches, geplooide baretten, canotiers en voor gekleed luchtige lichte gevalletjes van tule met fluweelgarnering, die het kapsel alleen aan de voorzijde bedekken. Bloemen Het meest opmerkelijke is misschien de bloemversiering. Dat kan zijn een grote roos middenvoor, of een roos achter in de nek, maar ook een rand vuurrode klaprozen om de bol of een paar goudsbloemen, die achter door de bol zijn gestoken. Maar ook echte bloementoques met honderden kleine kelkjes bezet. Zacht lila viooltjes, blanke lelietjes.heel flatteus en feestelijk. Zowel van linnen, fijn stro, organza en zijde gedrapeerde of geplooide hoeden. Veelal is de bol alleen geplooid, maar soms ook de rand. Echte kunstwerkjes, m I Model van parasisalstro met apar te randvorm en exclusieve piqué garnering. die al naar materiaal en kleur min c meer gekleed zün. Heel veel pastelkleuren, waarbij prachtig zacht turquoise, maar ook veel en vooral donkerblauw met een toets van wit. De hoedenontwerpers hebben wel goed geweten wat de zomermode zou worden, want de hoe den passen daar volkomen bij. Opmerkelijk was dat er nogal wat zwart fluweel als garnering was verwerkt. Vooral bij naturel of zachtgeel stro heel effectvol. Ook deze stro-materialen zijn fijn zoals para-sisal en parabuntal, dat zich soepel laat verwerken. Want dat hebben alle hoeden gemeen ze zijn licht en luchtig. Zijde en linnen voor hoedjes, die in de koffer gepakt kunnen worden. De prijzen lopen heel sterk uiteen. Onze indruk was, dat men voor een echte hoed (geen mutsje) een twintig tot vijfentwintig gulden neertelt Naar bo ven is geen prijs te noemen. Materiaal en handwerk zijn hier bepalend. Weinig nieuws over psychopaat in Vlaardingen DEN HAAG Over het proefverlof an de Vlaardingse psychopaat die daags a zijn ontslag uit de inrichting op 27 oktober jl. zijn vrouw om het leven bracht, was wel degelijk overleg met de w gepleegd. De huisarts was tele fonisch op de hoogte gesteld van de toe stand van de patiënt en van het plan, hem naar huis te sturen Dit antwoordt minister Scholten op schriftelijke vragen van het Tweede- Kamerlid Berkhouwer (lib). Na zijn daad is de man. W. v. d. S.. weer in de inrich ting opgenomen. Op 12 november is hij genoegzaam hersteld ontslagen en door justitie in voorlopige hechtenis gesteld, ïinister achte het niet nodig, hieraan meer gegevens ter opheldering van de gang van zaken toe te voegen. Over de vermoedelijke geestestoestand van de man kunnen geen mededelingen worden gedaan, te minder omdat die wel voor de rechtbank ter sprake zal komen, Voorwaardelijke straf voor slaan van baby AMSTERDAM. De rechtbank te Am. sterdam heeft vanochtend de 40-jarige magazijnmeester W. de J. uit de hoofd stad, wegens mishandeling veroordeeld tot drie maanden voorwaardelijk met een proeftijd van drie jaar. (Eis zes maanden, waarvan drie voorwaardelijk met een proeftijd van drie jaar.) De magazijnmeester had in november van het vorig jaar de ruim eenjarige Martin N. zodanig geslagen, dat het kind met een hersenschudding en een bloed uitstorting aan het gezichtje, in het kin derziekenhuis moest worden opgenom Verdachte, die tien jaar getrouwd is zelf vier kinderen heeft, had de kleine met nog twee andere kinderen van ziji: zwager voor enkele dagen in zijn huis op. genomen, omdat hun moeder zou beval len. FAILLISSEMENTEN l Opgegeven door Van der Graaf Sc Geëindigd: N.V, Intersales Holland, Sniep 5, Diemen, geen uitkering; N.V A Solleveld S--. Zn. Vreestraat 5 Waspik: fa. Groothan del in Zoetwaren Hajo, Wijnruitstraat 23 Waalwijk, en venn. J W H M Theuns, iderr en A E H A Theuns, van Hesperenstraat 56 zij slaagde voor het praktijk-t typen. was daartoe geïnspireerd door haar vader, die als administrateur van de la gere technische school jn Zwolle, ook thuis nogal eens achter de schrijfmachine zit. Als hij even weg was. klom de klei- Elsa achter het bureau om de machine •t te proberen. Omdat zij er aardigheid in kreeg liet zij zich inschrijven bij een opleidings- uut. De directeur zag het aanvanke lijk nogal somber in. „Ben je niet te jong?", vroeg hij het enthousiaste meisje. Maar Elsa zette door en haar ijver won het. Met glans haalde zij op het examen de vereiste 125 aanslagen per minuut 't Is wel gemakkelijk, zegt vader Van Pijkeren, die in Elsa nu een snelle en accurate hulp na schooltijd heeft gekre gen. staat een kast van een huis voor hen klaar. Zij vindt het helemaal niet erg om het kille Holland te ruilen voor het zon nige zuiden. Hert is trouwens niet haar eerste buitenlandse reis; Addiie is ml. kin derverzorgster geweest in Zwitserland. Liefde Leonardo heeft vier jaar gewerkt bij de Rotterdamse Droogdokmaatechappij. Toen hij in pension was te Kinderdijk hebben zij liefde voor elkaar opgevat. Toen zijn vader enige tijd geleden over leed, bleef zijn moeder achter in een groot huis- Addie had er wel oren naar om bij haar schoonmoeder te gaan wonen en voor Leonardo was het helemaal geen probleem. De trouwplannen waren gauw gemaakt, Addie's ouders hadden geen bezwaren en de Italiaanse familie had er best een reisje r.aar Holland voor over om de trouwplechtigheid bij te wonen. Giste ren zijn zij op Schiphol gearriveerd, Addie en Leonardo stonden aan de vlieg tuigtrap met de treurige mededeling, dat de bruiloft niet kon doorgaan. Beide families zijn thans verenigd, maar de trouwpartij is afgeschreven. Misschien vrijdag of anders volgende week. Addie en Leonardo blijven hopen. Toch prijsbeheersing Wet op tarieven ziekenhuizen De Tweede Kamer heeft zich gister avond laat z.h.s. met een (al in 1962 in gediend) ontwerp van wet op de zieken huistarieven verenigd. Dit ontwerp re gelt de structuuropbouw van de zieken huistarieven en voorziet o.m. in de op richting van een stichting „Centraal Or gaan Ziekenhuistarieven", waarin zieken huizen, ziekenfondsen en sanatoria zitting zullen krijgen. Deze stichting zal zelfstandig richt lijnen voor de tariefstructuur van de zie kenhuizen enz. kunnen geven en deze aan de praktijk toetsen. Repressief toezicht van de overheid blijft mogelijk. Tegen het ontwerp stemde de CH-frac- tie (voorzover aanwezig), omdat, zoals haar woordvoerder mr. Van Gelder het uitdrukte, ze niets voelde voor deze „prijsbeheersing achter een rookgordijn". Tevoren had de Kamer zich z.h.s. ver- eingd met de begroting 1965 van het Zui- derzeefonds, die eind vorig jaar al uit puttend in openbare commissievergade ring was behandeld. Minister Van Aart- sen (verkeer en waterstaat) herhaalde, dat in de loop van dit jaar met de bouw van Lelystad zal worden begonnen en dat volgens het vigerende stedebouwkundige plan het inwonertal van deze stad tot 100.000 zou kunnen uitgroeien. Kamervragen over woonarken DEN HAAG. Het Tweede-Kamerlid de heer Kolfschoten (kvp), heeft de mi nister van volkshuisvesting en bouwnij verheid gevraagd, hoeveel woonarken, gesplitst naar die voor permanente be woning en die voor weekendverb'yf, in Nederland in gebruik zijn. Voorts vraagt hij hoeveel van deze woonarken er in de jaren 1960 tot en met 1964 gebouwd zijn, wat de gemiddelde bouwprijs is en hoeveel woonboten er per 1 januari 1965 in aanbouw waren Ook wil hij weten hoeveel bijzondere vaklieden, die hun krachten zouden kun nen geven aan de produktie in de bur gerlijke en utiliteitsbouw, werkzaam zyn in deze branche. Tevens wil hij van de minister verne men of de bouw van woonarken in de toekomst aan contingenten of rijksgoed keuringen wordt gebonden. Senator v. d. Bergh: Herdoop Brienenoord- brug in Cliurchillbrug DEN HAAG De heer van den Bergh, lid van de Eerste Kamer voor de VVD. heeft de minister van verkeer en water staat schriftelijk gevraagd of de Van Brienenoordbrug, die kort na het over- lyden van de Britse staatsman Churchill is geopend, herdoopt zou kunnen worden in Sir Winston Churchillbrug, als blijk van erkenning van de belangrijke ver diensten, die Churchill aan onze vrijheid bewezen heeft. Uitvindersbeurs in Brussel BRUSSEL Dames, die voortaan, zonder de hulp van ritssluiting aan de ach terkant van hun japon willen vastmaken, ten eens naar de uitvin- dersbeurs gaan. die van 5 tot 14 maart in de Bel gische hoofdstad zal worden gehouden. Oc deze beurs zal de Duit ser Heinrich Schroer zijn uitvinding demon streren. die de vrouw in staat stelt, helemtal al leen. lange ritsen op moeilijk bereikbare plaat sen vast te maken. deze beurs een dijs: de gekste, praktische, snufjes worden hier gedemonstreerd. Zo heeft een Fransman een vernuftig apparaat gecon strueerd dat de reuk van knoflook kan neutraliseren Dit apparaat heet „adem- stofzuiger" en voor tand artsen, die patiënten moe ten behandelen die knof look hebben gegeten, is de Een andere Fransman vond een op infraroodlicht werkend radarsysteem uit en een landgenoot komt met een anti-diefstaltpestel voor auto's, dat bestaat een schakelaar die de a uitschakelt Een Noor komt op de proppen met een paar schoenen, die de voeten altijd droog en warm houden, zowel bij tro pische hitte als bij Sibe rische kou en bovendien kunnen ze ook nog voor andere dingen worden gebruikt bijv. als ther- mosbus of -fles. Verder kan men er nog een bureaustoel zien die tegelijk voor een dutje dienst kan doen, een „uni verseel raam" dat in alle richtingen kan worden ge draaid om het schoonma ken te vergemakkelijken, »n apparatuur om auto matisch garagedeuren te openen en te sluiten. De Nederlander Jo de Haan uit Amsterdam komt voor de dag met een red dingboot, die niet kan zin ken en Matthijs Umans vond een onzichtbare knoop uit die zelfs onder de nauwste jurk de kouse banden op zijn plaats houdt zouder dat het opvalt. Een Schotse uitvinding is een toestel dat voorkomt dat vogels neerstrijken op tv— antennes. Het apparaat be gint onmiddellijk snel te draaien, zodra het door iets :dt aangeraakt, waar door de vogel zijn even wicht verliest Ten slotte is een uitvinding Fransman die op het idee is gekomen een koeienmaag uit te rusten met een magneet welke alle metalen voorwerpen die een koe bij het grazen inslikt, aantrekt. Frankrijk kwam weer uit de bus als het land met de meeste uitvinders, maar ook de Belgen en de Ita lianen deden zich kennen als „inventievelingen".

Nieuwe Leidsche Courant | 1965 | | pagina 7