Nieuwe Leidse Courant fleXa Meer zelfstandigheid voor Suriname Vloedgolf langs de Pacific NAT WINTERTJE Johnson nog dit jaar naar Sowjetunie? Zus herkende broer uit Rusland niet meer Reeds 2500 negers in gevangenis 'IK Commentaren Genoeg vaccin om hele leger in te enten Australische troepen voor Maleisië CALEX MrMfevrt F. DIEMER Hoofdredacteur: Dr. E. DIEMER CHRISTELIJK-NATIONAAL DAGBLAD Donderdag 4 februari 1965, 45ste jaarganj icht ichtend plaatse lijke opklaringen en kans op mistvorming Zwakke wind en temperatuur om het vriespunt tot lichte vorst. Morgen overdag over het algemeen veel be wolking en plaatselijk enige neerslag, in hoofdzaak in de vorm van regen of motregen. Tot matig en aan de kust vrij krachtig toenemende noordwestelijke Paramaribo nu beter beslagen ten ijs Wilson laat het afweten WASHINGTON President Johnson heeft gisteren medegedeeld, redenen te hebben om aan te nemen, dat de Russische leiders een bezoek van hem aan de Sowjetunie zouden toejuichen. Hij hoopt de Sowjetunie nog dit jaar te bezoeken. Het was duidelijk, aldus waarnemers in de Amerikaanse hoofdstad, dat Johnson Na enorme aardbeving HONOLOLOE Volgens de Ameri kaanse geodetische dienst heeft een enorme aardbeving plaatsgevonden op de Aleoeten, nabij het eiland Amchitka. Gewaarschuwd werd voor een spring vloed. Na intensieve controle kwam vast te staan, dat door de beving een spring vloed is ontstaan. Men kon nog niets zeg gen over de omvang van de vloed. In Japan onderbrak men de radioprogram ma's om de bevolking te waarschuwen voor het dreigende gevaar. Gevreesd wordt dat ook Tokio en Jokohama zul len worden getroffen. VERFHANDEL OEGSTGEES'l KEMPEN AEK STR <1 TELEFOON 50105 FLEXA DEALER Herenstraat 34 Nieuwe Rijn 49. FLEXA-Dealer Fa. H. Schutte Zn zijn verklaring op concrefe feiten baseerde. Johnson zei voorts te ho pen. dat de -Russische leiders nog dit jaar naar de Ver. Staten zullen komen. Johnson vertelde dit tijdens een diner van de Amerikaanse bond tot het tegengaan van (godslaster lijke taal. Hoewel hij met geen woord repte van contacten, die hij achter de schermen met de Russen over de wederzijdse con tacten zou hebben, was bekend dat deze al een maand bestaan. De president verklaarde te hopen, dat een „dergelijke uitwisseling van bezoeken een bezorgde wereld de geruststelling zal geven, dat beide landen naar vrede streven". Intussen is bekend geworden, dat de Britse premier Wilson van zijn voorge nomen reis naar Amerika 'en Canada) heeft moeten afzien. Een nieuwe datum is nog niet vastgesteld. Het voornaamste doel van de Amerikaanse reds van Wil son was een rede, die de premier op 11 februari voor de algemene vergadering van de VN zou houden Het is thans echter niet zeker, of de Assemblee dan nog zal vergaderen. Wilson zou echter ook belangrijke besprekingen voeren met president Johnson over de wijze waarop het best een kernmacht van de NAVO- landen kan worden georganiseerd. Dit betekent nieuw uitstel in een in poli tiek opzicht zeer belangrijke zaak. Opstand in Laos Regeringstroepen verwoesten politiekwartier hebben de opstandige militairen en po litiemannen in Vientiane verslagen. Ar tillerie van generaal Abhay verwoestte gisteravond het pölitiehoofd'kwartier in deze stad. Daarbij zouden veel slacht offers zijn gevallen. Generaal Lampoe- takoel. het hoofd van de politie en leider van de opstandelingen en de rechtse vice- premier Phoemi Nosavan zijn verdwe nen. In de straten van Vientiane is ge vochten tussen burgers en militairen van beide partijen. Tijdens een rondrit over Aruba waakte minister Marijnen ken nis met een echt Arubaans draaiorgelDe premier zelf trachtte cle wiri te bespelen, een eenvoudig instrument, waar mee men muziek rythmisch kan PARAMARIBO De Surinaamse minister-president J. A. Pengel ver wacht, dat de kwestie van de onafhankelijkheid binnenkort weer orde zal worden gesteld. Hij deed de suggestie, dat koningin Juliana wijziging van de Grondwet Koningin van Nederland, van Suriname de Nederfandse Antillen zou worden. De Surinaamse regering, zo lichtte de premier nog toe, is nu beter in staat haar wensen over de onafhanke lijkheid te formuleren dan tien jaar geleden. De heer Pengel maakte deze w sen kenbaar op een persconferentie in Paramaribo, die hij hield na zijn besprekingen met premier Eri< liams van Trinidad. Dit land van het Gemenebest. terwijl ko ningin Elizabeth ook Koningin Trinidad en Tobago is. Een de lijke verhouding zou dan ook tussen Nederland en Suriname kunnen ont staan. Uit de woorden de Surinaamse»- - Loonconimissie houdt haven-cao in studie (Van onze soc.-econ. redaotie) DEN HAAG De looncommissie van dc Stichting van de Arbeid heeft zich gisteren geruime tijd over de nieuwe c.a.o. voor de havenbedrijven van Rotter dam gebogen, maar zij is nog niet tot een beslissing gekomen. Besloten werd de bij de overeenkomst betrokken partijen een nadere toelichting op enkele onderdelen van de c.a.o. te vragen. Waarschijnlijk zal in verband daarmee de volgende week een „hearing" worden gehouden. premier viel op te hem in de eerste plaats is te doen om onafhankelijk heid in het voeren tenlandse politiek speciaal tegenover landen, waarmee Suriname geogra fisch en etnolo gisch sterk is ver bonden. Heel duidelijk de heer Pen gel: „Suri ENGEL i zelf- acht thans de tijd aangebroken standig naar buiten te treden". Met premier Williams van Trinidad heeft premier Pengel vooral gesproken over een nieuwe Caraïbische organisatie. Blij weerzien op Schiphol SCHIPHOL Met vele omhel zingen en liefkozingen hebben een bejaarde broer en zuster uit Rus land bij een weerzien na 53 jaar elkaar op Schiphol begroet. De 77- jarige magere musicus, de heer A. J. Richter, die in Irkoetsk (Siberië) woont, arriveerde gistermiddag met een lijntoestel van de Poolse lucht- In één oogopslag Botsingen op concilie pag. 2 Rooms-katholieken nu de kleine luyden pag. 2 Herter in ons land pag. 5 Iedereen een hoed! pag. 7 Ons brood is best pag. 7 Meisje van 11 typediploma pag. 7 Loonzakjes werden lichter pag. 9 vaartmaatschappij LOT via Berlijn uit Moskou. Zijn in Hilversum wo nende zuster, mevrouw M. Druyf- Richter, die als jong meisje naar Ne derland was gekomen en die regel matig schriftelijk kontakt met hem had onderhouden, herkende hem nauwelijks toen hij uit het vliegtuig stapte. „Ik ben bang voor zoveel publiciteit", zei de heer Richter gekscherend toen hij na de begroeting in de pers kamer van de luchthaven de ver slaggevers te woord stond. „Maar ik heb mijn stok bij mij", vervolgde hij. zijn wandelstok dreigend naar de pers uitstekend. Daarnc beantwoord de hij in vlot Engels en Duits bereid willig alle vragen die aan hem wer den gesteld. De heer Richter werd op 7 november 1890 te Riga in het toenmalige Russi sche keizerrijk geboren. Tot 1919 bleef hij in de Sowjetunie. waar hij tijdens de Eerste Wereldoorlog gediend heeft in het Russische leger. Daarna vertrok hij naar China waar hij als pianist werkzaam was. Ook heeft hij als ver tegenwoordiger van een Amerikaanse filmmaatschappij in Shanghai werk verricht. In 1955 keerde de heer Richter 'ijftig jaar -00 de Rus A. J. Ricghter (74) zijn zuster op Schip hol terug. Een innige omhelzing tussen broer en zus. terug en vestigde Dank zij mr. Luns Het weerzien tussen broer en zuster was een gevolg van de besprekingen die de Nederlandse minister van bui tenlandse zaken, mr. J. M. A. H. Luns, in Moskou met zijn Sowjet- ambtgenoot. de heer A. A. Gromyko, heeft gehad. Precies een jaar geleden begon mevrouw Druyff-Richter po gingen in het werk te stellen haat- broer naar Nederland te krijgen. Na vele mislukte pogingen wendde zij zich direct tot minister Luns. Onze bewindsman sprak tijdens zijn be zoek vorig jaar in het algemeen over de mogelijkheid Sowj et-staatsbur gers voor wie een bezoek aan Neder land om bijzondere redenen wense lijk te achten is, in staat te stellen naar Nederland te komen. Als 18-jarige De thans 69-jarige mevrouw üruyf-Rich- ter, die evenals haar broer in Riga is geboren, kwam in 1913 als meisje van 18 jaar naar Nederland om er een nicht op te zoeken, die met een Nederlander was getrouwd. Zij ontmoette bij die ge legenheid de jonge Amsterdamse zaken man Maurits Druyf, die een pelterijen zaak in de Kalverstraat had en trad een jaar later met hem in het huwelijk. Enkele jaren later volgde haar broer Leo haar voorbeeld. De bejaarde musicus uit Rusland zal on geveer een maand lang bij zijn zuster in Nederland blijven. Daarna keert hij naar zijn geboorteland terug. waardoor de landen in de Caraïben op sociaal, economisch en cultureel gebied nauwer kunnen samenwerken. Deze nieuwe organisatie heeft volgens de heer Pengel geen staatkundige aspec ten. Daarom zou Suriname niet in strijd komen met het Statuut van het Konink rijk. „Maar moohten we een beetje ver gaan", aldus de heer Pengel. c verwacht ik. gezien de goede verstand houding op dit moment tussen Neder land en Suriname, geen bezwaren uit Den Haag". Premier Pengel heeft zün bezoek Trinidad overigens op aandringen Den Haag gebracht. Alleen wil Den Haag liever buiten de kwestie van deze menwerking worden gehouden, vooral ook omdat er een strijd om de macht de Caraïben aan de gang zou zijn. Verhouding goed Dat de „verhouding" goed is oie gisteren ook uit de positieve bewering van minister mr. B. W Biesheuvel in Tweede Kamer, dat het tienjarig Statuut voor het Koninkrijk een werkbaar in strument is gebleken. Aan de orde was de begroting van het kabinet van de vice-premier (betrekkingen met de West). De Kamerleden waren desniettemin wat ongerust over de uitlating van de neer Pengel. dat aan de samenwerking met Nederland geen „abrupt" einde zal worden gemaakt. Wat betekent dat woordje „abrupt" was de vraag. Maar minister Biesheuvel antwoordde diplo matiek. dat men in dit woordje geen verkeerde betekenis moest leggen. Premier Pengel liet zich gisteren dan wat duidelijker uit. „Ik behoor tot groep", zei hij. „die deze onafhankelijk heid niet onmiddellijk, noch in de toekomst verlangt. Zijn eigen partij, de Nationale Partij Suriname (N.P.S.) voorstandster van een algehele onafhan kelijkheid. Door toedoen van de Verenig de Hindostaanse partij is deze kwestie in de ijskast beland. Maar verwachtte de heer Pengel de kwestie zal binnenkort weer aan de orde komen. „Natuurlijk zal het niet zo zijn. dat wij overal ambassadeurs gaan benoemen. Dat zou te kostbaar zijn. Een eigen militair apparaat is ook onbetaalbaar. Maar hier over wordt zeker overeenstemming Den Haag verkregen." Faciliteiten Hoe de verdere ontwikkeling ook zal zijn, voor het Nederlandse bedrijfsleven wordt gedacht aan verdere faciliteiten voor vestigingen in de West. Minister Biesheuvel hoopt samen met zijn collega van financiën een gesprek te hebben met een groep industriëlen, die onlangs om overheidssteun .voor bepaalde projecten heeft gevraagd. Ds. King: „Ik blijf in cel" SELMA In enkele zuidelijke staten van^ de Ver. Sisten zijn nu bij elkaar al 2500 negers gearresteerd, die zich wil den laten inschrijven als kiezer. Deze inschrijving is een van de rechten, die hun in de grondwet zijn toegekend. De gevangenissen zijn zo vol. dat vele arres tanten naar speciale kampen worden overgebracht. Intussen zit dr. Martin Luther King nog in de gevangenis van Selma Hij weigert zijn cel te verlaten, zolang hij niet de toezegging heeft ge kregen, dat de negerbevolking een betere behandeling krijgt als zij zich in het kiezersregister wil laten inschrijven. DJAKARTA Generaal Soebroto, •oordvoerder van het Indonesische le- er. heeft volgens radio-Djakarta ver klaard dat het tioofd der rebellen in Zuid-Celebes, Kahar Moezakker, kort geleden gesneuveld is. (De dood, executie gevangenneming van Moezakker is reeds vele malen gemeld.) zei de tuinder Ik kweek de groenten van California's groentesoep. Denk niet dat ze daar de bloemkolen, de sperciebonen, de preien al de soep verwerken. O nee, die worden heel zorgvuldig op kwaliteit bekeken. Totnutoe zei California „ja" tegen al mijn groente. Nou dan ben ik de béste groentekweker van Nederland P)AT onze volksvertegenwoordiging niet bijster gelukkig is met de wijze waarop onze regering de Breedbandzaak heeft behandeld, be hoeft niet te verwonderen. De regering stelt, dat in een kwestie als deze, liggende in een sfeer van onderhandelingen en besprekingen, geheimhouding onvermijdelijk is- Intussen is wel duidelijk, dat met deze stelling de problematiek niet is uitgeput. Was er geen enkele mo gelijkheid geweest om de volksver tegenwoordiging niettemin in de besluitvorming te betrekken? Het is in het belang van democratie en rechtsstaat beide, wanneer de volks vertegenwoordiging erop toeziet dat haar rechten en bevoegdheden in acht worden genomen. Alleen maar een debat achteraf is behalve onbevredigend ook onjuist- Tenzij het echt niet anders kan. Het geen hier nochtans niet is gebleken. TT AN twee Duitsers, betrokken bij de dood van 300.000 joden, is door een Duitse rechtbank de een veroordeeld tot vijf jaar met af trek en de ander vrijgesproken. Men moet ons in Duitsland maar ten goede houden, dat wij met zulk een uitspraak moeite hebben. Met die vijf jaar eigenlijk nog meer dan met die vrijspraak. De vrijspraak zal betekenen dat be wijzen niet of niet meer te leveren waren. Is de man toch schuldig, dan nog voor eigen geweten en straks voor het grote oordeel. Maar die vijf jaar zijn alleen moge lijk geworden door geleverd bewijs. Dan echter wordt deze strafmaat een ergerlijke zaak. Het komt neer op luttele minuten per slachtoffer Geen wonder dat er bij ons zijn die sceptische gevoelens jegens de Duit se rechtspleging niet kunnen onder drukken. AUTO BIERMAN N.V. voor verkoop, reparatie, verhuur TELEFOON 40447 Militair onderzoek naar a-griep Leiden gaf nog geen alarm DEN HAAG Kolonel-arts dr. B. J. W. Beunders, hoofd van dienst militaire gezondsheidzorg gezondheidstechniek, is vandaag naar Duitsland vertrokken om zich te oriënteren over het al dan niet noodzakelijk zijn van het inenten van Nederlandse, in de bondsrepu bliek gelegerde militairen tegen a- griep. De militaire artsen zyn van mening dat er op het ogenblik nog geen enkele reden voor ongeiustheid bestaat. Ook al omdat a-griep, die vanuit het c langzaam naar het westen trekt, goedaardig karakter schijnt te hebben. Bovendien heeft het „influenza- trum" in Leiden nog geen waarschuwing doen uitgar.n. Overigens is in december al een aan tal burgers en militairen op basis van vrijwilligheid ingeënt. Mocht kolonel Beunders in Duitsland tot de conclusie komen dat massale vaccinatie gewenst is dan kan generaal Van der Giessen besluiten de daar gelegerde troepen I en in een later stadium de in Nederland gelegerde onderdelen te laten vacci neren. In ons land is in ieder geval vol doende vaccin tegen de a-griep in voor raad. Mijnwerkerskinderen uit Lens komen hier met vakantie AMSTERDAM De 40 kinderen var de bij de ramp te Lens in Noord-Frank rijk omgekomen mijnwerkers zullen een vakantie van medio juni tot medio juli Nederland doorbrengen op uitnodiging 11 de Stichting Europa-kinderhulp te Amsterdam. Voor deze kinderen hoopt de Stichting plaats te vinden bij particu lieren. De Stichting Europa-kinderhulp werd vijf jaar geleden opgericht met het doel kinderen van vluchtelingen uit Duitse en Oostenrijkse kampen te verzorgen. De laatste jaren zijn liet vooral kindei i mijnwerkers uit Frankrijk en k en uit de sloppen van Parijs die land hun vakantie doorbrengen. ROTTERDAM Een brand in t met vaseline heeft gistermiddag de >od veroorzaakt van de 48-jarige W. P. Cleton. eigenaar van een kleine farma ceutische fabriek (Klezo) in Rotterdam. De brand, die overigens met een schuim- ipparaat snel kon worden geblust greep de eigenaar van het bedrijf zo zeer dat hij in elkaar zakte. (Van onze weerkundige medewerker) J-JET IS een nat wintertje. Zelfs al zou er in deze februarimaand geen drup regen meer vallen, dan nog zou de winter, die gemiddeld over drie maanden 170 mm neerslag geeft, nu al te nat zijn. want op tal van plaat sen is al ruim 200 mm neerslag ge vallen van 1 december af. Ook bleef januari in De Bilt een graad zachter dan normaal en leverde 36 tegen nor maal 54 uren zonneschijn. De hogedrukgebieden zijn de laatste dagen wel actiever gewordenmaar hun positie (ten westen van ons land) geeft aanleiding tot aanvoer van zachte lucht van de Noordzee, zodat de vorst steeds van heel weinig be tekenis blijft. Ook elders in Europa is het niet koud en in het zuiden soms al warm; in midden- en zuid-Italië deze week al maxima boven 20 graden. Van onze medewerkers ontvingen wij over januari de volgende neerslag- opgaven (normaal ruim 60 mm!Den Haag 72, Dordrecht 122. Leiden 66.4/- phen a. d. Rijn 50, Hazersiooude 82, Rotterdam 84. KOEALA Loempoer De Australi sche regering heeft er in toegestemd, dat de Australische troepen, die deel uitmaken van de strategische reserve van het Gemenebest op Malakka, ook in andere delen van Maieisie zullen optreden, wanneer dit nodig mocht zijn. Maleisië heeft Nieuw-Zeeland toe stemming verzocht om ook de troepen van Nieuw-Zeeland in alle delen van het land te gebruiken. +SH=H=t lilI'lifiOMOIIIIi Official dealer Leiden e.o. Kort Galgewater 1416 Leiden Tel. 3.33.55 VERNIEUW MET KLEUR KLEUREN VERNIEUWEN

Nieuwe Leidsche Courant | 1965 | | pagina 1