,One man show' De Gaulle van GALOP IS VOOR KENNERS RITMEESTER Nieuwe partij in Spanje Wat heeft hij nu te vertellen? Hess weer actief voor herziening vonnis Nog geen akkoord over EEG-programma 1965 m Doodstraf voor vleeszwendel in Polen Ulbrichts bezoek aan Egypte gaat door Jjh een. &a#tfce ky Rebellenaanval op Vientiane afgeslagen rai Trinidad en Suriname gaan samenwerken 5 WOENSDAG 3 FEBRUARI 1965 Morgen weer persconferentie' (Vm redacteuren) QENERAAL De Gaulle houdt morgenmiddag weer zijn „one man show". Hij noemt het een persconferentie, maar het is een monoloog. Er mogen vragen ge steld worden, maar ook deze vra- genstellerij is zo minitieus voor bereid, dat de Franse president nooit in een pijnlijke situatie kan worden gebracht. De persconfe renties van de generaal worden niettemin door talrijke journalis ten bijgewoond, omdat ze telkens weer „een gebeurtenis" zijn. l)e aantrekkelijkheid er van wordt nog verhoogd door het verrassen de element, dat De Gaulle er soms in brengt. En het behoeft dan ook niet te verwonderen, dat men met name in de landen van het wes telijke bondgenootschap met eni ge spanning het resultaat van de „persconferentie" afwacht. Euke- le malen had de generaal niets bijzonders te vertellen, sinds hij twee jaar geleden zijn veto over de toelating van Engeland tot de EEG aankondigde. Zal het nu wel het geval zijn? moet proberen, met generaal De Gaulle tot een vergelijk te komen. Wellicht wordt een volgende stap op de weg naar toenadering gezet, als minister Couve de Murville het paleis. Een deel .J geblokkeerd door een podium r de fotografen, tegenover het podium De Gaulle zit. Gobelins hangen gebrachte luidsprekers dragen de stem van De Gaulle tot in de verste hoeken. Het podium waarop De Gaulle in konink lijke eenzaamheid plaats neemt bevindt zich 30 centimeter boven de grond. De lange tafel is geheel bedekt met een rood enkele weken in Washing-kleed dat tot op de vloer hangt. i De Gaulle komt precies op het aange kondigde uur binnen door rode gordijnen die achter het podium hangen. Alle leden van het kabinet hebben dan reeds hun de EEG. I plaats ingenomen op gereserveerde graag goede len aan de rechterzijde "|B 1X0 G 1 De Gaulle. besprekingen gaat voeren. Engeland tracht ook met Frankrijk tot versteviging j kondigde van de relaties te komen, ook al in verband met het belang, dat Engeland heeft bij het lidmaatschap Ook de Duitsers willen mIB vrienden met De Gaulle blijven en de Links van hem zitten de leden reis. die kanselier Erhard enkele weken secretariaat van het Elysée. Tegenover geleden naar Parijs maakte, hield daar hem zijn de pers en de dan ook duidelijk verband mee. Koninklijk I Ministers Geen wonder dus dat allerwege grote belangstelling bestaat voor De Gaulles' persconferentie. Een dergelijke „gebeur tenis" lijkt zo schrijft een medewer ker van the Ass. Press op een koninklijke audiëntie. Het is vooral een gelegenheid voor De Gaulle, uiting te geven aan opvattingen, die zich in zijn brein hebben ontwikkeld. Het is een levendig schouwspel, even knap geregis seerd als de Parijse opera. De generaal In de meeste gevallen hebben minister niet veel meer idee van wal Gaulle zal zeggen dan de journalisten. Zij zijn gekomen om de politiek te vernemen die zij hebben uit te voeren. Toen De Gaulle in januari 1963 zijn veto uitsprak over deelneming van Engeland aan de Europese gemeenschappelijke markt, vernam minister Couve de Mur ville dit kennelijk voor het eerst op de persconferentie. De volgende dag ging speelt daarbij tegelijk de rol van gast-1 hij naar Brussel om de onderhandelingen heer, berispende grootvader, alwetende met Engeland te torpederen, professor en politiek orakel. Zijn aplomb en gezag kan men nooit in twijfel trekken. Hij duldt dan ook geen tegen spraak. Want hij. De Gaulle, praat alleen de rest zwijgt. De veiligheidsmaatre gelen zijn heel streng. Uitnodigingen en perskaarten worden grondig gecontro leerd, voordat de bezitters er van wor den toegelaten tot de statige Salles des fétes van het Elysée-paleis. De sfeer Plotseling gezonde gevangene MÜNCHEN De 70-jarige Rudolf Hess, die plaatsvervanger van Adolf Hitler is geweest, wil niet bij wijze van gratie, maar op rechtsgronden uit de gevangenis van Spandau ontslagen worden. Naar zijn advocaat dr. Alfred Seidl zei, is Hess „zonder vol doende juridische gronden" tot levenslange gevangenisstraf ver oordeeld." Naar bekend, bevond het internationale tribunaal in Neurenberg Hess op 1 oktober 1946 schuldig aan voorbereiding van een aanvalsoorlog. Samen met de andere in Neurenberg tot gevangenisstraf veroordeelden kwam hij in een speciaal voor oorlogsmisdadigers bestemde gevan genis in Spandau te zitten. Behalve Hess bevinden zich daar nu nog de vroegere nazi-jeugdleiders Baldur von Schirach en de voormalige minister voor bewapening, Cliroesjtsjef niet bij begrafenis Kozlof MOSKOUD Kosygin en Brezjnef waren de slippendragers tijdens het bijzetten van de as van de overleden „opvolger" van Chroesjtsjef, Frol Kozlof. Duizenden waren aanwezig bij de plechtige bijzetting van de in de muur van het Kremlin. Maar de man die Kozlof tot grote hoogte heeft doen stijgen, Chroesjtsjef, ontbrak tot veler verbazing. Achter Kosygin en Brezjnef liepen president Mikojan, de partijsecretarissen Podgorny en Soeslof en vele andere partijleiders. Voor en tijdens de begrafe nis waren scherpe politiemaatregelen ge nomen. Het Rode Plein was voor hei verkeer gesloten. Albert Speer. Von Schirach werd vorige week, naar gemeld, voor een oogoperatie ziekenhuis opgenomen. Op 1 oktober 1966 zullen Von Schirach en Speer, die dan hun straf van twintig jaar hebben uitgezeten, worden vrijgelaten en zal Hess als enige in de gevangenis achterblijven, bewaakt door militairen an de vier bezettende mogendheden. Alle pogingen, van Hess' advocaat, herziening van het vonnis te verkrijgen, zijn tot dusver op niets uitgelopen. Rudolf Hess heeft steeds uit protest tegen zijn veroordeling geweigerd bezoek te ontvangen, zelfs van zijn vrouw en zoon. De eerste die hem sinds achttien jaar bezocht was de 19de november 1964 Seidl. Deze zegt, dat Hess op hem e gezonde indruk maakte, al had hij geklaagd over stoornissen in de bloeds omloop. Volgens Seidl zal Hess mogelijk een soort „politiek testament" vervaardi gen. Nieuwe periode in betrekkingen V.S.-Frankrijk PARIJS De Franse minister van buitenlandse zaken Couve de Murville zal, als gemeld, deze maand naar de V.S. gaan, waar hij iets korter dan een week zal verblijven. Twee of drie dagen zijn uitgetrokken voor besprekingen in Wash ington met de Amerikaanse minister van buitenlandse zaken Rusk. Deze heeft Couve de Murville voor het bezoek uit genodigd. Functionarissen van het Amerikaanse ministerie van buitenlandse zaken nemen dat het komende overleg tussen Rusk Couve de Murville tamelijk veelom vattend zal zijn en dat het ..mogelijk eert nieuwe periode zal inluiden van op we derzijds vertrouwen berustende samen werking tussen Washington en Parijs". Amerikaanse diplomaten beschouwen het als een goed teken dat de Fransen zelf bekend gemaakt hebben, dat Couve de Murville naar Washington gaat. Zowel In Franse, als in Amerikaanse regeringskringen meent men dat de Frans-Amerikaanse betrekkingen, die spannen zijn geweest als gevolg van Amerikaanse voornemen om een geza menlijke NAVO-kernmacht in het leven te roepen, aanzienlijk zijn verbeterd sinds minister Rusk in december 1964, ter ge legenheid van de bijeenkomst van de NAVO-mlnisterraad in Parijs, zijn be sprekingen met president De Gaulle voer de. Hoffelijk geeft De Gaulle uitdrukking aan zijn genoegen om de pers weer te ontmoeten en verzoekt om vragen. In werkelijkheid heeft het Elysée enige tijd tevoren speciaal uitgekozen correspon denten gepeild om te weten welke vragen zij zouden willen stellen. Soms worden ook vragen door het Elysée gesugge reerd. Als de verslaggevers opstaan om hun vragen te stellen, wordt hun een microfoon voorgehouden. Een journalist wiens vraag niet is goedgekeurd krijgt zelden kans. Als er een tiental vragen gesteld kondigt De Gaulle het einde aan van vragen en maakt dan bekend, dat hij de vragen zal groeperen in categorieën, zoals binnenlandse zaken, Europese za ken, Z.O. Azië enz. en gezamenlijk beantwoorden. Na deze voorbereidingen, begeeft De Gaulle zich in een lange monoloog. Hij doet dit zonder aantekeningen en geeft een afgerond exposé over elk punt van het program. Zelden vat hij zijn opvattin gen samen in een zin, die als krantenkop kan dienen, zodat het gewoonlijk onmo gelijk is om snel het belangrijkste samen atten. Niettemin zal niemand zijn elingen ontgaan. Voor hij overgaat en nieuw punt, kan het gebeuren dat hij de reporter die een speciale vraag heeft gesteld, verzoekt die vraag te herhalen. Als hij alle punten heeft behandeld, maakt De Gaulle een opmerking, als „Wel, ik geloof dat ik heb verteld wat u wilde weten", staat op en verdwijnt achter de rode gordijnen. Vermaak in lucht trekt reizigers WASHINGTON De Amerikaanse raad voor de burgerluchtvaart is be zorgd over de mogelijke invloed die filmvoorstellingen aan boord van vliegtuigen op de luchtvaarttarieven kunnen hebben. Trans World Airlines vertoonde als eerste films aan boord van haar vliegtuigen en vorige maand werden de TWA-toestellen uitgerust met ste reo-installaties. Het aantal reizigers nam zowel op haar binnenlandse als op haar inernationale routes sterk toe. Pan American heeft aangekon digd films en tv-shows te gaan verto nen. Hiermee zou een bedrag van i 15 min. gulden gemoeid zijn. tdrttccttt ato p-pn verwarde belasting kwam de Duitse delegatie zelfs BKUbbLL INa een verwarae anarf tiirisphema dat met door discussie heeft de ministerraad Galop een Ritmeester van onmiskenbaar ras. Een sigaar, die favoriet is bij rokers van een geurige maar toch lichte kwaliteits-sigaar! k van de Europese economische ge meenschap geen akkoord bereikt over het werkprogramma voor 1965. De ministers van landbouw van de zes zullen in hun volgende bijeenkomst in Brussel zelf be slissen over een tijdschema voor de behandeling van de vele kwes ties, die de Europese commissie opgelost wil zien om op 1 juli 1967 tot een afgerond gemeenschappe lijk landbouwbeleid te kunnen ko men. De ministers van buitenlandse zaken hebben afgesproken vóór 1 juli a.s. de voorstellen van de Europese commissie te bespreken, die het bereiken van de volledige douane-unie op dezelfde datum, dus drie jaar eerder dan in het E.E.G.- verdrag is vastgesteld, mogelijk moet maken. By de debatten, die enkele uren ln be slag namen, kwamen van vrüwel alle EEG-partners wensen naar voren. Tegen over de Franse wens om in ieder geval het landbouwbeleid te voltooien stelden de Duitse ministers Schmücker (econo mische zaken) en Schroder (buiten landse zaken) de els, dat ook aandacht wordt besteed aan andere terreinen: af braak van de douanerechten, harmoni satie van de omzetbelasting en kartel- beleid. Voor de harmonisatie van de omzet- WARSCHAU Een directeur van het Poolse staatsbedrijf voor de vleesvoorziening in Noord-Warschau is ter dood veroordeeld, terwijl vier anderen levenslange gevangenisstraf kregen wegens hun aandeel in een grootscheepse zwendel in vleeswaren. Vijf andere beklaagden kregen straffen variërend van negen tot 12 jaar. De len hadden de Poolse staat bena deeld voor een bedrag van ongeveer 1% miljoen gulden. Zij onttrokken vlees aan de staatsvoorraden, knoeiden met worst en vervalsten boekhoudingen. Van het op deze wijze verkregen geld kochten zij staven goud, dollars, diamanten, auto's en huizen. In de komende weken zullen nog 80 beklaagden terechtstaan. Tegen het vonnis is geen beroep mogelijk. Alleen verzoek om gratie bij de president van Polen kan de ter dood veroordeelde directeur, Stanislav Wawrzecki, redden. De rechtbank kwam tot het doodvonnis omdat Wawrzecki meer had gestolen dan zijn medeplichtigen, waarbij nog kwam dat hij een hoge positie bekleedde in de communistische partij. De bende kon door middel van koperij lange jaren opereren. ...w. -v.. apart tijdschema, dat niet door de ministerraad werd overgenomen. Wel werd besloten de volgende maand een bespreking aan de voorstellen van de Europese commissie voor de belasting harmonisatie, waartegen grote Neder landse bezwaren bestaan, te wijden. Tot de wensen van Nederland behoort een inventaris van de steunmaatregelen, die in de gemeenschap voor de landbouw van kracht zijn en die de normale con currentieverhoudingen verstoren. De wens werd opgenomen in het werkpro gramma van de Europese commissie. De meerderheid van de ministerraad, ook Nederland, bleek niet bereid zich vast te leggen op nieuwe data met een bindend karakter. De data, waartoe op 15 december van het vorig jaar tijdens de „marathon" werd besloten en die, welke voortvloeien uit bestaande ver ordeningen of afspraken, zullen uiteraard worden gerespecteerd. Parijs wil uranium in Canada kopen OTTAWA Frankrijk wil grote hoe veelheden uranium van Canada kopen )or zijn kernenergieprogramma. Het Canadese persbureau zegt welingelichte regeringskringen vernomen te hebben, dat de Franse commissie voor kernenergie het leeuwendeel zal krijgen .•an 50 min. kilo uranium-oxyde, die de .Denison Mines Ltd." aan Euratom denkt e verkopen in de komende periode van 25 jaar. De president van Denison heeft vorige week gezegd, dat de onderhande lingen met Euratom zodanig gevorderd zijn. dat waarschijnlijk binnen zes of acht^weken een contract zal zijn opge- Autobus viel zeven meter: 12 gewonden BERN Een autobus met Argentijnse toeristen is gisteren bij Freienbach na tegen een tractor gebotst te zijn in een zeven meter diep ravijn gevallen. De bus kwam ondersteboven op de bodem te recht. Alle 44 inzittenden werden naar ziekenhuizen vervoerd, waarbij twaalf ernstige verwondingen werden geconsta teerd. EEN KOU KRIJGT GEEN KANS Westduitse ambassadeur Federer: BONN De Westduitse ambas sadeur in Egypte, Federer, door bondskanselier Erhard voor over leg naar de Duitse hoofdstad ont boden, verklaarde bij zijn aan komst dat naar zijn mening het bezoek van Ulbricht aan Egypte in ieder geval door zal gaan. Aan genomen wordt dat Federer niet naar Cairo zal terugkeren voordat het bezoek van Ulbricht is beëin digd. De diplomatieke betrekkingen tus sen Egypte en West-Duitsland zullen waarschijnlijk niet verbroken worden, tenminste wanneer het Oostduitse consulaat-generaal in Egypte niet tot ambassade wordt verheven. Een Westduitse breuk met Egypte i gevolg hebben dat dit land Oost- Duitsland diplomatiek zou erkennen, welk voorbeeld door andere neutralis- tische Afrikaanse landen zou kunnen worden gevolgd. Tanzania heeft al toegestaan dat Pan- kow een consulaatgeneraal in Dar Es Salaam opent. Tot nu toe is daar alleen West-Duitsland vertegenwoordigd. Bonn heeft bezwaren tegen dit plan geopperd en Nyerere gevraagd de diplomatieke post van de DDR in Zanzibar op te Voorts speelt Soekarno met de gedach te een consulaatgeneraal in Oost-Berlijn te openen, een slag in het gezicht van West-Duitsland, dat zichzelf als het enige wettige Duitsland ziet en Oost-Berlijr niet beschouwt als een onderdeel van d< Oostzone. Ook met Ceylon is de toestand gespan nen om dezelfde redenen. Verkiezing in Kongo duurt zes weken LEOPOLDSTAD De in Kongo te houden algemene verkiezingen zullen, als gevolg van de activiteit van de rebellen in vele Kongolese provincies, zes in plaats van twee weken duren. Dit heeft het ministerie van binnen landse zaken meegedeeld. De verkie zingen zullen 18 maart beginnen en 30 april in plaats van 30 maart eindigen. Bij de zondag in Leopoldstad ge houden gemeenteraadsverkiezingen heeft president Kasavoeboe's Abrako- partij in tien van de dertien kiesdis tricten gewonnen I Op Nederlands initiatief zal in een Weens waren huis een proef worden genomen met de verkoop van snijbloemen. De proef duurt drie weken. Er worden ter plaatse door de groothandel aan geboden bloemen voor gebruikt. Bloemen zijn in Oostenrijk niet erg popu lair en de Nederlanders willen nu weten of daar door inschakeling van nieuwe verkoopkanalen iets aan te doen Is. De eerste stoot werd gege ven door de kring bloe menveilingen van de vereniging De Neder landse bloemisterij. I Oostenrijk doet op het ogenblik veel moeite zijn export van inheemse wijnen naar ons land uit te breiden. Dit streven is gisteren tot uitdrukking Oostenrijkse handelsge delegeerde in ons land, dr. Grohsmann. In het Carlton-hotel in de hoofdstad zullen wijn- proefdagen worden geor ganiseerd die drie dagen zullen duren, waarbij ge nodigden in de gelegen heid worden gesteld met de eigenschappen van de Oostenrijkse wijnen ken nis te maken. gekomen op een perscon- a De oude vesting in het ferentie in Amsterdam, stadje Boertange, in Gro- die belegd werd door de ningen, zal worden gere construeerd. De gemeen teraad van Vlagtwedde heeft hiertoe besloten om het toerisme naar de vroegere vestingstad te stimuleren en op deze manier het hotelwezen nieuw leven in te blazen. Met de voorbereidende reconstructiewerkzaam heden is reeds een begin gemaakt en op zeer korte termijn zal met de feite lijke werkzaamheden een aanvang worden ge maakt. VIENTIANE Regeringsgezinde strijdkrachten hebben gisteren een aanval van rebellerende troepen op de Laotiaanse hoofdstad met succes afgeslagen. De militaire opstandelingen onder generaal Kamkao moesten na een fel gevecht de aftocht blazen. Intussen fungeren de Amerikaanse en Britse attaché's als bemiddelaars tussen de autoriteiten in Vientiane en de op standelingen, die hun hoofdkwartier hebben opgeslagen in een stadion achter het radiostation in de hoofd stad. Een der rebellenleiders, kolonel Sykosy, beschuldigt de militaire gou- eur van Vientiane ervan zich niet de gemaakte afspraak te houden te weigeren de opstandelingen vrije aftocht te verlenen. De breuk in het Laotiaanse leger is ontstaan door de mislukte staatsgreep van enkele officieren eerder deze week. MADRID Op een congres, dat midden-januari in de buurt van Ma drid is gehouden, is een nieuwe partij opgericht, die zich christelijk-demo- cratische unie noemt en op christelijk- humanistische leest geschoeid heet t« zijn. Het gaat om een „actieve opposi tiepartij, die elke samenwerking met het tegenwoordige bewind in Spanje afwijst". Het congres is door 150 mensen uit alle delen van het land bijgewoond. Het is volgens de oprichters klandes- tien geweest, maar het blijkt gehou den te zijn in een gebouw, dat toebehoort aan het ministerie van voorlichting en toerisme. In het beginselprogramma wordt gezegd dat kerk en staat gescheiden moeten zijn en dat elke burger vrij moet zijn om de godsdienst van zijn keus te beoefenen. De partij spreekt zich niet uit over de kwestie repu bliek of monarchie. De banken zou den genationaliseerd moeten worden en de grond moet in principe toebe horen aan degenen die hem bewer ken. Spanje zou een federale staats vorm moeten krijgen. Volgens waar nemers moet de toekomst nog leren of deze nieuwe partij eenheid onder de Spaanse christen-democraten zal brengen. Indonesië toch niet helemaal achter China DJAKARTA Indonesië en com- munistisch China, die onlangs hun gelijke opvattingen bevestigden over een te volgen „harde" buitenlandse politiek zijn het reeds oneens over de vraag van het oprichten van een concurrerend orgaan voor de Verenig de Naties, zo hebben gisteren diplo matieke waarnemers in de Indonesi sche hoofdstad verklaard. De waarnemers baseren hun mening op een verklaring van de Indonesi sche president Soekarno tijdens een interview voor de Amerikaanse tele visie. Soekarno zou bij deze gelegen heid gezlegd hebben, dat hij beslist de opvattingen van Peking niet deelde. Hij wenste wel een reorganisatie van de VN, echter geen concurrerende organisatie. Uw vakantie is dichterbij dan u denkt! CARAVAN RAI 65 vrljdaa 29 jan. Vm zondag 7 f ebr. keus uit honderden kampeerwagens, vouwwagens en toebehoren. 20.000 m2 Rivièrasfeer toeristische caravan adviezen voor weekend en vakantie gaopand van 10-17 uur an 19-22 uur zondagen IO-I7 uur - toegang 12,00 PORT OF SPAIN Suriname en Trinidad zullen terstond een werkgroep in het leven roepen die gezamenlijke voorstellen moet op stellen voor regionale integratie, aldus heet het in een officieel com muniqué, dat gisteren uitgegeven is kort voor het vertrek van de Surinaamse premier, de heer J. A. Pengel, na een bezoek van vijf da gen aan Trinidad. De werkgroep, bestaande uit vertegen woordigers van beide regeringen, zal tevens gemeenschappelijke voorstellen formuleren voor de inrichting van een regionale organisatie waarin de regionale verlangens en behoeften zijn vervat. Deze organisatie zal deze maand voor net eerst in Suriname bijeenkomen, aldus het communiqué. Volgens het communiqué zijn de po gingen in het verleden om een Caribi sche samenwerking tot stand te brengen het resultaat geweest van invloeden van buitenaf. Opgemerkt wordt, dat het gebied politiek en constitutioneel nog steeds onderhevig is aan invloed van buitenaf. Voor zijn vertrek zei premier Pengel tegenover verslaggevers, dat ondanks de Surinaamse economische banden vla Nederland met de EEG er volgens hem geen beletsel is voor deelneming van Suriname aan de voorgestelde Cari bische economische gemeenschap zoals deze door Trinidads premier, dr. Erie Will lams, i ordt gewen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1965 | | pagina 5