Jouwe zet zijn strijd voor Nieuw-Guinea voort Vis: een (volks) gezond menu van Veldkamp Koningin opende brug, verkeer drong al op Directeur-glazenwasser licht huisvrouwen op Slavenburg geeft panden Arch N.Y. in veiling Moulyneux, 70 jaar, is terug in Parijs 7 DINSDAG 2 FEBRUARI 1965 (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG Met koksmuts op en de witte voorschoot aan heeft de minister van sociale zaken en volksge zondheid. dr. G. M. J. Veldkamp gister avond in het perscentrum Nieuws poort de kookwedstrijden geopend, waarvoor een aantal leden van de jour nalisten-sociëteit heeft ingeschreven. Minister Veldkamp heeft omstreeks zes uur de laatste hand gelegd aan een exquis menu. dat de titel droeg van ..Fruits de mer a L'assurance sociale". Uiteraard kon de minister wegens zijn drukke ambtsbezigheden niet de héle schotel toebereiden. Wel had hij het recept geleverd en kwam hij persoonlijk de laatste ingrediënten toevoegen. Hij ook de eerste die zich ervan over tuigde of de kok van Nieuwspoort het gerecht had klaargemaakt zoals hij het in intieme familiekring pleegt te Maar de saus, opgeluisterd met witte wijn, room, thijm, tarbot, grote garnalen (shrimps), krab, mosselen en Cham pignons. smaakte zo voortreffelijk, dat de tientallen proevers, die in Nieuws poort waren samengestroomd tevreden konden zijn. Tezamen met een glas witte Bourgogne en een stukje stokbrood was het gerecht zo'n tractatie, dat de staats secretaris van sociale zaken en volks gezondheid. dr. A. J. H. Bartels en de minister van landbouw en visserij, mr. B. W, Biesheuvel, er hun huiselijke avondmaaltijd voor lieten staan en óók naar het perscentrum kwamen om te proeven in hoeverre hun ambtsgenoot in de culinaire geheimen was ingewijd. Niemand was teleurgesteld, en dat viel ook te verwachten van een minister die vorige week nog even eens wild zwijn in diverse lekkernijen omtoverde, zoals hij zelf meedeelde. Terneuzenaren traanden door chloorlucht TERNEUZEN Een sterke chloor lucht. die gistermiddag boven Terneu- zen hing, dwong de mensen op straat de zakdoek voor de mond te houden, terwijl de tranen over hun wangen lie pen. Gezien de windrichting vermoedde de gemeentepolitie, die klachten over luchtverontreiniging ontving, dat de oor zaak moest v/orden gezocht bij een che misch bedrijf in de Nieuw Plat-Neuzen- polder. Op de vraag van de politie werd door de veiligheidsdienst van het bedrijf meegedeeld, dat de lucht niet van dit be drijf kan komen, aangezien er van storing geen sprake was. Achteraf is het vermoeden gerezen, dat de chloorlucht afkomstig zou kunnen zijn van een passerend schip. Naar de politie ons meedeelde, zal hij eerst een onder zoek instellen als de chloorlucht zich nog eens zal voordoen. and regions". Promotor Girodienst j Werk van 100 miljoen gulden (Vervolg van pagina 1) „Toen we een jaar of vier geleden in moeilijkheden zaten en de zaak hier dreigde mis te lopen, hebben we van een uitzendbureau zestig mensen gekregen. Het waren dus geen PTT-mcnsen. die vo rig jaar ons bedrijf verlieten", zo besloo' de heer Groen. Als ieder ander bedrijf moet ook de PTT streven naar een behoorlijk rende ment. We dienen niet uitsluitend kosten- bestrijdend te werken. Dit zei gisteren; prof. Bast in zijn lezing in Rotterdam., waarmee hij doelde op de enkele weken geleden aangekondigde tariefsverhoging. Cijfers Verder verstrekte de heer Bast wat cij fermateriaal over de PTT. Hij merkte op. dat de PTT in 1965 een totaalomzet van 1.2 miljard zal bereiken, waarvan onge veer een kwart zal worden geïnvesteerd. Daar de PTT slechts weinig in het bui tenland koopt, betekent dit. dat het Ne derlandse bedrijfsleven in 1965 voor onge veer 300 miljoen aan PTT-orders zal kun nen ontvangen. Het gehele bedrijf heeft ongeveer 64.000 werknemers in dienst, of 1.4 procent van de totale Nederlandse beroepsbevolking. De gemiddelde omzet per PTT-werknemer per jaar ligt op ruim 20.000 gulden, wat volgens prof. Bast niet erg hoog is. Bestelauto enige malen over kop HARDERWIJK Bij het Flevo- viaduct is gisteravond een bestelauto bestuurd door E. B uit Stadskanaal enige malen over de kop geslagen Twee van de zes inzittenden werden uit de wagen geslingerd, waarbij een, de 62-jarige B Kaspers uit Stadska naal om het leven kwam. De ander werd zwaar gewond. ERICA Dc 22-jarige R. Pais uit Nieuw Amsterdam is gisteren met zijn bromfiets tegen de aanhanger van een vrachtwagen opgereden en op slag ge dood. HELMOND - De 25-jarige mevrouw J. Coolen-Van Lierop uit Gemert is gis teren met haar auto tengevolge van gladheid geslipt en tegen een lantaarn paal gereden. Zij overleed spoedig na de botsing. RHRPHHl R J Visser R R Stokvis. B J C M de Vet W Dekker er H J Schroder iAmsterdam! Geslaagd: arti eerste ged.: mej L J Lubbers mej M Ren- ge'Ink mevr. M Rodlng-In 't Veld. M Stap ler W M W Ritnberg. F E Roesse en f Portier Amsterdam 1; doet Frans: W H Gie bels tAmsterdam)kand klass lett W 1 Kramer en W G Brokkaar (Amsterdam) Hagenaar in Spijkenisse gearresteerd „Praktijk in (Van onze Rotterdamse redactie) ROTTERDAM De Van Brienen»ordbrug is open. Gistermiddag heeft koningin Juliana met een druk op de knop de twee gtote klappen aan de noordoever laten-zakken. waarna zij als eerste de derde vaste oeverver binding in Rotterdam overwandelde. De oeververbinding waarnaar lange tijd reikhalzend is uitgezien en waarvan men hoopt dat die een oplossing zal blijken te zijn voor het verkeer door Rotterdam, is gereed. De Koningin, die er flink de pas in zette ze liep op een gegeven ogenblilj •ele meters voor het gezelschap Alit Onmiddellijk nadat de klappen waren gesloten speelde de marinierskapel der Koninklijke Marine het Wilhelmus en meteen daarna klonk een luid gefluit en geraas' van sirenes van scheoen en fa brieken, van auto-claxons van wagens die in een groot aantal de Nesserdijk wa. ren opgereden en van vuurpijlen en don derslagen die vanaf de brug werden af gestoken. Geruime tijd heef; de vorstin vanaf de orug de „pierenpot" bekeken. De brug was oper. en nog voordat het jfflciële gezelschap in de richting van Rotterdam was vertrokken, stond aan de zijde van Kralingen een dubbele file „eerstelingen" gereed om de brug te be rijden, een file die vanaf het nieuwe Kra. lingseplein zich uitstrekte tot aan de Honingerdijk Voordat de Koningin naar de brug was gereden, was er in de Van Ghent-kazer- ne aan het Toepad een feestelijke bijeen komst gehouden. De Vorstin was verge zeld van mr. J. van der Hoeven, haar particulier-secretaris, jonk vrouwe C. E B Röeil. hofdame en mr. K. P. van de Mandele. kamerheer in- buitengewone dienst. Minister Van Aartsen. mr. J. Klaasesz. commissaris der Koningin, burgemeester Van Walsum en de generaal-majoor der mariniers. J. G. M. Nass. begroetten de Koningin Mr. Van Aartsen zei dat met de kos ten van de nu geopende 2.5 km rijksweg elders een snelweg van veertig kilometer lang zou kunnen worden aangelegd. Met aan- en afvoerwegen tezamen kost de brug honderd miljoen gulden. Hij zei dat de Beneluxtunnel met aansluitende we. gen in 1967 voltooid zou zijn. Commissaris Klaasesz dankte de minis, ter voor de brug, maar vroeg onmiddel lijk om nog een nieuwe brug in Rijn mond. De Koningin bracht nog een bezoek aan het metrostation Leuvehaven. In d« hal van he; station gaf ir. J. A. C. Til- lema de Vorstin een toelichting. Na de perrons bezichtigd tc hebben, werd het nieuwe metro-filmpje gedraaid Ten slot te daalde men af ln de metrobuis ondei Verzetsstrijder Van der Herbergt DANTUMADEEL De burgemeester an Dantumadeel. mr P T. van der Her berg (Ó8>. is vannacht na een ziekbed van zeven maanden in het ziekenhuis te Groningen overleden. Mr. Van der Hei berg studeerde rechten aan de Vrije Universiteit te Amsterdam, waar hij in )36 de meesterstitel behaalde Tijdens de bezetting heeft mr. Van der Herberg .een rol gespeeld in het verzet in Friesland. Hij was de contaotman voor de Friese verzetsmensen met de chef-staf de centrale leiding. De S.D. heeft hem enige tijd gevangen gehouden. Na de bevrijding werd hij benoemd tot burgemeester van Da.otumadeel en tot voorzitter van de Zevende kamer van het tribunaal Er wordt „haast gemaakt DEN HAAG Slavenburgs Bank N.V. die bankkredieten onder dek king van tweede en derde hypotheek aan Arch N.V. heeft verstrekt, heeft de veiling bevolen van het meren deel van het onroerend bezit van de failliete vennootschap. Zoals bekend zijn er bij de curator in Archs faillissement, mr. A H G. Blan- kenstein. nogal wat bedenkingen tegen de handelingen van Slavenburg, omdat de hypothecaire dekking vlak voor de faillissementsaanvrage verschaft werd. maar zijn handen inzake deze veiling zijn gebonden want Slavenburg heeft de eer ste hypotheek op het onroerend goed groot f 900.000 overgenomen van de Friesch-Groningsche Hypotheekbank. Mr. Blankenstein wilde verder niets reggen dan dat hij enkele mogelijkhe den bestudeert om tot de meest ge- eigende maatregelen te komen. De panden (lie op korte termijn onder de hamer zullen komen, hebben een vei lig getaxeerde waarde van f 1 min. Dit bedrag ligt ver beneden dc aanschaf- waarde die op f 2 min. te stellen is. Het eerste pand dat onder de hamer komt. is een woon-winkelhuis in Olde- broek. Verder komen in veiling woon- en winkelhuizen in Bergh. Dordrecht, Veenendaal. St. Michielgestel. Gouda en Den Haag. Ook net ontvangstcentrum en vroegere hoofdkantoor van Arch, de zeer luxe bungalow met kantoren en garages in Wassenaar, wordt geëxecuteerd. Dit cen trum heeft indertijd f 1.5 min. gekost. Volgens artikel 1255 B W. moet er t sen dc officiële mededeling van de e cutie aan ingeschreven schuldeisers ener zijds en de toewijzing van de panden, d.w.z. de laatste veilingdag (17 maart) anderzijds een periode van tenminste 30 dagen liggen. Deze bepaling dient om de rechten van tweede en derde hypotheek nemers te beschermen. Deskundigen ken uit de veilingdata op. dat er „wel veel haast achter de zaak gezet wordt". kwam tot ongeveer 1 onder de rivier, w; het station. 31 gemeenten (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM Op verzoek de commandant der rijkspolitie Spijkenisse heeft de recherche in Den Haag de 37-jarige J. C. M. v. d. B. uit Den Haag aangehouden. In tal provincies werd deze man. die zich uitgaf voor directeur van een glazcn- wassersheririjf. gezocht. Dit jaar en vorig jaar heeft hij in vele gemeenten honderden huisvrouwen op gelicht door geld te innen voor zoge naamde abonnementen op zijn bedrijf. Bedragen van 25 tot 40 gulden moesten voor dergelijke contracten worden i gelegd. Hij belde vooral by woningen in nil bouwwijken aan. By velen had h(j met z'n mooie praatjes succes. De bewoners ontvingen een kwitantie met een gefin geerde handtekening. De directeur of personeel van hem kwam na de betaling niet meer opdagen De politie in de plaatsen waar de man Cao metaalbeambten voor een half jaar DEN HAAG Na overleg gister middag en -avond ls overeenstemming bereikt over een nieuwe c ao. voor de beambten ln de metaalindustrie geldende van 1 januari tot 1 juli. Partijen zijn er van uitgegaan, dat tij dens dit halve jaar zal worden gestreefd naar een c.a.o. met gewijzigde structuur voor langer dan 1 jaar. die een op elkaar afstemmen van de arbeidsvoorwaarden voor beambten en handarbeiders mogelijk vial maken. De schalen voor mannelijke beambten worden met vijf procent verhoogd, die voor vrouwelijke beambten met tien pro cent. De schalen voor vrouwelijke be ambten komen daardoor op minimaal 95 procent van die voor de mannelijke be ambten. De 2 procent a.o.w.-compensatie is hierbij inbegrepen. Verder is overeengekomen het gega randeerde minimum-inkomen vast te stellen op 477 gulden per maand op 24- jarige leeftijd 'de leeftijdsgrens is daar mee verlaagd van 25 od 24 jaar) actief was. kreeg stapels klachten. Het signalement van de man bleef vaag. Na dat een aantal mensen in Spijkenisse van de politie foto's had bekeken, stond de identiteit van de glazenwasser spoedig Binnen korte tijd kon hij toen in Den Haag worden aangehouden. De man is in het politiebureau te Spij kenisse ingesloten. Morgen zal hij voor de officier van justitie te Rotterdam worden Na OTiderzoek en verhoor bleek dal hij zijn valse praktijken heeft uitge oefend in Alphen aan den Rijn. Apel doorn. Baarn, Beverwijk. Brielle. Breu- kelen. Deventer. Driebergen. Ermelo, Gorinchem. Haarlem, Hatturn. Heem stede, Hilversum, Katwijk. Kethe L Laren, Leerdam, LeidschendamMaas dijk. Meppel, Putten (Gld), Rotterdam Ridderkerk. Spijkenisse, Tilburg, Utrecht. Voorschoten, Wageningev Zoetermeer en Zwolle. En met een heel goede collectie ("Van onze moderedactrive) PARIJS Moulyneux, de Engels man die in Parys als een deer sten modekoning werd, Mouly: byna vergeten, bijna blind, is terug! Het is een wonderlijk verhaal. Een jonge Engelsman, die na de Eerste Wereld oorlog in Parijs met haute couture komt. Zijn huis is spoedig beroemd En zoals dat erbij hoort, komt er ook een afdeling parfum Moulyneux. Dan komt 1939: de oorlog. Hij gaat terug naar Engeland en wanneer zes jaar later de vrede is getekend, dan is Moulyneux, die als kind reeds één oog verloren had, ook vrijwel alle licht verloren uit zijn tweede oog. Van ontwerpen is geen sprake meer. Toch keert hij terug naar Frankrijk. Niet in Parijs, maar aan de Zuidkust vestigt hij zich. Zijn parfmmfabriek draait nog, zijn haute couture schijnt een afgeslo ten verleden te zijn. Hij is vijftig, hij heeflt zijn tijd gehad. Zoals ook Chanel dat gedacht heeft na 1945. Langzaam herstelt het zwakke oog zich. Mouly neux gaat weer kleuren zien. Hij begint weer met zijn oude hobby: schilderen. Maar dan wordt de directie van de par- fumfabriek lastig. Zij wil dat Mouly neux weer zal ontwerpen. Parfum al leen is niet genoeg om de naam bekend te houden. Precies om dezelfde reden is Chanel teruggekomen en weer be roemd geworden. Gedistingeerd in nu eindelijk, na twintig jaar komt hU terug ln Parijs! En man van zeven tig, maar een gelukkig man HU heeft geen poging gedaan om in de haute couture met opzienbarend nieuws te komen, maar brengt een haute couture confectie, die straks In Amerika waai heen de hele collectie verkocht is, oi getwüfeld opgang zal maken en waai van de Europese vrouw blij zal zij als ze die ook kan kopen. Capitaine Molyncux na de pre sentatie van zijn voorjuars- en zomercollectie voor 1965. omringd door zijn mannequins. Na bijna 25 jaar is de mode-ontwerper terug gekeerd op het toneel van de Franse Haute CoutureZijn salon is gevestigd bij de Place-de-ta- Concorde. Geen pin-up-girlkleding als bij Heim. geen gekke rokjes tot ver boven de knie als bij Courrèges, maar goede ge distingeerde kleding, waarin een be schaafd man zijn vrouw graag zou zien- De rokken vallen echt tot net over de knie. Wanneer we in de salon van Mou_ lyneux zitten begrijpen we pas, hoe kort de andere coutouriers de rok la ten vallen. Er is misschien slechte een paar centimeters verschil, maar het i> opmerkelijk. Hij toonde 64 modellen (de andere komen met honderden). Geen indTuk van con fectie. maar de afwerking en het royale stofverbniik van de couture De man tels vallen recht, de tailleurs slank. De gerende rokken hebben achter een overslag, die met een enigszins brede naad is dichtgestikt. tot het split. Die rokken hebben ook zakken, schuin in gezet of recht opgezet. De manteltjes zijn vrij kort. Ze sluiten met één rij knopen en hebben een klein kraagje. Zachte kleuren Zijden blouses ln een harmoniërende kleur behoren erbij. Zijn kleurengamma is zacht met veel gemeleerde stoffen. Voor gekleed veel zwart De blouses zijn echte overhemdblousès met lange mouwen, die weer manchetten hebben. De japonnen, die meestal schuin geknipt zijn. hadden dikwijls een overrok die asymmetrisch sloot. De lange avond japonnen hadden een mooi rugdecUleté, dat bedekt werd door een breed afhan gende berthe kraag, die in drie dra perieën gelegd was. Een collectie die niet sensationeel, maar wel mooi was. 's Avonds bood Mouly neux zijn vrienden en de pers een cock tail aan in Chez Maxim Een stralende gastheer! Ook een gastheer, die .men zijn zeventig jaar niet aanziet. De cou ture houdt jong, zeggen ze in Parijs. Baron Van Dedem burgemeester van Boskoop Gisteren is het Kon. Besluit afgekomen, waarbij met ingang van 15 februari tot burgemeester van Boskoop is benoemd öe heer G. W. Baron van Dedem. Tegelijker, tijd is hem eervol ontslag verleend als burgemeester van Heerjansdam. De heer Van Dedem, die 37 jaar oud is, is sedert 1956 burgemeester ij secretaris van Heer jansdam Hij is Nederlands hervormd en lid van de CHU. Eerste vonnissen Osto-affaire (Van onze Rdamse redactie) ROTTERDAM De eerste vonnissen in de Osto-affaire, de grootste knoeierij die zich de laatste jaren heeft voorge daan in de Rotterdamse haven, zijn ge- De rechtbank veroordeelde de voor lieden-controleur H. W. B. O. (37). A. W. O. (36), C. L. W. (47) en J. D. M (28). alle vier van Pakhuismeesteren, wegens het aannemen van steekpenning gen en het medewerken aan geknoei met de afmetingen van ladingen die Ostovia Pakhuismeesteren verscheepte, ieder tot zes maanden gevangenisstraf, waarvan drie maanden voorwaardelijk met drie jaar proeftijd. De eis was zes maanden voorwaardelijk tegen ieder. AMSTERDAM De Paladijn, het blad in de Bescherming Bevolking, wordt ïm 15 februari af weer aan dé nood- wachtpLichtigen in Amsterdam toegezon den. Burgemeester Van Hall. heeft het verbod hiertoe dat door het hoofd BB van Amsterdam, de heer B. C. Ma- 'nieu. eind oktober werd opgelegd op- van de farmaceutische bevoorrading is geweest. Berichten over de medische verzorging onder het Indonesische be llen dav ook by- (Van oen onzer redacteuren) DEN HAAG Toen D(ouwe) Stobbe (41) anderhalf jaar geleden van Nieuw-Guinea vertrok, gebeur- I zonder. Helaas zijn die berichten aller- de dit met een brok in de keel. Op j ™nst hoopperend Spreekt het geen het vliegveld stonden drie fluitor- kestcn opgesteld om voorzitter van de bijl tellende Voetbalbond Hollandia (V.B.H.) uitgeleide te doen. Tot ziens, tot ziens, klonk het by elke handdruk ten afscheid. Aanzwellend motorgeronk over stemde ten slotte de oude vader landse melodietjes, waarvan het „Piet Hein'' bij de Papoea's waar schijnlijk het meest geliefd is. Tot ziens, tot ziens! Deze woorden keren ook telkens terug in de brieven, die uit West-Irian worden ontvangen. De heer Stobbe is daar nog aller minst vergeten. En hij heeft Nieuw- Guinea allerminst vergeten. „We geloven, dat u alleen met uw lichaam in Holland bent. maar in de geest nog bij ons", schreef iemand. En de man had gelijk. Douwe Stobbe dé voetbalpromo- boekdelen, dat de kindersterftebestrij- .ding een begrip in de Nederlandse populaire Uijd thans cynisch de kinderbestrij- 5000 leden ding wordt genoemd? „Men stuurt jonge, onervaren artsen t Indonesië naar West-Irian om daar te experimenteren, zoals dé SS-artsen in de concentratiekampen deden", zegt de heer Nic. Jouwe. „Het volk van de Papoea's worden uitgeroeid om plaats te ma- Javai Vrijheidscomité De heer Stobbe heeft zich niet zonder meer bij de gang van zaken neergelegd. Van de naar schatting 500 Papoea's, die thans in Nederland verblijven vrou wen en kinderen meegerekend kent hij er vele. Hij onderhoudt tal van con tacten. vooral met Papoea-leiders als Jouwe en Filemon Jufuway, in de Untea-tijd hoofd plaatselijk bestuur van Hollandia. die nu met vrouw en acht kinderen in Spijkenisse woont Zij zijn resp. voorzitter en secretaris van he't in juli 1964 gevormde Komité Kemcrdekaan Papua Barat. het vrijheidscomité van West Nieuw-Guinea. Het adres van het „hoofdkwartier" is lor van Nieuw-Guinea mag dan een Theresiastraat 3 ln Den Haag, een royale goed Friese naam hebben, hijzelf is een man van het Verre Oosten. Zoals z'n vader, oud-gezagvoerder van de KPM, er z'n moeder vond, zo vond hij er nog maart kortgeleden zijn vrouw: een jonge schone, geboortig van Ambon, maar opgegroeid in Nieuw-Guinea. Ze volgde een opleiding tot verpleeg ster en kreeg daarbij les van haar aan staande man, die waarnemend hoofd ing. die de heer Ts. Tan heeft ge kocht toen hy Nieuw-Guinea voor Ne derland verwisselde. Zoon van een rijke Chinees van een van de Banda-eilanden, kwam hy in 1947 als jongeman naar Nieuw-Guinea om daar zelfstandig een toekomst op tc bouwen. Begonnen als monteur in een ziekenhuis, werkte hU zich in betrekkelUk korte tyd op tot een welgesteld zakenman, eigenaar onder meer van een levensmiddelenbedrijf Toen dc Indonesiërs het bestuur over namen, zag hy geen perspectief meer en kwam hij naar Nederland. Nu is hU weer monteur Maar hU voelt zich ge lukkig. Het Vrijheidscomité benoemde hem tot pénningmeester. In die kwaliteit werkt hij nauw samen met de heer Stobbe, die de bovenste etage van het pand bewoont. Na vervulling van zijn dagtaak, als chef van de re-.istratie verpakte geneesmid delen van de hoofdinspectie geneesmid delen, voert de heer Stobbe de admini stratie van het comité. Alle contribuan ten het zijn er ongeveer 175 zijn in een kaartsysteem geregistreerd en ook de financiën worden zorgvuldig geboekt „We leven temidden van een eerlijk en nanwgezet volk en moeten er dus voor zorgen, dat we onze zaakjes in orde heb ben", zo zegt de heer Jouwe menigmaal. Daarom is de administrateur ook bereid om de boeken te openen en te laten dat er thans vierduizend gulden in Van de contribuanten is circa dertig pet nooit in Nieuw-Guinea geweest en heeft ongeveer zestig pet daar gewerkt. Ongeveer een tiende zijn Papoea's. „Maar de meeste leden wonen in Nieuw-Guinea", aldus de heer Jouwe. Wil het comité de belangen van Nieuw- Guinea bepleiten op het niveau waar de beslissingen vallen, dan zal de voor zitter veel moeten reizen. Dankbaar is Bij. dat hij enkele weken geleden naar Londen kon reizen zonder dat hij de hand behoefde op te houden. (Er was op gironummer 604714 voldoende ge stort'. Het ziet er naar uit. dat een lan ger verblijf in New York wenselijk is. Alleen in de VS. waar de Ver. Naties plegen te vergaderen, kunnen de no dige contacten worden gelegd en on derhouden. Voortdurend zullen de VN herinnerd moeten worden aan hun resolutie van 20 december 1960, waarin zij zich uitspraken onafhankelijkheid van koloniaal ge regeerde landen en volken. In die situatie erkeert thans Nieuw-Guinea. Herinnerd moeten de VN ook worden aan de over eenkomst van New York. waar 89 staten zich achter hebben gesteld en waarin is bepaald, dat er in 1969 een volksstem ming zal plaatsvinden. Twee dagen na de ondertekening van deze overeenkomst zei Soekarno reeds, dat de Indonesische regering slechts het interne zelfbeschik kingsrecht van de Papoea's erkent en niet het externe. Drie maanden later stelde de Indonesische regering een z.g. „pernja- taan bersama" (gezamenlijke verklaring) op ter vernietiging van de New York ereenkomst en dwong zij elf leden van de Nieuw-Guinearaad daaronder hun handtekening te zetten. Over een plebis ciet mogen de Papoea's niet eens meer; praten. De exemplaren van „Suara Pa pua" (De stem van Papoea', die het Vrij-; heidscomité naar Nieuw-Guinea smok kelt, zij kisten tachtig cent per stuk moeten in het geheim worden gelezen zoals „Trouw" en „Vrij Nederland" onder de Duitse bezetting In Nieuw-Guinea zo blijkt uit veel brieven rekenen zeer velen op terug komst van de Nederlanders. Nicolaas Jouwe denkt verder. Zyn gedachten gaan reeds uit naar een zelfstandig Nieuw- Guinea. Wanneer men hem vraagt of het land zichzelf wel zal kunnen bedruipen. wUst hij erop, dat in Afrika minder- ontwikkclde landen zelfstandig zijn ge worden. Zo optimistisch denkt hü over de exploratie en exploitatie van delfstof fen in zijn vaderland, dat hy zich het grapje veroorlooft: „Ik ben te zUner tyd heus wel bereid om meneer Soekarno tegen tien pet rente te lenen om zijn eco nomie weer wat op gang te krygen". Dan weer ernstig herinnert hij ons aan de uitspraak van de VN, dat een ontoe reikende politieke, economische, sociale of opvoedkundige voorbereiding nooit mag dienen als een voorwendsel om het verlenen van onafhankelijkheid uit te stellen. Men vindt dit citaat in het be ginselprogram van het vrijheidscomité. Democratie Voor de heer Jouwe is het geen vraag welke de staatsinrichting van een zelf- itandig Nieuw-Guinea moet zijn. Hij is ien overtuigd democraat en zou dan ook graag zijn krachten geven aan de opbouw van een parlementaire democratie. Met de Nieuw-Guinearaad. waarvan hij vice- voorzitter was. zijn goede ervaringen op gedaan. „Wij Papoea's zyn vrye mensen, die hun mening ronduit zeggen. Een on derworpen feodale mentaliteit is ons reemd. Ook in het Australische deel van lieuw-Guinea wordt de bevolking iaar Nederlands voorbeeld in demo cratische geest opgevoerd. In Indonesië erdedigt Soekarno de geleide democratie alleen maar omdat hij zich in een zuivere democratie niet zou kunnen handhaven Voordat Nieuw-Guinea egp waardevolle zelfstal dige plaats in de rij der volkeren iié'. zal cr nog heel wat moeien gc- beurei.. De heer Jouwe beseft dat ten volle. Manmoedig zet hij de stryd voor nijn land en volk voort. Door goed en kwaad gerucht, In donkere dagen herin - li" zich het woord var Willem van Orar .Men behoeft niet tc hopen om A cmen, noch te slageu om vol te

Nieuwe Leidsche Courant | 1965 | | pagina 7