- De eiiende ten top - Drinkwatervooziening van Nederland: een voorbeeld Om koffie wordt (jenet mt cfdfr0. wit OEN HAAG Diepvriesgroenten 20 pet goedkoper Rijksinstituut werkt aan allesomvattend basisplan CKefarine.,4 DINSDAG 2 FEBRUARI 1965 DEN HAAG Over niet al te lange tijd er wordt gesproken over vjjf jaar kan Europa een voorbeeld nemen aan de Nederland se drinkwatervoorziening. Dan zal nameljjk de hele Nederlandse be volking, zelfs tot in het meest af gelegen huisje op het platteland aangesloten zjjn op het waterleiding net. In januari 1963 zijn de waterlei ding bedrijven met dit werk begon nen. Met rijkssubsidie, want zo zei minister Veldkamp van Sociale Za ken en Volksgezondheid, ook de sU- per-onrendabele gebieden moeten nu maar eens van de kaart verdwij nen. Hij stelde een subsidieplan op voor tien jaar, maar de technici van de waterleidingbedrijven zgn erin geslaagd het uitvoeringsprogramma technisch in elkaar te drukken. Aan genomen wordt, dat in 1969 het hele land voorzien kan zijn van drinkwa ter, ook de twee procent van de be volking, die er nu nog van versto- Ir. C. var» Rooijen. directeur van het rijksinstituut voor de drinkwa tervoorziening in Den Haag, spreekt met grote stelligheid over het sla gen van dit plan om geheel Neder land op het waterleidingnet aan te sluiten. Hij weet overigens, dat na de voltooiing van het plan heel wat water nodig zal zijn. Hij weet ook, dat de toestand omtrent het grond water, waar het overgrote deel van Nederland op „leeft", een beetje be nauwd begint te worden. Enige maanden geleden echter heeft minister Veldkamp een krachtige be leidsmaatregel getroffen. Hij gaf het rijksinstituut voor de drinkwatervoor ziening opdracht om een basisplan te maken voor heel Nederland. Op dit plan zal de drinkwatervoorziening ge baseerd worden. Het wordt geen uitge werkt plan voor alle waterleidingbe drijven, maar wel zullen deze bedrij ven op grond van het basisplan weten waaraan ze zich te houden hebben en wat er te doen is. Inmiddels heeft de centrale commissie voor de drinkwatervoorziening de eerste fase van het basisplan uitgewerkt. Zij heeft zich beziggehouden met de vragen „Wat hebben we op het ogenblik als wa terbronnen in voorraad" en „Wat hebben we in het jaar 2000 nodig". De antwoor den zullen binnenkort in een rapport aar- de minister bekend worden gemaakt. Vraagstuk Voor ir. Van Rooijen en zijn staf van het rijksinstituut blijft het vraag stuk op welke wijze ar aan de beschik bare bronnen in Nederland een be stemming kan worden gegeven om een verantwoorde drinkwatervoorziening te handhaven. Dat is dan de tweede fase. Hoe belangrijk deze fase is, tipt de heer Van Rooijen even aan, wan neer hij zegt, dat in het jaar 2000 het jaarlijks waterverbruik in Nederland de vier miljard kubieke meter bereikt zal hebben drie-en-een-half maal zoveel als in, 1963. Het verbruik leg Griep? Chefarine „4" doet wonderen! Vier middelen In één labiel werken krachtiger zonder de maag van slraek te maken I De vier middelen verenigd in Che farine „4", ieder afzonderlijk al beroemd, werken te zamen nog beter en helpen ook vaak dan wan neer andere middelen falen. Ook zij, die een gevoelige maag hebben, kunnen Chefarine „4" gebruiken, want één bestanddeel dient om de maag te beschermen. w imiMWJlimmuiJM Spe toen op 1100 miljoen kubieke meter per jaar. Voordat de tweede fase klaar zal zijn, zullen ettelijke gesprekken gevoerd moe ten worden. Deskundigen op allerlei ge bied zullen hun oordeel geven. Ir. Van Rooijen denkt alleen al aan de mensen, die te maken hebben met de inpoldering van het IJsselmeer. Want er wordt sterk aan gedacht om ook het IJsselmeer, al thans voor zover daar nog water in zit, in te schakelen bij de toekomstige drink watervoorziening van Nederland. De aanleiding voor minister Veldkamp om opdracht te geven voor het maken van het basisplan moet gezocht worden in de ellende met het Rotterdamse drink water, in 1963 toen het ongedierte bij de Rotterdammers de kranen uitspoot. De deskundigen waren bereid om uit deze ellende de les te trekken, dat ze nog niet goed voorbereid waren op onvoorziene gebeurtenissen. Er viel niet meer te ont komen aan een grondig onderzoek van de gehele watervoorziening, eunverk Het „speurwerk", zoals Ir. Van Rooijen het noemt, zal zich onder andere richten op de problemen rond het duinwater en het rivierwater. Het is duidelijk dat het rivierwater, dat thans met grote hoeveel heden in de duinen wordt gepompt, kwa litatief niet te vergelijken is met het duinwater. De opgave waarvoor we staan is een voortreffelijke zuiveringstechniek te ontwikkelen, aldus de heer Van Rooijen. Op het ogenblik wint de voorraad echt duinwater het nog van het rivier water, maar over vijf jaar zou dat wel eens andersom kunnen zijn. Met de groei van de randstad Holland, waar onder de Haagse en de Amsterdamse agglomeratie, neemt het waterverbruik toe. Op het ogenblik wordt voor beide agglomeraties en voor de provincie Noord-Holland ongeveer 120 miljoen kubieke meter water per jaar uit de duinstrook gehaald. Tot de jaren vijftig was het regenwater dat in de duinen bezonk, voldoende om aan de vraag van de randstad te voldoen. Maar de voorraad raakte op. Daardoor kwam uit de onderste lagen van de dui nen zout water naar boven en zich ver mengde met het weinige zoete en zuivere water Kunstmatige infiltratie van rivierwa ter werd als oplossing gevonden om de voorraad duinwater op peil te houden. Zo betrekt Den Haag sedert negen jaar bij Bergambacht water uit de Lek. Ook in de buurt van Jutphaas wordt water uit de rivier gewonnen, dat, evenals het Haagse rivierwater, voorgezuiverd doorgepompt wordt naar de duingebieden bij Heem stede (ten behoeve van de Amsterdamse watervoorziening) en naar Castricum. waar het provinciaal waterleidingbedrijf Noord-Holland voor verdere distributie zorgt. Dit zijn de drie grote infiltratie voorbeelden. Behalve nuttig is de infiltratie van het rivierwater ook nog recreatief te noemen. Om in de buurt van Den Haag te blij ven: in de Scheveningse duinen zijn heel aardige meertjes te vinden. Het rivier water heeft zich daar verzameld in de duinpanden, waar het twee maanden de tijd krijgt om in het duinzand weg te zak ken. Volgens de heer Van Rooijen lang genoeg om het water behoorlijk te zuive Voorlopig zal deze situatie blijven be staan. Tot nu toe Is er geen aanleiding om andere zuiverlngsmethoden te gebrui ken. dan alleen de pompgebouwen bjj de riv de ontwikkeling in de toekomst zjjn geen vastomlijnde ideeën gevormd. Het is dui delijk dat de riviervervulling hierbij eer grote rol speelt. Naarmate de rivieren vuiler worden, wordt de kans op zelfrei niging kleiner. Het probleem van de rivierwaterzuive ring gaat overigens niet alleen Neder land aan, maar ook andere landen. Se dert 1949 bestaat de „Rijncommissie", waarin Nederland, W.-Duitsland, Frank rijk, Zwitserland en ook LuxemHir" ver tegenwoordig zijn. Een weinig bekende commissie, die dan ook nog geen opzien barende resultaten he.eft bereikt. Niette min is er sprake van Internationale sa menwerking. C van Rooijen loopt kwart eeuw op met waterprobleem (Van een onzer redacteuren) DEN HAAG Ir. C Rooijen uit Voorburg, zestig jaar oud, is de directeur van het rijks instituut voor de drinkwatervoor ziening. Sedert 1 september 1958, toen hij professor W. F. J. H. Krul opvolgde. Hij loopt echter al nagenoeg een kwart eeuw sa men op met de problemen van de Nederlandse drinkwatervoorzie ning. Begin 1940 kwam hij in dienst van het instituut. De heer Van Rooijen (geboren op 11 augustus 1904 in Naarden) studeer de werktuigbouw aan de T.H. in Delft. Hij beëindigde zijn studie in 1927 en werkte daarna geruime tijd bü Werk spoor, voordat hij in 1940 op de tech nische afdeling van het rijksinstituut voor de drinkwatervoorziening werd geplaatst. M Thans geeft ir. Van Rooijen leiding aan zeven afdelingen van het instituut, die zich alle bezig houden met de vraagstukken van de drinkwatervoor ziening. De jongste afdeling is die met de naam „Onderzoek en planning". In deze afdeling bundelt zich het werk, dat gedaan moet worden om een groots plan voor het drinkwater in geheel Nederland op te zetten. De mensen van deze afdeling moeten er voor zorgen, dat de studies voor dit plan zonder onderbreking doorgaan. De andere afdelingen, die kunnen bogen op een grondige ervaring, dra gen vanzelfsprekend het hunne daar toe bij. Er is een economische afdeling, een juridische en een afdeling bijzon dere onderwerpen. De drie oudste af delingen. daterend uit de vooroorlogse jaren, zijn de technische afdeling, de geo-hydrologische afdeling en de che misch bacteriologische afdeling. De taak van het rijksinstituut is tweeledig. Voorop gaat de overheids taak het adviseren van de minister Het gaat daarbij om men om adviezen voor van zwemwater, voor de aanleg van koelinstallaties, voor de aanleg van waterleidingen in grenskantoren, in sluiswachtershuizen en kazernes. Ver der'bestaat er een hechte samenwer king met rijkswaterstaat, de provin ciale waterstaat, en ook gemeentebe sturen. bijvoorbeeld wanneer er „kunstwerken" gebouwd moeten wor den. waarbij het grondwaterpeil be ïnvloed kan women. Voor deze adviezen moet betaald worden en dit betekent een belang rijke bron van inkomsten voor het in stituut. Als een van de weinige rijks instellingen kan het rijksinstituut voor de drinkwatervoorziening cr prat op gaan 55 tot 60 procent van de jaar lijkse kosten terug te verdienen door het uitvoeren van betaalde opdrach- Vervuiling Over de vervuiling van rivierwater weet Rotterdam mee te praten. Daar is de vervuiling zo erg, dat de zuiverlngs methoden tekort zijn geschoten. De che mische zuivering, zo vertelt ir. Rooijen, is voldoende, maar de installaties ontbreekt het aan capaciteit om al het nodige water te verwerken. Een hoeveel heid water passeer dan ook alleen maar de voorbezinkingsbekkens, waar het wa ter niet behoorlijk gezuiverd wordt. Een andere omstandigheid, die het Rotterdamse waterleidingbedrijf parten heeft gespeeld, is de vloedstroom. Van- daag-de-dag dringt deze veel verder de rivier op dan vroeger. De stroom loopt ver voorbij het waterleidingbedrijf aan de rivier en komt zelfs voorbij de ri oolwaterafvoer van Rotterdam. Bij het teruglopen wordt alle Rotterdamse „rommel" meegenomen langs liet pompstation en komt terecht in de win ningsbekkens. Voor Rotterdam is het t.e hopen, dat de nieuwe installatie op de Berenplaat inderdaad voor eind 1966 gereed komt. BREDA Met ingang van van daag lieeft een bekende leverancier van dicpvriesgroenten de prijs van zijn produkten met ongeveer twintig procent verlaagd. Deze ontwikkeling is het gevolg van een nauwere samen werking in EEG-verband tussen de Nederlandse dicpvricsunic en de N.V. Groko met enkele buitenlandse onder nemingen. De prijsverlaging is te danken aan een sterke uitbreiding van de produktie, nu de afzet van Nederlandse diepvries- groenten in liet buitenland vastere voel heeft gekregen. Grote hoeveelheden diep vriesgroenten zullen dit jaar reeds naar België en Frankrijk worden geëxpor teerd. De N.V. Groko hoopt de omzetten te verdubbelen. Ook in België en Frankrijk zal al direct met de verlaagde prijzen worden begonnen. De N.V. Groko (die de Nederlandse markt voor een kwart bestrijkt) heeft zich door een deelname van vijftig pro- Na vechtpartij in Den Ham W oonwagenbewoners gearresteerd ERICA In Den Ham zijn vijf woonwagenbewoners, onder wie twee uit Emmen, gearresteerd. Ze waren vorige week betrokken bij een vecht partij fn Den Ham, waarbij een land bouwer door een der mannen met eer ijzeren staaf op het hoofd werd ge slagen. De gearresteerden zijn: de 23-jarige W. B en de 21-jarige F. W- A. B. uit Emmen. H. B. uit Balkbrug, W. B. uit Bergentheim en E. B. uit Vrienveen- sewijk. Het was de bedoeling van het vijftal, kippen te stel.n. De boer, zijn zoon en een schoonzoon wilden dit verijdelen. Zij hielden de mannen bij de auto op 't land aan. Toen de boer en zijn zoons hot veiliger vonden om weg te gaan, liep een van de vijf mannen hen achter na en sloeg de boer op het hoofd. Een zoon van de boer schoot enige malen met een buks op de snel verdwijnende auto. Dank zij de kogelgaten in de wa gen konden de daders worden opge spoord. De boer, die met een zware schedel- basisfractuur in een ziekenhuis ligt, is pas enkele dagen na het gebeurde bij kennis gekomen. Hij kon nog geen ver klaring afleggen. Goedkopere bouw vari schepen in onderzoek AMSTERDAM. Op initatief van de Koninklijke Nederlandse Stoombool- latschappij is een commissie ge vormd, die de mogelijkheid gaat bestu- 'ïren tot kostenbesparende methoden komen in de scheepsbouw. Aanleiding is de concurrentie vai Japanse werven, die tot twintig procent goedkoper kunnen werken. De bouw van twee nieuwe 10.000 tons schepen, waartoe de K.N.S.M. onlangs Gebrs. Pot opdracht gaf, wordt in d verband gezien als een proefneming. PERSONALIA Benoemd tot ridder in de orde va Oranje-Nassau, J. Noback te Zwoller- kerspel. architect le klasse bij de rijks dienst voor de LJsselmeerpolders cn A. M. Kok te Vlissingen. werktuigkundig ex pert bij de scheepvaartinspectie. Dr. A, Mulder te Den Haag heeft gisteren zijn ambt als secretaris-generaal van het departement van justitie vaard. Hij was tot december 1960 aai ministerie van justitie verbonden als raad-adviseur in algemene dienst. Sa- dertdien was hij hoogleraar in het straf- en procesrecht aan de rijksuniversiteit te Leiden. BIJ DE FOTO'S: Op de Berenplaat vordert het werk aan het nieuwe drinkwater project dat Rotterdam moet be hoeden voor nieuwe drinkwater ellende. (foto boven) Hierboven een van de meren, in het Scheveningse duingebied. In deze pannen wordt het rivierwa ter verzameld, krijgt het de tijd om te bezinken om daarna weer opgepompt te worden als drink water voor Den Haag e, omgeving. In Spijkenisse is gisteren de driejarige Caroline Gaarkeuken in een tankgracht gevallen en verdronken. Opvolger van Stikker Manlio Brosio komt 8 febr. SCHIPHOL. Naar minister Luns bij zijn terugkomst uit Londen zondagmid dag mededeelde, zal de secretaris-gene van de NAVO. Manlio Brosio, op volger van mr. D. U. Stikker, over eei week naar ons land komen om op r dag 8 februari a.s. in Den Haag zijn op waohting te maken bij de Nederlndse re gering. Het bezoek zal niet langer dan anderhalve dag duren. In Ruhrgebied wordt vuile lucht gemeten DÜSSELDORF Op twaalf plaat sen in het Ruhrgebied zal regelmatig de concentratie van rook en vergiftige gassen in de lucht worden gemeten, vooral bij nevelig weer, als een be paalde graad van verontreinging wordt geconstateerd, zal het de vol gende dag in vijftien steden van het Ruhrgebied van 6 tot 10 en van 16 tot 20 uur verboden zijn auto's particulier te gebruiken. cent in het aandelenpakket van Bianca België, dochteronderneming van de N.V. Artie, in België verzekerd van de afzet door middel van veertig depóts en gros siers. De Fa. Lampe te Parijs bouwt een centraal diepvriesmagazijn te Tourcoing in Noord-Frankrijk. Van hier zullen de produkten naar 25 depóts in geheel Frankrijk worden gedistribueerd. De N.D.U. hoopt voorts door de ont stane binding met deze buitenlandse EEG-partners de distributie van het Belgische Artic-ijs in Nederland uitte- breiden. m Mysterie op vuilnisbelt MEPPEL Toen personeels leden van de gemeentelijke rei nigingsdienst in Steenwijk gis termorgen bezig warep vuilnis te storten op de stortplaats Steenakkers, zagen zij plotse ling op de grond tot hdn verba zing verschillende kleirje brand jes ontstaan. Zij slaagden er zonder moeite in de Vlammen te doven» maar hun yerbazing werd groter, toen een; hunner, de heer Visser, eeh papier uit zijn zak haalde en ook dat in brand vloog. De verbazing groeide uit tot pure verbijstering toen dezelfde heer Visser eindelijk zijn gum- mi'handschoenen probeerde aan te trekken en ook deze prompt in vlammen opgingen. Hoewel niemand aan tovenarij geloofde waren de gemeentelijke functi onarissen het er over eens dat een onderzoek hier op z'n plaats was. De politie werd gewaar schuwd en deze kon het myste rie spoedig tot klaarheid bren gen. Een inwoner van Steen- wijk had zijn vuilnisemmer be dacht met chemicaliën, die de eigenschap hebben te ontbran den als zij aan buitenlucht wor den blootgesteld. De politie zoekt thans verder en wil onder meer graag weten hoe de Steen- wijker aan deze chemicaliën is gekomen en wat hij er mee wilde doen. Paratyfus onder duiven in Drente ERICA De duivenhouders in de zuidoosthoek van Drente maken zich ern stige zorgen over een pas uitgebroken paratyfus-epidemie onder hun duiven. Het 1< noodzakelijk de dieren te laten in- Minder zonnig DE BILT Een nog in betekenis toenemend hogedrukgebied, i waarvan de kern boven Schotland ligi, heeft zich in de afgelopen nacht verder naar ons land uitgebreid, waardoor de noor delijke wind afnam. De temperatuur daalde daardoor in het binnenland op verscheidene plaatsen tot ongeveer 5 graden onder nul In Duitsland kwa men ongeveer even lage minimumtem peraturen voor. De mist die vanmórgen hier en daar ontstond was van zeer lokale aard. Zachtere lucht die van de oceaan komende om het hogedrukge bied heen stroomt, naderde vanmorgen de Noorse kust en het noordelijk ge deelte van de Noordzee. Deze lucht zal via de Noordzee langzaam naar ons land komen, hetgeen waarschijnlijk toeneming van de bewolking met zal brengen. Voordien zal het van nacht nog langdurig onbewolkt zijn, zodat weer lichte en in het binnenland hier en daar matige vorst zal voor komen. Daarbij zal in de loop van de nacht ook plaatselijk mist ontstaan, die morgen hier en daar hardnekkig kan blijven hangen. Het weer wordt dus minder zonnigmaar er wordt geen neerslag verwacht. ZON EN MAAN Woensdag 3 februari: zon op 8.17. onder 17.31; maan- op 9.34, onder 19.2J Dinsdag 9 februari:'Volle maan. HET WEER IN EUROPA Rapporten hedenmorgen zeven uur

Nieuwe Leidsche Courant | 1965 | | pagina 6