roos?., DE DOKTER aan 'i woord Utrecht krijgt dagziekenhuis voor psychiatrie Percentage loonsom voor georgaiiiseerden „TROIKA" AAN TOP VAN DE KRIJGSMACHTPREDIKANTEN Huidige structuur van jeugdwerk is oorzaak Een woord voor vandaag Mensheid wordt tegelijk machtiger en hnlpelozer SLIK UW PIJN we6 M Ff ff LICHAAMSGEUR 2 DINSDAG 2 FEBRUARI 1965 NKV: per jaar uitkering ineens UTRECHT Het Nederlands Katholiek Vakverbond wil de na delige positie van de georgani seerde werknemers opheffen door bij het afsluiten van collectieve arbeidsovereenkomsten te be dingen dat aan de werknemers partijen jaarlijks een percentage van de loonsom wordt uitgekeerd. De vakbonden zouden van dit geld aan hun onder de werkingssfeer van de cao vallende leden dan een maal per jaar een uitkering ineens kunnen doen. Deze nieuwe gedachte is gelanceerd in Ruim zicht, het orgaan van de N.K.V., dat ook voorstander is van een verschil in beloning tussen ge- organiseerden en ongeorganiseerden. Het verschil in beloning zou dan aan de werknemerspartijen kunnen wor den uitgekeerd als tegemoetkoming in de kosten voor het afsluiten van de c.a.o. De uitkering ineens via de vak bond op basis van een percentage van de loonsom vindt Ruimzicht evenwel een betere oplossing. Het N.K.V.-blad vindt het voorts hoog tijd om eens nader te bekijken op welke wijze de diensten die de vakbeweging aan het algemeen be lang verleent dienen te worden geho noreerd. Deelname aan activiteiten die geheel of mede ten gunste zijn van andere groeperingen dan werknemers groeperingen bijvoorbeeld in bestuurs- en adviesorganen, dienen volgens Ruimzicht een honorering te krijgen die in overeenstemming is met de kosten van de bestede tijd. Ook de Vraagteken bij oecumenische huwelijken (Van ob« kerkredactle) UTRECHT In een artikel getiteld „Beneden oecumenisch peil" in De Protestant uit de predikantdirecteur van het Nederlands Protestants Con vent, ds. H. B. Meyboom ernstige kri tiek op de „oecumenische huwelijken", die de laatste tijd in de publiciteits verschenen. Als voorbeelden van dergelijke hu welijken, die gesloten zijn ten over staan van een rooms-katholieke gees telijke en een predikant noemt hij on der meer de studentenhuwelijken in Nijmegen en Wageningen. Andere ge vallen zijp, met opzet geheim gehouden. Men spreekt hier van eenzeldzaam mooi voorbeeld van oecumene, i wat is er in feite gebeurd? 'ió Vraagt ds. Meyboom. De predikant heeft de Rooms-katholieke sacramentele huwe lijkssluiting aanvaard en er aan gewerkt. Immers, wanneer de priester de vraag stelt: „N.N., belooft gij vrouw/man lief te hebben, haar/hem te eren en bij te staan, en haar/hec trouw te blijven tot de dood uw huwe lijk ontbindt?" en hierop antwoorden de huwenden bevestigend, dan is dat huwelijk op sacramentele wijze geslo- ,ten. Met andere woorden: hier is niets oecumenisch geschied. De predikant heeft alleen zijn hoofd gebogen voor de rooms-katholieke rite, leer en rechts pleging. Dit is dus geen oecemene, al dus ds. Meyboom, maar capitulatie. Ds. Meyboom wijst er tenslotte op. dat deze handelwijze niet gedekt wordt door een nieuwe rooms-katholieke wet geving inzake het gemengde huwelijk, want deze is er nog helemaal niet. De zaak is pas aan de paus voorgelegd Bisschop Nierman: Kleine en sobere kerken gewenst UTRECHT Het verlangen is tegenwoordig minder groot om kerkgebouwen hoog boven de steden en dorpen te laten uitsteken. De kerk wil zich midden onder de mensen begeven. Het kerkgebouw moet m functioneren als hart, dan als kroon. Dit zei bisschop Nierman van Gronin gen gisteravond op een persconferentie ter gelegenheid van het feit, dat aan staande zondag in de Rooms-Katholieke Kerk kerkenbouwzondag is. In de nieuwe verhouding van kerk wereld wordt het christen-zijn minder ervaren als het gevolg van de binding aan een bepaalde maatschappelijke groep. Bisschop Nierman wilde niet zeggen, dat er in onze tijd geen plaats meer is voor grote monumentale kerken, maar als regel zal de kerk zich beter herkennen in gebouwen van minder grote afmetingen, met minder kostbare inrichting en versiering. In de afgelopen drie jaar werden er ir totaal 106 rooms-katholieke kerken aan besteed. De kosten voor kerkenbouw ir dit jaar tin totaal voor 73 kerken' worden op ruim 54 miljoen gulden geschat diensten die door de werknemers organisaties krachtens de c.a.o. of andere bepalingen aan ongeorgani seerde werknemers moeten worden verleend, zullen door middel van retri buties vergoed moeten worden, zo meent het N.K.V.-blad. Curiepersoneel moet stipter werken neel van de Vaticaanse rondschrijven laten weten, dat het zich moet storten in polemieken over de kritiek, die in het concilie op zijn werk is geleverd, ook al is deze kritiek vaak onrechtvaardig geformuleerd. Hij dringt er bij het personeel van de purie op aan, bij .toekomstige hervor mingen een volgzame houding aan te nemen. Zijns inziens heeft het onver mijdelijk verouderen van de structuur van de curie ongetwijfeld tot tekortko mingen geleid. Voorts heeft de kardinaal hët personeel aangespoord, de kantooruren strikt in acht te nemen, het dagelijks werk met de grootste zorg te verrichten en een bijzondere zorgvuldigheid te betrach ten in de contacten met ieder, die bij het concilie betrokken is. Het mag niet voorkomen, dat het personeel geld aanneemt, ook al zou dit voor een liefdadig doel worden gebruikt. Drs. Yan Buuren neemt ontslag Drs. M. van Buuren, leider van de geestelijke radio- en televisierubrieken bij de KRO heeft om persoonlijke re denen onmiddellijk ingaand ontslag uit deze functie gevraagd. De KRÖ heeft dit ontslag toegestaan. Men heeft de functie thans als volgt verdeeld: drs. Van Buuren zal bij de televisie wor den opgevolgd door pater A. Truijman die hem daar reeds assisteerde en bij de radio door pater H. in 'tVeld, een 36-jarige docent uit Nijmegen. Waar schijnlijk zal nog een derde geeste lijke worden belast met de algemene leiding van de godsdienstige rubrieken. spreekt over hervormd plan uw kind goed I beschermd tegen winterkou De „doorns" zien veel bezwaren (Van onze kerkredactie) DEN HAG Het mode- ramen van de hervormde synode heeft aan het Contact in Over heidszaken-Militair (CIO-M) een plan voorgelegd om de structuur van da protestantse geestelijke j verzorging enigszins te wtfzigeq. kerlïBn vertegenwoordigd zijn. Tevens Een nota over deze mogelijke wil het model-amen van de hervormde wijziging werd vandaag in deide functie.-vamstrafpredikant, rv u die onder de hoofdpredikant een eigen vergadering besproken. Do be-1 laak hEeft bij de ^„dmaeM aan een langrijkste voorgestelde veran- objectief onderzoek onderwerpen deringen zijn: Mocht blijken dat een dergelijke functionaris onmisbaar is in de con stellatie van het leger, dan móet be paald «••arden dat aan hem ook een onderdeel der pastorale verzorging wordt toegewezen. Het administratie ve aspect van deze functie moet tot een minimum beperkt worden. De benoeming van een soort driemanschap, dat een groot deel van de werkzaamheden van de hoofd- (leger-, marine- of lucht macht-) predikant overneemt. Het afschaffen van rangaan duidingen en de distinctieven op de uniformen. In de nota. die vandaag werd be sproken, wordt gezegd dat duidelijker dan thans tot uiting moet komen dat de krijgsmachtpredikanten in eerste in stantie dienaren der Kerk zijn. De nota werd toegezonden aan de leden Reacties de hervormde kerk, deel uitmaken van het CIO-M op dit plan •hebben gereageerd. Wel heeft het voor stel onder krijgsmachtpredikanten, die ervan op de hoogte zijn gebracht, veel vragen opgeroepen en ongerustheid ver- u„„ Sommigen van hen vrezen dat op deze hst CIO-M en aan de kerken die deel- wita» de interkerkelüke samenwerking nemen aan de protestantse geestelijke eVlr,Ste drievoudige troika" verzorging van de militaifen. voor de geestelijke verzorging van leger. Voor de goede gang van zaken is luchtmacht en marine onherroepelijk zal een organisatorisch patroon nodig, zegt i leiden tot een zekere mate van, wat men de nota, dat enerzijds is aangepast aan I noemde ..kerkelijk touwtrekken" om de de militaire samenleving, doch ander- verdeling van de functies, zijds de ambtelijke verantwoordelijk-1 ook achtte men het onmogelijk dat het driemanschap wekelijks kan verga deren. Dit zal de administratieve taken niet verlichten, zoals de hervormde kerk wil, maar eerder vermeerderen vreesde Troika Het plan voorzie in een „troika", een j soort driemanschap dat de huidige po sitie van de hoofdpredikant uit zijn isolement verlost. Gedacht wordt aan wekelijks bijeenkomend modcra- i, bestaande uit de hoofdpredikant die voorzitter zal zijn, zijn plaatsver vanger en een derde moderamenlid, dat jaarlijks gekozen moet worden in vergadering van alle tot het korps behorende predikanten. Het ligt kennelijk in de bedoeling, dat een dergelijk driemanschap niet alleen ingesteld zal worden voor de geestelijke verzorging v<w het leger, maar ook voor die v.an de luchtmacht en de marine. Waar het gaat om huis houdelijkeen< administratieve plannen (waarover de hoofdpredikant verant woording schuldig is aan de minister) moet hij vooraf overleg plegen met de beide andere leden van dit drie manschap. Hel beleid aangaande ove rige zaken dient door hen samen be paald te worden. Zij moeten dan re kenschap afleggen aan het CIO-M. Gezag Het plan is indirect een gevolg van het conflict binnen de geestelijke verzorging van het leger, ontstaan toen de her vormde synode zijn radicale (maar later toch wat verzachte) „neen" uitspral gen de kernbewapening. Enkele Ir. Bulens over zijn ontslag: Geschriften ontdekt over Reformatie in Hongarije GENEVE Professor Barnabas u Boedapest, die in Genève was om d laatste hand te leggen aan de uitgave van nog niet eerder gepubliceerde pre ken van Calvijn over Ezechiël, heeft drie belangrijke werken ontdekt, die betrek king hebben op de geschiedenis van de Reformatie 'in Hongarije. Een van de vormde predikanten die zich achter dit „neen" stelden, meenden dat hen de vrij heid ontnomen werd om het evangelie zo te verkondigen, als zij meenden dat dit gedaan moest worden. Andere pre dikanten zijn echter van mening dat daarvan geen sprake is en ook niet is geweest. Toen gingen er in de hervormde kerk stemmen op die zeiden dat de kerk meer gezag moest kunnen uitoefenen over de prediking van de eigen predikanten, die onder de hervormde kerkorde predikan ten voor buitengewone werkzaamheden in algemeen dienst met standplaats bij de synode zijn. Zij hebben geen stem recht en zijn eigenlijk onmondig, menen zij. Dit is een grief die bij hen reeds lang leeft. Zij vragen zich af of dit kerkelijk gezag door dit plan wel be reikt kan worden. Distinctieven Het hervormde plan wil dat de gelijk stelling met de officiersrang wel blijft be staan, maar slechts als administratieve gelijkstelling. Zij mag echter niet func tioneren in de tenaamstelling, noch in enige aanduiding op de uniform. Ook op dit punt zijn vragen gerezen. Krijgsmachtpredikanten vragen zich na melijk af of men op dit punt niet in strijd komt met de conventie van Ge- ncve. Dragen deze predikanten deze dis tinctieven niet, dan zijn ze tijdens een oorlog vogelvrij. Zo moeten de Finse predikant bij het VN-leger op Cyprus en de Zweedse predikant in de Ghaza-strip in de legerorganisatie opgenomen worden anders mochten zij hun geestelijk werk niet doen. Men zei ons dat soms gewezen wordt op de situatie in West-Duitsland, maar dat daar de gehele geestelijke verzor ging bij de krijgsmacht veel sterker hiërarchisch geregeld is dan in enig ander Nato-land. Bovendien hebben de Duitse krijgsmachtspredikanten die geen uniformen dragen er wel degelijk een in de kast hangen voor het geval van oorlog en oefening. Zij dragen deze uniform nu niet om geen extra aanstoot te geven aan Oost- Duitsland, zo vertelde ons een krijgs machtspredikant. De predikanten bij wie wij informatie inwonnen waren unaniem van mening dat in vredestijd distinctieven het werk binnen het onderdeel vergemakkelij ken; in oorlogstijd zou het ontbreken van een officiële rangaanduiding het geestelijk werk geheel onmogelijk maken. HUIS TER HEIDE „Van de 'jd'e van het bestuur van het ge reformeerd jeugdcentrum De Witte Hei deelt men ons mede, dat op zijn verzoek aan de heer ir. J. Bulens, directeur van het gerefor meerd jeugdcentrum, per 1 sep tember 1965 eervol ontslag is ver leend", aldus een persbericht van het centraal persbureau van het gereformeerd jeugdcentrum. „De heer Bulens heeft in een brief aan het bestuur meegedeeld, dat het naar zijn mening in de huidige struc tuur van het jeugdwerk voor hem moeilijk is zijn functie te Vervullen. Hoewel het bestuur deze mogelijkheid aanwezig acht, heeft het bestuur de ontslagaanvrage gerespecteerd", staat elders in het bericht. „De heer ir. J. Bulens volgde op 1 september 1962 de heer Ad Kuiper als directeur op. Hij verliet daarbij een on derwijsfunctie bij het VHMO en betrad het terrein van het jeugdwerk-vormings werk. Met grote kracht heeft de heer Bulens ernaar gestreefd van De Witte jeugd-vormingscentrum te ma- raan in gereformeerde kring zo dringend behoefte is. Een aantal func tionarissen, opgeleid aan een sociale aca demie, kwam het team jeugdconsulenten versterken en onder leiding van de heer Bulens werden met grote intensiteit me thodische vraagstellingen in het jeugd werk bestudeerd tegen de achtergrond ing. problemen kerk samènle- UTRECHT - Na Velj.krijgt, nu ook Utrecht een dagziekenhuis, dje Zij nodig hebben voor psychiatrische patiënten. Het zal waarschijnlijk nog déze maand worden geopend in een gebouw aan de Oude Gracht. Het ziekenhuis wordt een afdeling van het Willem Arntszhuis van de Willem Arntszstichting. Geneesheer-directeur dr. H. Loois De heer Bulens heeft ern oor de sociale wprkers een heldere werksituatie te scheppen. In het kader daarvan bepleitte hij een sterk doorge* voerde decentralisatie, waarbij de be leidsvragen zover> mogelijk op zelfstan dige plaatselijke-en provinciale organen zouden moeten liggen, terwijl de be roepskracht naar de aard van zijn des kundigheid een eigen verantwoordelijk heid zou kunnen dragen. Van de verschillende initiatieven van de heer Bulens vermelden wij in het bijzonder: het initiëren van een film cursus. het project groepswerk, het bui tencentrum IJlst, een vakantieweek voor minder validen, internationale ontmoe tingen en aanpassing van de gebouwen Beroepi n gswerk NED. HERV. KERK Beroepen te Aalst: P. .Vermaat, karid, te Barendrech't; te Muiderberg toez.) P. v. d. Veer te Farmsum; te Kollum: B. Kloprrran te Molkwerum; te Reitsum (toez.) en te Ter Apel (toez.): L. Gul mans. kand. te Reitsum. GEREF. KERKEN Beroepen te Gees (Dr.): B. de Boer, kand. te Meppel; te Siegerswoude: K. J. Arwert, kand. te Amsterdam-Sloter- vaart; te Andijk (vac. C. Dijkstra) en te 's-Gravenzande (vac. M. T. Minnema): J. C. v. Egmond te Tholen en Poortvliet; te Krommenie: P. C. Koster te Roode- school. Aangenomen naar Grootegast (vac. B. Smildei; T. Boersma te Zuidhorn. Benoemd te Oldemarkt als hulppred.: D, Bcemmer. a.s. em. pred. te Dwingelo die deze benoeming ook aannam. Bedankt voor Veenendaal (vac. J. Overduin): H. M. Dercksen te Rotter- dam-Charlois. GEREF. KERKEN (VRIJGEM.) Beroepen te Harderwijk: B. v. Zuyle- kom te Leens. Bedankt voor Bergentheim: Tj. Boersma te Urk. CHR. GEREF. KERKEN Tweetal te Hilversum-C.: J. J. Rebel te Haarlem en B v. Smeden te Am sterdam; te Steenwük: K. Boersma te Onstwedde en J. P. Geels te Haarlem-C. Beroepen te Den Haag-W.: J. Keuning te Veenendaal; te Urk: P. v. Zonneveld te Bennekom. Bedankt voor Meppel: JKievit te Noordeloos. GEREF. GEMEENTEN Beroepen te Sint-Annaland: A. Hof- Het oudste is een tot nu toe onbekend polemisch werk van Peter Meliusz, dat gericht is tegen de unitariërs tdie de drieëenheid loochenden) van Transsylva- nië. Het exemplaar, dat prof. Nagy de bibliotheek van het Reformatiemu seum ontdekte, is in 1571 in Debreczen gedrukt en bevat een persoonlijke op dracht van de schrijver aan de Refor mator Theodorus Beza. Verder vond de Hongaarse geleerdi tweo werken van Johannes Bocatius, cei medestander van Stephen Bocsay. die in 1604 een protestantse opstand in Honga rije organiseerde. Hieronder is een ma nuscript van een werk. waarvan tot nu toe slechts één (onvolledig) exemplaar bekend was. Dit geschrift, gedateerd in 1611, bevat onder meer het dagboek, dat Bocatius heeft geschreven gedurende zijn vijfjarige gevangenschap. Britten geven paus gewaad LONDEN Paus Paulus krijgt in april een wit eucharis tisch gewaad ten geschenke van vierhonderd Britten, die dan een bezoek brengen aan het Vati- caan. Het zijn anglicanen, rooms-katholieken en leden van vrije kerken, die de reis maken onder auspiciën van een inter kerkelijke stichting, zoals er ook in ons land zijn, die reizen or ganiseren naar het heilige land en naar pelgrimsoorden. De kleding is ontworpen dopr een anglicaan en wordt ook ver vaardigd door zusters van een anglicaanse priorij, die daarmee hun reis naar Rome verdienen. Op het schouderstuk worden oudé Britse heiligen afgebeeld, zoals de legendarische marte laar Albanus uit de derde eeuw. Naar verwacht wordt, zal de anglicaanse bisschop van Exeter het cadeau aanbieden. „De Here heeft de rechtvaardigen lief." Het is in de 146ste Psalm zo maar een opmerking,'een, als het ware, antivoord op het: waaromdat zou kunngn rijzen op alle weldaden, die God de mens bewijst. Hij is niijn Helper, juicht David. Hij is de Helper van de weduwen en de wezen, van de verdrukten en de vertrapten, de gevangënèn en de blinden. Waarom? Dit is het antwoord: God heeft de rechtvaardigen lief. En verder zegt David: Maar de weg der goddelozen maakt Hij krom. Rechtvaardigen en goddelozen. Alle hulp, alle weldaden, alle zegen het is niet voor de laatsten. Ifet is nadrukkelijk voor de rechtvaardigen. Voor hen, 'die in hun leven Gods weg met hen willen bewandelen. Het is een voorwaarde om het grote heil te verkrijgen. Recht vaardig te zijn in Zijn ogen. Dat wil zeggen: Zijn paden gaan, Hem dienen, in alles Hem zoeken, het Hem laten zeggen in ons leven. Voor alles en in alles God! Zoek eerst Zijn Konink rijk'en al het overige zal u toegeworpen worden. Want Hij heeft daartoe de macht, daaraan valt niet te twijfelen. Hij is de enige Helper, zegt David. Hij is getrouw in Zijn Woord, aan Zijn belofte. De Here heeft de rechtvaardige lief. En zijn liefde komt tot uitdrukking in de overvloed aan weldaden, die Hij over hem uitstort. Daarom, wie zich aan God overgeeft, hij kan het zich permitteren niet te vertrouwen op edelen, of op nipnsen, bij wie geen heil is. Hij heeft genoeghij heeft alles. Hallelujah, loof de Here, mijn ziel. Wij lezen vanavond Genesis 23 u%rs 1 tot 20. L'Oréal de Paris M. Ruppert tot studenten: (Van een r medewerkers) EDE De mens wordt steeds machtiger om de natuurkrachten te doorgronden, maar diezelfde mens wordt steeds hulpelozer om die macht voor creatieve doelein den aan te wenden. De mens doet steeds meer kennis op van zijn omgeving, maar wordt zich steeds minder bewust, waarheen hij zich beweegt. Dit zei de heer M. Ruppert, lid van de Raad van State, tot lutherse stu denten op het buitencentrum van de Evangelisch-Lutherse Kerk, het kas teel Hoekelum. Voor het eerst was er een weekendconferentie georganiseerd voor lutftersc studenten uit de schillende, universiteitssteden en f teiten. Het thema van de conferentie was De toekomst. De titel van het referaat van de heer Ruppert was: Waar gaan wij maatsch pelijk naar toe? Dit is maar niet vraag uit nieuwsgierigheid. Het gaat om, dat we vragen, wat we moeten doen of nalaten. Als christenen moeten w voor de toekomst interesseren. D goed bijbels. Drie factoren bepalen het wereldbeeld van morgen, zo zei de heer Ruppert: de ontwikkeling van techniek en natuur wetenschap, de internationale politieke situaties (oorlogsdreiging en ontwikke lingslanden bijvoorbeeld) en de bevol kingsexplosie. In het algemeen bespeurde hij tenden- zen naar grotere collectiviteit en ciallsatie. Wij gaan naar een grotere collectiviteit, op economisch maar op existentieel gebied. Hiermee gaat toenemende specialisatie gepaard. De arbeidsdeling kan zo ver gaan. dat iemand niet meer weet, waaraan hij bezig is. De vraagstukken worden steeds meer Ingewikkeld. Kortsluiting De kortsluitingen, die ontstaan, zijn te verklaren. De mens vlucht uit de ver antwoordelijkheid naar de overgave in klasse, ras en volk. De taak van de col- lectiviteit wordt steeds groter, die van de individuele persoon steeds kleiner. De heer Ruppert wees er voorts op, dat de machine de mens gaat vervangen. 'In plaats van lichamelijke inspanning wordt oplettendheid geëist. Het probleem van de continu-arbeia wordt steeds meer actueel voor het maatschappelijk en ker kelijk leven. Het aantal managers neemt toe. Men raamt, dat in 1972 honderd mil joen mensen bij het wetenschappelijk on derzoek betrokken zijn. Het referaat .van de heer Ruppert werd toegespitst op de vraag: Wat is de zin van ons zeer korte leven op deze wereld? Wy mogen weten, dat Gods Ryk niet door ons werk komt Wel moeten wfj dit Ryk zoeken, alsof dit van ons afhangt. Müntzer Eerder op de conferentie hield de Am sterdamse kerkhistoricus prof. dr. W. J. Koqiman een boeiende inleiding over de apocalyptische tóekomstverwaenting van Thomas Müntzer ln tegenstelling tót Lu thers eschatologie. Müntzer werkté de theologie des krui- ses veel radicaler1 uit dan Luther, maar maakte haar los van haar bijbelse grond, waardoor hij haar omvormde tot kruis- mystiek. Müntzer verweet Luther passi viteit Hij wilde de stem van God direct horen en niet via middelen als Bijbel en sacrament. Het Rijk van God moet met geweld doorbreken, zei Müntzer. Dit in tegenstelling met Luthers visie: Gods Rijk komt wanneer Hij dat wil. SVB wil speciaal spoortarief AMSTERDAM - Hst landelijk be- stuur van de Nederlandse Studenten- vakbeweging heeft de staatssecretaris van verkeer en waterstaat in een brief gevraagd speciale reizigerstarieven voor studerenden in te voeren, zoals bijv. weekendretours en abonnementstarieven voor spoorstudenten. Het landelijk bestuur is van mening dat de onlangs doorgevoerde verhoging van de reizigerstarieven bij de Neder landse Spoorwegen een nieuwe belasting betekent van het uitgavenbudget van practisch alle studerenden. „Door het schrikbarend grote kamer tekort in de universiteitssteden omvat het aantal' spoorstudenten op het ogen blik 30% van alle studerenden aan instellingen van wetenschappelijk onder wijs." Het grote voordeel van. dit systeem, waarmee onder meer in Rusland en En geland goede ervar ngen zijn is, dat de contacten met gezin c schappij niet worden verbroken, r tor die vaak de genezing bevordert. Een man te Zeist: te Slikkerveer: W. Hage maatschappelijk werkster onderhoudt dete Klaaswaal,; te Amsterdam-N.: band tussen gezin en ziekenhuis en geeft j Ligtenberg te_ OucTemirdum^ de nodige adviezen aan familieleden die de patiënt thuis moeten opvangen. Dr - j Loois vertelde dat zeker negentig pro- UNIE BAPT. GEM. Bedankt voor Scheveningen: t Beek te Alkmaar; voor Em telde dat voorlopig 24 patiënten kunnen cent van de patiënten in een verpleegin- j Bouritius te Hoogezand. worden verpleegd. Bij uitbreiding van delrichtin'g voor dag en nacht opgenomen GEREF. GEM. IN NED. staf zouden dat er 40 kunnen worden, j zouden moeten worden als er geen dag- Bedankt v De patiënten komen 's morgens en gaan ziekenhuis was. 'Veenendaal. Ederveen: F. Mallan te Vmgem «p mfdUrh gebied renden aan de reductie rnn one blad mei llnkeboven op de envelop: „Medlnrlie rubriek". Antwoord op vragen van algemeen belang wordt In dexe mbrleh gegeven, vragen waarvan de beantwoording niet lange deze weg gewenel Ie, geerhledf per brief. De lichaamsgeur in gezondheid en ziekte wordt bij de mens door uitwendige en inwendige factoren bepaald. Tot de uitwendige factoren rekenen wij de lichamelijke inspanning, het dieet, de wijze van kleding en natuurlijk de persoonlij ke hygiëne. De inwendige factoren zijn de afschil ferende huid, het talg en in mindere mate het zweet. Uiteraard zijn ook de bacteriën van belang voor zover ze groeien en bloeien dank zij een van de genoemde factoren. Door al deze factoren wordt dus de geur van het menselijk lichaam bepaald. Ook de afbraakproducten van de vetten spelen een belangrijke rol. Maar ook ieder mensenras heeft een eigen lichaams geur, of als men het netjes wil zeggen „Body odor". Bovendien hebben binnen de verschillende rassen de verschillende individuen veelal ook nog een eigen specifieke geur. Het blijkt dus wel wat een verschil lende geuren er zijn! Er zijn mensen vooral vrouwen die aan een geur een bepaald persoon Kunnen herkennen. Doorgaans is de persoonlijke hygiëne in onze gematigde streken voldoende om de medemens niet te storen met de persoonlijke geur. Maar achterwege blijven van voldoende hygiëne, wat veel voorkomt bij jonge pubers als uiting van protest tegen de moederlijke wasdwang en bij ouden van dagen, kan sociaal gezien tot moeilijkheden aanleiding geven. Veel van de reeds genoemde factoren kunnen gemakkelijk worden herzien, wanneer iemand last zou hebben van een overmatige lichaamsgeur. Bij bepaal de ziektetoestanden kan het echter voorkomen, dat ondanks alle genomen maatregelen, de zieke toch een geur verspreidt. In vele gevallen is de dokter in staat de diagnose reeds op de geur te stellen! Om enige voorbeelden te noemen: de geur bij een rodehondpatiënt lijkt op die van pas geplukte veren, van pokken op die van een paardestal. Ook grleppatiënten verspreiden vaak een typische geur. Uiteraard verspreiden ook ziekten van de stofwisse lingsorganen of van de keel- en/of neusholte bepaalde En nu de zweetproductie. Er is in het menselijk lichaam in de huid een verdampingssysteem inge bouwd. naar het voorbeeld waarvan de mens zijn koelkasten heeft gebouwd. Dit is het zweetklierappa- raat dat constant functioneert: het onopgemerkte zweten of „perspiratio insensibilis" genoemd. Pas wanneer de regulatieprikkels sterker worden, treedt het „opgemerkte zweten" op. Iedereen beschikt over dit mechanisme, dus het is onjuist te beweren „dat men nooit zweet", want dat is gelukkig voor deze In het zweet zit vrij veel zout, wat een ieder we] bekend zal zijn Wanneer men bijzonder veel zou zweten, zoals in de tropen het geval kan zijn, kunnen er lichaamsbezwaren uit voort vloeien, waardoor men geadviseerd wordt wat extra zout te gebruiken. Dat bij sterk zweten gifstoffen het lichaam zouden verlaten zoals door vele mensen wordt geloofd is slechts zeer ten dele waar. De hoeveelheden zijn te weinig om van belang te zijn. De nieren weten als regulatieorgaan het vochtgehalte van ons lichaam aardig op peil te houden. Het zweten heeft dus in de eerste plaats ten doel om ons lichaam op temperatuur te houden. Wordt de huid vochtig door het transpire ren dan kan de huid Afkoelen door de verdamping die plaats heeft tengevolge van de lucht uit de omgeving. Daarnaast komt er zweetafscheiding voor onder invloed van psychische prikkels: het „angstzweet" dat iemand kan uitbreken. Het is van belang bij overtollig zweten veel te drinken. Is er op een gegeven moment een tekort aan vocht, dan kan de transpiratie niet volledig tot stand komen waardoor de lichaamstemperatuur gaat stijgen. We spreken in die gevallen van een „warmteberoerte", hetgeen dus niet hetzelfde is als een „zonnesteek"! Normaliter verdampt het lichaam al een halve liter vocjit per 24 uur. In warme dagen wordt dit veel hoger. Het zweten is meestal het sterkst op de binnenkant van de hand, voetzool, okselholten en lies. Wordt de inspanning of hitte in de omgeving erg groot dan kan er wel 2 liter in één uur worden uitgezweetl Bij de behandeling moet men zich dus eerst afvragen wat de werkelijke oorzaak van net zweten is. Overigens moet men voor lichte en luchtige kleding zorg dragen, die evenals het ondergoed vaak verwisseld moet worden. Verder zal men zich dagelijks met koua water moeten wassen en een zeep gebruiken die van zichzelf niet te veel ruikt. Men moet niet teveel zijn toevlucht nemen tot steeds krachtiger geurende zepen, chlorophyl en wat al niet, maar trachten de ventilatietoestand van de kleding te verbeteren, door bijvoorbeeld open sandalen tc dragen met leren zolen. Rubber absor beert geen vocht en bevordert dus het zweten. De okselharen moeten worden weggeschoren. Dit heljjt aanzienlijk, daar de geur zich meestal hecht aan de haren. Lokaal aangebrachte anti-transpiratiemiddelen verminderen niet het transpireren, doch helpen vaak door hun antibacteriële eigenschappen. Voor zweetvoeten wordt over het algemeen voetba den waarin formuline is opgelost voorgeschreven, hetgeen tweemaal daags moet worden uitgevoerd.

Nieuwe Leidsche Courant | 1965 | | pagina 2