Nieuwe Lekke Courant Girodienst begin mei vol-automatisch Dr. Martin Luther King weer in gevangenis 2KI2E Personeelstekort ingelopen Prinses Gracia kreeg dochter - thans 750 man over Erhard roept Federer Bonn naar Krachtmeting in de V.N. bleef uit Vandaas: op bors som vrij terug Commentaren Cmta) Mijnramp in Frankrijk: 13 doden, 8 vermisten H«ofdred«cteur: Dr E. DIEMER CHRISTELIJK-NATIONAAl DAGBLAD Dingdag 2 februari 1965, 45ste jaargang De Bilt verwacht tot woensdagavond: Overwegend droog weer met binnendrij- vende wolkenvelden en plaatselijk mist. Zwakke veranderlijke wind, maar in het noorden van het land matige noordwes telijke wind. Vannacht in het binnenland overwegend lichte vorst, morgenmiddag temperaturen over het algemeen enkele graden boven het vriespunt. (Opgemaakt te 11.15 uur). Abonnementsprijzen p.W. 0,78, Nog dit jaar miljoenste rekeninghouder Saluutschoten en claxonades MONACO Prinses Gracia van Monaco is gisteren bevallen van een dochtertje, dat Stephanie Marie Eli zabeth zal helen. Het is haar derde kind- De oudste dochter heet Caro line en Ls 8 jaar en de een na jongste telg heet Albert en is zes jaar. De geboorte werd bekendgemaakt door middel van 21 saluutschoten vanaf de paleismuur en direct daarop begonnen de automobilisten van pure vreugde te claxonneren. Op straat, waar het ver keer stil stond, omhelsden voorbijgan gers elkaar en in de havens leek het een concert van fluiten en sirenes. De Parijse vrouwenarts, prof. Emile Hervet, assi steerde bij de bevalling en volgens hem verliep alles vlot. Moeder en kind maken het uitstekend, zo voegde hij eraan toe. DEN HAAG/ROTTERDAM Over enkele maanden zal de Postcheque- en Girodienst een geheel geautomatiseerd bedrijf zijn. Begin mei worden de laatste rekeningen op de computer gezet. Waarschijnlijk nog dit jaar zal de miljoenste rekeninghouder worden genoteerd. Reeds nu is het ge brek aan personeel, waarmee de Girodienst de afgelopen jaren te kampen heeft gehad, bezig over te gaan in een personeelsoverschot, aldus prof. ir. G. H. Bast. directeur-generaal der PTT. in een lezing voor de Maatschappij voor Nijverheid en Handel in Rotterdam. Dat er thans sprake is van een overschot aan personeel betekent, dat er dit jaar een ruimte zal vrijkomen van een 750 man. die door arbeidsbesparing met computers het bedrijf zul len moeten verlaten. De directeur van de Girodienst, de heer G. F. J. A. Groen deelde desge vraagd mede. dat dit niet betekent, dat al deze mensen simpelweg den ontslagen. ,.Uit PTT-dienst wordt niemand ontslagen", zo zei hij. Verbreking betrekkingen met Egypte? BONN De verbreking van de diplomatieke en andere be trekkingen tussen VVest-Duitsland en Egypte behoort tot de mo gelijkheden nu kanselier Erhard ambassadeur Georg Federer uit Cairo naar Bonn heeft teruggeroepen President Nasser heeft de wrevel van Erhard opgewekt door de leider van Het is zover: de long verbeide Van Bricnenoordbrug in Rotter dam i$ open. De Koningin ver richtte gisteren de opening en nauwelijks had H.M. met haar gevolg een wandeling over de brug gemaakt of het eerste ver keer nam bezit van de nieuwe, broodnodige noord-zuid-ver binding. De luchtfoto van Ste vens en Magielsen) geeft er een duidelijk beeld van. (Verslag op pagina 7). NEW YORK Het is gisteren in de Algemene Vergadering der Verenigde Naties niet gekomen tot de lang ge vreesde krachtmeting over de stem rechten van de landen die schulden aan de Verenigde Naties hebben. Secretaris-generaal Oe Thant ver klaarde: „Ondanks al mijn inspanningen en die van de voorzitter van de Alge mene Vergadering is het tot nu niet mo gelijk geweest -tot een akkoord te ko men inzake de financiële crisis, waarin de Verenigde Naties verkeren. Hierdoor en over de te gebruiken methodes be staan nog talrijke meningsverschillen". Hij deelde mee dat de leden over het algemeen toepassing van artikel 19 ontzegging van het stemrecht aan leden die twee jaar achterstand in betalingen hebben willen vermijden. De Algemene Vergadering werd ver daagd tot maandag aanstaande. Door deze verdaging werden de afgevaardigden in staat gesteld achter de schermen te over leggen. hoe een aantal routinekwesties die onontkoombaar tijdens deze zitting moeten worden behandeld, moeten wor den afgewikkeld. Volgens goedingelichte VN-kringen bestaat de mogelijkheid dat de Algemene Vergadering op een langer rece6 zal aandringen, teneinde te kunnen onderhandelingen over niet alleen de fi nanciële cirisis. maar ook over de toe komst van de vredesoperaties. In één oogopslag CIOM rapporteert pag. Verzet tegen Sjastri groeit pag. Wat Wilson wil pag Waai- moet het heen met ons drinkwater? pag. 1 Vis a la Veldkamp pag Jouwe vecht verder pag. Parijs: Molyneux terug! Pag. Na protestmars in Selma SELMA De bekende Ameri kaanse negerpredikant dr. Martin Luther King is gisteren met nog ruim driehonderd andere negers achter slot en grendel gezet, omdat zij heb ben meegedaan aan een optocht, waarvoor geen toestemming was ge geven. Gisteravond deelde ds. King mee, dat hij In ieder geval de nacht in de cel zou doorbrengen. Vandaag zou hij beslissen, of hij zich tegen storting vari een borgsom zou vrij kopen. De negerpredikant stond gisteren aan het hoofd van enkele honderden negers, die in optocht naar het gerechtsgebouw van Selma trokken. Deze demonstratie mars vormde een onderdeel van een campagne, geleid door dr. King, om het verzet tegen het verlenen van stemrecht aan de negerbevolking te breken. De politie, die de optocht verhin derde. trad overigens zeer soepel op en er werd geen geweld gebruikt op last van de directeur van de openbare veiligheidsdienst van Selma. Wilson Baker Hij gaf de negers eerst op dracht. in kleine groepjes verder te marcheren, maar toen dr King te kennen had gegeven, dat dit een niet gerechtvaardigde eis was. liet Baker de demonstranten arresteren. Voor 25 mille aan paling gestolen HAARLEM De Haarlemse politie heeft vüf chauffeurs van een paling groothandel uit Spaarndam en een vroe gere bediende in arrest gesteld. Zij wor den verdacht van diefstal van grote hoe- cclhcden paling ter waarde van f25000, die bestemd was voor Polen en Spanje. Bij de firmanten van het bedrijf kwa men de laatste weken berichten binnen van buitenlandse afnemers dat geen of te weinig paling aankwam. Bij controle bleek, dat de chauffeurs aan de grens de paling afleverden aan de voormalige employé. Volgens de politie n3d de vroegere werknemer het initiatief genomen en de chauffeurs die in leeftijd variëren van 28 tot 32 jaar en woonachtig zijn in Haarlem en Zandvoort, verzocht mee te werken. Zelfs was de man in 1963 toen hij nog in dienst was van de groothan del, met kleine diefstallen begonnen. O Ook werden nog bijna vijfhonderd ne gerscholieren in hechtenis genomen, om dat zij met spandoeken rondom het ge rechtsgebouw hadden gestaan. Zij moes ten hun namen en adressen opgeven en kregen vervolgens te horen, dat zij van daag met hun ouders voor de kinder rechter zouden moeten verschijnen. Zij die hun naam niet wilden opgeven, wer den opgesloten. Als dr. King geen borgsom stort, zal hij in hechtenis blijven tot 15 februari, de dag waarop zijn zaak voor komt. De maximum straf voor de over treding. waaraan dr. King zich zou heb ben schuldig gemaakt, is 180 dagen ge vangenisstraf en ongeveer vierhonderd gulden boete. Wilson Baker (rechts), veilig heidsofficier in Selma, zegt ar. Martin Luther King (links) diens arrestatie aan. Dc predi kant en negerleider werd samen met omstreeks 300 andere negers gearresteerd, toen zij up weg u-aren naar het gerechtsgebouw om zich als kiezers te luien registreren. (Telefoto). het bewind in de Sowjetzone, Walter Ulbricht, naar Egypte uit te nodigen voor een bezoek van zes dagen, dat 26 februari a.s. begint. Erhard verlangt, dat de uitnodiging aan Ulbricht wordt getrokken. De regering te Bonn gaat van het standpunt uit, dat zü de enige wettige vertegenwoordigster is van gehele Duitse volk. Zij probeert elke vorm van erkenning van het regieme in de Sowjet-zone te voorkomen. Zo nodig verbreekt zij de betrekkingen n het land. dat tot erkenning overgaat. Federer sprak zondag met Nasser zond een rapport aan Bonn. Erhard riep gisteren minister Schroeder en andere regerings- en parlementaire leiders bi zich om dë toestand te bespreken. Be sloten werd. Federer naar Bonn te ont bieden. Intussen heeft Bonn de andere Arabische landen laten weten, dat zij goed aan doen niet het voorbeeld s Nasser te volgen. Erhard zoekt voorts de steun van Amerika, Engeland en Frank rijk. ook wat de Westduitse wapenhulp aan Israël betreft, waar Nasser sterk tegen gekant is. Prins Bernhard in Spanje bij Irene en Charles MADRID Prins Bernhard is voo een particulier bezoek gisteren, in Ma drid per vliegtuig aangekomen. Hij zoi patrijzen gaan jagen in het zuiden des lands Op het vliegveld werd hij ontvan gen door ambassadeur W. E. van Pan- huys. met wie hij in een auto van dt ambassade het vliegveld verliet. Prinsei Irene en prins Hugo waren niet op het vliegveld om hun vader te ontvangen Prins Bernhard reed rechtstreeks van het vliegveld naar het huis van zijn dochtri en schoonzoon. Wanneer de werknemers dat willen, kunnen zij worden geplaatst op an dere onderdelen van de PTT. Van de 750 mensen, die dit jaar zul len moeten worden afgevoerd, zijn on geveer 150 Arnhemse werknemers. Iedere maand vertrekken in Arnhem zo'n 15 a 20 man. meisjes die gaan trou wen, jonge mensen, die gewoon van baan veranderen. Dat is zo het natuur lijke verloop. Daarmee hebben we geen moeite", aldus de heer Groen. Maar im Den Haag zitten we met een ruimte van 600 man. Van het totaal aantal werknemers bij de Girodienst zijn er zo'n 600 mensen, die voor halve of kwart dagen werken. Zij hebben ons geholpen in de moeilijkste tijd en zijn nu de eersten wie wij ontslag hebben aangezegd. Dat gaat allemaal heel soe pel De personeelschef bemiddelt zelfs bij het zoeken naar een nieuwe werk kring. Het onslag is omstreeks de jaarwisse ling aangezegd. Er blijven nu zo'n 300 man over. die moeten worden afgevoerd. Een 100 a 150 vertrekken op normale wijze, terwijl we er dan 150 a 200 overhouden. Deze men sen worden niet onslagen uit PTT-dienst, stelde de heer Groen nadrukkelijk. Voor hen zal biimen de PTT een nieuwe werk kring gezocht worden. Uiteraard gaat dit alles op basis van vrijwilligheid. Vrij simpel Eigenlijk is de zaak vrij simpel. Aan het eind van het jaar is dit pro bleem opgelost" aldus de heer Groen, die verder nog vertelde, dat begin vo rig jaar reeds 60 mensen de Giro dienst hebben verlaten. Deze werk nemers, allen van de afdeling reke ning-courant. hadden echter bij ons geen arbeidscontract". (Voor vervolg zie pag. 7) TN de geschiedenis van de democra- tie heeft het parlement eerst laat inspraak gekregen in het door de regering gevoerde buitenlandse be leid. En die inspraak heeft ook sinds dien een beperkt karakter behouden Wanneer vandaag onze Tweede Ka mer de begroting van buitenlandse zaken gaat behandelen, zal zij zich haar beperkte mogelijkheden be wust zijn. Buitenlandse politiek is een kwestie van vaak moeizaam on derhandelen door de minister en zijn ambtenaren. Hoe moeizaam dat kan zijn en in welk een eenzame po sitie men daarbij kan geraken onze minister Luns weet het. Of het debat van vandaag nutteloos zal zijn? In het geheel niet. Integen deel, menen wij. Want juist nu kan de Kamer aan de minister de steun geven die hij behoeft, een steun die, naar de ervaring leert, gewoonlijk ook die van de oppositie "is. In het bepleiten van een naar onze overtuiging wijze en verstandige po litiek, ook tegenover mannen als De Gaulle- Erhard, Wilson. Spaak en zovele anderen, staat onze minister sterker, wanneer hij het thuisfront achter zich weet Dat kan de betekenis zijn van het debat dat nu in de Kamer wordt ge voerd die overigens niet meer willen dan wat een ieder toekomt voort- Tel kens weer moeten wij in de krant zijn naam lezen in een streven om aan de negers de rechten, die zij reeds op papier hebben, ook in feite te verschaffen. Waarvan dr. King zich daarbij over tuigd mag weten, is de steun van de eigenlijke Amerikaanse regering Ook in dit opzicht zet president Johnson ondubbelzinnig de politiek van zijn grote voorganger voort. Daarnaast echter mag dr. King zich ook overtuigd weten van de sym pathie, die vele miljoenen, overal ter wereld en van welk ras of huids kleur, hem toedragen. Dr. King is als een goed christen be reid offers te brengen voor zijn over tuiging De offers zelf behoorden on nodig te zijn. Trein stopte niet in Utrecht.... CULEMBORG Door nog onbekende oorzaak is de machinist van de stoptrein Utrecht-Den Bosch gisteravond het sta tion Culemborg gepasseerd zonder daar te stoppen. Enkele kilometers voorbij het station stopte de machinist, die inmiddels zijn fout had ontdekt. In een seinhuis belde hij het station Geldermalsen met het verzoek de trein Den Bosch-Utrecht daar op te houden om de passagiers voor Culemborg over te nemen. Dit gebeurde inderdaad, zodat de passagiers toch zij het iets te laat de plaats van be stemming bereikten. De reizigers die in Culemborg stonden te wachten op de trein naar Den Bosch moesten de vol gende nemen en kregen daardoor een uur vertraging. Reizigers voor Tiel en Gor- kum werden vanaf Culemborg per taxi door de N.S. naar hun bestemming ge- ■Het was een jongen. Ellen. Maar hij zei kleintje tegen me en toen heb ik onmiddellijk opgehangen." LENS. Frankrijk Dertien mij werkers zijn vandaag om het lev gekomen en acht worden vermist een gasontploffing in een mijn bij Avion in de omgeving van Lens Noord-Frankrijk. De lijken van zes mijnwerkers werden het eerst ontdekt. Later vond men er in het puin nog De ontploffing vond plaats ruim 700 meter onder de grond. Wanneer de onploffing enkele uren later had plaats gevonden zouden 200 mijnwer kers beneden zijn geweest De minister an industrie Michel Maurice-Boka •ïiwski zou het getroffen gebied be zoeken. Reddingsploegen werken 111 steeds hoger tempo om de vermisten op te sporen Voor deskundigen is het een raadsel hoe de explosie zich heeft kunnen voor doen. De mijn is uitgerust met zeer zeer moderne installatie ter bepaling van het mijngasgehalte. Op twaalf punten wordt automatisch het percentage om de vjjf minuten vastgesteld. Toen het ongeluk zich voordeed, wees het apparaat 0,35 pet. aan. Ontploffingsgevaar bestaat pas bij vier procent, terwijl bij een percentage van één tot anderhalf de mijn al moet worden ontruimd. Fotowacht gaat toeristen helpen UTRECHT Geen land in Europa met zoveel camera's als Nederland met drie miljoen foto-amateurs en 200.000 filmers. Geen wonder dat Nederland een wereld primeur op dit gebied krijgt. Op de Voor- jaarsbeurs introduceert de Stichting ter bevordering van de amateurfotografie de ..fotowacht" Dat is een vakman, die in de zomermaanden overal te vinden zal zijn waar grote groepen vakantiegangers verblijven, om ze met raad en daad bij te staan bij het oplossen van fotogra fische problemen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1965 | | pagina 1