Nieuwe Leidse Courant Positieve reactie op Johnsons plan Duizenden bezoeken het graf van sir Winston Kijkdag op Brienenoordbrug: uitje voor duizenden Russen doen „iets" in de Oostzee Grote Vier naar Wenen Geen visa voor toeristen naar Rusland Verschil met triomftocht door Londen YN-Assemblee tot september uiteen? Kosygin naar N.-Vietnam Staatsgreep in Laos is vanochtend mislukt Maandag 1 februari 1965. 45ste jaargang F. DlfcMER >o(dre<*«cW: Dr DIEMEt CHRISTELIJK-NATIONAAL DAGBLAD .StinWiitigh n gh«bl«v*a Abonnementsprijzen De Bilt verwacht tot dinsdagavond: Wisselende bewolking en aanvankelijk enkele lokale buitjes. Matige, in de kust gebieden nu en dan krachtige wind tusaen noordwest en noordoost. Vannacht en morgenochtend in het binnenland over wegend lichte vorst en aan de kust tem- het vriespunt. Overdag Klachtendienst bezorging 18.-0Q—19.00 1 Kosygin naar Washington? MOSKOU Het Russische partyblad Prawda heeft in een commentaar op de State of the Union die Johnson deze maand heeft uitgesproken cn waarin hij uitbreiding van Russisch-Amerikaanse contacten aanbeval, door laten schemeren dat de Russisehe leiders wel genegen zijn op Johnsons suggestie in te gaan. Zo zal het nop dagenlanp zijn op het. kleine kerkhof van Bla- donDuizenden trekken langs het onder bloemen bedolven graf, waar het stoffelijk overschot rust van Sir Winston Churchill Koningin Elizabeth naar Ethiopië LONDEN Koningin Elizabeth II van Engeland en prins Philip zijn vandaag voor officiële bezoeken aan Ethiopië en Soedan uit Londen vertrokken. De Prins zal later doorreizen naar Maleisië. Wilson in maart naar Bonn LONDEN. Premier Wilson zal zich in de loop van de eerste weeg van maart naar Bonn begeven voor overieg met bondskanselier Erhard. Aanvankelijk zou de Labourleider van 21 tot 23 januan naar West-Duitsland zijn gegaan, doch de reis werd uitgesteld met het oog op de ziekte van sir Winston Churchill. MOSKOU Buitenlandse toeristen die op groepsreizen per schiu of char tervliegtuig een bezoek aan de Sowiet- unie brengen, hebben in het vervolg geen visum meer nodig. Dit is zaterdag door Tass meegedeeld. De Russen hebben met Amerika ver der overeenstemming bereikt de uitwis- seling op cultureel, wetenschappelijk en technisch niveau uit te breiden. Kransen vertolken diepste gevoelens BLADON Op Sir Winston Chur- chills graf. dat in dc schaduw van het gotisch aandoende kerkje in Oxfordshire is gelegen, zijn twee eenvoudige, doch ontroerende kran sen geplaatst. De ene, van witte aronskelken, gladiolen en lelietjes van dalen gemaakt, is van de Britse vorstin, die persoonlijk .de bijbeho rende kaart heeft beschreven. ..Van de natie en het gemenebest", staat er op. ..In dankbare herinnering. Elizabeth R.'\ De andere, die van rode rozen, tulpen en anjers gevlochten werd. is van lady Churchill. De 79 jaar oude dame. die tijdens de laatste »ang van de onvergetelijke oorlogs leider de waardigheid zelve was. heeft haar man eveneens in het eigen handschrift geëerd. „Aan mijn lieveling Winston", luidt de inscrip tie, die met „Clemmie" is onder tekend. Eenvoudige zinnen slechts, maar zij vertolken diepe, zo niet de diepste ge voelens. De Koningin werpt zich als woordvoerdster van een volk. het im perium, zeg maar: een hele wereld op. De echtgenote in rouw denkt aan dc rijke jaren van een lang huwelijksle ven terug, die ze. in voorspoed en te- NEW YORK In New Yord houdt men rekening met de mogelijkheid, dat de alg. vergadering van dc Ver. Naties uiteen zal gaan tot 21 sep tember, als de twintigste zitting be gint. Daardoor zou een Russisch- Amerikaanse botsing over het ver- In een oogopslag Kerken zoeken legerpre- dikanten pag. Churchills begrafenis Kozlof overleden pag. 5 Sport (o.a. schaatsen; pag. 6 en 7 Mode (Heim en mevrouw De Gaulle pag. lies van het stemrecht door dc Sow- jetunic als gevolg van een achter stand in de betaling van de hydra- gen worden vermeden. Men spreekt thans alleen nog maar over stopzetting va nde huidige ne gentiende zitting var. de VN-assemblee en over een continuatie van het voor zitterschap van de Ghanese diplomaat Quaison Sackey. Men acht het moge lijk, dat de regionale groepen een her verkiezing de Ghanees tot voor zitter van de volgende zitting zullen bevorderen. Vanavond komt d assemblee bijeen Verwacht wordt dat zjj na liet aanhoren van een verklaring van secretaris-gene raal Oe Thant over de geldbehoeften van de volkerenorganisatie. op voorstel van Oe Th nt oi Quaison Sacky voor een periode van enkele u gen lot een week uiteen zal gaau. In die periode zullen gedelegeerden en andere topfunctionarissen afspreken, welke belangrijke zaken beslist afgehan deld dienen te worden. Voorts zullen zy wellicht vaststellen, dat de vergadering aarna voor onbepaalde tijd moet wor den verdaagd, als het moet tot 21 sep tember. (Van onze speciale verslaggever Link van Bruggen) genspoed, met haar geliefde mocht de len. Gisteren zijn we langs het graf van sir Winston getrokken, op het niet eens typisch Engelse kerkhof van Bladon We gingen in een lange rij van dor pelingen en vreemdelingen, die niet veel meer dan wat bloemen en wat vers omgewoelde aarde zagen. Welk een verschil met de triomftocht en de overstelpende belangstelling van zaterdag. ..Stof z\jt gij en tot stof xult gij wederkeren". Ter ruste In alle stilte is het lichaam van sir Winston Churchill zaterdagmiddag in Bladon ter ruste gelegd Toen de trein uit Londen om half vijf in Handborough aankwam, stonden daar elf gesloten Rolls-Royces klaar. Langs de smalle slin gerweg reed de rouwstoet naar het kerk hof. waar acht sergeants van de Queens Royal Irishhuzars het regiment, waar in de ontslapene kolonel was de kist op hun sterke schouders namen. De Union Jack en de versierselen van de orde van de kouseband waren er afge haald. Terwijl de dorpspredikant, ds. John James, een korte begrafenisliturgie las. werd het stoffelijk overschot in een vers gedolven kuil neergelaten. Alleen dc naaste familieleden stonden bij de laatste rustplaats van sir Winston. Zjj strooiden een handje aarde op de eikenhouten kist. die met paars doek be spannen was. Er werden kransen ge plaatst en bloemen neergelegd. Zwjjgend keerden de rouwenden naar het station terug, waarna de doodgravers hun droeve plicht vervulden. zette de stille tocht zich voort en deze hele week uit worden dagelijks duizen den belangstellenden verwacht. De poli tiebewaking zal bljjven, dag en nacht Dit met het oog op souvenirjagers Bladon Is een grauw aandoend dorpje in het glooiende landschap van Oxford shire. Het koestert zich aan de machtige gevels van het landhuis der Marlbo- rnughs: het kasteel Blenheim Palace. Sir Winston werd er geboren en hjj trouwde er. In het zicht van het buiten ligt hjj thans ook begraven, Voor vervolg zie pag. 5) De commentator van de Prawda schreef dat contacten tussen Russchische en Amerikaanse staats lieden een goede gelegenheid geven voor gedachtenwisselingen over de grote vraagstukken van deze tijd. Men zou kunnen zeggen dat Russen informeel zijn inge gaan op de informele uitnodiging van de Amerikaanse president. Meer gedetailleerd had Johnson gespro ken. naast een bezoek van Russische leiders, over een uitwisseling van tv-programma's, waarop leiders van beide landen zouden verschijnen en uitbreiding van de handel. De Prawda schreef dat al deze voor stellen positief Lr. de Sowjetunie zijn ontvangen. In gewone taal betekent dit Een officiële reactie is nog niet Amerika ontvangen. Het is wel op- MOSKOU De Russische premier Kosygin vertrekt binnenkort naai Nonrd-Vietnam om kracht bjj te zetter zjjn belofte dat land te steunen te gen de ..agressieve handelingen" var de Verenigde Staten. Hjj zal worden vergezeld door d< ?rste plaatsvervangende minister var buitenlandse zaken. Koeznetsof en eer der plaatsvervangende defensie, maarschalk Versjin: Het bezoek wordt gebracht op uit nodiging van Hanoi. Dit is gisteren door het persbureau Tass bekendge- Noordvietnamese persbureau meldt intussen dat Amerikaanse Zuidvietnamese oorlogseenheden eiland Con Co hebben beschoten. de 20e aanval op Noordvietnamese gebied zijn „van de V.S. of hun hand langers" sinds 5 augustus en de vierde op het eiland Con Co. aldus het pers- vallend dat de Russen drie weken lang een volstrekt stilzwijgen hebben be waard en nu ineens gedeelten van Johnsons rede met instemming aan haalden. In hetzelfde nummer van de Prawda werd overigens meegedeeld dat premier Kosygin binnenkort naar Noord-Vietnam gaat. wat nu weer niet zon vriendelijk gebaar tegenover Washintgon is. Er zal nog meer contact zjjn tussen de leiders vaat Oost en West. Het lijkt vrij zeker dat de ministers van buitenlandse zaken van Amerika. Engeland. Frankrijk en de Sowjetur.ie 15 mei in Wenen aar.wez.ig zullen zijn bij de viering van de tiende verjaar dag van het sluiten van het Oosten rijkse staatsverdrag. Washington. Lon den en Parijs hebben de Oostenrijkse uitnodiging reeds aangenomen. Moskou nog niet. maar men verwacht minister Gromiko wel. Frankrijk houdt even wel een slag om de arm: volgens de Franse regering moet de bijeenkomst in Wenen een ceremonieel karakter dragen en geen conferentie van grote mogendheden worden. VIENTIANE Vanochtend is de staatsgreep, die gisteravond in Laos plaats vond, de kop ingedrukt. De leiders van de „coup", generaals en premier prins Soevannah Phoema, hielden een bespreking. Daarna werd bekendgemaakt dat de opstandelingen alle door hen bezette posities zouden opgeven. De leider van de mislukte staatsgreep, kolonel Boenleut Sykosy, stafofficier van het legerhoofdkwartier in Vientiane, ver klaarde vannacht slechts „het leger van Laos sterker te willen maken". Hij zei geen politieke bedoelingen te hebben. Zijn troepen stonden tegenover die van generaal Koeprasith Abhay, eni ge kilometers buiten Vientiane. Het kwam niet tot een treffen. Het radiosta tion was op dat ogenblik het enige door de opstandelingen bezette gebouw. De leiders van de coup hadden een re volutionair comité gevormd, dat zich Nederlander Blom in O.-Duitsland gearresteerd BERLIJN Blijkens een mededeling van de zijde van de „General-staatsan- walt" is in Oost-Duitsland de Nederlan der Willem Blom gearresteerd. Over tijdstip, plaats en reden van arrestatie werden geen mededelingen gedaan. Vol gens ADN zou de gearresteerde op 1 augustus 1940 in Rotterdam geboren zijn. Afgezet Negenhonderd man politie vijfhon derd meer dan heel Bladon aan inwoners telt hadden tot ver in de omtrek voor een hermetische afsluiting gezorgd. Dit om aan de wens van ladv Churchill tege moet te komen de eigenlijke teraarde bestelling een zuiver particulier karakter te laten dragen De politiemacht bad nergens moeilijk heden. Er waren geen drommen mensen, die zich naar het kerkhof wilden bege ven, noch lieden van buiten die langs de route wilden staan. Engeland, ook de pers. de radio en dc televisie, had het verzoek van de douai rière. om wie het licht van dc publiciteit onbarmhartig had geschenen, gerespec teerd en begrepen. Slechts wat dorpelin gen stonden met gebogen hoofd voor de deur van hun huls. Onmiddellijk nadat de begraafplaats voor het publiek werd open gesteld zaterdagmiddag om vijf uur al begon nen dc pelgrims toe te stromen. Gisteren t Was bitter koud, maar toch ROTTERDAM 't Was kijkdag op de Brienoordbrug. En ondanks een bijtende koude wind was het er drukker dan op de Scheveningse pier op een zomerse dag. Rotterdam had er voor een dag een belangrijke beziens waardigheid bij. Ruim zestienduizend mensen (van wie achtduizend deel nemers aan een wandelmars) hebben vanaf negen uur tot bij vieren een onafgebroken zwarte slang gevormd vanaf de Honingerdijk, over de Ver lengde Maasboulevard, op de brug en op de afritten aan de zuidelijke oever. Duizenden mensen heb ben zater dag geprofiteerd van de gelegen heid vóór de officiële opening de Van Brienenoordbrug te bezichti gen. Voetgangers waren een dag heer cn meester op de wegdekken, die uitsluitend bestemd zijn voor hel gemotoriseerde verkeer. Deze duizenden, in leeftijd variërend van enkele maanden tot negentig jaar, hebben de ijzige kou getrotseerd om dit staaltje van Nederlandse bruggen- bouwkunsi te bewonderen en te fotograferen. Rijkswaterstaat had voor de gelegen heid een tien minuten lange toelichting op de band vastgelegd, die via een luid sprekerwagen ten gehore werd gebracht. Verder stonden er op talrijke plaatsen kaarten en verklarende tekeningen waar bij Rijkswaterstaat-mensen commentaar leverden. De RET zorgde voor tientallen extra bussen (lijn 50) die de gehele dag over vol waren, evenals de wagens van lijn 1. Duidelijk is het overigens wel dat die brug nog verre van gereed is. £r moet nog heel wat aan gebeuren. Enthousiast Iedereen was zaterdag enthousiast Niet in het minst een drietal jongens dat allerlei voorwerpen vanaf de brug naar het 24 meter lager liggende water gooide. Dc knullen mochten achterin een politie DAF-je plaats nemen en werden zo afge voerd. „Die hoeven in ieder geval niet meer te lopen was het commentaar. Maar ook de hoofdingenieur-direc teur van Rijkswaterstaat, ir. A. G. Quack, die nooit had verwacht dat zo veel Rotterdammers de moeite zouden nemen dit werk in ogenschouw te ne men. Toen hy daar zaterdagmorgen midden op de brug stond en naar links en naar rechts keek en die onafgebro ken stroom mensen zag. zei hij: „Het betekent voor mij dat waterstaat weer iets heeft gepresteerd waar de Rotter dammers trots op zijn." Volle bus stort in rivier bij Malang DJAKARTA Zes en dertig perso- ien zyn zondag om het leven geko- nen doordat een bus nabij Malang in en rivier is gestort bij het passeren an een andere bus. keerde tegen de chaos in Vientiane en de onbekwaamheid van het opperbevel, maar niet tegen de neutralistische pre mier. Deze had een toevlucht gezocht in het Koninklijk paleis te Loeang Prabang Einde politieke loopbaan Butler directeur van College LONDEN De Britse conservatieve oud-minister van buitenlandse zaken Richard Butler is tot „Pair"' benoemd voor het leven, en tevens, vanaf eind juni directeur van Trinity College tt Cambridge, aldus is officieel bekend gemaakt. Politieke waarnemers beschouwen deze bekendmaking als nagenoeg het einde van Butlers lange politieke carrière, tij dens welke hij vele van de belangrijkste functies heeft bekleed, met uitzondering van die van eerste-minister. Als lid van het Hogerhuis zou Butler nog deel kunnen nemen aan een toe- Komstlge conservatieve regering maar als directeur van „Trinity college" zal dit niet mogelijk zijn. Kindermoord na anderhalf jaar opgelost WINTERSWIJK Een gruwelijke kindermoord, anderhalf jaar geleden ge pleegd, is eerst in het afgelopen week einde aan het licht gekomen, nadat ae moeder van het kind aangifte had ge daan. De stiefvader van het kind, de 24-jarige textielarbeider B. P„ heeft be kend. dat hij het kind heeft dood ge- Hct kind. een jongetje van twee Jaar stierf in mei 196.3. De ouders hadden destijds verklaard, dat de kleuter van dc trap was gevallen. De politie vond bij haar onderzoek toen geen aanwijzin gen, die aan een misdaad deden denkeen Dc moeder kreeg echter onenigheid met haar man en deed in de afgelopen week aangifte, nadat zij de echtelijke woning had verlaten. RIT A STOCKHOLM. De Zweedse marine heeft al enkele malen waargenomen dat Russische oorlogsschepen grote witte eilinders van vijf tot zes meter lengte en twee meter breedte in het water van de Oostzee laten zinken. De Russen doen dit even buiten de Zweedse territoriale wateren. De Zweden gissen slechts naar het doel van deze cilinders. Oostduitse schepen hebben ook dergelijke tanks laten zakken. Dc cilinders werden op 80 en 200 meter diepte aangetroffen. Men neemt aan dat het een onderdeel is van een alarmsysteem of een navigatiesysteem voor onderzeeers.

Nieuwe Leidsche Courant | 1965 | | pagina 1