JK HAATTE DE BARONES' Oorlogsverraad eis: vijf jaar Gevangenis in herenhuis brug naar samenleving Kernbommen nog krachtiger in VS „Politieke uitspraken van NSR een gruwel" Twaalf jaar in dodencel Na 24 jaar zichzelf bij politie gemeld Goede resultaten met „open systeem' Incident met fotograaf i ht een Kif Vredesplan Kongolese rebellenleider Nu Moskou in «riep-oreep ZATERDAG 30 JANUARI 1963 Uw vakantie is dichterbij dan u denkt! CARAVAN RAI 65 Vrijdag a» Jan. Vm zondag 7 febr. keus uit honderden kampeerwagens, vouwwagens en toebehoren. 20.000 m2 Rivièrasfeer toeristische caravan adviezen voor weekend en vakantie Izwesija waarschuwt VS: „Gebruik geheim vliegtuig niet" MOSKOU Het blad van de Russi sche regering. Izwestija, heeft de V.S. gewaarschuwd, een nieuw verkennings vliegtuig niet te gebruiken voor spio- nagevluchten boven de Sowjetunie. Het blad doelt op het nog geheime toestel van het type RS-71, dat volgens een Amerikaans blad tegen het eind van dit jaar zou kunnen worden gebruikt voor vluchten boven Russisch gebied. Mr. Geertsema in Utrecht: UTRECHT Alleen voor een i beginsel van de gelijke kansen in de studentengroepering die haar bin- ffig» dend element vindt in eenzelfde!Mr. Geertsema herinnerde in dit ver- de conclusie lyk beginsel, is het nuttig en ver-Ivan prof. dr. F van~Heek uit Leiden standi? zich te hemneien mpt He h?eft Seleid- namelijk dat de oorzaak sianaig, zien ie oemoeien mei ae niet Khuilt in gebrek aan intelligentie of algemene maatscnappyproblemen. financiën, maar in het milieu waarui' Als dit bindend element afwezig voortkomen: Zij beschikken huis uit over minder vermogen IS, komt men of tot uitspraken die genuanceerd te spreken en te verstaan zo verwaterd zijn dat zjj elk prak-.V°?r he'Y^den *an een oplossing 4 d't met uitsluitend finanr<ele tisch nut missen, of men haalt ook onderwijskundig probleei misschien onbewust een splijt zwam binnen de eigen organisatie. Dit zei de voorzitter van de VVD- fractie in de Tweede Kamer, mr. W. J. Geertsema, gistermiddag bij de opening van het driedaags congres van de federatie van liberale studen tenverenigingen in Nederland. Het congresthema is „Student en maat schappij". Belangen Mr. Geertsema verklaarde or.der dat hij het een gruwel vindt dat de Nederlandse studentenraad af en toe politieke uitspraken doet die geen enkel verband vertonen met de behartiging van studentenbelangen. Hij nam evenals de voorzitter van de federatie ook stelling tegen de studentenvakbeweging, die hij principieel onjuist vindt omdat het studeren geen vak is met de staat als werkgever, al wilde hij niet ontkennen, dat men via een verkeerd uitgangspunt soms wel tot een juist resultaat kan komen. Gelijke kansen Mr. Geertsema stelde in het begin van zijn inleiding, dat gelijke kansen voor iedereen op het t?rrein van het weten schappelijke onderwijs een onmisbaar onderdeel vormen van onze samenleving. Hij erkende, dat regering en parlement er tot op heden niet in zijn geslaagd, het volgens mr. Geertsema dan ook terug moeten gaan tot de kleuterschool er lagere school. Mr. Geertsema wees elke gedachte studieloon volstrekt van de hand. Wel meent hij, dat de financiële vc gen die de overheid op grond beginsel van gelijke kansen moet treffen, dienen te beginnen bij de jongens en meisjes, die na de leerplichtige leeftijd nog vhmo volgen. Deze voorzieningen zullen, naar zijn oordeel, slechts getrof fen moeten worden voor diegenen, van wier ouders niet verwacht kan worden dat zij de kosten van een voortgezette opleiding voor eigen rekening Mening in EVA: Britse invoertoeslag moet snel verdwijnen Chessman-record gebroken NEW ORLEANS Twee negers die al sinds 1953 proberen de elek trische stoel te ontlopen, zullen zon dag in hun beproeving een record hebben gebroken. Edgar Labat en Clifton Alton Poret, die beiden schudig zijn bevonden aan verkrachting, zullen dan elf jaar, tien maanden en een dag op de beul heb ben gewacht. Dat is een dag langer dan de tijd die Caryl Chessman in de dodencel heeft doorgebracht. Chassman, die boeken schreef terwijl hij probeerde aan de gas kamer te ontkomen, ging daar in mei 1960 toch naartoe onder grote belang stelling van de wereldopinie. „Al dit uitstel is een gevolg van de ma noeuvres van Labat en Poret zelf', zo heeft de openbare aanklager van de staat Louisiana verklaard. Louisiana zal er ge tuige van zijn dat zij boeten voor hur misdaad. Labat. die door een cipier is geken schetst als een man met zachtaardige manieren, kreeg internationale publiciteit toen de directie van de gevangenis zijn correspondentie met een Zweedse huis vrouw die hij al drie jaar voerde, plot seling verbood. Een functionaris verklaarde toen. dat negers en blanken niet vanuit de gevan genis met elkaar mochten corresponde ren. Dit optreden heeft in Europa veel opzien gebaard. Later gaf de directie toe. dat het ver bod een vergissing was geweest. Maar tegelijkertijd werden de voorschriften voor correspondentie uit de dodencel strenger gemaakt. Krachtens de nieuwe regels mogen Labat en mevrouw Jhans- son elkaar niet meer schrijven. GENÈVE Leidende persoonlijkheden uit het bedrijfsleven der Europese vrij handels-associatie (EVA) hebben gisteren in een vergadering van de raadgevende commissie der organisatie verklaard dat I Groot-Britannië op korte termijn het werd een kwestie van weken genoemd moet beginnen met de verlaging en de opheffing van de invoertoeslag van vijf- j dietprogramma dat de Labour-regering tien procent, wil de EVA blijven bestaan, wil invoeren, omdat men die plannen Volgens een woordvoerder uitte men ook:strijd acht met de geest van de EVA kritiek op de belastingaftrek voor de vindt dat zij schadelijk zijn voor de uitvoer en op hetlanglopende exportkre-1 wereldhandel. viertal heeft het leven behoeven laten". Dit bracht de rechters (naast mr. Schaafsma) op andere zaken, als die de Leidse studenten Kranenburg Michielsen. van wie de laatste is ovi den. Verdachte verklaarde echter met deze zaak weinig te maken te hebben gehad. Toen de naam Bahuysen Schuld werd genoemd, verklaarde hij niet der trots, dat deze door zijn toedoen gestorven. „Hij had het verdiend. Hij had maar liefst negen joodse gezinnen verraden". Ook geld 2300) van de baronesse kwam ter sprake. „Zij leende het geld vrijwillig", zei hij. „Ik moest er 1500 een Gestapo-chef geven. De (Van een onzer redacteuren) Ergens in een middelgrote stad van ons land koopt het rijk een fors herenhuis. Er zullen enkele verbouwingen aan worden ver richt. Vrij spoedig is het nieuw tje in de stad en daarbuiten alge meen bekend. Het wordt met gro te stelligheid verteld en ongelo vig aangehoord: in dat huis met buren rechts en links komt een gevangenis! Is dat werkelijk waar? Ja, het is inderdaad de volle waarheid. Alleen komt in het huis geen gewone, maar een zogenaamde open gevangenis, waar in gedetineerden zullen verblijven die veel meer vrijheid genieten dan onder gebruikelijke omstandigheden. Het zullen mensen zijn die betrekke lijk vlak voor hun terugkeer in de maatschappij staan. Deze open inrich ting moet hun helpen de aanpassing aan de gewone samenleving, hun terugkeer in de vrije maatschappij te vergemak kelijken. Want zo van de cel de straat op is een overgang die geen mens abrupt kan „nemen". Men moet er zeker na lange detenties weer volledig toe groeien. En groei is nu geleidelijk proces. mgenis. Justitie heeft een herenhuis aange- enkeh verbouwingen mplex 24 gedetineerden andere aspecten lie ieii aan ons gevangenisi toekennen is ook te v begroting van justitie sar waaruit blijkt dat e ig van rond 40 r worden uitgetrc zakelijke aanschaffingen (kleding, schoeisel enz.) „buiten" te kopen met geld dat hij verdiende en waarvan hem regelmatig een deel ter beschikking wordt gesteld. Bezoek aan theater of bioscoop is, hoewel gedoseerd, al evenzeer mogelijk, terwijl er ruimer gelegenheid is 's zondagsmiddags bezoek te ontvangen, waarbij familieleden zelfs van de trein kunnen worden gehaald. Ongecensu reerde correspondentie op eigen en niet op het akelige gevangenispapier is toe gestaan. terwijl bijvoorbeeld voor solli- citatiebezoek of het afleggen van een examen het gesticht voor langere duur kan worden verlaten. Eigen kamer tijd „uitgezeten" en zich daarbij maal gedragen, dan kan hij voor delijk in vrijheid worden gesteld. Hij blijft daarbij zowel dat 1/3 deel van zijn officiële straftijd, alsmede nog een geheel jaar daarna onder toezicht van de reclassering. Welnu, lijkt het erop dat voorwaardelij ke invrijheidsstelling op een gevangene van toepassing zal kunnen worden ver klaard dan wordt het mogelijk dat hij efcvaneenschai, in" e J-"*» SSXSrSSL-j eenmaal e Lange detenties. Deze waren het die de justitie het eerst voor ogen stonden, toen de gedachte aan „open" inrichtin gen vastere vorm begon aan te nemen nu al weer ruim tien jaar geleden. Mensen, die tot langer dan 9 maanden - gevangenisstraf veroordeeld zijn en op 1^5^ ^€I- w? samenleving wie als gevolg daarvan de z.g. voor- wordt geplaatst Zorg. waardelijke invrijheidsstelling kan wor- ïjVu Jp!,alsm®de de nadrukke- den toegepast achtte men degenen die geuite wens van de betrokkene zelf primair voor een vijfmaandelijks ver- znn "ervoleena blijf voorafgaande aan hun te ver wachten terugkeer in de maatschappij in een open gevangenis in aanmer king dienden te komen. (Er is thans al een verruiming voor korter gedeti neerden.) Men kent de werking van het insti tuut der voorwaardelijke invrijheidsstel ling: heeft een gedetineerde 2/3 olgens nodig om hem daar inderdaad te doen belanden. Met één been (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG In de zaak tegen de 57-jarige Haagse glasschil der M. v. d. H., die gisteren werd behandeld door de bijzondere straf kamer voor politieke en oorlogsmisdrijven van de Haagse rechtbank, unj,mVu m.. 5C,CU wc ging het om de late beantwoording van de vraag: pleegde deze man Jrest heb ik "zelf gehouden". SErg"vond verraad, waardoor op 23 oktober 1940 drie mannen en een vrouw door de SD werden gearresteerd? Vijf en twintig jaar later weiden alle gebeurtenissen, die tot het verraad zouden hebben geleid, voor de rechter nog eens opgehaald. En alsnog werd er straf tegen hem ge ëist: vijf jaar gevangenisstraf en levenslange ontzetting uit de kies rechten. Het was een heel deemoedige ver dachte. die voor de rechter verscheen. Een raadsman had hij niet meegeno men en hij bekende vlot zijn verraad. Verraad dat tot gevolg had, dat mevrouw E. Th. H. baronesse Heemstra en de heren H. P. de Raaf, en K. Crommelin (beide verbonden aan de SHAPE in Pdrijs) en H. W. Gnyt (thans KLM-gezagvoerder) voor enkele jaren in een Duits tuchthuis terecht kwamen. Van zij nslachtoffers zatall een de heer Guyt op de publieke tribune-de anderen verbleven buitenslands. Zo als gemeld, had verdachte zich te genover de baronesse uitgegeven als Brits agent. Hij zou er wel voor zorgen dat de drie heren-officieren bij de luchtmacht en de cavalerie naar Engeland zouden kunnen ont vluchten. Op weg naar de geheime landingsplaats vanhet vliegtuig (in de buurt van Nijkerk) liepen de mannen en de baronesse echter in een door V d H. opgezette SD-val. „Nd of nooit!" Jarenlang is er na de oorlog gezocht naar dc glasschilder, die naar Duits land bleek uitgeweken. Pas in april vorig jaar kon hij in Rotterdam, waar hij een bezoek bracht aan zijn broer, worden gearresteerd. Naar toen werd verklaard bij toeval, omdat hij een verkeersovertreding had begaan. Voor rechter mr. W. Th. D. A. van Eek ontkende verdachte deze gang van zaken echter ten stelligste. Hij zou zichzelf hebben aangegeven. Toen hij op de Binnenweg een op stootje zag. zou hij zich bij een politie auto hebben gemeld met een: ..ik ben de sinds de oorlog gezochte V d H. Wilt u mij maar arresteren-'" De agenten zou den toen gezegd hebben:..u bent dron ken. loop maar door" Even later zouden ze hem echter tóch hebben meegenomen. Verdachte: ..ik ben niet gepakt, ik wilde gepakt worden, want een man moet op een gegeven ogenblik voor zijn daden instaan". Ik was zo wanhopig die avond, dat ik dacht: nu of nooit" Bij de ondervraging bleek, dat V. d. H. geen lid van een politieke partij is geweest Verdachte, die wel godsdienstig 'gereformeerd) zei te zijn. verklaarde grote eerbied voor het vorstenhuis te hebben gehad, maar die veranderde in afschuw toen de Koningin naar Engeland uitweek. „Ze liet uw volk in de steek, want ik ben statenloos". zei verdachte, die nog opmerkte dat hij zijn beste vriend had verloren op de Grebbeberg. Tranen Tóen kregen zijn emoties dc over hand en moest hij zijn tranen drogen. Hortend en stotend vertelde hij hoe hij in het begin van de oorlog zonder werk was, toen hij in contact kwam met twee leden van de Gestapo. Deze hadden wél werk voor hem. Bremen terecht als ..Lagerkontrolleur" woonde in het luxueuze hotel Europa. In de fabriek was hij belast me opsporen van sabotagedaden. Terug in Nederland kreeg hij contact met de Gestapo. „Ik had geen andere keus", antwoordde V. d. H. op een vraag, waarom hij als tolk in dienst van de Gestapo was getreden. „Ik wilde niet meer bij mijn gezin weg". De ondergrondse activiteiten baronesse zei hij uit wraak tegen haar bij de SD te hebben aangegeven. „Ik haatte haar. omdat ik de indruk had. dat zij aan de vlucht van de mannen wilde verdienen." Hij was met haar in contact gekomen nadat hij van een vrouw had gehoord, dat er in Scheveningen een jongen met een bakkerskar rondliep, waarin een zender was gemonteerd Daarmee wilde de baronesse (zuster van de secretaresse van Koningin Wilhelmi- na» contact met Londen opnemen. Voor het gevaarlijke werk kreeg de jongen een tientje. „Afschuwelijk", vond de verdachte, die met stemverheffing sprak en herhaalde lijk door de rechter tot kalmte moest worden gemaand. ..Op haar heb ik wraak genomen. Voor de anderen bi in de bres gesprongen. Geen van Toen V. d H. na de zitting door Rijkspolitiemannen uit de rechts zaal werd geleid, ontstond er nog een incident. Een van de bij de uitgang .opgestelde fotografen ge bruikte een flitslamp Toen een beambte van de rechtbank hem er op wees. dat er in het ge rechtsgebouw niet mocht worden gefotografeerd, nam de fotograaf de benen. Bij de deur werd hij echter door politiemannen gegre pen Op de gang moest hij even wachten. Maar toen hem dat te lang duurde stapte hij in een on bewaakt ogenblik toch het ge bouw uit. Mét zijn camera én de foto...„ hij dat niet omdat hij had gehoord, dat de baronesse voor een vluchtpo- ging van een jood uit Brabant 3000 gulden vroeg. Verdachte zei ook veel goed werk te hebben gedaan. Hij had tientallen men sen gewaarschuwd tegen invallen door Duitsers, tegen arrestaties voor deporta ties. Hij noemde tal van namen, van dit van een directeur van een scheepvaart maatschappij in Amsterdam tot die var een groenteboer in Den Haag. Ook had hij later in Duitsland twee jaar tucht huisstraf gehad. In 1945 was hij in Duitsland blijven wonen. Zijn kinderen waren zeer jong. toen hij voorgoed naar Duitsland was gegaan en hij had zich van zijn (derde) fgekeerd. omdat zij. volgens verdachte, niet trouw Niet verjaard De officier van justitie mr. Dvserinck was door dit verhaal echter weinig geïmponeerd. Hij merkte op, dat van verjaring in deze zaak geen sprake is omdat de termijn daarvoor 24 jaar is. Daar deze zaak (enkele weken) binnen deze termijn werd aangebracht, is nu een nieuwe termijn van 24 jaar ingegaan. Hij meende, dat V. d, H. wel zegt nooit iemand de dood te hebben willen insturen, maar dat zoiets er voor scheidene mensen wél inzat. Toen hij nog kon veranderen, deed hij het omdat het voor hemzelf gevaarlijk worden, aldus de officier. Hij noemde het verraad zeer ernstig, waarom ver dachte ook steeds gesignaleerd is geble ven in de opsporingsregisters. Uitspraak 12 februari. Joodse soldaten krijgen opleiding in Duits kamp BONN Vijfenveertig officieren en onderofficieren van het Israëlische le ger krijgen op het ogenblik een oplei- dmg in een kamp van het Westduitse leger m Muensterlager. Dit heeft een woordvoerder van het ministerie van defensie in Bonn meegedeeld. Hij kon niet zeggen of dit op grond van een Westduits-Israëlisch akkoord plaatshad. Op een publikatie in de sociaal-demo cratische pers dat Israël Westduitse pantserwagens zou krijgen wilde de woordvoerder geen commentaar leve- Achter deze vriendelijke en zon nige gevel zou men geen ge vangenis vermoeden. Toch is dit een penitentiaire inrichting en de gedetineerden die er verblij ven staan reeds met één been in de vrijheid. (Huize „Te Roer" in Roermond). Heel kernachtig is het verblijf open inrichting voor een gedetineerde ting wel eens genoemd: het bij wijze van dan zijn proef èn ter aanmoediging reeds met hoopgevend beeld, een been in de vrijheid staat. De man krijgt voorzjehtigjes-aan weer te maken De gedetineerden krijgen ook eigen kamertjes in de open inrichting, kortom genieten de hele dag door een grote mate van vertrouwen, dat zij met alle goede wil die in hen is moeten trachten waardig te betonen. Heeft deze therapie goede resultaten? Voorzover men het kan peilen mag daar met een volmondig ja op geantwoord worden. De open gevangenis, naar vo ren gekomen toen een aantal politiek gedetineerden op deze halfvrije manier haar laatste jaren detentie kon „uitzit ten". een proef die toepassing op ruimer schaal wettigde, kan een bijzonder goede aanpassingsmogelijkheid worden genoemd, al zijn bepaald niet alle typen gevangenen vandaar de zorgvuldige selectie ervoor geschikt. Het nut blijkt ook uit de cijfers. Van eind 1957 tot vorig jaar misluktr- va» totaal 594 gedetineerden die hun open inrichting personen, of 11 procent. Met mislukt wordt dan bei oeid dat gedetineerden zich om de een of andere reden niet aan de gestichtsvoor- waarden konden houden, dan wel dat zij op eigen verzoek weer teruggingen in het gesloten systeem omdat ze deze gebonden vrijheid nog niet aan konden. Als men dan ook bedenkt dat iets meer dan 1 procent of slechts 8 personen (van de 67) wegliepen ontvluchten kan men dit moeilijk noemen uit een inrich- immers geen bewaking is) dan kan er toch sprake zijn van een bepaalt, zijn eigen verantwoordelijkheid phen. Het vierde gebouw is aangekocht draagt, hetgeen onder meer inhoudt dat ,""1 hij aan allerlei verleidingen, die gevangenis niet bestonden, wei hoofd zal moeten bieden. eigenlijk uit? het gewoon huis zonder tralies, zonder stichten. wordt thans voor de nieuwe bestem de ming gereed gemaakt: men vindt het in het Almelo en het zal hopelijk dit najaar gebruik worden genomen. Het ligt in nu bedoeling daarna nog een de vijfde oorlopig laatste open gevangenis de sloten behalve dan die ook normaal huis voorkomen een ge bouw. waarin geen bewaking meer is. Men zou het in grote lijnen met een tehuis voor ongehuwden, ook wel vrij- gezellenhuizen geheten, kunnen verge- ggS lijken, zij het dan dat daar de regels het huis minder stringent zullen Er is een directie, iHIR ambtenaar," er is regelmatig contact een psycholoog en er is geestelijke verzorging. De capaciteit inrichting is ongeveer 25 groter, omdat dit kwantitatief het *ge- schikste groepsverband blijkt te zijn. waarmee, onder andere door gunstige Hoewel ons strafrecht nadruk kelijk uitgaat van de bescherming der rechtsorde d.w.z. veroordeel den worden primair gevangen gehouden teneinde de maatschap pij te beschermen en dat dit be- sociaai lang uitgaat boven de strikt indi viduele belangen der veroordeel de open den. moge uit het boveastaande blijken dat met een andere wet telijke eis, te weten „de opdracht tot wederaanpassing" minstens even nadrukkelijk ernst wordt ge maakt. Dosering Ondanks beperkte stop WASHINGTON De V.S. hebben den storen aan het beperkte kernstop- onlangs kernwapens vervaardigd akkoord van Moskou, binnen twee maanden nadien zijn kernproeven her die krachtiger zijn en meer geva- vatten Ondanks het feit dat volgens rieerd dan de wapens van het be- het akkoord alleen ondergrondse kern- staande arsenaal. Dit staat in het proeven zijn toegestaan, hebben de VS jaarrapport van de Amerikaanse ,hun kernwapenaramnH kunnen verbe- teren, met name door middel van kern commissie voor kernenergie aan bommen en -ladingen voor de strate- het congres. De nieuwe waoens gische en tactische strijdkrachten, voor omvatten zowel kernbommen als de duikbootbestrijding en voor de Op welke wijze eac' men in de open gevangenis nu het ..ondervinden van de gewone maatschappij" doseren? Dat ge beurt in de eerste plaats door de bewoner te werk te stellen in het normale arbeidsverband: hij moet het gebruikelijke arbeidstempo weer leren en als het ware door de praktijk weer geschoold worden in de omgang met vrije werknemers. Daartoe zoekt de directie bij een particuliere werkgever een tijdelijke betrekking, die gehezl of zoveel moge lijk komt in de beroepssfeer van de betrokkene. Dat kan er een als fa brieksarbeider zijn zo goed als kantoor bediende, bouwvakker zo goed als taxi chauffeur. De gebondenheid die in dit geval aan de vrijheid is gekoppeld stelt als eis dat men naar en van het werk via de kortste weg (overigens volkomen al leen» gaat- Daarbij kan op ongeregelde tijden visitatie plaats hebben. Immers: een zekere mate van controle blijft nodig in het belang van de gevangene zélf. daar anders het risico van misluk king voor hem te groot zou kunnen worden. zondags als de kerk te gaan en aangezien hij straks ook weer in het gezinsgareel zal worden opgenomen kan hij voorts enkele malen met weekend-verlof (van vrijdag- tot zondagavond». De gedetineerde leert vervolgens weer met geld omgaan doordat hij in de gelegenheid wordt gesteld allerlei nood- strategische kernraketten. Volgens de commissie kan Amerika, ingeval de Russen zich niet meer zou- I De burgemeester van Manilla heeft een wel zeer ingrijpende maatre gel afgekondigd. Voor al le openbare gelegenhe den geldt een rookver bod. Dus sigaret of si gaar uit in hotels, restau- rints en nachtclubs. I De Monegasken berei den zich voor op de vie ring van de geboorte van een nieuw prinsckind. Het prinselijk paar heeft al twee kinderen de achtjarige Caroline en de zevenjarige Albert. Een Amerikaanse sheriff in Virginia heeft aangekondigd dat hij krachtig gaat optreden tegen mensen die zozeer in vliegende schotels ge loven dat zij met echte geweren er op uit trek ken om jacht te maken op de „groene manne tjes". De sheriff vindt het allemaal maar gek: „Neem nu aan dat er werkelijk mensen van een andere planeet zou den landen, wie geeft de mensen het recht deze wezens zonder pardon neer te schieten?" I De Belgische ambte naar van de dienst der openbare gebouwen vond het helemaal niet leuk toen zijn inspectie van een meisjesinternaat in Aalst ten einde was. In gezelschap vaji de direc trice klauterde hij de zolder op maar deze luihtverdediging. De in 1964 gemaakte vorderingen hebben vooral betrekking op de doelmatigheid en de veiligheid van de wapens en de middelen voorkomen dat zij zonder toestemming worden gebruikt. Voorraden Het kernpotentieel van de VS is in he afgelopen jaar versterkt door de produk- ladingen voor de Pola- te schieten door kern- or de Subroc (een anti- cn voor de lange af- het type Minuteman. we artillerieprojectielen ""vaard^gd. bleek niet berekend op zijn gewicht. Hij ging|ris.raket a( door de vermolir.le vloer duikboten v< en kwam tot grote schrik .duikbootwapen) van de leerlingen terechtstandsraket van op een tafel in een ver-|Vo?rts zÜn dieping lager gelegen klas. Een krant merkt op Op het eiland Johnston in het midden dat het wel nuttig zou ran de Stille Oceaan zijn, volgens het zijn als de ambtenaar rapport, voorraden wapens opi ook kernmunitie v eens een bezoek bracht aan het lyceum in Aalst want geruchten willen dat dit gebouw ook aan een opknapbeurt toe is. die de strijdkrachten in staat zullen stel len, zo nodig op geringe hoogte en in de ruimte de kernproeven te hervatten. Op enkele installaties na. die in de na bije toekomst zullen worden voltooid, was de proefbasis op Johnston op 1 januari weer voor gebruik gereed. ALGIERS De Kongolese opstande lingenleider Christophe Gbenje heeft gis teravond op een persconferentie in Al giers een uit zes punten bestaand plan vouwd om het Kongolese vraagstuk te brengen. Gbenje wil: 1. De onmiddellijk invrijheidstelling van Antoine Gizenga, voormalig vice- premier van de regering in Stanleystad en alle andere politieke gijzelaars die door de regering in Leopoldstad worden vastgehouden. 2. De onmiddellijke terugtrekking alle huurlingen en Belgische en Ameri kaanse strijdkrachten. 3. Dat er een commissie Organisatie voor de eenheid van Afrika Katanga wordt gestuurd, die daar onderzoek moet instellen naar dc manipulaties van de Belgen en Amerika m, gericht op een nieuwe afscheiding anKatanga. 4 Uitbreiding van zijn bewind met aanhangers, diezich in de „nog niet bevrijde gebieden" van Kongo bevinden. 5. Strafmaatregelen tegen de ..moorde naars' van Loemoemba. Verkiezingen in Kongo onder toe zicht van de V.N. Gbenje heeft in Algiers overleg ge pleegd met president Ben Bella van Algerië. De rebellenleider legde er de nadruk op, d,at Algerië de opstandelingen in Kongo alle hulp zal geven, die zij nodig hebben, als de Belgen en Ameri kanen wapens blijven verstrekken aan Tsjombe. Ziehier een eenvoudig slaapver trek met opklapbed en vaste was tafel waar een gevangene, die nog maar luttele maanden voor zijn in vrijheidsstelling staat, zich kan terugtrekken. MOSKOU De ernstige griepepide mie. die nu al sinds begin december in Leningrad woedt (de ernstigste sinds 20 jaar), heeft zich thans uitgebreid tot Moskou en Praag Op grote s chaal worden voorzorgsmaatregelen getroffen om de omvang van de epidemie zoveel mogelijk te beperken Zo hebben dien sters in de cafe's en restaurants opdracht gekregen hygiënemaskertjes voor mond en neus te binden. Er zijn sinds het uitbreken van de griep in Rusland vier miljoen mensen ingeënt. De wereldgezondheidsorganisatie in Genève is de uitbreiding van de epidemie inmiddels gemeld. Een Russische arts heeft de uitbreiding van de epidemie geweten aan de Russi sche openbare gezondheidsdiensten. In plaats van elk jaar opdracht te geven tot massale vaccinatie tegen influenza, zo zei ?e Jury °P he* interna tionale televis-iefestival van Monaco heeft een Italiaanse versie van De Drie Musketiers als de beste inzending be- Krooncf. De jury stond onder voorzitter schap van de Italiaanse componist Ren- zo Rosselini. De prijs voor de beste ac- „rlct Sing naar de Amerikaanse Shellev Winters voor haar vertolking in het tv- spel van de NBC Two is the Number.

Nieuwe Leidsche Courant | 1965 | | pagina 5