Nieuwe Leidse Courant WERELD WAS BIJ AFSCHEID Stijlvolle rouwdienst in St. Paul's kathedraal Toch 4 procent extra per onderneming mogelijk? Moedige, ontembare Churchill ter ruste gelegd Laatste triomftocht door grijze hart van Londen Wilson sprak De Gaulle in rouwend Londen Commentaren weerbericht Mislukte roofoverval op A'damse antiquair CHRISTEIIJK-NATIONAAI DAGBLAD .SlintvMtigh n ghebleven mijn hert in teghenspoet" Zaterdag 30 januari 1965, 45ste jaargang STARTVLOEI- en dieselmotoren. 150 snelle starts. Abonnementsprijzen p.v/. 0,78, Klachtendiensf bezorging 18.0Q—19.00 (Vail onze speciale verslaggever Link van Bruggen) LONDEN Groot-Britannië heeft vandaag een van zijn grootste zonen begraven. In de Engelse aarde, die hein al tijd zo dierbaar was, w erd Sir Winston Churchill, de moe dige, de ontembare, ter ruste gelegd. Kanonschoten, eentonig tromgeroffel, plechtig opklinkende doden marsen en de langzame, doch dreunende tred van zevenduizend mili tairen hegeleidden zijn laatste gang, zijn laatste triomftocht door liet grijze hart van Londen. Stil, eerbiedig, de mannen met ontbloot lioofd, keken honderdduizenden Britten in de winterkou toe. Hel was hitter koud in de vroege ochtenduren. De mensen hadden zich tegen dc gure wind tot de ogen toe ingepakt. Sommigen hadden zich gehuld in dekens en slaapzakken, al uren voor de uitvaart bun plaats langs de route Koningen, vorstinnen, presidenten, ministers, veldmaarschalken en ad miraals stonden aan de baar van de man. wiens vertrouwen en verbeten heid een onuitwisbaar stempel op de geschiedenis van Europa hebben ge drukt. Onder de machtige koepel van de kathedraal van St. Paul's waar een onvergetelijke rouwdienst gehouden werd. bevonden zich de vertegenwoor digers van bijna alle landen van de wereld. Van Italië en West-Duitsland tot de Verenigde Staten en Canada konden honderdèn miljoenen mensen de statige processie volgen, dank zij directe uitzendingen van radio en televisie. Omstreeks vijf uur (w.e.t.) vanmorgen was de rij wachtenden van Westminster Hall anderhalve kilometer lang. De politie gaf nieuw» aankomenden de raad maar weg te gaan, omdat zij er toch niet in zouden slagen de Hall binnen te komen voor deze om zeven uur werd gesloten. Bij het standbeeld van Wellington stonden enkele mensen op cel* kamp- kacheltje baeon-and-eggs te bakken. Vanmiddag om kwart voor vijf Ne derlandse tijd zou het lijk van Enge- lands grote oorlogsleider aan de aar de worden toevertrouwd. Deze alleen door familieleden bij te wonen plech tigheid - geen publiciteitsvertegen- woordiger mocht aanwezig zijn - zou in Bladon, een dorpje in Oxfordshire, plaats vinden. Aan de voet van het kerkje van St.- Maarten op een landelijke begraaf plaats waar ook de vader van Sir Winston. L*>rd Randolph Churchill, ter ruste werd gelegd, zou de ontsla pene worden neergevleid. Niet ver er vandaan, in het grote kasteel Blen heim. dat de familie Marlborough toe' behoort, werd hij negentig jaar gele den geboren Stijlvol De rouwdienst in St. Paul's had een stijlvol, doch kleurrijk karakter. Toen de met de Union Jack bedekte kist tegen twaalf uur de kerk werd bin nengedragen. zong het koor onberijm de delen uit het evangelie van Johan- nus en de bijbelboeken Timotheus en Job. ,.De Here heeft gegeven, de Here heeft genomen: de naam des Heren zij geloofd". Een lied van John Bunyan („Who would true valour see'') werd aange heven, nadat de kist op een zwarte baar onder het hart van de koepel was geplaatst. Broeders en zusters", sprak de deken van de kathedraal toen. „we zijn hier samengekomen om ons in ge bed te verenigen voor de begrafenis i een groot man, die onvergetelijke diensten aan zijn land en de zaak der vrijheid heef' gegeven". De congregatie knielde en stond daarna op en zong. Het lied, dat opklonk, was op verzoek 1 de gestorvene aan diens moeder gewijd, de Amerikaanse Jennie Jerome. In één oogopslag Gezamenlijk „Onze Vader" pag- 2 Het Kabinet en de TV pag. 2 Gevangenis in heren huis? Pag. 5 Haagse verraadzaak pag. 5 Mode in Parijs pag. 7 Onrust in Haagse agglomeratie pag. 7 En in het ZONDAGSBLAD Strijd bij Capelse veer Rechts extremisme in Ame rika Elektronica in de huishou ding Lady Churchill Training bedrijfsleiders Toespraken van Churchill op platen „Mijn ogen hebben de glorie komst van de Heer gezien Hij heeft de trompet laten schallen, die de aftocht blazen zal." De preek van de deken was rinthe 15. „Dood waar is ning? Dood. waar is uw prikkel? De prikkel van de dood is de zonde, en de kracht van de zonde is d< Maar gode zij dank, die ons de winning gaf door onze Here Jezus Christus". Apotheose Weer werd er gezongen (..Strijd de goede strijd met al uw macht"), waar na geknield, het Onze Vader gebeden werd. De apotheose die op het gebed van de primaat, van de Anglicaanse kerk. de aartsbisschop van Canterbury, volgde, was drieledig. Eerst werd het Montgomery afwezig (Van onze speciale verslaggever Link van Bruggen) LONDEN De enige grote figuur uit de Tweede Wereld oorlog. die op de begrafenis van Sir Winston Churchill ontbrak, was veldmaarschalk Lord Mont gomery. De 77-jarige soldaat, die in Europa, maar ook in Noord- Afrika grote militaire successen boekte, bevindt zich op een cruise in Kaapstad. Geneesheren hebben hem afgeraden naar Lon den te vliegen. 'Het heeft geen zin naar de begrafenis van een oude vriend te gaan.' zei hij. toen hij een telegrafische uitno diging van lady Churchill kreeg, 'als je het risico loopt zelf dood te blijven'. volkslied, het ,.God save the Queen aangeheven, daarna klonken de ijle trompetklanken van de ..Last post" door de kathedraal terwijl als afslui ting de militaire reveille geblazen werd. Op de eerste rij precies tegenover de kist. zalen de zwaar gesluierde Lady Clementine Churchill, haar zoon Randolph, haar dochters Sarah en Ma ry. zomede schoonzoons en kleinkin deren. Sarah Churchill had griep en zou onmiddellijk na de dienst in St. Paul's naar huis. Niet ver er vandaan bevonden zich vorstinnen, koningen en prinsen Koningin Elizabeth II van Engeland was met haar moeder, koningin moe der Elizabeth, aanwezig, haar echtge noot. prins Philip en haar oudste zoon. de prins van Wales. Ook alle andere leden van het Engelse koningshuis gaven van hun belangstelling blijk. Koningin Juliana en prins Bernhard behoorden tot de vele vorstelijke personen die vandaag in Londen de uitvaart van Sir Winston Churchill bijwoonden. Met minister Luns (achter de Prins) werden zij gisteren op het vliegveld verwelkomd. Koningin Op een andere rij stoelen zaten ko ningin Juliana en prins Bernhard. ko ning Boudewijn van België, koning Olav van Noorwegen, koning Frede- rik van Denemarken en koning Con- stantijn van Griekenland. President De Gaulle was er. ex-pre sident Eisenhower en de Sowjetheld Koniev. die in 1945 de Duitsers uit Rusland verdreef. Alle premiers van Gemenebestlanden waren naar Londen gekomen Een vijftiental landen had zijn minister van buitenlandse zaken gestuurd, waaronder Nederland, dat mr. Luns afvaardigde. Voor de Ver enigde Staten woonden Dean Rusk en opperrechter Earl Warren de rouw dienst bij. (Voor vervolg zie pag. 9 van Na ,ja werkgevers en rijksbemiddelaars: DEN HAAG Nu zowel de loon- commissie van de Stichting van de Arbeid als het College van Rijksbe middelaars het interim-loonakkoord in de metaalindustrie hebben goed gekeurd. heerst, naar wij vernemen, in vakbewegingskringen de menin dat andere bedrijfstakken nu moei lijk kan worden verboden voor 196 overeenkomsten aan te gaan, waarii gebruik wordt gemaakt van de ii 1964 geopende mogelijkheid van on dernemingsgewijze loondifferentia tie tot maximaal 4 procent bóven di de gehele bedrijfstak geldende loonsverhoging. Zoals bekend zijn de werkgevers, er werknemersorganisaties in de metaal'in, dustrie overeengekomen het centrale loonakkoord van regering en Stichting Spoedig bezoek aan Parijs Dadelijk na zijn aankomst Londen, waar hij vandaag de be grafenis van Churchill bijwoonde, begaf het Franse staatshoofd, generaal De Gaulle, zichin gezel schap van de Franse ambassadeur in Londen. Geoffroy de Courcel, naar de Westminster Hall, om daar de laatste eer te bewijzen aan de voormalige Britse eerste minister. LONDEN Rondom de indruk wekkende uitvaart van Sir Winston Churchill heeft zich in de Britse hoofdstad, waar vele vorstelijke per sonen en regeringsleiders aanwezig zijn, een levendige diplomatieke acti viteit ontwikkeld. Het spectaculairst was de ontmoeting gisteren tussen de Britse premier Wilson en president De Gaulle van Frankrijk. VAKBEWEGING: Geen uitzondering voor metaal (Van onze sociaal-economische redactie) van de Arbeid zó uit te leggen dat de in 't loon-akkoord-"64 vastgelegde moge- tijkheid van ondernemingsgewijze afwij- king-naar-boven blijft gehandhaafd vooi die bedrijven, die daarvan nog geen ge bruik hebben gemaakt Daarmee werden deze partijen het eens over een princi pieel verschil van mening dat op centraal niveau tussen werkgevers en werknemers na de vaststelling van het loonakkoord- 1965 is blijven bestaan. In de lucht In de loonbeslissing van de regering, die de minister van sociale zaken. dr. G. M. J. Veldkamp, op 1 december jl. be kend maakte nadat in de Stichting van de Arbeid geen overeenstemming kon worden bereikt, werd te kennen gegeven dat „de regering thans geen mogelijkheid tot verdere verruiming van de onderne mingsgewijze differentiatie aanwezig acht" In het daarna door de minister en de Stichting van de Arbeid bekend gemaak- ..protocol-van-wijzigingen" bleef deze ienswijze van de regering onaangetast. De vakcentrales lieten echter weten het dit standpunt niet eens te zijn. „Voor juise functionering van het loonpoli tieke systeem is een verdere verruiming ogelijkheden tot ondernemings gewijze differentiatie geboden", zo den zij. En daarmee bleef dit punt de lucht" hangen Interpretatie autoriteiten had laten weten, dat hij De Gaulle wilde spreken. De Franse president nodigde toen Wilson uit in de ambassade te komen Het gesprek tussen Wilson en de Gaulle wordt in Londen „vriendschappelijk en nuttig" genoemd Dat zegt veel: de betrekkingen tussen Engeland cn Frankrijk zijn immers de laatste l(jd slecht te noemen. Vandaag na de begrafenis zouden de twee staats mannen elkaar opnieuw ontmoeten. Het resultaat van het gesprek tussen Wilson en De Gaulle was de afspraak, dat premier Wilson eind februari of be gin maart een bezoek zal brengen aan Parijs Een datum is nog niet afgespro ken. Algemeen wordt aangenomen dat de mogelijkheden zijn geopend voor een nieuwe toenadering tussen Engeland en Frankrijk. Premier Wilson heeft gisteren ook nog een gesprek gehad met Dean Rusk, de Amerikaanse minister van buitenlandse zaken. Ter sprake kwamen de menings verschillen tussen de geallieerden over de Atlantische kernmacht, de betaling6- crisis in de Verenigde Naties en de plannen van Wilson in de naaste toe komst de Verenigde Naties te bezoeken De nieuwe Britse minister van buiten landse zaken, die de verslagen Walke opgevolgd, zou vanavond mr. Luns *ndtr' buitenlandse collega's aan een onderschrijven en de vakbewes.ng achi dejeuner ontmoeten Minister Lnnst keert Let van uitermate groot be]an| dat dit morgen naar Nederland terug. wel hel geval blijltt 2ijn I De werkgevers even wel hebben, zo ve namen wij. hun goedkeuring gegév omdat naar hun mening de metaalindus trie (als enige grote bedrijfstak) de dernemingsgewijze differentiatie reeds vorig jaar heeft ingevoerd. Daarbij den de werkgevers hebben overwogen, dat het niet verlenen van goedkeuring aan het toch al met zeer veel moeite be reikte interim-akkoord grote moeilijk heden in de metaalindustrie zou hebben veroorzaakt. De vakbeweging daarentegen meent, dat het niet aangaat de „metaal" op deze wijze in een (bevoorrechte) uitzonde ringspositie te plaatsen. „Als de werkge vers in de Stichting en het College van Rijksbemiddelaars toestaan, dat dit jaar ondernemingen in de metaalindustrie 4 procent extra geven, dan zou het on billijk zijn dit aan ondernemingen in an dere bedrijfstakken te verbieden", zo werd ons gezegd. (In dit verband willentwij er nog even op wijzen, dat blijkens het loonakkoord- 1964 ondernemingsgewijze differentiatie alleen kon worden toegepast, indien daar. bij de c.a o.-onderhandelingen in de betrokken bedrijfstak overeenstemming wonden bereikt). 'T'OT nu toe was het voor protestant en rooms-katholieke onmogelijk, samen het Onze Vader te bidden. De vertalingen waren te verschil lend. De verschillen werden reeds kleiner, toen de rooms-katholieke bijbel stichting St. Willebrord een vertaling gaf van het Nieuwe Testament, die veel dichter stond bij de nieuwe vertaling van het Nederlands Bijbel genootschap. Steeds sterker werd de aandrang, tot één gebed te komen. Dat ver langen leefde zowel bij vele rooms- katholieken als bij vele protestanten Nu hebben dan de nieuwtestamentici van NBG en bijbelstichting elkaar gevonden; er is één tekst ontworpen, die door beide hoofdbesturen is aanvaard Wy verblijden ons hierover. Dat wij samen nu hetzelfde Onze Vader kun nen bidden, neemt niet de verschil len weg die er zijn; maar het is niet nodig die verschillen nog te accen tueren door verschillende vertalin gen van dezelfde Griekse grondtekst Bovendien verblijdt het ons, dat de lofprijzing aan het slot van het gebed bewaard is gebleven. De rooms- kaïholieken kennen deze woorden niet in hun liturgie. Er zijn trouwens wetenschappelijke bewijzen aan te voeren, dat deze woorden niet hebben behoord tot het oorspronkelijke ge bed, zoals Christus het Zijn discipelen leerde. En toch, ook als ze een latere toe voeging zijn, zijn ze niettemin door en door bijbels. De rooms-katholieke vertalers hebben beseft, welk een warme plaats deze woorden in de harten van de protestanten innemen, en het is met hun volle instemming dat ze aan het gebed van onze Hei land blijven toegevoegd. Voor hen is het gebed ingrijpender gewijzigd dan voor ons. Door de ge zamenlijke wil, tot één vertaling te komen, en door begrip voor elkaar, is een tektst ontstaan, die waardering QELUKKIG prijzen wij ons, dat wij in onze krant van gisteren in de gelegenheid zijn geweest, dat aardige vraaggesprek met onze prin ses Beatrix te publiceren. De prinses kwam erin te voorschijn zoals ze is als een jonge vrouw met een even levendige als veel zijdige belangstelling, die zich met ernst voorbereidt op de belangrijke en zware taak die haar eens wacht Het koningschap is ook in deze tijd een zaak van gewicht. Al mag dan de politieke verantwoordelijkheid zijn komen te rusten op de schouders van de ministers en staat het koning schap buiten de woelige actuele politiek en ook buiten de strijd der politieke partijen, daarom is het niet zonder inhoud geraakt. Integendeel, juist binnen een ook naar levens- en maatschappijbe schouwing bont gekleurd volk als het onze is het politieke spel slechts mogelijk met inachtneming van het kostbare gemeenschappelijke bezit van dat koningschap. Het maakt de verscheidenheid mogelijk, doch geeft er tevens de grenzen van aan; naar algemeen gevoelen mag aan het koningschap niet worden getornd. Dat koningschap zelf heeft daarnaast almeer de inhoud gekregen van dc levende persoon. Zo was het onder Wilhelmina, zo is het onder onze koningin Juliana, en reeds zijn er aanwijzingen die tot dankbaarheid stemmen, dat het eens onder haar dochter niet anders zal zijn- De onbe vangen antwoorden in dit vraag gesprek bewezen het ten overvloede Nu onze Kroonprinses morgen haar verjaardag vieren mag, is het ons verjaardag vieren mag, is 't ons een van onze lezerskring te voegen bij de vele die haar zullen bereiken. Plaatselijk vat neerslag De Bilt verwacht tot hedenavond: Over het algemeen veel bewolking met plaat selijk enige sneeuw, ijzel of regen, en hier of daar mist. Zwakke tot matige wind uit oostelijke richtingen. Tempera turen om het vriespunt tot lichte dooi. Nadien is de zisemvijze van de regering door werkgevers en vakbeweging vi schillend geïnterpreteerd. De werkgev< varen in het algemeen van oordeel, dat minister Veldkamp bedoeld heeft elke toepassing van ondernemingsgewijze ferentiatie in 1965 onmogelijk te maken: stuurders van vakcentrales en vakbon den daarentegen meenden, dat de ge opende mogelijkheid ook voor dit Jaar olledig van kracht diende te zijn ruiter- aard alleen voor bedrijven, die haar nog niet hebben benut) en dat onder „geen 'erdere verruiming" verstaan zou en worden: geen uitbreiding van 4 pro cent tot bijv. 5 of 6 procent De werkgevers in de metaalindustrie hebben dus. blijkens het met de vakbon- afgesloten interim-akkoord, het standpunt van de vakcentrales onder schreven. De grote vraag was of ook de werkgeversvertegenwoordigers in de Is Stichting van de Arbeid de handhaving de differentiatie-mogelijkheid zouden AMSTERDAM De 24-jarij Italiaanse elektriciën A. P. heeft gistermiddag om even over half zes een mislukte gewapende roof overval gepleegd op de 70-jarige Amsterdamse antiquair L. Bister bosch, in diens zaak op de hoek St. Luciensteeg-Nieuwe Zijds Voor burgwal in het centrum van de hoofdstad. De Italiaan, die zich, voor hij door een hoofdagent van politie werd gegrepen, een dolkmes in zijn hartstreek stad, werd in ernstige toestand in het Binnengasthuis op genomen. De antiquair, die een klap met een hard voorwerp op het hoofd kreeg, waardoor hij een bloedende wond opliep, was na in het zieken huis te zijn behandeld, aanvankelijk naar zijn huis teruggekeerd. Later op de avond moest hij echter toch ter verpleging in het Wilhelmina- gasthuis worden opgenomen. overvaller, waarvan vanavond laai. niet bekend was of hij hier werkte dan wel om andere redennen in Amster dam verbleef, heeft niets uit de winkel kunnen meenemen, omdat de schoonzoon van de antiquair kort na de overval in de zaak kwam. De heer Bisterbosch, die in antieke boeken en prenten handelt, was alleen in zijn winkel, toen de Italiaan binnenkwam. De Italiaan liep op de heer Bister bosch toe en gaf hem met een hard voorwerp een klap op het hoofd, waar door de antiquair kwam te vallen. De overvaller probeerde hem te wurgen. (Voor vervolg zie pag. 7) Minister moet 20 mille aan conciërge betalen UTRECHT Het ambtenarengerecht is van oordeel, dat de 59-jarige J. van D op I januari 1964 ten onrechte is ontslagen als conciërge van de rechtbank te Utrecht De minister van justitie zal de ontsla gen concië'-e een schadevergoeding van f 20.000 moeten betalen. De heer Van D werd op wachtgeld geplaatst met behoud van pensioen omdat hij ojn. met de ad- vocatentoga's in de rechtbank zou heb ben gemanipuleerd. Bovendien werd hem onvoldoende controle op het schoonhou- van het justitiegebouw kwalijk ge-

Nieuwe Leidsche Courant | 1965 | | pagina 1