MASKERS AF DE WAARHEID vlak in hei gezicht in harde „ken uzelf- cursus Mm De kinderen van het Boshuis ZONDAGSBLAD ZATERDAG 30 JANUARI 1965 99 (Van een onzer verslaggevers) T~\E SFEER IS GELADEN, onbehagelijk. De spanning voelbaar. De mannen nemen elkaar verkennend op, als vertrouwen zij hun gezelschap nauwelijks. Een ge sprek beperkt zich tot formele plichtplegingen. In sporthemd zonder das en colbert staan ze in de grote kamer. Een fabrieksdirecteur is erbij, een bedrijfslei der van een wereldconcern en een hoge afdelingschef. „Bosses" 'uit het bedrijfsleven, die dikwijls voor hete vuren stonden, maar die hier, in deze besloten ge meenschap, onwennig hun houding trachten te be palen. Zó, in deze beklemmende sfeer, start een T-groep. De mannen zijn vreemd voor elkaar. Nóg wel. Drie weken krijgen zij de tijd elkaar te leren kennen. En die ken nismaking dat weten ze allemaal zal hard en mee dogenloos zijn. Drie weken zullen zij elkaar het leven zo zuur mogelijk maken en onomwonden zeggen hoe zij over elkaar denken. Dat alles met dit doel: verdie ping van zelfkennis. zich in een hoogst ongewone situa tie. In een normale bijeenkomst, zoals zij die in hun bedrijven dagelijks meemaken, zijn er duide lijke rollen, gedragsregels, spelre gels. De bespreking heeft een duidelijk doel (een agenda) en een leiding (voorzitter). Maar nu mis sen zij dit alles. Is het verwonder lijk dat zij zich opgelaten voelen in deze buitennissige toestand? Onverbloemd Moeilijke situaties. De man nen zullen er tijdens de cursus vele malen in worden geplaatst. Het is de enige manier om hen zichzelf te Ieren kennen. Iedere volwassene heeft zich in de loop van zijn leven een beeld op gebouwd van hoe anderen hem zien. Aan dit beeld past hij zijn gedragspatroon aan. Meestal echter realiseert hij zich niet gllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllt| T-groep voor jonge leiders j ook in ons land ^illlllllllllllllllllllllllllllilillllllllllllllllllllllllllllllilP Maar in de T-groep vertelt dat wél. Onomwonden. Dr. Alfred Marrow geeft er in zijn boek ..Behind the executive mask" (Maskers af in de T-groep). waar aan wij de gegevens voor dit verhaal ontlenen, een scherp beeld van hoe dat gebeurt. In de T- groep wordt niets gecamoufleerd. Zelfs niet de onaangename dingen. Fragmenten uit T-groep-discus- dat dit beeld veelal volkomen „Je intimideert me. Je wordt irriëel is, dat anderen hem an- agressief, zodra iemand het an ders zien dan hij meent. Maar eens met je is. Als jij de kamer dat zullen ze hem nooit vertel- binnenkomt, heb ik de neiging len. Het zou niet in overeen- in de houding te gaan staan". „Ik geloof niet dat jij een goede leider van mensen bent. Je bent wel efficiënt en besluit vaardig, maar er straalt geen warmte van je uit. Als onderge schikte zou ik graag voor een man werken, die ik ook sympa thiek kan vinden". „Het valt me op, dat je nooit recht door zee reageert. Je geeft nooit een direct antwoord; al tijd is het op de een of andere manier ontwijkend. Ik vraag me af of je dat opzettelijk doet". Zelfkennis, het is een van de meest noodzakelijke eigenschap pen, die de leider in de maat schappij moet bezitten. Daarom deze T-groep (T voor training). Vlak na de oorlog werd de me thode in Amerika voor het eerst toegepast. Bekende psychologen als Marrow, Lipitt en Lewin ver bonden er hun naam aan Sinds 1960 wordt zij ook in Nederland in praktijk gebracht, met name door het Nederlands Instituut voor Praeventieve Geneeskunde in Lei den. zij het op beperkte schaal omdat het aantal trainers gering is. Daarom heeft het N.I.P.G. ook de opleiding van trainers ter hand genomen. Twintig zullen dit jaar Ne- onder de aandacht van jonge topfunctionarissen te brengen. situatie te plaatsen, waarin van alles mogelijk is. U gaat zelf de structuur van uw groep op bouwen, u gaat uw eigen werk programma opmaken, u gaat zelf bepalen wat uw gespreks thema's zullen zijn. Mijn eigen rol zal voorlopig passief zijn. Verwacht niet dat ik u zal vertellen wat te doen, of dat ik een agenda ter tafel zal bren gen. U zult het zelf moeten doen, zonder hulp. Daarna zwijgt hij. De mannen kijken elkaar aan. Eén zegt: mis schien is het nuttig als we ons aan elkaar voorstellen. Mijn naam is Ken Rogers. Ik ben bedrijfsleider van de Rodney Hunt Machine Company. Wij hebben 1500 werk nemers Hij noemt nog een paar zakelijke gegevens over zichzelf en zijn bedrijf. De één na de ander volgt zijn voorbeeld. Er valt weer een kort stilzwij gen. Al direct bevinden de even later de groepen opdracht geeft het minst waardevolle groeps- lid aan te wijzen om op die manier een ontslagprocedure te ensceneren. Meestal wordt de stil ste en meest passieve man uitgestoten. Soms ook de man, die men niet ..nam" om zijn intimida tiepogingen. Pijnlijke momenter zijn het voor hem omdat in zijn aawezigheid over zijn ontslag wordt beraadslaagd. De uitgestotenen vormen samen een nieuwe groep, die dan gaat discussiëren over de redenen waarom elk lid is ontslagen. De trainer is er bij om hun hulp te bieden opdat zij de volle lering uit deze ervaring kunnen krijgen. "TJIE dwang tot openhartigheid brengt geladen spanning als de trainer na enkele dagen ieder van de deelnemers vraagt welke man uit de groep hij zou kiezen als compagnon en welke beslist niet. Met wie hij het liefst een gezellige avond zou doorbrengen en met wie liever niet. Wie hij het gemakkelijkst in vertrouwen zou nemen en wie niet. baar worden uitgesproken. De thode is hard en brengt het ..slachtoffer" dikwijls in een zeer onaangename situatie. Maar allen horen zij op deze manier onthullen- Hoe slecht de meesten zichzelf kennen, blijkt uit volgende proe ven. De trainer vraagt elk van de deelnemers een karakterbeschrij ving van zichzelf op papier te zetten. Anderen moeten gissen wie er achter deze beschrijving schuil gaat. Slecbts zelden hebben deze Kissingen succes: het beeld, dat de man van zichzelf voor de buiten wereld denkt te hebben komt in het geheel niet overeen met dat wat de anderen van hem kregen. buiten de deur gezet De andere die dikwijls grote moeilijkheden spreken af. dat alles wat A zegt, oplevert zal worden afgekraakt, terwijl Groepsinvlocd De groepsinvloed op het indivi du komt eveneens aan de orde. Twee leden van de groep worden al zijn voorstellen en uitspraken enthousiast zal worden gesteund. Het krijgsplan wordt uitgevoerd. B. krijgt alle instemming en gaat zich steeds vriier en opener uiten Hij is vrijwel constant aan het woord. A. daarentegen wordt afge kraakt en genegeerd en wordt steeds zwijgzamer Als A en B na afloop is verteld, dat zij als proef konijnen hebben gediend, wordt de bandrecorder afgedraaid en worden de gesprekken nog eens nauwkeurig geanalyseerd. Volgende proef. De groep van tien mannen moet zich verdelen in twee groepjes van vijf man. Dit op basis van gemeenschappelijke inte resse en sympathie. Een opdracht. lost Als de groepen eenmaal zijn gevormd, moeten zij uit hun mid den een leider kiezen. Een machts strijd ontbrandt, waaraan vrijwel iedereen deelneemt: slechts een enkeling wenst het leiderschap niet Zodra ook dit probleem is opge- -*• en de leider is gekozen, wordt een werkschema opgesteld. Maar dan komt de verrassing. De leider van de ene groep wordt overgeplaatst naar de andere. Aan passingsmoeilijkheden volgen. De groep verzet zich tegen de nieuwe leider, die zij zelf niet- heeft gekozen. Grieven worden onver bloemd geuit Men is niets ont ziend. Dat móet Ook als de trainer Succes Tot nu toe zijn de cursussen succesvol geweest. De meeste deel nemers verklaren na afloop er werkelijk Iets aan te hebben ge had. Psychologen staan verbaasd over de resultaten, over de open heid waarmee men met elkaar omgaat. Het zijn deze successen in Ame rika. die de T-Kroep-methode ook in Nederland toepassing hebben doen vinden. Het N.I.P.G. heeft al verscheidene cursussen georgani seerd. Komend voorj- r komt er weer een. En waarschijnlijk zul len er nog vele volgen. Zodra de 20 trainers hun opleiding hebben voltooid, zal het T-groep-systeem op ruimere schaal in praktijk worden gebracht. wit: Dammen 4. 46, schijf 28 Voor alle vraagstukjes geldt: wit send Is. Vooral het twi tuk lijkt hopeloos remise het onthouden waard on- ioe wit winst tevoorschijn Correspondentie voor deze rubriek te richten aan de beer A. J. Ivens, Frankenslag 69, Den Haag. PUZZEL VAN DE WEEN Kruiswoord-puzzel Horizontaal: 1. deel van de onderarm, 4. ternauwernood, 8. jon gensnaam, 12. buitenhaven, 13. platvis, 14. jongensnaam. 15. uit roep, 16. familielid, 17. jongensnaam, 18. scheik. element (afk 19. jongensnaam, 21 voorzetsel, 22. boom. 24. telwoord. 26. volk, 28 afgelegen, 31. de opperste rand van een dak, 33. woud, 34. takel scheepst/)36. boom. 38. bitter vocht. 40. stad in Texas, 41. nauw, 43. gem. in Limb., 44. zijtak Donau. 45. monddoek, 47. gravure. 49. voorzetsel, 50. stad aan de Moezel, 51. scheepsvloer, 53. boom, 55. voorzetsel. 56. een der zeven wijzen van Griekenland, 58. heks, 61. bout van een varken, 62. optelling. 64. stronkje. 66. vervoeging van een hulpwerkw., 68. kleverige stof. 69 flink en sterk, 70. fa milielid, 71 zuigbuis, 73. waakzaam. 74. boom, 75. god der liefde, 76. soort kachel. 77. bars. Vertikaal. 1. Trots, 2. uil, 3 lidwoord (Fr.). 4. plaats in Limb. 5. bidnis in een moskee, 6 hoofddeksel, 7 voegwoord (Fr 8. bou; van een varken, 9. slede. 10. keurig, 11. kruipend dier, 13. zwart agaatsteen. 14. deel van het gelaat. 17. flauw. 20. onbep. voornaamw 22. spijstafel, 23. pasgang van een paard. 25. bijwoord, 27. kruisnet, 28. werktuig om dieren te vangen, 29. bekoorlijk gelegen, 30. dier, 32. mannelijk dier. 34. familielid, 35. stad in Duitsland, 37. erwten soep, 39. Europeaan, 40. rivier in Engeland. 42. platvis, 46. meer tje, 48. geit, 51. traag van begrip, 52. bewaarder van een kerk. 54. kan men uit drinken. 56. ouderwetse damesjapon, 57. tegenstel ling van zuid, 59. soort sleutel, 60. Surinaamse pad, 61. lidwoord. 63. voorzetsel. 65 speer, 67 snoer van een hengel, 68. voorzetsel, 69. groente, 72. i Italië. 73. water in N. Brab. 74. muzieknoot. OPLOSSING VAN DE VORIGE PUZZEL Horizontaal. 1. marmer, 6. sja lot, 12. hees. 14. amen. 16. L.O., 18. ge. 19 nes. 21. ex, 22. si, 23. impasse 26 torment, 29. maat, 30. gewis, 32. odol, 33. on, 34. tp, 36. Nijl, 37. Mn, 38. r.o. 39. maar. 41 lade. 43. li, 44. toornig. 45. la, 47. slak. 49. pips. 52 eb, 54. it, 55. rit, 57. ei. 58. si. 59. rode, 61. koter, 63. tras, 65 Zaandam. 67. satraap. 69. is, 70. dr. 71. ent, 73. ei. 74 re, 75. meel, 77. mies, 79. venkel, 80. filter Vertikaal. 2. ah, 3. regatta, 4. Lexmond, 10. on, 11. klimop, 13. de. 15. witlof. 17. oman. 19. neen, 20 stil, 22. snor, 24. pa, 25. sg, 27. os. 28. ed, 31. wijn ruit. 35. patat. 37. magie. 39. mis, 40. rok, 41. lip, 42. els, 46. perzik, 48 Lienden. 50 pitriet. 51. mispel. 53. Boas. 55. Rome, 56. test, 58. Saar, 60. da. 61. ka. 62. ra. 64. ra, 66. drek, 68. teil. 72. nu,75. me, 76. Ie, 77. mi, 78. sc. INZENDINGEN Inzendingen worden derdag a.s. op ons bureau wacht. Oplossingen mogen uit sluitend op een briefkaart wor den geschreven. In de linker bovenhoek vermelden: Puzzel oplossing" Er zijn drie prijzen: een van 5.— en twee van 2.50 - VOOR DE JEUGD - VOOR DE JEUGD VOOR - VCÖR DE JEUGD VOOR DE JÊL BHoe is het met jullie allemaal? Jammer dat de sneeuw en het ijs nog maar steeds weg blijven. Uit de brieven begrijp ik wel dat Jullie nog graag eens de ijzers zouden willen onder binden en de slee voor de dag halen om nog eens heerlijk te kunnen rijden en glijden. MaarDe winter is echt nog niet voorbij en er kan veel gebeuren voor de lente begint. Moed houden maar hoor! Alleen de grote mensen hopen echt dat de winter gauw voorbij is om dan heerlijk van de zon te kunnen gaan genieten. Zij heeft ons echt de laatste tijd een beetje in de steek gelaten. Hoe gaat het met de verkeerslessen, meisjes en jongens? Als ik me niet vergis komen dc examens al in zicht. Hebben we al moeilijke repetities gekregen? Goed je best doen hoor! Wat kreeg ik deze week mooie tekeningen en versjes van jullie toegestuurd. Hartelijk bedankt hoor! Tante Jos was er erg blij mee. Deze week vind ik ze toch ook in de brieven? Niet vergeten hoor! Vergeten we ook niet onze geboortedatum in de brief te schrijven? Vooral de nieuwelingen moeten hier goed om denken. Tante Jos wil graag weten Voor we de brieven beant woorden, gaan we eerst eens kijken naar de oplossing van de puzzel. Hier komt ze: Van links naar rechts lezen we: kaasstolp, aardappel, boter ham, oliebollen, uurwerk, tui melaar, eierdop, roofdier. Vertikaal, dus van boven naar beneden, staat er kabouter. De prijs gaat naar Coby van de Kruk, Den Haag. Lang zullen ze leven!!'! Eddie Klerks. Klaziena Mete ring en Corrie Meijering van harte gefeliciteerd met jullie verjaardag van de nichten en Nu krijgen de briev Waarom schreef jij niets Hans Gerritsen, Woerden? Zo moeilijk is het toch niet? Vol gende keer verwacht ik echt een lange brief van jou hoor! Heb jij een fijne verjaardag gehad en ben jij erg verwend, Willy Groot, Alphen aan de Rijn? Je schrijft er niets over. Prachtig dat jouw vriendin mocht blijven slapen. Wat hebben jullie wel een pret jullie jarig zijn. gehad. Leuk dat jullie voor de tweede klas mochten staan. Zou jij wel onderwijzeres wil len worden? Wat kreeg ik van jou een mooie tekening Marianne v. d. Haak, Noordwijk. Waarom heb je helemaal niets geschreven? Hoe gaat het met jouw kleine lieve broer? Wanneer ben jij jarig? Wil jij een nicht worden Jannie Hogewoning, Leider dorp? Wat erg voor jouw klei ne broer? Hoe gaat het nu met hem? Jammer dat jij niet eens eventjes naar hem mag gaan kijken. Is jouw moeder weer een klein beetje beter? Hoe komt het dat ze gevallen is? Grappig die kleine hondjes. Bedankt voor je mooie teke ning. Wanneer ben jij precies jarig? Jammer dat- jullie niets I kïag"zj't hoor! Kijk koud is vinden ze dat heel fijn. Wat was dat wel een groot feest toen mamma jarig was Eddie Klerks, Rijswijk. Mmmm, wat heb jij van het lekkers gesmuld. Prachtig dat mamma zo verwend is. Prach tig dat jij zo van de films hebt genoten. Verleden week maan dag was het helemaal een groot feest. Wat heb jij mooie boeken gekocht. Ja kan er een „heleboel" uit leren hoor! Vind je ze mooi? Jullie schreven ook al niets Janneke de Klerk, Den Haag en Henneke Knetsch, Sassen- heim. Waarom niet? Zo moei lijk is het toch niet? Volgende keer beter hoor! Ook jij mag een nichtje worden hoor Irene Korevaar, Den Haag. Hartelijk welkom ningen. Hartelijk welkom bijbij de nichten en neven. Leuk de nichten en neven. In welke dat jij nog zo'n kleine lieve Ga jij graag naar zus hebt. Mag je haar weieens wat meer schrijve je voortaan goed lptter aan de beurt neer ben jij jarig en klas zit jij? Wat was dat wel een mooi gezicht al die bomen verbran den Jan Jans, Den Haag. Heb je een mooi cijfer gekregen voor de repetitie? Jouw oom verwent je maar met zo'n mooie nieuwe mondorgel. Heb je er al op gespeeld? Zorg jij goed voor de piet? Heb jij zoveel zin in schaat senrijden Cobie Jans, Den Haag? Ga jij iedere week zwemmen? Krijg je les? Hoe gaat het op school? Wat maak jij op de handwerkles? Heb je al veel met het schoolbord gespeeld? Natuurlijk mag jij een neef je worden Kees Jol, Scheve- schreven Adr> HooBcnraad. De I schooJ? Wat heb jij de brief I helpen? Heerlijk dat jij zo Lier en Eddy Hol ander. Rot- mooi gemaakt. Bedankt voordichtbij de zee woont. Wan- terdam. Zo moeilijk is het je ieuke versje hoor! neer ben jij precies jarig? mJ' Volgende keer v®r:' Wil jij een nichtie worden Wist jij ook niets Ie senrij- wacht ik echt een lange briefBabs Jo, Scheveningen? In en Sophietje Kramer. Den welke klas zit jij? Ga jij Haag? Zo moeilijk is het toen hoor! Wil jij een nicht worden dikwijls naar dc grote zee Dieneke de Jager. Den Haag?kijken'' Heb jij nog meer zus- Je moet dan voortaan echt'jes? Jij hebt de brief mooi gemaakt hoor! Heb je het *0Sc*4#0Sa<«©5WKaK#cl-<»csc*<S0Scf<Sc^^ gedichtje zelf gemaakt? Har telijk bedankt. Wist jij werkelijk niets te schrijven Ada de Jong, Delft? Zo moeilijk is het toch niet? Volgende keer verwacht ik echt een lange brief Dit is weer eens een leuke puzzel nichten en neven en hele- lijk hoor! Weet je wat jullie moeten De de namen van voorwerpen die om de cirkel staan invullen. Ze worden al lemaal van bui ten naar binnen ingevuld. De nummers geven het precies aan. Alle namen heb ben vier letters. dinsdag 2 febrx niet? Heerlijk dat jij zwemles krijgt Cobie van de Kruk. Den Haag. Gaat het al een beetje" Goed je best doen hoor! Heeft die meester veel verteld over Suriname? Jouw zusje is nog klein en kan natuurlek nog niet alle namen onthouden. Gelukkig dat ze het er zo naar zin heeft. Bedankt voor Schrijf jij voortaan als je ïe tekeningen hoor! letter aan de beurt is Marry de Jong. Scheveningen? Je kan dan ook in aanmerking komen voor een prijs. Natuurlijk mag jij een nichtje worden. Harte lijk welkom hoor bij de nich ten en neven. Wanneer ben jij ■arig? Vond jij het ook zo moeilijk >m de brief vol te schrijven Marian Keizer, Den Haag? Er was nog ruimte genoeg hoor' Volgende keer verwacht ik een „hele" lange van jou hoor! Wat kreeg ik van jou een mooie tekening Marga Klerks, Rijswijk. Hartelijk bedankt Ga jij de eendjes weieens brood brengen? Vooral als het Jammer dat jullie niets door M. VAN NTJIS-ZUIDEMA (Vervolg) „Och joh, dat is natuurlijk een torenklok hier vlak in de buurt." Bommm! O, wat klonk dat ge heimzinnig. „D'r is hier toch geen dorp!" fluisterde een ander terug. Bomm! 't Klonk toch net of het uit de diepte kwam. Bomm! Kees zijn gezicht werd iets bleker, zijn handen hield hij stijf in zijn zakken. Bomm! Wat was dat nu, waar kon het vandaan komen? Bomm! Hij zat helemaal aan de rand, het was toch wel erg don ker in het bos. Bomm! Alleen tussen de bomen door waren lichtplekken. Bomm! „Kees, pas op", fluis terde Henk, „ze komen zo!" Bomm! ,;Wie wil een glas bier!", riep een jongen die even leven maken moest om de grieze ligheid te breken. Bomm! „Da's de elfde, ik het het geteld", klonk het van een andere kant Toen werden de jongens stil. Bomm! Heel langzaam, in een wit ge waad, schoof een gedaante daar beneden door het donkere bos. daar achter nog een, en nog een en *0 ging het maar door. Tel- r weer een volgen veer tussen de bo de. Strak zat mijnheer Wils naar beneden te kijken. Droomde hij j nu? Nee, hij was toch goed wak ker, en de jongens waren er ook, hoe was het mogelijk. Toen in eens kwam er een lachje op zijn gezicht. Zouden die.... Hij keek eens naar de jongens, die allen in stomme verbazing j Maar wat v andere kant! Mijnheer „Zitten blijvi gevlogen, zijn gezicht doodsbleek nu: „Oh. daar .help oh..." Toen wilde hij wegrennen. Maar Henk. die achter hem zat, kon hem nog net bij zijn been vast grijpen, zodat Kees bovenop hem rolde. „Laat me los...oh...daar komen ze...!" Mijnheer Wils had zijn zaklan taarn aangeknipt, trok Kees aan zijn arm tussen de jongens uit. ..Kom hier jij, zo, ga daar maar zitten, ben jij nu een jon gen!" De anderen zagen al niet meer naar Kees. waren een en al aan dacht voor wat daar beneden ge beurde. (Volgende week verder) Hij schreven Krijna Kuyt, Katwijk aan Zee en Elsje van Kwaak Sassenheim. Hier komt een versje van Nelleke van Dam uit Bles- kensgraaf. Gertjan de bruggewacht. Zeg, weet je wat om 't hoekje staat? Om 't hoekje bij de gracht? Een reuze grote sneeuw pop, Die heel, hèèl vrolijk En weet je hoe hij wordt genoemd? Gertjan de bruggewacht. aller witte vriend, De grote reuzepop. Maar als het straks gaat dooien, Dan is hij spoedig op. Dan ligt er op een morgen. Wat houtskool met een Een bezem met een pijpje, En Gertjan zelf is heen. •rsje van Kea Dag meneer van 't post kantoor Wees zo goed en zorg er Dat dit versje komt met spoed Bij 't adres waar het we zen moet. Bij de nichten en neven. En vergeet 't vooral niet af te geven. Meisjes en jongens, de brie venbus is helemaal leeg. Zorgen jullie voor een volle. De letters L t/m R zijn aan de beurt. Goed je best doen met schrij ven hoor deze week en tot de volgende keer. te.

Nieuwe Leidsche Courant | 1965 | | pagina 16