Lady Churchill: Electronica in het huis van straks Blad ZIJ DE LEIDDE LEIDER KHiiüsiagiadSS tiaar Uw ervaringen met de werkende gehuwde vrouw ZATERDAG 30 JANUARI 19SS „Vacuüm-stoftechniek." Hier ziet u dan de huisvrouw met. alleen de slang. Het systeem wordt al door verschillende inrichtingen toegepast: het gesjouw en de rrie van de kostbare apparaten rvallen. Rechts: de „ontbijt- bar" en de ovenbatterij. Wel ■yEEL energie die vroeger van de huisvrouw zelf kwam (afwassen, wassen, deeg kne den, kleden kloppen en noem maar op) levert ons tegenwoor dig de electriciteit, en niet ten onrechte werd dan ook door onze lezeressen de techniek in de huishouding een stuk wel vaart genoemd. Bent u tevreden met de resultaten die de elec tronica in uw huishouding ople veren, wat gaat er in de toe komst mee gebeuren, wat zijn de moeilijkheden of de moge lijkheden? Uw redactie woonde voor U een forumgesprek bij dat In het Bouwcentrum te Botterdam werd gehouden. Ver tegenwoordigers van architec ten, de Nederlandse Huishoud- raad, de Stichting Ratiobouw, het bedrijfsleven en de KEMA in Arnhem namen de volgende onderwerpen onder de loupe: licht, geluid en apparatuur. Zij gingen daarbij uit van de situa tie in de Woning 1975, die sinds begin van het vorig jaar te zien is in het Bouwcentrum. Een bezoek daaraan, met een cri- tisch oog, bevelen wij u van harte aan! We zagen de primeur van een «'amateur»filmpje dat de toekomst zou kunnen zijn in ons huishou den: mevrouw komt thuis, neemt een duik in de koelkast en straalt in een paar minuten in de magne tron-oven het eten gaar. De fami lie zet zich aan de eet-bar, alle maal op een rijtje en geniet van de maaltijd, die overigens geen verrassing inhield: kant-en-klaar gekocht uit de diepvries. De vuile spullen gaan in de vaatwasmachi- ne, en terwijl ma nog wat reddert, kijkt pa op de video-recorder: op het beeldscherm verschijnt de visi te, die onmiddellijk wordt open- fedaan door een druk op de knop. len dansje verhoogt de pret, bij de muziek van het electronische orgel. De kinderen in hun kamers «laten we hopen dat ze hun huiswerk aan het maken zijn, dat zié je niet) kunnen via een aftap installatie meegenieten van muziek op instrument, bandrecorder of platendraaier. Moeder buigt zich even over een microfoon en in de kinderkamers klinkt het: „zullen jullie op tijd naar bed gaan?" „Ja mammie!" beloven ze braaf. Als de visite weer vertrokken is, veegt moeder de kruimeltjes bij elkaar en plugt de stofzuigerslang in de muur. Vader heeft intussen in het „technische hart" van de woning de motor laten zoemen, in de huiskamer wordt geruisloos alle vuil verwijderd door de afzuigin stallatie. Iedere kamer kan zó schoon gemaakt worden. LICHT Wat het licht betreft' niet langer één lichtpunt in het mid den, maar minstens vijf punten in het plafond, en de mogelijk heid dat licht te dimmen met de Bijvoorbeeld voor het kijken f-IET mag dan een goede oude romantische tijd geweest zijn de winterbruid van heden beleeft haar huwelijks dag op een veel comfortabeler wijze dan vroe- ger. Ze kleedt zich in een goed gestookte kamer, I slaat een kleine cape of stola van bont om haar i schouders en stapt in een behagelijk verwarmde auto en haar bruids boeket kan even weelderig zijn als dat van de lente- en zomerbruid. Voor de bruide gom met een rui me portemonnaie is er keuze te over in orchideeën. Er zijn volop phalae- nopsis, cymbidium en dendrobium- •4 bloemen bij kweker en mist. Onze koningin was tijds ook een winterbruid en in 1 die tijd kon men met moeite de meer dan honderd witte Pbala<;- nopsisbloemen voor haar boel^at bij diverse kwekers vergaren, terwijl de aanvullende oranje bloesem uit Italië moest komen. Nu bloeien deze orchideeen in massa's in de Aalsmeerse kas- Se|viaar er is daarnaast nog naar de vakantie-dia's, die een plaatsje vinden in de amuse- mentswand naast de tv, de ra dio, de pick up, de bandrecorder alles op een rijtje. Dimmen om naar de TV te kijken is niet nodig, de moderne tv-toestéllen zijn zó uitgerust dat je gerust bij dag- of kunstlicht kunt kij ken. Nietwaar, over tien jaar zal er ook overdag regelmatig worden uitgezonden. Mogelijke ontwikkelingen zijn ook, dat we apparaten weg gaan gooien als ze kapot zijn! Bij al die electrische hulpmiddelen zal de tijd- en geldrovende service in de knel komen. Bovendien gaat de indus- drukte bedrading. De electrische apparaten worden steeds kleiner, maar moeilijker met de hand te bewerken. Dit systeem bevordert ook het uitwisselen van onderde len. Een nieuw onderdeel wordt er makkelijker ingeplugd. We zullen dus in de toekomst makkelijk en veilig geconstrueerde onderdelen die vervangen moeten worden, zélf kunnen aanbrengen, zoals dat nu ook al gebeurt als de zekering doorslaat: even een nieuwe „stop" inschroeven en de zaak draait weer. Mogelijk verwacht u met mij wat meer „aftap-punten" van electriciteit in de woning? In het Bouwcentrum is daar al iets op ge vonden: een plastic strip. Vanuit een bepaald aansluitingspunt kun nen dan vertakkingen lopen met verplaatsbare contacten, onafhan kelijk van het gebruik van een stekker. Wilt u wat meer geaarde-wand contactdozen? In de toekomst zul len die waarschijnlijk niet meer nodig zijn. Kleine apparaten wor den nu al geconstrueerd met een ingebouwde veiligheid, en zo'n duobele beveiliging voor alle elec trische apparaten, daar gaan we naar toe. Op het ogenblik is de KEMA niet erg enthousiast over doe-het-zelf-praatjes of verhaaltjes in de electriciteit. Zo gauw er een drie-aderig snoer aan te pas komt, i de Wat het geluid betreft, er werd ter vergadering een lans gebroken om de geluidsisolatie te verbete ren. Ir. H. van Bremen van Ratiobouw verzekerde, dat dc iso latie zeker 70 pet. beter kan zijn, zowel de geluiden van buiten, als de geluiden binnensbuis (flat- bouw!). In de woning 1975 is ook een technisch hart Het idee kwam hier van een vrouw: u weet wel, er zit een motor in de mixer, de koffiemolen, de wasmachine, de centrifuge, de... vul maar in alle spullen die je zou kunnen aan schaffen. Het idee was: een moe der-motor in het technische hart, waarop je alle mogelijke apparaten kunt aansluiten. Nu gebeurt dat met die afzuiginstallatie. Het is een soort van dieselloc. Philips wil van dat principe uitgaan met een hi-fi installatie die dan later uit te breiden zou zijn. Een soort moeder versterker waarover het geluid van TV, radio, grammofoon etc. komt. Ook de vormgeving en de normalisatie van de apparatuur zullen aan veranderingen onderhe vig zijn. De vertegenwoordigster van de huisvrouw pleitte meteen voor een praktische vormgeving van de huishoudelijke apparaten: de koel- en vrieskast zo klein mogelijk, bijvoorbeeld, zodat er zoveel mogelijk apparaten een plaatsje kunnen vinden. met kalkhoudend water. Over weegt u de aanschaf van een droogtumbler, neem er dan zo'n onthardingsinstallatie bij, anders krijgt u gegarandeerd klachten over uw apparaat en de resultaten van de electronische arbeid. Ook de bevochtingsinstallatie kan over dat technische hart lopen, daar komen we in een uitgebreid arti kel rog eens op terug, het heeft te £EN VROUW kan het leven gronde richten. Zij kan zijn thuis tot een veilige haven maken of tot een hel. Lady Churchill wijdde haar krachten aan het welzijn van haar man, het was haar bijdrage tot zijn groot heid dat zij de ongetemde wist te temmen. „Clemmie" compen seerde zijn ongeduld, haar rust vergoedde zijn onstuimigheid. De man, die voor weinigen respect had, luisterde naar haar helder oordeel, en niet zelden ging hij af op haar inzicht en vrouwelij ke intuitie. Zonder zijn Clem mie was Sir Winston niet de man geworden, die de wereld gekend heeft. Sir Winston was de eerste staatsman die de Nobelprijs had gewonnen, en in luisterrijke be woordingen werden zijn verdien sten geschilderd die Clementine aanhoorde in naam van haar echt genoot die op de Bermuda-eilan den een vergadering met staatslie den bijwoonde. Met heldere stem las ze de passage voor uit de rede van haar man: „De macht van de mens is op elk gebied toegenomen, maar niet de macht over zichzelf'. Toen Clementine ging zitten kreeg ze een donderende ovatie. Later op de avond hoorde ze met haar dochter Mary het lied, dat door alle aanwezigen werd overgeno men van de studenten die het aanhieven: „Oh my darling, Oh my darling. Oh my darling Cle mentine". Op dit moment kon de koele, rustige grijze dame haar tranen niet bedwingen. aanhoren: „een lawaaierig, schaamteloos, vechtlustig en eer zuchtig mens". Winston was eer zuchtig. maar zijn moed en die van zijn vrouw dreef hem naar de top. Zijn toespraken repeteerde hij met Clementine, en bemoedi gend streed ze mét hem tegen zijn stotteren. Haar liefde kende de wervelstorm van ideeën, die achter het blanke voorhoofd en de rossige kuif woedden. Als hij trachtte het Lagerhuis in het openbaar toe te spreken en er alleen wat sissende klanken tevoorschijn kwamen, zochten zijn ogen Clementine die op de tribune toeluisterde. Zij moedigde hem glimlachend aan waarna hij zijn standpunt helder uiteenzette. Zijn eerzucht deed hem dorsten naar complimenten, en Clementine gaf hem hulde, maar ook intelli gente en opbouwende kritiek. „Te onstuimig en ingewikkeld" was niet zelden haar commentaar in hun jonge jaren. Churchill was dol op gevaar zij trachtte hem Zij moest zie meten. De enige minuten oud. toen de eerste luchtaanval op Londen kwam. Winston liep naar de bui tendeur en staarde naar de hemel. Clementine holde achter hem aan: „Winston, je moet anderen het goede voorbeeld geven" r de schuilkelder. „Eerzuchtig" ■üii-ftii-ir-ft-iiyCÜirirtrÏTÜiiïiirü-üix-ü-üin Clementine en de kinderen Churchill moesten niet alleen le ven in de schaduw van zijn schijnsel, maar ook de spetters opvangen en zich schroeien aan de hitte van zijn levensvlam. Na de eerste dagen van haar huwelijk moest Clementine het oordeel van haar vrienden over haar man EXTRA Gepleit werd ook voor een extra- groep in de meterkast, waarop de was-apparaten kunnen worden aangesloten. Kunt u in uw huis niet voldoende electriciteit aftap pen (wassen met licht op en electrische verwarming aan b.v., of twee electrische kacheltjes aan als je samenwoont) dan adviseerde KEMA over te gaan tot het ge bruik van 16 amp. zekeringen Wel moet de installateur er even bij komen om de pasring te verwisse len. In het technische hart van de Woning 1975 zijn voldoende groe pen aanwezig. Alles wat met ge concentreerde energie te maken heeft, is daar bijeen gebracht. We zagen de gasmeter, de afzuiginstal latie. de wateronthardingsinstalla- tie die beslist nodig is in gebieden Toen na de uitslag van de al gemene verkiezingen in 1945 bleek, dat de Britten hun oor logsleider opzij hadden gescho ven, at het echtpaar Churchill te samen. Hij zweeg. Zij keek hem aan en zei: Misschien is dit wel een vermomde zegen!" Tegenstand en beledigingen had ze met hem beleefd, hoogtepun ten van roem en eer. Ze haalde hem weg van het terrein van zijn overwinning en nam hem mee op reis. Zo kon hij zich con centreren op zijn geschiedschrij- Afstand Haar afstand-nemen-therapie werkte. Churchill bleef de oude bulldog die tot leiderschap bereid bleef: op zevenenzeventigjarige leeftijd had hij opnieuw de teugels van zijn land in handen... Zei Winston: „Mijn lieve vrouw heeft me terzijde gestaan en een zeer groot en actief aandeel gehad in mijn overwinning". Deze week kreeg Lady Clemen tine een boodschap van de Franse president, die verklaarde dat haar overleden echtgenoot de grootste was in het grote drama der Twee de Wereldoorlog. Clementine was het, die Church ill gedurig aanspoorde om met De Gaulle op goede voet te leven. Zij stelde Winston voor, tijdens hun intuïtief, dat de Fransen zijn basterd Frans zouden waarderen en het was een groot succes. Als vrouw en moeder voorspelde ze ook dat het grootste verlangen van de thuiskomende troepen hui zen zouden zijn. Daarop sprak Churchill „We moeten huizen heb ben. Een half miljoen jonge man nen wil trouwen". Het geheim van het welslagen van de mens Win ston Churchill lag ongetwijfeld voor een belangrijk deel in de bijdrage tot zijn huiselijk geluk en de inspiratie die Clementine haar man schonk. Zij verzonk niet in zijn bruisende persoonlijkheid maar bleef die ze was: de bezie lende kameraad door dik en dun. Every inch a lady, bovendien praktisch van aard. DE HELE Open Brief is een rijstebrijberg, dat weten we zo langzamerhand. Ontzaglijk leuk. maar - niet na te komen. Moordend als je in de persoonlijke beantwoording niet gewoon een nunt zet af en toe. Iemand schreef me eens- De Open Brief lijkt me soms iets om ..bah" tegen te zeggen nou, 't is niet ^waar, integendeel, de Open Brief is iets om hoera tegen te zeggen, maar weet u, dat hoera blijft je soms in de keel steken omdat er zo veel is. Ik ben blij dat er zo veel is En tegelijk maakt dat toch dat ik zucht onder mijn ontoereikend heid. Veel onderwerpen, veel pro blemen tengevolge van eerdere problemen, veel gedachten naar aanleiding van andere gedachten. Duizend, duizend wegen. En bij dat alles een vurig hopen dat we elkaar door duizend woorden heen verstaan. SOMS. en dat is nu. wou ik wel eens. dat ik niets behoefde te zeggen. Dat ik. zoals ik juist aan goede vrienden heb gedaan, een fotootje kon sturen. Bij wijze van: we hebben nu wel veel diepzinnigs te zeggen, maar moet je nu eerst eens even zien zeg: dat zijn wij, terwijl we in het zwembad sprin gen. Crazy hè? En hier heb je Pa, die duwt de boot af. En hier onze hond. toen de kinderen Roodkapje en de wolf opvoerden, zie je zn hoofddoek? Hij wou helemaal geen wolf zijn en gromde vervaarlijk, wat het juist schitterend maakte. En hier... En dan door het samen zien en samen lachen toch éven diep-be- vriend zijn als door het samen praten. Ja, dat wou ik. Dat ik u kon zien en met u spreken. Soms denk ik: wie zit daar achter die brief'. Kan ze lachen, kan ze zich sLaplachen? Komt ze stralend een kamer binnen, vol belangstelling? Weet ze te luisteren, weet ze te troosten, wie is zij naast de zinnen in deze brief? Zij schreef me over hoge onderwerpen. Heb ik de vorige keren goed geantwoord? Hob ik haar richting uit geant woord, of is de pen er als het ware met mij vandoorgegaan, is er heel iets anders komen te staan dan de bedoeling was? En waar is zij nu? Is ze teleurgesteld, of staat ze voor een puzzel? Is zij tevree en toch ook weer niet helemaal gerust? Moeilijk. Och, kon ik nu maar iets anders sturen, iets waar door we bij elkaar zijn en waar van zij voelt: zó is het *>ven eoed. i goed als diepzinnig bomen ket niet volgens hun natuurlij ke groeiwijze worden gebon den. Niet alleen dat de boeket dan voor de bruid te zwaar zou worden, maar er zou bij het telkens neerleggen van de bloe men veel kans bestaan op knakken of breken van de stelen. Draad is dan ook onont- de winterbruid. beerlijk bij het opmaken van Anjers zijn er het gehele jaa moderne bruidsboeket, door en ze behoren nog altijd de ,ijn hoofdiaak is en tot de sterkste, hoewel a g djc moet aanpassen bij het zaagde bruidsbloemen. Maar a s mode, yan hct toilet Voor een zc. in plaats van met aspjiiagus langwerplf modci boeket wordt of adiantum, met glazende cro dikwljls handvat tonbladeren worden afg^rkt. krijgen ze een veel moderner cachet. .als vm uc h«.o Lelietjes van dalen zijn ook m00iste boeket wordt het gehele jaar verkrijgbaar en lukking ais hij scheef wordt ze behoren nog altijd tot de Kehouden cf te ver vooruit favoriete bruidstooi voor het wordt gedragen. Het moet gebogen handvat ardoor dc bruid bloemen zowel in de hand de pols kan dragen. Het i aantal varieert van 80—100 stuks, naar gelang van de leng- i het figuur i ouat-n "i »>-■ --- ;dt gedragen. Het moet te gen de stof rusten en dicht onder de bloemen worden vast- i de bruid. gehouden. Bekwame binders weten ech- Staakje ter ook van gewone hyacinte bloempjes en freesia's. ja zelfs Heel neia dubbele witte trosnarcissen de bloemist bekoorlijk boeket te bin- het toilet t« den, dat in uiterlijk schoon onder behoeft te doen voor kostbare schikking. Ook van figuur witte cyclamen, dito azalea- een ondergrond bloemen en de bolbloem eucha- kriebelig ris weet de moderne binder een kleine charmant arrangement te ma- roomkleuL ken. sneeuwwit. Stephanotis heeft langzamer- dean°ker te"doen"sellHnen hand de schaarse oranjebloesem ^uur slanker te doen schijnen als finishing touch vervangen. Voor eb" ketfe en voo" een S^S^ficKES «f&A. 8«n forse met oranjebloesem, bloementooi. i„ie Het eebx'ui Heel belangrijk is dus v - om het model zien, alsmede 1 de stof te krijgen. alle gegevens over het de draagster. Tegen rond van kant of een patroon raadt hij Kleine bloemen aan. tegen roomkleur gebruikt hij geen cnemnwiit o»n S-vormige lijn hoewel aeze laatste aan ais bruidsbloem historie heeft ge- bloemen maakt. h°' Draad loemeniooi. Het gebruik van gekleurde oioemen was vroeger taboe nog houdt menige bruidegom -'•"u aan het symbolische wit, maar als hij het met rode rozen wil zeggen, dan zal^ niemand zich daar n de bloemen van een bruiusooc- A. C. MULLER-IDZERDA Vrouwen werken, en organiseren daarbij hun huishouden. Hoe? Uit de brieven die wij kregen blijkt wel, dat er vele gehuwde vrouwen zijn, die het héérlijk vin den er bij te werken! Het feit uit de dagelijkse sleur van de huishouding te zijn montert hen op en doet hen met frisse moed de dagelijkse bezigheden ver richten. Dikwijls hebben vrouwen vóór hun huwe lijk veel geleerd (b.v. on derwijzeressen, verpleeg stersapothekers-assisten ten) en dit slechts enkele jaren in de praktijk kun nen brengen. Daarom is het zo prettig om ook in het huwelijk in staat te zijn het beroep uit te oefenen waarvoor men vaak lang geblokt heeft. „Zeker al tien jaar werk ik als onderwijzeres samen met een collega, een gehuwde vrouw, moeder van twee dochters," begint de brief van inej. M. M. te V. „Ik heb grote waardering voor haar Als collega staat zij steeds klaar om schoolkwesties uit te praten. Zij heeft een frisse kijk op haar werk. Thuis organiseert zij, samen met haar man. de huishouding zó dat ieder een vaste taak heeft. Haar oudste dochter (negentien jaar) zegt tegen haar moeder: „U bent een reuze-moeder, ik kan alles met U bepraten." Ook waar deert het meisje het dat zij vaak zelfstandig mag koken of een huishoudelijk kar weitje mag opknappen." Echt nodig Mevr. J. v. d. B. te B. Uw adres?) schrijft: „Waarom zou een vrouw niet wat gaan werken, als thuis de dagen niet gevuld zijn. Ik zelf ben als gehuwde vrouw weer als verpleegster gaan werken voor drie dagen per week. In het ziekenhuis waren ze reu ze blij er voor enkele dagen een gediplomeerde kracht bij te hebben. Zelf vond ik het heerlijk, te weten echt nodig te aijn en iets voor de zieken te kunnen doen" aldus onze lezeres. Uit noodzaak begon mevr N. S. te A vijfentwintig jaar geleden een modevakschool. Nu is ze erg dankbaar dat zij dit werk doet. „In het begin van die periode van lesgeven werd er weieens smalend naar mij gekeken, omdat ik behalve mijn gezin te ver zorgen, ook nog moest les geven. Maar wat ben ik blij en dankbaar dat ik de gave en gezondheid krijg, dat ik iedere dag dit werk doen mag! Juist nu de kinderen het huis uit zijn en hun eigen gezinnetje hebben is het heerlijk nog midden in het volle leven te staan, en steeds met jongeren om te gaan: Ik vind het ook fijn de meisjes iets te leren, ivaar ze hun hele leven profijt van hebben. Vele meisjes kómen met problemen naar me toe, en samen proberen we ze dan op te lossen. Mijn onder vinding als gehuwde wer kende vrouw is: Het houdt je fit en je krijgt, een gezonde kijk op het leven!" Te klein Een nare ervaring had mevr. P. te R. Zij schrijft: „Al ben ik dan zelf geen werkende gehuwde vrouw, toch kan ik er wel iets van zeggen. Mijn buurvrouw heeft een poosje drie dagen per week gewerkt. Haar kin deren waren toen acht, negen en elf jaar. De kinderen in de straat wisten gauw wan neer moeder niet thuis was; ze werden zó geplaagd dat ik zei: „Als er wat is, kom maai bij mij". Zelf heb ik er nooit iets van tegen de moeder gezegd, maar zij begeep toch wel dat haar kinderen nog te jong waren om, al was het dan maar drie dagen per week, aan hun lot overgela ten te worden. Nu werkt zij er niet meer bij, wellicht probeert ze het nog eens als de kinderen groter zijn" Ongezellig „Ik ben al jaren in een groot bedrijf werkzaam," al dus mej. C. P. te D., waar tevens tientallen gehuwde vrouwen werken. Ik heb in al die jaren deze vrouwen goed kunnen observeren. Sommigen zijn er, die hun (kleine) kinderen bij de moeder brengen. Anderen vinden dat hun kinderen zich zelf maar moeten vermaken, en dan vaak op straat, dat begrijpt U. Van de opvoeding komt weinig terecht. Het is voor de man en kinderen toch ook wel erg ongezellig als moeder 's avonds nog allerlei huishoudelijke kar weitjes moet opknappen. Ik vind dat als de vrouw werkt het huisgezlin toch enigszins wordt ontwricht" (maar dat is een mening, en géén erva ring!). Uit den boze „Wanneer men moeder van een gezin is, en de man werkt, vind ik het-er-bij- werken van de vrouw uit den boze." begint de brief van Mevr. A. M. te N. (uw adres?). Mocht de man inva lide zijn, of de vrouw wedu we: de sociale voorziening is er toch ook nog. Wanneer men de tering naar de nering zet. kan men nog dankbaar zijn. Ik zelf ben weduwe en heb vier kinderen thuis, waarvan er twee werken. Ik krijg ook een weduwe-pen sioentje. Om me enigerlei luxe te verschaffen, zou ik beslist niet buitenshuis gaan werken. Want de kinderen moeten een thuis hebben en een moeder heeft een taak die zij niet mag verwaarlo zen. „Mocht het financiëel noodzakelijk zijn, neem dan een kostganger, adviseert de ze lezeres nog. Mevr. B. te G. schrijft: „Toen mijn vader door ziek te niet meer in staat was om te werken, konden mijn ouders nauwelijks het hoofd boven water houden. Mijn moeder is toen als werkster er op uit gegaan om kanto ren schoon te houden (zij was toen al een eind in de vijftig!. (Wat waren we blij als moeder 's zaterdags met haar eigen verdiende geld thuis kwam! Nu is het ge lukkig niet meer nodig, maar kunt U begrijpen dat ik nog altijd diep respect heb voor mijn moeder, die toen het móést, zo moedig aanpakte! Na mijn huwelijk ben ik niet blijven werken, maar als het nodig mocht worden, aal ik net als mijn moeder niet aarzelen, en er op uit gaan. Voor mijn moeder een diep gemeend saluut!" eindigt UIT DE KINDERMOND Mamma heeft vertel.1 dat alles van dc Here komt. ook liet eten. Elke luistert aandachtig: opeens keert ze de resten van haar boterham in het broodmandje om en zegt: „De korstjes kan de Here wel terugkrijgen." Mevr. A. B. te T Mijn kleinzoontje had op dc t.v. de opening van de Staten-Gene- raal gezien. Dc Koningin droeg toen een hoedje met van die wapperende veren. „En Kees, heb je de Koningin sezien?" vroeg ik. ,Ja, ze zat in de Bijhei te lezen, en haar haar waaide zo!" Mevr A. I! te Z. selijks En daar gaat de Brief dan maar weer. Ik geloof: allereerst met excuus. De vorige was te moeilijk, te innerlijk en tegelijk te uit- schieterig. Als je zo doorgaat, gaat je doorzichtigheid weg, zei ik tegen mezelf. Je had heel gewoon kunnen zeggen: zomaar doen, doen voor je je realiseert wat je doet, maar met je blijde hart doen. dat is nu: gij zijt het zout der aarde. Dat is al: leven. Nu niet meer doorpiekeren of je wel bewust leeft, goed leeft, met overgave leeft. Leven. Een blij richtingsge- voel hebben omdat je Jezus lief- hebt, dat is leven. Dat is in ieder geval: vandaag leven. Want morgen kan je moeder sterven of je man kan een been afgereden worden of je kind blijkt ongeneeslijk ziek, en dan moe', je het weer opnieuw vinden. Morgen kan er iets tussen jou en een ander verdorren, wij mensen zijn van onszelf dikwijls verliezers. Morgen kun je in een soort windstilte van de geest komen, waarin je niet meer wilt vechten of denken, morgen kun je zeggen: laat mij nu maar. God sta ons bij! zul je zeggen, als dat gebeurt. En God staat je bij, dat heeft Hij beloofd. vinden. En de dominee die je bezoekt, zal het opnieuw moeten vinden, en je buurman en je mede kerkmens zal erom moeten worste len cn het vinden. Niet het al hebben en het je in de oren toeteren, maar het met je vinden. „Hebt elkaar lief, zoals ik je heb liefgehad". Daarom is het soms toch jammer als iemand moet zeggen, met nadruk, gelovig te zijn maar buitenkerkelijk. Zijn er nu niet veel te weinig mensen om u heen, zou ik willen zeggen, die met u het heil willen vinden, die met u weer sterk willen worden als u kracht vergaart? Is het soms niet nodig dat wij hand in hand wandelen? Trekken we de een die valt niet snel weer op? Waden wij niet dikwijls door een stroom, en één van ons stapt door een kuil, voor hem is de weg zo diep, zo verstikkend en verbijsterend, dat, hadden wij niet hand in hand gewandeld, hij zou zijn omgeko men? Zulke mensen zie ik niet in de kerk, zegt u. En helaas hebt u maar al te dikwijls gelijk, zo zijn we niet voor elkaar. Als er iemand valt, vliegen we naar elkaar toe om te roddelen. Als iemand in nood en twijfel stikt, kopje onder gaat, laten we hem zijn briefje sturen waarin hij bedankt voor het lidmaatschap van zijn kerk. Denkt iemand hardop door, wat verder dan de meesten, dan heet hij al gauw extreem of non-conformist. Dat is dan voor de dominees. Die mogen vennen en draven. Een vriend van me zei eens: ik heb negentig noodgevallen in mijn wijk. Als ik ze goed wil doen, kost één geval me een week. Ik zou dan, zo er niet meer bij kwamen, over twee jaar klaar zijn. Maar natuurlijk moeten ze allemaal vol gende week behandeld worden. Behandeld, ja. Dat is een mooi woord. Er waren te weinig „kerk mensen" die de hand toestaken. Dat geeft ons dan een kleine _.oep buiten-kerkelijken die er alles van begrijpen maar wier handen leeg blijven. Zowel om te geven als om te krijgen F\AT HOEFT allemaal niet. Ik zit hier twee brieven te beant woorden. en ik kom weer op hetzelfde uit als de vorige maal: het hoeft niet Als je maar niet bang bent lief te hebben. Dan ben ie misschien niet altijd zo zeker van je zaak best. dan maar niet. Van de mens uit gezien is Jezus* kruis ook een misverstand. Alleen van Gods kant is alles helder, doorlicht: liefde.

Nieuwe Leidsche Courant | 1965 | | pagina 15