PRINSES BEATRIX: bewust voorbereiden op toekomst als koningin Enkele uitspraken Openhartig gesprek op „Drake steijn" s VRIJDAG 29 JANUARI 1965 ..Zoveol mogelijk proberen te begrijpen. Zoveel mogelijk zien en zo veel mogelijk te weten komen. Daarvoor wil ik de tijd en de vrijheid, die ik op het ogenblik heb, gebruiken. Ik wil nu die dingen doen, waar ik later niet meer aan toe kom. Dat lijkt misschien een nogal negatieve be- nade ring van de voorbereiding op het koningschap, maar zelf zie ik er toch wel degelijk lijn in. Ik zou me niet zo breed oriënteren als ik niet wist wat er later moet komen. Het is onvermijdelijk, dat je daarmee bij alles wat je doet rekening houdt. Ik zou bijvoorbeeld niet iets aanpakken wat er lijnrecht tegenin ging". is voor mij het begin geweest van de ..Europese Werkgroep". Inmiddels heeft de Werkgroep al weer twee jaar ervaring opgedaan en is het bestuur tot de conclusie gekomen, dat het nuttig is als de Werkgroep zich vooral richt op het vrijwilligerswerk in en voor de ontwikkelingsgebieden en zich minder concentreert op korte Werk kampen in Westeuropese landen, waar veel organisaties op dit terrein al goed werk doen. Binnenkort gaan er waar schijnlijk vijfentwintig vrijwilligers naar Perzië. waarvan enkelen gaan werken in Dousadj. het door de aardbe ving verwoeste dorp dat door de werk groep is herbouwd De vrijwilligers zullen in de tweede fase Geestdrift voor het jongerenwerk H.K.H, Prinses Beatrix hoopt komende zondag 27 jaar te worden en aan de vooravond van die verjaardag heeft zij op „Drakesteyn" een openhartig gesprek gevoerd met een verslaggeefster van het ANP. Onze kroonprinses heeft in dit onderhoud vele zaken, die haar bezighouden aangesneden en zy toont zich opnieuw een jonge vrouw, die eerlijk en open naast haar medemensen wil staan en die zich bovendien bewust is van hetgeen zij als haar plichten tegenover die medemensen ziet. Wij zijn verheugd, dat wij dit interview op deze pagina aan onze lezers kunnen aanbieden. Prinses Beatrix heeft in haar werkkamer op Drakesteyn een boekenkast, waarin de meest-uiteenlopende werken te vinden zijn. Met het programma van de Olympische Spelen in Tokio uitgevouwen (zij bewaart aan haar bezoek aan Japan zeer prettige herinneringen) poseer de de kroonprinses voor ANP- fotograaf Gé van der Werffdie ook de andere vier opnamen op deze pagina voor zijn rekening Zo schetst Hare Koninklijke Hoogheid prinses Beatrix vlak voor haar 27ste verjaardag in een gesprek met een verslaggeefster van het ANP haar leven als kroonprinses of om de officiële term uit de grondwet te gebruiken als ,.de vermoedelijke erfgename van de Kroon". Hoe verder de twee en en half uur verstrijken, die zij voor dit bijzonder openharige gesprek in haar gezellige werkkamer in ..Drakesteyn" heeft uit getrokken, hoe duidelijker het wordt, dat dat ..profiteren van de vrijheid" het tegendeel betekent van „een vrij leven tje". Haar dagen zijn zo gevuld met be sprekingen. studie, vergaderingen en officiële verplichtingen, dat zij aan haar hobbies (sport, boetseren, paardrijden serieus op: „Het wordt misschien niet helemaal een volledige dagtaak, maar toch zal ik. ook in mijn particuliere leven, een heleboel dingen die wel erg gezellig of interessant maar niet noodzakelijk zijn, een beetje opzij moeten schuiven". STUDIE Desondanks ziet zij ook dit werk meer als een persoonlijke oriëntatie dan uit sluitend als een voorbereiding op haar toekomstige positie. Die voorbereiding speelde wel een rol toen zij in Leiden haar studierichting koos. maar gaande weg is zij van haar studie gaan houden om de studie zelf en niet om het profijt dat ie er later van zou kunnen hebben. Prinses Beatrix heeft, zoals bekend, wel eens een zitting van het Nederland se parlement meegemaakt. Verder houdt ze de Kamerbesprekingen voornamelijk bij door het lezep van krantenverslagen en door gesprekken over bepaalde on derwerpen. De vergaderingen van de Raad van State woonde ze tot nu toe slechts bij wanneer er bijzondere on derwerpen aan de orde waren. Heel interessant en leerrijk heeft de Prinses indertijd haar studiebezoek aan de internationale organisaties in Straatsburg. Parijs. Luxemburg en Brussel gevonden. Ze heeft niet genoeg tijd om de ontvyikkelinger. van de EEG en de NAVO in deze vorm bij te blijven houden, maar in ieder geval is het voor haar wat gemakkelijker ge worden om deze zaken zij het dan wat meer uit de verte te volgen, nu ze de organisaties van dichtbij heeft gezien en de mensen die er werken heeft ontmoet. WERKGROEP Helemaal „particulier" beschouwt de Prinses haar activiteiten in de Europese Werkgroep en de Stichting Zilveren Jeugdcentra. Als ze daarover praat, kent haar enthousiasme geen grenzen. De verwijten die haar wel eens worden gemaakt, dat ze zich te veel inzet voor en te ver gaat in dit jongerenwerk, waarin zich uiteraard ook wel eens conflictsituaties voordoen, wuift ze ge decideerd opzij: „Ik vind dat ik iets echt honderd procent, met hart en ziel, moet kunnen doen. Dat is gewoon nodig voor mezelf." „Bent u niet bang dat er toch een "eind aan moet komen als u Koningin „Ja, natuurlijk. Maar ik denk dat ik tenen die tijd toch te oud voor de Werkgroep zal zijn en het al lang aan Jongeren zal hebben overgedragen. Als ik nu geroepen zo - van mijn moeder i 8 tijd. i de grootste proble- i 1961 in Toulousr zullen in de tweede fase van dit project gesteund door de FAO en de NOVIB, proberen om er de landbouw weer op gang te brengen. Het is niet onwaar schijnlijk. dat dit project wordt gecom bineerd met dat van de Wereldraad van Kerken die in de omliggende dorpen opgeveer hetzelfde doet. OPGAVE Als de allermoeilijkste opgave van de groep ziet prinses Beatrix het betrekken van jonge mensen in het werk. voorop staat hierbij de vrijwillige bijdrage. Wij moeten allen de problemen zien en weten wat er omgaat in de wereld, maar daar mogen we het niet bij laten. Projecten willen we als. het ware zo opdelen, dat de concrete Inzet van ieder individu, die zich geroepen voelt de verantwoordelijkheid mede op zich te nemen, ook werkelijk bijdraagt tot het lenigen van nood. «Want nood heerst immers zowel in eigen land als overal ter wereld.) Adoptie van een bepaald project of een vrijwilliger, spreekt bijvoorbeeld veel meer aan dan het storten van een tientje op een giro-rekening. Het is ook daarom, dat de Werkgroep haar acties voortaan waarschijnlijk meer op plaat selijk dan op nationaal niveau zal gaan Werkgroep krijgt bijvoorbeeld geen fi nanciële steun van de Europese regerin gen Op de duur hoopt ze wel enkele projecten te kunnen uitvoeren op ver zoek van of in samenwerking met internationale organisaties, dié dan ook voor het benodigde geld zorgen, maar op het ogenblik is ze nog helemaal afhankelijk van giften. Niet alleen dc vrijwilligers die wer ken in de ontwikkelingsgebieden, maar ook de vrijwilligers aan het thuisfront hebben volgens prinses Beatrix een belangrijke Jaak. omdat zij het zijn die de anderen moeten helpen. Aan de organisatie is het eén kader te scheppen waarin zij actief kunnen zijn, door het werk uit te dragen en door duidelijk te maken welke mogelijkheden hier voor edere jonge Europeaan, ongeacht, zijn levensbeschouwelijke of politieke opvat tingen. liggen. Hoeveel prinses 3eatrix ook van het jeugd- en ontwikkelingswerk houdt, toch richt zij bewust haar aandacht ook op een veel breder terrein. Terwijl ze haar hond Joris, die bijzonder tevreden kijkend aan haar voeten ligt. over zijn goudbruine kop strijkt, denkt ze even na over de duidelijke formulering van het hoe en waarom. Dan zegt ze peinzend: „Al heb ik een vrij druk leven, toch vond ik dat ik mijn tijd beter kon indelen en er wel wat bij kon doen. Het heeft een jaar geduurd, voordat ik een vorm had gevonden waarin een combinatie van theorie en praktijk mogelijk was. Ik heb nu zitting genomen in de vergade ringen van de Nationale Raad voor Maatschappelijk Werk en de Academi sche Raad. Eerst wil ik alleen meeluis teren en me inwerken in de problemen door de stukken te bestuderen en de mensen die het werk doen te leren kennen, om me. als ik er een beetje in zit, nader op de praktijk te oriënte- Het maatschappelijk werk en eigenlijk alle sociale aspecten van de maatschap pij boeien de Prinses uitermate. Daarom behoudt zij zich ook de vrijheid voor om bijvoorbeeld na een aantal maanden eens een ander onderwerp bij de kop te nemen Zelf beschouwt zij het als een groot experiment. In ieder geval hoopt ze dit soort werk een paar jaar te blijven doen: ..Het lijkt me geweldig" zegt ze enthousiast „om de verschillende schakeringen in Nederland te leren kennen, mensen in hun werk te ontmoeten, te weten hoe ze denken, waar ze vandaan komen, waarom ze het doen., hoewel het in de praktijk meestal meevalt, heb je toch bij offi ciële bezoeken de neiging om wat aan de oppervlakte te blijven en ik geloof dat ik een heleboel dingen beter zal kunnen begrijpen als ik ze van binnen uit kan volgen, al verbeeld ik me helemaal niet, dat ik nu alles zal gaan doorgronden*. Ze trekt bij haar dagindeling dus lieel veel tijd uit voor deze nieuwe activi teiten. waarmee ze in december is begonnen. Uiteraard wil dat niet zeggen dat zij haar andere verplichtingen ver waarloost. De vraag, of zij het drukker heeft gekregen voor wat haar represen tatieve optreden betreft, nu prinses Irene er niet meer is, beantwoordt ze ontkennend. Vroeger, toen de twee Prinsessen nog studeerden, verdeelden ze hun taken vaak onderling en vingen zc ook veel voor elkaar op. Maar in de loop der Jaren kregen zij elk hun eigen „gebieden", een meer vastomlijnde be langstelling voor bepaalde onderwerpen. De persoonlijke interesse van prinses Beatrix gaat, sinds zij in 1956 haar In het onderhoud met een ANP-verslaggeef- ster kwam prinses Beatrix tot enkele opmer- kelijke uitspraken. Over zichzelf en over haar kijk op het leven. „Ik vinddat ik iets echt honderd procent met hart en ziel moet kunnen doen. Dat is gewoon nodig voor mezelf." „Men zei (over haar oproep tot de Europse jeugd): Dat zegt ze nu allemaal welmaar wat doet ze er zelf aan? Dat heeft me over een heel grote drempel heengeduwd." „Het lijkt me geweldig om de verschillende schakeringen in Nederland te leren kennen, mensen in hun werk te ontmoeten, te weten hoe ze denken." „Ik vind het vrij onzinnig om alles wat laatste mode is, meteen precies op te volgen." 1 „Vroeger was ik er helemaal ondersteboven van als ik een toespraak moest houden. Ge lukkig is die plankenkoorts nu grotendeels over." „Je kunt soms vermijden mensen aanstoot te geven of te kwetsen, ah je kleine dingen weet." 1 „De pers bemoeit zich veel meer met mijn privé-leven dan vroeger. Ik zie daarzoals laatst met die jachtpartijbehalve goeie be doelingen toch ook wel een stuk ongezonde nieuwsgierigheid in." „Het wordt benauwend als iedere vriend schap „liefde" moet zijn. En dan die figuren met wie je ineens verloofd bent. Soms mensen die je van je leven nog nooit hebt gezien, of die je bij voorkeur niet uit kunt staan." i de taak kon ik werk uiteraard niet volhouden. In dat opzicht hebben de mensen die er kritiek op hebben omdat ze vinden dat het me veel te ver voert, natuurlijk wel gelijk. Maar aangezien ik niet verwacht, dat dat althans de eerste twintig, dertig jaar gebeurt, ga ik er met een gerust hart mee door." Nee, prinses Beatrix zou de Europese Werkgroep voor geen goud los willen laten „Enorm", „geweldig boeiend" zijn nog maar een paar van de veelzeg gende adjektieven die steeds weer op duiken als ze vertelt hoe een aantal zeer uiteenlopende jongeren zich samen in- Ze legt uit. hoe tijdens een ontmoeting van vierhonderd Europese studenten, die was georgani seerd door de Fondation Européenne dc la Culture, een toespraak heeft gehou den waarin ze He Europese jongeren opwekte tot idealisme, daadkracht, en een gemeenschappelijk verantwoorde lijkheidsgevoel. „Het was mijn eerste speech op dit gebied, ik heb er mijn hart in uitge schreven. Nu ik wat ouder hen gewor den en zelf allerlei kanten van het werk ken. zou ik het allemaal nooit meer zó durven zeggen. De gerechtvaardigde kritiek die er na Toulouse loskwam (in dc trant van: dat zegt zc nu allemaal wel, maar wat doet ze er zelf aan), hoeft me over ccn heel grote drempel heengeduwd en ..Ik kan het niet goed en ik heb geen tijd om hel beter te leren", zei prinses Beatrix bescheiden over haar smalfilmhobby Toch heeft zij van haar reizen heel aardige 16-mm-films teruggebracht, die door de gasten op „Drakesteyn" met plezier en interesse worden bekeken als zij via de projector bij de porte-brisée naar de hall op het scherm worden gebracht.. ses Irene naast het Spaans haar belang stelling meer richtte op de kinderbe scherming, maar daar is ze niet echt aan toe gekomen. Prinses Margriet is op het ogenblik erg door haar studie gebonden, maar als ze even tijd heeft houdt ze zien bezig met medische zorg. Bijvoor beeld het verpleegstersberoep trekt haar bijzonder aan. Dat bleek wel in de tijd dat ze zelf 's avonds vrijwillig werk deed in het ziekenhuis in Leiden. MODE Is mode belangrijk voor een jonge vrouw die zo vaak in het middelpunt van de publieke belangstelling staat? Prinses Beatrix knikt. „Maar", zegt ze. „Ik vind het vrij onzinnig om alles wat laatste mode is meteen precies te volgen. Ik besteed echt wel tijd en aandacht aan mijn kleren en hoeden, maar bet is niet zo dat ik nu per se alle shows in Parijs wil aflopen omdat ik anders niet mee kom". Ze koopt haar kleren voor een deel in Nederland, maar de meeste jurken komen toch wel uit Parijs. Niet van één bepaalde ontwerper („Ik hou me erg op de vlakte wat dat betreft") en liefst uit kleine boutiques die wat persoonlijker zijn dan de grote modehuizen. De winkelen: „Er ons inkoopt, maakt en vermaakt". Ze heeft een vaste kapper, maar heel vaak doet ze het zelf. Via de belangstelling voor haar uiter lijk komt het gesprek automatisch op de redevoeringen die zij zo nu en dan houdt. Niemand die prinses Beatrix vlot, charmant en zonder haperen een speech ziet of hoort afsteken, kan ook maar in de verste verte vermoeden, hoe erg ze er soms tegen op heeft gezien. Ze speelt even met het olifantje op de grote kraag van haar blauwgrijze jurk en bekent dan: „Vroeger was ik er helemaal honderd procent van onderste boven. Ik was vantevoren gewoon ziek. echt waar, vreselijk." Gelukkig is die plankenkoorts nu grotendeels verdwe nen. maar de spanning blijft er toch altijd, de spanning van: zal het wel lukken om precies zo deze of die gedachte over te brengen als ik heb bedoeld. De Prinses schrijft en her schrijft haar redevoeringen net zo lang tot er werkelijk op papier staat wat ze zeggen wil. Over het algemeen maakt ze haar toespraken zelf: „Alleen als het om heel technische dingen gaat vraag ik assistentie van mensen die beter op de hoogte zijn". REIZEN Binnenkort vertrekt prinses Beatrix voor de tweede keer naar Suriname en de Nederlandse Antillen. Hoe ze dat vindt? Geweldig. „Heerlijk gewoon om terug te gaan en cdereen weer te zien. Indertijd, in 1958, was het mijn eerste grote reis. Nog maar zelden heb ik zoveel geleerd als in die maand daar. Alles was even nieuw voor me en al had ik me wel vrij goed voorbereid op wat ik er zou vinden, de sfeer kan niemand je vertel len De enorme afwisseling van de bevolkingsgroepen, elk met hun eigen cultuur, is iets fascinerends. Ik vond net ongelooflijk de moeite waard." Nu de eerste kennismaking, die voor namelijk bestond uit het absorberen en trachten te verwerken van alles wat ze zag. achter de rug is. verheugt prinses Beatrix zich er heel erg op om terug te gaan. Ze wil dolgraag zien wat er in beide landen in de afgelopen jaren is veranderd en opgebouwd. Verder staan er voor 1965 geen grote I Spelen met Joris, de hond. (een golden retriever) in de winterse tuin van ..Drake steyn". reisplannen op stapel Ook niet naar Azië „Ik zou het heerlijk vinden", zegt de Prinses, „maar je moet natuurlijk ook uitgenodigd worden voor zo'n reis: die bedenk ik echt niet zelf. Over het algemeen komt een buitenlands bezoek voort uit een verzoek van de desbetref fende landen of van de Nederlandse regering." De Prinses houdt van reizen, omdat het haar dwingt, zich te verdiepen in allerlei zaken waar ze normaal niet aan toe zou komen, in mensen, godsdiensten, filosofieën en de politiek en het bestuur van vreemde landen Voor zij aan zo'n bezoek begint, verdiept ze zich grondig in alles wat haar te wachten staat: „Je kunt soms vermijden mensen aanstoot te geven of te kwetsen als je kleine dingen weet en het is altijd leuk om de reacties te zien als ze merken dat je je best hebt gedaan om hun gewoontes te leren kennen." Haar reis naar Azië heeft de Prinses bijvoorbeeld drie maanden voorbereid door lessen te nemen van verschillende mensen die haar iets konden vertellen over de antropologie, de cultuur, de sociale en economische struktuur. de geschiedenis en het gedragspatroon in de landen die zij ging bezoeken. Ze houdt foto albums bij van al haar reizen om er later nog eens van te kunnen nagenieten. KENNEDY bezoek dat ze in 1963 aan de Verenigde Staten bracht en met name aan de lunch met president Kennedy. „Het bleef beslist niet bij een beleefd- heidsgesprekje. Ik heb maar heel wei nig mensen ontmoet met wie Ik direct zo fijn contact had. Van mijn kant pro beer ik altijd wel zo snel mogelijk door het koetjes en kalfjesstadium van een gesprek heen te breken het is zonde om je tijd daarmee te verknoeien als je bijzonder interessante mensen ontmoet en dat is lang niet altijd gemakkelijk. Maar met president Kennedy heb Ik de hele wereld afgepraat." Met een al even spontaan enthousias me vertelt ze dan over haar ervaringen op de Olympische Spelen in Tokio. Ze heeft er alle Nederlandse deelnemers gezien, ze heeft ze bijna allemaal gesproken en ze heeft anders dan bijvoorbeeld in Rome waar ze vooral naar de finales keek de Spelen deze keer helemaal vanuit de Nederlandse ploeg gevolgd. „En dat was in dit geval bijzonder gunstig, want ze waren zo goed Ik vond het ook eigenlijk veel leuker zo, want je kreeg op deze manier het prettige gevoel dat je meedeed en er helemaal inzat, ie hoorde alle verha lep en je voelde alle spanningen... Hel zijn werkelijk tien opwindende dagen geweest." Voor de prestaties van Anton Geesink heeft de Prinses niets dan lof, maar toch wil ze vooral ook niet onderschat ten wat al die anderen hebben gedaan en hebben opgebracht aan doorzettings vermogen en zelfdiscipline: „Dat leei je pas goed zien in de uiteindelijk' spanning" De films die dt Prinses in Tokio heel gemaakt, noemt ze heel bescheider amateuristische herinneringsdocumen- taile: „Ik kan het niet goed en ik heb geen tijd om het te leren" Ook aan haar andere hobbies komt ze weinig toe. Wel hoopt ze. als het atelier klaar is dat in één van de bouwhuizen van haar kasteeltje wordt gebouwd, weer eens te kunnen beginnen met boetseren, tekenen en schilderen. En alweer komt haar bescheidenheid om de hoek kijken als ze zegt: „Ik heb geloof ik geen erg groot talent, maar ik vind het gewoon een heerlijke uiting. Ik maak domweg waar ik voor voel. vooral dieren en figuren. Nee. niet non-figuratief ik ben vrij conservatief..." Kunstuitingen waar de Prinses dol graag naar gaat kijken zijn toneel en ballet. Ze vindt het fijn, dat het ballet in Nederland nu langzamerhand een niveau heeft bereikt dat mee begint te tellen. „Het komt echt boven de impas se uit. het wordt werkelijk kunst. Ik vind het enig om die vooruitgang te volgen". Meestal gaat prinses Beatrix „puur privé" naar de schouwburg. Over de houding van het publiek bij dergelijke gelegenheden is ze bijzonder goed te spreken, over die van de pers minder: „De journalisten en fotografen bemoeien zich veel meer met mijn privé-leven dan vroeger. Ik zie daar. zoals laatst met die jachtpartij, behalve goeie be doelingen toch ook wel een stuk onge zonde nieuwgierigheid in. ,Jdaar denkt u niet dat de, Neder landse pers. met name door de geruchten die in het buitenland steeds over een eventuele verloving circuleren attent wil blijven „voor het geval dat"?" „Ja, natuurlijk. Maar voor het geval dat" antwoordt ze een beetje heftig „kunnen ze met met telelenzen je veel narigheid bezorgen. In andere landen zijn op die manier echt brokken gemaakt. Bij mij gelukkig niet, maar het is toch abnormaal als iedere eerste kennismaking of vluchtige vriend schap direct als een grote liefde wordt uitgebazuind? Ik heb zelf erg veel vrienden en kennissen, ook in het .buitenland, maar het wordt be nauwend als iedere vriendschap „liefdezijn". Plotseling lachend voegt ze daaraan toe: „Ik zou "het er veel te druk mee krijgen". Lachen doet de Prinses ook maar om de wilde reportages in sommige buiten landse bladen. In één ervan las ze laatst, dat ze iedere avond haar ophaal brug ophaalt. „Kostelijk gewoon. En het is niet eens een ophaalbrug.... en dan die figuren met wie je ineens verloofd bent, soms mensen die je van je leven nog nooit hebt gezien of die je bij voorkeur niet kunt uitstaan." Moeilijker is het om de zaken maar van de humoristische kant te bekijken als cr werkelijk sprake is van pure sensatielust waarbij iedere echte belang stelling ontbreekt en ook ais daarin anderen betrokken worden. „Wanneer iemand zo beleefd is om na een vergadering mij even naar m'n auto te brengen en die ongelukkige jongen dan wordt lastig gevallen met vragen, of zijn ramen worden met tele-Ienzen begluurd zoals Is gebeurd dan maakt dat me wel eens woedend". VRIENDEN De tijd die prinses Beatrix voor haar privé-leven over heeft, besteedt ze eigenlijk helemaal aan vrienden en kennissen. Oude vrienden uit haar school- en studententijd (de leden van haar jaarclub ontmoet ze nog steeds een paar keer per jaar en ze gaat ook naar de lustrumfeesten) en „nieuwere" vrienden uit de beginperiode van de Europese Werkgroep. Al die vrienden vormen een heel gemêleerd gezelschap. Ze zitten in het bedrijfsleven, het jeugdwerk en aan de universiteiten of in dienst en hun politieke en godsdienstige overtuigingen liggen zo verschillend, dat het er bij onderlinge discussies nogal eens fel aan toe gaat. Prinses Beatrix geniet daarvan. Ze praat dolgraag met leeftijdgenoten die midden in hun werk. midden in de maatschappij staan. Ze vindt zelf dat deze confrontatie van ideeën een prach tig tegenwicht vormt voor de contacten met de „mensen aan de top" die zij bij andere gelegenheden zo vaak ontmoet. Aan het slot van het gesprek, dat een goed deel van de middag in beslag nam en waarin de prinses aan een verslag geefster van het A.N.P. spontaan en openhartig vertelde over al datgene, dat haar naast haar officiële verplichtin gen bezighoudt, zei de Prinses lachend: „Het uur van opstaan is het enige vaste punt in mijn dagprogram- H.K.H. prinses Beatrix brengt vele uren in haar werkkamer op „Drakesteyn" door.

Nieuwe Leidsche Courant | 1965 | | pagina 5