n stijl Kamers te huur - humor met ondertoon van diepe ernst Te kust en te keur Gasfabriek verdwijnt Les solistes de Zagreb oogstten weer veel succes in Leiden OVERGORDIJNSTOFFEN '.eft zelf NIEUWE LEIDSE COURANT ATI IJ DAG 29 JANUARI 1965 Vrijdag Antonius-clubhuis, 7.30 uur: feestavond personeelsvereniging De Sleutelring, t.g. v 15-jarig bestaan. School Lammenschansweg 6. 8 uur: contactcommissie Kinderbescherming Leiden en omstreken, Miep Diekmann over „Kinder- en jeugdboek, onverdeeld bron van contact. Het Boshuis, achter Hoflaan 74, 8 uur: toneelvereniging De Boshuisspelers, op voering van „Juffrouw Martijntje". Schouwburg. 8 uur: K. en O.-toneel. toneelgroep Theater met „Stop the Gebouw voor chr. Belangen, Oude Sin gel 238, 8 uur: ledenvergadering tuiniers- en bloemistenvereniging Door Eendracht Verbonden. De Lakenhal. 8 uur: opening tentoon stelling schilderijen, tekeningen en gra fiek van Fer Hakkaart. Consistorie Lutherse kerk. Hooglandse Kerkgracht 28. 8 uur: algemene vergade ring Leidse Smalfilmliga. Den Haag: Kon Schouwburg 8.15 uur: Haagsche Comedie met „Kinderen van de zon". De Haag: Diligentia. 8.15 uur: De Pa- rijse bruiloft". Schevenlngen: Kurzaal. 8.15 uur nam.: galavoorstelling t.g.v. 13de lustrumfeest van de V.V.S.L. Zaterdag Restaurant „Boerhaave", Boerhaave- laan 188a, 3.30—5.30 uur: afscheidsrecep tie B. J. Moolenaar, directeur kantoor Oegstgeest Alg. Bank Nederland N.V Aula Louise de Coligny-H.B S„ Kager- «traat 7, 8 uur: H.B.S.-vereniging „Ende dispereert niet", bal en cabaret Wijkgebouw De goede Herder, Oude Vest 13, 8 uur: C.J.V De Valk. de heer G. van Veen over klassieke muziek Gebouw Janvossensteeg 17: opening clubhuis Het Kraaiennest, sticnting Ned Herv. Jeugdzorg. Geref. jeugdhuis. Brecstraat 19, 8 uur: Geref. Jeugdverband Leiden, filmavond, vertoning van „Schipper naast God". Herv jeugdgebouw. Hoogl. Kerkgracht 44, 8 uur: jongerensociëteit. modeshow Den Haag: Diligentia, 8.15 uur: De Pa- rijse bruiloft. Den Haag: Kon. Schouwburg. 8.15 uur: Haagsche Comedie met „Na de zonde val". Den Haag: Diligentia, 2.15 uur: toneel groep Arena met „Wie is de dief?" Schevenlngen: Kurzaal, 8.15 uur: Concertgebouw-orkest, met pianosolist. Welke apotheek? Geopend voor spoedeisende gevallen: apotheek Herdingh en Blanken, Hoge- woerd 171, tel. 20502. De dienst van de apotheek Van Breest, Smallenburg te Leiderdorp wordt ook waargenomen door deze apotheek. De Oegstgeester apotheek is geopend. vaarlijke leeftijd (18 jaar) Lido (2.30, 7 en 9.15 uur): Gisteren, vandaag en morgen (18 jaar). Luxor (2 en 8 uur): Becket (14 jaar). Kex (2 30. 7.15 en 9.15 uur): Terreur van de rode mantels (14 jaar). Studio (2.30, 7 en 9.15 uur): Kamers te huur (18 jaar). Trianon (2 30. 7 en 9.15 uur): Kasteel in Zweden (18 jaar). Tentoonstellingen De Lakenhal: schilderijen, tekeningen en grafiek van Fer Hakkaart (van 30 januari tot 1 maart). De Lakenhal: tentoonstelling 40 totot vaD Chris PauJ Stapels (van 22 dec tot 25 J an.) Wassenaar: kunstzaal Heuff, Hoflaan 7. tentoonstelling van keramiek, schilde rijen en grafiek (van 30 jan. tot en met 18 febr., dagelijks van 10—17 uur, ook op vrijdagavond van 8-»-10 uur; op zondag uitsluitend na afspraak). Leven wij veel te royaal Volgens de voorzitter van de Soci aal Economische Raad bestaat de vcrwachting.dat men in Nederland dit jaar 3' 2 tot 4 miljard gulden meer zal besteden. Deze veel te royale besteding verhoogt het ge vaar dat de gulden een deel van zijn waarde zal verliezen. De huisvrouwen en zy die regelma tig op de markt of bij de straat handelaar kopen behoeven echter niet bang te zijn dat z.y te veel uit geven. De marktkoopman heeft belangbfjeen snelleen grote omzet, koopt in met overleg en zeer voor delig; heeft minder kosten en laat zijn klanten in dit voordcel delen. Elke gulden die op de markt en bjj de straathandelaar wordt uitge geven 1» verantwoord en goed be steed, want... OP DE MARKT IS UWGULDEN EEN DAALDER WAARD! B. en W. ontvingen deputatie V.V.S.L. LEIDEN Ter gelegenheid van he* dertiende lustrum van de VVSL hebben B. en W. vanmorgen in de Burgerzaal van het Stadhuis een de putatie van de vereniging ontvangen. Loco-burgemeester S. Menken richt te zich nog in een korte toespraak tol de vertegenwoordigsters van de Leid se vrouwelijke studenten. Postzegelverzamelaars Leiden vierden feest LEIDEN Een kwarteeuw geleden werd de Leidse Vereniging van Postzegel verzamelaars opgericht; met een gezellig feest In het gebouw aan het Steenschuur werd woensdag dit feit gevierd. Ook de oprichter en eerste voorzitter, de heer W. Kraayenbrlnk, was aanwezig. Secre taris G. >1. Minnema kreeg 25 postzegels voor het feil dat hij 25 jaar het secre tariaat waarnam; mevrouw Minnema kreeg een mand fruit. Voorzitter De Best bedankte voorts ln het bijzonder de heer A. W. Tasselaar, die op zijn ziekbed een mand bloemen zal ontvangen. De heer De Best schetste nog de groei van de vereniging en de daarmee verband houdende ruimtepro blemen. Leider J. P. van Kampenhout van de Jeugdafdeling feliciteerde het bestuur, waarna dr F. F J Drijkoninge de eerste prijs in de verloting won. Vam 6 tot 16 maart houdt de vereni ging een tentoonstelling in De Laken hal, waarvoor een prijsvraag was uitge schreven. De mededingers moesten een vignet voor een speciaal poststempel ont_ werpen. Na langdurige besprekingen ken de de jury de eerste prijs toe aan de heer G. de Vries. De tweede prijs was voor de heer L. Oostenburg. Het be stuur wees de heer Labruyère uit Hen gelo als het meest verdienstelijke lid aan wegens zijn inzendingen voor de rond- zenddienst. LEIDEN De oude grauwe kool gasfabriek aan de Maresingel gaat geheel verdwijnen. Vorig jaar be richtten wij over het buiten bedrijf stellen van de fabriek, waarin tot dan gas uit kolen werd gewonnen. De kraakgasinstallaties namen de produktie van stadsgas uit raffina- derijgas geheel over. De fa. Gosler uit Amsterdam is druk bezig het gebouw af te breken. Het werk zal ongeveer een half jaar in beslag nemen. Over de ma waarop men de hoge schoorsteen zal fbreken is nog niets bekend. We veronderstellen dat er weinig of geen Leidenaren met weemoed het uit de twintiger jaren daterende ontsierende bouwwerk zullen zien verdwijnen. Aan de na afbraak vrij komende grond is nog geen bestem ming gegeven. (Eigen foto) Hoogleraar ik ga weg uit Leiden... LEIDEN De „Solistes de Zagreb" onder leiding van de befaamde cellist Antonio Janigro genieten in Leiden blijkbaar een uitstekende repu tatie, want de Gehoorzaal was gisteravond overvol. K. en O. had met dit ensemble een uitstekende keuze gedaan. Van een vorig bezoek van deze Joegoslaviërs aan Leiden herinnerden we ons wel, dat zij een opmerkelijk strijkersensemble vormden, doch we hebben sindsdien het is alweer een aantal jaren geleden diverse kamerorkesten van uiteenlopende samen stelling en kwaliteit gehoord en daar het repertoire van al dergelijke en sembles een beetje op het hetzelfde neerkomt, koesterden we geen speciale verwachtingen. LEIDEN De in Leidse universi- tcitskringen voorspelde vlucht van we tenschapsmensen wegens het uitblijven van dringend nodige voorzieningen aan de universiteit lijkt een begin te ne- i. Prof. dr. J. W. de Jong heeft meegedeeld zijn leerstoel voor Boed dhisme en Tibetaans weldra te zullen erlaten om een hoogleraarschap cn de leiding van een nieuw departement aan de Australian National University in Canberra te aanvaarden. De 43-jarige prof. De Jong is sinds 1956 hoogleraar te Leiden. Hij zei ons: „Ik ga niet in de eerste plaats weg uit financiële overwegingen, maar omdat i Australië meer armslag krijg wetenschappelijk werk. Ik dring hier in Leiden al ik weet niet hoe lang op betere voorzieningen, maar het ziet ernaar uit. dat het tot ver na mijn pensionering zal duren, voordat er wat gebeurt. De sterke bouwbeperkingen die de regering de Leidse universiteit heeft opgelegd, wijzen daar duidelijk op". 1 getogen Puzzel prominenten 1. L. Tlv van de Laken. Ooster dwarsstraat 13. Leiden: 2. L. Mie- ras. Ligusterstraat 40, Katwijk aan Zee: 3. S. Seinen schip Koophan del. Emmalaan 174, Alphen aan den Rijn. Bushaltes in Leiden LEIDEN Maandag 1 februari voert dc N.Z.H V M. een aantal wijzigingen in met betrekking tot de halteplaatsen, met het doel een vlottere doorstroming van het verkeer op het Kort Rapenburg te bevorderen. De bussen stoppen in het vervolg aan: halte Kort Rapenburg, lijnen 14. 30, 40 cn 45; halte Steenstraat-„Karrewiel" lijnen 42 en 46: halte Steenstraat-Lido lijnen 11 cn 15 plus Citosa en N.A.L.: halte Steenstraat-V.V.V. lijn 12. Reeds bij het vioolconcert in C van Vivaldi, waarin Jelka Stanic haar solo partij zeer fraai speelde, bleek welk een bijzonder geraffineerd ensemble dit is. De toon is homogeen, transparant en uiterst levendig, toch nooit nerveus of hyper romantisch. Grove dynamische of agogi sche effecten worden r.ergens nage streefd. integendeel, de uiterste discretie wordt overal betracht. De frasering is een van de sterkste factoren in dit samenspel, indien een frase enige malen achtereen voorkomt zoals in Mozarts Divertimento K.V. 136 vaak het geval is. dan klinkt die frase toch nooit tweemaal hetzelfde Janigro speelde zijn solopartij in Boccherini's wat overbekende celloconcert in ,Bes ,op vorstelijke wijze, met oadenzen zoals we ze nog- niet dikwijls hoorden uitvoeren. De sonates voor strijkers van Rossini bevatten geen diepzinnige muziek doch ze klinken briljant indien vertolkt door virtuozen. Zelfs de contrabassist moet hier van opmerkelijke kwaliteit zijn en indien hij dat is zoals hier, dan merkt men welk fraai instrument zo'n bas eigenlijk is. Hindemiths Trauermusik voor cello en strijkers is een klankrijk, nogal behoudend doch zeer expressief werk dat Janigro praohtig speelde. Van het scherzo uit op. II van Sjo- stakowitch betreurden we dat de rest van dit blijkbaar zeer effectvol voor strijkers geschreven werk ons onthouden bleef. En dan tot slot Mozarts veel gespeelde Divertimento K.V. 136, een van de dank baarste en briljanste stukken die ooit voor strijkers geschreven zijn. Het werd zo tintelend tot klinken gebracht, dat een ovationeel applaus niet kon uit blijven. We werden beloond met twee even briljante toegiften, een concerto-allegro1 in A van Vivaldi en een niet onbekend menuet in A van Boccherini, uit een divertimento afkomstig. Het was een uiterst genoeglijke avond die velen zich I nog lang zullen herinneren. Dr. J. van der V» Scène uit de film „Kamers te huur", die nog eens in Leiden terug is. Een verdiende reprise. TUSSEN DE BLADZIJDEN STUDIO Billy Wilder heeft met zijn film Some like it hot" bewezen een fijne neus te hebben voor de humor van de seks. Aanvankelijk meent men, dat zijn film „The Apartmenf' dezelfde weg op zal gaan, maar even verder ontdekt men, dat hij ditmaal verder wil reiken: een kritische visie op de New Yorkse samenleving. O nee, Wilder is geen moralist en zijn ernst wordt dan ook telkens opgefleurd door zijn overdadige zin voor gein, toch is die ernst er en men moet zeggen, dat Wilder scherp het leven van de Amerikaanse samenleving heeft doorzien. In het kort komt het hierop neer. dat daar maar al teveel heren rondlopen met een teveel aan geld en een tekort aan moreel besef. Op een groot verzekeringskantoor (30.000 man personeel) dwingen de bazen de eenvoudige employé C. C. Baxter (alias Jack Lemmon) zijn kamer van tijd tot tijd af te staan voor hun amoureuze avonturen. De arme Baxter, die toch ook graag promotie wil maken, is de hoge heren noodgedwongen terwille, zodat hij vaak de nacht in de barre kou moet doorbrengen: ja niet eens een griep be hoorlijk kan uitzieken. Een der dames, die zo in zijn flat komt. is de lieftallige Fran Kubelik. het mooiste liftmeisje van de zaak. Deze film. die zo ondeugend begint en zo bitter zich voortzet, eindigt uitermate charmant: Fran en Baxter tête a tête op oudejaarsavond. Beiden zijn hun baantje kwijt, maar zij hebben elkaar, en wat voornamer ls. in deze door en door ver rotte samenleving hebben zij althans het mens-zijn behouden. Dit is geen film. die door velen recht begrepen zal worden, maar voor wie in staat is de fijnheid van dit levensverhaal uit zijn immoreel milieu tc lichten, is het een ontroerend werk. gedragen door de humor en met een ondertoon van die- De Bataven hadden een goed jaar LEIDEN Tijdens de jaar vergadering in het Prytaneum zijn de prestatiebekers van de atletiekvereniging Dc Bataven uitgereikt. De belangstelling voor deze bijeenkomst was bij zonder groot, vooral de jeugd was in groten getale opgekomen. Hoogtepunten in het afgelopen vcrenigingsjaar waren het cer- ste-klasscrschap van de dames, het kampioenschap meisjes, het nieuwe Nederlandse record van Wil Hulshof en de uitzending van Gcrda Kraan naar de Olym pische Spelen in Tokio. Nadat de penningmeester een batig saldo had gemeld werd de prestatiebeker voor dames uitge reikt aan Wil Hulshof. De grote verzilverde Henny Averdieck-be ker ging voor een jaar mee met Huib Verdegaal. Voorts kregen Di- ny van Beek. Nico van Doornik. Willy van Noort en Rob van De venter prestatiebekers. De beker van verdienste werd toegekend aan Piet van Niekerk. In de technische commissie maakte Joke van Rijn plaats voor -»nneke Slingerland. Op net pro gramma van De Bataven staan on der meer de Zilveren-Molenloop op 20 maart en de clubsportdag op 5 mei. Bij de rondvraag werd nog uitleg gevraagd over de kwestie van ijs- en sintelbaan. Van de be stuurstafel werd gesteld, dat dit een kwestie is tussen KNAU Lei den en Sportstichting. Afscheid afgelast Burgemeester van Nieuwkoop naar ziekenhuis toe XIEUW'OOP Burgemeester M. P. van der Weijden, die wegens het bereiken van de pensioengerechtigde leeftijd morgen afscheid zou nemen van zijn gemeente, is gistermiddag in het „Ope-DEI"-ziekenhuis te Woer den opgenomen. Vanmorgen is geble ken dat hij een lichte hartaanval heeft Aulo tegen brommer op rijksweg Oegstgeest OEGSTGEEST Op rijksweg 4 ter hoogte van het Haagse Schouw botste gistermiddag om kwart voor vier een personenwagen, bestuurd "door de lieer J. T uit Laren, tegen de brom fietser J. T. uit Hazerswoude. Geluk kig deden zich geen persoonlijke on gelukken voor. doch de beide voertui gen liepen flinke schade op. Het on geval ontstond doordat de bromfiet ser vanuit de Rhijnhofweg de rijks weg overstak. gehad. De behandelende artsen acht ten het noodzakelijk dat dc burge meester voorlopig een maand lang in het iekenhuis zal blijven. Dc bijzondere raadsvergadering, die morgenmiddag om twee uur in „Pias- zicht" te Nieuwkoop zou plaats heb ben de receptie voor de bevolking (van 5 tot 6 uur) en dc feestavond voor raadsleden en gemeentepersoneel. gaan in verband hiermee niet door. Het is nog niet bekend of en wanneer nu afscheid van de burgemeester zal wor den genomen. Dc heer Van der Weij den is 12'/S jaar burgemeester van Nieuwkoop geweest, tot welke gemeen te ook Noorden behoort. zéér uitgebreid assortiment ook orlon kwaliteiten. Terlenka vitrage's. grote keuze: 90 tot 300 breed. Vraagt vrijblijvend staalcollectic. INTERIEURVERZORGING W. J. ZIRKZEE VAN T HOFFSTRAAT 5-7 LEIDEN - TEL. 24610 MIDZA Luxemburgse onderscheiding voor prof. Van Bemmelen DEN HAAG De ambassadeur van Luxemburg, de heer Georges Heisbourg, heeft op de ambassade de versierselen van commandenr in de orde van de Eikenkroon uitgereikt aan prof. J. M. van Bemmelen, lid van de Benelux- commissie voor de unificatie van het recht. De gevaarlijke leeftijd CAMERA Met een onvergelijkelijk „face" brengt Paul Meurisse een humor van de meest bizarre soort in André Hunnebelle's „Gevaarlijke leeftijd". Meurisse is hier een uit het gevang ontslagen advocaat, die een verleiders carrière wil gaan opbouwen met het strikken van rijke en liefst ook mooie Via een door hem geschreven adver tentie loopt hij in de armen van een vrouwelijke blauwbaard, een soort twee de Borgia en een vrouw, die hem voor een moord wil laten opdraaien. Ten slot te valt hij weer voor de vrouw (Danielle Darrieux) die hem in de gevang heeft gebracht. Maar zij gaat er vandoor met 15 miljoen geleende oude Franse franken. Deze zijn echter vals en de vriendin komt nu op haar beurt in de gevangenis terecht. Paul Meurisse eindigt op zijn „gevaar lijke leeftijd" als taartjesspuiter. Danielle Darrieux slaagt er voortreffelijk in haar fatale karakter bloot te leggen. De spanning, de wat fatalistische hu mor van Meurisse en het krankzinnige verhaal vormen een soort „crime-kome die". die een kostelijk vermaak garan deert. (Vermakelijk). Becket LUXOR (2 en 8 uur) De boeiende geschiedenis van Thomas Becket ls nu op de film te zien. Een knappe rolprent is het evenwel niet geworden De regis seur ontbrak het aan visie, waardoor hij niet verder is gekomen dan tot een ver filmd toneelstuk. Becket. een nogal frivool heerschap, i J jgn jjQjjjng kan zich de vriend Hendrik de Vierde.' een mai. puberteit is blijven steken. Hendrik maakt zijn vriend aartsbisschop van Can terbury en zie: de verantwoordelijkheid van zijn hoge functie leidt ertoe, dat Becket het leven ernstig gaat nemen en dit heeft weer tot gevolg, dat de vriend schap met de koning verkoelt. Aanhan gers van Hendrik brengen hem zelfs om het leven. Het verhaal is vaardig in beeld ge bracht. maar helemaal overtuigen doet het toch niet. (Interessant). pe ernst. Billy Wilder geeft in deze film het laatste woord aan de echte liefde en dat is, vooral in een geldmakende maat schappij, een bemoedigend iets. (Ontroerend en bemoedigend). Kasteel in Zweden TRLANON. Enige jaren geleden bracht de Nederlandse Comedie een mis lukt toneelstuk van Fran^oise Sagan. die toen nog zo'n beetje de naam van won derkind had, maar geen kind meer was en nog minder wonder. Daarna heeft Roger Vadim dit „Kasteel in Zweden" gefilmd en daarmee is het nog verder door de mand gevallen als een kwaadaardige inval van een grillig meisje. Au fond is het een griezelverhaal over een gravin, die de eeuwenoude eer der familie hooghoudt door haar huisgenoten te dwingen in 18e eeuwse kledij rond te lopen. In deze kleren verveelt men zich en vermaakt men zich door kwaadaardige spelletjes te bedenken, waarbij doden De broer van de gravin heeft zijn jonge vrouw dood laten verklaren en is met een andere jonge vrouw getrouwd, die haar broer heeft meegebracht, die zich troost met de eerste (doodverklaarde' vrouw van de graaf. Deze op haar beurt speelt voor spook voor die bezoekers, die nog niet weten hoe alles In elkaar zit Als er weer een mannelijke bezoeker komt. moet hij a". deze verschrikkingen meemaken. Hij moet ervan griezelen, maar aangezien het publiek reeds weet, hoe de toedracht is. valt het de zaal zeer moeilijk mee te griezelen. Een voorbeeld van een verkeerd ver telde mop. waarvan de clou al van te voren is verteld. Dat de hele entourage van kasteel, harnassen, geheime deuren enz. op niets anders uitloopt dan op kitsch, is daar een rechtstreeks gevolg (Mop zonder climax). Gisterenvandaag en morgen LIDO „Gisteren, vandaag en mor gen het drieluik van Dc Sica waarin Sophia Lorcn de hoofdrol speelt, is op nieuw geprolongeerd. Een brok lichtvoe tige humor. Terreur van de rode mantels REX Gemaskerde ruiters in rode mantels zijn de schrik van Slavonie. Niemand slaagt erin hen te verslaan, want de enige ridder die daartoe in staat zou kunnen zijn, stelt voor zijn medewerking zulke hoge eisen, dat de hertog hem niet aan bod kan laten ko- Er wordt intussen steeds opnieuw flink gevochten. Tenslotte wordt de bende natuurlijk toch verslagen en wel dankzij een dapper man. die zich als rode ruiter had vermomd en zo de boeven op een dwaalspoor wist te bren gen Als beloning krijgt hij het mooie meisje, dat die andere ridder zo graag had willen trouwen V echt jasse rij). ACADEMISCHE EXAMENS ^nUari Aan de Ktjksuni- i Z'J« gedaagd voor r.e en letterkunde de heer J Mets tVlaardingen,

Nieuwe Leidsche Courant | 1965 | | pagina 3