KERKEN SCHONKEN 2,5 MILJOEN VOOR HULPVERLENING Uw probleem is het onze Vele nieuwe projecten voor 1965 op stapel Een woord roor vandaag Vrijgemaakte synode gisteren geëindigd AEG? Na concilie nog meer kardinalen AEG Huurders bedrijfspanden vogelvrije slachtoffers Christenjeugd van Azië accentueert politieke verantwoordelijkheid 2 VRIJDAG 29 JANUARI 1965 J Voor interkerkelijke hulp (Van onze kerkredactie) UTRECHT In totaal hebben de Nederlandse gelovigen in 1064 twee en een half miljoen gulden geschonken via hun kerkelijke in stanties voor hulpverlening buiten de grenzen. Maar inmiddels is er al weer een nieuw beroep gedaan op de organen voor interkerkelijke hulpverlening om bij te springen in nieuwe noodsituaties. De Her vormde Kerk zal in 1965 zich in het bijzonder richten op hulp in Afrika; de Gereformeerde Kerken in het bijzonder op Azië. De orga nen vragen alle Nederlandse kerkeraden dit jaar op de eerste zondag van februari (de zevende) weer voor de oecumenische hulp te col lecteren. „Laten wij op elkander acht geven, om elkander aan te vuren tot liefde en goede werken, roept de schrijver van de Hebree- enbrief zijn lezers en ons toe. Wie tot de ontdekking gekomen is, dat we met al onze beste daden nog niet tot God kunnen komen, gaat niet bij de pakken neerzitten. God is tot ons ge komen en heeft ons geholpen en gered. Nu mogen wij onze dankbaarheid tonen. Er zijn mensen die zich afvragen: Wat kan ik voor God doen? Ik heb geen sprekersgaven: ik kan geen orgel spelen: ik ben geen organisator. Het gaat er niet om dat u iets voor God doei, Wat zouden wij eigenlijk voor Hem kunnen doen, wat Hij niet Zelf kan doen! Maar wat wij wel kunnen doen, is iets doen voor andere mensen die in nood verkeren. God heeft ons ge holpen en nu mogen wij uit dankbaarheid andere mensen helpen En dan doen we toch iets voor God, want dat is echte Gods-dienst. En iedereen kan iets doen. Iedere huisvróuw kan een komme tje soep brengen naar haar buurvrouw die met griep in bed ligt. Is het een lastig mens? Dan is het dubbel nodig. Weet u waarom zij lastig is9 Zou het misschien kunnen zijn, omdat zij innerlijk zo leeg is, omdat zij zoveel moeilijkheden heeft of zorgen? En als land, als kerk, kunnen wij ook onze bijdrage geven. Overal ter wereld is nood. Overal zijn mensen die zichzelf niet kunnen helpen. Wij mogen onze dankbaarheid tonen door elkander aan te vuren tot liefde en goede werken. [Azië. en wel in (lc allerbelangrijkste I plaats op Indonesië, maar ook op 1 India. Reeds eerder meldden wij, dat deze kerken twee projecten hadden aan vaard in Djakarta, namelijk de bouw van een nieuwe christelijke kraam kliniek Pasar Senen en steun aan een zwakzinnigenschool. De Hervormde Kerk heeft nu ook haar medewerking aan deze projecten toegezegd. Zojuist werd besloten om 75.000 gulden uit te rekken voor medische teams die hulp bieden aan de vluchte lingen uit Oost-Pakistan en Tibet in India, die in kampen zijn onderge bracht. en aan de vluchtelingen uit India in Pakistan In Perzië zal de arts dr. J. van Weelden die daar namens de Hervormde Kerk en de Gereformeerde K--'-"- aller-j lei blindenwerk doet. in staat gesteld Wij lezen vandaag: Genesis 20 1-18 Dit werd gisteren meegedeeld op een persconferentie die door de beide; persbureaus van de Hervormde Kerk en de Gereformeerde Kerken werd worden achter zijn woning een model-! boerderij voor blinden te stichten. Hij hoopt hen in een half jaar zo ver te brengen dat zij thuis in staat zijn in gulden het werk steunen van mejuf- eigen levensonderhoud te voorzien. In frouw Van Wely op Madr- skar die in j Perzië is het aantal blinden geweldig het bijzonder de meisjes opvangt die in groot. Midden in het oerwoud, op de grens van Angola en Congo staat een bord dat Europees aandoet. In het Frans en Vlaams roept het de duizenden vluchtelingen uit Angola toe dat een voorlopig einde van hun uittocht is bereikt. Maar hel is maar een heel voorlopig einde, want het door innerlijke span ningen geteisterde Congo is niet in staat om deze mensen op te vangen en een nieuwe toekomst te schenken. aanraking gekomen zijn met de rech'ter I Zelfs in Europa wordt geholpen. Zo belegd. Daar gaven de heer R. W. g,1ÏS/JSjfotS"""" d°°r Je'laa ult ""l - -- zijn verstoten. 20.000 gulden ontvangen om hen in staat te stellen het protestantse insti- Zie tuut voor middelbaar onderwijs in Dr. J. van Klinken deelde mede dat Torre Pelice in stand te houden. i Gereformeerde Kerken zich dit Een Nederlands team van de Wereld jaar in het bijzonder gaan richten op I Faa.^ v*ert <?it ï.aar..het eeLst? lustrum Kylstra namens de Stichting Oecume nische Hulp en dr. J. van Klinken als directeur van het Algemeen Diaconaal! Bureau van de Gereformeerde Ker ken een uiteenzetting over de plan- Na tien maanden vergaderen (Van onze kerkredactie) ROTTERDAM Onder belang stelling van enkle honderden ge meenteleden is de generale syno de der Gereformeerde Kerken (vrijgemaakt) gisteren gesloten. Deze synode, die de geschiedenis ingaat als de synode van Delfsha- ven 1964/'65, is de langste geweest, die de Gereformeerde Kerken (vrijgemaakt) gekend hebben. Zij heeft tien maanden geduurd. Dc volgende synode zal, onvoorziene omstandigheden voorbehouden, op 4 april 1967 worden samengeroepen door de kerk van Amersfoort-West. De praeses drs. D. Deddens sprak in zijn slotwoord over Psalm 133. Als er; één psalm is. die ons nu veel te zeggen] heeft, dan is het wel deze. zo zei hij. i Onder invloed van de berijming van Voet wordt psalm 133 veel misbruikt. Men ziet er dan een aansporing in, om vriendelijk met elkaar om te gaan en niet scherp te zijn tegen elkaar. Psalm 133 bezingt echter de glorie van het samenwonen van Gods volk. Dit samenwonen manifesteert zich in het samenkomen ter synode. Hierin ligt genade van God. Drs. Deddens herdacht de eerste prae- i deze synode, ds. J. A. Vink, die Diens echtgenote en dochter woon den gisteravond de bijeenkomst bij. De synodepraeses uitte zijn leedwezen over het feit. dat er van degenen, die zich in november tegen de gang van zaken inzake de zaak-ds. Van der Ziel keerden, tien niet aanwezig waren. Dit is niet naar de normen, die onder ons gelding hebben, zo zei hij. De balans opmakend meende drs. Ded dens, dat de synode vruchtbaar werk heeft verricht. Vrome wens Ds. A. I. Krijtenburg. het vierde en laatste synodelid. dat op de stoel van de assessor heeft gezeten, trok een parallel met de vorige synode, die in Assen in 1961 werd gehouden. Velen fronsten de wenkbrauwen, omdat die synode vijf maanden duurde. De huidige synode heeft echter nog twee maal zolang geduurd. En ds. Krijtenburg waarschuwde de Beroert' n afwerk NED. HERV. KERK Beroepen te Hengelo (Gld.): M. Jan sen te Altforst c.a Aangenomen naar Ternaard (toez.l: J. Mostert te Meeden—Westerlee Beroepbaar-stelling: kand. L. Gulmans Hervormde pastorie. Reitsum: kand. P Vermaat. Dorpsstraat 157. Barendrecht. GEREF. KERKEN Beroepen te Maarden '2de p.p.): J Goumare te Almelo Bedankt voor Krommenie: J. C. van Egmond te Tholen en Poortvliet. CHRIST. GEREF. KERKEN Bedankt voor Vlaardinten: M nis te Barendrecht: voor Zierikzee: B Smeden te Amsterdam-nieuwwest. GEREF. GEMEENTEN Beroepen te Arnhem: H. Ligtenberg te Oudemirdum; te Tholen: G. Schipaan- boord te Apeldoorn, die bedankte voor Werkendam. Dedankt voor Wageningen: W Hage te Klaaswaal. kerken, dat als de stroom van appèlzaken niet trager gaat stromen, de wens om een kortere synode wel een vrome, maar geen reëele wens zal zijn. Namens de hoogleraars werd het laat ste woord gesproken door prof. J. Kamphuis. Hij dankte de synodeleden voor de broederlijke wijze, waarop de hoogleraars steeds tegemoet getreden zijn, en constateerde, dat de poging om de synodeleden van de hoogleraars te vervreemden, is mislukt. Evenals de vorige spreker bracht ook prol Kamphuis de praeses dank voor zijn leiding. .,U hebt alle argumenten steeds getoetst aan de wil des Heren, opdat alle willekeur geweerd zou blij ven", zo zei hij. De storm over onze kerken neemt steeds toe in hevigheid, aldus prof. Kamphuis, wiens laatste praeadvies. dat hij de synodeleden gaf. luidde: Hoedt u Wat de laatste werkzaamheden synode betreft, zij nog meegedeeld, dat het besluit in de zaak-Katwijk brief, die gezonden zal worden De kerken die vertegenwoordigd zijn in de oecumenische stichting! brachten vorig jaar ruim 800.000 gul den bijeen, de Gereformeerde Kerken 1.115.000, terwijl de radioactie „Wilde Ganzen" nog eens 504.000 gulden op bracht. Minstens evenveel is dit jaar nodig, wil men het werk >dat men begonnen is voortzetten en op nieuwe plaatsen hulp bieden. Afrika De heer Kylstra is enige dagen I geleden teruggekeerd uit Enoegoe.' Nigeria, waar voor de vergadering j van het Centraal Comité van de. Wereldraad van Kerken Afrikaanse kerkelijke leiders bijeen waren om eerst hun eigen speciale problemen te bespreken. In overleg met vertegen-) woordigers van hulporganisaties werd j een „Programma voor actie in Afri kaanse noodsituaties" opgesteld dat in een periode van vijf jaar ruim 30 miljoen gulden zal vergen. Van Ne derlandse zijde is voor dit jaar 100.000 gulden toegezegd voor dit fonds De grootste noodsituatie vormt op het - ogenblik het vluchtelingenprobleem. Al- I leen in Kongo verblijven on het ogenblik I 250.000 vluchtelingen uit Angola. Het i totaal aantal vluchtelingen, die vaak niet j meer bezitten dan zij dragen konden. I wordt laag geschat op een half miljoen. De kerken willen zich ook het lot van j de jeugd aantrekken. In Kenya komen j dit jaar 200.000 kinderen van de lagere school. Slechts 20.000 zullen een plaats kunnen vinden op een middelbare school of in een beroep. Het gevolg is dat een nieuw Afrikaans proletariaat bezig is te ontstaan. De kerken zullen vooral gehol pen moeten worden om jeugdleiders op te leiden en aandacht te schenken aan vakonderwijs en aan middelbaar en wetenschappelijk onderwijs Projecten andere projecten. We slechts enkele: Naar de Nigeriaanse havenstad Port Harcourt met 100.000 werkelozen ver trekken de heer en mevrouw L. Ozinga om in samenwerking met de kerken van Nigeria sociaal werk te gaan doen. De Nederlandse kerken hebben 25.000 gulden toegezegd. i In Senegal werkt de Nederlander Bob van der Heide die bijna 500 Senegalese jongeren heeft opgeleid en ingezet in jeugdwerk, cursuswerk en sociaal werk. Nederland draagt 50.000 gulden bij, terwijl het ambachtsschool- onderwijs bovendien nog 30.0*9 gulden vraagt. I De Hervormde Kerk zal met 20.000 Mensen mogen mensen helpen Ieder jaar op de eerste zondag van februari wordt in de Neder landse kerken gecollecteerd voor het werk van de interkerkelijke hulpverlening. Door de gaven van gelovigen helpen Nederland se kerken, kerken in andere landen, vooral in Afrika en Azië. Dit werk wordt verricht dooi de Stichting Oecumenische Hulp, waarbij aangesloten zijn de Her vormde Kerk. de Doopsgezinde Broederschap, de Oud-Katholieke Kerk, de Evangelisch Lutherse Kerk en de Evangelische Broe dergemeenten. Het gironummer is 5261. Vanuit de Gereformeerde Ker ken wordt het werk gedaan via het Algemeen Diakonaal Bureau dat nauw met de Oecumenische stichting samenwerkt, maar ook allerlei eigen projecten uitwerkt. Dit bureau heeft als gironum mer 2211. Via de radioactie „Wilde Gan zen" worden bepaalde projecten, gesteund. Ook dit werk geschiedt in nauw overleg met de stichting oecumenische hulp. Deze actie heeft echter ook een eigen giro nummer, nl. 40.000. het werk in Kyt'nera. Griekenland. De Grieks-orthodoxe bisschop van het eiland heeft een beroep od de mensen gedaan de hulp nog enige jaren voort te zetten. Dank zij het werk daar verricht, heeft dit eiland weer een nieuwe toekomst gekregen. De hervormde Kerk heeft tevens 000 gulden toegezegd aan de Frans. voor hun vluchtelingenwerk. Sinds 1962 is het aantal vluchtelingen, vooral ub Nr<ird-Afrika enorm toegenomen, terwijl bovendien belangrijk werk verricht wordt onder de Algerijnen in Frankrijk zelf i zal kardi- GENÉVE Op 18 febi naai Be3. de secretaris van net vaucaan voor christelijke eenheid, dr. W. A. Visser 't Hooft ontmoeten. De curiekardinaal komt naar Genève op uitnodiging van de plaatselijke Ge- neefse oecumenische raad. die gezamen lijk met de rooms-katholieke gemeenten in Genève een forumdiscussie voorbe reidt. Gesprekspartner van de kardinaal is dr. D Mare Boegr.er uit Parijs Ds. Boegncr is erepresident van de protes- DOORN Het theologische ge- tussen de protestantse ker- ken en de Rooms Katholieke Kerk is begonnen. Gisteren vond op het pastorale centrum Hydepark van de Nederlandse Hervormde Kerk de eerste ontmoeting plaats tussen theologen van beide groe pen. Dit gesprek is een gevolg van de overgang van. prinses Irene naar de Rooms Katholieke Kerk. I tantse kerkenbond - I rende de derde zit Vaticaans concilie Frankrijk. Gedu- gsperiode van het s hij gast vai Na de overgang van de Prinses werd een briefwisseling gevoerd tussen het moderamen van de hervormde syno de en kardinaal Alfrink. De synode vroeg hem naar de omstandigheden.: waaronder de overgang had plaats ge vonden en in het bijzonder of er sprake In deze briefwisseling werd voorge steld om tot een officieel gesprek komen in verband met de moeilijkhe den die zich voordoen bij overganger van reformatorische kerken naar dt Rooms Katholieke Kerk. De hervorm de synode stelde toen voor om ook andere reformatorische kerken i gesprek te betrekken. De vergadering van gisteren droeg een besloten karakter. Er werdi oriënterende besprekingen gevoerd i er werd een lijst van onderwerpen op gesteld die ter sprake zullen moeter komen. Volgens een verklaring van de1 deelnemers willen de gesprekspart ners proberen in enkele maanden to een afronding van het overleg te ko Deelnemers s geweest 1 i herdoop. F. A. N. Lekkerkcrker uit Groningen prof. dr. II. Berkhof, die zojuist is te ruggekeerd uit Nigeria en dr. C. J Ridder, studiesecretaris van het N lands Protestants Convent. WATERDICHTE BAOKAMERKACHEL f 43.50 Middenstanders vragen bescherming NEW DELHI Het hoogste gerechts hof van India heeft thans uitspraak gedaan in een al tien jaar oude kerk- stiFjd in de Mar Thoma Syrische Kerk van Malabar. De metropoliet van de kerk, Juhanon Mar Thoma. werin het gelijk gesteld. Tien jaar geleden had er deze kerk een scheuring plaats, or "t de kerk zich aansloot bij de Wereldraad van Kerken. Bovendien bestonden er bij velen be zwaar tegen de leer van metropoliet Juhanon. Zij stichtten de Evangelische Mar Thoma Kerk. die lid werd van de ICCC. Hun aanspraak op de kerkelijke goeddren is dus nu afgewezen. Metropoliet Juhanon is een tijd een van de presidenten van de Wereldraad geweest. (Van onze soc.-econ. redactie) UTRECHT Dc huurder van M C Ta-1 een bedrijfspand dreigt in Neder land het vogelvrij doelwit en slachtoffer van speculatieve oog merken te worden van de eige naar van het pand. Tot deze uit spraak kwam gisteren mr, R- J. Nelissen op de vergadering van de r.k. middenstandsbond. De heer Nelissen. algemeen secre taris van de bond, vroeg om verbete ring van de rechtspositie van de huur der. Thans is er weliswaar nog een huurbescherming op grond van het ge brek aan voldoende panden. Maar wordt het tekort opgeheven, dan ver dwijnt ook de huurbescherming en kan de middenstander gedwongen worden tot onvrijwillige ontruiming. De heer Nelissen achtte dit een ernsti ge zaak, omdat ongeveer de helft van alle ondernemers in het midden- en klein bedrijf in huurpanden is gevestigd, en het middenstandsbedrijf nu eenmaal sterk plaats-gebonden is. Overplaatsen betekent dikwijls een mooi woord voor liquidatie en opnieuw beginnen. In 1958 heeft de minister van justitie een commissie ingesteld, die het huur- vraagstuk moest bestuderen. De staats commissie-Houwing kwam hiermee in 1963 gereed. Het resultaat werd niet ge publiceerd, maar de minister heeft on langs wel bekend gemaakt, dat nog door dit kabinet een wetsvoorstel inzake de bescherming van de huurder van be drijfspanden zal worden ingediend. De heer Nelissen stelde zich op hel stand punt, dat in dit wetsvoorstel aan de mid denstander gelegenheid moet worden ge boden zijn investeringen geleidelijk af te schrijven, ook in een huurpand, vooral wanneer hiervoor ook nog vreemd geld is aangetrokken. Thans is de situatie zo, dat zelfs een rechter geen enkele eigenaar kan ver plichten voor een bedrijfspand een be paalde huurder te accepteren. Dc moge lijkheden tot opzegging van dc huur door de verhuurder zuilen beperkt moeten worden en de rechter zal de bevoegdheid moeten krijgen, de belangen van beide partijen op redelijke wijze tegenover el kaar af te wegen. Ook de onteigening vond de heer Nelissen onvoldoende geregeld. Hij noemde het onaanvaardbaar, dat een pand onteigend kan worden, waarbij de huurder slechts tweemaal de jaar- huur als schadevergoeding ontvangt. ROME Ook concilie zal paus Paulus nog enkele j Ni< kardinalen benoemen. Het college dat nu uitgebreid Is tot 103 leden zal dan nog iets groter worden. Dit verklaar de de paus woensdag op zijn weke lijkse audiëntie. De universaliteit van de kerk moet symbolisch tot uiting komen in dit college. Voor de Gereformeerde Kerken neemt 4 prof. dr. G. C. Berkouwer aan het ge-J sprek deel, voor de Remonstrantse Broe: derschap de emeritus-hoogleraar prof. dr i L. J. van Hoik, die beidende zittingen van het concilie hebben bijgewoond. Naj 1 mens dé Christelijk Gereformeerde Kerk) neemt prof. dr. J. van Genderen uitf Apeldoorn deel. Prof. Van Holk en prof' Van Genderen woonden echter gisteren I het gesprek niet bij. l De Rooms Katholieke Kerk wordt ver tegenwoordigd door prof. dr. J. C. GrootJ frof dr. P. A. van Leeuwen, prof. drsi Haarsma. dr. F. Thijssen. dr A FioJ anoop vangnet i0t en bisschop van Groningen P. (Van onze kerkredactie) MANILLA Aziatische chris tenjongeren hebben op een con gres, dat zij onlangs in de Filip pijnen hebben gehouden, aange drongen op een christelijk getuige nis in de politiek. Juist een chris ten mag zich niet afzijdig houden van de politiek, omdat hij weet, dat het in vele gevallen in de po litiek niet gaat, om een keus tus sen goed en kwaad, maar om het streven naar de minst slechte mo gelijkheid, zo zeiden deze jonge ren. Als richtsnoer voor deelname aan de politiek werden vier beginselen aangenomen: Deelname is gebaseerd op solida riteit met de gehele samenleving, vooral met de verdrukten. Maar de kerk moet altijd haar vrijheid bewa ren en mag zich niet identificeren met een bepaalde politieke stroming, of een eigen partij vormen. De kerk moet haar leden opvoe-' den tot hun politieke taak door de betekenis van Gods Woord voor de politiek uiteen te zetten. Als de kerk zich geroepen voelt tot een profetisch getuigenis, moet zij zich ervan overtuigen, dat Gods Woord daarbij haar enige maatstaf is en niet nationale of groepsbelangen. Gebed is belangrijk, vooral de voorbede voor de staat, de regering en ook voor christen-politici. Vakbeweging Het jeugdcongres, dat georganiseerd was door de Oostaziatische conferen tie van kei ken en door de Wereld raad, trok 500 jongeren uit zestien Aziatische landen. Het thema was „Christus het Leven". De jongeren spraken zich verder nog uit over de noodzaak van de vakbeweging in het moderne Azië. Zij betreuren het, dat de vakbeweging in Azië zo zwak georganiseerd is en zo verdeeld door politieke ideologieën.] Ook hier hebben de kerken volgens hen een taak. Het ligt kennelijk in de bedoeling dat de invloed van de Italianen nog verder wordt teruggedrongen. De paus zei tenminste dat het college meer een synthese moet worden van de rooms-katholieke orde (wereld) dan van de Romeinse urbe (stad).* Even schonk de paus ook aandacht aan het principe van de collegialiteit, een onderwerp dat op het concilie zoveel tongen in beweging heeft ge bracht. Hij zei: „Het is onze bedoeling in het college van kardinalen de volledige gemeenschap tot uitdruk king te brengen en te komen tot een betere vertegenwoordiging van gezag, collegialiteit, ervaring, tradities, cul tuur en waarden." Bisschoppen Een aantal journalisten trok de conclusie dat de paus sprak over de instelling van een mogelijke kroon raad of senaat van bisschoppen om hem bij het bestuur van de kerk bij te staan. Vooral kardinaal Alfrink drong indertijd op een dergelijk li chaam aan. Waarschijnlijk echter doelde de paus op het feit dat hij in het college van kardinalen in de toekomst meer bissc? oppen wil benoemen. Reeds in de benoemingen die deze week plaats j vonden valt deze lijn te ontdekken. GENÈVE Het zendingsdepartement 1 van de Lutherse Wereldfederatie heelt een prijsvraag uitgeschreven ter stimuleJ ring van (aspirant)dichters van gezangem voor de Afrikaanse en Aziatische kerken] Iedere inzender is verplicht, om dichten in de taal, die hij in de eredienst! gebruikt. Dr. Arne Sovik, de directeur van het zendingsdepartement hoopt opj deze manier iets te doen ter voorziening in het grote gebrek aan kerkliederen, die geheel bij de volksaard aansluiten i jonge kerken. Vraag: Bij zijn ambtsjubileum is het honorarium? Is dit iemand benoemd tot ridder in de orde helft of is er een andere van Oranje Nassau en hem is de gouden medaille uitgereikt. Bij welke gelegen heden ls het gewenst of noodzakelijk dat men deze onderscheiding draagt? Is het noodzakelijk dat men een uitgereikt medaille draagt of een ander herken ningsteken en waar zijn deze te krij gen? Brengt de verkrijging van dezt medaille nog verplichtingen of andere dingen met zich mede? Antwoord: Deze ridderorde word' alleen gedragen bij rok- en galacostuum Bij uitnodigingen voor plechtige bijeen komsten staat dikwijls op de uitnodiginp eoede uitj „rok met decoratie". De verkleinde medaille kan men desnoods bij een gewoon burgercostuum dragen, bv. op officiële feestdagen of n* de normaal te H Antwoord: Het staat vrij aan meei uitgereikt uitgevers tegelijk een boek ter beoorde ling toe te zenden, mits maar goed duidelijk wordt gemaakt, wat de bedoe deze bng van deze toezending is, zodat het riet tegelijkertijd door twee uitgevers bepaald aantal Vraag: Een poosje geleden vermeldde - in deze rubriek een recept om advocaat te maken. Ik vergat echter het uit te knippen. Zou u het opnieuw kunnen melden? Antwoord: Volgens onze aantekenin gen is het al weer een jaar of vier geleden. De tijd gaat veel sneller dan we denken. Er is daarom geen bezwaar het weer eens af te drukken. Neem tien eieren, 250 gram suiker. of wordt geaccepteerd. Taktvollcr neer tijdrovend is het om dit slechts tan één uitgever te doen. Meestal kan men wel een introductie krijgen bij een loede uitgever en dit verdient dc fHmPÜPIPI 'oorkeur. Het verdient aanbeveling de met suiker flink dooreen ending aangetekend te doen geschieden gemengd zijn. Verwarm het water retourporto. Zorg dat laat hierin het vanillestokje lang trek liter brandewijn, 1 stokje anille, 2 kleine kopjes water. Roer in een kom of pan de dooiers geheel Brieven, die niet zyn voorzien van naam en adres, kunnen niei in behandeling worden genomen. Geheimhouding ls verzekerd. Vra gen. die niet onderling met elkaar in verband staan moeten In af zondcrlijke brieven worden ge steld. Per brief dient een gulden aan postzegels te worden tngeslo- betaling r het schrift goed leesbaar is en gebruik w-j Uefst een schrijfmachine. Waak tegen de dooiers. Zet de kom of pan Een goede kleermaker weet wel de onderscheidingen te krijgen zijn. Vraag: Staat het vrij •aaliouten. Een bepaald geschrift wordt slechts loor één uitgever uitgegeven. 1 beginner is en de uitgever boek gaat schrijven een proef te bereid gevonden wordt het boek te uit het water grotere pan met kokend water. Dit moet blijven koken. Laat de eiermassa stollen onder flink kloppen. Ze behoeft hier- koken. Neem de pan dan blijf nog i flessen. Vraag: Gaarne zou ik willen wete tegen groene muren te doen i en heb op de westzuidwestkant last van groen. Kunt u mij ook schrijven welk soort muurverf ik het best kan gebrui ken na de schoonmaakbeurt, daar het nu aangebracht wit hier en daar loslaat? Antwoord: U kunt de groene aanslag van uw muren verwijderen door er kokend water, waarin keukenzout opge lost is, langs te gieten. Niet schrobben °f boenen, doch alleen maar gieten. Zo deze behandeling nader- herhalen. Het verschijn- nodig kunt hand nog e< sel is te voorkomen door de muren te behandelen met kleurloze muurolie. Naar de beste muurverf kunt u vragen bij de bouwstoffenhandel.

Nieuwe Leidsche Courant | 1965 | | pagina 2