Nieuwe Leidse Courant Vijf gemeenten zeggen: ,Neen' Studente gewurgd - dader al in arrest Haagse agglomeratie kan veel meer bouwen Willen woningcon tingent NIET verdelen Engeland maakte komst van Koningin toch mogelijk Vandaan grote UK*? IE MC O NI repetitie in Londen Commentaren Ook zenders verboden op kunsteilanden Jonoe Duitser was jaloers Vrijdag 29 januari 1965, 45»te jaarga<ng Enige neerslag De Bilt verwacht tot zaterdagavond: Veel bewolking met tydelijk enige sneeuw of regen, en hier en daar mist. /wakke tot matige overwegend zuid oostelijke wind Temperaturen om het vriespunt tot lichte dooi. (Opgemaakt t« Hoofdredacteur: D. E. DIE MER CHRISTELIJK-NATIONAAl DAGBLAD Abonnementsprijzen p.v/. 0,78, p.m. 3,35, (Van onze bouwredacteur) DEN HAAG De vijf Haagse agglomeratie-gemeenten weigeren het toegekende woningcontingent te verdelen. Gisteravond hebben de burge meesters van Den Haag, Voorburg, Rijswijk, Leidschendam en Zoetermeer hierover een brief geschreven naar de minister van volkshuisvesting en bouwnijverheid en. naar Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland. In de brief wordt gezegd, dat het onmogelijk is het toegekende contingent van 2480 woningen te verdelen. De gemeentebesturen vragen om nader overleg. Openhartig gesprek niet BEATRIX Met nadruk wordt er in de brief op gewezen, dat de vijf agglomeratie gemeenten een bouwcapaciteit hebben van het dubbele aantal toegekende woningen. Deze bouwcapaciteit van 5000 woningen per jaar zal nog kun nen worden opgevoerd, als op grote schaal in Zoetermeer gebowd zal kun. nen worden. Dit jaar kan Zoetermeer namelijk reeds beginnen met de bouw van 1200 wonin gen waarvan 700 in prefab. Voorts wordt opgemerkt, dat het voor de vijf gemeen- Met de dragers van de Grena dier Guards stram in de houding op het achterdek, vaart de Havengore met een met de Union Jack afgedekte kist over de Theems tijdens de erpetitie van de begrafenis van Sir Winston Churchill Generaal Weygand (98) overleden PARIJS Generaal Maxime Weygand, die in 1940 bevelhebber van het Franse leger was, Is gisteren op 98-jarige leeftijd overleden, vermoedelijk aan de gevolgen van een val. waarbij hjj een dijbeen brak. Generaal Weygand was de laatste van de grote militaire leiders uit de Eerste Wereldoorlog die nog in leven In mei 1942, toen hü 72 jaar was. werd hij benoemd tot opperbevelhebber van de geallieerde troepen als opvolger van generaal Gamelin en Weygand stond voor de hopeloze taak de opmars van de Duit se legers te stuiten. Toen zijn pogingen om het getij alsnog te doen keren, mis lukten drong hij, zeer tot ongenoegen van Winston Churchill, met kracht aan op een wapenstilstand. Churchill vond een militaire overgave beter, daar de Fransen dan de strijd in Afrika en de andere Franse gebieden in het buitenland zouden kunnen voortzet- Na de Franse „débacle" werd Weygand minister van defensie in de Vichy-rege- ring van Pétain. In september 1940 werd hij vertegenwoordiger van Pétain in Frans Afrika, maar daar onderhield hij contact met de Amerikanen, waardoor hij de toorn van de Duitsers op zich laadde die de generaal naar Duitsland transporteerden waar hij tot het eind van de oorlog gevangen werd gehouden. Bij zijn terugkeer in 1945 werd hij on middellijk weer op fast van de Franse autoriteiten gearresteerd in verband met zijn houding in het begin van de oorlog, maar wegens ziekte werd hij vrijgelaten. Drie jaar later volgde zijn rehabilitatie. Weygand was lid van de Académie Franqaise en heeft zich naam gemaakt als historicus. Hij stond bekend als een fel tegenstander van De Gaulle, die vol gens hem politieke doeleinden had nage streefd toen hij leider van de Franse troepen was. De overleden generaal was drager van het grootkruis van het Legioen van Eer. Staking Amsterdamse houthaven AMSTERDAM De ongeveer honderd losse en ook enkele vaste arbeiders in de houthaven hebben gisteren gestaakt. Enige tientallen vaste arbeiders zijn nor maal aan het werk gegaan en gebleven. Zoals bekend hebben de bij de hoofdste delijke afdelingen van de algemene en r.k. bond aangesloten havenarbeiders de ontwerp c a o 1965 verworpen. De nacht ploeg is gisteravond normaal aan het werk gegaan. NOG ENKELE DAGEN OPRUIMING KARPETTEN VAST TAPIJT GORDIJNSTOFFEN tegen zéér lage prijzen. BULTHUIS BOTERMARKT 23 Vanmiddag vertrokken met Prins en mr. Luns DEN HAAG/LONDEN Koningin Juliana zal toch de begrafenisplech tigheid van sir Winston Churchill bij wonen Vanmiddag zou zij samen met prins Bernhard naar Londen vertrek ken. Het Koninklijk paar wordt mor genavond in ons land terug verwacht. Prinses Christina, petekind van sir Winston, zal morgenochtend in de Kloosterkerk in Den Haag een herden kingsdienst bijwonen. Naar aanleiding van deze mede deling van de particulier secretaris van de Koningin heeft de R.V.D. laten weten, dat van Britse zijde volledig be grip is getoond voor de wensen van onze vorstin. Daardoor is het mogelijk geworden, dat Koningin en Prins en minister Luns naar de begrafenis gaan. Ook in het verleden, aldus de woord voerder, werd de Koningin bü dergelijke plechtigheden door haar man begeleid. Aanvankelijk was het de bedoeling v koningin Juliana, de herdenkingsdienst de Haagse Kloosterkerk bij te wonen. Hall Gisteravond heeft het Britse Koninklijk paar, samen met prinses Margaret en haar man, lord Snowdon, sir Winston in de Westminster Hall een laatste hulde ge bracht. Het komt zeer zelden voor. dat een nict-adellük persoon op een derge lijke wijze wordt geëerd. Intussen heeft de premier, de speaker van het Lagerhuis, sir Harry Hilton Forster, de conservatieve ex-premier sir Douglas- Home en Jo Grimmond. leider van de liberale partij, uitgenodigd, vanavond met hem vijf minuten bij de baar de doden wacht te betrekken. Het gebaar is be doeld als hulde van het Lagerhuis, waarin Churchill zovele tientallen jaren actief Opvallend zal de afwezigheid zijn van president Johnson. Men verbaast zich erover, dat bij zich niet door vicc- president Humphrey laat vertegenwoor digen. Nu komen minister van buiten landse zaken Dean Rusk, opperrechter Earl Warren en generaal Eisenhower. Voor dag en dauw weerklonken van ochtend in de Londense straten tromge roffel en militaire muziek, toen ongeveer 5000 manschappen een generale repetitie hielden. Niet minder dan 142 marineman nen trokken een op een affuit geplaatste en met lood verzwaarde lijkkist van Westminister Hall naar St. Paul's, de kathedraal, waarin morgen de laatste her denkingsdienst wordt gehouden, Intussen is bekend geworden dat er ■HHi l ut li I «MINI VOLAUTOMATISCHE isM-iiiyiiiiiiiiiil®! Kamer vraagt: Minder bordjes verboden toegang i Van parlementsredactie) DEN HAAG De Tweede-Kamer commissie voor landbouw heeft mi nister Biesheuvel gistermiddag ge vraagd het aantal bordjes „verboden toegang'' in de staatsbossen zoveel mo gelijk te beperken, gezien de steeds groter wordende behoefte aan recreatie. De minister antwoordde, dat de 70.000 ha bos en hei die onder het staatsbos beheer vallen, over het algemeen vrij toegankelijk zijn voor het publiek. Er zijn echter terreinen van bijzondere na tuurwetenschappelijke waarde Maar daar wordt het publick veelal óók toe gelaten, zij het onder bevoegde leiding morgen tijdens de uitvaartplechtigheden geen vliegtuigen binnen vijf km afstand van St. Paul's lager dan 1700 meter mogen vliegen. Later geldt een soortgelijk verbod voor het gebied van Bladon, waar Chur chill wordt begraven. De Nederlandse kapitein H. Tap zal een van de zestien supersone straal jagers besturen, die morgen een ere saluut zullen brengen. Hij maakte vroeger deel uit van het commando luchtverdediging Nederland en woont met zijn gezin al enkele jarèn in Enge land waar hij aan de R A F. is uitge- Burgemeester De Ranitz van Utrecht heeft de scholieren van zijn stad een brief geschreven, waarin hun aandacht wordt gevestigd op het grote verlies, dat de vrije wereld met de dood van Churchill heeft geleden. Hij gelooft, dat de schooljeugd niet voldoende op de hoogte is van de grote betekenis van Churchill. ten een onmogelijkheid is om gezamelijk de toegekende 430 woningen in de vrije sector te verdelen. Alleen Den Haag heeft reeds plannen ingediend voor 1500 woningen in de vrije sector. De minister en Ged. Staten wordt ge vraagd. wat er door de toekenning van het lage contingent voor 1965 terecht moet komen van de zo noodzakelijke en door rijksoverheid gepropageerde uit groei van Zoetermeer tot een stad van 100.000 inwoners De vijf gemeentebesturen zien een op lossing in de toekenning van een hoger contingent en in meer manipulatiemoge lijkheid. Deze mogelijkheid heeft de mi nister bij het verdelen van de grote woningpot alleen en dan nog maar beperkt opengelaten voor de kleine gemeenten. Dit manipuleren komt er ir. het kort op r.eer. dat de gemeenten zelf gaan bepalen welk aantal woningen zij in een bepaalde sector zullen gaan bou- Ifet contingent voor 1965 wordt in de brief geen serieuze toedeling ge noemd De gemeentebesturen menen, dat zij recht hebben op 36 percent van het totale aan de provincie Zuid- Hnlland toegekende contingent. Voor 1965 heeft de agglomeratie Den Ilaag maar 12 percent toegewezen gekre- gen. Dit hoge percentage van 36 kan men verwerken, omdat de daarvoor benodigde bouwcapaciteit aanwezig is. Personeel van radio en tv krijgt 3,5 pet. HILVERSUM Het radio en tv personeel krijgt de drie en een half procent uitkering over 1964. waai het plsn al enige tijd bestond, zo heeft het bestuur van de Nederlandse Radio Unie meegedeeld. De uitkering geschiedt met instemming van alle betrokken in stanties op grond van de mogelijkheden die in de salarisregeling aanwezig zijn A AN de vooravond van haar 27-ste verjaardag heeft prin ses Beatrix een openhartig in terview toegestaan aan een ver slaggeefster van het ANP. Gedurende het gesprek, dat 2' 's uur duurde, heeft de journaliste bijzonder eerlijke en open ant woorden van de Kroonprinses mogen optekenen. In ons blad van andaag hebben wij dit in terview een ruime plaats ge- ZIE PAGINA 5 Overval(?) in R'dam: buit 8200 gulden de N.V. Kustvaarturaie aan de Mathenes- serlaan. De buit was 8200 gulden De 29 jaar oude boekhouder Ch. L. uit Papendrecht werd neergeslagen, i niet ernstig gewond. Hü was rond het middaguur naar een bank geweest geld te halen voor het uitbetalen de zogenaamde weekbrieven. Hii had hiervoor 7000 gulden opgenomen, dat hij in een enveloppe stopte, waar zich reeds 1200 gulden aan kleinere coupures be vond- De enveloppe legde hij op zijn bureau, waarna hü administratief t ging doen. Twee mannen een ongeveer 50 jaar oud en een ongeveer 25 jaar oud kwamen zün kamer bin nen ..om werk te vragen" op een van de schepen van de maatschappij. Voor de heer Clavier echter antwoord had kunnen geven had hü een harde klap op het achterhoofd gekregen, waardoor hij versuft raakte. Een klein uur later vond zijn directeur hem op de grond liggen. De 8200 gulden was verdwenen De heer C. is naar het ziekenhuis gebracht, maar kon na behandeling naar hui; gaan. Hij had een wond in het ach terhoofd en een hersenschudding opge lopen- Vanmiddag heeft de Rotterdamse re cherche C. in verzekerde bewaring ge steld. Zijn verklaringen bleken op en kele punten niet te kloppen. De Rotterda! 33 jaar. ij spoorloos. Zü is ise Petronella Bruin-de sinds zondag 24 januari acht maanden zwanger. TAE voorgenomen aanwezigheid van onze Koningin bij de begrafenis van sir Winston Churchill zal alge mene voldoening geven. Op de afwezigheid van onze minister president hebben wij kritiek ge oefend. voor de aanvankelijke afwe zigheid van de Koningin hebben wij gaarne begrip gevraagd. Dat wat dit laatste betreft alsnog een ander be sluit kon worden genomen, stemt dankbaar. Wij, meer eenvoudige burgers, heb ben intussen een indrukje kunnen opdoen van hetgeen hier protocolair In het geding is. Ook daarvoor heb ben we begrip. Het protocol maakt mede deel uit van de bescherming en bestendiging van het koningschap. En dat koningschap is ons dierbaar. Dank betaamt stellig ook jegens de Inschikkelijkheid van Epgelse kant. Niet voor het eerst heeft men daar eetoond het diplomatiek talent te be zitten voor het vinden van een be vredigende regeling. rR is een tijd geweest, dat de be- handeling van de landbouwbe groting de gemoederen in de Kamer danig in beroering bracht. De heren Mansholt, Vondeling en Marijnen weten daarvan mee te praten. Hun beleid heeft aan felle kritiek bloot gestaan. Men denke maar aan de earantieprijzen. Te opmerkelijker ls de vrijwel al gemene Instemming met het beleid van minister Biesheuvel. Hij heeft het deze week niet moeilijk gehad. Woordvoerders van alle (grote) par tijen zwaaiden hem lof toe: voor ziin structuurbeleid, dat nu duidelijk vruchten begint af te werpen, maar ook voor zijn activiteiten in Euro pees verband. Het is veelbetekenend, wanneer een spreker van de oppositie zegt dat het ministeriële ODtreden hem met natio nale trots vervult. bouw een 'ongrijpbare' figuur dreigt te worden. De beslissingen over onze landbouw worden in toenemende mate te Brus sel genomen. Onze volksvertegen woordiging is niet meer bij machte, daarop rechtstreeks invloed uit te oefenen. Ze kan niet meer mee-besllssen. hoogstens een reeds genomen Brus sels besluit achteraf verwerpen. Maar daardoor wordt het besluit nog niet ongedaan gemaakt. Als het Europese parlement wordt toegerust met werkelijk controleren de bevoegdheden, ontstaat natuurliik een andere situatie. Maar zover zijn we nog niet. In deze overgangsperiode ls het van het allergrootste belang, dat tussen minister en nationale parlement een hechte vertrouwensbasis bestaat. Het debat van deze week heeft aan getoond, dat die basis er is. UESOLUUT heeft minister Biesheu vel gisteren in de Kamer een eind gemaakt aan de onzekerheid, die de laatste tijd is ontstaan over de vraag of de Oosterschelde al dan niet wordt afgesloten. De afsluiting gaat door. Ze is hij de wet geregeld en er kan dus geen enkele reden voor ongerustheid be staan. aldus de minister. Goed dat de bewindsman zich zo duidelijk heeft uitgesproken en bovendien een spreekverbod heeft opgelegd aan een ambtenaar die in een causerie zijn bezwaren tegen de afsluiting wenste toe te lichten. De enorme maatschappelijke veran deringen in het Delta-gebied hebben al genoeg onzekerheden geschapen. Vele Zeeuwen weten nog altijd niet waaraan zij nu precies toe zijn. We denken in dit verband o.a. aan het uitblijven van de schaderegeling in gevolge artikel 8 van de Deltawet. In dit klimaat is het zaak, alle loze geruchten vroeg de kop in te druk ken. Dat is gisteren gebeurd. Uitbreiding Europese conventie STRAATSBURG Niet alleen zenders aan boord van schepen, luchtschepen en dergelijke moeten onder de Europese conventie tegen etherpiraten vallen, maar ook zend- installaties op kunsteilanden zoals liet REM-eiland voor de Nederland- Deze uitbreiding van de Europese conventie tegen piratenzenders, die vorige week ter ondertekening is opengesteld, werd bepleit door de juri dische commissie van de assemblée van de raadgevende vergadering. Deze commissie wil het comité van ministers van de Raad aanbevelen des kundigen op het gebied van radio en televisie de mogelijkheid van een aan vullend protocol op de conventie laten onderzoeken. De kwestie werd in de raadgevende vergadering ter tafel gebracht aan de hand van een rapport van de K.V.P.- afgevaardigde. mr Siegmann, die in zijn toelichting gewezen heeft op de moeilijk heden die Nederland met het R.E.M.- eiland heeft gehad, moeilijkheden die zich hebben voorgedaan toen de Europese con ventie tegen de piratenzenders reeds vrij wel voltooid was. Mevrouw mr. J. M. Stoffels van Haaf- ten (lib.) verklaarde voor de aanbeveling te kunnen stemmen, aangezien zij er een logische voortzetting ixi zag van de con ventie. maar de V.V D.-afgevaardigde had wel bezwaar tegen het woord piratenzen ders. „Geld te makenwas wel het eerste De premier van Kongo. Moise Tsjombeis gisteren op het vlieg veld van Brussel aangekomen. Hij werd daar verwelkomd door Belgische premier. Theo Lefèvre en de Belgische mii ter van buiten!einde zaken Paul Henri Spaak. De pers was ook en wel met zovelen, dat de cameramensen het er gemakkelijk hadden. Tweede van rechts de heer Tsjombe. doel van de exploitanten, doch dat op zichzelf niet verwerpelijk en geschiedde in beginsel ook met het exploiteren van kranten. Mevr Stoffels waarschuwde dat de conventie onder bepaalde omstandigheden een gevaarlijk wapen kan zijn in de handen van de regeringen, aangezien het ak koord het scheppen of handhaven van omroepmonopolies door de regeringen gemakkelijker maakt. Zij vroeg zich voorts af of men wel voldoende beseft dat hier de funda mentele vrijheid van het woord in het geding is. Wellicht zal in de nabije toekomst de techniek zover gevorderd zijn dat er onbeperkte golflengten be schikbaar zijn en in dat geval zou men de beperking zeker moeten herzien. Ontdekt door 13-jarig zusje O GRONINGEN Dank zij snel speurwerk van de politie is teravond nog geen twee uur nadat hij een moord had gepleegd de 22 jarige Duitser E. L. uit Dortmund ii zijn Groningse hotelkamer gearres teerd. Hij had daar zyn intrek ge nomen nadat hy omstreeks acht uur zijn vriendin, de negentienjarige studente in de biologie Inge Vorrink n haar woning met een snoer ge wurgd had en daarna met een aard appelschilmes in de hals gestoken. De moord werd ontdekt door het 13- jarig zusje van het slachtoffer. Toen zij omstreeks kwart voor negen thuis kwam van een bezoek aan de wasse rette trof zij tot haar grote onsteltems het ontzielde en hevig bloedende lichaam van haar zusje aan. In paniek holde zij naar de buurman die onmid dellijk de politie waarschuwde. De vlotte arrestatie was mogehjk door dat men in de huiskamer een stukje pa pier vond met een naam erop, die latex- de naam van de moordenaar zou bhjken te zijn. Daar kwam men achter toen men alle hotels afbelde. In hotel Hofman aan de Boelestraat bleek de jongen zijn in trek te hebben genomen. Bij verrassing werd hij gearresteerd. Hy bekende di rect Het i tl e het meisje een vriendschappelijke ver houding. In Amsterdam, waar de jongen een lasser werk zocht, hadden zij elkaar leren kennen en sinds een week erbleef hij in Groningen. 'Middags om drie uur haddij zij met elkaar afgesproken in de woning van het meisje. Toen het meisje in plaats van e uur om zes uur verscheen ontstond onenigheid die later op de avond uxt- 3 in een hevige ruzie. Toen het zusje -n weg was greep de jongen een snoer urgde het meisje. Zy waren op dat ent alleen thuis. De moeder van het slachtoffer was in Assen by kennissen op bezoek. Per taxi is zy naar huis ge haald.

Nieuwe Leidsche Courant | 1965 | | pagina 1