Rassenwaan viert ook in Nederland nog hoogtij Dr. Krop roept op tot nieuwe weerbaarheid Zwaaien en zwieren van korte rokken Eerbetoon SVL (d) won gemakkelijk; Argos had het moeilijk Oranjevereniging R burg huldigt haar ereleden urige zigeunermuziek Leidse Gehoorzaal in CBTB-avond in Rijnsburg fneirwe leidse courant DONDERDAG 28 JANUARI 1965 Twintig jacir geleden Auschivitz bevrijd, maar: ROTTERDAM „Deze avond wil mede oproepen tot verzet tegen fas cisme en rassenwaan, want hoe staat het daarmee in 1965? Toen in 1943 alle in Nederland wonende Joden waren opgehaald, schreef het week blad Storm-SS: „Wij hebben geen medelijden gehad". Die uitspraak zou ik alle politici willen voorhou den, die hebben bewerkt, dat prak tisch alle oorlogsmisdadigers in ons land zijn vrijgelaten en die zich niet verzetten tegen de dreigende verja ring van de nazimisdrjjven op 8 mei, nota bene de dag van de algehele capitulatie. Toen de burgemeester van Antwer pen een stadgenoot iets over gaska mers toevoegde, waarvoor het excuus ..een glaasje te veel op" voldoende blijkt te zijn. dachten velen: Zo iets kan in Nederland niet. Helaas, sinds vorig jaar het boekje Pays-Bah ver scheen, weten we welke specifieke verwensingen Mies Bouwman als Jo din zijn toegeschreeuwd en dit niet al leen bij wijze van psychopatisch uit zonderingsgeval. De grafschennerij en het geklieder met hakenkruisen te Aal ten behoeven geen landgenoten te heb ben bedreven, maar wat te denken van de beledigingen me: gaslucht. die Leo Horn ontving? En wordt in de sport wereld schelden niet een nieuwe sport? Maar het vergif werkt ook bij het bedrijfsleven en bij dc overheid. Steeds meer bedrijven in steeds meer landen laten zich dc wet voorschrij ven door het boycotbureau van de Arabische Liga. Zo heeft vorige week Israël Philips op de lijst moeten zetten van buitenlandse ondernemingen, die onder het anti-semitische juk van de Arabische landen zijn doorgegaan". Weerbaarheid Het zijn zinsneden uit de rede. die het christelijk-historische raadslid dr. F. J Krop gisteren hield in de bijeenkomst, waarin op sobere, indrukwekkende wijze werd herdacht, dat twintig jaar geleden Auschwitz werd bevrijd. „Weer vragen zo zei hij onze doden rekenschap en verantwoording. Daarbij moeten we nuchter durven vaststellen, dat de Ka-Tsetnik, de nazi-concentra tiekampbewoner. alleen al door het feit. dat hij daar vertoefde, geestelijk min of meer geïsoleerd, enigermate als vreemde in de wereld staat, Daarom het niet zo toevallig, dat vele stedelijke autoriteiten, die zich unaniem verdron gen om de Duitse autoriteiten tijdens l de massale en pompeuze Duit: vanavond verstek laten gaan. Wy belijden opnieuw ging hy verder (Van een onzer redacteuren) kele bom is gevallen. Deze schandvlek, die voor altijd de geschiedenis van Europa heeft verknoeid, ligt daar als een bedreiging wij moeten oppas sen, dat van nu af niet alle wegen naar Auschwitz leiden." Dreiging In het vervolg van zijn rede die hij: Een nieuwe weerbaarheid, had genoemd, bepaalde dr. Krop zich tot de ..perma nente bedreiging van de jonge, kleine staat Israël, die van alle kanten wordt belaagd. Niet in het minst door Nasser, met Joodse humor na-SS-er genoemd, die niet ophoudt te zeggen Israël te zullen vernietigen tot aan de laatste Jood. „En heeft het wereldgeweten er wel een ogenblik bij stilgestaan, dat radio-Cairo tijdens het proces-Eich- mann heeft omgeroepen hem alleen te verwijten, dat hij niet nog meer Ji heeft vermoord?" Dr. Krop eindigde: ..In deze stad, velen alleei. bij de haven en bij de olie uit het midden-Oosten leven, heb ik de roep. die uitgaat van Auschwitz Jeruzalem willen laten horen. D' s van Jeruzalem waarschuwt het m< dom. dat bezig is af te zakken naar nihilisme in deze gemechaniseerde reld. De stem van Jeruzalem is de stem van de profeten, de heiligen en de wij zen. Het is altijd en in laatste instantie steeds weer dezelfde roep: om nie harten en nieuwe doelstellingen, nieuwe mensen en een nieuw verbond. aarde. Een aarde, waarop vrede ei rechtigheid zullen heersen en de wolf en het lam te zamen zullen weiden. Gebed De bijeenkomst, die was belegd door het comité Auschwitz-herdenking en werd bijgewoond door een zeshonderd belang, stellenden, werd geopend met het Joodse herdenkingsgebed voor overledenen, ge zongen door de voorganger van de Jood se gemeente M. Seyffers. En het geheel was gevat in een muzikale omlijsting. Medewerking verleenden de nog jonge Russische pianist Jewgeni Mogilewski er de Poolse vertolkster van jiddische lie deren Slawa Przybylska. dat de strijd van onze doden onze strijd ia. de staf opnemend, die hun on(- Andere modellen I ••Viel. W.j belijden ook onze collectieve 1-J - schuld, de schuld, dat wij te lang heb ben toegezien toen de demonen bloed en ras de aarde gingen beheersen tot in de Endlösung in de dodenfabriek Auschwitz toe. de dodenfabriek waar op tot onze eeuwige schan'e geen en- Ernstige inhaalfout op Veurseweg VOORSCHOTEN Gisteravond gebeurde op de Veurseweg ter hoog te van „De Knip" een ernstig onge val. Een personenauto. bestuurd door de heer J. K. uit Leiden, kwam uit de richting Den Haag en ging een voorrijdende personenauto inha len. Uit dc richting Leiden kwamen echter auto's, die te laat werden op gemerkt. Op het laatste moment gooide J. K. het stuur om, ramde de toen naast hem rijdende personenauto, die door de heg vloog en via de ^.voor- malige trambaan in een sloot ge raakte. Zwaar beschadigd kwam deze auto daar tot stilstand en als een wonder kroop de bestuurder ongedeerd uit zijn wrak. De heer J. K. kwam er met zijn auto minder goed van af. Door het rammen van de naast hem rijdende auto en het ontwijken van de tegemoetkomende auto's, verloor hij de macht over het stuur en hij reed tegen een boom. De auto werd ge heel vernield en de bestuurder kreeg verwondingen aan borst en keel (het stuurwiel was afgebroken). Hij werd per ziekenauto naar het academisch ziekenhuis te Leiden gebracht. Lichte vorst DE BILT. In de afgelopen nacht heeft het in Nederland tijdens opkla ringen op vele plaatsen ongeveer vijf graden gevroren. In Duitsland ivaren de minimum-temperaturen tengevolge van beivolking wat minder laag. Het ziet er naar uit dat er het komende et maal ook in ons land veel bewolking zal zijn. In verband hiermee is er geen verdere toeneming van de vorst te verwachten De dagelijkse gang van de temperatuur zal gering zijn. zodat ook overdag de temperatuur in het al gemeen beneden het vriespunt blijft Verder komen in Duitsland nog enkele sneeuwgebieden voor. Aangezien de wind uit oostelijke richtingen waait blijft ook in ons land de kans op sneeuw aanwezig. De oostelijke lucht stroming is aanu-ezig tussen een hoge. drukgebied boven Scandinavië en Rus land en een lagedrukgebied boren Snanic en het westelijke deel van de Middellandse Zee ZON EN MAAN Vrijdag 29 januari: zon op 8 25, onder 17 22: maan op 6.37, onder 14 06. Maandag 1 februari: nieuwe maan. HOOGWATER SCHEVENINGEN 29 januari: 1.11 v.m.; 13.29 n.m. PARIJS: veel donkerblauw (Van onze moderedactrice) PARIJS Het staat nu al wel vast. Deze zomer moetgn de rokken zwaai en en zwieren en nog kort zijn ook. De lengte varieert van tót de knie tot net óp de knie. Ook bij Nina Ricci zwierden de rokjes maar de ontwerper van dit huis. Gérard Pipart, is toch wel enigszins bezonnen te werk gegaan. Veel japonnen hadden een strakke rok met daarover heen losse panden, die echter tot over de heup op de onderste rok vastgezet wa ren en dus slechts bescheiden „zwaai- ruimte" hadden. Bij de tailleurs veel klokrokken of rokken met godets De jasjes zijn kort met even afstaande kraag. De schouders zijn smal en steeds wordt het silhouet tot op de heup smal mogelijk gehouden. Bü de lange mantels is de lijn vrij recht met een blousend ruggedeelte dat af gesloten wordt met een martingale onder de taille een breed aangezette volant. Of er zijn ook hier In het rokgedeelte godets ingezet. Deze Hjn werd terecht de ..bloemkelk" genoemd. Het Is beslist heel elegant Voor de tailleurs werden dikwijls gedes sineerde materialen gebruikt in onbe stemde saaie kleuren Het patroon al even grillig en onbestemd In tegen stelling tot de pasteltinten righeid van de plooirokken, geven de?e modellen beslist een trieste indruk. Bij de avondjaponnen werd alweer e beeld uit de jaren '20 opgeroepen: vóór knielengte en achter een tot op de grond vallende staart Door de gehele collectie heen ponnen, mantels en tailleurs worden de losse panden toegepast Soms lijkt (Vervolg n pasin: Op een fluwelen kussen fonkelden de kettine en de andere eretekenen van de Orde van de Kouseband. de hoogste onderscheiding, die het Ver enigd Koninkriik kent. Zes kandelaars met reusachtige, licht flakkerende kaarsen beschenen het meters lange processiekruis. dat aan het hoofdeinde stond en dat leek te bewegen door het geflits en geflonker. De dodenwacht, vier officieren v de Engelse marine, had zich bij de hoeken van de kist opgesteld. De mi litairen. die het ceremoniële uniform met een rouwband droegen, hielden het hoofd gebogen en steunden met de handen op hun sabel. Verderop, met de handen op de rug. stonden politie-agenten. mannelijke zowel als vrouwelijke. Ook zli maak ten deel uit van de dodenwacht, die zich door volslagen roerloosheid ken merkte. Op de lichtbruine lopers, die in de 'en«terichting van de Westminster Hall waren eeleed. schuifelde ik met vele anderen lan -aam langs de ki van de overledene, die ook voor de -est van Ein-ooa zoveel heeft betekend. Er waren twee stromen, links zowel als rechts De voetstappen werden in het taDijt gesmoord, waardoor er een 'ngwekkende stilte heerste, het eind bil de nit<ranff. bleef i staan. Ik zag de twee rijen mensen als on W "en lijk e fienren on af komen horen deed ik niets. Wat bewoog al die Britten: mannen. en kinderen Londenaars en van hniten'"* Eerbied, ontzag oonliike herinnering, dank baarheid ook voor de vele talenten ..good old Winnie" geschonken. Sommigen stonden bij het passeren de kist even stil om er vol ge- daehten naar te si"i«n. Anderen bogen -onder te k'iken. Weer anderen sloe- -®n een kruis. dat het Duideliik waf aassale condoleance-bezoek mensen an alle rangen en standen deelnemen. De stille tocht, die noa een nacht en dag duurt, toont een doorsnee van de Britse maatschaonij. Werkelijke droefheid is er niet. Wat de mannen met de petten, of bolhoeden, en de rouwe- met de bontmantels, of bood- schanoentassen slechts willen zeggen. Thank you, sir, Goodbye het als is het kledingstuk in repen ge. sneden. Het staat werkelijk wel aardig, maar is niet gemakkelijk te dragen, zeker niet voor de vrouw, die niet bij de geringste windstoot in een auto kan vluchten Maar zulke nuchtere prak tische opmerkingen behoort men in de ParlJse modewereld niet te maken. Ook bij Nina Ricci veel heel donker blauw. dikwijls met een toets rood. rose, zachtblauw. oranje of wit. Verder koraalrose, rood. hardgroen en het blauw van de maagdepalm. Als mate rialen veel kamgarens. gabardine, pi- quee en organza. Nu dc zwierige rokjes toch het mode beeld hebben veroverd, kunnen we wel zeggen, dat de interpretatie van Pipart van de nieuwe lijn bijzonder evenwich- tig en aanvaardbaar is. Jeanne Lanvin Heel anders heeft Jules C-rahay van het huis Jeanne Lanvin het gedaan. Bij het weggaan zuchtte een Amerikaanse journaliste: ,.Je durft met zo'n Jurk geen draaideur meer door" Fn inder daad de kans dat een slip of flap klem komt te zitten Is niet denkbeeldig. Na enige standpyjama's met heel wijde pijpen en soepele overhemdblouses kwam er een warreling van losse pan den, slippen, slierten en hoe men het allemaal noemen moet. Geen rok is meer gewoon Losse panden met nog een dubbele plooi over een onderrok, zodat het een hele rokken vracht leek. Nu zijn de materialen wel erg licht maar het geheel is wel overdadig Soms was de wijde overrok met een knoop hier en daar vastgezet oo de zoom van de onderrok. Aan de hals zien we ook zo iets. daar de ruimte door een schuif bijeengehouden wordt. De vrij rechte geplisseerde japonnen met bijpassende mantels waren na dit alles een ver ademing. Bij de avondtoiletten hadden lange rechte japonnen een strook van wel veertig centimeter breed bezet met ruches. Ook kragen met ruches verschenen zo r.u en dan Allemaal erg overdadig en Een herademing waren mooie lange avondjaponnen in de princesseli.ir Waarom er dan weer brede epauletten met lange franje op moesten worden aangebracht was een raadsel. Verbazing wekten ook de hoeden, die volkomen op één oor hingen Ze wa ren nog enorm groot ook. Een onevenwichtige collectie, die duize lig maakte Ook hier weer donker marineblauw, veel rose, wit en taard- Toneelspel in De kaag DE KAAG Zaterdagavond om 8 uur geeft de toneelvereniging ..Vondel" een opvoering in de jeugdherberg. De titel luidt: ..Twaalf dagen na middernacht" Zaterdag 6 februari zal het stuk nogmaals worden opgevoerd, eveneens om 8 uur. Cerberus komt morgen Tweede joyvlieger ook aangespoeld KATWIJK AAN ZEE Gistennid- ag is een paar honderd meter ten noorden van de Scheveningse pier het stoffelijk overschot aangespoeld van de 21-jarige vliegtuigmaker (algemeen) S. Bolk uit Brunssum. De vliegtuigma ker verongelukte zaterdagnacht na een joyvlucht met een Neptune van het Marine Vliegkamp Valkenburg met zijn vriend, de even oude vliegtuigma ker (radio-radarmonteur) H. van Oost ende, wiens lichaam dinsdag reeds bij Katwijk aanspoelde. Het stoffelijk overschot, dat bij Scheveningen aan spoelde was onherkenbaar. Naar wij vernemen zal morgen het ber gingsvaartuig Cerberus op de plaats var het vliegongeval aankomen. Duikers zul len zoveel mogelijk wrakstukken laten opvissen. Deze liggen op ongeveer drie honderd meter uit de kust verspreid ovei een oppervlakte van honderd vierkante Het bergen van zoveel mogelijk wrak stukken is in Katwijkse visserskringen met instemming begroet. Men was i kringen vooral bevreesd voor schade, die de vliegtuigresten zouden kunnen ver oorzaken aan de netten van de garnalen- vissers, die altijd dicht onder de kust plegen te vissen. Leids gezin door uitslaande brand dakloos geworden LEIDEN Een jong Leids gezin i gistermiddag dakloos geworden toen een felle uitslaande brand zijn kelder- w-oning volledig onbewoonbaar maakte Hoewel de brandweer spoedig ter plaatse was, is de gehele inboedel ver loren gegaan. Het gezin was tegen brand verzekerd. De woning, een huiskamer en een slaap vertrek, getimmerd in de kelder van een flatwoning aan de Willem de Zwijger laan, huisvestte de 29-jarige automonteur L. Paauw, diens vrouw en twee jonge kinderen. Omstreeks tien voor twee bevond de an zich in het woonvertrek, 2-jarig dochtertje in een bedje lag. Plot seling viel het kind uit bed, waardoor een oliekachel omviel. Onmiddellijk stond de kamer in lichter laaie. Mevrouw Paauw bevond zich met haar baby in de slaapkamer. Zij wist tijdig te ontkomen, evenals de vader met zijn dochtertje. Niemand had enig letsel op gelopen. in waarschuwde de buren boven. Toen hij terug wilde gaan. kon hij door de sterke rookontwikkeling het trappen, huis niet meer vinden. Om de rook eer uitweg te geven, sloeg hij twee ramer N.C.V.B. Oegstgeest OEGSTGEEST De vraag rijst: fc wereld van nu in wording of in ver wording? Deze vraag stelde dr. J. v. d. Grient in een lezing tijdens de leden- ergadering van de afdeling Oegstgeest an de Ned. Christenvrouwenbond. De lezing was getiteld: „Dc ouderen en jongeren en een veranderde wereld". De heer v. d. Grient betoogde, dat reeds eeuwen terug mannen als Luther en Melanchton debatteerden over de tuchtloze jeugd. Ook toen botsten de meningen. De heer v. d Grient was er niet van overtuigd, dat het vroeger zoveel beter was. We passen ons aan de omstandig heden van de tijd. Wel stelde hij. dat de mensheid tegenwoordig het tempo psy chisch niet kan verwerken. De ontwikke ling gaat zo snel, dat het dikwijls uit de hand loopt. De inleider constateerde in zijn toe spraak verschuivingen in de gezagsver houdingen. waardoor de jeugd van nu het moeilijker heeft dan die van vroeger. Het aspect van deze tijd ligt in de openbaar heid. zei hij. Alles staat in het licht van de schijnwerpers. d. Grient gaf zelf het antwoord op de vraag wat de jonge mensen kan worden meegegeven. „Samen onderweg zijn, een huis te hebben is niet alléén be langrijk, maar een „thuis' hebben. Mede menselijk leven en naar elkaar luisteren kweekt saamhorigheid. We moeten hen •oorgaan onderweg te zjjn met God". Na voordracht van het gedicht „De ver loren zoon" van Wouter Smit kon dr. V. d. Grient nog diverse vragen beantwoor- Kunst tussen zout en bleekwater VOORHOUT Om de kunst dichter bij het publiek te brengen, heeft de aan de Wil lem de Zwijgerlaan 9 wonende kunstschilder Cees van der Wel een expositie ingericht in een zelfbedieningszaak. Een veertigtal werkstukken (krijt met waterverf, inkt en olie verf) hangt tussen de stellin gen met pakjes koffie, zakken suiker en flessen bleekwater in de winkel van M. van Dam aan de Herenstraat. „De mensen kunnen op deze manier meer vertrouwd raken met de schilderkunst", zegt de heer Van der Wel. „In een levensmiddelenzaak, waarin zij dagelijks komen om inkopen te doen, worden zij in de ge legenheid gesteld het gewoon te vinden met kunst in aan raking te komen. Een logisch gevolg is, dat zij ook meer voor kunst zullen gaan voe len". De huisvrouwen (en win kelende mannen) in Voorhout zijn overigens maar een week in de gelegenheid zich temid den van kunstzinnige werk stukken een pond zout of een zakje dropjes aan te schaffen. De tentoonstelling sluit na melijk op 2 februari. Volleybal LEIDEN Het damesteam van SVL heeft er gisteravond in de derby tegen KVC geen twijfel over laten bestaan wie de sterkste was. Met 30 zegevierden Xandri Kikkert c.s. Ook Argos won gisteravond, maar eer het zover was, hebben de pupillen van trainer Henk Kleingeld tal van benaywde ogenblikken beleefd. Na 20 werd het 22 en pas in de laatste set moest De Kennemers zich gewonnen geven. SVL—KVC 3—0 Het verschil sterkte tussen deze beide teams kwam al direct na het begin tot uiting. SVL draaide gemakkelijker in de aanval, waardoor de eerste set reeds een 15—6 zege opleverde. In de tweede set dreigdi het voor SVL even mis te gaan en KVC greep onmiddellijk het krachtige wapen: de service. Met slechts 1513 bleef de zege bij SVL. De laatste set werd groot vertoon van macht (152). ArgosDe Kennemers 32. Aanvan- Tien jaar schorsing voor doelman ARNHEM De strafcommlseie van de afdeling Arnhem van de KNVB heeft de doelman van Abstlnentia, de heer T. J. geschorst tot 25 december 1974 wegens het slaan van de scheidsrechter en schuld hebben aan het staken van de wedstrijd Abstinentla-Schaarsbergen (le klasse afdeling Arnhem). Abstinentia (geheelonthouders) had de betrokken doelman op eigen initiatief reeds gestraft. Deze schorsing is nu door de strafcommissie overgenomen De ge heelonthouders kwamen er zelf ook ndet zonder kleerscheuren af: hun werden twee winstpunten in mindering gebracht. Schaatsen in Alma Ata Grisliin op sprint verslagen ALMA ATA De Russische schaat senrijders, die niet z(Jn geselecteerd voor de Europese kampioenschappen, hebben gisteren op de Alma Ata-baan aan wed strijden deelgenomen, samen met enkele Noorse en Finse rijder*. Op de 500 meter verloor de Russische ex-Olympische kampioen Evgeny Grdshm met een verschil van één seconde zijn landgenoot Boris Gulyayef De wereldrecordhouder nam echter vanche op de 1500 meter, die hij war 2 min. 11.7 sec. De wedstrijden werden gehouden bij een temperatuur van twaali graden onder n ui- De uitslagen waren: 500 meter: 1. Boris Gulyayef (Rusland) 40 9 sec; 2. Evgeny Grishin (Rusl) 41.4; 3. Vadim Vasnetsof (Rusl) 41.5. 1500 meter; 1. Evgeny Grishin 2.11-7; 2. Vadim Vasnetsof 2.12 6: 3 Nikolai Kai- dalof (Rusl) 212-8; 4. Ole Herman Aa- modt (Noorw) 2.13.-; 5. Boris Gulya yef 2.14.3; 6- Seppo Heinikken (Finl) 2.14.4. Judo In Tokio is gisteren Kyuzo Mifune een der grootste Japanse voorvechters van de judosport op 81-jarige leeftijd overleden. Miifune, die de hoogste graad de tiende dan in het judo bezat, ontwikkelde de „Kuki nage"-worp. RIJNSBURG De Oranjevereniging, die thans 1018 leden telt, heeft een goed jaar achter de rug. Gisteravond werd onder leiding van voor zitter D. Heemskerk in zaal Vliethof de jaarvergadering gehouden. De voorzitter wekte de leden op actief te blijven. Over de vijf-mei-viering zei hij, dat van het gemeentebestuur hierover nog geen bericht is ontvangen. We wachten nog Penningmeester C. Vianen deelde mee, it er een batig saldo is van f 2086,92 Secretaris Hoogstraten sprak over één programmapunt zijn teleurstelling uit, namelijk over het kinderoor», waar weinig belangstelling bestond Hij noemde dat een aanfluiting voor Rijns burg als bloemencentrum. Bij de bestuursverkiezing werden de heren N. van Delft, A. Grimbergen en A. de Mooy herkozen. In de vacature ontstaan door het bedanken van de heer H. W. de Mooy koos men da heer C. van Klaveren. Buurtbewoners bijeen RIJNSBURG De bewoners van de Trompstraat kwamen gisteravond De Jeugdhaven bijeen. Voorzitter Burggraaf noemde het afgelopen jaar gunstig voor de vereniging. Met ver siering en verlichting werden twee tweede prijzen gewonnen. Kees Mol kreeg voor zijn verdienstelijke mede- erking een set schroevendraaiers. De heren P. Burggraaf. J. de Mooij en J. Zwaan werden herkozen als be stuurslid. Na de pauze verzorgde de toneelver eniging O.B.K. een opvoering van het blijspel „Welkom binnen" cn ook bur gemeester B. H. Koomans woonde dit gedeelte van de avond bij. LEIDEN Eén van de plezierige evenementen, waarmee de V.V.S.L. deze week haar lustrum viert, was de session van gistermiddag in de Mr. Duisterwinkel hoogleraar straf- en strafprocesrecht LEIDEN Bij K B. is mr. G Duis terwinkel, officier van justitie, hoofd van het Arrondissementsparket te Zutphen, benoemd tot gewoon hoog leraar in de faculteit der rechtsge leerdheid, om onderwijs te geven in het straf- cn strafprocesrecht. Mr. G. Duisterwinkel die in 1912 is geboren te Leek (Groningen), doorliep het Gereformeerd gymnasium te Kam en studeerde aan de Vrije Univer siteit te Amsterdam, waar hij in 1938 de meestertitel behaalde. Tien jaar promoveerde hij aan dezelfde ersiteit op een proefschrift geti teld „Enige aspecten van het misdrijf Oplichting naar Nederlands Recht". Na werkzaam te zijn geweest bij de gemeentepolitie te Amsterdam, aan aardde hij in 1942 een functie op de juridische afdeling van de Gemachtig de van de Wederopbouw te s-Graven- hage. In 1945 volgde zijn benoeming tot plaatsvervangend chef van de af deling juridische zaken van het Minis terie van Wederopbouw. Van 1947 tot 1952 was de nieuwbenoemde hoog leraar wetenschappelijk medewerker van de Parlementaire Enquêtecom missie 1940—1945. Nadat hij van 1956 tot 1964 rechter was geweest in de Arrondissements rechtbank te Arnhem, volgde in april van laatstgenoemd jaar zijn benoe ming tot officier van justitie,, hoofd van het Arrondissementsparket te Zutphen. Professor Duisterwinkel is de opvol ger van prof. mr. A. Mulder, die met ingang van 1 februari a.s. is benoemd tot secretaris-generaal van het minis terie van justitie. Stadsgehoorzaal. Vrolijke weemoe dige, vurige en klagende zigeuner muziek klonk op temidden van een geroezemoes van stemmen in de met kleurige papieren stroken versierde en door kaarsen verlichte grote zaal. Aan tafeltjes, op de podium rand en langs de wanden luisterden, keken en applaudisseerden de V.V.S.-èles en haar partners. In fleurige kledij gestoken, deden de leden van de vijf studentenzigeu nerorkesten hun uiterste best om niet alleen de waardering van de feestvierende aanwezigen te verove ren, doch ook die van de juryleden. De heren I. Tarnoczy voorzitter F. Szabo, E. Schiffer en prof. mr. IV. H. Nagel beoordeelden hun pres taties in een aantal verplichte en een serie vrije nummers. De Utrechtse zigeunerkapel „Tzi gane" slaagde erin de hoogste waar dering in de wacht te slepen; de tweede prijs ging naar de Amster damse zigeunerkapel „Kabani". De overige mededingers waren de Wa- geningse studentenzigeunerkapel, de zigeunerkapel van Veritas „Palotas" en de Leidse zigeunerkapel Hoss- pita". De voorzitter prees de heer De Mooy die van de oprichting af in het bestuur zitting heeft gehad. Hij dankte hem voor al het werk. dat hij voor de vereniging heeft gedaan en noemde hem een voortreffelijk be stuurslid. De voorzitter reikte een oorkonde uit aan de drie ereleden, de heren A. W. de Mooy, H. Heemskerk en W. F. Verbree; De heer Hoogstraten kreeg een speldje als erelid. RIJNSBURG Voor een beperkt aan tal leden van de CBTB hield de heer G. Docter, directeur van de Chr. Tuin bouwschool, in de Jengdhaven een lezing over „Economische bedrijfsvoering in land- en tuinbouw". Na een uitvoerige uiteenzetting over het begrip bedrijfseconomie en de prin cipes, die op dit terrein gelden, zei de heer Docter. dat ook in de tuinbouw zich een steeds verder gaande mechanisatie en specialisatie manifesteert. Belangrijk is, dat de kweker een goede administratie opbouwt. Deze moet in de eerste plaats een inzicht geven in de bedrijfsecono mische resultaten per produkt. anderzijds moet er ook een vaktechnische documen tatie worden opgebouwd. De heer Docter wees met nadruk op de noodzaak van een goede liquiditeits positie van de bedrijven. In de pluimvee sector en in de fruitsector zijn op dit punt fouten gemaatk cn het kon wel eens gebeuren, zei de heer Docter, dat zich ook in de bloemen bed rijven in de nabije toekomst liquiditeitsmoeilijkheden gaan voordoen Aan de hand van talloze cijfers toonde spr. aan, dat in de agrarische sector grote inkomensverschillen zijn geconstateerd. Opvallend is echter, dat in iedere bedrijfstak ook grote verschillen per bedrijf zijn vastgesteld. Voor dc bloem kwekerijen voorzag de heer Docter een groei naar grotere bedrijven, omdat, een goedkopere produktie noodzakelijk wordt Alleen de bedrijven die bij de lijd blij ven zullen zich op den duur kunnen handhaven. En dit bij de tijd blijven om vat ook een goed bedrijfseconomisch in zicht. Er volgde een uitgebreide discussie. De leiding berustte bij de voorzitter van de CBTB. de heer J Vianen Films in Rijnsburg van de Heidemaatschappij RIJNSBURG De vergadering van de Vereniging van oud-leerlingen Tuin bouwschool Rijnsburg. Gisteravond is liet schoolgebouw aan de Sandtlaan ge houden. was zeer goed bezocht. De Ned. Heide Maatschappij vertoonde een vier tal films: „Door de eeuwen heen", ..Van oud naar nieuw". „Het tovervierkant" en „De Zambesi getemd". Tijdens een discussie werden vragen ■er het werk van de Heidemaatschappij uitvoerig beantwoord Bij de bestuurs verkiezing werden de heren B. van 't Riet uit Abbenes en J. Kraan uit Was- maar gekozen. De leiding berustte bij de voorzitter ui de vereniging, de heer B. van Vliet kei ijk stevende Argos op een duidelijke zege af, doch bij 14—7 stokte de aanval even en kwam de Leidse ploeg zelfs met 15—16 achter te staan. Een laatste wan hoopsoffensief bracht ten slotte de eerste setzege (18—16). Ook in de tweede set moest eerst een achterstand worden weg gewerkt, doch ditmaal ging het gemak kelijker (15—12). In de twee volgenda sets sloeg De Kennemers zijn slag. De Beverwijkse ploeg liet niet na met 1215 en 215 diepe indruk te maken. In de vijfde set liep de Beverwijk* ploeg uit tot 28 voordat Argos over de teleurstelling heenkwam. Alice Rijs- bergen kwam de gelederen versterken en toen lukte het plotseling wel. Met 1512 bleef de eindzege in Leiden. Schaken in Zwolle Ivkof en Bobotsof leiden samen ZWOLLE De derde ronde van bet internationale schaaktoernooi in Zwolle is gistermorgen gespeeld: Groep A: v. d. Weide (N)-Ivkof (Z.S3) 01Bobotsof (Bulg)-Aalders (N) 10; Piket (Nï-Flesch (Hong) 1—0; Andries- sen (Ni-Rellstab (WJDld) 0—1; Weisx W.Dld-Lïttlewood (GB) 1—0 Groep B: Pavlovlc (Z.SL)-Parr (GB) 10; Bohlmeijer (N)-Wetzig (W.Dld) 5—1; De Vries (N)-mevr. Heemskerk (N) 5—1; Stegeman (N)-Renekens (N) afg; RLemersma (N)-mevr. Ivanova (Buig) afg. De uitslagen van de vierde ronde woensdag eveneens gespeeld, luiden: Groep A: Ivkof (Z.S1)-Bobotsof (Buiig) afe; Aalders (N)-Piket (N) 1—0; Rellstab (Dld)-Van der Weide (N) 4; An- driessen (N)-Weisz (W.Dld) afg; Flesch (Hongi-Littlewood (GB) 10; Stand: 1/2 Ivkof en Bobotsof beiden 3 pt en 1 afg; 3/4 Van der Weide en Rell- stab elk 2% pt. Groep B: WetzLg (Dld)-Pavlovic (ZJ51) afg: Parr (GB> -Stegeman (N) 10; Heemskerk (N)-Ivanova (Buig) afg: Renakens (N)-Bolmeyer (N) 01; De Vries N-Riemersma (N) 10. Stand: 1 Parr 3 pt; 2/3 Wetzig en Pav- lovic beiden 24 pt en 1 afg. Schaaksimultaan Den Haag Langeweg scoorde volle 100 procent DEN HAAG De resultaten van de woensdagavond in Den Haag gehouden simultaanseance met deelneming van o.a. de Rusateche schakers Botwinnik en Flohr luiden: BotwinnlkTRusl) Flohr (Rusl) Larsen (Den Lange weg (Ned) Withuis (Ned) Donner (Ned) 36 34 2 97 36 32 2 2 93 32 3 1 93 PERSONALIA Benoemd tot ridder in de Orde van Oranje-Nassau mr. A. J. Th. Conijn, te Heiloo, directeur van de firma G. A. Co- en Zoon te Alkmaar. Tijdelijk benoemd en aangesteld tot cotnmandore bij de dienstgroep officie ren luchtmacht, kolonel J N. Mulder, ridder Militaire Willemsorde 4e klas*, van deze dienstgroep, zulks voor de tijd dat hij is belast met de waarneming van de functie van commandant van het commando luchtmachtopleidingen. Aan P. J. van der Burg. voorzitter ziekenfondsraad ie per 1 april op zijn verzoek eervol ontslag verleend. Per 1 februari is eervol ontslag ver leend aan de brigade-gen. M C. Schram, de Jong. Brigade-gen. D. B- de Jong der infan-* terie is per 1 februari op zijn verzoek eervol ontheven van zijn functie van commandant van de 13e pantser infan terie brigade en is benoemd tot com mandant van het legerkorps achterge- bied- Per 1 februari is brigade-gen. G. H. de Kleijn uit deze functie eervol ont heven en benoemd tot commandant van de 13e pantser infanterie brigade. Kol. A- E. Bueno de Mesquita des- artillerie is per 1 februari benoemd tot legerkorps artillerie commandant. Per 1 mei is de brigade-gen. P. M. Kautz van de generale staf eervol ont heven van zijn functie van sous-chef (plannen) generale staf en benoemd tot chef staf van het le legerkorps- F. Visser, 's-Gravenhage is bevor derd tot referendaris in vaste dienst bij het ministerie van justitie. -Gravenhage. #Mr. P. G. van Lierop, te 's-Gravenhage, benoemd tot plv. rechter in de recht bank te 's-Gravenhage. #Mr. G. Duisterwinkel, officier van jus titie te Zutphen, is benoemd tot gewoon hoogleraar in het straf- en strafproces recht te Leiden (vac. prof. mr. A. Mul- Theo Uden Masman overleden DEN HAAG Theo Uden Masman. de voormalige leider van The Ramblers. gisteren in de leeftijd van 64 jaar over. leden. Theo Uden Masman heeft tot de bekendste en geliefdste radiofiguren be hoord en zijn maarrr wij komen terug"' zal niemand wel vergeten zijn. In 1926 richtte hij het orkest The Ram blers op. dat. evenals hij zelf uit de jazz- wereld is voortgekomen. Vóór de oorlog speelde hij meer de zuivere jazz. maar daarna schakelde hij meer over naar de amusements- en de tienermuziek. In maart-april 1964 nam hij afscheid om gezondheidsredenen, maar in de afge lopen zomer heeft hij nog regelmatig uit zendingen verzorgd, waarin hij de platen van The Ramblers besprak De orkestnaam van The Ramblers is. met het afscheid van zijn dirigent tegelijk verdwenen. Het heet nu het VARA- dansorkest en heeft vrijwel dezelfde sa menstelling. Met Theo Uden Masman is een bekende figuur uit die muziekwereld verdwenen. Men zal hem zeer missen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1965 | | pagina 7