Kernwapens zijn nu geen bruikbaar middel meer Te kust en te keur Maar het evenwicht mag niet worden verstoord Leidse jongelui tuigden Haagse jongeman af Kern -plannen in Zoeterwoude FANCY-FAIR IN MAART K. en G. gaat op de grote trom slaan Geld over door Bijstandswet? Classis Leiden Hervormde Kerk nam afscheid van ds. Yossers N.S.O.-concert in Pieterskerk was niet voor koukleumen... NIEUWE LEIDSE COURANT 3 DONDERDAG 28 JANUARI 1965 Donderdag Prytaneum. 8 uur: alg ledenvergade ring r.k. atletiekvereniging De Bataven. Schouwburg, 8 uur: K. en O.-toneel. Nieuw Rott. Toneel met „Op blote voe ten in het park". Gehoorzaal, 8 uur: Meesterserie mu ziek K. en O., Les Solistes dc Zagreb. Antonio Janigro. dirigent en cello-solist, en Jelka Stanic, viool. Huys Over 't Hoff, Gerecht 10. 8 uur: afd. Leiden Kon. Ned. Natuurhist. Ver eniging. jaarvergadering. De Doelen, 8 uur: bespreking reclame- optocht 3 oktober voor eventuele deel nemers. De Haag: Diligentla. 815 uur: De Pa- rij se bruiloft". Den Haag: Mauritshuis. 8.15 uur. Wührer-quartett. Schevenlngen: Op gouden Wieken. 8 uur: Auschwitz-herdenking. VrUdag Antonius-clubhuis. 7.3 uur: feestavond personeelsvereniging De Sleutelring, t.g. v 15-jarig bestaan. School Lammenschansweg 6, 8 uur: contactcommissie Kinderbescherming Leiden en omstreken. Miep Diekmann over „Kinder- en jeugdboek, onverdeeld bron van contact. Het Boshuis, achter Hoflaan 74. 8 uur: toneelvereniging De Boshuisspelers, op voering van „Juffrouw Martjjntje" Schouwburg, 8 uur: K. en O.-toneel. toneelgroeD Theater met „Stop the Academiegebouw. 4 uur: Inauguratie prof. dr. J. B. Schute gewoon hoogleraar in de farmaceutische analyse. Gebouw voor chr Belangen. Oude Sin gel 238. 8 uur: ledenvergadering tuiniers- en bloemistenvereniging Door Eendracht Verbonden. De Lakenhal, 8 uur: opening tentoon stelling schilderijen, tekeningen en gra fiek van Fer Hakkaart. Consistorie Lutherse kerk. Hooglandse Kerkgraoht 28, 8 uur: algemene vergade ring Leidse Smalfilmliga. Den Haag: Kon Schouwburg 8 15 uur: Haagsche Comedie met „Kinderen van de zon". De Haag: Diligentla. 8.15 ilur:' De Pa- rijse bruiloft". Schevenlngen: Kurzaal, 8,15 uur napi,: galavoorstelling t.g.v. 13de lustrumfeest van de V.V.S.L. Zaterdag Restaurant „Boerhaave", Boerhaave- laan 188a, 3.305.30 uur: afscheidsrecep tie B. J. Moolenaar, directeur kantoor Oegstgeest Alg. Bank Nederland N V Aula Louise de Coligny-H B S. Kager- straat 7, 8 uur: H.B.S.-vereniging „Ende dispereert niet", bal en cabaret Wijkgebouw De goede Herder, Oude Vest 13. 8 uur: C.J V De Valk de heer G. van Veen over klassieke muziek Gebouw Janvossensteeg 17: opening clubhuis Het Kraaiennest, sticnting Ned Herv Jeugdzorg. Geref. jeugdhuis Breestraat 19. 8 uur: Geref. Jeugdverband Leiden filmavond, vertoning van ..Schipper naast God" Herv jeugdgebouw Hoogl Kerkgracht 44 8 uur: jongerensociëteit. modeshow Den Haag: Diligentla. 8 15 uur: De Pa- rijse bruiloft. Den Haag: Kon. Schouwburg 8 15 uur Haagsche Comedie met ..Na de zonde val". Den Haag: Diligentia. 2 15 uur: toneel groep Arena met Wie is de dief?" Schevenlngen: Kurzaal. 3 15 uur Concertgebomv-orkest met pianosolist Welke apotheek? Geopend voor spoedeisende gevallen: apotheek Herdingh en Blanken Hoge- woerd 171, teL 20502 De dienst van de apotheek Van Breest. Smallenburg te Leiderdorp wordt ook waargenomen door deze apotheek. De Oegstgeester apotheek is geopend. Films Camera (2.30. 7 en 9.15 uur); De ge vaarlijke leeftijd (18 jaar). Lido (2.30, 7 en 9.15 uur): Gisteren, vandaag en morgen <18 jaar). Luxor (2 en 8 uur): Becket (14 jaar) Rex (2 30. 7.15 en 9 15 uur): Terreur van de rode mantels '14 jaar). Studio (2 30. 7 en 9.15 uur); Kamers te huur (18 jaar). Trianon (2 30. 7 en 9 15 uur>: Kasteel in Zweden (18 jaar). Tentoonstellingen De Ruif (Jan Vossensteeg' werk van René de Korte <van 2 toi 29 lanuari) De Lakenhal: tentoonstelling van He dendaagse Italiaanse grafiek ivan 22 Jet tot 25 larL) De Lakenhal: schilderijen, tekeningen en grafiek van Fer Hakkaart (van 3u januari tot 1 maart). Gezins verzorgsters kregen getuigschrift LEIDEN Dc volgende leerlinger van de interkerkelijke opleidingsschool voor gezinsverzorgsters te Leiden ont vingen het getuigschrift: Nora v. d Berg. Muiderberg; Els Bo- boldijk. Spanbroek: Lida Bontekoning. Nieuwe Niedorp; Adne van Dalen. Utrecht; Lijnie v d. Dool. Woubrugge; Mijnie Dwarswaard. Anna Paulowna; Riet Griekspoor, Nieuw Vennep; Corrie Kooij, Hillegom; Anita Kruithof, Zaan dam; Henny de Lijster, Haarlem;Nel v. d. Molen. Middenmeer; Netty de Rooij. Leiden; Diewie Schagen, Utrecht; Elly Stam, Twisk; Nel Vcthmam, Nieuwe Niedorp: Anneke de Vries. Mijdrecht; Nolda Wagenaar. Blokker. Annie v. d. Wel, Wateringen. Luit.-generaal Cahneyer in LEIDEN LEIDEN Door de ontwikkeling van de techniek is de mensheid thans op een punt gekomen, dat geschillen niet meer door middel van een oorlog kunnen worden beslecht. Ik ben blij, dat de leiders zowel in Oost als West tot dit inzicht zyn gekomen. De huidige ontspanning is mede daarvan een vrucht. Dat zei gisteren luitenant-generaal b.d. M. R. II. Calmeyer op de in de Marekerk belegde gemeente-avond van de hervormde wijkgemeente Molenwijk, waar hy was uitgenodigd te spreken over: „Kerk, overheid en kernbewapening". De heer Calmeyer was voorts van oor deel. dat ondanks het wederzijdse wan trouwen met geduld en volharding moet worden getracht van de huidige antithese tussen de volkeren te komen tot een synthese met als kenmerken vrede, vrij heid en recht. Papieren tijger D inleider legde er echter de nadruk op. dat de onbruikbaarheid van de kern wapens als politiek middel om de ander zijn wil op te leggen juist een gevolg is van het feit, dat de beide grote wereld machten er ongeveer evenveel bezitten. Zij weten dat op vernietiging van de an der onherroepelijk eigen vernietiging volgt Wee de staatsman dus. die in deze situatie laat blijken, dat zijn kernstrijd macht slechts een papieren tijger is. Op dat ogenblik wordt het kernwapen voor de tegenpartij weer bruikbaar. De heer Calmeyer meende, dat het daarom niet verstandig van de her vormde synode is geweest in deze precaire toestand met een rapport voor de dag te komen, waarin wordt gezegd, dat het christenen onder geen beding geoorloofd is aan een kern oorlog mee te doen. In het vervolg- schrijven van de synode worden wel iswaar tal vgn zaken verduidelijkt en vele misverstanden opgehelderd, maar men moet een knap exegeet zijn om de uitleg die in het tweede boekje wordt gegeven uit de teksten van het eerste te halen. Bovendien komt men niet uit de tegen spraken. De synode zegt geen eenzijdige ontwapening te willen. Zij ziet ook in. dat algemene ontwapening voorshands niet mogelijk is. Waar blijft zij dan met het tegen de kernwapens uitgesproken nee-zonder-ja's? De heer Calmeyer vond. dat de kernwapens niet kunnen worden afgeschaft. Het gaat erom een Internatio nale rechtsorde op te bouwen, waardoor het gebruik overbodig wordt. Smalle basis De heer Calmeyer had voorts kri tiek op de smalle theologische basis van het synoderapport, waarin praktisch al leen het vrede-begrip wordt uitgewerkt en de begrippen recht en vrijheid niet voldoende aan hun trekken komen. In het tweede geschrift wordt daarover wèl gesproken en dan komen de moeilijkhe den pas. Over het algemeen erkent de Kerk de zwaardmacht van de overheid. Voorwaardelijke straf O O DEN HAAG Drie Leidse jonge mannen stonden gisteren voor de po litierechter om het hardst hun spijt te betuigen. Na een avondje-uit met dc baas had het drietal op de Laakbrug in Den Haag ruzie gezocht met een jongeman, die slecht van gezicht is en bovendien moeilijk spreekt. Ze hadden hem een flinke aframmeling gegeven. Toen diens vader zich er mee bemoei de raakte hij ook in moeilijkheden. Het drietal was openlijke geweld pleging ten laste gelegd. Men beriep zich op het biergebruik en op de ge prikkelde stemming, omdat de baas alleen naar huis was gegaan met zijn autobusje- Overigens hadden de jongelui snel spijt getoond na hun optreden. Ze be zochten hun niet ernstig gewonde slachtoffer thuis. Ook brachten ze een cadeautje voor hem mee- Dat liet de rechter in hun voordeel gelden. Hij maakte van de eis van de officier, acht dagon gevangenisstraf en een boete van veerlig gulden, een voorwaardelijke straf. CÊMPFNTF LÉIDFN OFFICIËLE PL BLIK AT IE Onteigening LEIDEN De burgemeeffuer brengt ter openbare kennis, dat met ingang van 29 januari gedurende 21 dagon ter gemeen tesecretarie, Stadhuis, afdeling openbare werken, kamer 112, voor een ieder ter inzage zal liggen het besluit van dc ge meenteraad van 18 januari tot onteige ning in het belang van de volkshuisves ting van percelen, die zijn begrepen in het goedgekeurde uitbreidingsplan „Lei den-Dc Waard 1962". De percelen zijn bestemd voor industrieterrein, openbaar groen en voor tuinen of erven, waarop werkplaatsen e.d. zijn toegestaan, als mede voor de aanleg van een weg ter ontsluiting van de in bedoeld gebied ge legen gronden. Leiden. 28 januari 1965. S. Menken, loco-burgemeester Luit.-gen. b.d. CALMEYER precaire situatie Het criterium daarbij is het dienen van de rechtvaardigheid. Naar het inzicht van de heer Calmeyer heb ben de Kerken in het verleden nog wel eens te gemakkelijk de over heid op dit punt hun zegen gegeven en daarvan zijn de omgekeerde reac ties van tegenwoordig wellicht voor een deel het gevolg. Wij moeten de overheid niet kritiekloos volgen. Haar handelingen moeten steeds worden getoetst aan het Evangelie. Taak Wat is nu dc taak van de Kerk? Niet het geven van adviezen op militair ter rein. zoals in het herderlijk schrijven een pleidooi wordt gevperd voor opvoe ring van de conventionele bewapening om de kernoorlog onaantrekkelijk te maken. Ik hoor de Kerk niet graag plei ten voor uitbreiding van de bewapening en bovendien is het een volslagen Irreëel voorstel, dat in „Woord en Wederwoord" dan ook weer wat wordt afgezewakt. De taak van de Kerk ls de overwinning van Ch-is*us overal gestalte te geven, de we reld iets te laten zien van Zijn rijk van liefde en gerechtigheid. Wanneer de twee geboden van onze Heer overal doordrin gen verliezen de kernwapens hun kracht Aldus de heer Calmeyer. De heer Calmeyer was ingeleid door ds, J. M. D. van den Berg, die de leiding van de avond had. De ge broeders Spaargaren uit Lisse ver leenden vocale medewerking. Er konden schriftelijk vragen worden ingediend. Onder meer werden aange roerd de kwestie van de legerpredikan- ten, de discussie over de kernwapens onder de militairen en de vraag of het aanzien van de Kerk door het kernwa penrapport al dan niet i* gedaald. De heer Calmeyer merkte op. dat het pro bleem wel enigszins leeft onder de offi cieren. maar helemaal niet onder de sol- Wat de legerpredikanten aangaat, stel de hij zich achter het standpunt van ds. Bos. ZOETERWUDE Het dorps beeld van Zoeterwoude heeft door de ingrijpende veranderin gen in de omgeving van het Wa tertje een aanzienlijke verfraai ing ondergaan. De loop van het Watertje werd enigszins veran derd, de waterkanten werden vernieuwd en er kwam een brede brug. Wat nu op dit punt nog rest, is de afbraak van de panden die een vrij gezicht op de mooie Hervormde kerk belemmeren. De gemeentelijke schoonheids commissie hecht daaraan veel waarde, maar het zal nog wel een tijd duren voordat hier toe kan worden overgegaan. De woningnood speelt ook Zoeter woude parten en nog bewoon bare huizen kunnen maar niet zo tegen de grond worden ge worpen om een schoonheids ideaal te dienen Toch zou het een zeer belangrijke verbetering zijn. Het gemeentebestuur zal de gedachte dan ook zeker niet los laten. Er mag daar nu al niet meer worden gebouwd. (Eigen foto) V uilnisba kken-ra zzia in Leiden-Zuid-West LEIDEN. Bij een controle door de politie zijn gisteravond tussen zeven uur en half elf zeventien processen- verbaal opgemaakt tegen personen die voortijdig hun vuilnisbak hadden bui- tengezet. Het betrof voornamelijk ge vallen in Leiden-Zuid en Zuid-West. De politie zet de actie voort. ONZE UITVERKOOP ATTRACTIE IS: VELASQUES ARAQON van 3.— voor 2,20 Per 10 stuks. WILLEM II no. 157 met fabrieksfoutjes 50 stuks van 21,- nu 12,50 WILLEM II PRINCE 50 stuks van 13,50 nu 11,— (miskleur) SIGARENHANDEL C. WALENKAMP Prinsessekade 1 Leiden. Tel. 21126 LEIDEN De heer J. G. Binnenkamp, geboren en wonende te Leiden is van daag gepromoveerd tot doctor in de faculteit der wiskunde en natuurweten schappen op een proefschrift getiteld: „Lower devonian brachiopods and stra tigraphy of North Palencia (Cantabrian Mountains, Spain)". LEIDEN Het christelijke tamboer- ?n pijperkorps „Kunst en Ge noegen" mag wel een van de populairste muziekkorpsen van Leiden wor den genoemd. Deze vereniging staat bekend om de goede en gezellige sfeer, wat blijkt uit het steeds groeiende ledental, terwyl uittreden prak tisch nooit voorkomt. De 230 K. en G.'ers, die er nu zijn. kosten de vereniging geld. Veel geld. Want de kosten van uniformen en in strumenten worden grotendeels uit de verenigingskas geput. Op dit ogenblik zijn er uniformen en instrumenten no dig voor 25 nieuwe junioren en 10 ju nioren, die naar de senioren overgaaa Ook de trommels van de senioren moe ten worden vernieuwd. Dit gaat een slordige f 10.000 kosten. Dit kan de K. en G.-kas natuurlijk onmogelijk opbrengen en daarom is het bestuur aan een fancy-fair gaan den ken. Er werd een oudercommissie ge vormd o-l v. de heer J. H. Sira en deze heeft gisteravond de ouders van de leden bijeen.,getrommeld" om ge zamenlijk tot leuke suggesties te ko men. Sedert 1928 K. en G.-voorzitter J. H. IJzerman, deed de financiële toestand uit de doe ken en daaruit bleek overduidelijk de noodzaak van deze fancy-fair. Hij ver telde iets over het verleden van de vereniging. Hoe deze op 1 oktober 1928 werd opgericht als gitaarclubje, later een mondorgelorkestje werd en ten slotte na de tweede wereldoorlog tot tamboer- en pijperkorps promo veerde. Verder heeft het bestuur groot se toekomstplannen. Fanfare-afdeling Aangezien de K. G.-ers zo zijn verknocht aan hun korps is er een groepje ouderen ontstaanvan wie enkele reeds 25 jaar „meelopen". Men wil voor deze groep een aparte fanfare - afdeling gaan oprichten. Maar omdat dit waarschijnlijk 75.000,gaat kostenzullen deze plannen de eerste jaren nog wel toe komstdromen blijven. De heer Sira deed een beroep op de aanwezige ouders om toch vooral voor ..spullen" te willen zorgen, die op 26 en 27 maart kunnen worden ver kocht. Hij heeft het Leidse bedrijfsleven ai ingeschakeld en van verscheidene zij den medewerking gekregen, maar nog niet voldoende om de geschatte op brengst te realiseren. De fancy-fair zal worden gehouden in het Christelijk wijkgebouw op het LevendaaL OEGSTGEEST Gisteren was de classis Leiden van de Hervormde Kerk weer in vergadering byeen in het Zendingshuis. Was het de verkie zing van een nieuwe praeses en leden van het groot-moderamen of het onderwerp („De consequenties van de algemene bijstandswet 1965") er oorzaak van dat de afgevaardigden in zo groten getale naar het Zendings huis waren gekomen? de assessor (dis. A. de Leeuw uit Bos- Deger.e, aan wie de classis 14 jaar achtereen de leiding heeft toever trouwd*, ds. D. J. Vossers uit Leiden, opende de vergadering omdat hij de oudste dienstdoende predikant is. Hij wees op de betekenis en functie van een ctassicale vergadering. Hier kan het kerkelijk werk worden gestimu leerd en gebundeld. Een groot deel van de ochtendverga dering werd door de verkiezingen in beslag genomen, N iet alleen de praeses LEIDEN Niet zonder enige ongerustheid spoedden we ons gisterdvond tar de Pieterskerk, waar de lustrumcommissie van de V.V.S.L., in af wijking van vorige concerten van het N.S.O., dit jaar het lustrumconcert had georganiseerd. Immers het Ned. Studenten-Orkest, dat elk jaar prak tisch opnieuw wordt geformeerd en dan te Bergen zijn nieuwe programma gedurende enkele weken gaat instuderen, komt alleen naar Leiden wan neer de V.V.S.L. een lustrumviering houdt. Onze ongerustheid gold de om standigheden waaronder zou moeten worden gemusiceerd, want de Pie terskerk heeft een zeer moeilijke akoestiek door de vele en langduri ge echo's, en bovendien is zij eigen lijk niet te verwarmen. Vele muziek- minnende lustrumvierders hadden zich in het grote kerkgewelf verza meld, gedoken in jassen en dekens waaronder de avondkleding nog maar nauwelijks zichtbaar was. Een aantal elektrische straal- kachels voerde een hopeloze strijd tegen de enorme massa koude lucht die bovendien steeds in beweging scheen te zyn. Het orkest was in het midden van de kerk opgesteld, akoestisch gezien een zeer ongunsti ge positie daar op die manier de echo's aan alle kanten optreden en het geluid door geen der wanden on middellijk weerkaatst kan worden. We vonden het jammer dat dit zo interessante concert op deze wijze nauwelijks tot zyn recht heeft kun nen komen. We zouden hebben ver wacht, dat juist de V.V.S.L.. waar het vrouwelijk instinct voor sfeer en genoeglijkheid zo sterk zou moeten spreken, een betere oplossing zou gevonden hebben nu de Stadsgehoor zaal blijkbaar te klein werd geacht om alle concertbezoekers te kunnen bergen. We zullen nu maar hopen dat men in 1970 een gelukkiger greep zal doen. Het N.S.O., onder de inspirerende en degelijke leiding van Jan Brus- sen, weerde zich dapper. Bachs Suite voor orkest en fluitsolo in b klonk, voor zover we dat konden beoorde len, lang niet slecht en zeer sugges tief van tempo en ritme. Klaas Boon vertolkte de solopartij van een be koorlijk concertje voor altviool en or kest van de minder bekende Mann- heimse componist Carl Stamitz op virtuoze wijze. Juist omdat we zo zelden een alt violist als solist horen optreden, zou den we hem wel eens wat beter heb ben willen beluisteren dan nu moge lijk was. Het interessantste deel van het programma vormde zeker de Dona Montana van Hans Henkemans uit 1963, een klankrijk werk in drie delen voor vrij grote bezetting. Koperblazers en slagwerkers kre gen hier een fraaie kans die ze schit terend hebben benut. Hier werd de enorme akoestische ruimte van de kerk in elk geval op effectieve ma nier uitgebuit, en deze klankeffecten wogen wel op tegen de relatieve ar moede aan motivische afwisseling en aan emotionele contrasten van deze aan Henkemans' leermeester Pijper herinnerende compositie. Dat men in staat is zulk een toch veel eisende partituur op dit niveau te verklanken is een prestatie van be lang. De dirigent kan hierop zeker trots zijn. De avond werd besloten met Haydns symfonie in Es no. 99. Voor zover we het konden beoordelen, stond dit concert dus wel op een zeer behoorlijk peil zoals we dit van het N.S.O. gewend zijn. We zouden er echter een volgende maal graag meer plezier aan willen beleven. De toehoorders toonden zich intus sen geestdriftig genoeg, waardoor ze tevens af en toe de kans kregen de bloedsomloop te stimuleren. Dr. J. van der Veen. koop) en scriba ds. J. P. Honnef uit Leiderdorp traden aif; maar ook de meeste leden van het groot'moderamen met hun plaatsvervaingers. Tot praeses van de classicale vergadering werd ds. H. J. van Achterberg te Leiden en tot assessor ds. W. H. Walvaart te Sassen- heim gekozen. De verkiezing van een scirba werd aangehouden tot de vol gende vergadering. De nieuwbenoemde praeses wendde zich met woorden van -denk tot- de sCheidp.ne leden van het groot-mode ramen, in zonderheid tot ds. Vossers. die zoveel jaren „met wijsheid, kracht en souplesse" deze niet altijd even ge makkelijke vergadering heeft geleid Namens de overige leden van het groot moderamen bood hy de scheidende praeses. scriba en assessor een ge schenk aan. De aftredende quaestor, ouderling- kerkvoogd K. H. v. cL Wijngaard te Leiden*, werd herkozen. Het groot mo deramen het brede bestuur werd als volgt samengesteld: tot ouderling primus-leden werden gekozen de he ren G. Roem te Lisse en F. L. Servaas te Leiden tot diaken prim us-lid mevr. W. E. SwartObenhausen te Leiden en tot ouderling-kerkvoogd primus-lid de heer R. Hilgers te Alphen a.d. Rijn, Kwetsend opzicht In de ochtendibijeenkomst werd ook nog de mening van de classis gevraagd over een vollediig nieuwe regeling voor het opzicht in de Herv. Kerk. Het voor stel, van de synode werd door ds. Vos sers toegelicht. Hij zei. dat het opzicht erop is gericht om als Gemeenteleden verantwoordelijkheid te dragen voor elkander. Het gaat daarbij om de vraag of de Kerk een moeder over haar leden zal zijn. Het opzicht over de leden van de Kerk wordt uitgeoefend door de ouderlingen, over de kerkeraadsleden door de classicaile vergadering (dlie daartoe een commissie benoemt) en over de predikanten door de provinci ale kerkvergadering, die eveneens een commissie voor het opzicht heeft. Een beroep bij de commissie voor het op zicht van de generale synode blyft r gelijk. In de praktijk betekent dit, dat 54 classicale commissies en 10 prov ciale commissie voor het opzicht nodig zijn en 1 generale commissie. In totaal zijn er 335 personen in de Kerk met het opzicht belast, samen met hun se cundus- en tertius-leden een kleine 1000 mensen! Begrijpelijkerwijs heb ben dikwijls gebrek aan deskundigheid en continuïteit vertragend en soms ook kwetsend gewerkt. Fouten van een commissie voor het opzicht veroorza ken in de regel veel leed. Nodig zijn: juridische deskundigheid en pastorale ervaring. De synode komt thans met het voor stel om de 64 classicale en provinciale Ds. VOSSERS scheidende praeses commissies op te heffen* en in de plaats daarvan 5 regionale commissies met 5 leden in te stelden. Deze zullen bestaan uit tweeërlei leden: stemhebbende en adviserende. De laatste behoeven geen ambtsdragers te zijn, wel deskundigen, bv. juristen. Voor elke zaak wordt op nieuw een voorzitter gekozen. Ds. Hagen uit Katwijk aan Zee stelde voor. diat de predikant-leden van* de nieuwe regionale commissies tenminste uit de leden van de provinciale kerk vergadering gekozen zouden worden. Dit amendement, dat in de vergade ring geen meerderheid kreeg, zal wel aan de synode worden doorgegeven. Het voorstel tot instelling van 5 regio nale commissies voor het opzicht werd daarna met zeer grote meerderheid door.de classis aanvaard*. Menselijke nood Wat betekent de Algemene Bij - standswet 1965. speciaal voor het dia conaat? Deze vraag werd ingeleid door mr. H. J. Koerts, chef der afdeling maatschappelijke aangelegenheden ter gemeentesecretarie te Utrecht. In vele kringen heeft het woord dia conie geen al te beste klank, aldus spreker. Maar men vergeet, det het in velerlei opzicht sedert de oud-christe lijke tijd de Kerk is geweest, dde de menselijke nood heeft ontdekt en er (dikwijls op vee! te zwakke wijze) in heeft voorzien. Daarnaast heeft de Kerk willen fungeren als het geweten der mensheid, die overheid cn volk op riep om de minder bedeelden onder ons te zien en te aanvaarden. Dit betekent, dat de Kerk alleen maar dankbaar kan zijn, dat de Alge mene Bijstandswet is gekomen. Deze houdt in. dat, wat tot voor kort gunst was. thans recht is. Een mens heeft recht op een bestaan; onze overheid erkent dit recht. Dit wil niet zeggen, dat er nu ruimte is gekomen voor allerlei fantasieën over luilekkerland*. De noodzakelijke kosten van levensonderhoud zijn in hef geding. Nieuwe taken Uitvoerig stond de inleider erbij stil. dat voor bepaalde groeperingen de bij zondere verstrekkingen, bv. een band recorder of een invalidewagen, en de opname in* een inrichting wettelijk ge regeld zijn*. Er hoeft voor d*eze ver- strekfcingèn niiet meer bij alle moge lijke fondsen om middelen gebedeld tr worden. Het recht op bepaalde nood zakelijke verstrekkingen is erkend. Mr. Koerts zei. dat zijns inziens de veranderingen voor vele diaconieën niet zo groot zullen zijn. Het is niet zo, dat de diaconieën voortaan met hun geld geen raad meer weten. Voor de diaconieën blijven nog vele terreinen over. In de Kerkorde wordt de sociale steunverlening be slist niet in de eerste plaats genoemd. De diaconieën zullen in onze tijd moeten zijn gespitst op die noden, waarin niet door anderen wordt voorzien. Ook nu zullen zij weer braakliggende terreinen moeten ver kennen. Wat dat betreft is iedere generatie gehouden om in eigen tijd gestalte te geven aan het evangelie van Jezus Christus. Burgerlijke stand van Leiden LEIDEN GEBOREN: Diana Maria dr v J I Rijsbergen en H F M Sierat: Wilhelmus Johannes zn v W J Smit en W J Heijn: Johannes Gottlieb zn v G E Veenenbos en H C A Heintz; Rozemarijn Henriëtte dr v J Holle- beek en N van Beelen: Monique Jo hanna Maria dr v J F M Tebbe en M A Olaassen: Barbara Teresa Pa- trizia dr v G M Messina en E C M Visser. OVERLEDEN: P Dee. 83 jaar. mm, A Solleveld. 81 jaar. man; W F Brou wer, 65 jaar. man.

Nieuwe Leidsche Courant | 1965 | | pagina 3