Alles goed en u/el Hulp al in vroeg stadium gewenst Commissie van achttien moet kandidaten stellen Toezicht Europarlement op Landbouwfonds Structuur der gemeente is steeds tijdgebonden Een woord voor vandaag V rij gemaakte synode eindigt vanavond 2 DONDERDAG 28 JANUARI 1965 Opvolger dr. Visser 't Hooft Fry, Payne en presidenten gepasseerd (Van onze kerkredactie) ENOEGOE Het Centraal Co mité van de Wereldraad van Ker ken heeft op de laatste dag van zijn zitting de namen bekend ge maakt van de leden van de be noemingscommissie. Deze commis sie heeft tot opdracht een of meer kandidaten voor te dragen aan het Centraal Comité voor de functie van secretaris-generaal. Het op merkelijkste feit uit de lijst van namen is dat noch de voorzitter dr. Franklin Clark Fry, noch de vice-voorzitter dr. Ernest Payne kandidaatstelling van dr. Patrick Rodger was geschied. In de commissie i zitten geen Nederlanders. Wereldraad in Genève. Daartegen rees verzet in Enoegoe zowel binnen het Centraal Comité als in de staf. !\Ien hechtte meer waarde aan een man die theologische gaven of organi satorische gaven bezit. Zo viel het besluit dr. Visser 't Hooft te vragen nog een jaar aan te blijven, en de kandidatuur uit handen van het Uitvoerend Comité te nemen en op te dragen aan een speciaal daarvoor be noemde commissie. Noch de voorzitter, noch de vice- voorzitter van het Uitvoerend Comité werden in die commissie benoemd ter wijl van de zes presidenten van de Wereldraad er slechts één werd gekozen, namelijk de Nigeriaan sir Francis Ibiam, die wel eens de „rebel" van de Wereld raad is genoemd. Leden De commissie bestaat uit 18 leden. Opmerkelijk is dat wel de Duitser dr. H. H. Harms uit Hamburg gekozen werd. Hij was indertijd een van de ondertekenaars van de open brief Zending moet geld weigeren van rassenscheiders (Van kerkredactie) gekozen zijn. Sinds het Uitvoerend Comité onder leiding van dr. Fry vorig jaar de Schotse episcopaal dr. Patrick Rodg?r voorstelde als opvolger van dr. W. A. Visser 't Hooft, die met pensioen gaat, is in kringen van de Wereldraad de kritiek niet van de lucht geweest. Dat ook het Centrale Comité be zwaren had tegen het feit dat het slechts één kandidaat voorgeschoteld kreeg, bewees de gang van zaken tijdens de vergadering in Nigeria. Prof. dr. H. Berkhof die lid is van deze vergadering schreef vanuit Enoegoe dat het er zelfs een ogenblik naar ging uitzien dat een onoverbrug bare kloof gaapte. Prof. Berkhof sprak zelfs van een crisis. Geen pastor Het Uitvoerend Comité legde een kandidaat aan het Centraal Comité voor die een pastor zou kunnen zijn voor de uitgebreide staf van de URBANA (Illinois) Zendingsge nootschappen moeten elke financiële steun van kerken, die rassenscheiding in praktijk brengen, weigeren. Dat zou voor de zendelingen een ontzag lijke verlichting zijn. Deze suggestie deed de baptist Warren Webster, zelf zendeling in West Pakistan, op de zevende conferentie van de Intcrvar- sity Christian Fellowship. „Wij willen de mensen, die wij hel evangelie brengen, vertellen, dat dc kerken, die ons steunen, geen rassendis criminatie kennen." zo ei Webster. ..Rassenvooroordelen cn zending sluiten elkaar ten enenmale uit. Een van beiden .oet verdwijnen." De conferentie op de campus van de universiteit van Illinois was de grootste, die de IVCF tot dusver heeft georgani- - iSeerd. Ruim 7000 studenten (van Pink- de Christian Century, waarin geprote- sterbeweging tot oosters-orthodoxe ker- steerd werd tegen de wijze waarop de! kent van 800 verschillende universiteiten - vijf dagen bijeen voor bijbellezin- toespraken van hoogleraars, pre- Regering en Kamercommissie eens: Voorzitter werd bisschop John W. S&diq uit India. In deze commissie hebben vijf Europeanen zitting, vijf Noordamerikanen, drie oorlogs-or- thodoxen, twee Afrikanen, een Zuid amerikaan en een Australiër. Kerke lijk gezien komen vijf afgevaardigden uit presbyteriaanse, vijf uit vrij-kerke- lijke, drie uit lutherse, drie uit ortho doxe en twee uit episcopaalse ge meenschappen. dikanten zendelingen. Dr. Billy na*-- was een van de sprekers. De Intervarsity Fellowship is in 1877 in de Engelse universiteitss'ad Cambrid ge ontstaan. De Amerikaanse tak bestaat sinds 1940. Het doel van deze s udenten- beweging is een levend geloof. De leden komen gewoonl'jk eenmaal per week bijeen voor gebed en bijbelsWie en evangeliseren onder hun medestudenten. Contacten worden c^rKnuden met en kele Nederlandse studentenveren'ginge' Experimentele vormen legitimeren Anders geen financiering van Nederland (Van onze parlementsredactic) DEN HAAG De regering en de meerderheid van de Tweede- Kamercommissie voor landbouw zijn het er over eens, dat Neder land niet moet meewerken aan een rechtstreekse financiering van het Europese Landbouwfonds als deze niet gepaard gaat met een versterking van de controle door het Europese Parlement op de miljarden die in het fonds zul len vloeien. Dit standpunt kwam gistermiddag nog eens duidelijk naar voren bij de openbare behandeling van de land bouwbegroting in genoemde Kamer commissie. De aangelegenheid is al verschillende malen in de Tweede Kamer besproken. Saneringsfonds de Landbouw. Mr. Biesheuvel deel- de mee. dat op 20 januari jl 440 aanvragen waren behandeld. Daarvan zijn er 2630 goedgekeurd. Deze 2630 landbouwers kunnen hun grond verkopen en het bedrijf beëindigen. Bijna 800 aanvragen moesten worden afgekeurd.; waarvan 660 op grond van het belasting- Het fonds is met 1 mei 1964 van start i gegaan en kreeg toen al direkt enkele1 duizenden aanvragen te verwerken. Dat „stuwmeer" is thans weggewerkt. Nu komen er per maand 100 a 200 aanvragen binnen Het agrarische bedrijfsleven heeft het fonds gunstig ontvangen en werkt constructief aan de ontwikkeling en sanering mee Het bestuur van het fonds beraadt zich nu oxer de vraag of de geldende criteria leeftijd en inko-1 mensgrens) niet stringent zijn. „Laten wij de belijdenis onwankelbaar vasthouden", schrijft de apostel in zijn brief aan de Hebreeën. Het zijn bekende ivoorden. We kunnen ze haast wekelijks horen uit de mond van bekende predikanten en theologen, die zich zorgen maken over de huidige ontwikkeling in de kerk. Zij vrezen dat wij bezig zijn het geloof van de vaderen te verliezen. Maar zoals wel vaker gebeurt in deze toch wel heel bijzondere brief, denkt de apostel aan iets heel anders. Trouwens een belijdenis zoals wij kennen, een op schrift gestelde samen- vatting van wat we geloven moeten, was er toen nog niet. Zelfs de Twaalf Artikelen ran het geloof, ook wel de Aposto lische Geloofsbelijdenis genoemd, zullen nog niet op schrift gesteld zijn. Deze apostel spreekt niet over de belijdenis van het geloof van onze vaderen, hij kijkt niet terug. Hij spreekt, lees Hebreeën 10:23 er maar op na. van de belijdenis van hetgeen wij hopen. Hij kijkt naar de toekomst. We kunnen een belijdenis bezitten, zonder er deel aan te hebben. We kunnen hem in ere houden als een bijzonder waardevol historisch document, of als een schriftuurlijke samenvatting van de grote daden Gods, zonder innerlijk werkelijk vernieuwd te zijn. Maar hier is een belijdenis die alleen uit een waarachtig persoonlijk geloof kan voortspruiten. Deze belijdenis kan alleen uitgesproken worden door mensen wier ogen door de Heilige Geest geopend zijn. Het betekent dat wij vooruit zien en dwars door de duisternis van een donkere toekomst God zien handelen. Hier gaat het om de grote dingen die gebeuren gaan. Hebben we die belijdenis onwankelbaar vastgehoudenKunnen en durven we zeggen: God is er morgen ook, want Hij is de God van de nieuwe, de eeuwige morgen? I We lezen vandaag: Genesis 19 17-38. Ds. v. Stegeren niet, dr. O. Jager wel De classis Amsterdam heeft haar verwondering erover uitgesproken, dat de ene predikant, die uit het pastorale werk treedt wel, de ander geen predikant kan blijven. Het blijkt, dat in de Gereformeerde Ker ken artikel 14 van de kerkenorde heel verschillend wordt geïnterpreteerd. De classis stelt dit naar aanleiding van het beroep dat de Gereformeerde Kerk van Hilversum heeft uitgebracht op dr. O. Jager, die in dienst zal treden als littérair medewerker" van' de NCRV. Dit beroep wil dus niets anders zijn, dan aan de betrokken predikant een kerkelijk dak boven het hoofd te verschaffen. Ds. L. v. Stegeren. voorheen predi kant in Een (Dr.) verloor echter zijn radicaal (ambt), omdat hij in dienst trad van het deputaatschap Kerkop bouw. De classis Amsterdam zal zich nu beraden over de vraag of een zo verschillende interpretatie van art. 14 KO niet bij meerdere vergaderingen aanhangig moet worden gemaakt. De ze classis verleende namelijk verschil lende predikanten toestemming een taak te aanvaarden, die stellig niet nauwer in verband staat met het verkondigen van het evangelie dan het werk van ds. Van Stegeren. Beroepi n pswerk NED. HERV. KERK Beroepen te Buurse (toez.v. D. R. Jonker te Oudelande: te Vinkeveen: J. H. Cirkel te Huizen (N.H.ï Aangenomen naar Ermelo (toez. 4de pred pl.): S. Meijers te Ameide-Tien- hoven. GEREF. KERKEN Beroepen te O- en W.-Souburg (vac P A. Bohlmeijer): D. Kronemeijer ie Maastricht; te Drachten (6de p.p.): P C. Meiier te Valthermond. GEREF. KERKEN (VRIJGEM.) Beroepen te Clovêrdale (Can.); Tj Boersma te Urk. Volgende week zal bij de plenaire behandeling van de begroting van buitenlandse zaken een motie over de bevoegdheden van het Europese Par lement (mede in verband met de controle op het Landbouwfonds) aan de orde komen en in afwachting daarvan wilden de agrariërs-Kamer leden gisteren niet veel over het onderwerp zeggen. Maar wel werd jvan verschillende kanten nog eens gewaarschuwd voor concessies aan het j Franse standpunt. Minister Biesheuvel i^erinnerde eraan, dat hii maandag in Brussel geen enkele twijfel over de I houding van de Nederlandse regering ENOEGOE De kerk van vandaag is aldus een rapport van in de.-*»? zaak heeft laten bestaan. ie Wereldraad op roek naar gemeente-structuren, die aan drie Tij[Jens conimil8taverg,derin, eisen voldoen. Ze moeten: passeerden een groot aantal agrari- t sche onderwerpen van de meest uit- soepel genoeg zijn, om de band van het gelooi met ae 'eeniopende aard de revue, Van onze kerkredactie) steeds veranderende maatschappij te ondersteunen; gedifferentieerd genoeg zijn, om de verschillende parti culiere interesses en activiteiten in het geheel van de kerk een plaats te geven; genoeg samenhang vertonen, om een vaste eenheid te handhaven tussen de verschillende diensten van de kerk. zal kunnen vaststellen, wat de meest affectieve vorm is voor haar dienstbe toon. Zo zal de kerk haar werk'kun nen afstemmen op de verschillende werelden, waarin wij - léven i de werel den bij voorbeeld, waarin wij wonen, waarin wij werken, waarin wij onder wijs ontvangen enzovoort. Het rapport stelt vast. dat er al veel -eëxperimenteerd wordt om de ge beente een meer missionair karakter te geven. Veel van deze experimen- 'en passen moeilijk, of helemaal niet in de gewone kaders van de kerken, waarin zij zijn ontstaan. Daarom is het iir—»nt. om een weg te vinden, hoe zij als een legitieme vorm van gemeente-zijn zouden kunnen worden Dit is een van de conclusies van het rapport over de missionaire structuur van de gemeente, dat aan het cen traal comité van 4®, Wereldraad van Kerken is uitgebracht. Het rapport is voorbereid door regionale studiegroe- nen in Noord-Amerika, West-Europa, «ïfwt-Duitsland, bet La Plata-gebied in Zuid-Amerika en door de pan-Afn- kaanse conferentie van kerken. De Westeuropese groep stond onder leiding van de Utrechtse hoogleraar prof. J. C. Hoekendijk en prof. J. G- Davies te Birmingham. Van de bevin dingen van deze groep hebben wxj reeds eerder melding gemaakt. Ook al kunnen de tegenwoordige vor men van het kerkelijk leven eeuwen lang goed geweest zijn, toch moeten, we beseffen, dat alle structuren van de kerk tijdgebonden zijn, zo zegt het rapport. Dat is alleen al noodzakelijk door het feit. dat de kerk probeert te dienen en te getuigen in een samen leving, die (vooral in onze tijd) con stant verandert. Herontdekking! TI I Ae, «.r-tfl r.laat-5 door be- Sen gezamenlijk een schoolpastor. Deze Hel is in de eer.le Plaats door oe ,vo'r(ien vervuW >"(|oor ds G itudering van de Bijbel en aoo Lans jr Een dergelijke instelling is uniek herontdekking van de getuigende taak in ons ]and van de gemeente, dat het rapport het tijdelijke karakter van de structuur van de gemeente accentueert. Daar komt echter bij, dat overal, waar de kerk ernst maakte met haar mis sionaire taak. de structuur haast van zelf soepel werd. De kerk zal elk gebied, waar zij «n rol snelt, «ecologisch moeten be studeren. zodat zij voor elk gebied nadruk kwam toch wel op het Euro pese beleid te vallen. Dr. Vredeling (soc.) hekelde de gewoonte om beslis singen over de Europese landbouwpo litiek langs de weg van fysieke afmat tingen. nl. in marathonzittingen, te forceren. Minister Biesheuvel heeft zelf eens gezegd, dat hij in zulke zittingen het hoofd moet stilhouden, omdat het een paar miljoen kan schelen als hij het op een ongelegen ogenblik per ongeluk naar links of naar rechts beweegt. „De dagzittingen zouden om elf uur gesloten moeten worden. Gebeurt dat niet, dan moet de Nederlandse delegatie gewoon eens een keer weglopen", aldus dr. Vrede ling. Minister Biesheuvel wees hem er op. dat de Brusselse marathon van eind vorige jaar toch al een stuk korter heeft geduurd dan die van eind '63. Voor 1965 is het werkschema gericht op het voorkómen van een marathon. Groenten en fruit Gelders lid al naar huis Sclioolpastor in Amsterdam AMSTERDAM De ongeveer vijftig Hervormde scholen in de hoofdstad krij- :amenlijk een schoolpastor. Deze Ds. Lans, die predikant in Amsterdam- wést is, is in 1913 geboren. Een aantal jareh is hij jeugdpredikant geweest In Amsterdam. Van alle kanten werd in kritiek uitgeoefend op de door de Euro pese Commissie voorgestelde aanvullende bepalingen bij de EEG-verordening voor groenten en fruit. De V.V.D.-er Tuijn- man noemde het voorgestelde zelfs „on aanvaardbaar" voor ons land. Minister Biesheuvel erkende, dat de bepalingen gewijzigd zullen moeten worden, willen ze voor Nederland acceptabel zijn. De minister rekende de commissie nog eens voor, dat tengevolge van de laatste Brusselse marathon de kosten van het levensonderhoud in ons land met één tiende punt zullen stijgen. De prijsver hoging voor de consument zal uiteinde lijk voor varkensvlees tien cent per kg., voor eieren ƒ7.- per 100 kg en voor gevogelte 5 tot f6 per 100 kg gaan bedragen. Tal van sprekers vroegen de minister i Voor vaders en moeders van buitenechtelijke kinderen Tekort van 13.000 studentenkamers LEIDEN Er bestaat voor onge huwde studenten nog een tekort van ongeveer 13.000 kamers, zo heeft de Nederlandse Studentenraad becijferd aan de hand van een bij de inschrijving voor het nieuwe cursusjaar gehouden enquête. Er werden 24.500 formulieren ingevuld, die werden verwerkt op het Centraal Rekeninstituut te Leiden De resultaten van het onderzoek zijn door de commissie huisvesting van de N.S.R. verwerkt in het rapport-studenteahuisvesting in Nederland. Volgens het rapport heeft 34.46 procent van de ongehuwde studenten of geen kamer of een die kleiner is dan 10 m2 'de rijksnorm is 12m2), of woonruimte, die onbewoonbaar is verklaard. De commissie vreest, dat dit tekort nog tot 15 000 '40 procent) zal toenemen, daar 4500 kamers binnen afzienbare tijd niet meer beschikbaar zullen zijn. In 1965 en 1966 zullen 8991 kamers gereed komen en er zou volgens de huidige gegevens dan nog een tekort van 4000 kamers zijn. Aantal echtparen voor adoptie van kinderen is groot UTRECHT Het aantal echtparen dat zich aanmeldt voor de adoptie van een kind van een ongehuwde moeder, is naar schatting tien maal zo groot als het aantal beschikbare kinderen. Dit staat te lezen in het jaarverslag van de Federatie van instellingen voor de onge huwde moeder en haar kind. dat giste ren werd behandeld op de jaarvergade ring van de FIOM. Het jaarverslag noemt het onbevredigend dat zoveel instanties zich ongecoördineerd met onderzoek en Dr. Mullink: taak voor artsen UTRECHT „Niet alleen de moeders maar ook de vaders van buitenechtelijke kinderen heb ben hulp nodig, ook al zal het in sommige gevallen moeite kosten contact te leggen met deze vaders. Hier ligt een belangrijke taak vpor de artsen, die de zwangerschap meestal vroegtijdig constateren Hij dient de man en de vrouw rijp te maken voor het aanvaarden van hulp in een vroeg stadium". Dit is een van de stellingen die gis teren werden geponeerd door dr. J. A. M. Mullink van fret Instituut voor sociale geneeskunde te Nijmegen tij dens de jaarvergadering van de Fede ratie van instellingen voor de onge huwde moeder en haar Kind in Utreclx Naar het oordeel van dr. Mullink kan juist een instelling als de FIOM zich zeer wel bezinnen over de wenselijk heid. hulp aan de man te gaan bie den al zal zij dan misschien haar naam moeten veranderen. Dr. Mullink voegde hier aan toe. dat deze hulpverlening in een vroeg sta dium van de zwangerschap moet be ginnen en dat als het om jonge mensen gaat ook de ouders moeten worden ingeschakeld. Als een gehuw de man erbij is betrokken zal het van begeleiding van pleegouders bezighouden. In 1963 waren er in 22 tehuizen 884 moeders opgenomen. Van hen was 21 procent minderjarig. Het aantal onwet tige geboorten bij meisjes tot en met zestien jaar is in de periode 1950 tot 1963 ruim verdrievoudigd. In zijn openingsrede pleitte de voorzit ter van de FIOM, drs. Deibel. nog voor de uitbreiding van het aantal consultatie bureaus voor ongehuwde moeders. Er zal voorts een studiecommissie worden ingesteld die werknormen moet formule ren voor onderzoeken naar en begelei ding van echtparen die een kind van een ongehuwde moeder willen adopteren. de omstandigheden afhangen, of ook zijn echtgenote van de situatie op de hoogte moet worden gesteld. INDIVIDUEEL De hulp zal natuurlijk steeds indi vidueel moeten zijn en aangepast aan de gevonden omstandigheden, aldus dr. Mullink. Soms zal een echtscheiding die een huwelijk mogelijk maakt de oplossing bieden, soms zal het beter zijn, de bestaande relatie te verbreken. Uit een onderzoek naar situatie, her komst. angst en problemen van de der zullen wellicht betere perspecti de huwelijkssluiting is verwekt, het wettige kind. dat nogal eens de reke ning gepresenteerd krijgt, een reke ning die niet met geld is te voldoen. Het gaat hierbij overigens over een relatief klein aantal kinderen. In ons land wordt namelijk ongeveer negen tig procent van alle onwettige zwan gerschappen door een huwelijk gewet tigd. Een betrekkelijk gering aantal buitenechtelijke zwangerschappen ein digt dus met de geboorte van een on wettig kind. Het onwettigheidspercen tage vertoont echter een stijgende ten dens: in de eerste helft van 1964 was het 1.76. Dr. Mullink deelde ook nog mee, dat volgens het CBS een vijfde van alle wettig geboren eerste kinderen vóór de huwelijkssluiting is verwekt, hetgee geen neerkomt op een kleine achttien duizend per jaar. Ongeveer de helft va de hierbij betrokken moeders is nog geen twintig jaar. We moeten meer oog krijgen voor de angsten van de natuurlijke vader, zo zei dr. Mullink, en we moeten be reid zijn om het onjuiste beeld dat van deze vader bestaat te laten val len en zijn rechten te aanvaarden naast zijr plichten. Eerst dan zullen we merken dat deze man in de -ste plaats deskundige hulp nodig heeft. Te weinig wordt er volgens dr. Mullink rekening mee gehouden dat ook de man het recht en de plicht heeft, mee te werken aan het vin den van een oplossing, „teveél wordt gekeken naar de financiële bepalin gen van het Burgerlijk Wetboek, waardoor het er een beetje op lijkt of de man slechts als betaalmeester kan optreden". ROTTERDAM Vanavond zal de slotzitting worden gehouden van de generale synode der Gere formeerde Kerken (vrijgemaakt) Ouderling H. Wiersma van Nij megen heeft echter alsnog het voorbeeld van dr. B Jongeling gevolgd en de synode reeds verlaten. Schriftelijk heeft ouderling Wiers ma meegedeeld, dat hij bij nadèr inziens niet meer ter synode kan komen, omdat de besluiten van de particuliere synode van Overijssel- Gelderland onvoldoende gehono reerd zijn. De verklaring, die dr. R. H. Bremmer vorige week mede namens hem en ouderling A. Vos heeft afgelegd, werd door ouderling Wiersma teruggenomen. De synode heeft van zijn brief met leedwezen kennisgenomen. In antwoord op het besluit particuliere synode van Noord-Holland van zaterdag heeft de synode met 18 tegen 4 stemmeu besloten „de beschuldi ging der particuliere synode van heer- schappijvoeren over de kerken van ziet te werpen". De synode sprak daarbij als naar oordeel uit, dat de ps. ten onrechte uitgaande van het spreken van gewetens nood gekomen is tot haar beschuldiging. Het is echter naar het oordeel van de synode juist zo, dat de p s. zich schuldig maakte aan heerschappijvoering, doordat zij zonder kerkrechtelijke fundering de generale synode een weg heeft aangewe zen met dwingende kracht. Ds. H. Bouma verzette zich tegen dit besluit, omdat de synode op deze wijze gaat polemiseren met de particuliere synode en rechter wordt in eigen zaak. Hij wilde de brief alleen gH KERNEN Juiste liulp VAN INGEZONDEN STUKKEN Bijdragen voor deze tagezonden-stukkenrubrlek kunnen door alle lezer* (en lezeressen!) worden geleverd en worden geplaatst buiten verantwoorde lijkheid der hoofdredactie. De redactie behoudt zich het recht voor stukken te weigeren en in te korten schrijft u dus zéér kort! Er kan alleen worden gepubliceerd met volledige vermelding van naam en woonplaats. Anonieme brieven krijgen geen plaatsruimte. Waar nodig kan in een bij- •ehrlft van redactlewege een korte toelichting worden gegeven. Noord-Holland kennisgeving aannemen. Ds. N. Bruin betoogde echter, dat de synode geen strikt formeel antwoord, kan innemen, omdat Noord-Holland de syno de geraakt heeft tot in het diepst van haar existentie. Ondank-s de besluiten van de particu liere synode van Noord-Holland zijn ouderling R. Douma van Amstelveen en ds. Joh. Strating van Alkmaar nog steeds ter synode, al neemt eerstgenoemde niet meer aan stemmingen deel Naar aanleiding van dc verzoeken financiëlé steun, gedaan door de kerken op Soemba, gaf de synode opdracht aan deputaten om de „Goossens-kerken" de bedoelde hulp te verlenen. Over het verzoek van de ..Zwolse kerken" zullen deputaten zich nog nader moeten bera den. Overigens zullen zij allereerst moe ten trachten, de beide groepen (ot elkaar te brengen. Vanavond zal in de kerk Kuipersstraat om half acht de laatste zitting worden gehouden, waarbij de synodepraeses drs. D. Dcddens zijn slot rede uitspreekt. Hè ja, laten we de overheid op laten draaien voor hulp aan in nood verke rende buitenlanders, zoals de Philippi- no's op de Mindanao Logger. We be noemen dan eerst een commissie ter beoordeling van de gevallen waarin hulp moet worden geboden. Daarnaast commissie ter beoordeling in welke n en in welke mate hulp moet worden verleend. Dan nog een commis sie die de hulpverlening, overeenkom stig de richtlijnen van commissie twee. ten uitvoer brengt. Ook nog een com missie van toezicht om toe te zien dat commissie drie niet buiten haar boekje gaat En ten slotte een financiële com missie. die toeziet dat de bestede (belas tinggelden op de juiste wijze worden aangewend. Dat de hulpbehoevende Philippino's dan de hongerdood zouden zijn gestor ven daar praten we niet O' over het feit dat de kosten lening minstens het tienvoudige zouden zijn gaan bedragen van de daadwerke lijke hulp Mijnheer Boonstra beseft u eigenlijk wel wat u opwerpt in uw stukje in deze rubriek van vorige week? Als art 1195 B.W gehanteerd moet zoekt tastend worden is er geen sprake meer van hulpverlening maar van zakelijke rech ten. Waar wilt u eigenlijk heen? Uw medemensen verhinderen een barmhari- ge Samaritaan te zijn? Tracht toch op zijn minst waardering op te brengen voor de grootheid van anderen Rotterdam M. A Bender- cr naast Petrus' verloochening ook bijbel naar voren komt Christus woord: op deze petra zal ik Mijn Kerk bouwen! Ik dacht dat eerder dan handoplegging de Here God kinderlijk geloof gij de Vader zult op aan komt: c i zal Hij u raagt. „Al bidden in Mijn i zegt Jezus. Als eenvoudige geloof gingen vragen? Het staat zo mooi in het kinderversje dat ook ik al heel jong mocht leren. Ik bedoel dat vers uit psalm 81 berijmd: ..Opent uwe mond. eist van mij vrij moedig op Mijn trouw verbond. Al wat u ontbreekt, schenk Ik zo gij 't smeekt mild en overvloedi onze open open zi. Heer ons geven wil in doktoren chirurgen De voortschrijdende medi- toond sche wetenschap vormt evenzeer een gave uit Zijn hand. Wij mogen die niet verduisteren. Delft en leken ten duidelijkste gaan doen blijken in daad en woord dat ze zo blij zijn Kind van God te wezen, die verlost zijn door de Heiland? Mijn bede is dat de ogen van nog meer mannen cn vrouwen in onze kerken mogen open gaan voor de enige vernieuwing die er i het c Lerende Kerk IV zeggen: wandel en godzaligheid". Den Haag F Wehrmeijer Sjoukje privé Uw recensent vond van dc onlangs voor de tv (Holiday on ice) optredende En laten verder Sjoukje Dijkstra, dat een Vlaamse ver- hetgeen de slaggeefster „een aardig" gesprekje met haar had. Wat naar mijn mening ver- echter een onbe schaamde poging van die verslaggeefster zich in te dringen in Sjoukjes persoon lijke leven En dat terwijl het duidelijk was dat S. daar helemaal niet voor voelde, blijkens de waardige wijze waarop zij tal van smakeloze vragen afweerde. Het viel me geducht tegen dat juist een redacteur van uw blad. dat rerigens zeer bevredigt, dit anders H. G. C. Cohen Stuari Onder de kop Optimisme las onlangs in uw zondagsblad: ..de kerk heeft end nieuwe wegen... Vernieu- Den Haag wing is genade. Wie dat niet beseft verandert misschien wel de vormen, maar vernieuwt de Kerk nog niet". (k denk vaak: is er bij al het zoeken en 'asten, het oecumenische streven ten diepste niet een verlangen naar het terugvinden van de Vader? Want zou dit het probleem niet kunnen zijn: dal Churchill i Churchill zal door Levende Kerk III In een stukje van de vorige week in deze rubriek wordt gesproken over bijbelse opdrachten die de Kerk niet zou hebben begrepen. Maar dat is niet alleen met de Kerk zo. dat was volgens i de Kerk gewoon God kwijt zijn. dat het er bij al het gepraat orr vernieuwing in feite alleen om gaat de ..vertikale lijn" weer „doorverbonden' te krijgen? Is het waar dat er bijzonder zijn die naar déze geestelijke vernieu wing hunkeren' Ik geloof stellig van ja Wordt het dan geen tijd dat dominee» Het heengaan een ieder die aan nem zyn vrijneia van (hans heeft te danken als een gevoelig verlies worden ervaren. Aan de nage dachtenis van deze staatsman kunnen we niet beter eer bewijzen dan gemeen schappelijk het werk van hem voort te zetten, met name nu blijkt dat slechts een klein deel der Duitsers spijt heeft elcn over de misdaden die in de oorlog zijn lieu begaan Dit is geen oproep die wraak n ia zichtigheid wil, alleen realiteitszin. Den Haag P. Pannebakkcr Compliment Telkens sta ik verbaasd over de scherpe opmerkingsgave en intelligente penvoering des heren Bingley sr. en Pannebakker. Als krant mag u blij zijn met zulke schrijfgrage heren. Stel dat ze er de brui aan zouden geven, u kon uw rubriek ..Alles goed en wel" dan wel opdoeken. Nogmaals: alle bewonde ring voor de activiteiten van beide Hagenaars. Seheveningen Mej. W. de Ruiter Koerswijziging Datgene wat prof. Dijk schreef over de koerswijziging in de Geref. Kerken heeft mij tussen de regels door doen lezen dat hier van fanatisme sprake is. Fanatisme analoog aan dat van Fari zeeën en andere intellectuelen, die graag als de vromer poseerden, terwijl men de vroomheid, het geloof eerder moest gaan zoeken bij eenvoudige, ongeletterde mensen. Is het zo ook niet in 1965? Ik dacht bij het lezen van uw artikel: hier spreekt een man die door en door intellectueel denkt, die vastge roest is in dogma's, een geleerde chris ten waaraan we in het verleden zo rijk waren, die echter menige „gewone man" van nu niets meer zegl. Zulk geschrijf hoe goed bedoeld ook kan ik missen als kiespijn. Boskoop J. Immerzeel Geen racisme N.a.v. het gebeuren rondom de zanger Adam Faith en zangeres Dusty Spring- fields die moeilijkheden ondervonden door de apartheidswetten. het volgende. Volgens mij is het optreden der Z. Afrikaanse regering eerder zuiver men selijk dan racistisch: elke gemeenschap zal zo handelen als zij dreigt te verzinken in een andere bevolkings groep. Er is toch zoiets als een recht van minderheidsgroepen" Ik geef toe dat de apartheidswetgeving dit principe te scherp stelt, zodat wrijvingen gemak kelijk kunnen ontstaan M.i. kunnen veel moeilijkheden worden voorkomen indien men bijv. in het onderhavige geval concerten had gehouden die toe- gangkelijk zouden geweest zijn voor alle groepen. Ook voor de scheiding in bussen, op banken en scholen zou men deze tegemoetkoming kunnen voorzien en op die manier bespaart men dan vele mensen en de vrienden van Zuid- Afrika in het buitenland veel narigheid cn ergernis. Borgerhout (België» S. Verbeke Onvrijheid Hoe lang zou het nog duren eer de protestanten in Spanje vrijheid van godsdienst krijgen? Het was mogen we wel zeggen wijlen prof. Wisses levenswerk protestanten in dit land. die tn verdrukking leefden te helpen, te bemoedigen en te sterken in het geloof. Zou de paus nu niet zoveel overwicht hebben dat men in Spanje kwam tot Rotterdam verdraagzaamheid? J. Soetens Gedeformeerd „Gercf. jeugdsoos groeit en bloeit" lees ik in een kop in uw krant. Heeft men zo weinig inzicht in de betekenis van dit woord gereformeerd, dat het aan ontspanning wordt gekoppeld, waardoor het wordt misvormd en ver donkerd" Heeft men dan geen oog voor het tijdsgewricht waarin wij leven? Schiedam J. Luitwieler

Nieuwe Leidsche Courant | 1965 | | pagina 2