Nieuwe Leidse Courant Saigon: - Khan nieuwe staatsgreep militair dictator nu Nederland mag niet op zijn Wassenaars gaan bouwen v. Burgerregering vannacht afgezet KLM mag op Alaska vliegen Boeddhisten: we zullen ons rustig houden Duizenden defileerden langs Churchills baar SIMCA-SHOW Dubbele controle van spoorkaartjes blijft Commentaren Minister ziet wel wat in voorrang voor links i F. DIEMER Hoofdredacteur: Or. E. DIEMER CHRISTELIJK-NATIONAAl DAGBLAD Abonnementsprijzen p.W. f 0,78, »Stantvastigh is gheblaven mijn hert In teghenspoet" 3,35, - p.kw. 10,05 Woensdag 27 jannari 1965,45ste jaargang Plaatselijk enige sneeuw De Bilt verwacht tot morgenavond: Overwegend lichte vorst met zwakke tot matige wind alt oostelijke richtingen. Over het algemeen veel bewolking mei hier en daar mist en plaatselijk enige sneeuw. (Opgemaakt te 11.15 nnr). Klachtendienst" bezorging \8iQQ— 19.00 uu WASHINGTON President Johnson heeft zijn goedkeuring gehecht aan het geven van toestemming aan de KLM en de Lufthansa om op Alaska te vliegen. Deze maatschappijen en ook de Air France, d'e SAS en een Japanse luchtvaartmaatschappij, die al op Alaska mochten vliegen, mogen hun passagiers op Alaska laten uitstappen voor een be zoek van ten hoogste een jaar, met dien verstande dat als zij hun reds voort zetten zij gebruik moeten maken van dezelfde maartrchappij als waarmee zij gekomen zijn. Tot nu toe tankten vliegtuigen van deze maatschappijen in Anchorage, maa passagiers mochten geen bezoek Alaska brengen- SAIGON Sinds vannacht is generaal Nguyen Khan militair dictator van Zuid-Vietnam. Na een staatsgreep, die een eind maakte aan het op treden van de „burgerlijke" regering van premier Tran Van Hoeong, ver klaarde Khan de macht te hebben overgenomen om een oplossing te vin den voor de politieke moeilijkheden van het ogenblik. Verwacht wordt dat het staatshoofd Phan Khac Suu als zodanig zal aanblijven, maar dat hy opdracht zal krygen, een nieuwe premier aan te wyzen. Aanvankelijk was gemeld dat de raad van de strijdkrachten generaal Khan had belast met de taak, een oplossing te vinden voor alle poli tieke crises in het land. Khan heeft Laatste groet in Westminster Hall Eisenhower zaterdag voor televisie LONDEN Het défilé langs het stoffelijk overschot van sir Winston Churchill is vandaag begonnen. Het zal tot vrijdagavond duren. West minster Hall werd het eerst betre den door twee vrouwen, die al in de nacht van maandag op dinsdag by de ingang van de Hall hadden plaatsgenomen. Het lichaam van. ChurdhiiMi werd gis teravond laat van Hyde Park Gate 28 overgebracht naar de Hall, waar het tot zaterdagochtend opgebaard zal blij ven. De lijkwagen, waarin de kist met de Union Jaok was bedekt, werd voor afgegaan door twee politie-agenten. De stoet, gevormd door acht rijtuigen, werd gesloten door vier motoragenten. Ongeveer vijfhonderd mensen stonden zwijgendi bij Hyde Park Gate. De straat zelf was afgesloten. Het was bitter koud. BU de Hall ston den enkele duizenden mensen. De kata falk In de Hall is omhnld met zwart flu weel en rust op een met rood tapijt be dekt podium. Generaal De Gaulle komt vrijdag al naar Londen. Ook koning Boudewijn België zal de begrafenis bijwonen. Leopoldstad wordt gemeld, dat premier Tsjombe eveneens van plan is, naa Britse hoofdstad te reizen om Churchill de laatste eer te bewijzen. De meer dan honderd vorsten en rege- rlngsleiders, die de begrafenis znllen bij wonen, worden bewaakt door speciale politiefunctionarissen. Duizenden politiemannen zullen de geving van St Paul's en de uitvaartroute bewaken. De verloven van alle „bobbles" zijn ingetrokken.Er zullen echter geen kogelvrije auto's zijn, aldus een woord voerder. „Dergelijke dingen doen wij hier niet". Direct nadat de uitvaartplechtigheid in de St. Paul's is geëindigd, zal oud president Eisenhower in de kathedraal oor de BBC-televisie spreken. Lady Churchill heeft gisteravond al len bedankt, die blijken van medeleven hebben betoond bij het overlijden van haar echtgenoot. Het graf van Churchill op het kerkhof an Bladon zal van zaterdag af dag en nacht worden bewaakt om souvenirjagers reren. Het kerkhof zal 's nachts met strijklicht worden bestreken. Premier Mansoer overleden TEHERAN Premier Mansoer van Perzië is gisteravond overleden aan de gevolgen van een aanslag die op 21 ja nuari op hem Is gepleegd. Premier Hassan Ali Mansoer is 41 jaar geworden. Vijf dagen geleden werd hij bij een aanslag gewond door schoten in buik, nek en kaak, toen hij op het punt stond heit parlementsgebouw binnen te gaan- De vermoedelijke dader, de student Mohammed Bocharaii, en twee mede plichtigen zijn in hechtenis. De minister van financiën. Amir Abbas Hoveidaa. is minister-president ad interim totdat de Sjah een opvolger van Mansoer be noemd heeft Was U al op de SIMCA-SHOW in v.m. Ruteck's te Leiden PRIJSVRAAG Vraag naar de gratis deelname formulieren! U KUNT WINNEN: 3 dagen GRATIS Parijs 14 en 7 dagen GRATIS rij den in Simca 1000 of 1300 Vele andere prijzen t.m. zaterdag 30 januari a.s. in v. m. RUTECK'S Leiden. (Iedere 15e bezoeker wacht een speciale verrassing) AUTO - BIERMAN N.V. onmiddellijk een commissie van twintig militairen en burgers bij eengeroepen- In deze commissie, die de nieuwe regering bij belangrijke besluiten ad vies zal geven, zullen vertegenwoor digers van de verschillende godsdien sten. lokale notabelen en vertegen woordigers van de strijdkrachten zit ting hebben. Khan beweert, met de opstandige Misnoegen in Epe Tuintje kwijt met bijbetaling.... EPE Bij een aantal bewoners de spoorlaan heerst misnoegen over moeten beschikbaar stellen van v tuintjes voor de aanleg van een verharde weg. waarop in een aantal gevallen door de bewoners nog geld moet worden toe gelegd ook. Weliswaar krijgen de bewoners vooi het afstaan van hun stukjes grond een aardig bedrag van de gemeente terug, maar daaroverheen komt dan een zoge naamde baattoelastingaanslag (waarde stijging woningen door de nieuwe weg) die in een aantal gevallen het bedrag van de vergoeding voor de af te stane grond te boven gaat. Gedupeerden heb ben zich van de bijstand van een advo caat verzekerd, om m beroep te gaan over deze gang van zaken bij Gedepu teerde Staten en/of de Kroon. ASSEN Het ziet er naar uit, dat de grote Beneluxkruisantenne in plaats van de Belgisch-Nederlandse grens in het Drentse Westerbork zal komen te staan, zij het in gewijzigde vorm. Prof. Blaauw van de leden van de bouwcommissie, verklaarde gisteren, dat de oorspronke lijke plaats aan de grens geheel onge schikt is. Boeddhisten tot overeenstemming te zijn gekomen. De Boeddhisten zouden him anti-regerings-campagne voor onbepaalde tijd willen staken. Krach tens de overeenkomst zouden Tri Quang en andere hooggeplaatste boeddhistische opstandelingenleiders het land verlaten. De actie lijkt een overwinning te zijn voor de boeddhistische beweging, die de laatste weken allerlei technieken heeft toegepast om de regering van Hoeong tot heengaan te dwingen. Er werden demonstraties gehouden en opstanden georganiseerd. Een non ver brandde zich maandag in het openbaar om het protest van de Boeddhisten kracht bij te zetten. Ondanks alles was de pre mier bij de bevolking van Saigon een populaire figuur. Taylor In de plaats Dan Nang begon vanoch tend een demonstratie. Borden werden meegedragen, waarop stond „Taylor, go home". Dit heeft betrekking op de Ame rikaanse ambassadeur, generaal Max well Taylor. De Amerikaanse militairen in Dan Nang mochten hun verblijven niet verlaten. In Saigon zelf is het rustig, hoewel de toestand er gespannen is. Het verkeer in het centrum van de stad is normaal. De meeste inwoners van Saigon hebben een volkomen gebrek aan belang stelling voor de staatsgreep getoond. Uiterlijk althans. Intussen Is generaal Maxwell Taylor, die zich voor besprekingen ln Bangkok, de hoofdstad van Thailand bevond, naar Saigon teruggekeerd. Hy werd daar ln de namiddag verwacht. DEN HAAG „Alleen door ge concentreerde verstedelijking kun nen we de natuur beschermen. Dit is het 25e uur voor een scherp en krachtig beleid om aan te geven welke gebieden moeten worden ge concentreerd en welke moeten wor den opengelaten". Dit zei prof. ir. Jac. P. Thysse gistermiddag op een vergadering van de CoCntactcom- missie voor natuur- en landschaps- beschermign, die werd gehouden in verband met de behandeling vai begroting van het ministerie van landbouw en visserij. De commissie was met leden van de Tweede Kamer en met belangstellen den bijeen gekomen om de problemen van verstedelijking, recreatie en ruil verkaveling van zeer nabij te bezien- „In het jaar 2000 verwacht men een bevolking van 20 miljoen zielen. De be schikbare bouwgrond vermindert lang zamerhand. Om deze zo zuinig mogelijk te benutten, zal het merendeel van de bevolking in steden moeten worden on dergebracht. Om het leven daar moge lijk te maken (elk jaar komt er in Ne derland een stad als Groningen bij) zal men het milieu moeten verbeteren: bete re geluidsisolatie, meer ruimte voor hobby's en kunstbeoefening, grote bal kons met beplanting, daktuinen voort. Vooral wanneer men bedenkt dat in het jaar 2000 van de 20 miljoen me er slechts rond de één miljoen ii landelijke gebieden moeten wonen, andere 19 zijn potentieel stedelijk". „Indien wij op zijn Wassenaars den willen wonen", zei prof. Thijsse, „zou in 2000 een derde van ons land op Gisteren zijn president en me vrouw Johnson, na in een ziékenr huis te Washington te zijn opge nomen, uit het Bethesda Marine Hospitaal ontslagen. Zowel de pre sident als zijn echtgenote leden aan een stevige kou. Foto: de presi dent zet zijn hoed op en gaat weer naar het Witte Huis. Arbeiderssmokkel naar W.-Duitsland VAALS Door het grote tekort aan arbeidskrachten dat in West-Duitsland heerst en de vaak zeer hoge lonen die worden geboden wordt het voor buiten landse arbeiders, die in ons land verblij ven aantrekkelijker illegaal de Neder lands-Duitse grens over te steken om vervolgens in Duitsland aan de slag te gaan. Gisteren liep een aantal Spanjaarden uit Nederland afkomstig de Westduitse politie in de armen toen ze probeerden via een kerkhof te Vaals de grens te pas seren. De mannen hadden geen enkele legitimatie en waren slechts in het bezit van een grof getekende situatieschets waarop de smokkelweg was aangegeven. (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG Staatssecretaris Keij- er wil niet afstappen van net sy- Rijbewijs: overleg over medische eisen (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG De ministeries van verkeer en waterstaat en sociale za ken en volksgezondheid voeren thans overleg over de medische eisen, die gesteld dienen te worden aan allen die een motorrijtuig besturen. Daarbij wordt ook aandacht aan het gezichts vermogen besteed. Dit verklaarde minister Van Aartsen gistermiddag in de Tweede Kamer. In de periode 1964-'65 zullen 200 km mid denberm worden aangelegd, o.a. op de weg Voorburg—Gouda. steem van controle op spoorkaartjes aan de in- en uitgangen van de sta in de Tweede Kamer vroeg gister middag de heer Van der Peijl (c.h.) daarnaar. De staatssecretaris ant woordde. dat dit gepaard zou moeten gaan met een sterk verhoogde contro le in de treinen. Men kan de contro leurs in de stations niet simpelweg overhevelen naar de treinen, want het gaat hier om mensen die voor werk elders vaak fysiek minder geschikt zijn geworden. De staatssecretaris hoopte, dat Wa gons Lits zijn belofte om de kwaliteit van de „treinkoffie" te verhogen, zal nakomen. DEN HAAG. Zestig leden van de Tweede Kamer, verdeeld over zes frac ties (kvp, pvda, wdi chu, arp en psp) heben in een schrijven aan het Nobel- comité van het Noorse parlement de Esperanto-Wereldbond kandidaat gesteld voor de Nobelprijs voor de vrede. Waarschuwing van prof. Thij sse (Van een verslaggevers) deze wijze bewoond zijn. Om van later jaren maar niet te spreken." Aan de hand van een kaart maakte hy duidelijk hoe hij de concentratie in Nederland ziet: de grote steden in randstad, behalve Den Haag, zouden 1984 een inwonertal van rond het miljoen krijgen. Om de Amsterdamse en Rotter damse havens te ontlasten zouden ei twee nieuwe havengebieden aan de Wes- terschelde en in Den Helder moeten bij komen. Hoewel het accent op de rand stad zou vallen, zouden er daarbuiten toch dertien steden moeten zijn, varië rend tussen 300.000 en 600.000 en tien steden tussen 200.000 en 250.000 inwoners Over de tegenwoordige bestuursin- deling zei prof. Thijsse: „Deze werkt alle goede planning tegen. Inplaats duizend gemeenten zouden we er hon derd moeten hebben." 70 uur vrij Men verwacht dat in 1984 het hoofde lijk inkomen het dubbele van thans Z3l bereiken en dat de werkweek dan teruggebracht tot 20 k 30 werkuren. Het resultaat is dan ongeveer 70 uur vrije tijd voor recreatie. Aan de vraag recreatie kan dan alleen worden voldaan als er meer terrein wordt gereserveerd. Door intensivering van de agrarische activiteiten zullen niet-renderende be drijven plaats kunnen maken voor n atie en natuurwetenschappelijke gebie- Drs. R. J. de Wit merkte in zijn rede op dat er in de laatste eeuw veel gebie den van groot natuurwetenschappelijk belang verloren zijn gegaan. Ter:t in 1961 werd in de troonrede de uitspraak ge daan dat de regering de omzet van w te gronden in landbouwgrond zoveel gelijk zou beperken. Een groot gevaar voor het behoud van recreatiegebieden achtte drs. de Wit de ruilverkaveling, waarvan de activiteiten de laatete jaren steeds meer toenemen. De kosten van landschapsverzorging bedroegen jaren lang circa 3 pet van de cultuurtechnische investeringen, doch sinds enkele jaren zijn deze volkomen opgenomen in de totale ruilverkavelingskosten. De uitvoe ring van de door de regering aanvaarde structuurschets voor de openluchtrecre atie zal 2 miljard gulden vergen. Om deze schets waar te maken zou een meer jarenplan kunnen worden opgesteld. Drs. de Wit zei dat de ruilverkavelings- wet van 1954 bedoeld is als een zuiver agrarische wet, wat op verscheidene plaatsen in de wet tot uiting komt. Daar om hebben de organisaties op het gebied van de natuurbescherming en de open luchtrecreatie dan ook reeds enkele jaren aangedrongen op wijziging van deze wet. Drs. de Wit achtte het wenselijk dat het 5 pet maximum voor de toewijzing aan openbare lichamen zou moeten worden opengebroken en dat zowel de voorbe reiding als de besluitvorming omtrent de ruilverkavelingen wordt herzien. Voorts achtte hij de huidige stemmings procedure verouderd en ondeugdelijk. Over dertig jaar zal de agrarische bevol king zijn gedaald tot drie k vier j Thans is nog ongeveer 70 pet. van oi nationale ruimte voor de landbouw gebruik. Vanavond „grootste klap" in Franse staking venvacht PARIJS Voor de Parijzenaars wa het vanmorgen weer liften, wandelen of trachten een plaatsje in een militaire vrachtwagen te kragen op de eerste dag va neen tweedaagse staking onder het overheidspersoneel, waardoor trein- ei busvervoer grotendeels werden lamge legd. Om middernacht legden 350.000 spoor- wegmannen in geheel Frankrijk het werk neer, evenals 300.000 onderwijzers en nog bijna een miljoen andere werknemers in de overheidssector. In de loop van de dag zouden de departementsambtenaren zich bij d estakers aansluiten. In de vroege ochtend was op de vlieg velden de staking reeds voelbaar, al werd hier het voor de veiligheid van de pas sagiers noodzakelijke werk nog verricht Voornamelijk het binnenlands luchtver keer zal veel hinder van de staking aden. Op de buite icht men geen vertn Vanavond om negen uur wordt de grootste klap verwacht. Dan leggen zo'n 220.000 man van de energiebedrijven het werk neer. waardoor gas- en elektrici teitsvoorziening uitvallen Zij gaan juist in staking op het ogenblik dat de spoor- wegmannx het werk zullen hervatten, Inbreker vroeg om levenslang - kreeg „slechts15 maanden MAASTRICHT De 35-jarige zeeman P. van V. die in oktober van het vorig jaar in Limburg 43 inbraken in tien dagen tijd pleegde, is gisteren door de rechtbank veroordeeld tot een jaar en drie maanden met aftrek. De verdachte had tijdens de rechtzitting zelf levenslang gvraagd. TTEBT U al uw jaarrede gehouden? Met deze en nog andere woorden drijft het Friesch Dagblad goedmoedig enige spot met het feit dat steeds meerderen zich bij het be gin van een nieuw jaar tot een jaar rede gehouden achten. En inderdaad, de jaarrede is „in", om het eens te zeggen op een manier die ook al op een mode wijst. In de januarimaand wordt door al deze jaarredevoeringen op een groot deel van de publiciteit beslag gelegd. Men kan immers ook niet achterblijven; het gevaar is anders niet denkbeeldig dat men gaat opvallen, nee niet door iets te zeggen, maar door niets te zeggen. Natuurlijk kan een jaarrede nuttig zijn. Maar bijna hadden we gezegd: in dat geval veelal ondanks het feit dat het een jaarrede is. Heeft men werkelijk iets te zeggen, dan behoeft men als regel niet op het tijdstip voor een jaarrede te wach ten; een goed woord komt altijd van pas. Aan de andere kant is thans niet uitgesloten, dat ook goede woorden door de stroom worden meegesleurd. o op zijn wen- Gisteren schreven we, dat het onbe voegd gebruik van het vliegtuig, zeker ook na de trieste afloop, aan leiding moest geven tot vragen. Wel nu, terwijl onze persen nog draaiden, was de regering al doende, op uit het parlement gestelde vragen te ant woorden. Inderdaad, als het moet kan ook een parlementair stelsel vlot werken. Het antwoord is niet verrassend; uiteraard worden de geldende in structies nader bezien. Aan te nemen valt dat ze, nu een gebeuren als dit niet is voorkomen, niet geheel slui tend waren. Modern is de benadering vanuit de psychologie, waartoe nu ook is beslo ten een interessant voornemen, zo dunkt ons. Blijven liggen zijn intussen onze vragen over de trage reddingspogin gen; deze verdienen stellig eveneens aan de orde te komen. ren dat niet ook onze minister-pre sident de teraardebestelling van de heer Churchill zal bijwonen. Zeker, hij is op reis in de West en zelf hebben wij zijn reis daarheen toegejuicht. Ook echter waar de be grafenis een eerbetoon wordt van staatslieden en politici uit ontelbaar veel landen, had onze minister-pre sident niet afwezig mogen blijven. Dit klemt te meer daar onze Konin gin, om redenen stellig die wij van harte respecteren, besloten heeft van een reis naar Engeland af te zien. Onze minister-president is een man die wel eens naar voren moet worden geschoven. Dat kan wijzen op een bescheidenheid, die haar goede kan ten heeft. Niet altijd evenwel is zij alleen maar een deugd. TN EEN REDE, waarvan ook wij verslag hebben gebracht, heeft de hoogleraar in de economie We- melsfelder onze tijd hebzucht ver weten. Er zit in dit verwijt inderdaad een brok waarheid; we zijn het met deze hoogleraar wel eens minder eens ge weest. En het is extra nuttig zulk een verwijt uit de mond van een econoom te horen. Geheel terecht, dunkt ons, vraagt in aansluiting aan deze rede van de pro fessor het blad Friese Koerier, of in onze samenleving het zijn niet te zeer wordt uitgehold tot het hebben. Inderdaad niet zelden lijkt het, als of het hebben belangrijker is dan het zijn, ja dat het zijn door het heb ben wordt bepaald. En dat is een waardebepaling die als ondeugdelijk behoort te worden doorbroken. Op het zijn komt het aan. Waarschijnlijk nog dit jaar zal men in Amsterdam beginnen met de bouw van een nieuwe brug over de Amstel. Het betreft een verbinding tussen de Stad houderskade en de Klauritskade. De brug krijgt vijf overspanningen van elk 22 meter waarvan de middelste als dubbele bascule-brug wordt uitgevoerd. (KITA) (Van onze parlementsredactie) - ®.EN Minister Van Aartsen vindt dat er, objectief gezien, veel zit ^ter Kreke,b«* o™ het verkeer van Links v^rSSte geven. In de Tweede Kamer, waar zyn begroting werd besproken, verklaarde de bewindsman ^steren, dat op deze wijze verkeersverwikkelingen op knoop punten gemakkelijker kunnen worden voorkomen. Hij voegde er echter aan toe. dat het voor Nederland volstrekt onmogelijk is om aUééa tot inviriS •mks over te gaan. Het vraagstuk moet in internationaal

Nieuwe Leidsche Courant | 1965 | | pagina 1