lïenwe Leidse Courant Erhard over de Gaulle: nu begrijpen we elkaar „Vriendschappelijke toekomst in zicht HERENIGING MLF-EUROPA CALEX Perzische premier bij aanslag gewond Slavenburg redde zich uit debacle Arcli Scholier geeft aanslag op trein toe Wegpiraat van drie Bloedsomloop Churchill vertraagd Commentaren Geen eenjarige c.a.o. meer voor „metaal 'IK Monteur op ladder door trein verrast r~ Dr. E. OIEMER CHRISTELIJK-NATIONAAL DAGBLAD «Slantvastifh is gheblev i het overleg tussen De Gaulle e PARIJS/BONN Uit het resultaat Erhard springen drie punten naar voren. 1. De pogingen om een Europese politieke unie op poten te zetten zoals e gisteren al meldden zullen opnieuw ter hand worden genomen. 2. De Gaulle is voor een nieuw initiatief inzake een herenigd Duitsland. Hij is bereid, dit probleem in overleg met Amerika, Engeland en West- Duitsland bij Moskou aanhangig te maken. 3. Frankrijk acht de Duitse wens. mee te doen aan de planning van de nucleaire strategie van het westen, gewettigd. Het blijft evenwel tegen stander van de MLF (multilaterale kernmacht van de NAVO). De Gaulle acht deze onverenigbaar met het Duitse streven naar hereniging. Wat de herenigingskwestie betreft dat „wij elkaar hebben kunnei zou De Gaulle niet veel hoop hebben op een oplossing in viermogendhe- denverband. Met nadruk verdedigde hij zijn eigen Europa-politiek en zijn pogingen, het communistische blok ïaar het westen te openen. Met de betrokken regeringen zal spoedig contact worden opgenomen ;en conferentie van ministers van buitenlandse zaken van de zes. Zij moeten een procedure opstellen voor gesprek over een Europese poli tieke unie. Het MLF-project is niet uitputtend besproken. Van Duitse zijde werd de Fransen medegedeeld, dat men thans het Britse plan voor een Atlantische kernmacht ernstig bestudeerd. Frank rijk verwacht van de zijde van de Ver. Staten geen druk meer om de MLF door te drukken. Abonnementsprijzen p.v/. 0,78, 55 Donderdag 21 januari I960. 45ste jaargang Weer&verslechtering De Bilt verwacht tot vrijdagavond: Vannacht opklaringen, weinig wind en op de meeste plaateen lichte vorst. Mor- - - «o-nemende bewolking ge volgd door enige sneeuw later mogelijk w e in regen. Matige tot krachtige zuidoostelijke wind Temperatuur om het vriespunt. (Opgemaakt te 1115 uur) Klachtendienst bezorging 18/OQ—19.00 schillende kwesties van Europese en Duitse politiek te hebben bestudeerd, zijn de generaal en ik van mening dat onze gesprekken vruchtbaar zijn geweest en vol beloften zijn voor de vriendschap pelijke toekomst van onze beide volke ren". In juli zullen beide staatslieden el kaar weer ontmoeten Die bijeenkomst zal in Bonn plaatsvinden. Een woordvoerder in Den Haag meent dat afgewacht dient te worden, wat de inhoud is van de voorstellen van De Gaulle en Erhard betreffende een Euro pese politieke unie. Er is thans nog niets Van Duitse zijde is met nadruk ver klaard. dat er geen enkele formulering is opgesteld en dat er niets op schrift is gezet. „U begrijpt in welke geest wij ons hierover tot onze deelgenoten zullen wenden", aldus de Duitse verklaring. Dr. A. Vondeling, voorzitter van de Tweede Kamer-fractie van de P.v.d.A., verklaar de gisteravond, met angst en beven het resultaat van de besprekingen in Parijs tegemoet te ziert. Hij vreest, dat Erhard ,,de harde werkelijkheid onvoldoende heeft gezien en wellicht een schijnbaar mooi resultaat heeft willen bereiken". Opi Begrip Erhard, die vermoeid maar voldaan te en half zes gisteravond naar Bonn te rugkeerde, verklaarde het „buitengewoon belangrijk voor de toekomst" te vinden, 45HR' «O'iiliWMOIIIIi Official dealer Leiden e.o. proep Het Europese parlement heeft gisteren een oproep gericht aan de regeringen van de zes om spoedig bijeen te komen teneinde een concrete impuls te geven aan de opbouw van een democratisch en federaal Europa, zulks met eerbiediging van de bestaande Europese verdragen Verwezen wordt naar de topconferentie in Bonn in 1961. In de Franse tekst werd het woord „gefedereerd" veranderd in „federaal", om misverstand te voorko men. Dit geschiedde op initiatief van de Nederlander Kapteyn. TEHERAN' De Perzische premier Hassan-Ali Mansoer is vanmorgen bij zijn aankomst bij de Majlis (het parlement) beschoten. Hij werd in allerijl naar het ziekenhuis vervoerd voor een spoedoperatie. De man, een student, die op hem geschoten heeft, is gearresteerd. Premier Mansoer zou het parle ment een wetsontwerp voorleggen ter goedkeuring van een overeenkomst van Perzië met een groep oliemaat schappijen inzaken olieboringen in de Perzische Golf. Krachtens de olieovereenkomsten zal Iran 75 procent ontvangen van de inkomens plus 185 miljoen dollar in contanten. De premier, op wie twee revolver schoten werden afgevuurd, verkeert niet in levensgevaar. De kogels trof fen hem in hals en schouder. De aan slag werd gepleegd op het moment, dat hij uit zijn auto stapte. De dader, i die zich in een groep belangstellenden ibevond, drong naar voren en schoot op de premier. Hij rende daarop weg r werd op een honderdtal meters de plaats van de aanslag gegre- i pen. Het was de 20-jarige Mohammed Bocharai. Drieëneenhalf uur na de aanslag deel- (Van een onzer redacteuren) DEN HAAG Slavenburgs Bank heeft de aan Arch N.V. te Wasse twinkelinrichtingen) verleen- dek redieten begin november en be gin december 1964 veranderd in hypothecaire kredieten. Dit ver klaart de curator in het faillissement van Arch, mr. A. H. G. Blankenstein. Volgens de curator gaat het om een tweede hypotheek van f 300.000 en een derde van f 200.000 op de on roerende goederen van Arch. Deze zekerheidsstelling ligt nogal dicht bij de datum van faillissementsaan vragen. Onlangs heeft de curator hierover een bespreking gehad met de bank. waarbij hü zyn bedenkingen heeft uiteengezet. Naaraanleiding hiervan heeft de curator formeel inlichtingen gevraagd over de gevolgde gedragslijn en in afwachting van nadere gegevens wil hjj er zich van onthouden een mening uit te spreken. Volgens artikel 42 van de faillisse- mentawet heeft de curator het recht, als hij daartoe termen aanwezig acht. bepaalde transacties nietig te verklaren. Tot dusver de curator. Hypotheek Van de zijde van Slavenburg deelt men ons mede. dat in maart vorig jaar krediet werd verstrekt. Hierbij verwierf Slavenburg toen reeds het recht, het krediet door hypotheek te dekken. Hen zeide toen van Archs zijde: „Waarvoor is dit nodig, want het gaat toch immers goed?" Mede hierom en met het oog op de kosten heeft men toen n°8 n'et voor de hypothecaire dekking gezorgd. Dit is pas geschied op 2 oktober. Het krediet bedroeg toen twee ton en de dekking drie ton. Een week nadat de commissarissen (een van Slavenburgs directeuren is commissaris) op de hoogte waren van fraude, is er weer een ton krediet verstrekt, gedekt door een hy potheek van twee ton. Er is Slavenburgs Bank een verwijt van gemaakt, dat zij zich toen tegen het faillisement heeft verzet. Zij voert hier tegen aan. dat volgens de gegevens, die Slavenburg toendertijd werden verstrekt, er een ruime dekking aan-wezig was, zodat zij inderdaad kans meende te zien Arch te redden. (Voor vervolg zie pag. 13) Bijna was de Westduttse bonds kanselier Erhard in Pariis toen hij uitzijn auto stapte, gevallen, maar gelukkig stond een behulpzame ziel gereed om de staatsman on te vangen Het ongelukje gebeurde toen de bondskanselier een kort bezoek bracht aan de Duitse am bassade in Parijs, alvorens in het slot Rambouillet zijn besprekingen met president Dn Gaulle te be- Rode topconferentie plotseling beëindigd WARSCHAU De rode topconferen tie. waaraan hoge communistische lei ders uit het oostblok en premier Kosy- gin en partijsecretaris Brezjnef van Rus land hebben deelgenomen, is gisteren onverwacht beëindigd. Er is na de be sprekingen ccn communiqué uitgege-; ven. waarin staat dat de deelnemers een „slotdocument" hebben getekend dat naar men verwacht niet zal worden ge- publicerd Aangenomen wordt, dat nu de offici ële agenda is afgewerkt, de leiders zich achter de schermen zullen gaan bezig houden met het ideologische conflict tussen de Sowjetunie en China. UITHUIZEN Een veertienjarige scholier heeft bekend dat hij zon dagavond vlak voor het station Uit huizen een houten dwaresligger dwars op de spoorrails heeft gelegd. De politie neemt aan dat zucht naar sensatie de beweegreden is geweest. Om half negen zondagavond botste een dieseltrein die kort tevoren uit Roodeschool in de richting Groningen was vertrokken bij het station Uit huizen op deze dwarsligger. De trein is niet ontspoord. De arrestatie van de jongen is het resultaat geweest van een systematisch onderzoek. Honderden personen in Uithuizen hebben de politie precies moeten vertellen wat zij zon dagavond hadden gedaan. De veer tienjarige scholier wist geen bevredi gend antwoord te geven en viel later door de mand. Het onderzoek werd verricht door de rijkspolitie met as sistentie van de spoorwegrecherche en personeel van de koninklijke mare- De spoorwegrecherche deelde mee dat er geen direct verband blijkt met andere gevallen. VENLO. Snel in grijpen van een voor bijganger heeft een einde gemaakt aan het uitstapje per auto van een driejarige kleuter. Dwars over de rotonde bij het station in de auto van zijn vader en nog wel zonder onge lukken. loven: een auto zonder bestuurder. Hij holde er achteraan en tot zijn verbazing zag hij het kind op de bestuurders plaats zitten. Hij rukte de deur open en draaide snel aan 't stuur waar door de wagen het ga zon voor het station op reed en schokkend tot stilstand kwam. Volgens de politic had de vader van het kind zijn auto geparkeerd op een van de grote stra ten die naar het station leiden. Pa was nog maar nauwelijks weg of het jongetje pakte het contactsleuteltje en stak dit al draaiend in het slot totdat de wagen be gon te rijden. Een en ander speelde zich op een van de drukste punten van Venlo af. den de artsen mee dat de premier nog steeds bewusteloos is. maar dat de ope ratie geslaagd was. Een dokter zei, dat kogels verwijderd werden uit zijn keel en zijn rug. De derde kogel die op hem afgeschoten werd. trof de voorruit van een politie auto die de premier begeleidde. #De 57-jarige heer B. van Oeveren uit Goudswaard is gisteren met zijn brom fiets op de Blaaksedijk-oost bij een po ging om een voor hem rijdende auto te passeren tegen een tegemoet komende wagen gebotsl en ter plaats overleden. Een en al oog voor haar man was mevrouw Lyndon Johnson giste ren toen hij bij zijn inauguratie de ambtseed aflegde in het Capitol te Washington. (Verslag op pagina 7). LONDEN De lijfarts van Chur chill heeft gezegd dat zijn patiënt zich in uiterst zwakke toestand bevindt en dat *ijn bloedsomloop trager wordt. Lord Moran zei ook nog: „zijn toestand is stationair.... meer kan ik niet zeg gen". Medische autoriteiten beschou wen de mededeling dat de bloedsom loop verder vertraagd is. als een teken dat de dood nabij is. VA zijn installatie van gisteren is voor Johnson de aanvaarding van dit hoogste ambt voltooid. Reeds droeg hij de verantwoordelijk heid in haar volle zwaarte, hij zal haar, na die eed, nog te sterker ge voelen. De eed draagt het karakter van een plechtige verzekering. Maar als eed is hij tevens een bede om hulp. Wie een eed aflegt, ziet af van zich zelf; hij betrekt God in zijn denken, zijn woorden en zijn doen. Wordt niet ook zo alleen deze ont zagwekkende verantwoordelijkheid te dragen, te zwaar immers voor welk mens ook? De eed van gisteren was meer dan een sluitstuk; hij gaf aan het ambt de inhoud die het behoefde. TNE overeenkomst die werkgevers- en werknemersorganisaties in de metaalindustrie hebben afgesloten, kan zowel een verheugende als een slimme uitweg uit de ontstane im passe worden genoemd. Verheugend vooral omdat de ontwik kelingen in deze bedrijfstak gevaar lijk waren geworden, zowel voor de arbeidsrust als voor de praktische uitvoering van de door regering en Stichting van de Arbeid gemaakte ioonafspraken. Dit gevaar is thans aanzienlijk verminderd. De overeenkomst Is ook slim. Niet al leen blijft zij (naar alle waarschijn lijkheid) binnen het raam van het centrale loonakkoord, maar boven dien komen de afspraken tegemoet aan de verlangens van zowel werk gevers als werknemers. Voor beide partijen liggen nog vele mogelijkheden open. Dit alles werd mogelijk door de bereidheid van bei de partijen, afstand te doen van een eenjarige c.a.o.. iets waarvoor wij in algemene zin reeds meermalen hebben gepleit. Meer stappen in deze richting zouden het loonbeleid In rustiger vaarwater brengen. Nader overleg bracht interim-akkoord (Van onze soc.-econ. redactie) DEN HAAG De werkgevers- en werknemersorganisaties in de me taalindustrie hebben gisteren beslo ten af te stappen van de éénjarige collectieve arbeidsovereenkomst en de onderhandelingen voort te zet ten over een c.a.o. van langere tijds duur. De werkgevers hebben zich onder deze voorwaarde bereid ver klaard in belangrijke mate tegemoet villen komen aan de twee we zenlijke verlangens der vakbonden, die een overeenkomst maandenlang in de weg stonden, t.w.: verminde ring van de ziekengeldpremie en het streven naar één c.a.o. voor handar beiders en beambten. De onderhandelingen over de c.a o.- nieuwe structuur" zullen echter nog geruime tijd duren (mogelijk tot 1 juli a.s.) en daarom zijn, zoals wij gisteren in een deel van onze edities nog kon den melden, werkgevers en werkne mers overeengekomen de lonen voor de interim-periode te verhogen in overeenstemming met de maximale mogelijkheden vac het door de rege ring en de Stichting van de Arbeid vastgestelde loonakkoord-1965. Dit betekent dus een loonkostenstijging an 5 Procent (inclusief de algemene loonronde van 2 procent, de premie- compensaties voor AOW-AWW en op. trekking van het minimum-inkomen tot f. 110 per week). Differentiatie Voorts zijn werkgevers en werk nemers overeengekomen het centrale loonakkoord zó uit te leggen dat de reeds in 1964 geopende mogelijkheid tot ondernemingsgewijze differentia tie van ten hoogste 4 procent blijft gehandhaafd voor die bedrijven, die daarvan nog geen gebruik hebben ge maakt- Voor deze ondernemingen komt de totale loonstijging in de interimpe- riode dan neer op gemiddeld 21 cent per uur. Ziektekosten Op de vraag in welke mate de ziektekostenpremie der werknemers zal worden verlaagd is nog geen antwoord. De werkgevers hebben zich bereid verklaard af te stappen van het principe, dat deze ge ijk moet zijn aan het door hun betaalde premie- percentage van 3.65 procent. Zoals bekend bebben de vakbonden een verlaging van het werknemersaandeel" tot 1 procent gevraagd. Ook is nog niet bekend hoe lang de nieuwe cao. van kracht zal zijn. doch beide partijen streven er naar af te komen van de datum 1 januari. De totale loonstijging, die in de nieu we c.a.o. zal worden gebracht, staat nog evenmin vast. De werkgevers hebben verklaard te dien aanzien re kening te willen houden met de „eco nomische vooruitzichten in de komen de petriodp". Tevreden Na afloop van de besprekingen in de Vakraad die van 's morgens half tien tot 's middags twee uur duurden, toonde men zich in werkevers- zowel als in werk nemerskringen tevreden over de toch nog bereikte resultaten. zeide tuinder ik kweek de groenten van California's groentesoep. Denk niet dat ze daar de bloemkolen, de sperciebonen, de preien al de soep verwerken. O nee, die worden heel zorgvuldig op kwaliteit bekeken. Totnutoe zei California „ja" tegen al mijn groente. Noudan ben ik de béste groentekweker van Nederland Bejaarde baby ASSEN De fam. v. d. Molen, werd op 14 juli van het vorige jaar verblijd met de geboorte van een dochtertje dat de naam Rolina kreeg. Pas nu is bekend geworden dat de baby bij de afdeling bevolking te boek staat als zijnde ge- epboren op 14 juli 1864. Dit jaartal komt ook voor op de inentingskaart van de ambtelijk gezien dus ruim honderd jarige baby. Koene sprong redde zijn leven ROTTERDAM Arie Mul, een jarige spoorwegmonteur uit Gouda, heeft gisteren een hoogst onaange naam avontuur beleefd, toen hij be zig was met een karwei aan de bo venleiding van de lijn Maassluis- Hoek van Holland. Om even over elf versplinterde de Austria-express, die met een snelheid van 120 km per uur uit de richting Maassluis kwam aanrijden, de ladderwagen waarop hij zat. Dat gebeurde luttele seconden nadat de ironteur. die door een op de spoorlijn staande collega voor het gevaar was ge waarschuwd. de top van de ladder met een noodsprong had verlaten Hij brak daarbij een arm en 'n been. De Austria- express kreeg een vertraging van twin tig minuten. Uit het rapport dat de politic over het gebeurde heeft opgesteld, blijkt dat het tweetal aan het verk was ip een plaats waar het uitzicht over de spoorbaan vrij moeilijk is. Ruim zevenhonderd meter ervoor ligt namelijk een bocht. Toen de man onder aan de ladder de trein met grote snelheid door de bocht zag ko men, was er te weinig tijd voor de mon teur boven om op de gebruikelijke wijze naar beneden te komen, om over het verwijderen van de ladder maar te zwijgen. Volgens het rapport schijnen de twee spoorwegmensen verrast te zijn door het feit dat de trein op het linger spoor naderde, waarop zij aan het werk De voorlichtingsdienst van de Spoor wegen is van oordeel dat de twee man nen nooit verrast hadden mogen zijn door de komst van de Austria-express. Zij kennen dit baanvak vermoedelijk al lang en moeten dus veten dat het be staat uit twee enkele sporen. Het feit dat di trein op het linker spoor naderde, was dus niet ongewoon, aldus de dienst! Men voegt daar nog aan toe, dat hot tweetal in het bezit moet zijn gewet t van een dienstregeling. De NS wijst er tenslotte nog op dat het tweetal extra voorzichtig had moeten zijn in verband met de omstandigheid dat de bocht in de spoorlijn het uitzicht bemoeilijkt®.

Nieuwe Leidsche Courant | 1965 | | pagina 1