Amerikanen met huifkar thans terug naar huis Twee jaar geëist tegen „erkende krakers" Ondersoek bestuursvorm agglomeratiegemeen ten Portisch behield leiding in Hoogoventoernooi Caféhouder hield zijn zaak op zondag open Tien jaar geëist! voor wurging „huishoudster" Twaalf en 8 jaar geëist voor doodslag naaister Vijf jaar geëist voor schietpartij Muiden 6 WOENSDAG 20 JANUARI 1963 Ingeladen op de Statendam Vader Gilles zal boek schrijven ROTTERDAM De „Amerikanen met de huifkar" zijn terug naar de States, gisteren vertrokken met de Statendam van de HAL. Hun trek kersleven is geëindigd. The Last Wagon West, waarvan de linnen huif rijkelijk is voorzien van opschriften, handtekeningen, wensen, groeten, stempels en reisroutes, zal straks op de Wereldtentoonstelling te New York de bezoekers vertellen van de lange tocht, die de family Gilles on dernam, ook die wonderljjk-mooie tocht, van Amsterdam naar Moskou, dwars door België, Frankrijk, Lu xemburg, Duitsland, Tsjechoslowa- kye en Polen. Fivetliousand miles, you know? Valder Leon Gilles (44) zal er, teruggekeerd in Richmond. Virginia, een boek over gaan schrijven. Er is belangstelling genoeg voor. Life In ternational publiceerde al een lang artikel, geïllustreerd met grote foto's, waar ze met Ibun allen op staan-- vadea- Leon en moeder Iyone, en Carol (18), en Barbara (16), en Janet (12), en Georgia (10), en o ja ook nog Lee Ann (21). Maar Lee Ann keerde niet terug naar de States. In Duitsland leerde ze een heliikopterpiloot van de Ame rikaanse landmacht kennen, een jon gen, die zij aardig vond en die haar aardig vond, en met wie ze is ge trouwd. Dat was dan het geluk, dat de hoefijzers, op de huifkar vast gespijkerd, haar in Europa brachten. Nee, vader Leon krijgt geen tijd om uit te rusten. Hij moet spreken voor de radio en optreden voor de televisie, hij moet lezingen houden voor tien tallen verenigingen en de tweeduizend slides vertonen, die hij op de trektocht heeft gemaakt, slides van de 150 ste den, die ze hebben bezichtigd en van de 75 musea waarin ze een kijkje hebben genomen. En hij heeft al een telegram ontvangen van een uitgever, die een prijs bood voor zijn memoires Very busy, you know? De trektocht is herinnering gewor den. De laatste etappe naar huis gingen ze gisteren afleggen. Met de boot. Al vroeg in de morgen waren ze naar Rotterdam gekomen, want ze wilden er bij zijn als The Last Wagon West hun huifkar in de Sta tendam werd ingeladen. Met die huif kar mocht niets gebeuren. Die hun huis geweest. Doch het inladen geschiedde eerst in de namiddag, en daarom liepen ze maar wat rond over de kade, die af en toe werd gestriemd door regen en koude windvlagen. Ze liepen te ril len in hun nauwsluitende witte spij kerbroek en hun witte windjacket, en hun oren werden rood, en hun neus. En verheelden niet, dat ze weg wilden, helemaal weg, varen met de boot. Het was immers toch afgelopen? Carol, de langharige achttienjarige („What a beautiful girl", lispelde een (Van een onzer redacteuren) Engelse verslaggever tot zijn collega's, alsof die dat al niet lang zelf hadden geconstateerd) the beautiful girl Carol dan zei ronduit: „Het is mooi geweest, maar nu willen we terug, terug naar Richmond, waar we horen". En ze liet haar lange donkere wimpers vallen over haar grote bruine ogen, en ze zuchtte even heel diep. Opvoeding Oostelijke wind DE BILT Bij weinig wind daalde de temperatuur in de afgelopen nacht in ons land plaatselijk tot twee graden beneden het vriespunt. De wind begon vanmorgen flink toe te nemen, onder invloed van een actieve oceaandepres sie. waarvan de kern met een lucht- drukwaarde van 963 millibaar boven Zuid-Ierland was aangekomen. De de pressie koerste vrij snel in de richting van Frankrijk. Aan de achterzijde kwam een gebied met zware noord westerstorm voordat zich naar de Golf van Biscaje uitbreidde. Aan de voorzijde van de depressie stonden stormachtige zuidoostelijke winden. Bovendien bevond zich voor de de pressie een gebied met regen en sneeuw, dat vanmorgen de Noordzee bereikte. In ons land wordt voorna melijk in de zuidelijke helft enige sneeuw verwacht. De wind krimpt naar oost tot noord oost en in de temperaturen komt niet veel verandering, aangezien uit het noordoosten in eerste instantie geen koudere lucht wordt aangevoerd. Zon en maan: donderdag 21 januari, zon op 8.35, onder 17.08; maan op 22.25, onder 11.00. Zondag 24 januari: laatste kwartier. HOOGWATER SCHEVENINGEN 21 januari: 5.53 v.m 18.11 n.m. HET WEER IN EUROPA Rapporten hedenmorgen zeven uur 1 1 Temper. •Udoe («iteldh. |i;§£ ÈSï,5a 13 23 Vlissingen Bh- bew Eel de sneeuwbu De Bilt 1. bew Stockh. Oslo Kopenhagen Aberdeen Londen A'dam Luxemb. Parijs Bordeaux Grenoble Nice Berlijn gli. bew. gh. bew. vlndstil 2 -4 10 indstil 14 10 Om de tyd te korten vertelde vader Leon nog eens, waarom ze de tocht waren begonnen. Ach, feitelijk had alles gedraaid om de opvoeding van de kinderen. „Ik wilde hun laten zien hoe het in de wereld reilt en zeilt, hoe de toestanden in andere landen zijn, hoe de mensen leven, wat ze doen". En hij pakte de zaak ineens maar op" zijn Amerikaans aan. Hij was eigenaar van een restaurant in Rich mond en hij deed nog wat andere zaken. „Al die zaken heb ik verkocht, ik timmerde een huifkar en ben op reis gegaan met alle kinderen op mijn zoon Allan (19) na, die aan een versiteit studeert en zijn tijd goed moet gebruiken". Eerst werd een „proef'-trektocht gehouden, van coast tot coast, dwars door Amerika. Daarmee deden ze taring op. Moeder Gilles kwam tot de ontdekking, dat ze niet genoeg huishoudelijke artikelen kon meene- „Ellke dag bleek, dat ik wat anders is vergeten. Daar heb ik mijn voor deel mee gedaan. Maar ik heb ook geleerd, dat je op zo'n tocht een ding nooit mag vergeten: een grote stevige kookpan". voor ons. Tandartsen hebben gratis onze gebitten nagekeken (en ze liet haar hagelwitte tanden met welgevallen zien), we hebben van ik-weet-niet-hoeveel mensen eten gekregen, en de eerste minister van Tsjechoslowakije heeft Georgie een vliegtuig cadeau gedaan en toen we ctoor Moskou wandelden waren er soldaten, die hun onderschei dingstekens van de borst rukten en ze ons gaven". Vijftig dagen heeft de familie Gilles in Rusland vertoefd. Toen trok zij naar het westen, langzamerhand op hui6-aan. In oktober van het vorige jaar waren ze in Antwerpen en daar namen ze hun intrek bij Dookie Reichelt en zyn vrouw, met wie ze tijdens hun eerste verblijf in de sinjorenstad bevriend wa nen geworden. En ze bleven daar tot gistermorgen vroeg. Doch met de Kerst dagen waren ze bij Lee Anne die nu in de buurt van Neurenberg woont, en bij Lee Ann hebben ze ook Oudejaar gevierd. „Oh, ze is toch zo gelukkig", zei i der Iyone. Hagenaars hadden smoesje klaar Bye-bye Oversteek Ze reden dwars door Amerika van september 1901 tot juli 1962, zeventig duizend mijl. Toen dat was geslaagd durfden ze de oversteek naar Europa aan. Eind 1963 zetten ze voet aan Euro pese wal. Ze arriveerden in Antwerpen. En vandaar trokken ze naar Amsterdam, want Amsterdam zou het beginpunt van de trektocht naar Moskou zijn. Een Amsterdamse bierbrouwerij leverde va der Gilles ook twee paarden: Vera en Marian Helaas, Marian is negentien mijl voor Moskou door een val om het leven gekomen, en Vera is in Moskou achter gebleven. Van Moskou zijn ze naar deze contreien zonder paarden terug gekeerd. The Last Wagon West werd getrokken door een stationcar, die ze in Antwerpen van een automobielfabriek in bruikleen hadden gekregen. Op de heenreis diende die stationcar als pro viandwagen. „Fivethousand miles'', zei vader Gilles glimlachend", het is een hele ruk. En we hebben groot geluk gehad. Niemand van ons is ziek geworden. En allemaal hebben we onderweg onze verjaardag geaderd. We komen allemaal een jaar ouder terug dan we zijn weggegaan. Toen ik Jarig was hébben ze een grote cake voor me gebakken". Hartelijk En the beautiful girl Carol, die af en t°e het spel met haar broertjes en zusjes onderbrak om te komen luisteren naar wat haar vader allemaal vertelde en hem af en toe ook verbeterde, zei: „En alle mensen waren erg vriendelijk NTB verliest proces ex-penningmeester AMSTERDAM De civiele kamer van die rechtbank heeft gisteren de ex-pen ningmeester van de Nederlandse Toon kunsten aarsbondde heer C. H. D- Mac kenzie. als eiser in een civiel proces tegen de secretaris van de bond. de heer M. Ferares. niet ontvankelijk verklaard. De heer Mackenzie had dit civiele proces aangespannen om door de rechter te la ten vaststellen of het huidige N,T. En daar stonden ze dan met hun z< op die koude Wilhelminakade, wachtend op het ogenblik, waarop The Last Wagon West aan boord zou worden gehesen. Ze praatten wat met Dookie Reichelt en vrouw, die hen hadden weggebracht mèt hun goed-angepakte baby en met hun takshondje, waarvan iedereen dacht, dat het de tocht naar Moskou en terug lo pend achter de huifkar had meegemaakt, omdat het naar men meende van die afgesleten pootjes had. Maar toen de huifkar in de takels zou gaan, moesten ze natuurlijk eerst allemaal op de foto: Dookie Reichelt en zijn vrouw en de baby en het taks hondje en moeder Iyone met de bloemenvan Dookie Reichelts vrouw en de anderen. En de pers fotografen wilden een plaatje „schieten" Maar dat moest op de bok van The Last Wagon West gebeuren. En dus klommen ze maar weer op die trouwe huifkar, en waren ineens ook weer in hun element. Ze zwaaiden en ze riepen bye-bye en we come back en the beautiful girl Carol wierp kus handjes, maar toen hadden de fotografen zach al omgedraaid. Voor het laatst in Europa op de foto. En op de bok van de The Last Wagon West. Van links naar rechts: moeder Iyone, Goergie, vader Leon, Janet, Carol en Barbara. „Opgescheept" met brandkast UTRECHT De patrouille van de Zeister politie zal vorig jaar z< wel vreemd opgekeken hebben toen zy midden in de nacht twee mannen bezig zagen een afgesloten brandkast uit een busje te tillen. De twee dis ten een vreemd verhaal op. Zy z> den hun auto hebben uitgeleend i vijf mannen die er een paar uur r waren weg geweest. Eerst toen weer in hun auto reden zouden zij de brandkast hebben ontdekt. Bang geworden waren zij naar Zeist terug gereden om de kast goed zicht baar ergens neer te zetten. „Het ging toch niet aan een politiebureau binnen te stappen, want de politie zou verhaal toch niet geloven". Directeur Centropa bekent oplichting en verduistering AMSTERDAM De maandag gear resteerde directeur van de N.V. Centropa Chalet Service te Amsterdam, C. A. M. van L„ heeft tegenover de centrale re cherche toegegeven, dat, toen hij in Juli 1962 mensen interesseerde voor het kopen van grond en of daarop te bouwen bungalows op een terrein te Savona in Italië, hij geen grond daarvan meer weg te geven had. De grond die hem voordien toebehoorde had hij in fiduciaire eigen dom overgedragen aan een beleggings adviseur uit Maastricht, die reeds eige naar was van de andere helft van het terrein te Savona. De ontvangen gelden zegt Van L. voor andere doeleinden te hebben gebruikt. Veel vraag naar huis met tuin (Van een onzer redacteuren) DEN HAAG Op verzoek van de minister van binnenlandse zaken stellen Ged. Staten een onderzoek in naar de wenselijkheid een bovenge- mcentelijkc bestuursvorm voor ver schillende stedelijke agglomeraties. Zowel bij de minister als by Ged. Staten hebben verschillende gemeen ten gepleit voor een dergelijke be stuursvorm. Dit delen Ged. Staten de memorie van beantwoor ding op de provinciale begroting 1965. Voorts wordt meegedeeld, dat met Zee land overeenstemming is bereikt ovea de opzet en de uitvoering van het we- genschema en over de globale bestem ming van het Grevelingenbekken. Ter bestudering van het vraagstuk van' d( recreatie daar is met Zeeland een werk groep ingesteld. Bij het overleg zijn de gemeentebesturen op de eilanden Schou- wen-Duiveland en Goeree-Overflakkee betrokken. Ged. Staten zeggen, dat de toekomst alle gemeentebesturen j het overleg kunnen deelnemen. Het vertrekoverschot dat Zuid-Holland over 1963 te zien geeft, bestond een groot deel uit gepensioneerden uit gezinshoofden van 30-39 jaar. Deze laatste groep bestond in het algemeen uit hoger gekwalificeerden, zoals be- handelsreizigers- Over de BEVERWIJK Het Hoogoven toernooi is voortgezet met de par tyen van de elfde ronde van de grootmeestergroep. De uitslagen luiden: Matanovic (Z.-Sl.)Portisch iHong.) 01, Langeweg (Ned.)v, d. Berg (Ned.) Pachman (Tsj. SI.)Leh- mann (Did) afg.; Lengyel (Hong.)Van Scheltinga (Ned.) 01: Bobotsov (Buig.) Medina (Sp.) afg.: Bagirov (Rusl.)— Johannessen (Noorw.) afg.; Ivkov (Z.S1.) Smederevac (Z.S1.) Vi: Donner (Ned.)—Gelier (Rusl.) (4—(4. De stand luidt: 1 Portisch 8 pnt., 2 Gel. Ier 7, 3 Bobotsov 6 1 afg., 4/5 Donner en Smederevac 8; 6/7 Johannessen en Pachman 514 1 afg., 8/9/10 Van Schel tinga, Langeweg en Ivkov 514; 11 Leh- mann 5 1 afg., 12 Matanovic 5; 13 Me dina 414 1 afg.; 14 Lengyel 4: 15 Ba girov 314 1 afg., 16 Van der Berg 214. De verdere uitslagen luiden: meester- groep, zevende ronde: Karaklaic (Z. SI.) Piket (Ned.) 10, Kieninger (Did) Gereben (Zwits.) 1414, Crabbendam (Ned.)Giustulusi (It.) 10. Kramer (Ned.)Balasjof (Rusl.) afg.. Muller (Did)Flesch (Hong.) afg.. Van Geet (Ned.)De Rooi (Ned.) afg. Stand: 1 Van Geet 5 1 afg., 2 Flesch 414 1 afg., 3/4 Gereben en Karaklaik 4 1 afg. Dames, zevende ronde: K. Jovanovic (Z. SI.iR. Jovanoci (Z. SI.) 10. Tim mer (Ned.)Heemskerk (Ned.) afg., Ni- colau (Roem.)Mulder (Ned.) 10, Roodzant (Ned.)Ivanova (Buig.) '414. Konarkovska (Polen)Bruce (GB) 10, Litmonovicz (Polen)Vreeken (Ned.) 1414. Stand: 1 Nicolau 514, 2 K. Jovanovic 5, 3 R. Jovanovic 4. Kamerlid vraagt: Trcintarieven nog verder omhoog? DEN HAAG Het Tweede Kamerlid R. Laan (soc.) heeft de staatssecretaris van verkeer en waterstaat schriftelijk ge vraagd of er bij de N.S nog verdere tariefsverhogingen zijn té verwachten. Verder informeert hij naar de gevolgen van de verhoging van 1 januari. Hij wil weten of er al rekening is gehouden met hogere lasten als gevolg van de in 1965 nog overeen te komen loonronden. De heer Laan vraagt de bewindsman of deze het niet gewenst acht, in de toe komst te streven naar een gelijkvormige procedure bij aanvragen voor tariefsver hoging voor het lokale grotestadsvervoer en het interlokale personenvervoer. oorzaak van deze migratie zijn weinig exacte gegevens bekend. In het algemeen mag volgens Ged. Staten worden aangenomen dat een aan trekkelijker woonomgeving, de mogelyk. held tot het verkrijgen van een woning met tuin en perspectieven t.a.v. promo tie de doorslag hebben gegeven. Luchtverontreiniging Over de luchtverontreiniging merken Ged- Staten op. dat diverse pogingen zul len worden gedaan om erger te voorko men. In de eerste plaats heeft het pro vinciaal bestuur volgens de Hinderwet een grote vinger in de pap. Opgemerkt wordt overigens, dat op dit terrein, vooral het rijk een taak heeft. Ged. Staten zullen op de daarvoor bestemde plaatsen op vervulling van die taak aan dringen. Ook zullen maatregelen moe ten worden genomen om verontreiniging van recreatiegebieden tegen te gaan. Bij minder druk bezochte gebieden kan worden volstaan met afvalkuilen of- bakken, doch bij concentraties van bliek op recreatieterreinen zullen tevens de nodige sanitaire voorzieningen moe ten worden aangebracht en zullen maat regelen moeten worden getroffen oir de afvalstoffen regelmatig af te voeren Over de waterverontreiniging zeggen Ged Staten, dat een achterstand op het gebied van de waterzuivering moet den ingehaald om te bereiken., dat alle oppervlaktewateren weer van goede kwaliteit worden Tegelijkertijd moe voortgaande ontwikkeling van stedebouw van de industrie worden bijgehouden. In Zuid-Holland is een grote vraag tar zomerhuisjes. Ged. Staten m dat in de kuststreek nog plaats zal zijn voor enkele zomerhuisjeskampen. In het plassengebied is deze mogelijkheid veel beperkter, omdat het zogenaamde mid dengebied van Zuid-Holland voor verde- aantasting gespaard moet blijven. Bij het vaststellen van streekplannen nader worden onderzocht waar nog merhuisjeskampen gevestigd kunnen worden. Locomotief ontspoord - géén sabotage UTRECHT Bij Halfweg is gistermid dag de locomotief van een goederentrein ontspoord. Na drie uur kon het trein verkeer worden hervat. De directie van de N.S. wijst erop, dat deze ontsporing van de oorzaak nog niet vast staat, totaal niets te maken heeft met de deze week gepleegde daden van sabotage GRONINGEN De rijkspolitie is nog steeds bezig meit een uitgebreid onder zoek naar de daders op de trein bij Uithuizen. Zoals bekend was er een hou ten spoorbiels van 80 kilo op de rails gelegd. Er zijn vele personen gehoord maar tot dusver is niemand gearresteerd. De gemeentelijke instanties zijn ook in het onderzoek betrokken, zomede de plaatse lijke politie die goed bekend is met de deugden en ondeugden van deze Gro ningse plaats. Thans pleidooi voor Hoge Raad DEN HAAG De Hoge Raad heeft gisteren een pleidooi gehoord in een zaak, waarin opnieuw het vraagstuk van het al of niet geopend zijn van een café op zondag aan de orde is. Het gaat in dit geval om de 59-jarige caféhouder A. H. te Sommelsdijk die zijn zaak op zondag 1 december 1963 open had om 18.15 of in elk geval tussen 17.00 en 24.00 uur, hetgeen in strijd was met een artikel van de algemene politieverordening. De kan tonrechter te Sommelsdijk veroor deelde de caféhouder op 22 januari tot elf gulden boete of twee dagen hechtenis. In hoger beroep kwam de arron dissementsrechtbank te Rotterdam tot ontslag van rechtsvervolging. Zij klaarde het betrokken artikel on bindend- Volgens het vonnis was die regeling namelijk niet gelegen in de dreigende verstoring van de openbare orde i >p grond van het bijzondere karakter in de zondag". De officier van justitie te Rotterdam ging in cassatie. „De rechtbank in tendam heeft door het bewuste artikel onverbindend te verklaren zijn recht tot De staatssecretaris van onderwijs, kunsten en wetenschappen, mr. J. H Grosheide, ontvangt donderdagmiddag het 500.000ste exemplaar van het boekje „Volk in verdrukking en verzet", ge schreven door J. W. Rengelink en I. Mug. De voorzitter van het Nationaal 5-mei comité, mr. H. A. M. T. Kolfschoten, zal het boekje aanbieden. Minister kookt voor journalist DEN HAAG Minister Veld kamp zal maandag de pollepel hanteren in het perscentrum Nieuwspoort in Den Haag. De minister van sociale zaken en volksgezondheid die in Haag se kringen bekend is als „een culinair genie" zal dan een van zijn specialiteiten, een vis- ragoüt, bereiden voor de gastro nomen onder de Nieuwpoorters. Het is meteen het officiële begin van een kookwedstrijd onder de leden van het perscentrum. De Nieuwspoort-kok Van de Assem zal af en toe op maandag plaats moeten maken voor ko kende journalisten. Zo zal Henk van Stipriaan van de VARA bin nenkort met zijn vrouw een na- si-goreng bereiden. Sjouk de Jong, voorlichter bij defensie, gaat zich wagen aan een kip maaltijd, de heer Balasz van de buitenlandse persvereniging zal zijn kunnen tonen bij een goulas- diner. In de komende maanden zullen ook andere journalisten tijdens deze kookwedijver hun collega's op hun favoriete schotel vergasten. toetsing van verordeningen overtrokken", aldus mr. M. J. Broekhuijsen jr., advo caat en procureur in 's-Gravenhage, in zijn pleidooi voor H.. waarin hij con cludeerde tot verwerping van het cas satieberoep. Het toetsingsrecht, zo sel mr. Broek huijsen, moet niet zo eng begrensd worden als de officier meent. De rechts bescherming van de burger in het algemeen tegen verordeningen van meenten als deze eist een ruime toet singsmogelijkheid .Het bouwen bruggen naar eilanden als Goeree en Overflakkee heeft weinig zin als integra tie door gemeentelijke verordeningen als deze kan worden tegenwerkt, zo voeg de de pleiter eraan toe. De procureur-generaal zal op 2 februa ri conclusie nemen. Voor doodslag op baby tegen moeder en kennis 2 Va en 5 jaar geëist AMSTERDAM Wegens doodslag op de pasgeboren baby van de 26-jarige W. M. M en 't bij -haar plegen van abortus is gisteren vijf jaar geëist tegen de 35-jarige Hilversumse vrouw M. van P. Voor medeplichtigheid aan doodslag vorderde de officier tegen de imoeder 2(4 jaar met aftrek. De baby was met onafgebonden navel streng op bed gelegd, met daar bovenop enige dekens en kussens. Toen de beide vrouwen dachten dat net kind dood was, begroef Van P. het meisje. Een inspec teur van politie verklaarde dat het kind nog leefde toen het enige uren daarna werd opgegraven. En de politie geloofde het verhaal niet, ZU werden gearresteerd (een van dt twee ontsnapte en werd pas in septem ber weer gepakt) en stonden nu voor de Utrechtse rechtbank. De officier eiste tegen beide Hage naars. de 38-jarige koopman M. de M. en de 24-jarige lasser J. G„ twee jaar. Bei- den beschikken over een aanzienlijk strafblad en staan bekend als erkende brandkaste nk rake rs. De oudste wordt nog verdacht van en kele omvangrijke diefstallen in Den Haag, maar in deze zaak is het onder zoek nog gaande. In de nacht van 21 juli was er inge- broken in het Zeister filiaal van Lissone- Lindeman. Met behulp van een val* sleutel waren de inbrekers door de ach. terdeur binnen gekomen en hadden d« 300 kilo zware brandkast meegenomen. In de safe bevonden zich f 4000 aan Nederlands geld, ongeveer f 4500 in bui- tenlandse valuta en voor een waarde vafc f 12.000 aan reisbiljetten Na hun aanhouding stapelde de hoe, veelheid bezwarend bewijsmateriaal zich op. De M. was bij zijn aanhouding in het bezit van een sleutel die paste op d« achterdeur van het filiaal. Op zijn Haag se adres trof de politie een pistool met munitie en een uitgezochte hoeveelheid inbrekerswerktuigen, lopers en branders Maar de twee bleven ontkennen, ook gisteren voor de rechtbank. Zij verkeer den in de veronderstelling een edele daad te hebben verricht door de brand kast in Zeist uit te laden, maar de pre sident moest niet verlangen dat zij de namen van de anderen, de werkelijke daders zoudert noemen: „Van huis uit ben ik nu eenmaal geen verklikker", ver. zuchtte de jongste. De officier bleek echter onvermurw baar. Omdat het tweetal alles had nage- laten om aan het onderzoek mee te wer ken, achtte hU geen termen aanwezig om aftrek van voorlopige hechtenis te vragen. Twee jaar dus. en niet minder ROERMOND, Tien jaar met aftrek heeft de officier van justitie gistermiddag geëist tegen jarige autospuiter R. B. ui', i Krommenie wegens doodslag op de 25- jarige F. van der A. uit Alkmaar. De autospuiter heeft op 25 maart van het vorig jaar de vrouw in een hotelkamer het Duitse industrieplaatsje Greven- broich gewurgd. Hij had zijn slachtoffer, moeder van vee kinderen, in juni 1963 leren kennen toen zij bij hem als huishoudster kwam werken. Zij besloten samen naar Duits, land te gaan omdat daar meer te ver dienen viel en namen hun intrek in een kamer van hotel Ellébeck in Greven- broich naast de Orchideebar, waar Fran- cisca ging werken als serveerster. Toen de man bemerkte dat zij weer naar Hol land en haar kinderen terug wilde of een andere werkkring in Keulen wilde zoe ken zonder-hem, ontstond de twist, waar. bij hij de vrouw om het leven bracht. ARNHEM Dc officier by de recht bank heeft twaalf jaar geëist tegen de twintigjarige losarbelder H. T. M. van n acht jaar tegen de 26-Jarige tim- nan A. W„ beiden uit Nijmegen, we gens doodslag op de 68-jarige invalide mej C. J. Hendriks in haar woning aan dc Groesbeeksedwarsweg te NUmegen in de nacht van 10 op 11 januari vorig jaar. De officier zag in Van O. de initiatief- emer en in W. een meeloper. In een nachtclub maakten zy het plan de woning de naaister binnen te dringen. W. verklaarde, dat hij op wacht had gestaan de woning van de vrouw. Van O. Poging tot moord op stuurman jacht Twee verdachten - twee lezingen AMSTERDAM Poging tot moord, zo kwalificeerde de officier by de rechtbank het schot, dat de 27-jarige kassier Max V. 6 oktober op een jacht de haven van Muiden loste op de 22-jarige stuurman Ton N. A. V. Hy eiste vyf jaar met aftrek. Tegen de 31-jarige sportleraar J. C. B., die V. het pistool verschaft zou heb ben, eiste dc officier wegens mede plichtigheid twee jaar, met aftrek. Bij de behandeling van de zaak, wa zoals de officier het karakteriseerde „de hele gore situatie in do dancing Ca sablanca dc sfeer tussen de betrokkenen bepaalde" kwamen twee lezingen van het gebeurde naar voren. Max V., die met dc toenmalige eige- aar van de dancing, de 29-jarige M. „Jopie" de V. en het slachtoffer naar het jacht was gegaan om dit verder klaar te maken voor een reis naar Zuid- Frankrijk, hield zich bij zijn verklaring dat hij eerst een klap op zijn hoofd ge had heeft van Ton V. zou gebeurd zijn na een gesprek in Ton V. hem beschuldigd had van knoeien met de kas en waarin hij ge weigerd zou hebben mee te gaan Frankrijk en nadat hy onder bedreiging door M. de V., die het schip verlaten had, van zijn voornemen om ook te trekken had afgezien. „Uit pure zelfverdediging heb ik toen geschoten" zei hy. HU gaf echter toe dat hy op dat moment de bedoeling had Ton V. te doden en uat hij wanneer het wa. pen niet geweigerd had verder gescho ten zou hebben. Het pistool had Max V., naar hy ver klaarde omdat hij er een koper voor wist gekregen van de sportleraar B. Deze had het wapen tijdens de Koreaanse oorlog buitgemaakt van een Chinees. B.: „Toen ketste het ook al, anders had ik het niet te pakken gekregen". Max V. had de morgen voor de schietpartij het pistool geladen. Als reden gaf hij op dat hij de kogels niet los in zyn broekzak wilde hebben. Hiertegenover stond de verklaring Ton V. die zei dat Max eerst had geschoten en dat hy hem daarna met een ituk hout een klap op het hoofd had ge geven. Deze verklaring werd onderschre- door M. de V. Maurice Pate, directeur van „Unicef", het kinderfonds van de Verenigde Naties, is op 70-jarige leeftyd in New York over leden. kwam via het dakraam binnen en wenkte hem later binnen te komen. Daar zag hij op een divan een vrouw. Van O. had de vrouw vast. Over de gebeurtenissen na dien liepen de verklaringen uiteen. W. zei, dat Van O. hem had gevraagd de vrouw rustig te houden, W. moet haar bij de keel hebben gegrepen en toen zij op de grond viel zou hij hebben doorge drukt todat het lichaam verslapte. Van O. zou toen hebben gezegd „maak haar af, maar voor de rechtbank ontkende Van O. dit. Daarna zou Van O. de vrouw hebben ontkleed en de kleding hebben willen verbranden. Omdat dat niet lukte had hij de kledingstukken later in een vuilnisemmer gestort. Uit beide verkla ringen moet worden opgemaakt dat ach tereenvolgens beide verdachten het al levenloze lichaam van de vrouw hebben misbruikt, zo verklaarde de officier van justitie. Vechtpartij om verkeersfout: eis 6 maanden MAASTRICHT De achttienjarige Thomas W. uit Sittard nam het inter nattonale gebaar met de wijsvinger niet, dat de Duitser G. M. in de nacht van 8 op 9 november vorig jaar we gens een vermeende verkeersfout tegen hem maakte. Hij sleurde de Duitser na een achtervolging uit zijn auto en ranselde hem zodanig af dat de man in een ziekenhuis moest wor den opgenomen. oi?,'...".'""" b<i "f rechtbank eiste gisteren zes maanden waarvan drie voorwaardelijk met een proeftijd van drie jaar en ondertoezichtstelling van ml %nsu^attebureau voor alcoholis- c ree,4» tweemaal met de LJï, aa,nr,aktn9 is gekomen we- l.r"Iere weg te hebben. In Alkmaar is op 77-jarige leeftijd overleden de heer Jee Groen De" d° ïïeeTt^ WM Staatspartij va? de°T ^'Meke van NeorlhoUand «aten

Nieuwe Leidsche Courant | 1965 | | pagina 6