KATWIJK ZOALS HET WAS Gemeentesecretaris Tieleman wacht hartelijke huldiging |R Veertig jaar in dienst van de overheid Lawaaierig ongeval in Alphen Valkenburgse Harmonie gaf 58ste uitvoering- in stampvol Dorpshuis Ds. Joh. Steliouwer te Alphen werd 50 jaar geleden bevestigd NIEUWE LEIDSE COURANT ZATERDAG 16 JANUARI 1963 KATWIJK AAN ZEE Deze van een dame in Leiden ontvan gen foto is gemaakt in 1916. Men ziet koningin Wilhelmina en prinses Juliana op een platform op het Katwijkse strand in af wachting van een zanghulde door de kinderen. Koningin Wilhel mina placht op het strand voorbij de sluizen te schilderen, terwijl prinses Juliana in hat zand speel de. HEEFT V WEE EENS ECHTE Oude Leidse kaas geproefd „De Landbouwer" HEEFT ZE IN VOORRAAD. Rijnsburgse bejaardeneoos RUNSBURG - Dinsdagmiddag om 3 uur komt de bejaardensociëteit bijeen in de zaal achter de Ghr. Geref. kerk. Me- vrouw Ten Hagen-Verduin spreekt over ..Egypt* en Exodus" en ze zal haar cau serie verduidelijken met dia's. RUNSBURG De heer J. van Nieuw- koop. werkzaam bij de Coöp Raiffeisen- bank alhier, is geslaagd voor het prak tijkdiploma boekhouden. Gevonden en verloren te Valkenburg VALKENBURG Gevonden: witte gymnastiekschoen linker, hamer, geruite boodschappentas, meisjesmuts. heren- handschoen grijs vinyl, rode portemonee. heren handschoen donkergrijs glacé lin ker. vierkante sjaal rood met grijs. 1 paar meisjeswanten leer. bruine ieren motorhandschoen, 1 paar witte gymnas tiekschoenen Verloren: bedeltje op een kaartje, akte tas. rood gebreid kindermutoje. zijden sjaal met loodje blauw, 2 bankbiljetten van f 25, hondepenning no. 80225. wollen kindersok, kristalketting (3 snoeren), bankbiljet van f 10, slee. bruine aktetas Lnh. verfkwast, bandelichter, badhand doek, kindergymnastiekschoen wit/blauw Ds. De Vos ziek KATWIJK AAN ZEE Wegens ziekte van ds De Vos gaat zondag om 10 uu: in de Óude kerk ds. Makkenze van Kat wijk-Rijn voor en om 6 uur in de kan tine Hoomsepolder ds. Vink. KATWIJK AAN ZEE Zondag: hoog water 244 en 15.04 uur; laag water 10.56 en 2319 uur. Maandag- hoog water 3.37 enl5 52 uui laag water 11 49 uur Gouden huwelijk in Leiderdorp LEIDERDORP Vandaag viert het echtpaar Van Lingen, Prins Hendrik laan 9, zijn gouden huwelijksfeest. Vanmdddaig hadden de vele vrienden en bekenden gelegenheid tot felicite ren in restaurant v. d. Heijden aan de Breestraat in Leiden. Zes jaar woont het uit Indonesië af komstige echtpaar nu in Leiderdorp. Beide 71-jarigen zijn m (toen nog) Ba tavia geboren. Ze hebben elf kinderen gekregen. Momenteel zijn er twee kleinkinderen. Bromfietser ernstig gewond bij botsing op smalle Doesbrug LEIDERDORP Gisteravond is de 21-jarige Aad van Leeuwen uit Leider dorp bü een botsing ©p de Doesbrug ern stig gewond geraakt Met hoofdletsel (vermoedelijk een schedelbasisfractuur) is hij in het Academisch Ziekenhuis op genomen. Omstreeks tien voor zes gebeurde het ongeluk. De heer Van Leeuwen botste op de smalle brug met zijn bromfiets tegen de hem tegemoetkomende vracht wagen van bode Vlasveld uit Zoeter- woude. Het ongeluk veroorzaakte een aanzien lijke opstopping in de Hoofdstraat. Bij liet voorzichtig manoeuvreren om bij het op straat liggende slachtoffer te ko men, reed de EHD-auto de zijspiegel van een Citosabus af. Een van d« omstanders maakte de chauffeur van de EHD op de een eind verderop liggende gewonde opmerkzaam, toen hfi uit zijn auto kwam om over dc aanrijding te gaan praten. Hierna is de heer Van Leeuwen spoedig overgebracht naar het ziekenhuis. BezoeUt de Ledenvergadering van de Oranjevereniging op MAANDAG 18 JAN. 1965 om 8 uur in HOTEL „RICHE" BOULEVARD Uw aanwezigheid wordt op hoge prijs gesteld. HET BESTUUR J Minnee, voorzitter J van Rijn. MODERNE OMLIJSTINGEN FOTO-KUNSTHANDEL D. KRUYT FOTOCURSUS D. KRUYT a s maandagavond 8 uur IN HOTEL „NOORDZEE" Voor beginners Verlichting en belichting TOEGANG VRU FOTOHANDEL D. KRUYT Voorstraat 9 Katwijk aan Zee. Tel. 2851 In gemeentehuis van KATWIJK (Van een onzer redacteuren KATWIJK Als de Katwijkse gemeentesecretaris J. C. Tieleman samen met burgemeester Duiker op bezoek komt bij de gouden en diamanten bruidsparen, dan zeggen ze: dag burgemeester. Want de burgemeester kennen ze allemaal. Maar tot de heer Tieleman klinkt hetdag meneer. Nee, uw naam weten we niet. En daarmee is dan één van de belangrijke verschillen tussen het burgemeester- en. secre tarisschap getypeerd. Een burgemeester timmert meer aan de weg, een secretaris is iemand, die zijn werk in stilte verricht. En toch al herkennen die Katwijkers hun gemeentesecretaris niet, ze kennen hem in feite wel. Want als de heer Tiele- in dan tegen bruid en bruidegom en 1 maar zegt: het distributiekantoor, wel dan schiet het hen te binnen: o. bent u jer Tieleman van de distributie? En dan komen de verhalen los. Distributie Ja. dat distributiekantoor, dat is nog uit de tijd. dat de heer Tieleman wèl de openbaarheid trad Hij was direc teur van de distributiekring Katwijk en ondanks alle narigheid van die tijd denkt hij met voldoening aan de in deze func tie vèrrichte arbeid terug. ..Het was niet alleen nuttig, maar ook spannend werk. Het ging erom het weinige dat je had eerlijk mogelijk te verdelen. Het was i hondenbaan. maar toch Het is goedkoop je aan de verantwoordelijk heid te onttrekken". De heer Tieleman Is ouder gewor den. Toen te-gen de veertig, nu tegen de zestig „Waar blijft de tijd", zo verzucht hij. „Naar m'n gevoel is het eigenlijk nog maar kort geleden, dat ik Katwijk voor het eerst zag en niet temin schreef men toen 1929 Ik weet nog goed. Ik werkte zo'n beetje los- vast op de secretarie in mijn geboor teplaats Melissant. Ik solliciteerde naar Katwijk, maar veel moed had Ik er niet op In die tijd was je dol gelukkig als je een baantje bad en er waren dan ook voor elke post Ik weet niet hoeveel sollicitanten. Ik was op vakantie toen Ik een oproep kreeg. Ik ging erheen en werd aan genomen. Een week later was ik ad junct-commies tweede klasse in tij delijke dienst te Katwijk. Natuurlijk, toen ik in Katwijk kwam. had ik niet kunnen dromen, dat ik hier blijven en nog minder dat ik op 1 februari 1965 in datzelfde Katwijk als gemeentesecretaris mijn veertigjarig ju bileum als ambtenaar zou vieren Maar hoe gaat dat. Het is met veel mensen zo. nu nog Als ze In Katwijk komen, kijken ze er een beetje op neer en ze ;eggen: langer dan een paar iaar blijf k hier in geen geval Ze vergissen zich Ze houden geen rekening met die onde- "nieerbare aantrekkingskracht van Kat- 'ijk. Katwijk krijgt hen in zijn greep n ze gaan nooit meer weg In stilte is het met mij gegaan Eén keer heb ik me vergist. Ik ben benoemd geweest tot gemeentesecretaris van Haar lemmermeer m^ar gelukkig kon ik nog s op mijn schreden terugkeren Tn I960 secretaris geworden en nog wel n Katwijk. En daarmee was ik echt ge lukkig. nog steeds trouwens U weet het. gemeentesecretarissen tre den niet zo op de voorgrond en dat is sommige collega's aanleiding naar burgemeesterpost te solliciteren Ik heb dsrt nooit gedaan Tn vind het juist fijn achter de schermen te werken" De heer Tieleman is op bescheiden wijze vriendelijk. Niet overdreven. Hij is wars van alle overdrijving. Hij praat rustig, zijn woorden ep zijn zinsbouw goed overwegend, zonder zich te verspreken. Een goede sigaar versmaadt hij niet, maar hij kan, als zijn gezondheid hem daartoe noopt, :onder moeite een paar maanden zon der. Later op de dag is hij beter te preken dan 's morgens vroeg. „Ik ben meer een avondmens. Misschien houdt dat verband met m'n studie, die vroeger vaak nachtwerk is ge worden. Laat opblijven vind ik niet erg". Overigens heeft de heer Tieleman de vakstudie nog niet helemaal vaarwel ge zegd. De ontwikkeling gaat snel Er komen allerlei nieuwe wetten af. De ge meentesecretaris behoeft die weliswaar niet tot in de finesses te kennen, maar hij moet zich toch orfiënteren. Thuis in zijn bungalow aan de Berkenman is hij dan ook vaak in de vakliteratuur ver diept. Die bungalow is voor de heer Tiele man een dorado. Leest hij niet of poetst hij niet aan zijn auto. dan scharrelt hij graag wat rond het huis In de tuin wer ken. noemt hij dat Tuinieren zou je een hobby van hem kunnen noemen, maar in feite is zijn werk dat. Tem] 10 „Ik hou van werken Ik geloof ook. dat het goed voor Je is. Een flink werk tempo houdt je fit. Ga je eenmaal lui lakken. dan gaat het van kwaad tot er ger. Van m'n ambtenaren verwacht Ik daarom eveneens dat ze er aan trekken. In laat hen verder graag zoveel mogelijk verantwoordelijkheid dragen. Dat is ook De taak van de gemeentesecretaris zelf heeft een sterke ontwikkeling doorge maakt. Het is heel anders dan toen ik Levensloop de heer J. C. Tieleman KATWIJK Dc heer J C. Tieleman, die maandag 1 fe bruari zijn veertigjarig jubi leum in overheidsdienst hoopt te vieren, is thans 58 jaar. Hij werd op 19 januari 1907 in Me lissant geboren. Op 29 mei 1929 kwam hij als adjunct-commies tweede klasse in tijdelijke dienst te Katwijk. Reeds op 1 januari 1930 kwam hij in vas te dienst. Op 1 januari 1931 volgde zijn aanstelling als ad junct-commies eerste klasse en op 1 januari 1934 werd hij commies, drie iaar later hoofd commies. in 1947 hoofdcom mies-redacteur, in 1949 refe rendaris, in 1960 gemeente secretaris, in I960 gemeente secretaris als opvolger van de heer D. C. O. Boekhoven, die met pensioen ging. Sinds 1937 was hij al waarnemend-ge meentesecretaris. Naast zijn werk als gemeen tesecretaris vervult de heer Tieleman tal van functies, on der meer secretaris van de plaatselijke VVV. secretaris van de stichtingscommissie Zeehaven en examinator bij de vakexamens, die worden afge nomen door de Nederlandse vereniging voor gemeentebe langen. hier kwam. Katwijk telde toen trouwens nog niet eens de helft van het huidige aantal inwoners. Vandaag-de-dag L secretaris meer organisator, vraagbaak i adviseur. De verantwoordelijkheid is schien ook wel gegroeid. Er staan vaak zulke grote belangen op het spel, niet alleen voor de gemeente, maar ook voor de mensen, die door de één of andere maatregel zullen worden getroffen. Je moet alle be langen terdege tegen elkaar afwegen en in je advies moet je vooral ook rekening houden met de consequen ties. De gemeentebestuurders hebben er recht op alle facetten van vraagstuk belicht te zien. Pas dan kunnen zij een verantwoorde beslis sing nemen". De heer Tieleman ls vader van drie kinderen, één zoon die doctorandus in is, een dochter die met een getrouwd, en een dochter, die kleuterleidster is. „M'n zoon heeft academische opleiding genoten, ik zelf niet. Nu wil ik niet zeggen, dat een universitaire vorming alleenzaligmakend zij verbreedt toch wel je blik Als ik m'n leven over mocht doen, ik gemeentesecretaris worden, eerst rechten te hebben ge studeerd". T rouw Hoe kan deze jubilaris worden ge kenschetst? Misschien het best met zijn eigen woorden: Het is goedkoop je aan de verantwoordelijkheid te onttrekken. Inderdaad. Maar als op de heer Tieleman een beroep werd gedaan, heeft hij zich daar nooit op koopje van afgemaakt. Wat dat betreft heeft hij nimmer goedkoop geleefd. Niet als ambtenaar, ook niet als particulier. Een man dus met een groot verantwoordelijkheidsbesef, ge paard gaande met hartelijkheid, ar beidzaam en trouw. (Advertentie) Voor Centrale Verwarming Grimbergen Noordermeer Vliet NZ 19-20 - Rijnsburg Vrachtwagen met lege gasflessen ramde 2 bomen ALPHEN Op de Oostkanaalweg was het gistermiddag een enorme ravage. Twee vernielde bomen, vernielde auto, een groot aantal lege gasflessen, twee licht gewon de chauffeurs en een aantal ge schrokken straatmakers maakten va een gelukkig nog goed afgelo pen ongeluk een wat potsierlijke indruk. De 19-jarige chauffeur Johan V. uit het Noordbrabantse Revsel, die de vrachtwagen met 520 lege gasfles sen tot kort daarvoor had stuurd, zei verschrikt: „Het is hier ook veel te smal voor zo'n vracht wagen". De Oostkanaalweg werd aan de (voor hem) linkerzijde her be straat, zodat er dus een wegver smalling Was. Met door de standers geconstateerde vrij hoge snelheid kwam de wagen niette min aanrijden. Plotseling raakte het rechter voor wiel de nogal zachte wegberm en chauffeur Johan verloor de macht VALKENBURG In drommen zijn de Valkenburgers gisteravond non de 58ste uitvoering van hun Harmonie getogen. Ze gaven hiermee het be. wijs, dat het korps een levend onderdeel van het dorpsleven uitmaakt. Bur. gemeester Van der Have, de beschermheer, gewaagde dankbaar van di muzikale en financiële welstand. Hij betuigde zijn dank aan de energieki heer Rijnsburger, die met zijn oud-papier-aktie een achterdeur openhoudt en van record tot record voortgaat. Hij bedankte tevens vier onlangs onder scheiden veteranen, de beide heren Imthorn, Van Duyn en Gravenkamp. Het gaat waarlijk niet slecht met Valkenburg's Harmonie! Dit werden we ook in de uitvoerlni over zijn stuur. Een stevige boom werd door de massa van de auto geheel „onder de voet gelopen' Met een grote klap kwam de wa gen tegen de volgende boom tot stilstand. Zoals de foto laat zien, kletterde een groot deel van de nogal klinken de lading over de keien de berm in. Behalve een stevige schrik kreeg de chauffeur evenals zijn bijrijder) enkele kleine verwon dingen. ALPHENDs. Joh. Stehouwer, emeritus-predikant, van de Hervormde Gemeente van Alphen aan den Rijn, hoopt znndag 17 januari de dag te herdenken, waarop hij vijftig jaar geleden werd bevestigd. Hij was toen 26 jaar. Het is wel een zeldzaam voorrecht dat hij, na een halve eeuw, nog steeds in de dienst des Woords voor mag gaan en dat hij tot in wijde om geving van Alphen een graag gehoorde prediker is. En dat stellig niet om dat hij een briljant redenaar is of met een moderne betoogtrant komt, maar hij brengt in eenvoud de bijbelse boodschap en dat wordt nog steeds op prijs gesteld. van het. niet zwaarwichtige, oud en jong aansprekende programma gewaar V6& de toespraak van de beschermheer had reeds de „Gammatique"-mars van B dijn m versneld tempo, wat onrustig niet erg soepel nog .geklonken Later mocht de verklanking van kundig en effectvol geschreven First Suite van Holst, een knappe prestatie worden genoemd. Zonder twijfel het resultaat van noeste studie. Serieni Dirigent Willem de Zwart, die all« en allen opmerkte en haast persoon, lijk stimuleerde, nam de zaken seriens op, alsof h(j voor een strei*» Nog steeds graag gehoord prediker is nu 76 jaar Op 9 november 1888 te Hendrik Ido Ambacht geboren, deed ds Stehouwer in 1914 zijn kandidaatsexamen vooi het kerkbestuur Noord-Brabant en Limburg Op 17 januari 1915 werd hij door dr A. Troelstra uit Den Haag in zijn eerste gemeente, Nijega en Elahuizen, beves tigd. Hierna volgde Broek op Langen- dijk (5 augustus 1917), IJsselmonde (5 april 1921) en (Weesp (28 oktober 1923). t was op 6 mei 1928 dat ds Stchou- predikant wera van de Herv. Ge- ZONWERINGSBEDRIJF OUDSHOORN-VAN EGMOND Grote bloei Ruim 25 jaar diende ds Stehouwer de gemeente van Alphen. Hij zag haar tot predikantsplaatsen, totstandkoming van grote bloei komen: uitbreiding van pre dikantsplaatsen, totstandkomen van de kapel te Gouwsluis, diensten in gebouw Jonathan. In mei 1954 ging hij met eme ritaat en het deed hem leed dat zijn tijd van heengaan was aangebroken, maar dc kerkorde was hier beslissend. Ds Stehouwer bleef in Alphen wonen, maar verstond uitnemend de kunst zich bescheiden uit allerlei arbeid terug te trekken. Dat hij niet tot het „vergeten deel" is gaan behoren, bewijzen de nog steeds tot hem komende preekverzoeken. En zijn benijdenswaardige gezondheid stelt hem in staat ook nog van het leven te genieten Hij is thans woonachtig Ha venstraat 20. OSS. Zwanenbergs Fabrieken (Zwanenberg-Organon) heeft de produk- bio van groentenconserven voorlopig ge staakt. Het is een klein onderdeel der produktie. die voornamelijk door seizoen krachten werd verricht. s-jury werkte. HU zag het chaconne.thema doorlopend e- toenemende kracht onder de aandacM te brengen Alle spelers, bleken, mwr of minder opvallend voor hun mud- ceer-taak berekend. -Life's Treasures", een driedelige suih an T J. Powell, geeft luchtige impnes ies over vrijheid, ernst en een goed# gezondheid, in opwekkende melodie*» klanken. De uitvoering was vlot. maar het wert zelf maakte ons niet zo geestdriftig li hun soort vonden we de ..Three Inven- tions" (nu ja. het zijn niet zulke gewei- dige vondsten!) van Pi Scheffer toch wel pittiger en onderhoudender. Hier as het koper- en slagwerk te prijzen. Courtain heeft delen uit „Dejanh*", m opera van Saint Saëns, voor harmo. nie-orkest gearrangeerd. De „Marche dn cortege" bevredigde ors als zodang meer dan het voorspel tot de tweed# akte. dat men toch maar beter In het oorspronkelijke kan horen. Succes Veel succes verwierf het gezelschap iet een formeel en muzikaal geslaagd» harlcston «Bam-Boo-Lah» van Piem iaenai. Hugo de Groots „American Swing March" en 't optreden van de drum band besloten het concertprogramma Na de pauze kon men genieten van mooie films, wat kleingoed en de vermaarde „Fanfare". Joh. van Wolfswinkel Rome kunstliistoi'isch belicht in Oegstgeest OEGSTGEEST Rome, dat door de _euwen heen een belangrijke rol heeft gespeeld in de ontwikkeling van He be schaving in Europa, bezit een groot aan tal monumenten. Niet alleen de resten van oude cultuurperioden, zoals die van de oude Romeinen, maar ook de grote basilieken uit de vierde eeuw de in de middeleeuwen gestichte of gerestaureer de bouwwerken en talloze andere kunst- werken maken een kunstreis naar Rome niet eenvoudig. Voor de Oegstgecstcr leden van K en G fungeerde daarom mevrouw drs O L Bouma kunsthistorica, gisteravond in Irene als ..reisgids" door Rome aan de hand van een voordracht, film en dia's Beroemde en wat minder beroemde kunstwerken passeerden de revue en verschaften de aanwezigen een beeld van net boeiende Rome Opera voor schooljeugd van Voorschoten VOORSCHOTEN - GiateraUdaf II Moaart, opera „Baatlën en Baatlênne' tweemaal eppeveerd ta hel Cultureel Centrum. Het publiek werd gevormd doot middelbare schooljeugd van Voorschoten De opera, door Mozart op 12-jarige leef- tUd geschreven, werd op succesvolle wüm vertolkt door Henk Mever (Bastiën). Jeanne Companjan (Bastiënne) en Leo Rommerta (tovenaar Colas). Het werk (duur ongeveer een half uur) is geheel in het Nederlands vertaald. Hierdoor was het gemakkelijk te volgen, terwijl de komische punten goed naar voren kwamen. Voor pianobegeleiding en een inleiding zorgde regisseur Talsma. Het stuk werd gecompleteerd met de kleurrijke kostuums van Joh. Gerritsen. Kamervragen over faillissement Arch DEN HAAG Het socialistische Twee- de-Kamerlid Reehorst heeft in schrifte lijke vragen aan de staatssecretaris van economische zaken en de minister van justitie aangedrongen op maatregelen ten bate van de door het faillissement van de N.V. Arch gedupeerde (1000) winkelier*

Nieuwe Leidsche Courant | 1965 | | pagina 4