Ïj1 Commentaar Dit jaar 3-oktoberfeest op zaterdag 2 oktober Te kust en te keur Meisjes kregen in Leiden beroepen voorlich ting Oegstgeester historie Lustrum meuve ieidse courant ZATERDAG 16 JANUARI 1963 (EP Anton ius-cluhhuu, 8 uur: feestavond Smit Röntgen Ontspanning. Geref. jeugdhuis. Breestraat 19. 8 uur: eabare* door en voor de Geref. jeugd (GJ.V.). Herv. jeugdgebouw, Hooglandse Kerk- jracht 44. 8 uur: Herv. jongerensociëteit. toneelgroep Imperium met het blijspel .Circus". Den Haag: Kon. Schouwburg. 8.15 uur: Haagsche Comedie met „Kinderen van zon". Den Haag: Diügentia, 2.15 uur: toneel- poep Arena met „De prins uit het zui den". 8.15 uur: Nieuwe Komedie met |,Een Parijse bruiloft". Zondag Rijksmuseum voor Volkenkunde. 3 ïr: vertoning film over het leven in de Himalaya, ingeleid door dr. A. H. N. Verweij. Bevrijdingskerk. 7 uur: evangelisatie- dienst. ds. G. W. H. Peddemors te Nieuw- Vennep over .Onder vier ogen met Je zus". solozang Gé Koolhaas, pianist M. Paats, veel samenzang. Maandag I Oud-Katholieke kerk. Zoeterwoudse- lingel, 7.30 uur: gebed voor de een heid der christenen. Schouwburg. 8 uur. Nieuw Rotter dams Toneel met „Op blote voeten in het park." Van der Heyden, Breestr. 85. 8 uur. Chr. Hist, jongerengroep, dts. A de ,oo over Indonesië. Stadhuis, 2 uur. gemeentevergade ring. Koffiekamer Gehoorzaal, 7. tot 9 receptie Politiemuziek. t.g.v. 45-jarig bestaan Oegstgeest. Geref kerk, 7.30 uur. ge- ed voor de eenheid der christenen. Den Haag. Kon. Schouwburg, 8.15 lir. Ned. Danstheater. Den Haag. Diligentia, 8.15 uur. De Nieuwe Komedie met „De knecht dan wee meesters." Dinsdag Van der Heyden, Breestraat 85. 8 uur: ifd. Leiden Ned. Inst, voor registeringe- nieurs en afgestudeerden van hogere technische scholen, G. J. Dominicus over do conscrvcnindustrie in Nederland de daarmee samenhangende fabricage an conservenbussen. St. Jozefkerk, Herensingel. 7. gebed voor de eenheid der christenen. e Geref. jeugdhuis. Breestr. uur. spreekuur Chr. Emigratiecentra. Stadhuis, 7 tot 8 uur: zitting Bouw fonds Ned. Gemeenten. foyer Gehoorzaal. 8 uur: Toonkunst orkest en Leids Kamerkoor, met solis- Filmzaal Rapenburg 73, 8 uur: Film kring K. en O.. Louisiana Story. Kantine Clos en Leembruggen. Korte Mare 28a. 7.15 uur: ruilavond De Phi latelist Schouwburg. 8 uur: Nieuw Rotter dams Toneel met „Op blote voeten in het park." Den Haag: Kon Schouwburg. 8.15 uur: toneelgroep Centrum met „De ge dachte." Den Haag: Diligentia. 8.15 uur: De Nieuwe Komedie met „De knecht van twee meesters." Woensdag Stadhuisplein's morgens opening burgerijweek t.g.v. lustrum V.V.S.L. Zomerzorg, 8 uur: Ver. oud-leerlin gen Ambachtschool, filmavond. Lutherse kerk. Hoogl. Kerkgracht. '30 uur: gebed voor de eenheid der christenen. Camera. Hogewoerd 49. 7 en 9.15 uur: K. en O.-film, „De smaak van honing." Geref. jeugdhuis. Breestr. 19. 8 uur: Tuinbouw en Plantkunde, ledenvergade ring. Het Boshuis, achter Hoflaan 74. 7.30 lot 10 uur: sociëteit herv. wijkgemeente Boshuizerwijk (leestafel, muziek, ge sprek enz.) Gehoorzaal. 8 uur: uitvoering Politie muziek. t.g.v. 45-jarig bestaan Bevrijdingskerk, 7.30 tot 7.50 uur: avondgebed. Donderdag Burgerijweek t.g.v. lustrum V.V.S.Lj itepwedstrijd voor caféhouders, bezoek aan hofjes en bejaardencentra, klaverjas- avond voor het politiekorps (met Anton Geesink). Remonstr. kerk. Hoogl. Kerkgracht. 730 uur: gebed voor de eenheid der christenen. Foyer Gehoorzaal. 2.30 uur: Ver. v. Huisvrouwen, lezing door ..Scheheraza de." Gehoorzaal, 8 uur: Residentie-Orkest. Den Haag: Diligentia. 8 uur: concert Frans trio. Vrijdag Burgerijweek t.g.v lustrum V.V S.L.: verkiezing op de veemarkt van het mooiste schaap, poppenkast, lunch met kleuterleidsters en bal. Bevrijdi -skerk. Montgomcrystraat, '30 uur: gebed voor de eenheid der christenen. Foyer Gehoorzaal, 8 uur: K. en O., locl.t door de Camarque. door J. W. Varossieau. dia's en kleurenfilm. Academie. 4 uur: inauguratie prof. dr. L. Bosch, gewoon hoogleraar bio chemie. Den Haag: Kon. Schouwburg, 8.15 uur: Haagsche Comedie met „De me thode Ribadier'. Scheveningen: Kurzaal, 8.15 uur: Re sidentie-Orkest. Scheveningen: Op Gouden Wieken, 815 uur: Zuidhollands Orkest, met so praan. Wijdingsavond Ex Animo vervalt LEIDEN Aangezien 3 oktober dit jaar op zondag valt, wordt het Leidse feest, ondanks sommige bezwaren, op zaterdag 2 oktober gevierd, zo werd gisteravond besloten in De Doelen, waar de 3-October-Vereeni- ging een ledenvergadering hield onder leiding van voorzitter mr. P. J. de Ruyter de Wildt. Hoofdschotel van het programma wordt de vijfjaarlijkse reclame-optocht, die dit keer onder streng toezicht van de optochtcommis sie zal worden opgebouwd en die als motto krijgt: „Sprookjes van deze tyd". De traditionele wijdingsavond van Ex Animo komt dit jaar wegens de tanende belangstelling ervoor te vervallen en Belgische steltlopers zul len voor een nieuw programma-onderdeel zorgen, terwyl na vele jaren ook weer boeienkoningen, vuurvreters en degenslikkers zullen zijn te zjj het in georganiseerd verband op een podium. Steltlo] »ers en boeienkoningen De heer De Ruyter de Wildt gaf gis teravond eerst een terugblik op het feest van 1964. Hij vond dit uitzonder lijk geslaagd en noemde als gunstige factoren hiervoor: het mooie weer (ook op de voorafgaande dagen) en de feestdag zelf, die op een zaterdag viel. Het aantal betalende bezoekers van het lunapark op het Schutters veld benaderde het na-oorlogse re cord. Verkoopavond Omstandig ging de voorzitter in op de komende viering, waarbij keus moest worden gemaakt lussen zaterdag 2 en maandag 4 oktober. Groot- en klein win kelbedrijf hadden laten weten, dat de voorkeur uitging naar de maandag. daarnaast zijn er tal van andere belangengroepen, waaronder de vereni ging zelf. die meer voor de zaterdag voelen. De voorzitter noemde met name de industrieën, de ambachtsbedryven, de ambtenaren en in mindere mate de scholen. Resumerend verzocht hü namens het bestuur de viering dit jaar op zaterdag te houden. De vergadering ging akkoord met dit voorstel. De voorzitter stipte ten slotte nog aan. dat hiermee eigenlijk niets nieuws gebeuft ook ln het verleden had de viering op zaterdag plaats als 3 ok tober op een zondag viel. Vanuit de vergadering werd nog geopperd op vrijdag 1 oktober verkoopavond in te stellen, maar hierover kan de vereniging uiteraard geen beslissing nemen. Reclame-optocht Bij de bespreking van het programma kwam onder meer naar voren, dat de wijdingsavond van Ex Animo vervalt, aangezien het steeds groter wordende verlies niet meer is te dragen. Vrijdag avond. wopjt de gpbi^iikplijks taptoe ge houden, waarna het lunapark open gaat. Het programma voor zaterdag ver meldt naast de gebruikelijke punten als reveille, koraalmuzlek, uitdeling van haring en wittebrood, parade en poppen- centouri Reisgidsen 1965 verkrijgbaar bij Cebuto reisbureaux Leiden, Doezastraat 30-32. tel. 25971 Pieterskerk. 7.20 uur: gebed voor de mheid der christenen. Herv. jeugdgebouw, Hoogl. Kerk gracht, 8 uur: film ..Schipper naast God." Geref. jeugdgebouw, Breestraat 19. uur: lezing ds. Westerveld. „Mensen achter tralies". Oegstgeest: Sint Willibrorduskerk. 30 uur: gebed voor de eenheid der christenen. Den Haag: Kon Schouwburg. 8.15 jr: Haagsche Comedie met Koning Lear. Den Haag: Diligentia. 2.15 uur: to neelgroep Ar .a met „De kikkers." Zondag (24 jan) Remonstr. kerk (Hoogl. Kerkgracht 30 uur: oecumenische samenkomst, spreker: dr. K. Dronkert «Geref». ds. Joh. Poort «Herv.» en deken Haring r.k.» Welke apotheek? Geopend voor spoedeisende gevallen: apotheek Kok. Rapenburg 9. tel. 24807. De apotheek Van Breest Smallenburg te Leiderdorp en de apotheek Voor schoten zijn geopend. De Oegstgeester apotheek is zondag 17 januari van 8 tot 24 uur gesloten. Films Camera (2.30, 7 en 9.15 uur): Dreigend verleden (18 jaar), woensdag. 7 en 9.15 ar: A taste of honey (K. en O Lido (2.30. 7 eD 9.15 uur): Gisteren, vandaag en morgen (18 jaar). Luxor (2.30, 7 en 9.15 uur): Rio Con- 9.15 uur): Striptease en 915 uur): Les n 9.15 uur): De but- chos (14 jaar). Rex <2.30. 7-15 en i Parijs (18 jaar). Studio <2.30. 7 Amants (18 jaar). Trianon (2.30, 7 e Ier (18 jaar). Tentoonstellingen De Ruif (JaD Vossensteegi: werk van Rene de Korte (van 2 tot 29 januari). De Lakenhal: tentoonstelling van he dendaagse Italiaanse grafiek (van 22 dec tot 25 jan.) De Lakenhal tentoonstelling 40 foto» m Chris Paul Stapels (van 22 dec. tol 25 jan.). kast. een optreden van de folkloristische steltlopersgroep uit Namen (België) die dan voor de eerste keer tegen de eigen traditie in buiten de Belgische lands grenzen acte de présence zal geven. Ter compensatie van het de laatste ja ren verarmd straatleven op 3 oktober zullen boeienkoningen en dergelijke op een podium op de Kaasmarkt optreden. Teneinde te voorkomen, dat de al genoemde reclame-optocht een rom melig karakter krijgt, zal de optocht commissie onder leiding van de heer H. de Wilde streng toezien op de ontwerpen en de uitvoering ervan. De heer De Wilde toonde tijdens de vergadering enige getekende schets ontwerpen ten einde te laten uitko- yzen, dat er ook van een reclame optocht iets stijlvols is te maken. Dit komt trouwens ook in het motto Sprookjes van deze tijd" tot uit drukking. De vereniging zal deelne mers de nodige faciliteiten en mede werking verschaffen. De dag wordt besloten met een cabaret programma (met minder Franse liedjes dan voorheen) en een vuurwerk. Doorlaatbeuijzen In de rondvraag werd nog gespro ken over de vorig jaar niet zo goed functionerende suppoostenregeling en over de door het gemeentebestuur voorgenomen heffing van f 5 voor doorlaatbewijzen voor auto's. Het be stuur zal hierover contact opnemen Leidse groeten naar emigranten LEIDEN Evenals vorig jaar zal Ra dio Nederland Wereldomroep ook dit jaar een progamma samenstellen onder de titel „Stemmen uit het Moederland." Daarin zal o.m. een aantal Leidse fa milies gelegenheid worden gegeven groe ten over te brengen aan familieleden in Nieuw-Zeeland, Australië, Zuid-Oost- Azië (Malakka, Pakistan en Borneo). In donesië, Zuid- en Midden-Afrika, Zuid- Amerika, West-Indië, Noord-Amerika en Canada, De opnamen hebben plaats op maan dag 8 februari a.s. tussen 10 en 15.45 uur in de koffiekamer van het stadhuis. Zij die gebruik willen maken van deze gele genheid, kunnen zich op donderdag 21 januari opgeven bij de V.V.V Leiden. Steenstraat lb. met de gemeente. Vanuit de verga dering werd naar voren gebracht, dat men beter minder royaal kan zijn met de uitgifte van de bewijzen dan een legesheffing ervoor in stellen. Leidse Groningers voor nieuwjaar bijeen LEIDEN De leden van „Ons Grun- negerlaand" kwamen bijeen in de Jacob- zaal van Den Burcht om, zoals de Gro ninger zegt, „elkaar het neyjoar of U winnen". Voorzitter L. Klevertng gaf eer terugblik op het afgelopen jaar en wek te de aanwezigen op zoveel mogelijk nieuwe leden te winnen. De eigen toneelclub bracht voor pauze de eenakter ..Leverworst" ovei voetlicht. Na de pauze speelde de groep de eenakter „Die ollerwetse Pait" Bei de stukjes werden goed en verstaanbaa? gespeeld, zodat menigmaal de lach in de zal klonk. Verder werd de avond gevuld met de clamatie door de lieer F. J. Riks. Geza menlijk werden Groningse liedjes ge zongen. LEIDEN Meisjes uit de hoogste klassen van middelbare scholen i: Leiden, Oegstgeest, Woerden, Alphen aan den Rijn en Goude kregen gis termiddag in de aula van de Louise de Coligny-h.b.s. voorlichting over beroepen. Mejuffrouw N. H. Mak leidde de middag, die was georganiseerd onder auspiciën van de Vereniging van vrouwen met academische oplei ding. Aan zeven forumleden stelden de leerlingen hun vragen. Mejeffrouw K. Smit. oudbestuurolid van de V.V.S.L., behandelde het onderwerp ..studeren". Zij zei dat het aureool, dat om het ..student(e)-zijn" hangt, het goede zicht op het studeren wel een belemmeht Mejuffrouw mr. F. A. Westra van Holthe, adjunct-secretaresse bij T.N.O., besprak de banen in de administratieve sector (secretaresse, computer-programmeur, e.d.). Over heilgymnastiek en massage vertelde mevrouw E. Meyer-Bosma. zelf heilgymnaste. en drs. P. Roest, directeur van de Sociale Academie in Den Haag. besprak de opleidingen in de sector van het maatschappelijk werk (sociaal werk gezinnen, ziekenhuizen, bedrijven, de reclassering, onder bejaarden en sociaal- cultureelwerk in bijvoorbeeld clubhui zen). Eisen Aan de opleidingen in de sector van de toeristische voorlichting (informatri- e.d.) wordt steeds meer aandacht besteed. Ook de aan de meisjes gestelde eisen worden hoger. Dit bleek onder meer uit hetgeen de heer J. Hofman WIELREmEIS Gerben Karstens won Swift-prestatiebeker LEIDEN Voor de laatste maal heeft Gerben Karstens gisteravond de amateur prestatie-beker van de Leidse Swift- Combinatie gekregen. Karstens, die vol gende maand professional wordt, eindig de met een ruime voorsprong op Nol Kloosterman in het totaalklassement over 1964als eerste, öe Leiderdorper Jap van Amsterdam bezette de derde plaats. Bart Zoet. de winnaar van ver leden jaar, had niet Ingeschreven. Joop Zoetemelk veroverde bij de nieu welingen met 109 punten de beker vóór Ton van der Valk (94 pnt» en Jan van Biemen (67 pnt», terwijl Henk Zuider duin bij de adspiranten opnieuw de sterkste bleek. Leo van Velzen eindigde met 21 punten achterstand als tweede De derde plaats was voor Fred van der Werff. van de A.N.WJ3. vertelde. Mejuffrouw Mesman van het Maatschappelijk advies- en inlichtingenbureau (MAI) te Haarlem ten slotte, raadde sterk het „zomaar" sollicNiren op advertenties, waarin werk in het buitenland wordt aangeboden, af. Zy zette uiteen hoe het bureau betrouw bare adressen en inlichtingen verstrekt aan meisjes, die tijdelijk in het buiten land willen werken. Over opleidingen voor actes m.o., ana liste en paramedische beroepen,biblio thecaresse. kleuterleidster, esthetische vorming cn over beurzen lichtten de dame» E. Koster. C. C. Polder. M. K. Th. Boeren-Versteegh. H. M. ter Beek, R. C. Vogel en W. Metzelaar de meisjes na de pauze in persoonlijke gesprekken Volgende iveek bekeuringen Vuilnisbakken op tijd naar binnen en buiten LEIDEN Sinds het verbod van kracht is vuilnisbakken op straat te laten staan tussen 19 uur en 6 uur heeft de Leidse politie by voortdurende controle 500 waarschuwingen uitgedeeld. Mj-v. volgende week zal men overgaan tot bekeuren. OEGSTGEEST Historische panden zijn ook in Oegstgeest te vinden. Het gemeentebestuur tracht deze-overblijfselen van het ver leden voor de jachtige twintigste-eeuwers met hun flats en televisie toestellen te bewaren. Althans, als men er kopers voor kan aantrek ken, die een goede smaak en liefde voor antiek kunnen combineren met een gevulde beurs. Een dergelijke combinatie heeft in Oegstgeest-Noord een pronk stukje opgeleverd. De aan de Wijttenbachweg gelegen, uit de acht tiende eeuw daterende boerderij Toornvéld werd enige jaren geleden gekocht door de heer A. Kret, die het pand met bijbehorende tuin in de oorspronkelijke stijl liet opknappen (foto). De bewoners van het tegenover Toornvéld liggende huis Schouten burg (no. 43) spaarden zich evenmin kosten noch moeite om hun historische pand in tact te houden. De gemeente zorgde ten slotte voor een klinkerstraatje en romantische lantaarns tussen de beide huizen, zodat er thans in dit stukje Oegstgeest de rustige sfeer van voorbije tijden hangt. Terwijl men van de achterkant van Toornvéld kijkt op het groeiende aantal moderne flatblokken aan de Lijtweg, Lange Voort en verder (Eigen foto) Geveilde percelen in Leiden LEIDEN In het Venduhuis der nota- ssen werden de volgende percelen ge veild t.o.v. not. W. F. Karstens te Leiden: woonhuis Nieuwe Rijn 46. gemijnd op f 56.000 door E. v. Starkenburg q.q.; win kel-woonhuis Jan Vossensteeg 6/6a door d. Drift q.q. op f 13.200; woonhuis Han senstraat 19 op f5900 door v. d. Drift q.q. woonhuis Oranjestraat 8 op f4600 door de heer Koster; woonhuis Oranjestraat 10 op f6100 door v. d. Drift q.q.; woonhuis Pakhuisstraat 9 op f2030 door H. D. v. Weizen q.q. Chr. uitgeversmij an haar belangen in Leiden. Katwijk en r ieder dezer plaatsen afzonderlijk een beschaafd persoon De werkzaamheden kunnen ook in de avonduren worden verricht, en worden uitstekend gehonoreerd. Bezit van telefoon kan het werk vergemakkelijken, doch is niet noodzakelijk. Zij die enkele middagen of avonden per week beschikbaar hebben, en deze zinvol willen besteden, worden verzocht te sollicitreen on- desr nr. 7954 aa het bureau van dit blad. HAZERSWOUDE In een tijd, dat er nog niet voor eigen eer en gewin werd geschaatst maar voor de behoeftigen, beijverde de nu rustende boomkweker K. van Rijssel (70) zich al met inzet van zijn gehele persoon voor de ijs- sport. Daarom heeft de Hazers- woudsqhe IJsclub hem kortgele den tot erevoorzitter benoemd na dat hij het grootste deel van zijn leven de nu 800 leden tellende ijsclub die vorig jaar januari on gemerkt het gouden bestaan pas seerde) heeft gediend, waarvan meer dan dertig jaar als voorzit ter. Hij wilde best nog eens over zijn ijsclubleven praten in het nog maar enkele jaren oude huurhuis aan de Frans Halsstraat, waar hij samen met zijn vrouw de ruimte heeft. Want de twee kinderen zijn al lang en breed getrouwd. Als hij zo zit te babbelen, wordt de toe hoorder al gauw met een typische gewoonte van de heer Van Rijssel geconfronteerd: hij kan geen naam noemen of er volgt direct daarop het beroep van de betrok kene. OP m'n zeventiende jaar zat ik al in het bestuur van de ijs- club," lachte hij, „dus zeg maar eens, dat ik niets van de schaats sport afweet. Na verloop van ja ren volgde ik Piet van der Weyde yp als voorzitter, 'k Heb natuurlijk sen hoop bestuursleden meege maakt die allemaal dood zijn. Om gezondheidsredenen ben ik er nu zelf mee uitgescheiden. Ik mag van m'n dokter nu alleen nog maar naar het schaatsen kijken. Piet van der Eyk, landbouwer, is m'n opvolger, 'k Heb hem natuur lijk gezegd, dat ik het een ont zettend mooi baantje vond. An ders blijf je er trouwens geen 36 jaar in. Al ligt er momenteel geen ys op de sloten en vaarten, het is toch interessant te luisteren naar hoe het vroeger toeging bij de ijssport op het platteland, toen er nog om spek en brood voor de behoeftigen werd gereden en een baanveger nog met een kwartje per dag tevreden was. De pas tot erevoorzitter van de Hazerswoudsche IJsclub benoemde heer K. van Rijssel in Hazers- woude kan u nog veel meer wetenswaardigs over de ijssport in vroeger jaren vertellen dan ik noteerde Hier raadpleegt hij nog eens het reglement van zijn club. die een jaar geleden geruisloos het gouden bestaan passeerde. De werkzaamheden zijn nu veel drukker dan vroeger, dat voelt u wel. We zijn begonnen met hon derd leden en nu zijn er bijna achthonderd Zelf ben ik zeven jaar lang kampioen van Hazers- woude geweest, 'k Heb trouwens ook nog eens een gouden medaille van Hare Majesteit de Koningin gewonnen. Dat was in de periode 1914-1918 toen ik bij de infanterie zat en we een hardrijderij van Noordwijk naar Piet Gijzenbrug hadden, tien kilometer. Alleen ging de luitenant er met de gou den medaille vandoor en ik kreeg een koperen. Ik heb hem hier nog, kijkt u maar: eerste prijs staat er op. Ja, je hebt nu een hoop kaf onder 't koren maar toen ook! M'n :ommandant heeft nog gezegd, dat ik in m'n recht stond en dat ik er iverk van kon maken. Deed ik dat •net. dan kon ik een tijdje verlof krijgen. Geef mij maar verlof, zei ik. T'fROEGER hebben we hier in 't dorp ook veel gereden om brood en spek voor de behoefti- genWe gingen dan eerst de ker ken langs om de armenlijsteh. Die kregen we dan. Nou en dan reed die voor die weduwe en die voor die. Ja, vroeger was alles anders. We hadden een baan op de Poel achter de kerk. Vijftien cent entree moesten de niet-leden be talen voor een hele middag maar zelfs heel wat gesitueerden gingen nog voor die drie stuivers terug. En neem nou de baanvegerij. Ken baanveger kreeg vroeger een kwartje per dag en daar was hij nog blij mee ook. Meestal waren het mensen, die in de werkver- ichaffing liepen en daarvoor hon derden centen per dag vingen. Dat kwartje voor het baanvegen kwam daar dan nog eens bij, dus er wa ren genoeg liefhebbers. Nu moet je een baanveger min stens f 2,50 tot f 3 per uur be talen, als je er nog één wil krij gen. Daarom heeft de ijsclub nu ook een veegmachine gekocht, maar zo'n ding kost toch altijd nog drieduizend gulden. Ja, dat waren mooie nummers vroeger", mijmerde de erevoorzit ter.. „Maar de ouden moeten nu eenmaal wijken voor de jongeren. 'Ik zei vroeger altijd: we kopen pas als er geld is. Dat gaat nu an ders en waarempel, 't komt nog goed ook. Je hebt nu ook veel eerder 'n baan met dat veldijs. Als het twee, drie nachten gevroren heeft, sta je er al op. Vroeger moest het toch minstens 9 centimeter dik zijn en sneeuwijs 11 centimeter. Dat mat ik persoonlijk altijd na. Maar schaatsen doe ik zelf nu niet meer. Of, nou ja, vorig jaar heb ik nog een toer of wat gereden maar je bent nu zo bang voor vallen, hé!" deel mag zich door zijn absolute meerderheid (5043 per 1 januari 1965) vooralsnog „onbedreigd" voelen, de schare meisjesstudenten vertoont een respectabele aanwas, die een isole ment van het vrouwelijke deel der universitaire gemeenschap voorgoed onmogelijk heeft gemaakt. Er is al een gemengde studentenvereniging. Eind 1960 telde de universiteit 1676 vrouwelijke ingeschrevenen voor een universitair examen en 130 toehoor sters. Drie jaar later waren dat er respectievelijk 2051 en 114. Op 1 Ja nuari 1965: 2205 vrouwelijke studen ten en 114 toehoorsters, totaal 2319. De eerste conclusie is wel dat de belangstelling van het meisje vooi studie in Leiden blijft toenemen en dat de universiteit bij haar plannen wij denken bijv. aan de huis vesting daarmee ernstig rekening zal moeten houden. Het betekent ook een taakver zwaring voor de vereniging die spe ciaal de belangen van de meisjes studenten behartigt, de V.V-S.L. Vol gende week gaat deze blijkens het wel zeer gevarieerde programma in uitbundige stemming haar dertien de lustrumfeest vieren, waarbij een van de accenten valt op de goede relatie met de burgerij. De V.V.S.L., die op allerlei manie ren werkzaam is om de vorming van haar leden buiten het eigenlijke stu- dieverband te bevorderen, heeft maar één pretentie: het studerende meisje vrijwaren voor eenzaamheid en voor het gevoel er niet bij te horen. Het middel daartoe is de „gezelligheid". Dat is een begrip in het studenten leven. dat méér inhoudt dan burger lijke knusheid. Het zijn alle activi teiten die de studenten ervoor be hoeden dat ze slaaf van hun studie zouden worden, eenzijdig worden ge vormd en hun sociale contacten ver liezen. Het is. als zij positief functio neert, de praktische beoefening van de civitas-idee. De V.V.S.L. voorziet dan ook. met de andere gezelligheidsverenigingen, in een voorname behoefte. Dat toont haar ledencijfer reeds aan: 1300. Als het getal meisjesstudenten zich zo sterk heeft vermenigvuldigd, kan het voorkómen van eenzaamheid als be- staansmotief voor de V.V.S.L. moei lijk meer vooropgaan. Maar de ver eniging heeft er. met de fundamen tele veranderingen in de maatschap pelijke positie van de vrouw, zoveel belangstellingsobjecten biigekregen, dat men haar nog een lang leven mae toewensen. doerf' hierbij dan ook graag Burgerlijke stand van Leiden LEIDEN Geboren: Cornclis zn v ^rkDhe'J L A van der Bent; "M?Rlchard zn v J C Ippcl en J C Ruis: Jan Leendert Pieter zn v J Stam en C R Hoorn; Theodorus Maria zn v T M Onderwater en M A van der Holst; Menno Albert Caret zn v R Korenhof en E P Christ; Emile Eugene Henri, zn v J Sopa- heluwakan en I C Severijns; Reinier Jacobus zn v R J Moenen en JCM Loos; Cornells zn v C Moot en H Berkenvelder. Overleden: H C Fisser 72 jaar man D Schipper 69 jaar mam M Schuld 71 jaar echtgen van T Mens, A D Krijger 47 j'aar man. Utrechtse Hypotheekbank. Aan hypo- én (75iS ml''64 'e12? m"ic,cn afgesloten en r is.i min. afgelost, waarna f 44Q 7 min. uitstaat. Aan pandbrieven en on derhandse leningen is f80,7 min fe- plaatst en f 19.3 min afgelost, waardoor het totaal op f116,2 „,i„. kon;t «"oor

Nieuwe Leidsche Courant | 1965 | | pagina 3