Nieuwe Leicke Comraiit Churchill stervend Hoge looneisen van bouwvakarbeiders WEGGEZAKT IN DIEPE SLUIMER Engeland zonder hoop Premier van Boeroendi vermoord Einde staking in zicht Ook hier moeilijkheden? Rechten zonder kansen voor prins Charles Wilde acties in havens: averechts resultaat Commentaren TEKENAAR weerbericht Zaterdag; 16 januari 1965, 45*te jaargang Diftctevc: F. DIEMER Hoofdredacteur: D.. E. DIEMER CHRISTELIJK-NATIONAAl DAGBLAD „Stantvastigb ii gheblevea STARTVLOEI- en dieselmotoren. 150 snelle starts. Abonnementsprijzen p.vf 0,78, 3,35, p.kw. 10,05 Klachtendienst bezorging lfl.OQ—19.00 LONDEN Engeland leeft in grote spanning. Sir Winston Spen cer Churchill, de grote redder van het koninkrijk en Europa in de tweede wereldoorlog, is gisteren door een hersenbloeding getroffen. De 90-jarige staatsman, naar wiens ad viezen nog steeds werd geluisterd, is weggezakt in een diepe sluimer, waaruit hij naar menselijke bereke ning niet meer zal ontwaken. Vele door de berichten geschokte en ont roerde Londenaren hebben tot diep in de nacht voor het huis in Hyde Park Gate gestaan, turend naar het huis. waar hun Sir Winston de poort van de dood was genaderd. Aan zijn ziekbed vochten vannacht bekwame geneesheren voor het leven van Churchill. Een van hen was de 82- jarige lord Moran. die steeds lijfarts is geweest van de grote staatsman. Even voor elf uur verscheen lord Moran op de stoep van het imposante huis. Hij las een kort bulletin voor- dat door de honderden ademloos werd aangehoord. Er klonk geen hoop door in de woor den „Churchill is zich niet bewust van pijn en ongemak". Plotseling klonk een vraag: „Zal hij deze beroerte over leven?" De grijze arts antwoordde. „Ik kan niet anders zeggen, dan dat hij ernstig ziek is". Vanmorgen verschenen de Engelse ochtendbladen met extra grote koppen, die luidden: -.Sir Winston, de lange rake". „Zijn kritieke uren", „De wor teling om het leven". Engeland had geen hoop meer. Het was gistermiddag Anthony Mon tague Brown geweest, de particuliere secretaris van Churchill, die Engeland op het slechte nieuws voorbereidde. „Sir Winston", zo luidde zijn boodschap. ..is de laatste dagen niet zo goed. Maar", voege hij eraan toe. „wanneer men ne gentig jaar is. schommelt de gazondheid rel eens". Lord Moran en lord Brain, de bekende neuroloog, spoedden zich naar het bed ieke, Er volgde een uitvoerig heren uitgaven. liet al weinig plaats meer over voor optimisme. Het luidde: Xa een kou is er een storing opgetreden In Sir Winstons bloedsomloop, hij is ge troffen door een trombose In de herse- De trombose is veroorzaakt, aldus een toelichting, die nog van medische zijde rerd gegeven, door een breuk in een van de bloedvaten, die de hersenen voeden. De verontrustende berichten over Churchill waren snel over de gehele wereld bekend. President Johnson stuur de gisteravond de volgende boodschap: Met leedwezen hebben wij" van uw riekte gehoord. Wij bidden voor een spoedig herstel". De naaste familieleden van sir Win ston verschenen gisteren in de loop Menigte Een zwijgende menigte zag de familie leden gisteren komen. Ook Engelands tegenwoordige premier. Wilson, liep de stoep van het huis op met een strak ge zicht. terwijl de vele lampen van de de dag in het huis ïn Hyde~Pa*rk*Gate" fotografen weer flitsten Gisteravond laat waren behalve de echt- <-)m ''en UUr gisteravond stonden nog lenote van Churchill nog aanwezig zijn zekei 150 mensen te wachten op nadere dochter Mary en haar man Christopher berichten. Het was koud. Zij spraken Soamcs. oud-minister, Randolph Chur- weüu'g „Ik heb mijn hele leven lang sir chill, de zoon van sir Winston, en zijn Winston bewonderd Ik werd hierheen kleinzoon Winston. getrokken en ik blijf wachten", zei een Churchills andere dochter Sarah, was 67-jarige Londenaar. De man keek om- er nog niet. Zij stapte gisteren in Rome hoog naar de ramen, waarvoor de gor- in een vliegtuig dat haar snel naar Lon- dijncn waren gesloten. Deze woorden had den zou brengen, maar na drie kwartier hij namens miljoenen Engelsen kunnen landde het toestel weer op het vlieg- spreken, die nog steeds in spanning Rome. Er was een motorstoring wachtten op het heengaan opgetreden. De passagiers stapten uit. Rarah Churchill werd door de ste wardess naar een apart vertrek geleid. de grootste figure de historie. In één oogopslag Oecumenische gebeds week pag. 2 In Texel voordelen voor georganiseerden pag. 2 Strijd tegen sigaretten rokers duurt voort pag. 5 „Liberalen moeten zich voor Europa inspannen pag. 5 En in het ZONDAGSBLAD o.m. Horecabedrijf Communisme en kerk in de Sowjetunie Drukke huisvrouwen, doe er nog iets bij! adviseert Leidse arts Ned. Organistenvereniging 75 jaar Nieuwe roman van Ris- seeuw besproken TV-professoren Ogenproef (Ruimte voor Ons) In de hoofdstad van Boeroendi, Boejoemboera, is premier Ngendan- doeimvc gisteravond bij het verlaten van een ziekenhuis vermoord, op het ogenblik dat h(j in zijn outo wilde stappen Alle schoten troffen hem in de rug. Er zijn enkele arrestaties ver richt. Hij had juist zijn vrouw bezocht die een baby had gekregen. De vice-voorzitter van de nationale vergadering van Boeroendi zei dat aan de moord politieke rivaliteit en wedijver tussen volksgroepen ton grondslag lig gen. Velen hadden gehoopt dat de pre mier in staat zou zijn de politieke en economische toestand te verbeteren. Hij bekleedde deze functie pas een paar we- Het leger is staat van paraatheid ge bracht. In de straten van de hoofdstad wordt gepatrouilleerd. Het koninkrijk Boeroendi is volgens diplomatieke waarnemers in Washington een centrum van Chinese invloed in Afrika geworden. Brussel meldt: BRUSSEL Het einde van de Sta king in de Belgische olie-industrie schijnt nu werkelijk in zicht te ko men. Vandaag hebben vijfduizend stakende arbeiders in een geheime stemming zich uitgesproken over het regeringsvoorstel om een einde te maken aan het bijna een week duren de loonconflict. De voorstellen van de regering zou den een loonsverhoging van 4.25 frank per uur in 1965 en van 2.75 frank per uur in 1966 Inhouden, een verhoogde nieuwjaarspremie in 1966 en een verho ging van de pensioengrondslag. Als de stemming (voor vannacht is de uitslag niet bekend) voor de rege ring gunstig uitvalt, zal maandag het werk worden hervat. Vooral in de so cialistische vakbond schijnt het rege ringsvoorstel niet ongunstig te zijn ont vangen, zo werd gisteravond in Brussel vernomen. Het optimisme wint steeds meer veld Onderzoek ter plaatje naar spijtoptanten Om persoonlijk ter plaatse uit te zoeken of 'n 300-tal spijtoptanten, wier aanvragen in Den Haag zonder meer niet kunnen worden ingewilligd, voor repatriëring naar Nederland en eventu eel het Nederlands staatsburgerschap aanmerking komen, is gisteren het hoofd Indonesische zaken van de onder het ministerie van justitie ressorteren de afdeling vreemdelingenzaken en grensbewakir,g. de heer A. J. van Aart van Schiphol naar Djakarta ver trokken. De heer Van Aartsen gaat nu met de dossiers ieder geval apart in Indonesië uitzoeken, daarbij door twee reeds eer der vertrokken medewerkers geassi- (Van onze soc.-econ. redactie) UTRECHT Ook de bonden vt bouwvakarbeiders hebben thans e« forse ruk aan de bel gedaan bij De lange lijst van wensen zal het moeilijk maken voor partijen in het bouwbedrijf nog voor 1 maart de da tum waarop de lopende c.a.o ver nieuwd moet worden met een nieuw erkgeversorganisaties. Gevraagd I contract gereed te zijn. Afgezien nog wordt om oen verhoging van de V"? d' vraag. «I de stichting van de Arbeid genoeg tijd zal hebben, een basisuurioncn mei 12 cent per uurcv„ ,utle overeenstemming nog voor wat neer zou komen op 4,44 pet loon- i maart toetsen. In het verleden stijging. Van de landelijk overeen-hebben de c.a.o.'s voor het bouwbe- gekomen 5 pet. blijft voor de bouw drijf juist de toetsende instanties nog I sloot, is op 52-jarige leeftijd in het Aca- al eens grote moeilijkheden opgele- demisch ziekenhuis te Leiden overleden. 1 verd. waardoor de zaak extra lang Hij was sedert half december in Neder- erd opgehouden. land. dan nog 0,56 pet. De bouwvakbonden hebben echter bovendien nog gevraagd: om vermindering van het aan tal gemeenteklassen van 3 tot 2. betaling van 100 procent van het uurloon bij onwerkbaar weer. uitbetaling van 100 procent van het dagloon in geval van ziekte en wel van de eerste uitkeringsdag af. soepeler toepassing van de zo genaamde ondernemingsgewijze dif ferentiatie. een tariefsverhoging zonder pla- een investeringsloon van 5 pro cent van het uurloon. en ten slotte nog een week extra vacantietoeslag. Laatstgenoemde voorstellen tot verbete ring van de arbeidsvoorwaarden, beteke. nen met elkaar waarschijnlijk meer loon kosten stijging dan de 0.56 procent, die er overblijft na verhoging van de lonen met 12 cent per uur. Bezwaren Bovenste foto: Churchill zoals ieder een hem gekend heeft, compleet met een imposante sigaar. Daaronder: grote belangstelling van pers. radio en t.v. bij het Iniis van sir Winston. Ten slotte: Lord Moran. lijfarts van de oude staatsman geeft zorgelijk zijn mening over de toestand van zijn hoogbejaarde patiënt. Van de zijde van de aannemersorgani- saties is dit totale pakket dan ook al onaanvaardbaar genoemd, daar het ver uitgaat boven de toegestane 5 procent loonkostenstijging. De voorgestelde verhoging van de uit kering bij onwerkbaar weer is bijzonder moeilijk, omdat het vorsbverletfonds in grote financiële moeilijkheden .verkeert. Een verhoging van de premie voor dit fonds moet zelfs waarschijnlijk worden geacht Bovendien heeft het bouwbedrijf te kampen met een stijgend ziekteverzuim, waardoor de ziekengeldpremie, die maar voor 1 procent door de werknemers betaald wordt, eveneens omhoog gaat. MADRID. Prins Charles Hughues de Bourbon-Parma, echtgenoot van prinses Irene, zal waarschijnlijk morgen de carlistische rechten op de Spaanse troon verwerven. Zijn vader, prins Xavier, zal in het oude kasteel bij het Oostenrijkse plaatsje Buchenheim. officieel de macht aan hem overdragen. Dit gerucht deed gisteren de ronde in carlistische kringen te Madrid. Politieke aarnemers in de Spaanse hoofdstad achten de kansen dat Charles Hughues ooit koning van Spanje wordt, uitgesloten. In de eerste plaats beeft generaal Franco herhaalde malen laten merken dat zijn voorkeur uitgaat naar prins Juan Carlos de Borbon. de zoon van de troonpretendent don Juan de Borbon, een kleinzoon van de laatste koning van Spanje. Ten tweede hebben carlistische zegslieden in Madrid bevestigd, dat Franco via derden aan Hughues Charles en Irene te kennen heeft gegeven, dat zij alleen in Spanje mogen blijven, wanneer zij zich niet inlaten met aangelegenheden betreffende de rechten op de troon. Prins Charles Hughues en prinses Irene vertoeven op het ogenblik voor een korte vakantie in Italië. CNV-bonr' t leden: DEN HAAG Het kader vai Nederlandse Bond van Vervocrsper- soneel is ontstemd over de trage ganj van zaken bij het overleg over eer nieuwe c.a.o. voor het havenperso- De Bedrijfsgroep havenbedrijven de Katholieke Bond van Vervoersperso- neel wacht het resultaat van de onder handelingen met reserves af. Het vak- bondsbestuur „havens' van de Christe lijke Bedrijfsgroepen Centrale wekt zijn leden op zich. hangende de onderhande lingen, niet door acties te laten meesle- Deze laatste bond roept alle havenar beiders op zich niet door enigerlei actie te laten meeslepen, aangezien het belang van de havenarbeiders en hun gezinnen hiermee allerminst gediend is. Allerlei wilde acties hebben slechts een averechts resultaat en vertragen de onderhande- C.B.C.: niet laten meeslepen in wilde actie iVan onze soc. econ. redactie) DEN HAAG Het vakgroepsbestuur (havens) van de Chr. bedrijfsgroepen centrale heeft een verklaring uitgegeven waarin alle arbeiders in de havens worden opgeroepen zich niet door eniger lei actie te laten meeslepen De C.B.C. is van mening dat t waarachtig belang van de havenarbeider en het gezin daar mee allerminst gediend is Allerlei wilde acties hebben slechts een averechts resultaat en vertragen de onderhande lingen, aldus de C.B.C. die meent, dat geruchten over op handen zijnde stakin gen alleen maar tot gevolg hebben dat doelbewust onrust wordt gezaaid. Het bestuur van de vakbond verklaart het resultaat van de onderhandelingen vel vertrouwen af te wachten. Eventuele resultaten zullen, zoals gebruikelijk, eerst met de werknemers worden besproken alvorens bindende afspraken worden ge maakt. TAE regering van Zuid-Afrika heeft er deze week verstandig aan gedaan, de wet krachtens welke iemand zonder aanklacht voor negen tig dagen bovendien telkens te verlengen kon worden gevangen gezet buiten werking te stellen. Dat was geen wet zoals ze in een rechtsstaat thuishoort, meer daaren tegen in een politiestaat. Zulk een wet bewijst geen eerbied voor de mens, jegens wie immers ook de staat grenzen behoort in acht te nemen. Ook als men geen behoefte gevoelt om mee te doen met alle kritiek die op Zuid-Afrika wordt geoefend, is het duidelijk dat een wet als deze on juist is. Ze had niet moeten zijn uit gevaardigd. Het besluit om haar bui ten werking te stellen is terecht ge- TAE jongere politici die gisteren in Den Haag hun parlementszitting hadden, hebben zich uitgesproken voor zendtijd ten gunste van de com munisten. Het zou ons niet verbazen wanneer het hun op dat moment ernst was. Ook wij hebben al doen uitkomen dat toekenning van zendtijd aan de communisten ernstig moet worden overwogen. A'an ons mag het. Als alle anderen, doen bij ons de com munisten mee aan de democratie. Ze doen het zelfs met ijver. En indien er voor de democratie gevaren dreigen, dan niet alleen van de communisten. Op dat moment gaat uitsluiting het karakter dragen van discriminatie. En daarvan zal juist een democratie zich wensen te onthouden. Inbreker vlucht na gevecht met kordate vrouw HENGELO. De 64-jarige mevrouw A. J. ter Braak-Vel thuis heeft gister morgen, na een kort gevecht, een in breker op de vlucht doen slaan. De bejaarde dame bleek zo gespierd dat haar aanvaller afdroop. De politie heeft inmiddels de 22-jarige G. M. B. O. S. gearresteerd, maar verdachte ontkende tijdens een verhoor hardnekkig iets met zaak te maken te hebben gehad. Mevrouw Ter Braak-Velthuis sliep de afgelopen nacht in een ander kamertje in haar woning aan de Elsbeekweg dan zij normaal gewend is. Tot haar - schrik drong een man via het raam Oinoen. De infringer wordt 90 a 10O Li- vrouw toen h,j rin. Ti„u.iHr.jr?n °<™<!rkte dat er nog iemand in de ka- mer was. Er ontstond een hevige vecht partij waarbij het duo zelfs van het trapje naar de woonkamer rolde. De vrouw was zo kordaat in haar verdedi ging. dat de man de benen nam. Zij liep bij het gevecht enkele bloeduitstor tingen aan hoofd en benen op. Gaat Japan auto's assembleren in Nederland De Japanse autoindusitrie. die op de komende RAI voor 1 eerst in Neder lands showverband uitkomt heeft het idee om in de Lage Landen te as sembleren nog steeds niet opgegeven. Ook Nederland zou een kans maken, en wel bij Prince Motors Ltd. te To kio. die o.m. de Goria vervaardigd. Er zouden reeds onderhandelingen gaan de zijn met een assemblagebedrijf hier te lande. Door auto's binnen de E.E.G. op de markt te brengen, wordt een aanzienlijke besparing op de vracht kosten verkregen, zomede op het in voerrecht. Prins Bernhard opende gistermid dag het bedrijf van Scania Vabis Nederland N.V. in Zwolle. De Prins kreeg een vrachtwagen ca deau. Niet veel later zat hij achter het stuur van deze aan winst voor een proefrit je. Bij een botsing in Amsterdam is vannacht de 31-jarige Amsterdammer N. Boots om het leven gekomen en zijn vier personen zwaar gewond geraakt. Het slachtoffer reed op onverlichte motorfiets snelheid geschat meter over de Prins Hendrikkade kwam frontaal in botsing met een taxi Daarin bevonden zich de 30-jarige chauf. feur B. van de Pavert en drie Spaanse zeelieden van de Nederl. kustvaarder Dubhe De 31-jarige Fernando Blanco Sunner. de 20-jarige Jose Ramon derde man van wie men alleen u zijn achternaam Fidel luidt lingen met de werkgevers, aldus de CNV-bond. Ongeveer 250 kaderleden van de bij de NBV aangesloten Nederlandse Bond van vervoerspersoneel uit de havens var Amsterdam en Rotterdam, hebben tij dens een gisteren in Utrecht gehouden vergadering hun ernstig misnoegen uit gesproken over de lange duur van de onderhandelingen over een nieuwe cao. F. A. A. M. Fièvez lid KVP Tweede Kamer DEN HAAG. De heer F. A. A. M. Fièvez. hoofdambtenaar van de ge meente Arnhem, is door het Centraal Stembureau benoemd tot lid van de KVP-fractie in de Tweede Kamer. De heer Fièvez. die de benoeming heeft aanvaard, zal de plaats innemen van de heer M M. A A Janssen uit Zeist. Deze bedankte onlangs voor het Kamer-lidmaatschap. Bij het lossen van cement, in de ha ai van Wageningen is gisteravond de 29-jarige arbeider B Kuykhoven uit Harderwijk te water geraakt en verdron- ERGON ELECTRIC vraagt: Uiterstegracht 1 b - Leiden Zuidelijke wind De Bilt verwacht: 'an het westen uit toenemende bewol king gevolgd door regen en tot krachtig aan de kust mogelijk tot stormachtig toenemende zuidwestelijke wind. Onge veer dezelfde middagtemperaturen als

Nieuwe Leidsche Courant | 1965 | | pagina 1