Kinderen en erfgenamen De toekomst is aan de tv-professor - vw. Damrubriek De kinderen van liet Boshuis ZONDAGSBLAD ZATERDAG 16 JANUARI 1965 P. J. RISSEEUW Naar het boek Kinderen en erfgenamen van P. J. Risseeuw heb ik met meer dan gewone belangstelling uitgezien. Het werd aangekondigd bij het ver schijnen van Gasten en vreem delingen, de roman van het le ven in de eerste tientallen jaren van deze eeuw in hervormde en gereformeerde kringen. Gasten en vreemdelingen werd, terecht, hoog geprezen. Maar Risseeuw had het met deze stof tot op zekere hoogte zo moeilijk niet. De problematiek van die ja ren was, vergeleken bij vu, niet zo gecompliceerd, de schrijver had een deel van dit tijdvak zelf bewust meegemaakt en voor het overige was zijn erva ring als historicus Anneke Jans een voldoende waarborg voor het slagen van zijn opzet. Maar de eigenlijke en grote op gaaf zou bestaan uit het schrij ven van het nu verschenen boek, dat van het begin der jaren dertig tot in een zeer re cent verleden zou moeten spe len. Risseeuw is niet alleen ge slaagd in die opzet, maar hij heeft, meer dan dat. een bijzon der goede roman geschreven. Is men er eenmaal in begonnen, dan kost het moeite het boek weg te leggen. En hij heeft dit niet in de laatste plaats bereikt door zijn schrijftrant. Onwillekeurig gingen m'n ge dachten uit naar Bert Haan stra's film Alleman. Echt Neder landse beelden en typen die in een schijnbaar willekeurige, maar in wezen weloverwogen volgorde op het doek verschij nen. En öp de achtergrond een rustig beschouwend, soms gees tig, soms ook badinerend com mentaar. Stormachtig Daarbij kwam, dat het niet een ontwikkeling in een bepaalde richting was, maar een waaier vormige. De verscheidenheid werd steeds groter. In Gasten en vreemdelingen waren de godvruchtige moeder Leenhouts en haar kinderen de centrale figuren. In aantal tamelijk be perkt. In Kinderen en erfgena men vinden we die kinderen terug, maar ook het zoveel gro tere aantal kleinkinderen. En ieder zocht een eigen weg. maar goed realiseren dat het ook en vooral veel meer is: een roman, waar doorheen talloze lijnen lopen, die ergens in een ver perspectief samenkomen. We mogen blij zijn met dit boek. J. E. NIEMEIJER Kinderen en erfgenamen, door P. J. Risseeuw. Uitgave J. H. Kok N.V., Kampen (286 blz„ ƒ9.75). Vrywel iedere Britse Universi teit zal binnen enkele jaren voor haar onderwjjs aan studenten ge bruik maken van televisie. Presentatiemethoden zullen van colleges programma's maken en de dorenten. die zullen worden geregisseerd door producers, die de techniek van het toneel en de televisie kennen, zullen „artisten" worden. Deze voorspelling werd dezer dagen gedaan aan het einde van een televisieconferentie in het televisiecentriun van Granada in Manchester, die werd bijgewoond door lect Meegeleefd Iets dergelijks is Kinderen en erfgenamen. Het is reportage achtig. Dit kon niet anders. In de laatste decennia is de ont wikkeling op vrijwel alle gebied zo stormachtig geweest, dat het bijna niet bij te houden was. Risseeuw heeft het allemaal aangezien. Hij heeft er niet al leen bij gestaan maar hij heeft ook meegedaanmeegeleefd, mee geleden en mee feest ge vierd. Terwijl zijn camera regis treerde was hij er zelf bij be trokken. Hij heeft begrepen, ge glimlacht en hij heeft ook de pijn van de teleurstelling ge kend. Zijn opnamen zijn scherp geworden, maar nooit onbarm hartig scherp, nooit meedogen loos. Hijzelf is immers de com mentator op de achtergrond. De man vol begrip, de wijze man, die geleerd heeft afstand te ne men, zelfs van 1962 en 1993. Groot hort Risseeuw geeft in deze roman blijk, een man te zijn met een groot hart. Een hart waarin plaats is voor gasten en vreem delingen, maar ook voor hun kinderen en erfgenamen. Deze titel is zo kenmerkend, zowel voor de auteur als voor zijn boek, dat alleen dit reeds iets ontroerends heeft. Stuntelende mensen, branieachtige typen, ontwortelden, eenzamen, mate rialisten en idealisten, de schrij ver bracht ze onder één noe mer: Kinderen en erfgenamen. Die titel zou men de onder toon van het verhaal kunnen noemen. Het wezenlijke, waarin de andere werkelijkheid wordt samengevat. En nu kunnen we dit boek wel vergelijken met een documentaire, als we ons Nieuws van de boekenmarkt Nederlands Theater Jaarboek, seizoen 1963-1964. Redactie Luisa Treves, W. Hofman, J. W. Hof- stra. K. N. van Mnyden en G. Zalsman. Uitgave Luisa Treves. Het Nederlands Theater-Jaar boek, voortreffelijke jaarspiegel van wat omging op gebied van toneel, opera en ballet, is in zijn dertiende jaargang verschenen. Mevrouw Luisa Treves heeft hier mee indertijd toch maar een lumi neus idee gehad. Zoals men weet wordt onder de lezers van het jaarboek elk jaar een enquête gehouden naar de ac trice van het jaar: Ida Wasserman .n Tocht naar het duister: de ac teur van het jaar: Guus Hermus in Nathan de Wijze, Een beetje pijn en De collectie: en het stuk van het jaar: De Perzen van Aischylos, voor seizoen '62-'63 88 blz.. waar van 48 met vele illustraties: 4.90 in schouwburgen en bij boekhan del». Eén ogenblik, door ds. H. Gie- sen. Uitgave Boekencentrum N.V.. Den Haag. Een Bijbels dagboek dat door de gebruiker bijzonder geapprecieerd zal worden, omdat het aan alle te stellen eisen beantwoordt. De overdenkingen zijn pittig geschre ven en haken zoveel als maar mo gelijk is in op de actualiteit van de dag. Elke meditatie wordt besloten met een gebed en suggesties voor Schriftlezing en zang. Uit Duits vertaald en bewerkt door wika P A. Geluk. (375 blz., 8 90> Het leven v%n Vincent van Gogh, door Irving Stone. Uitga ve A. W. Bruna Zoon. Utrecht. Deze jaren geleden bij Hollandia verschenen roman heeft Bruna nu in dezelfde vertaling uitgegeven als Zwart Beertje 781. Proloog en naschrift zijn echter achterwege gelaten. De Amerikaanse schrijver kreeg destijds een minder gunstige pers, voornamelijk als gevolg van zijn psychologisch niet gave karak terisering en eenzijdige belichting van feitenmateriaal (416 blz., 3.50). Het Antieke Meubel, door El- friede Ferbes en Ernst Hofmann. Uitgave Het Wereldvenster, Baara. Praktische raadgevingen bij het kopen van antieke meubelen en een verklaring van de belangrijk ste vaktermen op de flap be loofd vormen het waardevolle slotdeel van dit boek. Vooraf be handelt de Duitse kunsthistorica Elfriede Ferber in eenvoudige trant de historisch-stilistische ont wikkeling van het meubel tegen de cultuurachtergronden sedert de Romaanse stijl tot aan de Jugend stil. Tn het tweede deel geeft de schrijfster deskundig de kenmer ken weer van de verschillende soorten meubels, waarna Hofmann zijn praktische wenken verstrekt, aan de hand waarvan de begin nende liefhebber echt van onecht kan leren onderscheiden. Ongeveer tweehonderd tekeningen en acht kleurenfoto's geven een indruk van het besprokene (179 blz., f 18,50». Horens voor de Stier, door Louis de Lentdecker. In serie „Zodiac"-mysteries. Uitgave N.V. W. van Hoeve, Den Haag. Het teken van de dierenriem speelt een belangrijke rol in deze detectiveromans, zo ook in dit boekje. De gevierde t.v.-commen- tator Gunschot wordt vermoord, zijn vrouw bekend zangeres later. Als geest in een soort hier namaals der „astrologiegelovigen" beleeft hij de ontrafeling van de affaire. Tamelijk onzinnige ver- strooiingslectuur, dit op Belgische leest geschoeide werkje, waarin vloeken niet achterwege bleven (160 blz., 4,50). Nicolaj Ozareff, oud-officier van tsaar Alexander I. sluit zich aan bij het geheime revolutiecomité. Dit wil de dynastie omverwerpen en het land een grondwet schen ken. In 1825 zijn de omstandighe den voor een staatsgreep gunstig: zij mislukt echter door gebrek aan een energieke leider. Alle samen zweerders worden gearresteerd. Ook Ozareff wordt gegrepen, maar hij blijkt een van de weinigen die zijn idealen niet verloochent. Dat kost hem verbanning naar Siberië. Hier blijkt de getelheid is geraakt. Vertaling Margot Bakker. (262 blz., 10.- (12.501. profes het noorden van Engeland. In drie of vier jaar lyds zullen vele van deze universiteiten de be schikking hebben over camera's, banden en terugspeelapparalnur. Denis Fonnan, directeur van Gra nada. verklaarde dat de televisie bet hele kan Televisie wordt reeds gebruikt in enkele medische en natuur- wetenschappelijke afdelingen van universiteiten in Manchester, I.eeds en Newcastle. Leeds zal binnenkort de benoeming van pen directeur van de televisie-studio's van de universiteit bekendmaken. De Royal Academy of Dramatic Art in Londen zal per jaar twee televisiestukken opvoeren om de leerlingen de techniek van het spelen voor televisie by te brengen. Correspondentie voor deze rubriek te richten aan de heer A. J. Ivens. Frankenslag 69, Den Haag. erd de Friese Gronin- pioen. Op de tweede plaats alweer een Noorderling, de reeds meer be- Holstvoogd (vol- noemden Holstvoogd werd vijfde), daarna Ivens Ji. en Dallinga (al weer beslist door het SB systeem) en tenslotte Mulder. Er werd fris en ondernemend ge speeld, men hing niet aan dogma's. Verschillende belangwekkende partij en waren daar het gevolg van. Ook in de voorwedstrijden was de strijd levendig. Poorter. Urban en van San ten blijken vorderingen te maken, ter wijl het spel van J. de Ruiter uit Alkmaar en in mindere mate van Brascamp (Groningen, speelt pas l'.i jaar!) - *- m Dommelen de verdiende i physicke conditie. Zijn „zevi lapper" tegen Mulder (zie het JONKHART Wit speelde foutief: 43. 39-34 t BRASCAMP waardoor onnodig punten verloren gingen. Dallinga was pas op zijn best ais hij een schijf ach ter kwam en Mulder, aan zijn laat ste wedstrijd toe. meende dat hij na zijn nederlaag in de eerste finaleron de tegen Bronstring moest gaan for ceren. hetgeen meestal fallkant uit komt. Holstvoogd heeft de eindzege voor het grijpen gehad Drie- a vier maal faalde hij echter in gewonnen Wij ^vroegen de winnaar waaraan hij zijn vooruitgang in speelkracht toeschreef. Het antwoord was: door het spelen van vele correspondentie- partijen in de Nederlandse Corres pondentie Club. Het spelen van cor respondentiepartijen laat vele analy ses toe. die achter het bord vrijwel niet te maken zijn. Achter het bord zitten betekent aanraken spelen, ter wijl bij een correspondentiepartij de speler net zo vaak kan aanraken en verplaatsen als hij wil, voordat hij zijn zet in een couvert sluit. Mocht zijn antwoord dammers on der onze lezers inspireren dan geven wij U hierbij gaarne het adres van de Nederlandse Correspondentie Club (afgekort N.C.C.). Het adres van de secretaris P. Hovingh luidt: Jan Voermanstraat 68 III, Amsterdam- W.. telefoon 135432. Thans nog enige fragmenten uit de wedstrijd: SCHOTANUS VAN DOMMELEN PUZZEL VAN DE WEEK Kruiswoord-puzzel Horizontaal: 1 kanton in Zwitserland, 6 bergweide, 8 notitieboek, 13 uitgelaten speels, 14 stad in Griekenland, 15 uitroep, 17 meisjesnaam, 18 deel van het oor, 20 vaartuig, 21 atmosfeer (afk), 22 deel van een auto, 24 Rom. keizer beroemd om zijn rechtvaardigheid. 26 vriend (Fr), 27 natte weke aarde, 28 wervelstorm, 30 gierigaard, 31 plaats in Duitsland, 32 afgelegen, 33 spoedig, 35 meisjesnaam. 36 rivier in Rusland, 38 hoog gelegen droge zandgrond, 40 jongensnaam, 42 zwarte, 44 land in Europa, 47 plaats in Zeeland. 48 vlies, vel. 49 dunne overjas, 50 langzaam (muziek), 52 stad in Italië, 54 Javaanse adellij-ke titel, 56 vette zelfstandigheid, 58 kieskeurig, 60 vaartuig, 62 telwoord, 64 onbep. voornaamw., 65 nachtgewaad. 67 de twaalf machtige goden der Germanen. 68 ronde pruim, 71 rekening, 72 koor van zangers, 74 vorderen, 76 meisjesnaam. 77 inhoudsmaat (afk.i, 78 teken in de dierenriem, 80 zwarte zoete wijn, 81 afval van steen. 83 boom, 84 rijschool, 85 treurdicht, 87 stevig, 88 achting, 89 groente. Verticaal: 1 plaats in Zeeland. 2 adellijke titel in Engeland (afk 3 viervoetig dier, 4 bloem, 5 gebod. 6 zijtak Weser, 7 andere naam voor maluwe, 8 uitroep, 9 stad in Duitsland, 10 bouwland. 11 scheik. element (afk.), 12 't schiereiland van Athene, 16 jongensnaam, 19 meisjesnaam. 21 gem. in Z.H., 23 twaalf gros van knopen. 24 Europeanen, 25 gifslangetje, 26 lichaamsdeel, 28 voorzetsel. 29 vreem de munt, 32 stadje in Frankrijk aan de Loir, 34 plaats in Z.H., 36 deel van een schrijfmachine. 37 balk, 38 fortuin, 39 munt in Perzië, 40 vis, 41 voorzetsel, 43 eerste boek van Mozes (afk 45 deel van het oog. 46 zuster, 51 gem. in N. Brab.. 52 krijgsbouwkunst, 53 lichaamsdelen, 55 gemoedsbeweging, 57 water in Utrecht, 59 biersoort, 60 stad in Denemarken, 61 steen, 63 schijngestalte der maan, 65 stronkje, 66 evenmens. 69 persoon om wie men algemeen lacht, 70 kan men uit drinken. 73 vaste bodem. 75 verbond. 78 bekend gebouw in Amster dam. 79 bijwoord. 81 vruchtje, 82 waterdiepte tussen hoge oevers. 84 middelbare leeftijd (afk.), 86 bekende afkorting. oele, 4 el, 6 af, 7 does, 8 eer. l» Lierop, 11 re. 14 anno, 15 ia, 16 pd, 17 vore. 19 nar, 21 och, 24 in, 27 gil, 28 Ier, 29 Cor, 30 mok. 33 Bussum, 35 Eger, 36 ere,' 37 bij. 38 olm, 39 Eems, 40 haspel, 45 dank. 46 N.M.. 47 et, 48 alom. 50 ara. 52 os. 54 adé. 56 de, 57 do. INZENDINGEN Inzendingen worden voor don derdag a.s. op ons bureau ver wacht. Oplossingen mogen uit sluitend op een briefkaart OPLOSSING VAN DE VORIGE PUZZEL, Horizontaal: 1 Leoben, 5 par- del, 10 adé, 12 oei. 13 sela. 15 iep, 17 Vere. 18 Enna, e.k„ 25 Gorinchem. 31 ei, 32 of, 34 Leer broek. 41 un, 42 gr. 43 le, 44 ia, 45 Deen, 47 Emma. 49 Saar. f'. mot. 53 slap, 55 urn. 58 ode. 59 makker, 60 hommel. Verticaal: 1 laster. 2 Ede. 3 Hoe gaat het met jullie allemaal? Geen last van griepaanvallctjes? En hoe gaat het op school meisjes en jon gens? Zijn jullie het allemaal gewend om weer in het gareel te lopen? Doen jullie alle maal goed je best? Prachtig dat ik deze week zoveel brieven van jullie kreeg. Zo blijven doorgaan in het nieuwe jaar hoor! Jullie weten wel dat tante Jos graag héél veel brieven ontvangt. Sturen jullie er ook nog een versje of een mooie tekening bij? Als je zelf geen versje kan maken mag het natuurlijk ook een versje zijn wat je hebt geleerd. Ja en nu heeft tante Jos nog een vraag voor jullie. Zullen we Berrie Alblas nogeens een mooie kaart sturen? Het is al zo'n tijd geleden dat hij iets van ons hoorde. Wat zal hij blij zijn dat we hem echt niet vergeten. Vergeten jullie niet je geboortedatum in de brief te schrijven? Goed erom denken hoor! Voor we de brieven beantwoorden gaan we eerst eens kijken naar de oplossing van de puzzel. Wat hebben veel van jullie hem mooi gekleurd. Prachtig! De uitkomst is een sneeuwman. De hoofdprijs gaat naar Gerda Verweij, Pijnacker. De troostprijzen krijgen thuisgestuurd Cocky Smitte- naar Leiden en Gauke Zijlstra den Haag. Lang zullen ze leven!!!! Marieke den Ouden, Roelien den Ouden en Piëta Sissingh van harte gefeliciteerd met jullie verjaardag van de nich ten en neven. Nu krijgen de brieven een Was jij tante Jos niet een klein beetje aan het vergeten Ine van der Salm Scheveningen? Nou en of tante Jos het erg vindt dat jij zo'n tijd niet hebt geschreven. Leuk dat jij op de straat kon schaatsen Is de moeder van Loes al een klein beetje beter? Vol gende keer niet vergeten te schrijven hoor! Fijn dat jij met mamma er pappa mee mocht Johan Schelle vis, 's-Gravenzande. Natuurlijk mag jij een neefje worden. Hai- (elijk welkom hoor! Jammer dat het geen echt hondie is. Zou iii wel een hondje willen hebben?— Wat erg voor mamma en pappa Erica v. d. Schrier, Leimuiden. Hoe 2 t het r Dat je broertjes geen prettige feestdagen hoor! Hoe gaat het met opa lamp? Bedankt voor je versje. Wist jij werkelijk niets te schrijven René Scgaar Voorscho ten? Zo moeilijk is het toch niet? Allemensen wat heb jij veel speldjes Ingrid Selier Leiden. Tante Jos zal eens goed zoeken hoor! Wanneer ben jij precies jarig? Hoe gaat het op school? Nou en of tante Jos füne feestdagen heeft gehad Piëta Sis singh. Den Haag. Wat heb jij wel genoten van het museum. Heb je mooie dingen gezien? Grappig dat jullie op het parkeerdak zijn geweest? Was het leuk? Heb je de kleine Annette al gezien? Heb je de verjaardag van je vogeltje nog gevierd? Jij bent maar een boffert dat je zo ver weg aan het logeren bent geweest Anja Smit den Haag. Heb je genoten" Geweldig j_. -- fijn hebt kunnen dat je ïOScfc®o§cJ<90Sc*cfeScSH^cScf<«cSc^30¥c^fo%<^p|'"»v- otös^i-J4CAO Meisjes en jon gens hier hebben we echt een leuke ouzzel. Voor jullie aan het puzzelen gaan, moeten we eerst het alfabel onder elkaar zet ten. Daarna gaan we ip de klokken kij ken. We beginnen bij no. I. Zoals jullie wel zien is het daar 10 uur. Nu gaan we 10 en 12 optellen en dan krijgen we 22. Jullie moeten dus letter 22 van het alfabet op zoeken. Zo moe ten jullie probe ren bij alle klok ken de letters te vinden. Als jullie dat hebt gedaan komt er een woord tevoor schijn wat we echt allemaal wel fijn zouden vin- moet worden in den inhet nieuwe gezonden vóór jaar. dinsdag 19 janu- De oplossing ari. schaatsenrijden. Nee. ik. heb de ijzers nog niet onder gehad hoor! Ik geloof best dat jij hebt ge noten van al die kleuren Marieke Smittenaar Leiden. Wat erg voor jouw kleine broer dat hij net met de feestdagen in het ziekenhuis moest liggen. Heb je hem dik wijls een bezoek gedracht? Wat had jij de brief mooi gemaakt. Allemensen wat ben jij ver schrikkelijk verwend met zoveel moois Cocky Smittenaar Leiden. Wat zal jij deftig zijn. Dat was erg voor jouw kleine broer hoor! Doen jullie voortaan de brieven in één envelop? Dat is toch veel voordeliger? Jij bofte maar dat je ook op het verjaarsfeestje mocht komen. Wat heb jij lang gewacht met schrijven Rineke Spaans Den Haag. Ik hoop dat je in dit nieuwe jaar beter je best gaat doen met schrijven hoor! Wat wordt jouw kleine broer al groot. Mag je hem ook weieens helpen? Jij boft maar met zo'n mooie nieuwe jurk. Welke kleur is het? Fijn dat jij oma zo dik wijls een bezoekje gaat brengen. Bedankt voor je gedichtje hoor! Fijn dat jij zo van de sneeuw i het ijs hebt genoten Conn«e Spaans Scheveningen. Jammer dat de grote zee nooit dicht vriest. Wat zou je dan je hart kunnen ophalen. Wonen jouw oma's ver weg? Hoe gaat het zwemmen? Heb je al veel op de rolschaatsen gestaan? Wil jij een neefje worden Andró Stam. Leiden. Prachtig dat jij muziekles krijgt. Goed je best doen hoor! Wat heb jij de kaart mooi gemaakt. Kreeg jij een mooi rapport? Jij maakte de brief ook al zo mooi Tanja Stam Leiden. Keurig hoor! Was jij tantje Jos niet een klein beetje aan het vergeten" Geweldig dat jij zo'n klein lief broertje hebt gekregen. Prachtig dat jij hem in het badje mocht doen. Wat zal hij straks deftig zijn met zo'n mooi pak. Welke stukjes of versjes speel je op de fluit? Natuurlijk mag jij ook een neefje worden René Steenbergen Voorburg. Hartelijk welkom bij de nichten en neven. Wat heb ij al een grote zusl Hoe heet jouw vriendin? Tante Jos heeft geen t.v. hoor! Jammer dat jullie niets schre ven Mieke Swierts Sassenhei en Koosje van der Velden 's- Gravenzande. Volgende keer be ter hoor! Schrijf jij voortaan als je letter aan de beurt is, Kees Vellekoop s-Gravenzande? Je kan dan ook in aanmerking komen voor een prijs. Hartelijk welkom bij de nichten en neven. Kcesi Prach'ig dat jij zo'n mooi boek won. Help iij je vader weieens in de tuin' Allemensen wat ben jij ver schrikkelijk verwend met zo'n mooie nieuwe flets Hennie Ver heul Benthuizen. Rijdt hij goed? Heb iij veel moois op de band werkles gemaakt? Was jij tante Jos niet een klein beetje aan het vergeten? Sinds juli heb ik geen brief meer van jou gekregen. Jammer dat jij niets schreef Jacob Versluis Voorburg. Jouw tekening heb ik opge hangen Gerda Verweij Pijnacker Ik vind hem erg mooi. Jouw meester is maar een grapjas hoor. Hij weet er lekker niets van. Fijn dat jij zo van oliebol len hebt gesmuld. Die laatste ze ven op jouw rapport is toch de volgende keer een acht? Wist jij werkelijk niets tc schrijven Arda Vierstra Hazers- woude? Zo moeilijk is het toch niet? Was jij tante Jos niet een beet je aan het vergeten Corrie Vis Valkenburg? Schrijf jij voortaan als je letter aan de beurt is? Jij bent maar een boffert dat jc iedere zaterdag kan gaan zwem- Geweldig dat jij zelf je fiets hebt opgespaard Rick Visser Den Haag. Nou en of ik het lief van oma vindt dat ze zo goed aan jou heeft gedacht. Leeft je spaarvar ken nog? Jij hebt de Zaan erg inooi getekend. Jij bent verschrikkelijk ver wend op je verjaardag Marjolein VLsser Den Haag. Jij zal nu nooit te laat op school komen met zo'n mooi" wekkertje. Welke kle ïr heeft je nieuwe jurk? Het is heel mooi postpapier hoor! Heb jij nog sleetje gereden? Natuurlijk moet de meester streng zijn anders worden jullie niet knap Marion van Vliet Rijswijk. Ga jij niet graag naar de gymnastiek? Tante Jos wel hoor! Jammer dat je nu niet kan gaan kamperen. Wat zal dat een groot vu at geweest zijn met zoveel kerstbo men Elly Vlugt dc Kaag. Wat hebben jullie er wel van geno ten. Waarom heb je zolang ge wacht met schrijven? Niet meer doen hoor! Jij was tante Jos al een klein beetje aan het vergeten Lcnie Voogt De Lier. Niet meer doen hoor! Heb jij een fijne verjaar dag gehad? Wat wordt jouw kleine broer al groot! Geweldig dat hij al los kan zitten. Jammer dat het toneelstukje mislukt is Anneke van der Voorst Koudekerk aan dc Rijn. Hoe komt dat? Hadden jullie het niet goed geleerd? Hoe is het blokfluiten gegaan? Schrijf je dikwijls ^naar je correspondentie- Jij hebt de brief keurig ge schreven, Albert v.d. Voorst Koudekerk aan de Rijn. Gewel dig dat jij schaatsen hebt gekre gen. Gaat het al lekker? Nu maar weer wachten tot er ijs komt. Albert. Wat jammer dat jij niet naar de trouwerij van je zus kon gaan Lida van Voorst Koudekerk aan do Rijn. Vond je zus dat niet jammer? Heb je wel foto's ge zien? Leuk dat jij ook een cor respondentievriendin hebt. Gaat het goed op school? Waarom schrijf jij de brief niet zo netjes als Albert? Hartelijk bedankt voor je mooie tekening Marion Vos Benthuizen. Jouw orige brief was te laat- Grappig dat jij al in de winkel mag helpen, 'k Geloof best dat je het leuk vindt. Ge lukkig dat je toch op je schaai- sen hebt kunnen staan. Het leren gaat met vallen en opstaan hoor! Dat is toch niet erg. Marion? Was Dikkie gisteren blij met z'n cadeau? Waarom schreven julie niets Hennie de Vreede Den Haag, Kees de Vries Den Haag, Greet\e Vriesema Den Haag, Lia Vrolijk, Eis van de Water en Kees van der Wei? Zo moeilijk is het toch Jij boft maar dat ,e zo'n mooi rijtuig kon kopen Wim van der Wel. Rijswijk. Fijn dat jij het zo naar je zin hebt op school? Heer lijk sleetje rijden, vind je niet? door M. VAN NUIS-ZUIDEMA (Vervolg) Wat was Hen nu weer blij. dat hij zelf een fiets had, oom Dok had al een bedankbriefje, maar nu zou hij hem vast nog eens een lange brief schrijven. Om de minste kans te lopen de kampjongens niet te zien. gingen langs een achterweggetje. Ze gerinkel of gepraat in de verte hoorden. Een paar maal meenden ze de jongens te horen, maar telkens bleek het iets anders te zijn. Het maantje, dat bijna vol was. kwam af en toe achter de wolken te voorschijn, en speelde dan tus sen de takken en bladererr van de bomen, die scherp afstaken tegen de heldere lucht. „Kijk!" wees Berend, toen ze bij het Kloostergat, zoals het meestal genoemd werd, waren gekomen. „Kijk! Hier op die open plek zullen de joqgens wel gaan zitten, daarom moeten wij aan de andere kant zijn." Voorzichtig gingen ze nu langs eeri smal paadje tussen de strui ken. Van de kampjongens was gelukkig nog niets te merken. „Fijn. dat wij er eerst zijn", fluisterde Hen tegen Boudewijn, „anders was het maar lastig ge weest er langs te komen." Han bleef dicht bij vader. Wat was ze blij, dat ze niet alleen gegaan waren, nu hoefden ze niet bang te zijn Berend wist ook een plekje, aar ze de fietsen neer konden zetten. En toen ging het naar beneden bij het licht van de zaklantaarns. Hier onder de dich te bomen merkte je niet veel Ze waren nog niet helemaal beneden, toen ze in de verte fietsbellen hoorden en het ge praat van de jongens. „Gauw, daar heb je ze. toe dan. ze zien ons zo!" riep Hen verschrikt. Maar Berend stelde hem gerust. De jongens waren nog ver weg. en ze zaten hier toch achter de bosjes verscholen. Vlug werden de lakens omge daan. O, wat was het een dwaas gezicht, zo in het. halfdonker, „je zou er zelf bang van worden", vond Jannie .Praat, toch zachtjes!" wi schuwde Hen weer. die dacht, dat de jongens ieder geluid den horen. Maar die merkten niets, die praatten en lachten, floten en zongen zo hard ze kon- Even later konden ze beneden heel duidelijk de stem van mijn heer Wils horen, die riep, dat ze nu eens een poosje heel stil moesten zijn. Eerst hielp het niet veel, maar langzamerhand was er van de jongens geen geluid meer te horen. (Volgende week verder) Het postpapier is erg mooi lmy Zijlstra Dep Haag. Geweldig dat jij in de vakantie bij oma en opa mocht logeren. Ga je graag naar Friesland? Wat waren ze wel blij. Wat erg van de poes. Waarom slaapt hij 's nachts niet? Leuk dat jij je tante een brief hebt geschreven in het Engels. Wat zal ze daar blij mee zijn. Wat zal dat een groot feest worden op de verjaardag van het koor Gauke Zijlstra Den Haag. Dat wordt natuurlijk een prach tige uitvoering in Scheveningen. Die zes op jouw rapport is t de volgende keer een zeven acht, afgesproken? Is jouw or gelleraar al beter? Heb jij nog Moet jij nog verkeersexamen i Jammer dat jij niets schreef Erik van Willenswaard Den Haag. Volgende keer beter hoor! Delft. Zo dikwijls behoef je toch niet te schrijven? Wat lief van Willy dat je op haar schaatsen mocht rijden, Dat was gevaarlijk hoor, wat die jongen deed. Niet meer zolang wachten met schrij ven Frannie! Heb jij veel moois op de handwerkles gemaakt, Hetty van Vliet, Rijswijk? Wat heb jij een mooi versje opgezegd. Voor wie moest je dat doen? Zijn de boe ken mooi die jij hebt gekregen? Dat was een dubbel feest op 31 december. Vonden jullie het zo moeilijk om een briefje te schrijven Mar tin Wijsman Alphen aan de Rijn en Metta Zwaan Voorschoten. Prachtig dat jij zo hebt geno ten van het ijs Joke van der Zwan Leiderdorp. Wat heb jij allemaal op de handwerkles gemaakt? Hoe heet Jouw vriendin? a diploma gekregen? Hier komt nog een nagekomen brief. Geweldig dat jij zo'n klein lief broertje hebt gekregen Jeanne Weerheim Pijnacker. Wat heeft hij een mooie naam. Heb je hem al eens een flesje mogen geven? Wat ben jij verschrikkelijk ver wend op je verjaardag. Heb je woensdag veel pret gehad met je vriendinnen? Wat erg van jouw zusjes dat ze door het ijs zijn gezakt. Meisjes en jongens, de brieven bus is helemaal leeg. Zorgen jul lie weer voor een volle? De let ters A t/m D zijn aan de beurt. Dag hoor, tot d cvolgendc keer. '4»tl

Nieuwe Leidsche Courant | 1965 | | pagina 14