Altijd maar moe? BI DOE ER EENS IETS BIJ EENS? Open briel Uw ervaringen met de welvaart De GATENPLANT bloeit I ook in huis KOUD VOORGERECHT Ml UIT DE KINDERMOND ZATERDAG 16 JANUARI 1965 eens uit... naar een .nastiekclub bijvoorbeeld, trouw heeft recht op een 'paalde eigen tijd, zegt me- ouw Steenwinkel. j ftEN STATIG herenhuis aan de Morssingel in Leiden. Twee grote naamborden. Links: E. Steenwinkel-Mühl- eisen, zenuwarts voor moei lijke kinderen. Aan de ande re kant: F. Steenwinkel, zenuwarts. Een scholier doet open: lange zwarte pantalon I met slobbertrui. Komt u binnen, moeder komt zo." Keurig wijst ze de gardero- I be, meteen roffelt er iemand met een reuze vaartje de traptreden af, een slanke vitole grijze vrouw wervelt binnen: „Dag, lust u koffie?, wel lekker, wij hebben ook net gegeten." De kinderen ruimen de tafel af, moeder zoekt naar haar bril, zet koffie, duikt onder de bedrij ven door in ons onderwerp: waarom zijn zoveel vrouwen vandaag zo moe?" tiJa, ik ben in de eerste plaats natuurlijk arts voor I kinderen, maar als er bij de kinderen iets hapert, moet je meestal de ouders genezen." Een heel rijtje oorzaken van moeheid noemen wij op: bloedar moede. onvolwaardige voeding, steunzolen nodig? „Daar til ik niet zo zwaar aan", lacht mevrouw E. Steenwinkel-Mühleisen breed. ,Een verkeerd indeler, van het werk is een veel meer voorko mende oorzaak van moeheid." Zij is een sprankelende persoonlijk heid. spreekt vlug en veel en wat ze zegt heeft ze allemaal zelf door leefd. „Ga alsjeblieft door met werken als je pas gehuwd bent" adviseert ze. „Maar dan een halve baan. Start het huwelijk per se niet verkeerd: alle koper iedere week poetsen, alle ramen zemen. Het is heel moeilijk later af te stappen van een eenmaal gevestigd (verkeerd» gedragspatroon. Komen er kinderen, dan is er het grote zevaar, dat de man tekort komt. Iedere vrouw moet één avond in de week weg kunnen. Laat ze haar man daartoe maar verplichten! Volleyballen, knutselclub, zangver- verder geen uitzichten, raak je drukker heeft dan ik, en moe is overspannen. Zo kan het ook dat van alles." een vrouw met een makkelijk Mevrouw Steenwinkel heeft drie driekamerflatje en eén kind het kinderen, praktijken van haar man kletsen eniging, leesclüb, oij een vriendin. Iets, waar ze helemaal los kan komen. Als je alleen maar je Huishouden hebt en kinderpsychologie, heeft uit- Ze weet wél waar ze het over voerige proeven met kinderen ge- heeft! „Niet iedere week alle ka- daan. Je kunt een kind van negen mers een beurt geven, stel ie voor, maanden leren lopen, leren spre- dat gaat niet. Eens per veertien ken °P éénjarige leeftijd Maar dagen heeft de werkster het (gro- plotseling vergat het kind de din- te) huis helemaal doorgewerkt. ?en die het geleerd had en waar Vanzelfsprekend steken ook de Ï'L,11?® kinderen een handie uit Die komt immers Op Zijn tijd. Wie het waarderen het Sis moeder nïÜef kindwz«; is' verzekert de arts-moeder. „Een merkt: dat kost energie, en dus vrouw heeft recht op een bepaalde verdriet, eigen tijd. Zij heeft behoefte aan j een gemeenschap buiten het huls- \JntGVrGOGn houden om. Dan kun je afstand n van je werk, je kinderen heerlijk knuffelen als je weer benT^e^de'gang thuiskomt. Hele rissen vrouwen doen alleen maa houdélijke ar beid, ze stik- De moeheid van ongehuwde of moederloze vrouwen heeft dikwijls als achtergrond: ontevredenheid of .eenzaamheid. Als je ontevreden «ent met de gang van zaken, met huis- je dagelijks werk. met je leven, huis- kost iedere stap je dubbel zoveel moeite. Het B Is het waar dat we ons tegenwoordig de tijd niet meer gunnen om een gezellig handwerkje te doenZo in een verloren uurtje wat ha ken of breien. Wij dachten zo: welvaart of geen wel vaart, die typisch vrouwelijke bezigheidjes zullen er toch altijd wel blijven. Misschien niet meer om voordeliger uit te zijn, maar eenvoudig, om dat we het niet kunnen la ten. Mevr. v.d. P. te d. H. is van mening dat de welvaart ons ook dit ontnomen heeft. Zij schrijft: „De welvaart die ons zoveel bracht, heeft ook veel geno men. Ik denk b.v. aan de zelf werkzaamheid. het creatief be zig zijn, waarin toch enorm veel voldoening en levensvreug de kam schuilen. Neem nu een heel gewoon geval: ik ben be zig een kerstloper te borduren en wil die graag af hebben voor de feestdagen. Dat is dus een avondhandwerkje: maar- manlief zit naar de T.V. te kij ken en tegen wil en dank wordt je aandacht afgeleid van het werk, en het resultaat: aan het eind van de avond mopper je. want van handwerken is niet veel gekomen. Nu iets an ders: ik ben van mening dat de welvaart zoals ons land die nu kent nooit zal blijven, hier moet een terugslag op volgen. Om daarop voorbereid te zijn zorg ik er voor de linnenkast goed gevuld te houden, de bed den of verdere inventaris aan te vullen of te vernieuwen. Dan ervaar ik het ook als een grote weldaad, dat dit nu in mijn vermogen ligt" Verschil „Ik geloof dat we allemaal wel min of meer in de wel vaart delen, maar dat het een groot verschil uitmaakt, hoe hoog we onze eisen stellen", aldus mevr. v. B. te M. „WIJ erg belangrijk ken ge woonweg inen zakken weg, dat vind ik jammer. Het leven is zo mooi. En je kunt het maar éénmaal leven. Ah het huishouden een tiran is, die dwang uit oefent op de mens, dan pro beer ik de vrouwen die onder die plak zitten, ervan af te praten." gaan zitten en formuleren: wat is m'n dagtaak? Waar word ik ZE ZEIDEN het ronduit, of schreven het tussen de regels door: „Ik ben altijd maar zo moe..." Jonge vrouwen, van toie je dit niet zou verwach- ten. Uw redactie ging deze klacht bespreken bij me- vrouw E. Steenwinkel-Mühl- om genieten eisen, zeniuwarts te Leiden die zelf, naast de zorg om het huhhouden en drie op- groeiende kinderen, nog drukke praktijk heeft. Wij 1 verwachtten adviezen voor een uurtje slapen 's middags, een wandeling in de morgen- uren en zo. Mis! Niet ieder is zo'n kwikzilver ah de vrolij- 1 iedereen ke arts. Wellicht kunt u toch baat hebben bij haar raad... hoe vreemd die op 't eerste 1 gezicht ook lijkt! Neem de tijd een bewust ideaal te culti- Zoek 11 veren. dan een be- langstellings- groep, die met meedenkt. pen is zo gek nog niet. Vraagt het kind om een direct antwoord, zeg dan maar gerust: we zullen er eens over nadenken. Merken ze, dat het heel serieus genomen wordt. Het probleem bezinkt alle tierelantij nen vallen weg en de kern van de zaak blijft over. Een heldere licht flits valt u in: dat is de oplossing! Vaste plaats Wij vrouwen kunnen ook zoveel met ons achterhoofd doen: afwas sen. aardappelen schillen strijken. Mijn man moet wel eens lachen als ik, na een moeilijke patiënt, met een aan het aardappelschillen sla. maar hij neemt toch ook de tijd voor een sigaretje, een blik in een tijdschrift als hij bewust even wil ontspannen? En nog zon ding dat moeheid veroorzaakt: wees niet al ook weer niet i op een vaste plaats. Wij hier (en werken de moeders zullen dat ook erva ren) laten de jongens ook alles meedoen: afwassen, schoenenpoet sen etc. Zij krijgen begrip voor de taak van moeder, moeder of de meisjes zijn niet het sloofje van het gezin, terwijl de rest maar genoeglijk luiert. Kortom, een ple zierig samenspel van alle leden van het gezin kan veel narigheid en moeheid wegnemen. Een jonge echtgenote moet haar man niet in de watten leggen. Een goede start van het huwelijk is oeslist nodig. Halve dagen werken! Komt er dan een baby, dan ruil ie de baby tegen het werk in en blijft de situatie ten opzichte van je man dezelfde!" WEINIG kamer- 2 planten hebben i. zich zo'n plaats -£ als levende ver- 2 siering in huis .J. verworven, als de gatenplant. Onder liefhebbers staat 2 re ook bekend als Philodendron per- tusum, maar de eigenlijke naam luidt Monstera de- liciosa. Aan de doorboorde blade ren heeft ze haar bijnaam gaten- plant te danken. De gaten, alsook hartvormige blade ren ontwikkelen zonder deze typi sche kenmerken, is er iets met de atmosfeer niet in orde. Ze kan wei- atmosfeer verdra gen. maar ontwikkelt zich vol lediger in een vochtige warmte. Daar nemen ook de luchtwor tels vocht op en zal de plant ook gemakkelijker bloeien. Vele bezitters van een gaten- plant zullen daarvan opkijken, omdat zij zelf niet weten dat 1 dit tropische familielid van de i aronskelk bloemen kan voort brengen. En toch is een bloei- I ende gatenplant de kroon op het werk. Als de bloemschede eenmaal verdord is blijft de i bloeikolf over, die een ananas- ■9, achtige geur verspreidt en de plant extra luister verleent, j Meestal gebruikt men de I gatenplant als decoratie in een hoek van een kamer of bij de suitedeuren en hoewel zij zich daar kan handhaven, worden de afstanden tussen de blade ren steeds groter en bloeien is er dan ook niet bij. De afgebeelde bloeiende plant plant, die een gehele muur ,n beslag nam, maar nooit tot 1 bloeien in staat was. Deze jonge plant werd op een brede vensterbank gezet in een arker. i waar ze zowel licht uit het t zuiden als uit het westen op kon vangen. Regenwater De gatenplant is niet veel eisend en er moet al veel ge beuren wil ze dood gaan. De wintertemperatuur moet 's nachts echter niet dalen on- der de 10—12 gr. C. Overigens ze een hoge warmte ver dragen en bij 18—22 gr. C. ont- 1 wikkelt ze zich prachtig, mits die bladeren wekelijks afge- sponsd worden Moeders kunnen vele dingen tegelijk: de bakker helpen, zor- len dat beschuit en baby niet uit ie armen rollen, meerekenen en voor morgen bestellen, de teas zacht en met een half oor luister ie dan ook nog of de kleuter liets uitspookt achter je rug. Daar wordt moeder niet moe Pop als tweelingzusje ah metis er kend worden, dat bevestigt je mens-zijn. Vindt een een- „Als je nu eens helemaal in dat leenstaande zo'n groep, of dat huishouden opgaat?" proberen we nu een gymanstiekclubje is of SteS conversaü, EnaeU, een literaire nooit uit komen, allerlei instellin- club, een cursus van de Volks gen die nog scbreeuwen om be- universiteit pf noem maar op: 54' moe- oude eenzame vrouw zijn. Dan Aeid^ verdwijnt, hap.ypprpdoxaal vind je het stof op je vensterbank. Hef ook klinkt! stimuleert eetlust helemaal dat je ervoor liet liggen, niet belangrijk meer! Niet eerzuchtig „Een ding dat moeheid veroor zaakt. is ook eerzucht. Nog al te veel bieden ouders tegen elkaar op. „Mijn Jantje heeft een negen rekenen, of: Yolanda loopt al Wat doe je met je energie? Haal ermee uit het leven, wat er in zit. Stel dat niet uit tot een vage dag in de toekomst. Nadenken Ook het prestige hoog houden is ouders toch vooral genieten van goede en kwade eigenschappen, in de Vei enigde Staten althans aanschaffen die dochters trekken in sprekende gelijkenis vertoont. De poppen worden vervaardigd in één grootte, namelijk ongeveer eenenzes tig cm lang'. Foto's van het kind voor wie bet geschenk bestemd is dienen tot basis voor de modelle ring, die verder wordt afgewerkt door vaklieden. Zij zijn niet dit vrijwel complete gelijkenis te verze keren! Het haar, en de kleur van ogen en huid worden zó gereprodu ceerd, dat de pop inderdaad het evenbeeld is van de begiftigde. Het spreekt overigens wel vanzelf, dat u voor dit geschenk noga] diep in de beurs zult moeten tasten... Heel verfrissend /an moeder met haar kinderen a Het Scheepvaartmuseum pubers (en ze kunnen moeilijk zijn!) berust daar ook op. 't Hoeft niet. Hou je niet groot. ook niet bezoek tegenover pubers. Moeders weten niet alles, nou, en wat zou dat? Heeft moeder eens een groot pro- Rotterdam. met al die cude model- bleem met haar kinderen, laat Het koude voorgerecht, in Nederland ook bekend onder de naam hors d'oeuvre, is in Frankrijk in vele gezinnen de dagelijkse inleiding tot de maal tijd. Het bestaat uit wat groen ten ah salade, zoah radijsjes, biet, een half ei, een plakje ham of paté, een stukje «is, zoals sardien of tonijn. Het is bedoeld om de eetlust te stimu leren. In Nederland is een hors d'oeuvre een feestgerecht. Zij is vaak zo uitgebreid, dat zij een complete maaltijd vormt. Het maken van een fraai gegarneer de hors d'oeuvre-schotel is een gezellig werkje. Op een koele plaats weggezet, blijft de scho tel vele uren goed. Feestelijke groenten voor zo'n schotel zijn: asperges, rode pa prika, selderij, Franse boontjes artisjokken. Aanbevolen vleessoorten: tong. Vis wordt niet door iedereen gewaardeerd, maar hoort toch echt wel bij een uitgebreid koud voorgerecht. Wij raden u aan een aparte visschotel te maken, bijvoorbeeld: gerookte zalm of zalm uit blik, gerookte forel of paling, ansjovis, kreeft of krab, garnalen, haring. Tenslotte mag een gevuld ei niet ontbreken; in plaats van de eierdooier met boter te vermen gen, moet u dit eens met een remouladesaus of mosterd- sandwichspread doen. Het is pittiger, minder vet en... minder bewerkelijk. Natuurlijk zijn er ook combina ties te maken, zoals tomaten opge vuld met garnalen of groentensla. tongrolletjes met selderij of augurk, of de overbekende asper ges met ham. Vlak voor het opdie nen de schotel garneren met kruF peterselie en olijven. Een zelf gestekte gatenplant. die op tweejarige leeftijd al tot bloeien in slaat bleek. wordt 's Winters zijn we zuinig met water, dat lauw moet zijn, terwijl aan regen water de voorkeur gegeven moet worden. Van maart tot november wordt meer water gegeven. Dan flink veel gieten, zodat het water de wortels be reikt en dan wachten tot de aarde weer licht van kleur is en droog aanvoelt. In die pe riode kan ook om de 2 a 3 weken kamerplantenmest gege- i ven worden. Stekken Wordt de plant te hoog. dan laat de top zich goed stekken, mits onder een luchtwortel af gesneden. Deze wordt om het ondereind gewonden en zó in een pot met bladaarde. turf molm en scherp zand gestoken. Een plastic hoes er over. na te hebben gegoten en dan licht en warm zetten. Na 3 4 weken controleren, maar de hoes er niet afnemen vóór U nieuwe groei ziet. Later oppotten in een grotere pot met bladaarde, oude koemest en scherp zand. Oppassen voor zon in de zomer en 's winters water laten ver dampen op kachel of radia- toren. En het gehele jaar door wekelijks blijven afsponsen. 's Zomers af en toe in de regen zetten is ideaal. Oudere planten behoeven slechts om de 2 I 3 jaar verpot te worden in voor- Zachter zitten in bad Badkuipen worden tegen woordig niet meer uitslui tend van metaal gemaakt doch ook van plastics. He laas. dit nieuwe materiaal heeft een eigenschap gemeen met zijn voorgangers: het is hard. Een handige fabrikant heeft er nu wat op gevon den: kussentjes voor het bad. van plastic en schuimrubber, er zijn kussentjes «oor het hoofd en om op te zitten. U hebt de keus uit verschillen de modellen en dessins. De kussentjes worden met zuig- napjes vastgezet. Het vluchtelingenkind Het vluchtelingenkind, door Tine Lelker-Kooijmans. Uitgave N.V. De Arbeiderspers. Amster- In dit in de jeugdserie uitgege ven boekje maken de lezertjes kennis met het Duitse vluchtelin- getje Ursula, een van de vele hon derden kinderen, die het grauwe kampleven voor enkele weken mo gen vergeten om in een Hollands gezin aan te sterken en verwend te worden. Aardig boekje, waaruit de kinderen kunnen leren dat niet ieder kind op aarde het zo goed heeft als zij. Leuke tekeningen van Joan MeneilL (184 blz., ƒ4.25). AG IK nog even doorpraten over het onderwerp van de vorige Open Brief? Het is natuur lijk altijd zo dat je nog bendes gedachten hebt wanneer je een punt zet. juist dan. omdat de ge dachten zich hebben vermenigvul digd. maar over het algemeen laat ik die maar voor wat ze zijn: anders zeur je zo door, en boven dien: die gedachten komen in een andere vorm en bij een volgend onderwerp wel weer eens naar boven wippen. \TAAR ditmaal zijn de al inge- -*A komen reacties zo volkomen tegengesteld dat ik een moment verder wil gaan. Het is een gewel dig onderwerp: hoe sta je tegen over je ongelovige (ja? weet je 't zeker?), onkerkelijke (dat is nog te controleren) naaste. Het is HET onderwerp voor hen voor wie deze wereld en het bestaan in deze we reld nog iets anders betekenen dan eten. groeien, je handhaven, be minnen en doodgaan en nog zo'n paar bezigheden: want wij ontko men niet aan Jezus' woorden dat wij aan elkaar gegeven zijn, dat wij. wat wij elkaar aandoen Hèm aandoen. Voor sommige mensen is dit heel eenvoudig. Voor andere heel moei lijk Er zijn er onder mijn brief schrijfsters die alsmaardoor, zon der dat zij het zelf weten soms, met die oefening in naastenliefde bezig zijn en die maar één klacht hebben (en daaraan dank ik hun brieven): hun beperkt zijn. Dat je zorgt dat de buren kun nen léven, b.v. door je regenpijp te laten repareren als deze stromen water in hun tuin stort, door bij slaan van deuren en allerlei ander lawaai hen in gedachten te hou den. hoe moeilijk soms ook, hoe remmend soms voor eigen levens lust, dat is vanzelfsprekend. En je interesseren voor je buren, b v. voor wat hen boeit, voor wat zij lezen, dat is ook nog heel natuur lijk. En dat alles niet zien als een soort hoger-padvinder-zijn, maar echt, overtuigd, omdat je gelooft dat Jezus heil belooft aan deze mensen, door jouw kop koffie, door jouw baby-oppassen, door jouw gesprek, dat is ook nog ge woon. Waar de brieven om komen, dat is om de vragen: hoe ver moet ik gaan, bv. bij huwelijksmoei lijkheden daar, waar moet ik op- schepsel Gods, dat wil zeggen: als een mens die daar wel eens zitten kon omdat God hem kiest en dat aan hem door jou duidelijk wil ma ken. Liever niet, zeg je dan, want ik ken die meneer en die is nu niet bepaald mijn type, heel dom als ik over geestelijke zaken wil spreken, houden het allemaal te willen zeg- echt leef. dan sleep ik de dagen dank ®lgenzinnig €n bitter» n€€- gen, waar moet ik hen zélf laten wel voort en breng de kinderen zoeken met andere woorden: groot en kook eten, maar dan Wat doe je dan eigenlijk? Ik heb wat ben ik beperkt, wat kan ik als maak ik mijn man niet tot wat hij er even over gepiekerd waar het het puntje bij het paaltja komt, mag zijn. hij sluit zich op in zijn au in zit dat we (want ook de weinig, wat leer ik weer hardhan- zorgen, en zo geeft hij mij de kans ruimere „ik" zit af en toe weer dig dat liefde „heb elkaar lief. niet met hem te vechten en het heerlijk in die bus) die ander niet zoals ik je heb liefgehad" niet alles de moeite waard te maken, accepteren, zijn hele houding als hetzelfde is als goede intentie. Wat Zo laat hij mij ook niet zijn die ik een beletsel zien voor het ..evange- kon zijn jujst door mijn jjgfde lie" en ik geloof dat het komt voor hem en de dagen zijn omdat we hem zijn „zijn" niet koud en leeg, en op den duur raak vergeven. Het irriteert ons dat hij je afgestompt, hoeft het niet meer. zomaar komen mag. Ja, Jezus irri- red je je wel Chris, tegen die teert ons nog maar al te vaak met gelatenheid moet je toch zo lang dat hartelijke links en rechts: „Uw mogelijk ingaan?" Twee aanhalin- zonden zijn u vergeven". Laat die gen uit brieven, de een kort, de man in de bus eerst maar eens wat ander lang. Ik zit wel eens met afleren! En wat dogmatiek en be- een frons te denken aan deze kende inhoudelijke zaken aanleren, briefschrijfsters. Is het zo: moet je Nietwaar? Daar wringt de «Je zaken maar even op hun beloop schoen. Dat is niet omdat wij zo geven, wat heb ik maar w< gauw een altaar opgericht „god" van mijn buk. w mezelf! weer allemaal een kwestie van afdoend, temperament, of. wie weet van een type vrouw dat bij de start ge dacht heeft: Jan of Piet ziet het graag wat zwaar maar dat timmer ik er wel uit! Is navolging in dit geval dan: het aan God overlaten? Zo moeilijk om zelfs in gedach ten. laat staan op papier, de goede weg te kiezen. En toch! Nooit ver geten dat wat je bekommert niets "A :er al te andere is dan je opdracht in deze zond-£ n' voor de wereld: bezig zijn met je naaste. Je"> rkelijke Je man. je buur, je dominee, je if." AE° i-kerkelijke J1 wat ben ik toch tevreden met kind, je hoofd der school, het ge- naarheid doe het 'niet' i de bus. Ieder Kijk. en daar wil ik uitnodigen verder te denken: wij blijven? In dat vrije land waar God zondaars laat leven en spelen. Waar we de stenen die we wilden werpen, uit handen laten vallen. ..Vrouw, waar zijn ze, heeft nie mand u veroordeeld?" „Niemand, rabbi". „Dan veroordeel ik u enmin. Ga dan ook maar weg en voortaan niet meer"... woorden. Doe het niet Als je mij ontmoette. weer anders, ieder uniek, zoals jij ,:ïL u anders, en uniek, moogt zijn. En Ifermaan l')k? het- 'reeten rtet Hi. n„ hel het zwaarste EN ZO maar door! Elkaar schrij ven en elkaar verkwikken en elkaar moed inspreken, dat is wat we voortdurend weer doen en dat kVd'a'tTeïï SSfclMuSS =3s geen uitzondering dat in een huis jaar geleden de grootste vreugde heerste, nu, door meer spanningen, door het jgroter wor den van de kinderen, door de aan schroevende eisen van deze tijd. zorg heerst. „We zijn allebei doodmoe" „Als ik zó moet le ven, heb ik het gevoel dat ik niet hebt kN dat niet iedereen iwongen houding midden wereld gemakkelijk afgaat. soms niet mee in de bus U een en ander van de dame voorin en het stelletje achterin te weten, en iedereen aan te kijken als ik al gezegd y n een onge/ C/ ÉS dden in dezef /h s C/V ifgaat. 't ValtL >7^C/lA' bus te zitten,U moeten echt wel met overleg handelen, en dan is het nog zo, dat mijn man veel zelf kan repareren en dat ik zelf altijd van oude kleren, nieuwe maak voor de kinderen. Maar denk ik terug aan mijn eigen jeugd in de crisisjaren, dan zeg ik vaak: wat hebben we het toch goed!" Mevr. J. S. te M. lucht haar verontwaardiging over het vol gende probleem, dat .zij kenne lijk ook als welvaart verschijn sel ziet: Sinds mijn man om gezondheidsredenen van werk kring moest veranderen, moe ten wij rondkomen van nog geen 100 per week. Wij kun nen redelijk goed rondkomen, maar het is altijd een verade ming als de kinderbijslag ge haald kan worden. Nu las ik een ingezonden stuk in een an dere krant in verband met de op handen zijnde kinderbijslag verhoging. Die mevrouw (moe der van één kind) schreef dat zij de kinderbijslag onnodig vindt en dat het geld daarvoor besteed, beter aan b.v. de be jaarden gegeven kan worden. Voor onze financiële problemen wist ze wel een oplossing: „als men er niet van kan komen met meer kinderen, dan moet je er niet meer nemen." Is het eigenlijk niet erg, dat er zo vaak denigrerend gesproken wordt als iemand meer kinde ren heeft dan een ander nodig vindt? Maar laat die mevrouw dan misschien meer armslag hebben met haar zelf gewilde kind, dan wij en zo veel ande re ouders, ik zou toch niet graag met haar willen ruilen", aldus een verontwaardigde me vrouw S. Cadeaus Mevr. de G. te d. H. vindt het zo jammer dat vele ouders die het financieel zeer goed kunnen doen, hun kinde ren zulke enorme cadeaus ge ven. Vooral ten opzichte van b.v. klasgenootjes wier ouders daartoe niet in staat zijn. Haar mening is: „Al leef je zelf in nog zulke gunstige omstandigheden, ik geloof dat je altijd ook een zekere verantwoordelijkheid draagt voor je medemensen in opzicht, en zeker ah Chris ten." Onze oude lezer (es?) J. S. te R. is tevreden over de wel vaart: „Zo lezende in Blad Zij kon ik toch ook niet nalaten mijn bevindingen aangaande de tegenwoordige toestand te schetsen. Ik zeg maar: de tijden zijn 100 pet. beter dan veertig of vijftig jaar geleden. Wij moeten dankbaar zijn. maar de meesten doen mee met de te genwoordige tijd. De kinderen krijgen veel zakgeld: zij moeten toch cola of een ijsje kunnen kopen in de vrije tijd? En wat wordt er niet veel voor de bejaarden gedaan. Sociëteiten met gratis thee met koek, men kan sjoelen of wat anders doen. 's Zomers bustochten voor een klein bedrag en noem maar op. Zo kan ik nog wel een tijd doorgaan." Danken Mevr. G. V. te H. herinnert zich nog goed hoe zij in de crisistijd rond moest komen met 20,25 steun voor een ge zin met zeven kinderen. „Wij zijn door die moeilijke tijd heengekomen, mager, maar ge zond. We hebben goed ervaren dat het de Here mogelijk was in suikerbieten voedende kracht te schenken. Wij kunnen dage lijks danken voor al het goede dat wij nu hebben. Toch heb ik steeds geprobeerd iets te spa ren, ook in krappe tijd, om in geval van nood te gebruiken. Volgens mij zijn er heel veel mensen die daar niet aan toe komen, omdat zij bijna het hele loon weg moeten brengen ten einde allerlei luxe artikelen af te betalen. Daaraan wijt ik het ook dat zoveel moeders van jonge kinderen gaan werken. Zij willen nu eenmaal van alles hebben, maar kunnen het fi nancieel eigenlijk niet doen, en zoeken zo een oplossing. Vol gens mij doe je de kinderen er mee te kort". Zo eindigt onze briefschrijfster. Werkende yrouw Met deze welvaartservaringen zijn we dan weer rond. Wie op de laatste brief wil reageren, heeft mooi de kans: ons vol gend onderwerp is immers: als moeder de vrouw er een baantje bij heeft. Uw ervaringen met de werkende gehuwde vrouw: mannen. o m a 'skinderen, werkgevers, vrouwen, die wer ken: onze kolommen staan open. We zijn weer benieuwd boe het allemaal draait, als me vrouw „erbij werkt". Tot schrijfs! Na het dopen, waarbij de pre dikant gebruik had gemaakt van het oorspronkelijke doopformu- len, e i had Noach acht zie- Mevr. C. W. te H. (Gaarne uw adres!) Onze zoon van drieënhalf had het abc geleerd aan de hand van bet bekende: A is een aapje..."*. Toen hij eens een radiopredi kant „Evangelie" hoorde zeggen, riep hij: „Dat is toch fout, het is toch de E van eend en niet de E van gelie?"- Mevr. de W. te R. Mijn dochtertje kwam na een valpartij hevig bloedend thuis. Toen ik later haar vijfjarig broertje vroeg of hij niet erg geschrokken was, zei hij: „Ja, ik schoot haast in de huil." Mevr. W. te R.

Nieuwe Leidsche Courant | 1965 | | pagina 13