Evangelische Alliantie wijst de moderne theoMe af Atheïsten en gelovigen moeten samenwerken VERKLARING OVER DE HEILIGE SCHRIFT Concilie in terugblik Andere visie op het communisme DEZE WEEK IN EEN WOELIGE WERELD ZONDAGSBLAD ZATERDAG 16 JANUARI 1965 Gebeden .Over de gehele wereld, behalve in Duitsland, wordt in de ko mende week gebeden om de eenheid van Christus* Kerk. Duitsland, waar ook altijd de gebedsweek van de Evangeli sche Alliantie wordt gehou den in de eerste week van januari, heeft hesloten om daze oecumenische gebeds week te verschuiven naar de week na pinksteren. Maar in de meeste landen en ook in het onze heeft deze week de oproep weer geklon ken. In vele plaatsen komt Maar eveneens is het waar dat velen nog steeds niet zo ver zijn. Zelfs bidden kunnen we nog ^iet allemaal met el kaar. al is er dan in ons land al bijzonder veel verbeterd in de onderlinge verhoudingen. Maar wat we wel allemaal kunnen doen, of we nu en thousiast zijn voor de We reldraad van Kerken of tot de felle tegenstanders beho ren, we kunnen voor elkaar bidden en moeten voor elkaar bidden. Dat was al mogelijk voor de Doleantie in de dagen van de Afscheiding, toen sommige predikanten boete na boete kregen voor het houden van verboden kerkdiensten. De Goese prediker Budding was op een gegeven ogenblik de Staat een half miljoen gulden schuldig. Maar het heeft hem niet weer houden om voor anderen te bidden. Hij was de eerste predikant van de vrije (toen christelijke) evangelische ge meente van Goes. Hij begon in de kerkdiensten te bidden voor wat nu de gereformeer de kerk is, want die was vakant. Hij bad dat op die lege kansel een man zou ko men die de zekerheid van het geloof ontvangen had. En zijn gebed werd verhoord. Toen was de hervormde kerk vakant. Trouw begon hij in de bidstonden en de kerk diensten te bidden voor een werkelijk gelovige predikant. En zijn gebed werd verhoord. Toen vertrok de pastoor van de plaatselijke rooms-katholieke kerk. En Budding begon te bidden voor een priester die werkelijk de Heiland als Zijn Heer had leren kennen. Ook dat gebed werd verhoord en jarenlang hebben deze predi kanten en priester bijzonder .goed. contact met elkaar ge had. Wat zou er veel gewonnen zijn als wij eens niet alleen deze komende week maar het gehele komende jaar gin gen bidden voor de andere kerken met wie wij geen ge meenschap menen te kunnen hebben, bidden als ze vakant zijn, bidden als er bijzondere moeilijkheden zijn. Of zijn we bang dat ons gebed verhoord wordt en er een predikant op de kansel komt die velen trekt: en dat onze mensen dan zullen overlopen? Als we daar bang voor zijn is het beter dat we helemaal niet bidden en ons verre houden van oecumenische ge bedsweken. Op het Rode Plein in Moskou staan naast elkaar het Kremlin en de kerk van de heilige Basilius. Jarenlang hebben de communisten neergekeken op de kerk en haar op alle mogelijke manieren bestreden. Plotseling ech ter werd ontdekt dat de kerk, die men als een fossiel uit het verleden was gaan zien, bezig is zich te vernieuwen. Ik wol neight In „het Kerkkrantje" van Odoorn vertelt een predikant over een doop die hij jaren geleden bediende. Uit één gezin zouden drie kinderen te gelijk gedoopt worden en op Friese wijze hield niet de moeder, maar de vader het kind ten doop. Sybe, het oudste kind, kwam liet laatst. Maar toen zijn vader het naar het doop vont wilde brengen, riep hij: ik wol neight, heit! en hij vluchtte een lege bank in. De vader achtervolgde hem door de vele lege banken tot achter in de kerk, en lang» de andere kant terug naar voren. Toen zette een diaken de jongen de voet dwars en zo werd Sybe, hevig tegen- spartelend, toch gedoopt. (Van onze kerk redactie) £)E Europese Evangelische Alliantie is bezorgd, over de theologische ontwikkeling van het ogenblik. In het bij zonder is men bevreesd voor de invloed van moderne theo logen. Deze alliantie is een van de oudste oecumenische organisaties, die reeds in de vorige eeuw werd gevormd. Vooral in Engeland, Duits land en de Scandinavische landen is bijzonder veel be langstelling voor deze orga nisatie. De alliantie heeft een „ver klaring over de Heilige Schrift" opgesteld, waarin een achttal stellingen zijn opgenomen. En kele dagen geleden publiceer den wij een korte samenvatting van deze verklaring. Op ver zoek van vele lezers geven wij nu de volledige verklaring weer. Na een korte inleiding, waar in dank wordt gebracht aan theologische docenten die als gelovige christenen ons de rijk dom van de bijbel hebben ont sloten en waarin ernstige be zorgdheid wordt uitgesproken dat bepaalde richtingen van de moderne theologie steeds meer veld winnen, spreekt de allian tie de volgende theses uit: BIJBEL i Wij erkennen de ganse Hei lige Schrift als de goddelij ke, door de Heilige Geest ge werkte openbaring, die absoluut gezag bezit en als Woord van God leer en leven der gelovigen bepaalt. Daarom moeten wy het ver werpen, de "Bijbel te beschou wen als een willekeurig gods diensthistorisch document en irt haar slechts de getuigenissen te zien van door God begenadigde mensen, die voor ons geen bin dende en verplichtende bete kenis hebben. HEIL o Wij erkennen de taak, om in uitlegging en verkondi ging van het Woord Gods de gehele inhoud van de Heilige Schrift uiteen te zetten en daarbij haar kern, het heil in Christus in het middelpunt te stellen. Wij houden daarom een ver kondiging, die gebaseerd is op de door de „Entmythologisie- rung" bepaalde „existentiële in terpretatie" van de Schrift, niet alleen als ontoereikend, maar ook als misleidend, omdat ze het handelen Gods in Jezus Christus, dat de grondslag is van ons heil, niet ten volle tot gelding brengt en zo de predi king van haar overtuigende kracht en volheid berooft. Wij verwerpen een verkondiging, die slechts antropocentrisch ge richt is en het nieuwe „Selbst- verstandnis" van de mens tot het beslissend beginsel maakt. Want zij verduistert de inner lijke samenhang van heilsge beuren en heüsverkondiging. GODHEID T)E EVANGELISCHE ALLIANTIE werd in 1846 in Londen gesticht door 52 predikanten uit Europa en Amerika. Besloten werd geen organisatie te vormen waar kerken bjj aangesloten waren maar een beweging van vooraanstaande christenen. Deze organisatie werd geboren uit de reveil- en opwekkingsbewegingen van de vorige Ook in Nederland is een afdeling gevormd, maar deze is eigenlijk nimmer goed op gang gekomen, vooral ook omdat sommige leden zich in de vorige eeuw niet wilden uitspreken voor een volledige inspiratie van de Bijbel door de Heilige Geest. In 1948 werd in Amerika de National Association of Evangelicals gevormd. Deze organisatie die op dezelfde grondslagen wilde werken als de Evangelische Alliantie wilde een nieuwe wereld organisatie in het leven roepen. Zo werd de World Evangelical Fellowship gesticht. De Engelse afdeling van de Evangelische Alliantie sloot zich daarbjj aan, maar de continentale afdeling weigerde. In Nederland werd na de oorlog gepoogd de Alliantie-gedachte nieuw leven in te blazen en werd de organisatie Evangelische Een. heid gesticht. Deze «loot zich aan by de sterk angelsaksische World Evangelical Fellowship. Na het overlijden van de voorzitter, dr. H. A. Col ijn heeft de organisatie betrekkelijk weinig meer van zich laten Het bestuur van de Europese Evangelische Alliantie wordt op het ogenblik gevormd door ds. George Dolman uit Engeland, ds. Peder Olsen uit Noorwegen, dr. Paul Schmidt uit Wrst-Berlyn. superintendent Georg Traar uit Wenen en ds. Werner Wagen uit Zwitserland. Die in heiligheid en majesteit boven de wereld troont en Zich in gericht en genade tot de mensen wendt, om hen tot Zich te roepen en hen vrijheid van zonde en schuld te schenken. Daarom moeten wij het ver werpen, van God slechts te spreken als het hoogste Princi pe, de Diepte van het zijn, het niet nader te bepalen Punt van samenhang van ons bestaan of Hem zelf op te vatten als een bepaalde soort van medemense lijkheid. Zo'n God is niet de God enVader van onze Heer Jezus Christus. In Hem kunnen wij geen vertrouwen hebben, tot Hem kunnen wij ook niet bidden. CHRISTUS A Wij erkennen Jezus Chris tus als onze Heer en Verlos ser, Die als de Zoon van God door de Vader in de wereld werd gezonden, om haar het heil te brengen, Die aan het kruis als het zoenoffer voor on ze zonden gestorven is, om Zijn eeuwige heerschappij op te richten, totdat Hij wederkomen zal en de voleinding aller din gen zal teweegbrengen. Daarom moeten wij het ver werpen, in de historische Jezus slechts de rabbi van Nazareth te zien, wiens ware gestalte voor ons niet meer duidelijk is. Wij houden het ook voor onjuist, te zeggen, dat eerst de discipelen op grond van het Paasgebeuren Hem gemaakt hebben tot Dege ne, Die wij in het geloof belij den. Daardoor wordt Hem de messiaanse hoogheid en de god delijke grootsheid ontnomen. Wanneer voor Hem in Zijn aardse verschijning slechts de plaats van een profeet inge ruimd wordt, dan is Hij niet- meer het vleesgeworden Woord, in Wie de volheid der godheid woont, en ook niet meer de Zoon Gods, Die machtig is zon den te vergeven. HEILSFEITEN c Wij erkennen de door God gewerkte heilsgebeurtenis sen, die de grond vormen van ons heil en van ons geloof. Daarom verwerpen wij het, de heilsfeiten hun beslissend». betekenis te ontnemen en in het hier en nu verkondigde Woord het heilsgebeuren te erkennen, dat voor ons alleen van waarde is. Het woord der verkondiging, dat niet verankerd is in het heilshistorisch handelen Gods, wordt tot een vrij zwevend woord, dat niet meer de volle waarheid verklaart. OPSTANDING van Hem uitgaan. Daarom be tuigen wij met de Heilige Schrift, dat de Heilige Geest tot op de huidige dag Zijn gaven aan de gelovigen schenkt, ze in het rechte geloof en de rechte leer bewaart en in hen de vruchten des Geestes doet ont staan. Waar de verhoogde, levende, in Zijn gemeente tegenwoordige Christus geen reële werkelijk heid toegestaan wordt, daar is het ook moeilijk aan de Heilige Geest te geloven. ESCHATOLOGIE g Wij erkennen de schriftuur lijke leer van de laatste dingen, het heilsplan van God met de wereld, dat in het laatst der dagen, beginnend met de wederkomst van Christus, zijn doel bereiken zal. Daarom verwerpen wij het, de bijbelse eschatologie te be perken tot de nieuwe schepping, die het geloof geschonken wordt en alle uitspraken van de Heili ge Schrift, die daar bovenuit gaan, te verwerpen als een my thologische voorstelling. die men de mensen van onze tijd niet meer kan opleggen. Wij erkennen het ne handelen Gods in de op wekking van Jezus Christus uit de doden. Waar de opstanding van Christus en daarmee ook de eeuwige goddelijke zijnswijze van Christus geloochend wordt, zoals het over het algemeen in de moderne theologie gebeurt, is er geen persoonlijke toegang tot Hem en geen gemeenschap met H^m: dan wordt ook het feit. dat de gemeente het Li chaam van Christus is, onge loofwaardig. HEILIGE GEEST f Wij erkennen de werkelijk heid van de Heilige Geest en de soevereine werkingen, die VERVALSING De verklaring van de Evange lische Alliantie eindigt aldus: De door ons in korte trekken gekarakteriseerde theologie staat in het teken van de reducering, de „Umdeutung" en dikwijls zelfs de vervalsing van funda mentele bijbelse waarheden. Daarom zijn ook de geestelijke 'werkingen, die van haar uit gaan, buitengewoon gering. God schenke ons echter de Geest, die ons in alle waarheid leidt en ons tot de dienst be kwaam maakt, die ons bevolen is en die wij alleen dan juist kunnen uitoefenen, wanneer wij ons in volle geloofsgehoorzaam heid onder het gezag van de Heilige Schrift stellen. Eredienst in ontwikkeling, uit gegeven in de serie Do-C dos siers. Uitgave Paul Brand N.V., Hilversum. Drie jaar geleden werd in rooms-katholieke kring het Do- cumentatie-Centrum gesticht, dat vele journalisten en belangstel lenden een weelde van ar tikelen vol achtergrondmate riaal heeft geschonken. De be langrijkste gestencilde artikelen zullen nu gebundeld worden. Voorlopig zullen zij in tien de len uitkomen waarvan het eer ste is verschenen: „Eredienst in ontwikkeling". Op deze wijze kunnen artikelen die hun belang bewezen hebben een bredere le zerskring verwerven. (120 blz., 5,90). Concilietoespraken, bijeenge bracht door Yves Congar, Hans Küng en Daniël O'Hanlon. Uit gave Paul Brand N.V., Hilver- Tijdens het concilie zijn rede voeringen gehouden, die van grote invloed zijn gebleken. Een aantal belangrijkste toespraken zijn nu bijeengebracht door Yves Congar, Hans Küng en Daniël O'Hanlon: 52 redevoeringen van 37 bisschoppen en kardinalen uit 21 landen. Zij bevat jammer ge noeg geen Nederlandse toe spraak. Wel zijn woorden opge- Analyse nomen van de Belgische geeste lijken Emile de Smedt en kardinaal Suenens. (198 bladz., 9,90). (Van onze kerkredactie) DE PRAKTIJK in de Sow- jetunie en andere socia listische landen demonstreert op indrukwekkende wijze, dat samenwerking van athe- isten en gelovigen niet alleen mogelijk, maar ook noodza kelijk is. Zulk een samen werking is niet alleen ge wenst in de strijd tegen de intriges van hen, die de vrij heid van het volk vijandig gezind zijn, maar ook bij de opbouw van een nieuwe samenleving. Dit schrijft de Russische par tijtheoreticus Mtsjedlof in het laatste nummer van Kommunist, het officiële orgaan van de Rus sische communistische partij. Hij roept de partijleden op. hun houding tegenover de kerk te herzien. Sommige auteurs schijnen niet in staat te zijn, om nieuwe dingen in de kerken objectief te analiseren aldus Mtsjedlof. Star blijven zij vasthouden aan hun kritiek op bepaalde eigenschap pen van hun tegenstanders, die dezen zelf al lang hebben laten varen. Als een voorbeeld van hoe het niet moet, noemt deze Rus het boek „De wetenschap pelijke basis van het atheïsme", dat in 1963 door het pedago gisch instituut van Jaroslav werd uitgegeven. Het getuigt van een primitie ve denkwijze, de betrekkingen tussen het Vatikaan en leidende kringen in de Verenigde Staten en West-Duitsland te bestempe len als de „activiteiten van een kleine industriële kliek", zo zegt Mtsjedlof. werkelijkheid", aldus Mtsjedlof. Maar dan moet men er rekening mee houden, dat de geestelijk heid, om uiteindelijk haar con trole over de kudde niet te ver liezen, gedwongen zoekt naar nieuwe mogelijkheden voor de dialoog met de wereld. Het zou een kortzichtigheid zijn, die aan het marxisme vreemd is. wanneer wij eenvou dig negeerden, hoe de kerk in een diepe crisis bezig is nieuwe vormen te zoeken en zich ont worstelt aan de tijd van de kruistochten en de heksenjacht. Mtsjedlof noemt dan speciaal paus Johannes XXIII en de rea listische houding van de rooms- katholieke hiërarchie in het oorlogsvraagstuk. Hij herinnert tr aan, dat Lenin een „reini ging" van de kerk al voorspeld had en een gereinigde kerk als des te gevaarlijker beschouwde. Daarom behoeft het ontbre ken van revolutionaire elemen ten in de religieuze ideologie nog geen argument te betekenen tegen nauwe samenwerking tui sen communisten en gelovigen in de strijd voor vooruitgang en menselijkheid, zo eindigt het artikel in het Russische partij orgaan. Aspiraties Marxistische bestudering van de religie moet ten doel hebben „een objektieve analyse van de De godsdienst is bezig zichzelf te vernieuwen als gevolg van de revolutionaire aspiraties van ge: lovige arbeiders, aldus Mtsjed lof, die daaraan toevoegt, dat het bijzonder weinig objectief zou zijn, om deze aspiraties zonder meer als „contrarevoltu- tionair" of „reactionair" te be stempelen, -alleen omdat het christenen betreft. Natuurlijk heeft de godsdienst niets te maken met de vorming van een revolutionair bewust zijn, zo meent deze Rus. Maar er zijn voorbeelden in de ge schiedenis, dat massa's, die uit sluitend met godsdienstig voed sel gevoed waren, hun funda- Boek bespreking Geboren te Bethlehem, door dr. H. W. van der Vaart Smit. Uitgave J. J. Romen en Zonen, Roermond» De rooms-katholieke (ex-gere formeerde i schrijver stelt zich in dit boek ten doel. het Kerstevan gelie te ontdoen van alle roman tiek en legendensfeer. Hij rekent af met de vrome fantasie en wil alle aandacht concentreren op de waarheid van de strikt historische werkelijkheid. Daarbij stelt hij zich niet op schriftkritisch stand punt. Hij verklaart onder andere de luiste zin van de telling in Lucas 2. de aard van de wijzen uit het Oosten enz. Jammer, dat hij in zijn bespreking van de befaamde kwestie van de broeders en zusters van Jezus zijn strikt bijbels stand punt laat varen onder invloed van de rooms-katholieke mariologie. (216 blz., 8.50). Renaissance en Reformatie, "oor K. II. Neubig. litgav» Bosch cn Keuning, Baarn. Een deel van de serie Geschie denis in boeketten. Hierin worden perioden uit de wereldgeschiedenis origineel en boeiend behandeld door een bloemlezing te geven van documenten. Van de 34 hoofdstuk ken noemen wij: Boeteprediking Savonarola). Door het geloof al leen Luther i. Aflaathandel (Tet- zeli. Belijdenis zonder compromis. In het bijzonder maakt de brief indruk van een man aan zijn doch ter. geschreven tussen zijn folte ring en zijn terechtstelling wegeni hekserij. (206 blz., 8.90). Soekarno's Maleisië-politiek brengt Australië in moei lijke situatie - Zorgen over Oostelijk Nieuw-Guinea en de eigen veiligheid op langer termijn TTOEWEL Australië geen deel uitmaakt van wat we onder Azië verstaan, is het zeer nauw betrokken bij de ontwikkelingen die in dat deel van de werclc1 gaande zijn. Zo nauw zelfs, d'.t men zich in Canberra ernst ie zorgen begint te maxen voor de toekomst. Vrij dicht bij huis lijk' Indonesië bezig te zijn, ziir schepen achter zich ie verbran den. op weg r.aar een eenzaan avontuur tegen Maleisië. Austra lië kan daar rechtstreeks bij bc trokken raken. Want als presi dent Soekarno bevel geeft, de Ma leisische federatie aan te val len, krijgt hij ook met Austra lië te maken. Je veiligheid van de Maleisische federatie. Australische troepen bevinden zich reeds ter plaatse om tegen de Jndonesische infP- 'ranten te vechten. Zouden de ■'ijandelijkheden van de zij Ie an Indonesië echter het karak ter van een openlijke oorlog krij gen. dan zou met name Austra ir rich in een uiterst moeilijke por- 'ie bevinden. Soekarno heeft en -ele dagen geleden nog ver klaard, dat hij er niet aan dach' en oorlog tegen Ma eisië te bi finnen. Indonesië zou slechts .i ictie komen, wanneer het zei -Ou worden aangevallen. Hieru' kan men hoogstens afleiden, da een eventuele verscherping va- de Indonesische confrontatiepr 'itiek nog niet mag worden opge vat als een oorlogsverklaring Blijkbaar wil de Indonesisch' president zichzelf zo lang moge lijk de gelegenheid geven Malei sië aan te vallen, zonder het ge vaar te lopen, dat tegenaanval len worden gedaan. Mogelijkheden De mededeling van Soekarwi lat hij geen oorlog tegen de Maleisische federatie wil begin nen. kan een afleidingsmanoeu vre zijn. Het kan ook hier zo rijn. dat degene, die zich veronl- chuldigt, zich in werkelijkheid •eschuldigt. Is dat niet zo, dan ■lijft de mogelijkheid over, die ij hierboven al noemden: een crscherping van de ernfrontatlt- olitiek. Het mes kan dan vooi oekarno naar twee kanten sn<j- 'en. Hij kan zowel de levensvat aarheid van Maleisische fe teratie, als de bereidhe'd vai, Tngeland, Australië en andere anden tot verdediging van Ma- 'eisië voor onbepaald'- tijd onder In Djakarta weet rren. dat de •egering te Canberra helemaal niet gelukkig is met dt ontwikke- ingen rondom Maleisië. Zij wil niet. dat Australië zich aan zijn verdragsverplichtingen jegens a.-'' land zal omtrekken. Daarom neeft zij na heel wat aarzelinr fe hebben overwonnen mili tairen naar het bedreigde, gebied gezonden. Maar al wordt het ni't openlijk toegegeven, in rege ringskringen is men van oordeel dat op de lange duur steeds meer zal blijken, dat de federatie geen levensvatbaarheid heeft vanwege naar kunstmatige karakter Daar bij komt, dat men in Canberra er nog helemaal niet zo zeker van s. dat de Labourregering ,n Londen op een bepaald ogenblik niet naar een politieke oplossing zal gaan streven ter voorkomt's «•an een militair conflict. Nieuw-Guinea Eer. ander punt, dal in Austrs lië grote aandacht heeft. Nieuw-Guinea. Op hef ogenb. k is Indonesië al heer en meester op het westelijke gedeelte var dit grootste eiland ter wereld Het noemt dat: West-lrian. Uiter lijk in 1969 moet In dat gebied een volksstemming worden ge- tiouden. waarin de bevolking zich dan moet uitspreken over de '■raag, of zij aansluiting bij Indo nesië wenst, dan wel onafhanke- ijkheid. mogelijk samen en n vereniging met het Australisch» oostelijke deel van Nieuw-Gul- Het Is een uitgemaakte zaak dat Australië bet oostelijke de«M van Nieuw-Guinea op een zekT •genblik moet loslaten. VoordV Indonesië er in slaagde, het wes telijke deel van het eiland door middel van de Verenigde Natie? uit handen van Nederland e trekken, had ae regering te Can berra grootscheepse plannen om de bevolking van hei door haar beheerde gebied voor te bereiden op de onafhankelijkheid, die een.- zou komen De laatste tijd loo-H men zo hard niet meer en al wordt het nooit hardop gezegd men vreest in de Australische hoofdstad, dat de studenten, die men vandaag opleidt de revol-:- Menzies, de Australische pre- morgen zullen zijn. die wel eens de kant van Tndone- -ië zouden kunnen kiezen. Voordat men de plannen van en- «ele jaren geleden gaat uitvoe ren. wil men afwachten, wat -»r •net westelijk Nieuw-Guinea gaal cebeuren. Men heeft ei dus belang b'j, dat de volksstemming van 1989 onder auspiciën van de Verenig de Naties doorgaat. En het valt te •ïegrijpen. dat deze overweging een rol van betekenis speelt, nu ndonesië zegt de Veienigde Na- lies de rug te hebben toegekeerd en het conflict om Maleisië een rireep door allerlei afspraken dreigt te halen. Rood China Er is nog een ande.e belangrn- e reden, waarom Australië er ieel veel belang bij heeft, dil .iet niet tot een conflict kom' tussen Indonesië enerzijds en Ma leisië. Engeland, Australië etc. anderzijds. /oorkomen mo-.t wordpn, dat Indonesië in de ar men van communistisch China wordt gedreven ook al zou het land zelf nog niet in de greep ~n de machtige communistisch- in, dat Azië voor de Aziaten behoort te zijn. Voor hen maakt iet geen verschil, det AustraTc np zichzelf is. Met Indonesië de kant van communistisch China ïiet de toekomst tr voor d< Australiërs niet erg aanlokkelijk uit. En het is dan ook begrijpe lijk. dat Australië er steeds naar gestreefd heeft, het beginsel in praktijk te brengen, uat een goe de buur beter is dar een verre Helaas is dit niet altijd op ever. verstandige wijze gebeurd, zoa'.s Nederland heeft moetm ervaren. Men beseft dat wel in Canberra Niettemin heeft men de hoop nog niet opgegeven, dat alles nog niet verloren Is. Men betreurt, daf Auatralië thans niet in een posi- 'ie verkeert, te bemiddelen tus sen Indonesië en Maleisië. H t behoeft echter niet te verbazen als achter de schermen toch zul ke pogingen worden gedaan, al was het maar om een ronde-tafel conferentie te beleggen Verandering Australië terdege, da. als gevoig van het agressieve optreden van communistisch China de verhou dingen in Azië grondig gewijzigd zullen worden. Men vraagt er zich dan ook af of hel verstandig zal zijn. de veiligheid van hat land te blijven baseren op fe militaire bondgenootschappen met de Verenigde Staten en En geland. In de eerste plaats gaat .nen uit van de gedachte, dat Australië een rigen politiek moet 'oeren, wil het zich in de tor- komst in Azië niet onmogelijk maken als „Europees land Dit rireven komt al tot uiting in ri verklaring, dat de Australische •leun aan Maleisië niet betekent iat de regering te Canberra de Britse visie op de toekomst van Juidoost-Azië deelt. Austrai'ë wenst niet langer met Engeland Soekarno. waarheen? t ogenblik kan dat niet andeis. Nu communistisch Lhina echter Kernwapens ontwikkelt en de mogelijkheid niet is uitgesloten dat ook Indonesië pogingen 'n het werk gaat rtelle.i, ze in han- ucn te krijgen, gaat men zich 'n anberra afvragen, of het geen 'ijd wordt, zich te gaan beraden mijn heeft het echter het gevaar te duchten van de •an communistisch China

Nieuwe Leidsche Courant | 1965 | | pagina 12