Noodkreet uit Manilla: „Wij hebben geen geld" Buksen worden Bouw van Zuiderzeedorp zal worden stopgezet niet verboden ,Geef binnensteden terug wat we ze afnamen' Handel kentekenbewijzen moet aan banden Officier eist drie jaar cel Opnieuw twee schilderijen beschadigd Couve de Murville wil niet naar Londen Surinamers kunnen nergens terecht 7 VRIJDAG 15 JANUARI 1965 Douane-unie EEG op 1 juli 1967 voltooid? BRUSSEL De Europese com missie zal aan de ministerraad van de EEG voorstellen de douane-".nn reeds op 1 juli 1967 te voltooien.. Het commissie-voorstel impliceert, dat op deze datum niet alleen alle douane-rechten tussen de „zes" onder ling moeten zijn afgeschaft, maar dat ook het gemeenschappelijke douane tarief ten opzichte van derde landen Steunfonds Hulp Philip pijnen Minister Scholten: Wegens mechanisatie landbouw ROTTERDAM Een zinsnede uiit de brief die van kracht wordt pelijke prijzen voor landbouwproduk- .nL.,. ten ingaan, niet alleen voor graan, êer het Philippijnse vrachtschip ldndhmeenscopvarenden van de Mindanao Log- maar ook voor rundvlees, melk, sui ker, rijst, en oliën en vetten, zo werd gisteren in Brussel vernomen. De commissie stelt voor tot een volledige afschaffing van de interne douanetarieven te komen door een verdere verlaging met tien procent op 1 januari 1966 en met de laatste twin tig procent op 1 juli 1967. Zij streeft naar de datum 1 juli 1967, omdat dan ook de gemeenschappelijke graan prijs, waartoe de EEG in december heeft besloten, van kracht wordt, zo wordt vernomen. De Fihppino's weten nog steeds niet wat hun overkomt. Eerst honger en ellende op hun schip, de Mindanao Logger, en nu één en al luxe en rijkdom. Gestoken in gloednieuwe Hollandse kleding maakten de 32 opvarenden gis teren een rondvaart door de Am sterdamse havens en grachten. Dit uitstapje was een cadeau van de V.V.V. dat in de Waalhaven aan de ket ting is gelegd donderdagmiddag van zijn in Manilla wonende vrouw ontving: ,Jk heb al twee maanden geen geld gekregen. Het kantoor van de rederij is gesloten en de reder is op reis. De huur kan ik niet meer betalen, ik heb zelfs al schulden moeten maken. Om het zo lang mogelijk te kunnen uithou den heb ik de levensmiddelen moeten rantsoeneren De Rotterdamse zakenman W. B. Knoops wil nu een fonds stichten waar uit ook de gezinnen van de Philip pijnse zeelieden een (wekelijkse of maandelijkse) bijdrage kunnen ontvan gen. Dinsdag maakte hij bekend, dat hij 50.000 beschikbaar stelde om de opvarenden van de Mindanao Logger die onder de meest benarde omstandig heden aan boord van hun schip verblijf hielden, voorlopig te helpen aan kle ding, voedsel, olie voor verwarming en licht, en zakgeld. F amilie bemanning Mindanao leeft op rantsoen (Van een onzer redacteuren) (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG. In de eerste negen maanden van 1964 zijn 98 ongelukken ^.artsen (verkeer en waterstaat) in de Tweede Kamer heelt gezegd Ir. Goudappel over verkeerschaos: Gsteren zei hij: „Als het schip lang aan de ketting blijft, dan zijn de 50.000 bij lange na niet voldoev^- Daarom moet er geld komen, want bot terdam kan de Philippijnen niet m de steek laten. Ik nodig iedereen uit mee te doen aan het stiohten van een fonds. Uit dit fonds worden èn de Philippijn se bemanning geholpen èn hun gezin nen, want die lijden eveneens gebrek en hebben niet minder een financieel steuntje nodig. Er hebben al Philip pijnen tegen me gezegd: Met het zak geld dat ik krijg, ga ik heel zuinigjes omspringen, dan kan ik eens wat naar huis sturen". Commentaar v de Philippijnse ge- heette eerst, dat de reder gelden de kapitein had overgemaakt om de lading, 5000 ton copra, te doen lossen. Woensdag leefde kapitein Foole nog de hoop, dat hij vandaag met de 1 sing zou kunnen beginnen. Gisteren moest hij vertellen, dat er geen geld was en dat de lading in het schip bleef. Voorts was van de zijde van de Phi lippijnse ambassade eerst beweerd, dat er ten aanzien van de familieleden van de opvarenden geen voorzieningen waren getroffen. Later liet Je ambas sadeur weten, dat de familie beslist niet behoefde te verpauperen, omdat er in Manilla een goed-functionerende sociale dienst bestaat. Maar een vrouw schreef in wanhoop: „Ik heb geen geld, we hebben het eten gerantsoeneerd". Bij de post, die de bemanning gistermiddag uit Manilla ontving, was ook een krantenknipsel. Èr viel te lezen, dat een tweede schip van de reder in Osaka aan de ket- twaalf ernstige (elf met oog Dit aantal is in verhouding dat er voorlopig geen behoeLe be- ruim staat aan de bouw van de dorpen letsel), gering; naar schatting zijn 25.000 luchtdrukwapenen waarmee jaarlijks ca. 125 geitjes worden verschoten. In zijn memorie van antwoord in zake het wetsontwerp tot wering var ongewenste handwapenen deelt minis ter Scholten aan de Tweede Kamer Nederland de heer Gelfin R. ting was gelegd, omdat een repa- Garcia op dit nieuwe initiatief Knoops: „Elke vorm van liefdadigheid is welkom, maar ik ben afkerig van hulp, die een officieel karakter draagt. Ik zou niet kunnen toestaan, dat de Nederlandse regering zich met deze aangelegenheid ging bemoeien". Zusier Van de bemanningsleden z(jn er 29 getrouwd. Zij hebben kinderen. Maan delijks stuurden zij met elkaar een 5000 naar huis. De laatste twee maanden hebben zij verstek moeten laten gaan, omdat zij zelf geen gage ontvingen. De Schotse hoofdmachinist heeft van de reder nog negenduizend dollar tegoed, en hij heeft het geld dringend nodig, want hij moet zijn zuster onderhouden. Kapitein Foote verzwijgt hoeveel hij nog te vorderen heeft. Hij staat op het standpunt, dat hij als gezagvoerder niet in aanmer king mag komen voor wat voor soort liefdadigheid ook. Dat is de reden, dat hij geen gebruik maakt van het aanbod van de heer Knoops een wekelijks zak geld van 50 te incasseren. Maar hij heeft er begrip voor, dat zijn beman ning met de aangeboden hulp gelukkig is, al zou hij tegen de gehele ontwik keling. voortgevloeid uit het feit, dat zijn reder financieel moeilijk zit, toch wel een enkele bedenking kunnen aan voeren. Pater Koevoets, directeur van het rooms-katholieke zeemanshuis Stella Maris aan de Willemskade had ook wel een enkele bedenking („We moe ten er voor oppassen, dat de vloot niet gaat zeggen: Moet er voor de zeeman gebedeld worden?"), maar hij heeft zich toch achter het plan van de heer Knoops gesteld, en de suggestie gedaan dat een eventueel resterend bedrag in het fonds blijft om in mogelijk1; vol gende gevallen te kunnen bijspringen. ren, verbonden aan deze wapenen, hebben echter wel zijn bijzondere aandacht: elk kwartaal wenst hij op gave van de ongevallen te ontvangen. Het gebruik van luchtdrukwapenen is wel gebonden aan bepaalde regels, die bij de hercodificatie van de wa penwetgeving nog kunnen worden be zien. Speelgoedwapenen, die tevens vuurwapenen zijn, vallen onder de Vuurwapenwet en onder de Wapen wet. Speelgoedwapenen, die wapenen (geen vuurwapenen) zijn, vallen der de nieuwe wet, als zij ge opleveren. Alarmpistolen worden als vuurwapenen aangemerkt. Speelgoed- alleen maar op wapenal Vouwen DRONTEN Nu minister Van slreeks 25.000 hectare ronder een woonkern. Dit gebied zal worden be grensd door het stadje Harderwijk op de Veluwe en door de dorpen Bid dinghuizen, Dronten, Swifterbant en Lelystad in oostelijk flevoland. Hdt weglaten van Larsen zal een zodanige schaalvergroting in de hand werken dat nergens in Nederland mensen op een zo grote afstand van het dichtstbijzijnde dorp met winkels, scholen en andere noodzakelijke voorzieningen zullen wonen als de boeren, die in het centrum van de zuidwestelijke helft van Oostelijk Flevoland zullen wonen. De reden waarom men niet met de bouw van het dorp durft te beginnen iljoenk'o- barsen en Zeewolde in oostelijk Flevoland, zullen voorbereidingen voor de aanleg van de plaats Larsen worden gestaakt. Voor het dorp Zeewolde, dat in feite al eerder was opgegeven, waren nog heden verricht. Op het ogenblik werkt men nog aan Larsen Een aannemingsmaatschappij is be zig met het „vloerkleed", het zandta- pijt waarop de huizen, de straten een alles wat bij een dorp hoort een plaats zouden krijgen. Ongeveer tien hectare land is reeds opgespoten,- een vierde,deel van wat er in totaal nodig zou zijn. Het zand komt uit een stuk grond ratie niet werd betaald. Gevechten in Kongo Tenminste 20 rebellen gedood langs een lange poldervaart, zodat meteen een insteekhaven ontstaat. Het besluit om Larsen (voorlopig) - j met te bouwen is genomen omdat de lijken, doch »-el gevaar opleveren. pi3„ologen van de fijfedienst voor de vallen niet onder de wapenwetgeving.IJsselm olders vrezen dat een dorp Er is maar een ongeluk met een der- deze ,aats jn de toekc,mst te gehjk stuk speelgoed bekend en daar-weini levenskansen zal hebben. bij is geen blijvend letsel opgetreden a I j *-=> Als Larsen er inderdaad niet komt dan zal de zuidwestelijke helft van oostelijk Flevoland een uitgestrekt landbouwgebied worden van om- De Gaulle bezocht oogspecialist Kosvgin naar Leipzig PARIJS President De Gaulle heeft gisteren, vergezeld van twee f rnpn, i hjfwachten, een oogspecialist bezocht, BERLIJN STAD/DAR ES SALAAM zo weten de Parijse bladen te melden. Kosvgin zal op 28 februari naar Oost- h" om?evi.nf Yan Boekavoe en Volgens de kranten betrof het hier Duitsland gaan om de opening ÏÜLJ? n. sta<* gisteren weer ge- een routineonderzoek door een arts Leipziger Messe bij te wonen. De Russische premier vochten tussen eenheden van het Kon- die de president twaalf jaar geleden go ese leger en troepen van de opstan- aar* delingen. Aan de zijde van de rebellenzijde sneuvelden tenminste 20 personen, I he* bericht te bevestigen, terwijl bij de regeringstroepen zesl gewonden vielen. Dit is gisteren in del' Kongolese hoofdstad bekendgemaakt/ Volgens het opperbevel van het nationale leger is in de bergen bij Oevira een sterke concentratie van opstandelingen waargenomen. Waar schijnlijk bereidden de rebellen zich voor op een nieuwe aanval op Stan-i leystad. De minister van defensie in de opstandelingenregering, Soumialot. verklaarde in een interview met een Egyptisch blad dat er plannen zijn om Stanleystad te heroveren. De leider van de rebellen Gbenye heeft in Dar Es Salaam een gesprek gehad met de presidenten van Kenia, Tanzanië en Oeganda. Gbenva wil graag een onderhoud met de commissie voor Kongo va nde Organisatie voor Afrikaanse staten om het doel van zijn beweging uiteen terzetten. President Nyerere van Tanzanië verklaarde later goede indruk te hebben ge- de rebellenleider. Gbenye wordt van het Oostduitse pers- staar heeft geopereerd. Van de bureau ADN. Dit zal de eerste officiële de overheid werd geweigerdbuitenlandse reis van Kosygin zijn, al- IMHMlHMHaBMHdus ADN. de steeds kregen had gezegd dat hij blanken heeft hel pen ontsnappen aan de huurlingen die hen willen vermoorden. Bankrekening Ook mr. A. C. W. Beerman (de voor-| j j \to 1_ malige minister van justitie), die de| JOClCIl 111 Vo t)etO£611 belangen van de schuldeisers van de ROTTERDAM „In 1970 zul len er in ons land tenminste 2,5 miljoen auto's rijden", zo heeft de adviseur voor verkeersonderzoek en verkeersplanning, ir. H. M. I Goudappel, becijferd- Voor deze miljoenen auto's zullen er met na- me in de steden echter geen be- i hoorlijke wegen zijn, want, zo meent hij, „de plannen die nu op De heer Goudappel was de tekentafels liggen zijn pas in 1970 aan realisatie toe, maar dan al nauwelijks meer geschikt voor de huidige motoriseringsgraad". reder behartigt, dus ook de belange.. van de opvarenden, heeft zich bereid den een dergelijke gang van zaken fondsaïtdteZstrekke!|0€ien,SSen t0t al ondervonden. „Het verkeer neemt tonös mt te strekken. bezit van de stad in allesvernieti- - ftrl gend erosieproees, tenzij we bgtljda!?--?»,""i ™»™tel is bij de Rotter- ingrijpen. We spelen met een van onze belangrijkste cultuurprojecten", I stenTMari," SS tprpn in RM^rH^-pp^t^H^htinp &elden kunnen worden gestort onder teren in Rotterdam een toelichting vermelding „Hulp Philippijnen gaf op zijn brochure „Motorisering y van Nederland, realiteit en verwach ting". tegen ver jaring van nazi-misdaden Grote zwendelaffaire in auto's WASHINGTON rekening geopend je^f.n Bisteren „Wie de motorisering in andere lan den volgt, weet dat het een fabeltje is dat het stadsverkeer zichzelf zal afremmen. Niet het stadsverkeer zal onmogelijk worden, maar de stad zelf". Volgens ir. Goudappel hebben tientallen Amerikaanse ste- In Uffizi-museum FLORENCE Gisteren heeft men in het Uffizi-museum weer twee schil derijen ontdekt die begin deze week door een maniak met een scherp voor werp zijn bewerkt. Eerder werd ont dekt dat drieëntwintig schilderijen van beroemde meesters waren bescha digd. Volgens de museumdirecteur loopt de schade in de duizenden. Kort na de ontdekking ondervroeg de poli tie verscheidene museumbezoekers, maar wijzer werd zij er niet van. De grootste verdenking valt echter op een man die vroeger bij het museum werkte. De politie gaat voort met het onderzoek. oordeel, dat men vanaf vandaag moet gaan geloven in een gemotoriseerde maat schappij. als produkt van een ge zonde ontwikkeling. „Wij moeten ophouden met roofbouw te plegen op onze stedelijke ruimten, die ons vaak zijn overgeleverd uit de Mid deleeuwen. Aan de binnensteden zullen we moeten teruggeven wat we ze afnamen: sociaal en cultureel ontmoetingspunt te zijn, gezellig heid te bieden. De woonwijken in de steden moeten rust en leefbaar heid gegeven worden door een goe de verkeersplanning". De vraag blijft: Hoe lang zal die hulp nodig zijn? Tot bekend is wat er met de Mindanao Logger gaat gebeu ren. Zolang blijft de Philippijnse be manning ook aan boord. Want zou het schip worden verkocht, dan worden uit de opbrengst eerst de achterstallige gages van de bemanning betaald. En de bemanning is er goed van doordron gen, dat zij in dat geval beter dicht bij de buit kan zijn, dan tienduizen den mijlen er van verwijderd. Al zou zij de kans krijgen te repatriëren, dan zou ze het niet doen. Raadsels Intussen blijven er nog veel raad sels rond de Mindanao Logger. Het de Westduitse ambassade gedemon streerd tegen het besluit van de West duitse regering om de nazi-misdaden om een moeras van bedrog en onbetrouwbaarheid. De oplossing van het probleem van de handel in kenteken-bewijzen zou een be langrijk wapen kunnen zijn in de strijd tegen diefstal en heling van auto's". Deze, allerminst ioze. kreet slaakte gisteren de officier van justitie bij de rechtbank in Den Bosch. mr. J. Booster, tijdens zijn requisitoor tegen drie mannen die er van worden verdacht in Honderden Joden gestolen Duitse auto's te hebben gehandeld. Eerst stond terecht de garagehouder na 20 jaar als verjaard te beschouwen. J- C. van O. uit Oss. die zestien Een delegatie van vijf kreeg toegang deze auto's heeft gekocht. Hij kocht tot de ambassadeur, Knappstein. Zij ook wel total-loss auto's met kente- sprak ook haar bezorgdheid uit over kenbewijzen en chassisnummers, die het werk van Westduitse raketdeskun- j hij op Duitse auto's aanbracht om ze digen in Egypte. zo legaal te maken. Dit gebeurde Frans-Brits diplomatiek incident Wilson eerst ze zitten in de zak van m'n bruine jasje... (maar waarom loopje zelf niet even langs de apotheker of drogist?) naar Parii. ijs PARIJS De spanning in I de verhouding tussen Parijs en Londen is nog meer toegenomen doordat de Franse minister van I buitenlandse zaken, Couve de Mur ville, gisteren een uitnodiging van zijn Britse ambtgenoot Gordon- I Walker om eens te komen praten, van de hand heeft gewezen. Ta e&n dojtte lij, Na vele jaren DUBLIN Voor het eerst sinds:' veertig jaar hebben de premiers van Noord-Ierland en Eire elkaar gis- teren ontmoet. Sean Lemass is naar Belfast gegaan om met Terence O'Neill te praten over samenwerking bij toe- risme en de produktie van elektrici teit. Premier O'Neill zal over enkele maanden een tegenbezoek aan Dublin brengen. Het weerzien is dus toch wel I in de smaak gevallen. I In Tsjec-ho-Slowakije zullen voortaan de kin derwagens 88 centimeter lang worden gemaakt in plaats van de internatio nale standaardmaat van 80 cm, omdat de „Tsjechische baby's de grootste ter wereld zijn", zo meldde het Praagse blad Vecerni Praha. Het drinken uit dames muiltjes, zoals de heren het op Oudejaarsavond of bij andere feestelijke gelegenheden plegen te doen. is de laatste tijd niet meer in zwang. Het heeft niets met hygiëni sche doeleinden te ma ken. Het grote probleem is, dal de schoenen van de dames te groot zijn geworden, zo menen de studenten in de genees kunde van de Ameri kaanse Harvard-universi- teit, die zich met dit ver schijnsel hebben bezig gehouden. Eén van de oudste dagbladen ter wereld, het in Stockholm ver schijnend blad Post Och Inrikes Tidningar, is ein delijk gezwicht voor de eisen van de moderne journalistiek. Na 321 jaar lang verschenen te zijn heeft het blad voor de eerste maal een foto ge publiceerd van een me disch centrum. De plaat is gepubliceerd in ver band met een adverten tie, waarin een arts ge vraagd wordt voor Arje- plog, een gemeente in het hoge noorden van Zweden. Abonné's van het blad zijn hoge amb tenaren en personen die anders dan anders willen I Een Koreaans boeren meisje uit Poesan. dal een stuk afbeet van de tong van de man die haar een kus probeerde te geven, is door een rechter veroordeeld tot 10 maanden gevangenis straf met een proeftijd van twee jaar wegens het toebrengen van zwaar lichamelijk letsel. Couve de Murville stelt zich op het standpunt dat premier Wilson eerst naar De Gaulle moet komen. Frank rijk is niet gebrand op een gesprek, omdat het zich niet kan verenigen met de Britse politiek ten aanzien van de Atlantische kernmacht. Boven dien is het uiterst verbolgen over de invoertoeslag die door de Labour- regering kort na de machtsovername werd ingevoerd, en die een zware slag toebracht aan de Franse export. Het in Parijs verschijnende conser vatieve blad Paris-Presse ziet in de weigering van Couve de Murville een nieuw Frans-Brits diplomatiek inci dent. De Franse minister voerde als ex cuus aan dat hij een te drukke agenda had en dat als gevolg hiervan een bezoek aan Londen uitgesloten is. Cou ve de Murville zou eigenlijk tussen 1 en 3 februari naar de Britse hoofd- stad gaan voor besprekingen met Gordon-Walker, die hij al eerder tij dens de NAVO-conferentie in Parijs n» Ihad ontmoet. Deze ontmoeting was *h weliswaar «TeeS I fle0h,s °PP-^ verdediging kon beroe pen, maar het afbijten T~) 1 .Tl van eenderde van de U leSldeilt BiallCO tong van de 22-jarige Ro Jee-Dong was toch wel te èrg. President Johnsnn heeft bepaald, dat voor de kantoren van de fede rale regering voorlopig geen nieuwe opbergkas ten mogen worden ge kocht. Wanneer er teko-i aan opbergruimte is moeten dc oude gegevens sneller worden opge ruimd. Daarmee kan minstens 5 miljoen dollar per jaar worden be spaard, aldus de presi dent. een plaatwerkerij, die Van O. in de Reek bij Schayk had opgericht. De verkopers, die later op de dag in het verdachtenbankje zaten, J. H. F. de G. en J. H. L. de G. (vader en zoon), beiden uit Nijmegen, hadden hem. ojrer .de «erste tien auto's mee gedeeld, dat ze afkomstig waren uit een faiHiete bouwonderneming in Duitsland. Tegen Van O eiste mr. Booster een gevangenisstraf van een jaar en drie maanden met aftrek van voor arrest wegens heling. Volgens de offi cier zou de 51-jarige J. H. L. de G. de verkoper van de auto's zijn ge weest. Tegen hem eiste hij een gevan genisstraf van drie jaar met aftrek en tegen zijn zoon negen maanden gevangenisstraf met aftrek van voor arrest, waarvan zes maanden voor waardelijk met een proeftijd van twee jaar. In zijn requisitoir sprak mr. Booster nog „van een van de gróót ste zwendelaffaires die ons land ooit heeft gekend". Verdere bespreking Schelde-Rijnverdrag uitgesteld BRUSSEL De verdere bespre king van het wetsontwerp tot goed keuring van het Schelde-Rijnverdrag zal tot begin volgende maand worden uitgesteld vanwege de voortdurende kritiek van Waalse zijde. Dit is giste ren door de commissie van buiten landse zaken uit de Belgische Senaat besloten. De Waalse senatoren wensen wijzi gingen in dit Belgisch-Nederlandse verdrag om de naar hun mening te zware verplichtingen voor België te verlichten. Senator baron P. No- thomb, een felle tegenstander van het akkoord, heeft aangekondigd een ver daging te .zullen eisen indien van de Nederlandse regering geen concessies worden verkregen, De kritiek betreft niet alleen het Belgische aandeel in de kosten van de nieuwe verbinding' tussen Schelde en Rijn, maar ook de Belgische verplich ting tot levering van zoetwater aan Nederland. VS beproeven in Laos en Vietnam nieuwe strategie WASHINGTON/SAIGON De Verenigde Staten beproeven een nieu we strategie in Laos en Zuid-Viet- nam. Deze nieuwe gevechtstactiek, waarbij belangrijke communistische aanvoerwegen gebombardeerd worden door geveehtsbommenwerpers, is vo rige maand in praktijk gebracht. De taktiek heeft de Amerikaanse luchtmacht reeds twee jagers gekost. Deze toestellen werden, toen zij de rode aanvoerwegen in midden-Laos bestookten, door vijandelijk vuur ge troffen. Dit is gisteren in Washington bekendgemaakt. Er wordt nog aan toegevoegd dat aan de actie boven Laos 22 vliegtui gen, waaronder ook van Laos, hebben deelgenomen. Een strategische brug van de Pathet Lao, die door acht luchtdoelbatterijen werd verdedigd, werd volkomen vernield. In de Zuidvietnamese hoofstad zijn gisteren voor de zoveelste keer door boeddhistische geestelijken protestbe togingen georganiseerd, die bedoeld zijn de regering van premier Tran Van Hoeong ten val te brengen. De premier deed in een radiotoespraak een beroep op de betogers de eenheid te bewaren en het normale leven te hervatten. De oorlog tegen de com munisten. aldus Hoeong, zou op die manier het best kunnen worden ge voerd. W aarsehuwing VS over wanbetalers NEW YORK Het moet niet uitge sloten worden 'geacht, dat de Ver. Staten nog eens hun financiële bij drage aan de Ver. Naties zullen wei geren. Dit zou men tenminste kunnen afleiden uit de waarschuwingen die de Amerikaanse regering aan de le den van de V.N. heeft doen toekomen. Zij keurt het beleid van de wanbeta lers, de Sowjetunie en Frankrijk, scherp af. Intussen zou Oe Thant de Amerikaanse en Russische gedele geerden, resp. Stevenson en Fedoren- ko, een plan hebben voorgelegd, vol gens welke artikel 19 van het Hand vest voor de duur van de huidige zitting niet van toepassing wordt ver klaard. De landen die hun achterstal lige contributie nog niet hebben be taald zouden een bijdrage moeten le veren voor een speciaal fonds. hakt knoop na zeven jaar door RIO DE JANEIRO De Braziliaan se minister van marine, admiraal Melo Batista, is gisteren afgetreden. Een dag eerder had president Branco de marine gelast haar vliegtuigen ter zee over te dragen aan de luchtmacht. Het Braziliaanse staatshoofd besliste daar mee een reeds zeven jaar durend touwtrekken tussen marine en lucht macht om de vliegtuigen aan boord van Brazilië's enige vliegdekschip. Pleidooi in strafzaak A MSTERDAM „Er bestaat den, interrumpeerde het pleidooi met -1- -*■ geen behoorlijk opvangcen trum voor jonge Surinamers in Nederland. Bij het commissariaat voor Surinaamse zaken kunnen zij niet terecht als zij geen ambtena ren of bursalen zijn. Waar moe<en zij dan heen? In Nederlandse re- classeringsambtenaren hebben zij geen enkel vertrouwen, daar dezen zich nooit in de typische mentali teit van de Surinamer en diens leefwijze kunnen verplaatsen. Er zouden Surinamers voor reclasse- ringswerk moeten worden opge leid. Dit zei mr. R. B. Milrasing gisteren voor de rechtbank te Amsterdam in zijn pleidooi voor de in Suriname ge boren 22-jarige zeeman August J. L. De president, mr. B. van der Waer- de opmerking: „Het is inderdaad bijzonder moeilijk probleem. Vijf jaar geleden heb ik er met de Surinaamse minister over gesproken, maar de toestand is niet veranderd". Mr. Mit- rasing repliceerde: „De Surinaamse regering is daarin tekort geschoten. Maar dit wil natuurlijk niet zeggen dat daarom de Nederlandse regering en justitie ook tekort moeten schie ten". August J. L. stond tezamen met 7 andere Surinamers terecht voor gro tendeels in vereniging gepleegde dief stallen uit buitenlandse auto's, die in de Amsterdamse binnenstad gepar keerd stonden. De zeeman, die door de president en de officier van jus titie, mr. G. R. Nubé, als hoofddader wordt beschouwd, hoorde een gevan genisstraf tegen zich eisen van twee jaar met aftrek. Dezelfde straf werd geëist tegen de 22-jarige colporteur Teddy J. M. D.

Nieuwe Leidsche Courant | 1965 | | pagina 7