Nieuwe Leidse Courant Hogere tarieven PTT over de hele linie Adamo kreeg privéles van Connie.... uwe# NV Amerikaanse steun lager dan ooit Op brieven voortaan 18 cent plakken pleit voor Soekarno een volksstemming Bereid uitslag te aanvaarden Twee doden bij botsing met ministersauto Dorp verstoot gezin om „ander geloof' Commentaren Belgische staking niet voor maandag over? f. DIEMER Hoofdredacteur Or E. DIEMER CHRISTELIJK-NATfONAAL DAGBLAD .Stantvastigh h ghe bleven miin hert in tegfienspoet" Vrijdag 15 januari 1963, 45ste jaargang Abonnementsprijzen p.vd. 0,78, Ti. 3,35, p.kw. 10,05 Later toenemende wind De Bilt verwacht tot zaterdagavond: aanvankelijk opklaringen, afnemend buiig en krachtige tot matige westelijke wind. Later zwaar bewolkt met toene mende kans op regen en krachtige tot stormachtige zuidwestelijke wind. Onge- Klachtendienst bezorging 13:OQ—19.00 Verhoging produktiviteit onvoldoende Overeenstemming haven-c.a.o. te verwachten DEN HAAG Uitvoerig hebben gis teren vertegenwoordigers van de Scheepvaartvcrenigingen Noord en Zuid en van de drie bonden van vervoers- personeel gediscussieerd over de nieu we c.a.o. voor het havenpersoneel. Tot overeenstemming heeft dit overleg niet overeenstemming heeft dit overleg welis. waar nog niet geleid, maar aan het eind van de onderhandelingen was men het er wel over eens dat men voldoende eikaars meningen had gepeild. Ook dacht men wel tot een basis te zijn gekomen waarop een nieuwe c.a.o. tot stand kan komen. Men vond het daarna be ter om uit elkaar te gaan om zowel werkgevers als werknemers in de ge legenheid te doen zijn, te overleggen met hun resp. organisaties. Geruchten over een vijf-procents loonsverhoging werden na afloop van de vergadering als on juist gekwalificeerd. DEN HAAG De meeste tarieven van het PTT-bedrtjf rallen in de komende maanden drastisch worden verhoogd. Hiertoe heefi de directie moeten besluiten, nadat gebleken was, dat noch de verbetering van de pro duktiviteit in een aantal sectoren van het bedrijf, noch de recente tariefs verhogingen hebben kunnen verhinderen, dat het tot dusverre nog positieve bedrijfsresultaat verder is gereduceerd. Met name de postdienst geeft vol gens de directie een groot verlies te zien. Behalve de posttarieven zullen echter ook die van postchèque- en girodienst, telegraaf- en telefoon dienst moeten worden verhoogd. De verhoging van de laatstgenoemde ta rieven gaat op 1 februari in, die van de posttarieven op 1 juni. Als gevolg van deze maatregelen DJAKARTA President Soekarno zal zich neerleggen bij een volksstem ming in het deel van Borneo, dat bij de Maleisische federatie behoort. En kele dagen geleden verklaarde hij, geen oorlog tegen de federatie te zul len beginnen, als Indonesië niet wordt aangevallen. Gisteren zei hij tot verslaggevers, zich te zullen houden aan een besluit van de Verenigde Na ties. het conflict met Maleisie langs vreedzame weg tot een oplossing te brengen, ondanks de terugtrekking van Indonesië uit de volkerenorganisa tie. Hij zal zich houden aan elk besluit van een Afro-Aziatiscbe studiecom missie Zich tot de journalisten wen dend zei de Indonesische president: „Ben ik niet vreedzaam?" Eerder op de dag had hij oe interna tionale toestand besproken met de lei ders van de politieke partgen. Een ver zoek van de leider van ae commumswscne partij, Aidit, dc landbouwers en aroei- ders wapens te verstrekken voor de strijd tegen Maleisië, wees Soekarno van de hand. Hij verklaarde, dat de Indonesische strijdkrachten voldoende voor nun taan zijn berekend. Voorts zei Soeicarno, geen wijzigingen te zullen aanbrengen in zgn kabinet. Anderzijds kreeg hg van ue politieke partijen de toezegging, oat zg alles in het werk zullen stenen om oe nationale eenheid te bewareu Wat Soekarno's bereidheid betreft zich neer te leggen bij een volksstem ming op Noord-Borneo herinneren wg aan het feit, dat in augustus 1963 al een dergelijke volksraadpleging werd gehou den voor een VN-commissie. Het resul taat was, dat de commissie aan secre taris-generaal Oe Thant rapporteerde, een overweldigende meerderheid voor aansluiting bij Maleisië te hebben gecon stateerd. Soekarno weigerde echter, zich bij de uitslag neer te leggen, omdat ae Britse strijdkrachten het onderzoek zou den hebben beïnvloed. Kort voordat de commissie met haar werk begon, besloot de Indonesische president zijn waarne mers niet naar Noord-Borneo te laten tertrekken. Het uittreden van Indonesië uit de VN lijkt intussen nog niet zo definitief te zijn. als Soekarno beweerd heeft. De door Oe Thant verlangde schriftelijke mededeling is nog altgd niet in New York ontvangen. Formeel ls Indonesië dus nog lid van de VN. Uit New York In één oogopslag Schweitzer verdedigt zijn ziekenhuis pag. 2 A'damse jongeren contra woningnood pag. 2 Confectie: meesterlijk pag. 5 Noodkreet van Filippi- no's pag. 7 Zwendel met kenteken bewijzen pag. 7 Niet bang zijn voor meer auto's pag. 7 Sport pag. 11 wordt nog gemeld, dat Japan van plan ls, zijn pogingen voort te zetten om het gesahil tussen Indonesië en Maleisië op te lossen. Het zal in het algemeen streven naar politieke stabiliteit in Zuidoost- Azic. Premier Sato verklaarde dit op een persconferentie in het VN-gebouw. Zoals men weet brengt hg een bezoek aan de Ver. Stalen. Hij sprak enkele malen met president Johnson en enkele van diens zullen de baten van de P-T.T. ongeveer vier procent stijgen. De belangrijkste verhogingen zijn: brieven (-tot 20 g): 18ct (loet) briefkaarten: ongewijzigd drukwerk (tot 50 g) 8ct( 7ct) pakjes (tot 1 kg): ongewijzigd aantekenen: 45 ct (35 ct) postwissels (tot f 25): 50ct(35ct) kwitanties (met zicht): 60ct(60ct) stortingen op rek. derden: 25 ct (20 ot) chéques:35ct(25ct) telegrammen t.e.m. 20 w.: f2.00 (f 1,25) per volgende 5 woorden: f 0.25 abonnement telefonie resp. f 7,50, f 8,25 en f 9 p. mnd (f 1-75 meer) gesprekstarieven ongewijzigd Op de brieven, bestemd voor Suriname, de Nederlandse Antillen. België en Luxemburg zal eveneens een postzegel van 18 ct. moeten worden geplakt. Het tarief van 8 ct. voor drukwerken van 050 gram zal ook gelden in het ver keer met Suriname en de Nederlandse Antillen en voor de tegen verlaagd tarief toegelaten drukwerken van 50 grsm naar de overige buitenlandse bestemmin gen. De tarieven voor postpakketten naar het buitenland worden met ingang van 1 juli enigszins verhoogd. De stortingen op eigen postrekening zullen met ingang van 1 februari gratis Postwisels boven de f. 25.. zullen 75 ct. gaan kosten. Zendingen van monsters, dagbladen braillestukken en spoedstuk- ken blijven ongewijzigd. De twee auto's na de botsing. Op de achtergrond die van de minis- van het omge komen echtpaar. Dr. Visser 't Hooft blijft langer aan ENOEGOE (Oost-Nigeria). De lel tiers van 209 kerken in meer dan 80 lan den hebben besloten pas volgend Jaar eer opvolger aan te wjjzen voor de aftreden de secretaris-generaal van de Wereldraad van kerken, dr. W. Visser 'l Hooft, die volgend jaar zou aftreden en sinds de stichting van de raad In 1948 secretaris generaal ls. De 43-jarige Patrick Rodger var Schotse episcopale kerk werd door de uitvoerende raad voorgedragen tot op volger. De Wereldraad heeft echter de benoe ming van een opvolger tot volgend jaar verdaagd. Dr. Visser 't Hooft heeft erin toegestemd zijn functie te blijven bekle den tot aan het eind van dc bijeenkomst varx de centrale commissie van de We reldraad van kerkon die volgend jaar gehouden wordt. Artiesteninvasie op Schiphol SCHIPHOL Voor onze nationale luchthaven was het gisteren de dag van de artiesten. 's-Morgens arriveer den uit verschillende windstreken vrijwel gelijktijdig dc Nederlandse voordrachtskunstenaresse Nel Oost hout, die een tournee door het Mid den-Oosten achter de rug heeft, de Belgische zanger Adamo en het Brit se tv-echtpaar Walter en Connie. La ter op de dag kwamen nog de Ame rikaanse zanggroep New Christy Min strels en de Franse chansonnier Alain Barrière aan. In de perskamer, vrolijk naast Ada mo voor de vele persfotografen pose rend. vertelden Walter (de 30-jarige Brian McDermott) en Connie (De 2<»- jarige Ann Lawson), dat zij vandaag Heemstede voor een Nederlandse grammofoonplatenfirma hun liedje op de plaat zouden gaan vastleggen. Het wordt een „love song"", geschre- ?n door de Nederlandse tekstschrijver John Möring, getiteld „In the park" en de andere zijde ..What is this?" Dit laatste is een praktische taalles over dc liefde, waarvan de eerste zin luidt: .Walter, what is this? Connie it's a kiss". Tot schrik van aanwezige Vara-verte- gcnwoordlgers spraken Waiter en Con- >ok over een blijkbaar nog zeer vaag plan om voor deze omroep een eigen ariété-show in elkaar te zetten, die dan ijdens de in mei volgende Britse week n Nederland voor de TV zou worden uitgezonden. De 21-jarige Adamo. die tijdens zijn korte gang door de aankomsthal naar de perskamer om handtekeningen werd be stormd. trad gisteravond evenals de New-Christy Minstrels op in de Expo- Hillegoms echtpaar om gekomen HILLEGOM Vanmorgen na acht uur is de auto van de minister van landbouw en visserij, mr. B. W. Biesheuvel, op de Oosteinderbrug te Ilillegom in botsing gekomen met auto waarin zich een echtpaar uit deze plaats bevond. De man en de vrouw kwamen om het leven. Minister Bies heuvel bleef praktisch ongedeerd; hij bezeerde alleen een knie. Z'n chauffeur mankeerde niets. In twee achterop ko mende auto's die op de auto van de heer Biesheuvel botsten werden nog drie personen licht gewond. Het ongeluk ontstond toen een patiënt in de psychiatrische inrichting Vogelen zang plotseling de weg overstak, noopte de 63-jarige heer Wijkhuizen uit Hillegom plotseling te remmen waardoor hij slipte en in botsing raakte met de mi nisteriële auto. Evenals zijn 64-jarige echtgenote overleed hij. Het verkeer dat veel hinder ondervond an de autowrakken op de weg, werd bij zonder onoverzichtelijk doordat men op de middenbaan ging rijden. Als gevolg hier- kwamen op de Oosteinderbrug een NZH-bus en een personenwagen met el kaar in botsing. De heer H. L. uit Bloe- mendaal. en zijn passagier G. B. uit Haar lem liepen hierdoor resp. een hersen schudding en een shock op. hal Hilvi jeugdig publiek een later uit te zenden tv-show opnam. Vanavond staan de Minstrels en Adamo in een directe tv- uitzending van de Vara, maar met een ander programma, op de planken van de nieuwe congreshal van het Rai-ge- bouw te Amsterdam. Vader rijdt eigen kind (2) dood MAARHEEZE Het tweejarig zoontje van de landbouwer J. van der Putten is gisteravond onder een tractor, die door zijn vader werd bereden, geraakt Hei kind kreeg het achterwiel over het hoofdje. Het was op slag dood. MEPPEL De bestuurder van een personenauto, de heer G. Kuur uit Haren, en de naast hem zittende mevr. Boeree uit Delfzijl zijn gisteravond om het leven gekomen toen hun auto fron taal in botsing kwam met een tegemoet komende vrachtauto op de rijksweg MeppelAssen in de gemeente Diever. De twee zoontjes van mevr. Boeree werden gewond De personenauto reed met zeer hoge snelheid. Connie van het t.v ter en Connieei zanger Adamo in van Schiphol, ■echtpaar Wal en de Belgische n de perskamer jar gisteren een artiesten plaats Overtredingen in verkeer ruimer geregistreerd DEN HAAG De registratie van de overtredingen rijden zonder rijbewijs en overschrijden van de maximumsnelheid wordt verruimd m het belang van de verkeersveiligheid. In het staatsblad is een algemene maatregel van bestuur ge plaatst. die het de justitie mogelijk maakt volledig na te gaan hoe het met eventuele recidive gesteld is. Bij vaststelling van de strafmaatkan daarmee rekening worden gehouden. Op grond hiervan zal registratie plaats vinden als genoemde zaken door de of ficier van justitie in behandeling worden genomen, evenals elke afdoening ervan. Soekarno kreeg schilderij van dr. Koets c.s. DJAKARTA President Soekarno heeft van de Amsterdamse missie, die op het ogen blik een bezoek brengt aan Indonesië, een schilderij van Ra den Saleh en het Amsterdamse „grach tenboek" ten geschenke gekregen. De Indonesische president heeft spe ciaal een zitting van het presidium van het kabinet, waarin het hoofd van de Indonesische afgevaardigde bij de VN, Palar. verslag uitbracht, voor meer dan een uur onderbroken om de missie onder leiding van dr. Koets te ontvangen en persoonlijk het paleis rond te leiden. Het schilderij van Raden Saleh stelt een geleerde voor en dateert van 1883. Volgens dr. Koets heeft het deel uitge maakt van een privé collectie van een familie die het ongeveer twee weken voor het vertrek van de delegatie ter veiling had aangeboden. Dr. Koets, die toevallig kennis nam van het aanbod, had instructie gege ven er de hand op te leggen, wetende dat Soekarno zeer veel belangstelling in de schilderkunst toont Minister Biesheuvel, die van zijn woon plaats Aerdenhout op weg was naar Den Haag. kon zijn reis in een andere auto dan de zijne voortzetten. Verzoek afschaffing van kwitantiezegel DEN HAAG De vier centrale mid denstandsbonden en de raad voor het grootwinkelbedrijf hebben in een rekest aan de staatssecretaris van financiën op nieuw gevraagd om afschaffing van het kwitantiezegel. In aansluiting op „zekere verwachtingen wekkende mededeling" bij de behandeling van de begroting 1964 verzoeken de organisaties met klem spoed te betrachten met de herziening van de zegelbelasting. TJET THANS afgekomen nadere be richt over de verhoogde tarieven van post en telefoon is. na de voor bereiding die we hebben ondergaan, geen verrassing meer. Nochtans blijft het een teleurstelling, ook omdat een voorgaande verhoging nog van betrekkelijk jonge datum is. Zoals wij meer hebben geschreven is de indruk niet zelden, dat in het particuliere leven de druk op de prij zen zwaarder ligt dan wanneer het openbare diensten geldt. In het particuliere leven is boven dien nog de factor van de concur rentie die meespeelt en die in de openbare sector vaak ontbreekt. Een telkens duurder functioneren van de openbare diensten is blijkbaar een van de tollen die we aan de wel vaartsstaat hebben te betalen. TJET UITSTEL voor een jaar van de benoeming van een op volger voor dr. Visser 't Hooft als secretaris-generaal van de Wereld raad van kerken betekent een wijs besluit. In de gehele wereld was verzet aangetekend tegen de voordracht aan het centraal comité van slechts een kandidaat. Het verzet binnen het centraal co mité richtte zich niet tegen de voor gestelde kandidaat, de Schot Patrick C. Rodger, maar tegen het feit dat het zo geen zelfstandige beslissing kon nemen. Daarmee heeft het bewezen werkelijk vanuit de kerken het werk van de Wereldraad te willen leiden. Tevens is voogekomen dat reactie zou leiden tot een te haastige andere kan didaatstelling. Dat dr. Visser 't Hooft zijn zware taak een jaar extra blijft vervullen, zal binnen de Wereldraad allen ver heugen. Opnieuw is gebleken dat hij als geen ander het vertrouwen heeft. VOLAUTOMATISCHE Ondanks Russisch-Chinese wedijver ARNHEM In een merkwaardige zaak voor de Arnnemse politierechter bleek gisteren, dat het dorp Heilouw bij Tiel niet wilde accepteren dat een der dorpsgenoten met een Rotterdam se weduwe was getrouwd, een vrouw- die ook nog enkele grote kinderen had. Het leven werd de dorpeling zo zuur gemaakt dat men in dit gezin 's nachts voor eigen veiligheid moest gaan waken. En dat alles omdat de bewuste vrouw „van een ander geloof was". Men had zelfs intekenlijsten doen cir culeren met de bedoeling het vertrek van het gezin te bewerkstelligen, echter zon der resultaat. Toen werd weer met brandstichting gedreigd en moest Van H. des nachts herhaaldelijk onverlaten uit de omgeving van zijn woning wegjagen. Ten slotte kwam het tot een vecht partij. Een buurman betrad het erf van Van H met een mes in de hand. Van 11. sloeg de aanvaller met een schop het erf af. De buurman zette een nieuwe aanvai in. die opnieuw werd afgeslagen, mede door de hulp van een zoon en een doch ter van Van Hdie de buurman met een bezemsteel te lijf gingen. De buurman werd danig toegetakeld. „Onmenselijk" zo schetste de officier van justitie de houding van het dorp. Het was zelfs zo erg dat dorpelingen die met het bewuste gezin wilden omgaan, ook al door dc dorpsgemeenschap werden verstoten. Overigens wilde hij het gedrag van Van H. niet goedpraten, al had de man uiteraard reden tot verweer. Toch kwam er bij hem een milde boete uit de bus: 250 gulden voor Van H. en 75 gulden voor zijn dochter "die ten slotte helemaal niet was bedreigd» Hef vonnis luidde gelijkluidend. WASHINGTON De Amerikaan- president Johnson heeft he Congres gisteren verzocht on 3.380.000.000 dollar (ruim twaalf miljard gulden) beschikbaar te stel len voor hulp aan het buitenland, het laagste bedrag dat voor dit doel gevraagd sinds het begin van het plan-Marshall in 1948. Dit gevraagde bedrag 1.170-000 000 dollar voor militaire bijstand en 210.000.000 dollar voor anaere vor- ïen van hulp ligt 136 miljoen dol lar lager dan hetgeen vorig jaar werd gevraagd- Johnson zei voorts in zijn boodschap dat Rusland en Chinr op het gebied van hulp aan andere lan- meer hebben gedaan dan ooit. lil het afgelopen jaar hebben de twee landen hun toegezegde nulp verdrie voudigd. Hun onderlinge wedgver heeft geleid tot toeneming van hun poging orr. elk invloed te krijgen in de ontwikkelingslanden, aldus ae pre sident Het Amerikaanse staatshoofd verklaar- le nog in de boodschap, dat net ge raagde bedrag het minimum .s aat zijns inziens met het nationale belang erenigen is, rekening houdend met de hulpverlening van de zijde vau in ternationale organisaties. Johnson was m overtuigd dat de VS waar voor hun geld krijgen, doch zij konden met t een lager bedrag volstaan. Als zulks de loop van het jaar nodig zou blij ken, zou de president niet senromen aanvullende fondsen te vragen. Het programma voor militaire steun noemde hij zeer geconcentreerd. Drie kwart ervan zal naar elf landen gaa» die in een grote boog tussen Grieken land en Korea liggen. Het totaal van nel voor militaire hulp gevraagde bedrag is 115 miljoen dollar hoger dan m net BRUSSEL De Belgische vak bonden hebben gisteravond nog geen standpunt bepaald over het woens dagnacht door de Belgische regering ingediend compromis-voorstel om een einde te maken aan de maandag begonnen staking in de olie-indus trie. De regering had de oliemaatschappijen en de katholieke en socialistische vak bond verzocht voor vrijdag twaalf uur te antwoorden. Op vergaderingen van de vakbonden in Antwerpen werd gister avond besloten het regeringsvoorstel voor te leggen aan de leden. Dit zal zaterdag gebeuren op vergaderingen in Antwer pen. Brussel. Luik en Gent De staking zal dan niet eerder kunnen worden opa lieven dan maandag. In de socialistische vakbond blijkt ove rigens het regeringsvoorstel niet onguns tig te zijn ontvangen Een bestuurslid ver klaarde de daarin vervatte - nog onbe kende - regelingen aanvaardbaar te ach- ten en geen behoefte aan een voortzet ting van staking te hebben. Het standpunt van de oliemaatschan- pijen zal wellicht aan de regering wor den medegedeeld op een bijeenkomst van de bij het loonconflict betrokken par tijen, die vanmiddag in Brussel worden gehouden. lopende jaar Voor de voor niet-mlll- tairc bijstand gevraagde gelden is 369 miljoen dollar bestemd voor economiscne steun tot handhaving van stabiliteit en veiligheid. Het bedrag gaat voor 88 pet naai .Vietnam. Laos. Korea en Jordanië. De president beloofde dat óe regering er voor zal blijven ijveren, dat andere landen hun steentje bijdragen in de nulp aan het buitenland. Sinds 1960 was het geen andere niet-communistische landen via tweezijdige akkoorden op dit gebied doen met 50 pet toegenomen. Tenslotte besloot Johnson zgn boodschap aan net Congres met te zeggen dat ruim 80 pet van de Amerikaanse economische bij stand in de vorm van Amerikaanse goe deren en diensten en niet in de vorm van dollars wordt verleend. Krediet mag vier procent toenemen AMSTERDAM De Nederlandsche Bank is met de handels-en landbouw- kredietbanken overeengekomen, dat de toelaatbare groei van de kredietverle ning vier procent zal bedragen van de gemiddelde stand der kredietverlening in het eerste halfjaar van 1963. Een jaar tevoren was het percentage vijf. -OPRUIMING Modelkamer-verkoop EETKAMERS BANKSTELLEN Kortingen van 1025 <1, TAPIJTEN - BOUCLé- vloerbedekking KARPETTEN - GORDIJN STOFFEN Nu voor extra LAGE prgzen! U koopt nu zeer voordelig Uw voorjaarsinkopen. INTERIEUR VER ZORGING BULTHUIS Botermarkt 23

Nieuwe Leidsche Courant | 1965 | | pagina 1