Nieuwe Leidse Courant Staking duurt zeker nog twee weken Staking kost V.S. 25 min dlr per dag Psychologie niet sterkste zijde van politieman Yele Amerikanen roken minder Belgische regering bemiddelt Pier gaat maar tien tot dertig jaar mee Directie deed het niet goed, zei „psycholoog'' Kosygin naar Engeland - Wilson naar Rusland Instemming Indonesisch parlement Commentaren Metaalarbeiders een uur in staking Oirectcvr: f. WEM ER Hoofdredacteur: Dr E. DIEMÊR CHRISTEL! JK-NATIONAAL DAGBLAD rastigh is gheblever »rt in teghenspoet" Dinsdag 12 januari 1965, 45ete jaargang A Enige regen De Bill verwacht tot woensdagavond: Aanvankelijk zwaar bewolkt met enige regen, morgen opklaringen met hier en daar een bui. Overwegend krachtige, tijdelijk echter matige wind ruimend van zuid naar west. Vannacht iets hogere temperaturen. rooriren iets lagere tem- J f 3,35, p.kw 10,05 Klachtendienst bezorging 1A.-0Q—19.00 uu Geen kans op compromis BRUSSEL De Belgische oliemaatschappijen hebben gisteravond laten weten dat zij wel willen onderhandelen, maar niet over het bemiddelings voorstel van de regering dat de loonsverhoging 15 tot 16 procent moet be dragen. Onder druk van de regering wilden zij gaan tot 13.5 procent, om dat volgens de maatschappijen de stakers tot de hoogst betaalde arbeiders In het land behoren. De laatsten houden vast aan hun eis van 17 procent. De eerste stakingsdag is zonder in cidenten verlopen. De gevolgen zullen de komende dagen voelbaar worden. De tanks van de benzinesta tions waren vol voordat de staking begon en de pompstationhouders zijn zelf al begonnen met een rantsoene ring. In vakbondskringen verwacht men dat de staking zeker twee weken zal duren. De actie kost de rooms-katho- NEW YORK Door de staking van zestigduizend havenarbeiders worden in de havens aan de Amerikaanse oost kust en de Golf van Mexico tal van schepen opgehouden. In New York alleen al lagen gisteren dertig vracht schepen op afhandeling te wachten. Volgens sommige kringen is de staking te wijten aan een misvatting, aangezien de New Yorkse havenarbeiders met geringe meerderheid een nieuw arbeidscontract afwezen dat in de ogen van de vakbonds leiders een van de gunstigste is. ooit bereikt. De beduchtheid van de haven arbeiders voor bepalingen inzake de Inkrimping van werkploegen heeft her. compenserende waarborgen en andere gunstige regelingen over het hoofd doen zien. Intussen kost deze staking de staat ongeveer 25 miljoen dollar per dag. De staking is zondagnacht begonnen. Hoewel alleen de New Yorkse afdeling van de International longshoremen's association de nieuwe arbeidsovereen komst afwees werden alle havens van Maine tot Texas daardoor getroffen, daar volgens traditie alle afdelingen van de ILA solidair zijn bij een staking. RIT A t toch aS.'jd, dat een huis er n te wonen en geen etalage behoeft te zijr." De vertegenwoordigers van de stakers hebben gisteren met de grote maatschap pijen overleg gepleegd over de interpre tatie van de „vitale behoeften", waaraar moeten worden voldaan. Hieronder val len onder meer ziekenhuizen, bakkerijen, koelinstallaties, reinigingsdiensten en be paalde industrieën. De vakbonden willen de garantie dat daar geen misbruik van wordt gemaakt. Maar deze leveringen brengen nu eenmaal mee, dat een belang rijk percentage van de arbeiders aan het werk moet blijven om de installaties te onderhouden en voor de leverantie te zorgen. De oliemaatschappijen hebben een voor raad voldoende voor twee maanden nor maal gebruik, maar het meedoen van de transportarbeiders aan de staking maakt de distributie vrijwel onmogelijk. Hoewel de zijde van de stakers werd meege deeld dat aan de omringende landen een verzoek is gedaan zich solidair te tonen, was bij de Nederlandse vakbonden gister avond om acht uur nog geen bericht bin nengekomen. Indien een dergelijk ver zoek door de bonafide Belgische vakbon den gedaan wordt, zal dit zeker in over weging worden genomen. Bekeken moet echter worden hoe de transporten kunnen geschieden. De Nederlandse arbeiders kunnen moeilijk iets ondernemen tegen vervoer per pijpleiding. Van socialistische zijde in België is nog verklaard dat de communisten onlangs op een nogal rumoerige vergadering het besluit om te staken hadden afgedwon gen. De socialistische en rooms-katholieke vakbeweging hebben echter het heft in handen genomen om te voorkomen dat de communisten de staking zouden uitbuiten voor propagandadoeleinden. Het basisloon van de stakers loopt op dit ogenblik tot f 10.000 per jaar (ook de cementindustrie en de scheepswerven be talen in België dergelijke hoge lonen). Werkgevers wilden oorspronkelijk tien pet geven over 1965 en 1966, maar de sta kers voeren aan dat zij door deze twee jarige contracten relatief achter op raken bij andere takken van industrie, m.a.w. hun voorsprong wordt kleiner. vÜ.' «f Scheuren in betonnen poten (Van een onzer redacteuren) DEN HAAG De van voorge spannen beton gemaakte poten van de Scheveningse Pier vertonen scheu ren van 0.1 tot 0.8 mm breed. Daar door zal de levensduur van het vvan- delhoofd beperkt zijn van tien tot dertig jaar. Dit werd gisteren mee gedeeld door ir. P. C. Kreijger van T.N.O. tijdens de behandeling voor het college van beroep van het ge schil over de pierprijs. Deze schok kende mededeling werd bevestigd door de architect van het Scheve ningse wandelhoofd, ir. H. A. Maas kant uit Rotterdam. de voorgespannen holle palen scheu ren optraden. Nadat men deze had ge dicht, zijn ze weer opengegaan, zodat ernstig wordt gevreesd voor aantasting van de stalen wapening door corrosie. „Je kunt een paal niet als een auto band blijven oplappen," zo zei ir Maaskant. „Zodra een storm stukken uit de palen zou slaan, krijgt men geen moeder met kind meer op de pier". De afgelopen zomer heeft men geruime tijd getracht de steeds weer opnieuw optredende scheuren te dichten. Dagen lang werden de palen bespoten óm roes ten tegen te gaan Daarbij ging ook het gerucht, dat (je betonnen wand die de stalen wapening tegen het zeèwater moet beschermen te dun zou zijn. Over de vervangingswaarde van de pier werd tijdens de zitting door de deskun digen gezegd, dat de bouwprijs door de gestegen kosten vijftig procent hoger Na twee jaar ontmaskerd MAASTRICHT De recherche heeft de 35-jarige B. G. gearresteerd, die ervan wordt verdacht twee jaar lang als afgestudeerd psycholoog in een groot bedrijf te Maastricht te heb ben gewerkt. De man had slechts twee jaar onderwijs genoten op een h.b-s. Als personeelschef lichtte „drs." B. G. het bedrijf door. Hij oordeelde dat noch de chefs van de afdelingen noch de bedrijfsleiders voldeden. Ook de directie kwam in de rapporten van G. In één oogopslag Rijd minder snel als er kinderen spelen! pag. 2 Totalitaire neigingen? pag. 2 Niemöller waarschuwt zijn volk (o.a. tegen MLF) pag. 5 Weer doden bij Stanley- stad pag. 5 Goud goedkoper pag. 5 Schaaktoernooi pag. 6 Schijnvertoning in West- Irian pag. 6 Meer wegen of juist min der? pag. 6 Couture en confectie hu wen pag. 7 LONDEN Premier Wilson van Engeland zal een bezoek brengen aan de Sowjetunie, nadat zijn Russische collega Kosygin dit voorjaar Engeland zal hebben bezocht. Over de tijdstippen van de bezoeken zal gesproken wor den als de Russische minister van buitenlandse zaken, Gromiko. in maart in Londen is. Het is nog niet bekend of de eerste secretaris van de Russische communis tische partij, Leonid Brezjnef, premier Kosygin zal vergezellen. In de Britse uitnodiging stond dat Kosygin zelf mocht hij naar Londen Potvis te water SCHIEDAM Vanochtend om kwart over elf precies heeft mevrouw A. G. H, J. de Jong-Bartels. echtgenote van de minister van defensie, in Schiedam bij Wilton-Feyenoord 'de jongste aanwinst van de Koninklijke Marine, Hr. Ms. On derzeeboot „Potvis" te water gelaten. De „Potvis" is de derde onderzeeboot ste, de „Tonijn", nog in aanbouw is. een mnider gunstig daglicht te staan. Dientengevolge hebben enkele directieleden van de firma bij B. G. een aanvullende cursus gevolgd l. G. trad in december 1962 bij het be drijf in dienst als opleidingsfunctionaris. De directie bevorderde hem tot perso neelschef, in welke functie hij allerlei tests verrichtte. Ook had hij een gezag hebbende stem bij de benoeming van het personeel. Enkele kleine fouten deden ten slotte argwaan oprijzen. Na een onderzoek bleek het verhaal van G. dat hij aan de Vrije Universiteit in Amsterdam was af gestudeerd, een verzinsel te zijn. Ook is gebleken dat hij in Amsterdam reeds enkele malen was veroordeeld wegens oplichting en verduistering. Vermist Pools schip vermoedelijk vergaan DEN HAAG Het 4S6 ton metende Poolse schip Nysa, eigendom van de Poolse regering, dat sinds vrijdag wordt vermist, is waarschijnlijk maandag vroeg voor de zuidwestpunt van Noor wegen in een sneeuwstorm vergaan. Op rond 23 mijl ten westen van de vuurtoren Lista heeft men wrakstukken waarge nomen en op een andere plaats trof men een houten reddingboot met de naam Nysa aan De Nysa, die 18 man aan boord had, is op 8 januari uit de Schotse haven Leith naar Oslo vertrokken. Het schip was met ijzer geladen. DJAKARTA Particuliere banken mogen niet meer dan twee miljoen roe- pia contant aan cliënten uitbetalen be halve voor loon betalingen en opkoop van be volk ingsp roduk ten, wat met bewijs stukken gestaald moet worden. De mi nister van toezicht óp particulier kapi taal en banken, J. B. Massie, verklaart dat deze bepaling dient om het giro- verkeer te bevorderen. Beton, door de golven om spoeld tien tot dertig jaar, langer gaat het niet, zeggen des kundigen. liggen. De pier zou nu dus geen f 8 mil joen, doch f 12 miljoen moeten kosten. Met ir. Maaskant was een andere des kundige, ir. P. J. Allaart van Rijkswater Op tientallen dikke palen is Zwolsmans trots, de Scheve ningse pier, gebouwd. Wanneer komt het moment dat men bang zal zijn dat deze kolommen het niet meer houden? staat het eens, dat de belangrijkste kos tenverhogende factor de dalende arbeids prestatie in de bouw is. Ir. Allaart wees erop, dat berichten over productiviteits verhoging in de bouw niet overeenstem men met de werkelijkheid Ir. Maaskant maakte dit duidelijk door 'te zeggen, dat drie metselaars doen, wat voor de oorlog een metselaar deed. (Zie ook pag. 6) Door een staking in de hele Bel gische olie-industrie ligt de pro- duktie van stookolie en benzine in België stil. Mocht de staking lang duren, dan kan in het land gebrek aan brandstoffen ontstaan, reden waarom velen doen zoals deze chauffeur in Brussel, nl. jerry cans met benzine inslaan Dode door imperiaal die van auto viel DEN HAAG Op de rijksweg Am sterdam-Utrecht bij Vinkeveen is gis teravond een aantal kettingbotsingen ge beurd, waarbij de bestuurder van een personenauto, de 44-jarige fabrikant P. A. M. V. uit Huizen, om het leven is gekomen en een inzittende zwaar werd gewond. De ongevallen, waarbij vijftien auto's betrokken waren, ontstonden doordat van een personenauto een im periaal viel. Achteropkomende voertui gen konden dit voorwerp niet ontwijken. Daarop ontstond een kettingbotsing. Ontsnapte gevangene bij inbraak gepakt AMSTERDAM. De recherche heeft gisteravond een goede slag geslagen toen zij twee beruchte inbrekers, onder wie de 46-jarige Amsterdammer Abra ham (die in juli 1964 nadat hij uit de Leeuwarderse gevangenis ontvluchtte) kon arresteren, juist toen zij de deur hadden geforceerd van de parfumerie zaak Letty in een zijstraat van de Kal- •erstraat. S's medeplichtige was eveneens bij de politie bekend. Hij is de 35-jarige Amsterdamse loswerkman G. C. S. De recherche had hem eerder in de avond opgemerkt en in het oog gehouden, vermoedende dat hij wat van zins was. Bacoii goedkoper DEN HAAG Het Produktschap 3or vee en vlees heeft besloten de prijs voor baconvarkens met twee cent per kg te verlagen. Het schap doet de- stap in verband met een sterke da ng van de opbrengst van de bacon Engeland. Dientengevolge geldt thans voor bacon varkens in de kwaliteitsklassen 1 t/m 4 een prijs van resp, f2.58, f2.46 en f2.36 per kg koud geslacht gewicht. Uittreden uit V.N. DJAKARTA NEW YORK Het Indo nesische parlement heeft gisteren pre sident Soekarno's besluit tot uittreding uit de V.N. goedgekeurd- Vrijdag zal minister van buitenlandse Z3ken. Soe- bandrio, in het parlement een verklaring afleggen over de politieke weerstand. Communistisch China heeft Soekamo's stap toegejuicht en in te Tokio beluisterd bericht van radio Peking zei minister van buitenlandse zaken Tsjen Ji dat Pe king Indonesië zou steunen bij zijn ver zet tegen het „imperialisme en het ko lonialisme". De Chinese bewindsman sprak ter gelegenheid van een receptie bij de inauguratie van de directe ver binding tussen Djakarta en Kanton, in Zuid-China. Intussen heeft de V.N. de uittreding van Indonesië nog niet ge- acceoteerd. Er is ook nog geen schrifte lijke bevestiging uit Djakarta. Nico vervangt Loekie in Mensen van Morgen AMSTERDAM Een zekere jonge man Nico zal de befaamde Loekie in Brusse's film „Mensen van morgen" vervangen. Aanvankelijk had men ge dacht met de ouders van Loekie wel overeenstemming te zullen bereiken zo dat de film, eventueel na enkele kleine wijzigingen weer in de roulatie kon ko men. Deze onderhandelingen zijn echter op niets uitgelopen en zo gaat men nu in plaats van met Loekie met een ze kere Nico in zee en nu maar afwachten of Nico een „waardige" plaatsvervanger TYE HEER Vondeling heeft kritiek geleverd op de gala-uniformen die sommige Kamerleden nog plegen te dragen bij officiële plechtigheden. Hij noemt dat belachelijk en brengt het in verband met wat hij noemt dwaze gezagsaanbidding en deftig stadsgedoe, zoals kenmerkend voor een versteende en verkalkte maat schappij. Het nette pak van de burger, zegt hij, is een donkerblauw pak, op zijn best een jacquet; dat moet je aan doen als je ergens netjes voor de dag wilt komen: je bent vertegenwoor diger van de burgerij. Nu hangen wij ook niet aan het officiële kostuum. Maar in verge lijking ook met andere landen is ons nuchtere land toch al arm aan uiter lijk vertoon. Daarom moeten we ook niet de an dere kant uit overdrijven; Prinsjes dag willen we graag behouden WfIE ZATERDAG hebben deelgeno men aan de demonstratie tegen de M.L.F. een geschakeerd gezel schap, voorspelden we reeds had den die tijd wellicht beter besteed aan de lezing van een rapport „Slaaf of meester" van de Vereniging voor internationale rechtsorde. In ruim honderd bladzijden geven hier rechtsgeleerden en militaire en politieke deskundigen een objectieve ontleding van de situatie en pogen bovendien het begin van een oplos sing te geven. Het rapport laat zien dat men zich tevoren grondig in de materie moet verdiepen, wil men een oordeel heb ben. Na lezing heeft men geen be hoefte meer aan simplismen noch aan koude-oorlog-terminologie. Samen met het laatste geschrift der hervormde synode draagt het rapport bij tot de meningsvorming over een aangrijpend probleem. Toch nog nationale ramp WASHINGTON De Amerikaan se sigarettenroker heeft er nu een jaar over kunnen nadenken. En ve len denken nog. Maar de anti-rook- campagne heeft resultaten afgewor pen. Een van de vier Amerikaanse volwassenen heeft sinds 1962 de si garet afgezworen. De sigaretten- markt heeft een aardige klap te incasseren gehad. De tabaksindustrie gaat opnieuw een jaar van strijd tegemoet. Er ligt nog steeds een besluit van de federale han delscommissie, dat sigarettenadvertenties .verpakkingen een waarschuwing moeten bevatten, dat sigaretten nadelig zijn voor de gezondheid, maar de datum van invoering werd uitgesteld. Het Ame rikaanse kankergenootschap heeft het ini. tiatief genomen, tot een serie tv-reclames, waarin bekende sportlieden verkondigen; „Ik rook niet". De sigarettenfabrikanten zelf hebben ook him erecode. Een advertentiebureau dat voor een aantal tabaksfabrieken de reclame verzorgt, heeft de uitdrukkelijke opdracht in geen enkele advertentie een aansporing tot minderjarigen te richten. Voor de industrie is het echter het be langrijkste dat men weet wat men moet AMSTERDAM De ongeveer 350 arbeiders van de NV machinefabriek Du Croo en Brauns in Amsterdam heb' ben gistermiddag demonstratief het werk een uur neergelegd. Zij kwamen de kantine bijeen om de moeilijk- heden te bespreken, die de totstand koming van een nieuwe c.a.o. in d« weg staan. De beambtenbonden in de metaalin- Baby mishandeld (Van onze Rotterdamse redactie) ROTTERDAM In de Steven Hoogen- dijkstraat heeft zich gisteravond een fa miliedrama afgespeeld. De negentienja rige classificeerder A. F. H. heeft toen zijn vier maanden oude dochtertje ernstig mishandeld. Bij zijn thuiskomst had de classificeerder ruzie gekregen met zijn zestienjarige vrouw. De vrouw ging na de woordenwisseling de hond uitlaten. Het dochtertje lag toen in bed te slapen. Bij haar thuiskomst trof zij de baby echter liggend in een stoel aan met schaafwondjes aan de beide wangen en vervormd sohedeltje. De man lag in bed. IJlings heeft men het kind naar het Dijkzigtziekenhuis gebracht. De politie die gewaarschuwd was, heeft H., verdacht van zware mishandeling, op het hoofdbureau ingesloten. De classifi ceerder verklaarde dat hij eerst het meu bilair in de kamer omver had gegooid. Hij had toen zijn dochtertje die hij in ,ijn bed had aangetroffen, met zijn vuis ten bewerkt. Speciaal het hoofdje had noeten ontgelden. Na deze mishan deling had hij de baby in de stoel neer gelegd en was zelf op het bed gaan lig gen. dustrie vrezen intussen, dat de beamb ten met een hoger inkomen aan het eind van de maand minder in hun loonzakje vinden dan een maand tevoren. Dit zal het geval zijn wanneer de werkgevers geen gebruik maken van de mogelijk heid de hogere A.O.W.-premie ook te compenseren voor inkomens hoger dan f 12.000. In een circulaire hebben de betrokken vakbonden erop aangedrongen gebruik te maken van deze mogelijkheid De Katholieke federatie en de Bond van middelbare en hogere technici heb- ben hun teleurstelling kenbaar gemaakt over de houding van de werkgevers in de metaalindustrie bij het overleg over de nieuwe c.a.o. bestrijden. Wetenschappelijk onderzoek in die richting vergt veel ge]d, dat voor een belangrijk deel door de tabaksindus trie wordt gefourneerd. Gisteren heeft dr. Luther Terry, die in januari 1964 het befaamde rapport over sigaretten en longkanker heeft opgesteld, aan de Amerikaanse raad voor tabak en gezondheid (NICSH) verslag uitge bracht over do anti-rook-campagne. De NICSH is een niet-officieel orgaan, ge vormd uit geneesheren en vertegen woordigers van zestien Amerikaanse in stellingen. In dit verslag zegt dr. Terry dat het tabaksverbruik door vrouwen tussen 1962 en 1964 daalde. Maar hoewel een op da vier geen sigaret meer aanraakt, spreekt dr. Terry toch nog van een „nationale ramp", verantwoordelijk voor de dood van minstens 125.000 Amerikanen (mo gelijk zelf 300.000) per jaar. De volgende feiten worden opgesomd: 1. Sinds 1962 roken ongeveer achtien miljoen Amerikanen geen sigaretten 2. Van de ondervraagden beschouwt 69 procent de sigaret als een der oor zaken van kanker. 3. Zeven van de tien ondervraagden me nen, dat de sigaret zoveel gevaar op levert, dat er maatregelen tegen ge nomen moeten worden. Slechts een op de negen is een tegengestelde mening toegedaan. 4. Voor openbare voorlichting inzake ta bak spreekt negentig procent der on- dervraagnen zich uit, tachtig procent is tegen 't gebruik van de naam of foto van atleten of beroemdheden in siga rettenadvertenties. 5. Tachtig procent van de ondervraagden zou op elk pakje sigaretten het ge halte aan nicotine en teer vermeld Formosa betaalt V.N. schulden NEW YORK Nationalistisch China heeft gisteren de Verenigde Naties bijna 5 miljoen dollar aan achterstallige con tributie betaald en zal daardoor geschrapt worden van de lijst van de landen die schulden hebben die zich uitstrekken over meer dan twee jaar. Tot die landen behoren de Sowjetunie en Frankrijk. UTRECHT De politie maakt onvoldoende gebruik van de moderne weten schap om met voortvarendheid het contact met de burgerij te dienen. Met lame wordt te weinig aandacht besteed aan de psychologie. Dit stelde de Utrechtse hoofdcommissaris van politie, de heer H. W. Offers, gisteravond op een voorlichtingsbijeenkomst. Hij vond het jammer dat de politie in veel op zichten achterloopt, hetgeen naar zijn oordeel beslist niet nodig is. De heer Offers sprak de wens uit, dat alom in den lande meer aandacht zal worden besteed aan de menselijke contacten tussen politie en burgerij en de verstoring daarvan. Door elke politieman moet in feite public relations wor den bedreven met de burgerij. „Hij staat voor het front", zo meent de Tiecr Offers, die vijf jaar geleden de stoot gaf tot oprichting van de afdeling voor lichting bij de Utrechtse politie, een initiatief dat zeer word r wordt gewaardeerd.

Nieuwe Leidsche Courant | 1965 | | pagina 1