Nieuwe Leidse Courant Johnson Russische inviteert de leiders State of the Reis naar Europa Latijns-Amerika Union aan Congres en 'es Ruim miljoen werknemers zonder c.a.o. Indonesië toch nog niet uit de V.N.? Moeder verdronk haar vijfjarig kind in wasted P.T.T.-tarieven op helling Lang-telefoneerders krijgen een strop Commentaren Er worden minder sigaretten gerookt F. DIEMER Heofdradicteur: Dr. E. DIEMER CHRISTEIIJK-NAT10NAAL DAGBLAD vStuitvastigh h gheblevan mijn Sart in teghenspoef" Dingdag 5 januari 1965, 45ste jaargang Geen vorst De Bilt verwacht tot woensdagavond: Half tot zwaar bewolkt met later voor namelijk in de noordelijke provincies kans op enige regen. Vannacht geen vorst, morgen overdag ongeveer dezelf de temperaturen als vandaag. Matige, aan de kust nn en dan krachtige wind tussen noordwest en zuidwest. (Opgemaakt te 11.15 uur). 0,78, p.m. 3,35, WASHINGTON In een boodschap aan het Amerikaanse Congres heeft president Johnson medegedeeld de nieuwe Russische leiders te hebben Uit genodigd voor een bezoek aan de Verenigde Staten, om zich over dit land een indruk te kunnen vormen. Hjj heeft hen ook benaderd over de uitwis seling van door de regeringsleiders van beide landen te houden tv-toespra- ken. Mochten de Russische leiders er de voorkeur aan geven, dat Johnson eerst naar de Sowjetunie komt, dan zou hij een dergelijke uitnodiging in welwillende overweging willen nemen. Zoals men weet is het bezoek, dat Chroesjtsjef aan de Verenigde Staten heeft gebracht nooit beantwoord. Johnson liet voorts weten, dat hij dit jaar bezoeken zal brengen aan Euro pa en Latijns-Amerika en dat „Parijs zeker in zijn reisroute zal worden op genomen". De „State of the Union", waarin Johnson dit mededeelde, heeft dit jaar bijzondere betekenis, omdat de presi dent na de verkiezingen van november met een mandaat voor vier jaar en welwillend congres achter zich meer dan tot dusver zijn stempel zal druk ken op de Amerikaanse binnen- buitenlandse politiek. Alles wat hij in zyn boodschap de toestand van het land ter sprake bracht, maakt deel uit van het ont- wep> van de president voor een „great society", die zich naar hy hoopt in de komende jaren zal ontwikkelen. De belangrijkste punten uit de bood schap, die 57 maal door applaus werd on derbroken (behalve toen Johnson gewag maakte van de uitnodiging aan de Rus sische leiders) geven wö hieronder weer. Werknemers metaal maken vakraad zonder betekenis DEN HAAG De werknemersorgani saties in de metaalindustrie hebben in een gisteravond gehouden vergadering besloten dat de Vakraad voor de me staai industrie zij nwrek zal iv sta ken nu geen c.a.o. in deze bedrijfstak tot stand is gekomen. De Vakraad voor de metaalindustrie is het samenwerkingsorgaan van werk gevers en werknemersorganisaties in die industrie. De Vakraad is gemachtigd on der meer uitvoeringsmaatregelen te ne men op het gebied van koppelbazen, werfcclassificatie en werken onder be zwarende omstandigheden. Al deze en dergelijke werkzaamr :n zullen nu niet meer worden uitgevoerd. Van de kant van het bestuur van de Federatie metaal- en elektrotechnische Industrie (F.M.E.j deelt men mede, dat dit bestuur pijnlijk is getroffen door het feit dat het uit de radio en uit de dag bladpers kennis heeft moeiten nemen van het besluit der werknemersorganisaties de medewerking aan de werkzaamheden van de Vakraad op te zeggen. Het be stuur der F.M.E. acht deze gang van zaken bijzonder onelegant. Overstromingen hebben de afge lopen dagen enorme schade aan gericht in West-Vlaanderen. Als gevolg van smeltende sneeuw en hevige regenval zijn vele rivieren en kanalen buit enhun oevers ge treden. waardoor honderden hec taren bouw- en weideland en vele dorpen en stadjes blank kwamen te staan. Het Vlaamse parlement zou West-Vlaanderen tot rampgebied verklaren. Foto: een deel van het getroffen gebied. De Ver. Staten blijven met de Sowjet unie zoeken naar vreedzame regelingen, die de bedreiging van de vrijheid in dt wereld kunnen verminderen. Amerika zal zijn verplichtingen met be trekking tot Zuid-Vietnam in zijn strijd tegen communistische agressie blijven vervullen. De Ver. Staten blijven streven naar een zo groot mogelijke ss king met een groeiend Europa. De her eniging van Duitsland door zelfbeschik king is een grote onvoltooide taak. De teleurstellingen van de Verenigde Naties zijn volgens Johnson produkten van de wereld, waarin wij leven, niet van het instituut dat ze doet horen. De president hernieuwde zijin pleidooi voor de ziekenhuisverplegimg van be jaarden krachtens sociale voorzieningen, grotere sociale zekerheden voor gepen sioneerden. Johnson beloofde de negers dat hfj mo gelijkheden zou openen voor allen door middel van doorvoering van de wet op de burgerrechten en verwijdering de barrières bij het kiesrecht. Op binnenlands gebied stelde de pre sident voor. een onderwijsprogramma, waarin elk Amerikaans kind zijn gaven volledig kaïn ontwikkelen, een groot scheepse aanval op dodelijke ziekten, een nationale krachtsinspanning om de ste den beter bewoonbaar te maken, ver hoogde bestrijding van de misdaad en een grootscheepse campagne tegen ver spilling en ondoelmatigheid. Doel Johnson verklaarde, dat het eerste doe] van de Verenigde Staten de veiligheid en het welzijn van het eigen land blijft. De eigen vrijheid en groei zijn echter nooit het einddoel van de Amerikaanse droom geweest. ..Onze zorg en belangstelling, medelijden en waakzaamheid, strekken zich uit tot elke hoek van een kleiner ordende planeet". Met nadruk zeide de president, voort te willen bouwen op het ..Amerikaanse verleden". De hoop, die leefde bij de pio niers, toen zij de kust van de nieuwe we reld zagen en de eersten van hen naar het westen trokken, heeft ons op deze weg geleid, aldus Johnson. Deze hoop moet door elke generatie >or zichzelf opnieuw worden geïnter preteerd. „Dit is mijn State of the Union": vrij, rusteloos groeien en vol hoop", aldus Johnson. Zo was het ook in het begin, zo zal het altijd zijn als God het wil en wij sterk genoeg zijn ons ver trouwen te behouden". Congn De zaal van het Huis van Afgevaardig- :n, waar Johnson alle leden van het congres toesprak, was door een groot aantal leden van de geheime dienst „be zet" in verband met een incident dat zich gisteren had afgespeeld. Een lid van de Amerikaanse nazipartij was namelijk in de zaal doorgedrongen en had voor de nodige consternatie ge- Mevrouw Johnson ging al vrij vroeg naar haar pir,ats op de eerste rij van de presidentiële galerij zitten. Zij was ver gezeld door haar dochters Luci en Lynda. Voor het eerst gebruikte Johnson een speciaal systeem van glazen spiekborden voor het voorlezen van de boodschap. De borden waren niet voor zijn gehoor zichtbaar. De republikeinen in het Huis van Af gevaardigden hebben voorts de gematig de 51-jarige Gerald R. Ford uit Michigan tot fractievoorzitter gekozen. Dat bete kende een nederlaag voor Charles Hal- leck, die deze functie zes jaar heeft be kleed. Het is ook een streep door de rekening van de Goldwater-aanhangers. Ford kreeg de steun van de jonge afgevaar- UTRECHT Ruim een miljoen werk nemers zijn op dit moment zonder collec tieve arbeidsovereenkomst, mede als ge volg van de late beslissing over de loon politieke uitgangspunten voor 1965. Al dus Ruim Zicht, het blad van het Neder lands katholiek vakverbond. In het blad staat verder, dat de cen trale werknemersorganisaties in d< Stichting van de Arbeid in het beste ge val kunnen bereiken, dat nog af te sluiten cao's worden goedgekeurd. In een aantal gevallen zullen zij medewerking moeten geven aan het terugwijzen van reeds ge sloten overeenkomsten en in geen geval zullen zij verbetering kunnen brengen in een ingediende cao. Dit jaar is begonnen met loonpolitieke uitgangspunten die niet voortkomen uit een akkoord tussen de centrale organi saties van werkgevers en werknemers, maar uit een gedetailleerde standpunt bepaling van de regering. Als reactie hierop verwacht het NKV een toenemend onbehagen en een sterkte roep om meer vrijheid. Het loon- beleid zal in 1965 moelijk uit te vo zijn, aldus Ruim Zicht. En dit jaar zal alle probemen van een overgangsfase t< Palar gaat met Soekarno praten NEW YORK De leider va: Indonesische delegatie by de Ver enigde Naties, Palar, zal deze week nog naar Djakarta gaan om de „zaak met zjjn regering uit te praten". Ii New York vatte men deze medede ling zo op, dat hjj zijn regering zal proberen over te halen het terug trekken uit de Verenigde Naties niet definitief te maken. In kringen de Verenigde Naties bestaat nog steeds hoop, dat Indonesië op zijn be sluit zal terugkomen. De volkeren organisatie is nog steeds niet schrif telijk op de hoogte gesteld van de beslissing van Indonesië de V.N. te verlaten. Na secretaris-generaal Oe Thant heeft nu ook de president de Algemene Vergadering, Alex Quaison-Sackey een beroep gedaan op Djakarta in de Verenigde Naties te blijven. De voorzitter van. de PvdA heeft de uittreding van Indonesië een noodlottige stap genoemd. Op een bijeenkomst Heemskerk zei de heer Suujhoff: „Al EMMEN Na een uitvoerig ver hoor door de politie heeft- de 27-ja rige mevrouw Z. K.-de J. uit Ros winkel gisteren bekend, dat zjj haar vijfjarig dochtertje op 4 september van het afgelopen jaar in een was- teil in haar woning heeft verdronken nadat een poging tot vergiftiging met rattenkruit was mislukt. Op 4 september werd de moeder in de woning in bewusteloze toestand bij de wasteil in het woonvertrek i de DEN HAAG De directeur-gene raal van de PTT, prof. ir. G. II. Bast, had gisteren op zijn nieuwjaars-pers conferentie slecht nieuws voor de genen, die gewend zijn urenlange gesprekken per telefoon te voeren. Er komt namelijk een lokaal-tijds- tarief Dit houdt dus in dat men voor de huidige vijf cent per gesprek slechts drie minuten (of iets meer) zal kun nen telefoneren. Het nieuwe systeem zal gelden voor gebieden met een gemiddelde dia meter van vijfentwintig kilometer. Daarbuiten komt dan nog een nieuw landelijk tijdstarief. Doordat van iedere sector uit afstand en tijd zullen worden gemeten zullen de ta rieven als een „wandelende panne- koek", zoals prof. Bast het uitdrukte, /er ons land glijden. Het lokale tarief zal ruim gemeten worden, drie minuten of meer bij globale meting per bv 100 gesprekken, bestuurd en op te bergen in een computersysteem. Deze geheugencijfers per abonnée kun nen dan periodiek op de nota-apparatuur worden overgebracht. Aangezien het ge middelde lokale gesprek twee minuten vergt gelooft men by de PTT niet dat telefoneren in verhouding duurder zal worden. Wel echter hebben de lang-tele foneerders een strop. Maar de totale dienstverlening aan het publiek zal des t® groter om kunnen zijn. Daar komt nog bjj dat vooral op het platteland de onbillijkheden In de tele foonberekening weggenomen zullen wor. den. Maar ook voor grote agglomeraties (Europoort. Eindhoven die niet ln de gunstige omstandigheden van Den Haag, met Ryswflk en Voorburg verkeren, zal het komende systeem vele voordelen op- jyjen za| daar binnen De de apparatuur beno digde investering zal ongeveer 15 miljoen gulden vergen de eerste stappen zul len over ongeveer twee jaar merkbaar zijn. Over tien jaar zal heel Nederland dan twee tljds-telefoontarieven kennen. In een dezer dagen te verwachten alge mene maatregel van bestuur van minister Van Aartsen over de reeds aangekondig de tariefsverhogingen voor 1965 zal op het thans geschetste systeem vooruit worden gelopen. ndng aangetroffen, terwijl het meisje dood in de teil met water lag. Het was het enige kind van mevrouw K. De moeder werd op medisch advies nog dezelfde morgen na de ontdekking over gebracht naar een inrichting te Assen en later naar een inrichting in Zuid-Laren. Achteraf bleek, dat zij niet gestoord was werd zij overgebracht naar het huis i bewaring te Leeuwarden de bekentenis had de moeder ir het gebeuren in het dorp rattenkruit in een winkel gekocht met de bedoeling haar dochtertje daarmee het leven te beroven en daarna zichzelf te doden. Het meisje vond het glas water dat zij van moeder kreeg evenwel te vies en dronk slechts heel weinig. De moeder heeft daarna het glas zelf leeggedron ken. Toen het kind later braakte, heeft zij voorgewend haar nog even goed te wil. len wassen in een teil met water. Zij heeft toen het kind met het hoofdje onder water gedrukt totdat het, leven geweken. Hoewel zij voornemens zich daarna door gasverstikking van leven te beroven heeft angst haar moedelijk overvallen Omtrent de motieven van de moeder kon men nog geen nadere mededelingen In één oogopslag Kritiek op klompen en mo lens „onjuist" - pag. 2 T. S. Eliot overleden - pag. 2 De dokter aan het woord - pag. 2 Lid of geen lid: V.N.-doel- einden blijven van toepas sing op Indonesië - pag. 5 Nieuwjaarsredes - pag. 7 Liever nikkelen guldens - pag. 7 Kamerleden wegen - vragen meer Meer dan honderd zeeschepen hebben op de Schelde het anker laten vallen. Oorzaak hiervan is de staking in de Antwerpse haven. Baby Schiedam blijkt gewurgd SCHIEDAM In het ziekenhuis te Schiedam heeft de gerechtelijke patho loog-anatoom dr. J. Zeldenrust gisteren sectie verricht op het lijkje van een pas-geboren meisje. Een dertienjarige jongen had zondag in de Poldervaart te Schiedam een boodschappentas gevonden met het lijkje. Hij waarschuwde onmid- delijk de politie. De baby was met een touw door wurging om het leven ge- Emigrantenouders voor f620 naar Amerika SCHIPHOL In monstervlnchten met 180 pasaglers aan boord van de nieuwste grote DC-8F straaltoestellei van de Ame rikaanse chartermaatschappij Capitol zul len ln de komende zomer ouders emigranten naar hun kinderen in Canada en de V.S. worden gevlogen voor retourprijs van f. 620 (naar New York) of f. 680 (naar Montreal). Dit betekent een nieuw goedkoopterecord in de prijzen slag van het ongeregelde luuchtverkeèr. Hoe laag die prijzen zijn, moge blijken uit het feit, dat volgens de LATA-tarie- ven de goedkoopste, alleen in de winter en dan nog slechts voor eenentwintig dagen geldende retourbiljetten tweemaal zo duur zijn en gewone retours zomers zelfs driemaal. De retourbiljetten voor de komende emigrantenvluchten worden uitgeschreven voor een verblijf in Ame rika van bijna elf weken. Slachtoffer roofover val in arrest - diefstal AMSTERDAM De Amsterdamse po litie heeft de negentienjarige A. V, S. gearresteerd wegens diefstal van een autoradio uit een auto in de garage aan de Middenweg waar hij werkzaam was. V. S. kwam oudejaarsdag in het nieuws doordat, naar hij tegenover de politie verklaarde, door twee Maleis sprekende mannen een overval op hem was gepleegd. De jongeman heeft be kend de radio uit de wagen te hebben gestolen. PALAR eerst praten lang zit ons het gewapend optreden van Indonesië tegen Maleisië hoog. Waar gaan we heen, als in volle vredestijd de ene staat gewapende infiltranten op een an dere staat loslaat, omdat het staatsbestel of de maatschappijstructuur ir» die andere staat niet goed zou zijn. Onze vriendschappelijke gevoelens te genover het nieuwe Indonesië moeen ons niet beletten te zeggen, dat het onduld baar is, dat een staat in een geschil met een buurland eigen rechter speelt en met geweld een oplossing tracht te for ceren. Dergelijk optreden zet alles wat er aan een Internationale rechtsorde groeiende is od losse schroeven. Uittre ding uit de V.N. zou een verdere stap op de heilloze weg zijn, met nog onover zienbare gevolgen", zo zei de heer Suur- hoff. Japan President Soekarno heeft inmiddels ook sn telegram ontvangen van de Japanse premier. In deze boodschap dringt pre mier Eisako Sato erop aan op zijn be sluit terug te komen. Sato herinnert er zijn telegram aan, dat zijn land in 1933 uit de Volkeroohond is getreden „Wy hebben toen de bittere gevolgen van dit besluit moeten ondervinden", waarschuwt de Japanse premier. Hij vervolgt: „Japan, als Aziatisch broederland, maakt zich werkelijk bezorgd over dit vraagstuk. Hoewel de vergelijking mogelijk aanma tigend is. doet mijn regering een beroep op uw regering, zoals een oudere broer doet op een jongere Engeland Is vandaag verder gegaan met het treffen van maatregelen om Maleisië in het gewapend conflict met Indonesië onmiddellijk te kunnen helpen. Victor- en Vulcan-bommenwerpers staan op bases van Engeland startklaar. Ook het aantal Javelin-straaljagers in het Verre Oosten is vergroot. Het Russische regeringsblad Izwestia heeft de Britse militaire maatregelen een nieuw gevaar voor de vrede in Zuidoost- Azië genoemd. De Engelse operaties, meent het Russische blad, zyn gericht tegen de Indonesische republiek en tegen de nationale bevrijdingsbeweging in het neo-koloniale Maleisië". HOEK VAN HOLLAND De 11-jarige And ré W de Graaf is maandag om het leven gekomen. De jongen speelde met een paar vriendjes op een stapel bazalt- keien. die door Rijkswaterstaat langs de Nieuwe Waterweg zijn gestort. Hoewel dit terrein goed met prikkeldraad is afgezet zijn de jongens toch op de stenen geklommen. (RITA) „Als ik zover achteraan sta, kan ik toch niet horen, wat er gezegd wordt." bezorging 1S.-OQ-19.00 yi J)E jaarlijkse rede ran een Ame rikaanse president voor rijn congres is te vergelijken met de troonrede bij ons. Wanneer nn de troonrede met belangstelling pleegt te worden tegemoet gezien hoeveel te meer het program van een mach tige staat als Amerika. Wat dan treft is het aceent, dat ook nn is gelegd op de vrijheid. Om de vestiging van de vrijheid, om de bescherming van de vrijheid is het Amerika te doen. Een vrijheid die nog wordt bedreigd, een vrijheid die nog niet overal is verwerkelijkt. ^RAGISCH is het stellig, dat de bedoeling van Amerika, de vrij heid te vestigen en te beschermen, niet overal als zodanig erkenning vindt. Voor de problematiek in zuid-oost- Azië, waar Amerika gewikkeld is in de problemen om Vietnam, heeft ook ditmaal de Amerikaanse presi dent geen spoedige oplossing kun nen waarborgen. Ook daar. zei hij, gaat het om de afweer van agressie. Maar er zijn helaas geen voldoende aanwijzingen dat de hulp in dank wordt aangeno men. Zal het nieuwe jaar het juiste inzicht weten te geven? WAT in de jaarrede van de Ame rikaanse president naast het accent op de vrijheid treft is de openheid naar de communistische wereld, naar Rusland ln het bijzon der. De rede droeg ln dit opzicht het ka rakter van een uitnodiging. Uitnodiging tot bezoek van de Rus sische leiders aan zijn land Uitwis seling ook van de mogelijkheden op het gebied van de televisie. Deze laatste gedachtengang is niet nieuw. Toen in 1957 Chroesjtsjef het was nog onder Eisenhower Amerika bezocht en daarbij ook op het scherm verscheen, bleek senator Johnson de kritiek daarop niet te delen. Altijd al heeft hij veel van uitwis seling verwacht. J^E post blijft blijkbaar een zorgen kind. Na de nieuwjaarsrede gis teren van de directeur-generaal be hoeven we ons geen illusies te ma ken. De tarieven zullen ln 1965 ze ker stevig omhoog gaan- Een teleurstellende ervaring, het stijgen van de tarieven bij onze nutsbedrijven. Want de stijgingen werken door en vormen op begro tingen van tal van ondernemingen en bedrijven cijfers die daar op hun beurt aanleiding geven tot zorg. Wat dan hier en daar onbehagen veroorzaakt is de schijn of is het meer? dat in het openbare leven prijsverhogingen spoediger toelaat baar zijn dan in het particuliere. T EED de post verlies, de telefoon verdiende. Deze wetenschap maakt de vraag weer actueel, of niet binnen het bedrijf van de PTT meer intern kan worden verrekend. Waar om vastgehouden aan de financiële zelfstandigheid van de sectoren? Of anders gesteld:: waarom de klant wel aangesproken voor verliezen in de ene sector en hem niet laten pro fiteren van winst in de andere? Of ligt verlaging van de telefoontarie ven in het verschiet, zoals ook ver hoging van de posttarieven? Er is waardering voor de wijze waarop de openbare diensten func tioneren. Daarnaast blijft echter een enkele vraag toelaatbaar. TN Indonesië, dat in deze dagen weer zo van zich doet spreken, blijft voor de pers de situatie zorge lijk. Niet dat het de pers daar schort aan revolutionair élan. Maar er zijn voor haar zoveel onzekere factoren. Het is als met de politieke partijen ginds. Laatstelijk is een groepering verboden die zich zelfs Soekarnisme noemde en zich baseerde op uitspra ken van de grote leider zelf. Bij zulke omstandigheden moet geen hoge dunk overblijven van vrijheid en onafhankelijkheid, twee voor waarden voor een gezonde democra- De Indonesische regering oefent kri tiek op de pers, waarbinnen, zegt zij, anarchie heerst- Zou enige zelfkri tiek niet meer voor de hand liggen? Belastingdienst kan het weten DEN HAAG De schrik zit er bij de Nederlandse sigarettenrokers nog steeds in. Althans: er worden in ons land nog steeds minder sigaretten gerookt dan in 1963 het geval was. Dit blijkt uit de accijnsopbrengst, die het ministerie van financiën heeft gepubliceerd. Op 1 april 1964 werd de accijns op sigaretten verhoogd. Toch werd in de periode van januari tot en met novem ber evenveel door de fiscus geïnd als in hetzelfde tijdvak van 1963 (ml. 514 mil joen gld.). In de eerste elf maanden van 1964 brachten de niet-koh ierbelastingen 8,2 miljard gulden op tegen 6,6 in dezelfde periode van 1963. Van de stijging van 1.562 miljoen gld. nam de loonbelasting 701 miljoen gld. voor haar rekening en de omzetbelasting 408 miljoen De invoerrechten stegen met 343 miljoen gulden. Aan kohierbelastinen kwam in no vember jl. 361 miljoen gld binnen tegen 308 miljoen gld. in november 1963.

Nieuwe Leidsche Courant | 1965 | | pagina 1