Nieuwe Leidse Courant Jaarwisseling verliep rustig op enkele incidenten na Een beetje tegen de verwachting in Straatbrandjes bleken bij de jeugd favoriet te zijn d: Bij ongelukken hebben velen leven verloren Bij overval op pomp man neergeslagen Carlisten blij met het verbod van Hugues Relaas van hofmeester niet juist Indonesië stapt uit Verenigde Naties Commentaren tHoogeHuys Directeur: F. DIEMER Hoofdredacteur: Di E. DIEMER CHRISTELIJK-NATIONAAL DAGBLAD „Stantvaatigh is ghebleven mijn hert in teghenspoet" Zaterdag 2 januari 1965, 45ste Jaargang STARTVLOEI- alle benzine dieselmotoren. 1.25 per bus voor 150 snelle starts. Abonnementsprijzen p.v Klachtendienst bezorging 13iOQ—19.00 EEN klein beetje tegen de verwachting in is de jaarwisseling in het ge hele land uiterst rustig verlopen. Vrijwel nergens behoefde de politii krachtdadig op te treden en ook de brandweer had het gemakkelijk, wan in de meeste gevallen ging het straatbrandjes, waaraan de jeugd over het algemeen nogal wat plezier beleefde. Voorzover bekend is de wis seling der jaren ook in het buitenland zonder'opzienharende ongelukken verlopen. Vooral in Den Haag zag de politie de jaarwisseling met spanning tege- i moe'.. Niet minder dan zeshonderd man stond donderdagavond gereed om de orde te handhaven. Toen de balans bij het krieken van de nieuwe dag werd opgemaakt, bleek dat slechts één charge behoefte te worden uitgevoerd. Daarbij werd een toeschouwer door een klap met een sabel gewond. Wel moesten tal van relletjes de kop wor den ingedrukt. Maar de residentie was niet geheel vrij van gewelddaden. Onder meer werd een brigadier van polite met een klinker de helm van het hoofd geslagen, twee personenauto's werden omgegooid, een autowrak werd in brand gestoken en voorts ontplofte in het huis van een weduwe een doos met vuurwerk, waar door enkele feestvierenden licht gewond raakten en de inboedel werd vernield Overigens hadden vrijwel alle onregel matigheden in Den Haag plaats in de buurten die van oudsheer berucht om de herrie, branden, opstootjes en ruzies in de Nieuwjaarsnacht zijn. De charge met de sabel werd in de Van Tuyllstraat in Scheveningen uitge voerd. Publiek en politie werden er met stenen en andere projectielen bekogeld. Een jonge kijkgrage monteur, die naar deze buurt was gekomen om sensatie te beleven. liep een sabelhouw op, die resul teerde in een hoofdwond. Nadat de wond in een ziekenhuis was gehecht, gaf hij bij de politie toe. dat het zijn schuld wel was. Hij had er niets te maken gehad. Bij de vuurtjes die gestookt werden, moesten ook tal van markiezen het ont gelden De brandweer moest wel steeds bijspringen om deze straatbrandjes blussen, maar van schade was in meeste gevallen geen sprake. In Rotterdam zag het er aanvankelijk naar uit, dat de brandweer zware brand zou moeten blussen bij het scheiden van het jaar Er was namelijk een sterke rookontwikkeling geconsta teerd bij de Gekro. het veel gekritseer- de destructiebedrijf nabij Schiebroek Met groot materieel werd uitgerukt, maar het bleek allemaal erg mee te vallen. Voor de rest van de avond en de nacht bleef het bijzonder rustig in ver gelijking met andere jaren. Een keuken- brandje omdat er een vuurpijl in een bak met papier terecht kwam. een tiental straatbrandjes zonder gevaar en' wat in cidenten. Zaltbommél In Zaltbommél echter ontstonden tij dens de jaarwisseling ernstige incidem waartegen de vier beschikbare men— van het plaatselijke politiekorps niet wa ren opgewassen. Nadat versterking w gekregen uit Hedel en Zuilicheni k< een eind worden gemaakt aan de herri Twee raddraaiers, J. van T. en J 1 (beiden 18 jaar oud) zijn gearrestcer Reeds voor middernacht was het o: rustig in het stadje. De verkeerszuil op de markt was al spoedig verdwenen. Op de hoek van de Bosstraat werd een auto maat vernield en moest een verkeers bord het ontgelden. Het nieuwe jaar was anderhalf oud toen zo'n 500 jongeren het van de plaats bezetten. Met een ijzeren paal ging men een schutting te lijf. die is opgetrokken rondom een winkelpand dat in aanbouw is. Veel alcohol had de jongens moediger gemaakt. Het zag er naar uit. dat de schutting zou bezwijken en het grote winkelraam er achter in diggelen zou gaan. De bemanning van de patrouillewa gen van de rijkspolitie wilde een eind maken aan deze vreemde operatie. Maar men kreeg niet de gelegenheid. De politie besloot niet met geweld op te treden. De kans bestond dan dat het opstootje zou uitgroeien tot een grote rel. want de houding van het publiek was bepaald niet vriendelijk. Toen inmiddels een ruit van de politie auto was gesneuveld door een bierfles, de auto was gesmeten, trok de zich terug. Aangemoedigd door ces trokken de raddraaiers op naar het politiebureau. Op de Waalkade werden ze echter opgewacht door een versterkte politiemacht die tot arresta tie overging. Daarna was het spoedig weer rustig in Zaltbommél. Record Naar schatting is bij de jongste jaar wisseling een record hoeveelheid '."uur werk afgestoken. Hiermee zou zeker een I bedrag zijn gemoeid geweest van meer j dan een miljoen gulden. Alleen de politie in Amsterdam heeft met zekerheid kun nen vaststellen dat er meer vuurwerk is afgestoken dan ooit, van de andere grote steden ontbreken de gegevens hierom- Ook in de hoofdstad had de politie zeer rustige nacht: de orde kon overal zonder veel moeite worden gehandhaafd, terwijl de brandweer alleen maar wat „klein werk" behoefde te verrichten. Het enige incident geschiedde in de Ferdinand Bolstraat, waar de rijweg was gebarri cadeerd met kerstbomen en oude fiet sen Een agent, die de bestuurder en conducteur van een tram die niet verder kon rijden, te hulp kwam kon niet direct orde scheppen. De drie mannen werden door een menigte van ongevter 250 man bestookt met stenen en vuil. Uit de ons omringende landen werden enkele ontploffingen gemeld, waarbij veel mensen verwondingen opliepen. In Italië werd het aantal zeker op hon derd geschat. In Rome ontplofte onder meer een auto. waarmee een jongeman vuurwerk vervoerde. De jongen werd zwaar gewond Terwijl enige honderden mensen in het Parkhotel in Lokeren (België) oude jaar vierden kwam een man binnen, die dreigde met een revolver en van de eige naar de inhoud van de kassa opeiste. Toen bleek dat er niet veel geld was, loste de man drie schoten. Twee kwamen in het plafond terecht en een in de muur. Daarna maakte de overvaller zich ijlings uit de voeten. A. G. M. Panis is op zijn verzoek met ingang van 1 februari eervol ontslag veerleend als burgemeester van Berkel- Enschot. Op Oudejaarsdag kwam een eind aan de vorstperiode van ruim week, waarin vooral het wegverkeer met moeilijkheden had te kampen. De laatste dag van 1964 werd nog wel gekenmerkt door gladde wegen, met name ten noorden van de lijn Rotterdam-Nijmegen. In de afge lopen achtenveertig uur zijn vrij veel personen bij verkeersongelukken omgekomen. Bovendien werden tien meisjes vrij ernstig gewond, toen twee bussen in Maastricht met elkaar botsing kwamen. De chauffeur van de bus, die de tien meisjes ver voerde, zou geen voorrang hebben verleend aan de andere (lege) bus. STAPHORST De achttienjarige fiet- t J. van de Sluis is bij een ongeluk in zijn woonplaats om het leven gekomen. de oude rijksweg wilde hij een auto inhalen. Toen hij zag, dat er een tegen ligger naderde, remde hij. waardoor hij slipte en viel. Hij werd door de tegen ligger overreden en was op slag dood. OLDEBOORN Donderdagmorgen is op de weg van Akkrum naar Oldeboorn. personenauto, bestuurd door de 21- jarige D. Hoekstra uit Akkrum op het gladde wegdek geslipt en tegen een lichtmast gebotst. Hij overleed later in :n ziekenhuis. SCHAGEN 's Avonds om zes uur is 67-jarige J. Jongejan uit Barsinghoorn n het leven gekomen. Op de kruising met de provinciale weg te Schagen stak hij per fiets de (gladde) weg over, waarbij erd gegrepen door een auto. De heer Jongejan was onmiddellijk dood. DEN HELDER Op de rijksweg nabij n van de vele straatbrandjes, onder meer in Den Haag wer den gesticht. ..De Kooi" slipte omstreeks half acht s morgens een auto. waardoor deze het Noordhollandskanaal terecht kwam. Daarbij is de twintigjarige zeemilicien A. van Zijll uit Beverwijk verdronken. Later is zijn stoffelijk overschot door een kik vorsman uit de gezonken auto gehaald De bestuurder van de auto. J. J. K„ wist de auto tijdig te verlaten. SIEBENGEWALD -De 67-jarige heer Ph. Dennemans uit Siebengewald (Noord- Limburg) is donderdagavond niet ver van zijn woning met zijn fiets in een sloot gereden en verdronken. Waarschijnlijk is hij misleid door de duisternis. DRIEBERGEN De 37-jarige A. Heiningen uit Austerlitz is in een zieken huis bezweken aan verwondingen, die hij opliep toen hij in Driebergen met zijn scooter over een sneeuwrand slipte. ERMELO Bij een botsing tusst bestelwagen en een personenauto op rijksweg 28 is de twintigjarige D. L. Best om het leven gekomen. De auto's kwamen uit tegenovergestelde richting. Het niet bekend hoe het ongeluk zich precies heeft voltrokken. De heer Best bestuurde de bestelauto. In de personenauto zat de 41-jarige arts L. T. Ang uit Hoogev in ziekenhuis moest worden op genomen. DEN HAAG In de Tesselsestraat is gistermiddag een bestelauto die moest uitwijken voor een bromfietser die geen rang verleende, tegen een stilstaande vrachtauto gebotst. Het driejarig dochter tje Dirkje van de chauffeur van de be stelauto. de 31-jarige heer P. Koren ui Den Haag, kwam om het leven. ALKMAAR Op de weg langs het Noordhollandskanaal aan de Oostzijde te Alkmaar is gisteravond het veertien jarig meisje P. van Wanrooij kort bij de woonwagen waar zij woonde, aangereden door een auto, bestuurd door de 28-jarige timmerman H. W. van Koedijk. Het je stond anderhalve meter uit de berm te praten met enkele jongelui. Zi op slag dood. RHODEN Om half zes gistermiddag is op de Norgerweg de 29-jarige mevr. I. E. Posthuma-Boekhold uit Paterswolde' ten gevolge van een verkeersongeval om het leven gekomen. Haar echtgenoot, de heer P. Posthuma. is in zeer ernstige toe stand in een ziekenhuis opgenomen. HEERENVEEN Voorts zijn nog vijf- en mensen aan de dood ontsnapt op Nieuwjaarsdag. Zij zaten in een autobus, die moest uitwijken voor een bromfietser die gevallen was. Mede door de gladheid de weg begon de bus te slippen en reed het water in. Een echtpaar liep ver wondingen op. de overigen kwamen met de schrik vrij. De bus werd later op de dag door een kraanwagen op het droge gebracht. AMSTERDAM De produktie over de maand november van Productora Agri- cola Tropical Ecuatoriana s.a. (PATE) in Ecuador bedroeg 19.441 trossen bananen (oktober 24.123 trossen), tegen 30.271 trossen in november 1963. De produktie over de periode januari-november 1964 bedroeg 219.614 trossen tegen 287.400 trossen in 1963 Zes agenten tegen een varken UTRECHT Een van de veemarkt losgebroken varken heeft in de nacht van donderdag op vrijdag zes Utrechtse agenten en hoofdagenten druk bezigge houden en de nachtrust van heel ivat burgers verstoord. Om half een :ag het beest kans zich te ontworstelen aan hel touw, waarmee politie-agenten het al der losgebroken varken hadden vast gesjord. In de veestallen was geen per soneel meer aanwezig, zodat de herman- dads een hek en een stevig touw als noodoplossing kozen. De bevestiging was kennelijk onvoldoende want kort na half een werd het varken op de Groen- tenmarkt gesignaleerd. Een politie-aulo twee hoofdagenten ging er achtet In een brandgang aan de Croese- laan hadden de politiemannen evenwel geen schijn van kans. Steeds raakten zij het spoor weer bijster Twee andere olitie-auto's toerden nog ingeschakeld 1 via de meldkamer van de politie erden de auto's gedirigeerd naar de raten, waar burgers het varken hadden gesignaleerd. Steeds meer burgers wer- uit hun nachtrust gehaald en signa leerden bij de politie liet gedrag van knor. Tenslotte, nadat het beest in de Vondellaan terecht was gekomen, 2.5 kilometer van de vluchtplaats verwij derd, kregen de zes politiemannen het knorrende dier onder controle maar toen het inmiddels al kwart over drie geworden. Mr. J. W. Peek is op zijn verzoek met ingang van 31 december 1964 eervol ontslag verleend als burgemeester van Schiedam. MADRID Carlistische leiders heb- 'ben niet alleen bevestigd dat Franco aan prins Charles Hugues van Bour- bon-Parma verboden heeft verdere po litieke activiteiten in Spanje te bedrij ven. maar ze hebben zelfs verklaard dat dit besluit voor vele carlisten kom was. Volgens deze carlistische zegslieden was Franco ontstemd ge weest over de wijze waarop Charles Hugues en Irene gebduik maakten vs koninklijke titels die per traditie zijn voorbehouden aan de carlistische pre tendent naar de Spaanse troon. De carlistische leiders zouden niets tegen de prins persoonlijk hebben, maar het slechts niet eens zijn met de wijze waarop hij zijn politieke activiteiten had gevoerd. Het is niet zo dat het prinselijk paar aangezegd zou zijn Spanje te verlaten, het moest alleen maar uit zijn met een politiek die er op gericht scheen de pre tendent van de andere royalistische frac tie, Juan Carlos de Bourbon, op zij te schuiven. Franco was tot dit besluit gekomen nadat hij kennis had genomen van de besluiten van het congres van de tradi tionalistische fractie, dat van 4-8 decem ber in Madrid is gehouden. Deze bew ging hoopt in februari een beroep te doen op Franco om erkenning als een mo chistische beweging. AMSTERDAM Bij een brutale met grote koelbloedigheid uitgevoerde overval op een pompstation aan de Middenweg in Amsterdam hebben twee Maleis sprekende mannen don derdag ongeveer f 1200 buitgemaakt. De 19-jarige pompbediende Arie van Slooten, werd door een van de onver laten met een lap omwikkeld ijzeren voorwerp bewusteloos geslagen. De da ders maakten zich in een uit de garage gestolen auto uit de voeten. De pompbediende werd omstreeks half vier in zijn kantoortje aangesproken door "n 25- a 30-jarige man met een Indonesich uiterlijk. Deze zei in de buurt met auto pech te staan en vroeg om enkele liters olie. Toen de pompbediende hem zyn rug toekeerde en zich bukte om het Be vraagde te pakken sloeg de man toe. De pompbediende was even versuft Toen hjj weer bijkwam dreigde zyn overvaller: „Hou je stil, anders schiet ik je kapot". De pompbediende werd DEN HAAG De 36-jarige hofmees ter C. G. Lingeman heeft een verhaal verteld, dat niet juist is, aldus het minis terie van buitenlandse zaken. Zoals be kend heeft de hofmeester onder verden king van moord dertien dagen in eer Spaanse gevangenis gezeten. Na zijn ge bleken onschuld werd hij vrijgelaten er toen begon, volgens de hofmeester, vooi hem een martelgang langs verscheidene Nederlandse consulaten. Uitgeput k- hij ten slotte in Nederland aan. Volgens het ministerie van buitenland se zaken heeft de hofmeester zich in het geheel niet gemeld bij de consulaten, die hij heeft genoemd. De hofmeester reisbiljetten hebben gekregen om het ene consulaat naar het andere te reizen. De instructies van de consulaten voorzien niet in een dergelijke regeling. Wel kan onder bepaalde omstandigheden geholpen worden door het verstrekken een reisbiljet voor Nederland. Een lid van de Indonesische afvaardiging naar de Verenigde Naties heeft medegedeeld dat Indonesië zich uit de volkerenorganisatie heeft terug getrokken. De reden is de verkiezing van Maleisië tot lid van de Veilig heidsraad. Het lid Arsad, die als attaché aan de afvaardiging is verbonden, verklaarde tegenover Reuter dat de Indonesische regering de secretaris generaal der V N. Oe Thant. 31 december, kort voor middernacht, van zijn besluit in kennis heeft gesteld. LONDEN De Britse regering heeft donderdagavond laten weten dat zij twee bataljons rond 1000 man in totaal naar het Verre Oosten zal zenden in verband met de verscherping van de Indonesische aanvalspolitiek tegen over Maleisie. Een van deze bataljons bestaat uit parachutisten. Nog dit weekeinde zal met het vervoer van dc troepen per vliegtuig begonnen worden De parachutisten gaan naar Singapore, liet andere bataljon gaat naar Hong- konk om daar een bctaljon Goerkha's af te lossen. De Goerkha's, ervaren junglevechters, zullen in Maleisië worden ingezet. hierop gedwongen in een achter zijn verblijf gelegen toiletruimte te gaan werd daarin opgesloten. Na drie kwartier wist hy zich hieruit te bevrijden en alarm te slaan. Vanuit de plaats waar hij op gesloten zaj hoorde hij twee manner Maleis spreken hy is verloofd me een Indonesisch meisje. Ook hoorde hy de mannen een klant helpen. De vallers hebben deze, zo blijkt uit een die zij uitgeschreven hebben, voor f 8,25 benzine geleverd. Nadat zy zich van de ongeveer 600 gulden, die de pompbediende onder zijn beheer had. meester hadden gemaakt drongen de overvallers het garagebedrijl binnen. Zij forceerden daar, waarschijn lijk met een bandenlichter, de kas. Deze bevatte nog eens 600 gulden, deels vreemde valuta. Bij hun werkzaamheden werden de mannen niet gestoord door een bij het bedrijf behorende hond. Deze was in tegenstelling tot andere nachten niet losgelaten. Tenslotte stalen de man nen uit de garage een grijze Fiat 600 'AK 1709) om hiermee te verdwijnen Hun slachtoffer maakt het goed. Een hoofdwond die hij bij de overval opliep is in een ziekenhuis verzorgd, waarna de jongeman naar huis kon gaan. De overvallers zijn nog niet gevonden. De Amsterdamse politie verzoekt ieder die inlichtingen kan verstrekken met name de klant die door de overvallers werd geholpen zich met haar in ver binding te stellen. Tegen Goese politie geen maatregelen GOES Tegen het Goese politiekorps zullen geen strafrechtelijke maatregelen worden genomen. Wel zullen op beleids niveau enkele maatregelen worden ge nomen, maar dc burgemeester van Goes, nu'. F. G. A. Huber wil zich hierover nog nader beraden. De rijksrecherche had op verzoek van de burgemeester een onder zoek ingesteld wegens klachten over het optreden van de politie. Vast staat wel dat van strafbare feiten hier geen sprake is. Waterongerief in tie bollenstreek daarin de nog wat vreemd rondkijkend. Om te ontdekken dat het dezelfde wereld is met veelal dezelfde problemen. Het was ook niet anders te verwachten. Wat zal voor het overige dit nieuwe jaar ons brengen? Niemand die het weet. En zo is het goed. Hopen wij dat er ook in wat de krant heeft te berichten veel goeds mag zijn. Deze wens is niet overbodig. Het ge bruik wil dat van veel nieuws het nieuwskarakter wordt bepaald door minder gunstige aspecten. Gelukkig is er ook ander nieuws. Nieuws waar voor ons dankbaarheid zal passen. We hopen dat nieuws evengoed te brengen als het andere. I IIET woord dankbaarheid kan men gemakkelijk in de mond nemen. Maar dankbaarheid betekent dank die moet worden gebracht. Aan iemand dus. En dan bij voorkeur aan Een met een hoofdletter. het jaar van dank baarheid gewaagt, mag denken aan allerlei. Eigenlijk aan alles wat het leven leefbaar maakt. En wat is dat veel. Wij als krant zullen ook in dit nieuwe jaar niet bij de oppervlakte mogen blijven. De dingen die we zien, die we zien gebeuren, zeggen iets, bete kenen iets. Wat dat is behoort ook bij onze be richtgeving door te klinken. gEHALVE NIEUWS gaan we in dit nieuwe jaar ook weer commen taar geven. In deze kolom en wel licht ook nog elders in de krant. Het is ons bekend dat dit op prijs wordt gesteld. De lezer wil een krant met een mening, ook dan wanneer hij over bepaalde zaken misschien zelf anders denkt. Het commentaar ls er ook om de lezer bij eigen meningsvorming te helpen. En ten slotte zal het commentaar vaak deze strekking hebben dat daar door de krant naar buiten dingen zegt waarvan de lezer het nodig acht dat ze ook namens hem worden ge zegd. Ten overstaan van regering en anderen. glJ DE beoordeling van het com mentaar zal ook in het nieuwe jaar tweeërlei moeten worden be dacht. Eerst dat commentaar In de krant soms het karakter moet dragen van een zekere voorlopigheid. Dan heefl het betrekking op nieuws dat nog niet geheel afgesloten is, maar waarover toch al een. zij het aanvankelijk, oor deel wenselijk is. Ontwikkelingen zijn trouwens ook als zodanig be langrijk. En in de tweede plaats, een keuze blijft onvermijdelijk. Daarvoor ge beurt er teveel. Gelukkig zijn overi gens de lezers tot een eigen oordeel als regel echt niet onbekwaam. Intussen hopen we dat onze lezers zich ook dit jaar door de commen taren voelen aangesproken. wens. En wel aan het adres van het Christelijk Historisch Weekblad dat thans zijn vijftigste jaargang is in gegaan. In c.h. kring hoort men nog wel eens de klacht dat de eigen c.h. pers niet sterk is. Ons dunkt, wanneer een blad deze leeftijd bereikt, is dat ge woonlijk een bewijs dat het nogal meevalt. Eerst onder de naam Koningin en Vaderland, later ondeg de huidige naam, heeft het blad door zijn vor mende voorlichting, ook door de wijze waarop het zich een discussie orgaan heeft betoond, velen aan zich verplicht. Van onze onafhankelijke, maar met christelijke activiteiten gaarne sym pathiserende krant een gemeende gelukwens. LEVENSVERZEKERING SCHADEVERZEKERING LEIDEN D, gemeenten Warmond i Sassenheim en de buurtschap De Engel in Lisse werden op de Oudejaar' middag geconfronteerd met een stagna tie in de watervoorziening van Hille- gom. Het vermoeden rees dat in De Engel een groot lek in de leiding ontstaan. Rijkswaterstaat wilde geen openbreking m Rijksweg 8 zodat men met elektro nische apparatuur naar de oorzaak moe't toeken. Hiertoe moest gisteravond tussen zes ;n zeven uur meermalen het verkeer op Rijksweg 8 worden stilgelegd. Daarbij sloeg een in Lisse gestolen auto over de kop. De inzittenden (vermoedellijk mili tairen) wisten te ontkomen. Om zeven uur werd het lek gelocali- seerd. Er wordt hard gewerkt maar men kon vanmorgen nog niet met zekerheid zeggen of het vóór d eavond kon worden gedicht. Tot zolang zullen de bewoners van de twee gemeenten en de buurtschap met het ongerief van lage waterdruk zitten. Zij hebben thans water uit Leiden, dat on middellijk te hulp schoot bij de water voorziening. RITA) -Rita, zei jij „pssssst"? Enkele lokale buien De Bilt verwacht: Veranderlijke bewolking met enkele lokale buien. Zwakke tot matige weste lijke tot noordwestelijke wind. Weinig verandering in temperatuur.

Nieuwe Leidsche Courant | 1965 | | pagina 1