Witte droom Oppositie Nigeria blijft bij uitstel verkiezingen Automobilist reed in op wandelend gezin: 1 dode Puzzelhoek Salarisbeleid Liebrechts verbeterde Ned. record 3000 m Lausanne bij de laatste acht NIEUWE LEIDSE COURANT WOENSDAG 30 DECEMBER 1961 Aanhoudende dooi DE BILT. Terwijl in (ie afgelopen nacht sneeuw en ijzel voorkwam bij krachtige tot stormachtige zuidelijke wind, is de temperatuur langzaam gaan stijgen. Vanmorgen vroeg bereikte het warmtefront dat de voorste begren zing vormt van zachtere lucht het zuidwesten van het land. De daarbij invallende dooi begon zich toen vrij snel over het land uit te breiden. In zuidwest-Engeland en west- Frankrijk kwamen in de zachte lucht temperaturen voor van omstreeks tien graden. Over de oceaan stroomt ech ter weer koudere en drogere lucht naar de Britse eilanden. Het koufront dat deze lucht begrenst, werd bij Ier land tijdelijk vertraagd doordat zich daar een storing aan het front ontwik kelde. Deze trekt nu snel naar de Noordzee en daarmee beweegt het koufront zich nu weer sneller naar ons land. Het zal in de komende nacht en ochtend met regen passeren, waar na de drogere lucht morgen aanleiding kan geven tot enkele opklaringen. De dooi blijft daarbij aanhouden en er blijft ook veel wind, uit zuidwestelij ke richting. ZON EN MAAN Donderdag 31 december: zon op 8.48, onder 16.38; maan op 6.39. onder 14.51. Zaterdag 2 januari: nieuwe maan. HET WEER UN EUROPA Rapporten hedenmorgen zeven uur Madrid onbew Mallorca onbew. Lissabon onbew windstil .3 -9 windstil -4 -15 Dode en gewonden bij relletjes LAGOS Tot vanmorgen wai nog niet zeker of de verkiezingen in Nigeria vandaag zouden worden gehou den of dat ze zouden worden geboycot door de oppositiepartij, het verbond verenigde vooruitgang (UPGA) Deze partij wenst uitstel omdat naai haar oordeel de voorwaarden voor vrije eerlijke verkiezingen ontbreken. De UPGA heeft de bevolking giste ren opgeroepen, zich achter haar te scharen ,.om het land te behoeden voor tirannie, despotisme en feodelisme" Het comité voor gezamenilijke actie var, de vaklbomden, dat meer dan een half miljoen arbeiders vertegenwoordigt, heeft boverndiien met onmiddellijke gang een algemene stakiiwg uitgeroe pen, die echter door het Noordmigeri- aanse vakverbond is afgekeurd. Om op alle eventualiteiten voorbereid zijn, zijn de politie en het leger in staat an paraatheid gebracht. In de hoofd stad Lagos moest de politie al verschei dene keren krachtdadig optreden, toe», betogers van de UPGA onder het schreeu- van leuzen stembureaus aanvielen. Ook elders in het land deden zich ernstige ongeregeldheden voor. In Afinko <Oost- Nigeria) viel een dode en werden tiental- nensen gewond. t rumoer rond de verkiezingen wordt gezien als de ernstigste politieke deze federatie sinds het land in binnen het Britse gemenebest onafhanke lijk werd. Zij is een gevolg vat scherpe tegenstelling tussen het noorden i het land. overwegend Mohammedaans traditionalistisch ingesteld, en het den dat een meer op het „Afrikaanse cialisme" gerichte politiek voorstaat. Ook de president en de premier staan tegenover elkaar: president Azlklwe. die de kant van het zuiden staat, wenst ook uitstel van de verkiezingen, terwijl premier Balewa plaatsvervangend lei- van de regeringspartij, de Nigerian National Alliance, niet van uitstel wil weten. Van de regeringspartij is bekend, dat j een pro-westerse politiek voert. Daar entegen wenst de UPGA een grotere traliteit. Op het laatste moment is nog getracht een oplossing voor het geschil tc vinden door vertegenwoordigers beide partijen uit te nodigen besprekingen te voeren. Afgevaardigden uit het i den en westen van het land hebben ech ter geweigerd met de president en de pre mier aan een tafel te zitten. Zo ontbrak ook sir .Ahmadoe'Belo, de vertegenwoor Vijf gewonden bij frontale botsing KAATSHEUVEL Gerda van der Pas is gisteravond om I dere het leven gekomen toen een automo bilist op het gezin Van der Pas In reed. dat voor hem op de rijweg liep. Haar vader en een zusje liepen lichte verwondingen op. De moeder en vier andere zusjes plus een baby in een kinderwagen bleven ongedeerd. De automobilist heeft het gezin, dat twee aan twee op de weg liep, niet gezien en reed er met volle snelheid rkt op 1 AMSTERDAM Bij een frontale botsing op rijksweg 1 tussen Diemen en de Schiphohveg zijn gistermiddag vijf personen ernstig gewond Boven dien veroorzaakte het ongeluk een kettingbotsing, wanrbij twee auto's twee vrachtwagens en een autobus betrokken waren. De gevolgen be perkten zich hier tot materiële schade. Een der gewonden is prof. dr. G. W. Ovink. bijzonder hoogleraar aan de universiteit van Amsterdam. Hij zat met drie zoons in een auto, die werd bestuurd door zijn dochter de twintig jarige A. Ovink. Deze wagen reed in de flank van een 'auto die door de gladheid in een slip was geraakt en op de andere rijbaan terechtgekomen. In de geslipte wagen zat alleen mevrouw A. Kupsch uit Huizen die eveneens ern stige verwondingen opliep. Een zoon van praf. Ovink bleef ongedeerd. De dochter KRUISWOORDPUZZEL- Horizontaal. 1. bedehuis, 5. harde plof, 9 telwoord 'Eng), 10. zwaardvis, 11. biersoort, 12 lusthof. 14 lid v h. Hoger huis in Engeland. 15. gelijkenis. 19. Spaans rijpaard. 21. hoog bouwwerk. 22. vertrouwelijk. 23 schoenvorm, 26. ver zoekschrift, 29. klank, 31. einde, 33. vlak temaat, 34 boom, 35. aardsoort, 36. korf, 37. dc twaalf machtige goden der Ger- Vertikaal. 1. zwemvogel. 2. eind, 3. hoepel, 4. oogvocht, 6. keer. 7. meisjes naam, 8. vrucht, 13. spijkeren, 14. als, 26. hor. 16. appel, 17. dier, 18. opschik, 20. huid, 24. vrucht v.d. eik, 25. vast deel van een boom, 26. geld (bargoens), 27. zoon van Seth, 28. stad in Zwitserland, 30. bid (Lat), 32. rivier in Engeland. OPLOSSING VORIGE PUZZEL 1 sterkte. 2. poorter. 3 Amerika. 4 af braak, 5. roerend, 6. Naarden, 7. eer- vrij ernstig. De gewonden zijn allen naar het ziekenhuis in Am sterdam gebracht. GRONINGEN De achttienjarige Maria Carlier is gistermiddag om het reven gekomen, toen zij werd overreden door een haar achteroprijdende trekker mei oplegger. Het meisje fietste daar, met haar tweelingzusje achterop, slipte en viel op het wegdek. Zij raakic onaer ae achterwielen van de vrachtautocom- oinatie en was vrijwel op slag dood. Hofkapper mag niet naar scnai zoenen BAAKiV Hofkapper H. J. Engöerts, wil gaan onderzoeken wat er waar is van de verhalen, dat ergens in het óaarnse bos een schat ligt begraven, uaar in de oorlog gedeponeerd aoor een Ltuitser. tiei zou. om sieraden en staven youa gaan. De kapper had voor dit doel al vast acnt detectors geKOcht, die aan kunnen geven waar meiaien in ae grond zitten en hy wilde de hele baarnse school jeugd uitnodigen om tegen een klein oearag mee te nelpen zueKen. Keeds enkeie malen is de Duitser, .viens „eigenciom" uei hier geldt en die een aaniai jaren neelt vastgezeten om vervolgens over onze grenzen te wor- nen gezet, op zoek geweest naar het moois, maar nij weet door allerlei ver anderingen ter plaatse de juiste pitiv niet meer, zo zegt net verhaal. UI zijn •iet verdichtsels.' Eenter neen ue brave kapper van „ooeaiuyKgeen toestemming geKiegen is namely k kroondomein. Wat ny nu met de detectors gaat doen? Misschien mag het binnenkort wel, zo verklaarde nij. Reeds eeraer aeed ae heer Engberts van zich spreken door een aantal jaren geleden in de Sinterklaastijd een heli kopter (als reclamestunt) op het dak van zijn zaak te laten landen. Onze jongsie prinsessen hebben dit evenement toen met belangstelling gevolgd. diger van de noordelijke provincie, die tweederde deel van Nigeria omvat. Overigens zyn meer dan zestig kandi daten uit dit gebied zonder stemming al gekozen daar er geen tegenkandidaat Is. Onder hen ls ook premier Balewa. Dr. R. H. van Gulik gaat naar Tokio DEN HAAG. Binnenkort is de be noeming te verwachten van dr. R. H. van Gulik, momenteel chef van de af deling onderzoek en documentatie van het ministerie van buitenlandse zaken, tot ambassadeur te Tokio. Dr. Van Gulik zal als zodanig de heer N. A. J. de Voogd opvolgen, die met-pensioen gaat wegens het bereiken van de pensioengerechtigde leeftijd. Dr. Van Gulik schreef niet alleen en kele boeken en artikelen op oriëntalis- Msch gebied, maar ook, als Robert van Gulik, een reeks detective-romans met als hoofdpersoon rechter Tie. Rotterdam moet bezuinigen DEN HAAG De ministers Witte- veen en Toxopeus zijn tot de conclusie gekomen, dat Rotterdam in verband met de bestaande toestand van conjuncturele overspanning zijn voor 1965 voorgeno men kapitaalsuitgaven voor een belang rijk deel achterwege moet laten of moet uitstellen. De ministers erkennen echter dat Rotterdam zich in een uitzonderlijke situatie bevindt in verband met de vol tooiïng van een aantal belangrijke vóól de ..plafondperiode" begonnen werken, zoals het Europoort-complex. Daarom hebben beide ministers be sloten Rotterdam toe te staan periode november 1964-november 1965 boven het reeds toegestane bedrag van f30 miljoen nog tot een bedrag f 60 miljoen kapitaalsuitgaven te doen zonder dat daarvoor de vaste ffinancie- ng is verzekerd. Schiphol boekte drukterecorcl (Van een onzer verslaggevers) SCHIPHOL Onze nationale luchtha- heeft dit jaar een drukte-record ge boekt. Voor het eerst zal dit jaar het aantal passagiers de twee miljoen over schrijden. Geschat wordt dat in 1964 2.100.000 passagiers naar. van of via Schiphol zijn gereisd, wat de stijging zestien procent ten oozichte van vorig jaar betekent. Van deze Dassa- giers werden ongeveer 1.840.000 of 88 procent vervoerd op lijndiensten en 260.000 of twaalf Drocent met charter vliegtuigen. De stijging in het geregelde intercontinentale passagiersvervoer be droeg tien Drocent en in het geregelde Europese vervoer dertien Drocent. De stijging op de intercontinentale routes een belangrijk gedeelte het gevolg van de tariefsverlaging op de noordatlantlsche lllnen. De toename ln Europese sector is in belangrijke mate toe te schrijven aan een verdere popularisering van het Ité-vervoer od de geregelde lynen. Het goederenvervoer leverde, volgens de voorlopige cijfers. op van zeventien procent ten opzichte van vorig jaar en kwam van 58 miljoen kg op 67.500.000 kg. Hier kwam de toename voor rekening van de geregelde lijnen, namelijk het Euro- geregelde goederenvervoer met twintig procent, evenals het interconti nentale. De maand oktober bereikte een top met ongeveer 7.4 miljoen kg. Mislukte poging de politie een poets te bakken (S'heim) SASSENHEIM Een flau we grappenmaker (of grappen makers) heeft de groepscom mandant van de rijkspolitie, de heer W. A. de Romph, er tus sen willen nemen. Gisteren plaatste hij in onze krant een adverentie. waarin stond: Wilt u het jeugdwerk steunen, breng dan uw leidige flessen en oude kranten naar Knoet. Parklaan 150, liefst in de voortuin. Deze meneer Knoet blijkt evenwel helemaal niet te be staan. En het adres Parklaan 150 is dat van de groepscom mandant der rijkspolitie. De bedoeling is duidelijk: men wilde in de tuin van de heer De Romvh een chaos la zen aanrichten. Dat is verre van geestig. En het is met slechts niet leuk voor de heer De Romph. maar de mensen die de spullen zouden gaan brengen in de veronderstel ling er een goed doel mee te dienen, kunnen zich evenzeer bedrogen achten. Het is de heer De Romvh een raadsel wie hem dit heeft geflikt. Hij staat in Sassenheim bekend als een correct politie man en heeft geen uitgespro ken vijanden. In elk geval wordt nagegaan, wie de adver tentieopgever is. Mogelijk kan hij met behulp van het hand schrift worden ontmaskerd. De advertentie is namelijk per brief opgegeven, waarbij tien gulden was ingesloten voor de kosten. Overigens zij er de aandacht op gevestigd dat wie oud papier en flessen heeft ze werkelijk voor een nuttige zaak kwijt kan. Ze moeten dan niet naar de tuin van de heer De Romph worden gebracht, maar naar de heer G. Papendrecht, Adel borst van Leeuwenlaan 4, die ze verzamelt voor de hulp aan Hongaarse vluchtelingen. Vishandelaar had bedorven paling in voorraad AMSTERDAM ..Ik had de paling die ochtend nog niet gekeurd, anders had ik ze zelf wel van mijn wagen af gehaald." Dit zei de 54-jarige vishande- F. T. uit Volendam gisterochtend het gerechtshof te Amsterdam, hij tereoht stond voor het op 21 november 1963 in voorraad hebben van partij bedorven paling, die be stemd was voor de verkoop. De keur- ter. die de bedorven paling had aangetroffen op de handwagen, waar- verdachte die middag zou gaan venten, vertelde echter als getuige-des- kundige dat hy de vishandelaar er reeds de vorige dag op had gewezen, dat zijn paling toen al niet zo fris meer (Vervolg van pagina i) Op groód van de gemaakte afspraken en het daarna (tot dusverre) gevoerde beleid hebben de bonden van overheids personeel geweigerd met het voorstel van minister Toxopeus t.a.v. het buitenge woon lager onderwijs „in zee" te gaan Differentiatie Overigens waren er nog enkele andere punten, waarop het overleg in de trale commisie is gestrand. De bonder. hebben zich gerealiseerd, dat al hun ver langens op basis van het compromis- Veldkamp het volgend jaar niet te ver wezenlijken zouden zijn, en zij hebben dan ook een aantal daarvan laten v Wel echter hebben zij eensgezind vast gehouden aan de eis tot doorwerking van de ondernemingsgewijze differentia tie in het bedrijfsleven in de trendbere kening over 1964 (waarbij zij wilden uit gaan van het gemiddelde van 0,3 procent per 1 juli j.l.), doch de minister ver klaarde daarvan niets te willen weten. Wel wilde hij deze oti. „reserveren" voor eventuele extra ruimte in 1965. Ook wenste de bewindsman tot onge noegen van de werknemersvertegen woordigers geen enkele toezegging te doen t.a.v. het eventueel verlagen van de pensioenpremie op grond van het feit, dat het Algemeen Burgerlijk Pensioen fonds voordelen zal gaan genieten de inbouw van de verhoogde AOW- AWW -uitkeringen. „Angst" De heer Wieringa vertelaarde na loop van de mislukte besprekingen, dat de centrales van overheidspersoneel uiterste poging hebben gedaan om overeenstemming te komen met inacht neming van het loonekkoord voor bedrijfsleven en vasthoudende aar geldende afspraken t.a.v. het trendbeleid. „De angst by de minister van binnen landse zaken voor het bedrijfsleven wat blijkbaar zo groot, dat hij zelfs niet op genoemd loonakkoord vooruit durfde te lopen", aldus de N.C.B.O.-secretaris, die verder zei uitermate ongerust te zijn over de plotselinge principiële wijzigng in het trendbeleid. „Dit is duidelijk in strijd met de gemaakte afspraken". Zoals bekend is van werkgeverszijde in loop van dit jaar ernstige kritiek ge oefend op minister Toxopeus, omdat hij bij de nacalculatie over 1964 om. ook rekening heeft gehouden met de extra loonstijging, die in het bouwbedrijf werd doorgevoerd om de zwarte loonvorming in te dammen, terwijl volgens de werk geversorganisaties het totale niveau van de arbeidsvoorwaarden aan de overheids kant dat van het bedrijfsleven reeds aanmerkelijk had overschreden. Het ge volg hiervan is, zoals wij reeds eerder meldden, dat sinds enige maanden regel matig overleg plaatsvindt tussen minister Toxopeus en ir. J. Bosnia, voorzitter van dc Raad van Bestuur in Arbeidszaken, het overlegorgaan van de werkgevers organisaties in industrie, landbouw en middenstand. Is vleeskeuring onvoldoende DEN HAAG De Tweede-Kamer leden mej. Ten Broecke-Hoekstra (lib. de heer Tuijnman (lib.) hebben de minister van landbouw en visserij vra gen gesteld over de ..verontrustende" artikelen in de pers over de vleeskeu ring in Nederland, over het in de handel brengen van ongekeurd vlees en c de krengenslaohterijen, die zieke dode dieren gereed maken voor c sumptie. Zij willen vernemen of onze vlees keuring werkelyk onvoldoende is. mede verband met de eisen, welke de EEG-landen zullen worden gesteld het slachten en of er werkelijk naar heel weinig objectieve maat staven zijn voor de keuring van vlees. Ook vragen deze Kamerleden of onzt De procureur-generaal mr. F. C. Kist Vleeskeuringswet van 1922 niet aange- roeg bevestiging van het vonnis van past moet worden aan de huidige om- de Haarlemse politierechter: 14 dagen standigheden om een zo verantwoord heohtenis. I mogelijke keuring te waarborgen. JORWERD Rudi Liebrechts heeft dinsdagmiddag Jorwerd met nieuw Ned. record over 3000 meter in 4 min. 53.- sec. duidelijk kandidaat i geste ld voor kampioenschap Nederland. Zyn goede race over deze afstand, de 500 i van Ard Schenk in 43 5 sec en de zege van de man uit Anna Paulowna op de 1500 meter over zilveren medaille-i naar van Innsbruck, Cees Verkerk, ren de hoogtepunten van de nationale lange baanwedstryden in Jorwerd. Ove rigens konden de mannen van Anton Huiskes inschrijven op hun sterkste nummers, zodat er aan het eind van de westrijden geen eindklassement werd opgemaakt. De belangrijkste uitslagen lulden: 500 meter: 1 Ard Schenk 43.5 sec; 2 Peter Nofctet 44 9; 3 Rudi Liebrechts 45.1. 1500 m: 1 Ard Sohenk 2.24.8; 2 Cees Verkerk 2.31.4. 3000 m: 1 Rudi Liebrechts 4.53.- (nieuw Ned ree.); 2 Piet Modder 5.03.8; 3 Joop van der Berg 5.08 4: 4 Sebolt de Vries 5.11.8. 5000 m: 1 Peter Nottet 8.47 6: 2 Piet Kieviet 913.7. Een klassementswedstrijd voor dame: over 500. 1000 en 1500 meter werd ge- Eur. bekervoetbal ROME Dank zjj twee treffers oud PSV-er Pierre Kerkhoffs heeft de Zwitserse bekerhouder Lausanne de laat ste acht van het Europees toernooi bekerwinnaars bereikt. In de noodzakelijk geworden beslissingswedstrijd tegen het Bulgaarse Slavia wonnen de Zwitsers gisteren in Rome met 32. Bjj rust had den zij reeds met 21 de leiding. Slavia scoorde door Christof het t ;aar nog voor rust stond Lausanne met —1 voor door doelpunten van Eschmann Kerkhoffs. Direct na de hervatting kwamen de Bulgaren op gelijke Gugalof). Kerkhoffs, die bij zijn nie club ook in de gewone competitie Lausanne staat bovenaan opvallend succesvol is, bezorgde Lausanne een kwartier later een plaats in de kwart finales met een magnifiek doelpunt. In de kwartfinales komt Lausanne uit tegen het Engelse West Ham United. De overige wedstrijden zijn: Cardiff CityRewl Zaragoza, FC TorinoDyna- Legia WarschauMünchen 1860. In dit toernooi werd het Nederlandse For- tuna '54 reeds in de eerste ronde door Torino uitgeschakeld. Ook DAF gaat rally rijuen (Van onze verKeersredacteur.J EINDHOVEN Twee bekende Engelse rally-rijders, Leo Bertorelli en Peter Warren, zullen het komende jaar voor ae üAF-fabrieken in verschillende presta- ueritten uitkomen. Ze krijgen de beschik king over drie Daffodils, die momenteel in Eindhoven worden klaar gemaakt. Beide mannen hebben lot nog toe voor Triumph gereden. De DAF-directie ls tot deze opzet ge- komen om het eigen personenwagenpro- dukt ook in internationaal verband een grotere bekendheid te doen krijgen. De eerste rally, waarin DAF zal uitkomen, zal waarschijnlijk in april in Ierland worden verreden. Verder ligt het in de bedoeling aan de monsterrit Luik SofiaLuik deel te nemen, zomede aan de Ronde van Frankrijk, Hans' gezicht vlak naast het hare, zijn ogen. Het mes is niet scherp. Ik had beter kaas kun- >n nemen dan rosbief. Kijk, nu bewegen haar voeten. De grappige spitse paraplu in verschil lende zachte tinten wiebelt een beetje heen en weer aan de lege stoel. Ik kijk alleen maar naar brood, maar ik zie haar voeten. Zwarte, puntige schoenen, met een klein strikje opzij en dunne priemhakjes. Ze komen hierheen. ,Eet smakelijk! Mag ik even hier gaan zit ten?" Ze heeft de hand al aan de stoelleuning. Ik heb juist een hap brood genomen en volsta met een knikje. Ze glimlacht naar me op een minzame, beschermende manier en trekt de stoel naa>- achteren. „Je zult het niet geloven, zeg, maar weet je dat ik al een paar keer hier bij Joosten heb ge zeten om je eens te ontmoeten?" „O ja?" vraag ik. Het klinkt precies verwon derd genoeg. „Vroeger zat je hier toch elke dag?" „Meestal wel. ja. Tegenwoordig kom ik hier niet vaak meer." Hetzelfde beschermende lachje. „Zeker ook getrouwd inmiddels?" Ik glimlach terug. (Ja, met jouw Hans, die je hebt weggestuurd als een afgedankte loopjongen. Nu wil je hem terug hè? Het is niet precies zo gegaan als je verwacht had, en je hebt toch liever wat dan niks. After all was hij toch zo gek nog niet. Je kon met hem doen wat je wilde en bovendien ben je al dertig, of bijna dertig ■n ieder geval). Ze knipt haar handtasje open en biedt me een sigaret aan. „Een half jaar alweer," geef ik eindelijk ant woord op haar vraag. „En dan komt er niet veel meer van buitenshuis eten." Avonden lang heeft ze zitten wachten op me bij Joosten „Allicht niet. Nu, voor mij maakt het niets uit waar ik mijn maaltijd gebruik. En ik dacht, misschien hoor jij nog wel eens wat van Hans ter Wele. Ik heb hem totaal uit het oog verlo ren." Ze beschouwt me als een onbeduidend kind en schaamt zich totaal niet voor haar poging om met Hans in contact te komen. Waarom, flitst door Heieen van Batenburg het plotseling door me heen, is ze niet zonder meer naar hem toegegaan? Wil ze eerst terrein verkennen? Maar dan had ze toch ook naar Da vid kunnen gaan. Ze kende hem heel goed, en wist natuurlijk waar hij woonde. Ik vraag het haar en stel daarmee meteen be wust een direct antwoord uit. Ze schudt zachtjes van het lachen en tipt de as van haar sigaret. „Dokter Aksberg! Die kan mijn bloed wel drinken, zeg. Ik heb eens een keer een poging gewaagd en hij maakte een scène van heb-ik-jou- daar, met bedreigingen en al. Hij was doods bang dat ik het gelukkige huwelijk van zijn vriend zou verstoren. Enfin, het was erg on verkwikkelijk allemaal." Dus daarom heeft David me indertijd gewaar schuwd. Hij wist dat Marv op de een of andere dag weer zou opduiken. Ik steek het laatste hapje brood in mijn mond. Dat is toch ook im mers je plan, denk ik. „Ik ben niet zo erg overtuigd van dat huwe lijksgeluk, zie je," gaat Mary verder. Hij schijnt getrouwd te zijn met een of ander meisje uit zijn dorp." Ze kijkt me vragend aan en ik knik. „Zie je hem nog wel eens?" Nu moet ik meteen maar zeggen dat ik dat meisje ben. Nooit in mijn leven heb ik me zo hulpeloos en zo kinderachtig gevoeld als in dit ogenblik. Er is niet eens haat of jaloezie in me. alleen een mateloos weten dat ik geen schijn van kans heb. Ze is niet alleen een bijzonder mooie, elegante vrouw zoals ze daar tegenover me zit, gekleed naar de laatste mode, soepel e J. H. F. Sommer ontving gouden NSF-ereteken MAARN Tijdens de receptie, die ter gelegenheid van de tachtigste verjaardag van de heer J. H. F. Sommer en de viering van het 50-jarig huwelijk van de heer en mevrouw Sommer-Wetselaar, te Maarn is gehouden, heeft de heer Th. W. Aal- bers, lid van het dagelijks bestuur van de Ned. Sportfederatie, aan deze grote figuur op het gebied van de sport en de licha melijke vorming het N.A.F.-ereteken ln goud uitgereikt. In aanwezigheid van een grote schare belangstellenden, familieleden en vrien den heeft de heer Aalbers in een harte lijke toespraak de vele en grote ver diensten van de heer Sommer geschetst. De heer Sommer heeft een rijk leven van arbeid op het Inationale en inter nationale gebied van de gymnastiek achter de rug. Van een lange reeks van gymnastiekgebeurtenissen is hij vaak de initiatiefnemr geweest en menigmaal ook de leider. Hij was de stichter van de gym- naestrada, die voor de eerste maal te Rot terdam is gehouden en zo'n groot succes had. dat onder auspiciën van de Interna tionale Gymnastiek Federatie dit evene ment periodiek op de agenda kwam te staan. Stuttgart en Zagreb boekten even eens belangrijke successen en in 1965 indt de Gymnastrada te Wenen plaats. gracieus, maar ze bezit bovenal het hart van Hans. Ik haal even diep adem. „We zijn getrouwd," zeg ik, en spied naar haar reactie. Er Is geen ongeloof in haar ogen of minach ting, alleen om haar mondhoek dat beschermen de lachje. „Ach ja, natuurlijk," zegt ze vriendelijk. ..dan heb je zo elk je. eigen besognes. En hij is toch weer naar zijn dorp teruggegaan?" Ze heeft het niet begrepen. Hoe vind ik ooit de moed het nog eens te zeggen. Moet ik haar soms ook vragen om niet te gaan? Het heeft geen zin. Misschien heeft Hans de laatste jaren niet eens meer gerept over zijn verlangen naar de dorpspraktijk, omdat het toch nutteloos was. „Hij heeft immers de praktijk van zijn vader overgenomen in Westerweerd. dat wist u toch wel?" „Ach," zegt ze, „Westerweerd, natuurlijk. Ik kon toch even niet op die naam komen. Goeie hemel, wat stom van me." Ze heeft de sigaret uitgedrukt en leunt met beide handen op de para plu. Haar hoofd schudt heen en weer en ze lacht weer zachtjes. „Daar hebben we notabene onze eerste ruzie om gehad. Hij wou me hals over kop daar installeren als degelijke doktersvrouw!" Hans, denk ik, lieve Hans, je' hebt je verlan gen wel diep begraven. Ze beschouwt het nu nog als een kostelijke grap. Maar wat wil ze dan? „Hij heeft daar een bloeiende praktijk," zeg ik. „En bovendien is hij getrouwd." „Maak je maar niet ongerust," zegt ze weer op diezelfde beschermende toon, „Ik wil hem alleen nog eens terugzien. We zijn indertijd een beetje vreemd uit elkaar gegaan, en na zo'n lange vriendschap zit je dat toch dwars." Huichelaarster. Je wilt weten of Hans nog steeds bezwijkt voor je charme. Je wilt dat boe- renkind ontmoeten met wie hij getrouwd is uit I rancune. Nu, dat kan ik je dan wel vertellen. Dag in dag uit heb ik met jouw schim naast me geleefd, en nu je hier concreet tegenover me j zit, weet ik nog veel zekerder dat je gewonnen hebt en winnen zult. En als een plotselinge I triomf schiet het door me heen: hy zal toch mij kiezen, om het kind. En even fel het pijnlijke •>esef: hy zal me kiezen om het kind. wonnen door Hcnny Hoogveld uit Laren, die met resp. 56,1 sec, 1.54.7 en 3.01.- totaal 173.383 punten verzamelde voor Fokje Schotanus met 179 283 en Ietnke Speerstra uit Heeg met 180.183 punten. Nico de Geus WERVERSHOOF Nico de Geus uit Heer Hugowaard zegevierde dinsdag ln de lange baanwedstrijden in Wervershoof door twee afstanden, de 1500 en 3000 m. te winnen. De einstand luidt: 1 N. de Geus (Heer Hugowaard) 164.083 2 H. Hartman (Gravendeel) 162.234; 3 W. Zwaan (Heilo) 165.900. 500 m: 1 H Hartman 47.8; 2 M. Pronk (Warmen-hoven) 49.9; 3 W. Zwaan 50.» 1500 m: 1 N. de Geus 2.425: 2 A. van der Born (Amsterdam) 2.432; 3 Hartman 2.43.4. 3000 m: 1 N. de Geus 5.51.5; 2 Zwaan 5.58.4; 3 Hartman 559.8. Ed Beets HOORN De Amsterdammer Eddy Beets zegevierde dinsag tijdens Junioren wedstrijden ln Hoorn. Eindklassement: 1 E. Beets (Amster dam) 103.400; 2 A. Eriks (St Maarten) 104.133; 3 M Pennings (Nw. Vennep) 104.600. 500 m: 1 Beets 49.8; 2 Kooy (Rhoon) 50.1; 3 Pennings 50.7. 5100 m: 1 Eriks 2.39.4; 2 Beets 2.40.8; 3 Pennings 2.41.7. Scliaatskalender 31 december: Oostburg: Gewestelijk kampioenschap langebaan heren. Hazerswoude-dorp: Nationale koppel wedstrijd senioren. Terzool-Sybrandaburen-Deersum: Ron- dewedstrijd heren 7 x 10 km. Nauwerna: Nationale korte baanwed- strijd heren. Strijen: Gewestelijke korte baanwed- strijden junioren. De Rijp-Graft: Wedstrijdtocht 40 ron- en van 3 kilometer. KUNSTRIJDER Tweede plaats voor Haagse combinatie OBERSTDORF Het Haagse paar Truus Geradts Roland du Burck is dins- in Oberstdorf tweede geworden in internationale kunstrijwedstrijd voor junioren. Met plaatscijfer veertien ver overde de combinatie 117.3 punten. Lynn Taylor en Diane Herman (Enge land) werden eerste met plaatscijfer zes 118.8 punten. Er namen acht paren de wedstrijd deel. t lied tegen het r 'it instrum De Kerk, euws 22 spreken lezing 23.35 Klanken uit Zuid-Ame- rika (gr) 23.56—24.00 Nieuws. Hilversum II, 298 m. 19.00 Voor de kin deren 19.10 Jazzmuziek 1< staalkaart 20.00 Nieuws 20.' sche uitzending: Dansorkest ten 2035 De vreemde aanbic de ein Tussen stilstand (Wordt vervolgd) l filmpje. NTS: 20 00 Journaal. VARA: 20.20 Achter het nieuws 20.46 Het einde van het lied. muzikale documentaire 21.25 KtVartaal. studentencabaret 22.15 Achter het nieuws. NTS: 32.30—22.35 Journaal. Nederland II. NTS: 20 00 Nieuws. NCRV: 20.01 De wereld van Scholem Aleichem. TV- kyksehrlft 21.10 De - TV-spel Programma voor morgen Hilversum I, 402 m. KRO: 7.00 Nieuws 8 15 Vo. I 8.50 Voor de huisvro 9.40 Amus muziek (gr) ÏO.C orkestwerken (opn) 11.00 Voor de zieken. |eu0d aio >uw 9.35 Waterstanden Populaire larkten thuis, licht ruziKaai programma i2.15 Leven op het ind, gesprek 1230 Meded ten behoeve an land- en tuinbouw 12.33 Deze week 3 00 Nieuws 13 15 Oude gram 13 45 Voor e vrouw. NCRV" 14 15 Mandoline-orkest 14 25 Licht pianospel 14 45 Ten tijde "i hoorspel 15.30 Tenor met ling: klass liederen 16.00 Hoe tijd?. studiodienst 16.30 Lichte (opn) 17.00 Voor de jeugd Tirol (gr) 17.45 Lichte iek 18-10 Accordeon- ia! kwartet 1830 xiaaiojcranv iö.wj mieuws en weerpraatje. Hilversum n, 298 m. AVRO 7 00 Nieuws 7.10 Ochtend gym 7.20 Lichte gram. VPRO: Dagopen mg. AVRO: 8 00 Nieuws 8.15 :ndgym 9.00 i de 17.30 Volksliedjes Lichte groenteman Morgenwijdii Meded ten b 12.33 Lichte dedellngen. ïziek (gr) 9 40 V lezing 11.15 Pia 11.45 Voordracht 12.00 Licht licht vocaal ensemble 12 30 tuinbouw lursberichten 13.30 Stere Nieuws 16 02 Van vier tot vijf, een radio programma m een notedop 17 00 Voor de jeugd 18.00 Nieuws 18.15 Eventueel actueel 18 20 Uitzending van de Anti Revolutionaire W F de Gaay Fortman, lid sische TV-fllm

Nieuwe Leidsche Courant | 1964 | | pagina 7