I Uw probleem is het onze In 1965 nieuwe acties van Prot. Chr. Ouderenbond Tijd zonder normen voor chr. school bedreiging Belgisch protestantisme heeft nog mogelijkheden Schotse vrouwen willen de ouderlingenbank Een woord voor vandaag Kweekscholen wachten op havo-besluiten Schoolhoofd zucht onder sterke overbelasting Maximumgrens ook gewenst Niet-roomse partner wordt geen belofte meer gevraagd hftt 0pperste ge_ WOENSDAG 30 DECEMBER 1964 Ook werkgevers en middenstanders Grote invloed, te weinig leden UTRECHT De Prot. Chr. Ouderenbond in Nederland gaat per 1 januari a.s. over tot de uit gifte van een groot maandblad, waarmee de voorlichting aan de leden belangrijk zal worden uitge^ breid. „Echo", zoals het maandblad I besturen Overbeek voor het CNV. Van deze cen trale wordt financiële steun ontvangen, vergaderruimten worden dikwijls gratis ter beschikking gesteld en ook wordt medewerking verleend bij het verstrek ken van adressenmaterlaal. Van de me dewerking van de Chr. Middenstands bond, het Verbond van Prot. Chr. Werk gevers en de Chr. Boeren- en Tuinders- bond wordt echter vrijwel niets gemerkt. Toch blijken er in het land een zeer groot aantal voormalige middenstanders en werkgevers een actieve rol te spelen bij het werk van de bond. Zo zijn verschillende oud-werkgevers voorzitter van plaatselijke afdelingen. In het ko mende jaar zal de PCOB nog eens op i contact zoeken met de de chr. werkgevers- en centraal nivei is getiteld, gaat op deze wijze een I middenstandsorganisaties, grote rol spelen bij de propaganda voor de bond. Het bestuur is van mening, dat het ledental nog on evenredig gering is vergeleken bij de grote invloed die de bond heeft. De heer J. L. Overbeek, voorzitter van de bond, verklaarde tijdens een persconferentie ter toelichting van de activiteiten in 1965, dat de PCOB met drie man is vertegen woordigd in het Cosa, het Centraal Orgaan van de vier samenwerken de bejaardenbonden. Alle bonden hebben hier een gelijke vertegen woordiging in het bestuur, hoewel de PCOB tot nog toe slechts 3000 leden telt en de Algemene Bond van ouden van dagen niet minder dan 90.000. de algemene bond. Met het maandblad Echo hoopt de bond in 1965 zoveel voorlichting en informatie te ver strekken, dat hiervan ook een propagan- dische waarde voor de bond uitgaat De heer H. Brouwer te Groningen, secretaris van de bond, meende dat niet duidelijk genoeg gesteld kan worden, dat de PCOB m Nederland als volwaardige partner betrokken wordt bij alle vraagstukken van de ouden van dagen. Hij vroeg zich af, waarom zoveel mensen als actieve beroepsbeoefenaren indertijd wel aange sloten waren bij een chr. organisatie, maar thans een goed heenkomen gezocht hebben bij de algemene bond. Hij achtte versterking van het ledental dringend noodzakelijk, gelet op de belangrijke so ciale en maatschappelijke vraagstukken, die aan de orde zijn. Deze vraagstukken zijn dikwijls ook levensbeschouwelijk van groot belang, aldus de heer Brou- Geen medetverking Het Convent van Chr. Sociale Organi saties heeft Indertijd het Initiatief geno men tot oprichting van de PCOB, maar nu de bond eenmaal in het leven geroe pen is laten de meeste Conventspartners niet veel meer van zich horen. Een gunstige uitzondering maakte de heer Russisch blad: meer democratie in partij MOSKOU Een kleine gebeurtenis van groot gewicht heeft zich voorge daan in Leningrad, waar tijdens voor- verkiezingen voor leidende posten in communistische cellen officiële kandi daten niet alleen voorwerp van felle dis cussies waren, maar ook werden afge wezen. Het maandelijks verschijnende partijblad ..Kommunist" maakt hier van in zijn jongste nummer in een ar tikel over niet minder dan negen pagi na's melding. Het juicht deze ontwik keling onomwonden toe. „De democratie binnen cfe partij moet worden ontwikkeld. De partijleden moe ten in alle vrijheid kunnen oordelen en beslissen", zo schrijft het blad. ..Met de bevoogding en procedures die niets ge meen hebben met democratie moet worden afgerekend. Bepaalde kandida turen moeten afgewezen kunnen wor den en er moet geen acht worden ge slagen op grove druk, die eventueel wordt uitgeoefend". Het blad noemt het beginsel Een nadeel is, dat de middenstanders de werkgevers niet beschikken over plaatselijke afdelingen of contacten, zoals de vakbeweging die kent. Het leggen van contacten wordt daardoor bemoeilijkt. Teleurstellend noemde het bestuur de reacties van kerkelijke zijde. In een stad als Willemstad, die overwegend prot. chr. is, blijkt geen afdeling van de PCOB opgericht te kunnen worden, omdat pre dikanten en burgemeester het maar lie ver bij het oude laten. Zoals het gaat, gaat het goed. De heer Overbeek is van mening, dat het bejaardenwerk wel dege lijk een duidelijke levensbeschouwelijke kant heeft, die alleen in principieel georiënteerde organisaties goed kan wor den behartigd. De contributie voor de bond bedraagt slechts 50 cent per maand voor een echtpaar en 40 cent voor een alleenstaan de. De bond is behalve bij het Cosa ook aangesloten bij de sociaal-paedagogische commissie van het CNV, de Ned. Federa tie voor Bejaardenzorg en bij provinciale en gemeentelijke commissies voor jaardenzorg. R.k. onderwijzers geven steun aan werk in Afrika AMSTERDAM Overeenkomstig een bestuursvoorstel hebben de rooms- katholieke onderwijzers, verenigd in het Katholiek Onderwijzersverbond (K.O.V.), besloten tot financiële me dewerking aan het fonds ontwikkeling hulp van het K.O.V. Boven de gewone (inmiddels verhoogde) afdracht zal per lid en per jaar een bedrag IJ. Jacobs op jaarvergadering VCO: o o (Van onze onderwfjsredactie) UTRECHT Op de jaarverga dering van de Vereniging van K,f-V„.De 05?ren|!s' de"ZSi:|in Utrecht gehouden, heeft voor- afdracht wordt geschat op een totaal T___iiji bedrag van 30.000. Naar het oordeel van het verbondsbe- stuur betekent de heffing geenszins dat het bestuur de vrijwillige bijdragen voor het ontwikkelingsfonds beëindigd zou wil len zien, omdat Juist door deze vrijwil lige bijdragen de persoonlijke bereidheid tot medewerking aan dit noodzakelijke werk tot uitdrukking komt". Het K.O.V.-fonds voor de ontwikkelings hulp werd in 1963 opgericht, en is een voortzetting van het zogenoemde „Afri- ka-project". Het was gebaseerd op vrij willige bijdragen van de leden, aan wel ke basis door het vandaag met bijna al gemene stemmen aanvaarde voorstel nu mede een verplicht karakter wordt gege- De bedoeling van het fonds is om be paalde projecten in de ontwikkelingslan den financieel te steunen, waarbij o.m. de plaatselijke kerkelijke autoriteiten in de ontwikkelingslanden hun adviezen ge ven over de wijze, waarop deze steun zal worden gegeven. Voor het te kiezen pro ject wordt gedacht aan de stichting van c:n pastoraal centrum in Tanganjika. (Van onze kerkredactie) Het Sociologisch Bulletin heeft een geheel nummer gewijd aan het protestantisme in België. Dit bulle tin wordt uitgegeven door het so ciologisch instituut van de Her vormde Kerk in ons land. In deze uitgave wordt uitgesproken dat ondanks het kleine aantal pro testanten (1 procent van de be volking) en de betrekkelijk gerin ge groei van het protestantisme er toch grote mogelijkheden zijn voor de protestantse kerken. Het bulletin bevat twee artikelen. Het eerste gaat in op de situatie van de protestantse kerken en is geschreven door mevrouw drs. M. W. de Jong-Sohat, de vrouw van de uit Nederland afkom stige predikant van Brugge. Het tweede artikel handelt over het protestantse godsdienstonderwijs en is geschreven door prof. dr. A. J. Bronkhorst. In vogelvlucht geeft mevrouw De Jong een overzicht van de kerkgeschiedenis van dit land. die zo totaal anders ver lopen is dan de Nederlandse. Daarbij Een aantal Spaanse en Italiaanse land- bouwers wordt thans geselecteerd voor vestiging met hun gezinnen in Argenti- nië. Even buiten Buenos Aires is een onaanvechtbare officiële kandidaatstel- landbouwnederaettmg. „Melctaar Rome- ling een uitvloeisel van persoonsver-|ro", geopend, welke fungeert als aoor heerlijking. ..Kommunist" bepleit een I gangcentrum v°or Europ^ l^dbouwere ni-mvt ..morele code" die neerkomt op di- Her een tot drie maanden kunnen Goede verzorging Europese boeren in Argentinië DEN HAAG. Met de aankomst van een viertal Spaanse landbouwers gezinnen in Buenos Aires, Argentinië, onder auspiciën van de intergouver nementele commissie voor Europese migratie, is een nieuw agrarisch ves tigingsprogramma voor Latijns Ame rika ingeluid. twee geboden: ..vrijheid van stemmen (tegen elke kandidatuur, die opgedron gen is of naar geweten onaanvaardbaar wordt geacht) en terugkeer tot het volk. zijn noden, problemen en stem mingen". Waarnemers hechten groot belang aan deze zaak, gezien de publiciteit die het partijblad eraan geeft. Dit wordt een poging zonder precedent geacht om in alle gelederen van de partij af te re kenen met het „stemmen op bevel", waarbij men slechts unaniem de hand heeft op te steken om goed te keuren. wonen en werken, gedurende welke tijd zij in contact worden gebracht met land eigenaars die ervaren landbouwers in dienst willen nemen. Het doel van het agrarische vestigings programma is Europese landbouwers in staat stellen zich zo gunstig mogelijk in bepaalde streken van Argentinië te vesti gen en hun aanpassing zo gemakkelijk mogelijk te maken. Behalve Argentinië hebben Italië. Ne derland. Spanje en de Verenigde Staten financieel deelgenomen in het verwezen lijken van dit nieuwe agrarische vesti gingsprogramma. Meningen scherp tegenover elkaar komt duidelijk aan het licht dat de ker ken, die in deze eeuw het sterkst zijn gegroeid, kerken waar die op de een of andere wijze gelieerd waren met het bui tenland. Volgens de schrijfster is België dui delijk een braak terrein geweest voor al lerlei stromingen en evangelisten. Blijk baar, schrijft zij, heeft de Bond van Protestantse Kerken dit alles niet kun nen opvangen en er leiding aan kunnen geven. In de laatste jaren Is vooral de pink sterbeweging snel gegroeid. Mevrouw De Jong citeert ds. Van Stipriaan Luïs- cius die meent dat het emotionele in de pinksterbeweging en het accent dat mer daar legt op de gebedsgenezing aansluit op de invloeden die van Rome zijn uit gegaan. Een groot gedeelte van dit artikel Is gewijd aan de minderheidspositie het Belgische protestantisme dat stempel heeft gedrukt op het gehele pro- s-katnolieken hebl zitter IJ. Jacobs herinnerde aan het feit dat 75 jaar geleden de vrije christelijke school de eerste subsi die kreeg, hetgeen op verzet van links en op tegenkanting van rechts stuitte. Bedachten de liberalen vol vrees, dat de gehele beschaving op het spel zou worden gezet, dr. A. Kuyper meende dat men, voor recht strij dende, geen aalmoes kon accepteren. Vandaag, zo zei de heer Jacobs, staan wij voor de vraag of de vrees der va deren gerechtvaardigd was. Wij leven in een gevaarlijke tijd, waarin de normen bezig zijn te verdwijnen. Daarom is er slechts eén redmiddel: de kinderen ver trouwd maken met de bijbel, zeker in een tijd waarin de klacht wordt gehoord dat leerlingen die de school verlaten zo weinig van de bijbel weten. Kerk en politiek Tevens zullen wij de kinderen die aan onze zorgen zijn toevertrouwd moeten wijzen op het karakter van de kerk. Helaas Is het in onze dagen vaak dat wat een burcht moest zijn een bouw val is geworden. Toch blijft de kerk de plaats waar Gód ons de boodschap van Zijn heil wil doorgeven. Vervolgens moeten wij blijven wijzen op het belang van christelijke politiek. De arbeid in de politiek is ook werk in Gods koninkrijk, zo zei de heer Ja- Paul Kuypers - in geldnood - stopt met zijn krant (Van een onzer verslaggevers) HELMOND De journalist Paul Kuypers heeft de uitgave van zijn krant, De Helmondse Koerier gestaakt- Sinds begin dit jaar was hij hoofd redacteur van het weekblad, dat hij zelf oprichtte nadat hij als hoofdre dacteur van de Helmondse Courant was ontslagen. Dit was gebeurd omdat de uitgeefster, de N.V. Boekdrukkerij Helmond, het blad had verkocht aan het Teulingsconcern. Reden voor het opheffen van De Hel mondse Koerier is de slechte financiële toestand als gevolg van de sterke con currentie van de Helmondse Courant. Het blad werd gefinancierd door de Hel mondse garagehouder Hendrikse, die nu al een verlies heeft van een halve ton. Hij vindt het niet lar.ger verantwoord de uitgave voort te zetten. Oriëntatiedagen van K.M.A. Ds. Bakker reist naar Nigeria ENOEGOE Voor de zitting van de Division on World Mission and Evange lism van de Wereldraad van Kerken in Nigeria zal ds. R. Bakker te Rotterdam op 2 januari vertrekken. De arbeid van de Internationale Zen dingsraad wordt sedert 1961 in dit orga nisatorisch verband voortgezet. De predikant voor de verkondiging van het evangelie onder Israël heeft een ver zoek gekregen van de „Kerk Overzee", afdeling van de Nederlandse Zendings naad om op zijn heen- en terugreis de landgenoten in Lagos en Port Harcourt pastoraal van dienst te zijn. Ds. F. G. Hospers 85 jaar ZEIST Oudejaarsdag hoopt ds. F. G. Hospers, emeritus-predikant van de Her vormde Gemeente van Zeist, in Noord- wijk aan Zee zijn 85e verjaardag te vie- Ds. Hospers, die in 1879 geboren werd ond tot aan zijn emeritaat op 1 mei 1945 achtereenvolgens te Kethel en Spa- land. Workum, Hillegom. Rotterdam- Feyenoord, Gouda, Noordwijk aan Zee pn ten slotte nog zestien jaar in Zeist. In 1955 herdacht h: ambtsjubileum. vijftigjarige ZüRICH Dezer dagen is in de reeks „Polis" van Zollikonverlag in Zü- rich onder de titel „Die Rassenfrage" het herderlijk schrijven van de synode der Nederlandse Hervormde kerk versche nen. Het synodegeschrift over het ras senvraagstuk was in het Duits vertaald. Beroepinsswerk Smilde te Blija demie in Breda in totaal weer een kleine 2000 eindexamen-kandidaten van middel bare scholen ontvangen om hen in de gelegenheid te stellen zich een dag lang te oriënteren over de opleiding tot be roepsofficier bij de Kon. Landmacht en de Kon. Luchtmacht. Het programma van deze „oriëntatiedagen" omvat, behalve mondelinge voorlichti-^ over het onder wijs aan de KMA, het houden van een „forumbijeenkomst" waar iedereen in de gelegenheid gesteld wordt te vragen wat hij wil weten. Verder worden binnen en buiten het gebouw van de academie ex posities gehouden. De scholieren zijn steeds een dag vol-1 te &eisi; voor ixaiama ledig te gast bij de KMA. Zij die te ver H. Rijksen te Gouda weg wonen om op een dag heen en terug UNIE VAN BAPT. GEM. i. logeren in de luchtmacht offi- Beroepen te Nieuwe Pekela: S. Zijlstra de Kleer te Scheveninj Hulpprediker. Dr. is door de gemeente van Montfoort gezocht om, als hij te zijner tijd met emeritaat gaat. de gemeente van Mont foort als hulpprediker te dienen. CHRIST GEREF. KERKEN Bedankt voor Arnhem: E. Venema te Zwljndrecht. GEREF. KERKEN (VRIJG.) Tweetal te Bergentheim: Tj. Boersma te Urk en H. W. Ophoff te Houwerzijl. Beroepen te Emmeloord N.O.P.: C. P. Plooy te Heemstede. GEREFORMEERDE GEMEENTEN cobs. Daarom is het te betreuren dat er niet voldoende aandacht wordt ge schonken aan de historie van de laatste honderd jaar, in welke tijd de beginse len van de revolutie zich baanbraken Als wij deze richtlijnen voor ogen hou den, zo besloot de heer Jacobs, leiden wij de kinderen vanzelf tot de Heiland in Wie God ons alles te zeggen heeft. Bij de aanvang van de jaarvergade ring heeft prof. dr. W. G. L. Scholten de gelukwensen overgebracht van C.N.S., terwijl dr. A. Veerman zulks deed uit naam van de A R P. Middenstandsexamen Legpenning voor best geslaagde DEN HAAG De directeur-generaal voor het midden- en kleinbedrijf en toe risme, drs. J. F. H Wijsen, heeft in het Staargebouw te Maastricht de bron- legpenning van het ministerie van omische zaken uitgereikt aan de heer G. Haanen te Maastricht. De heer Haanen heeft bij de middenstandsexa mens algemene handelskennis, die dit jaar zijn afgenomen, de beste resultaten van alle kandidaten geboekt. Hij behaal de 58 punten van een maximaal te be halen aantal van 60. In totaal hebben in 1964 aan dit examen 20.380 kandidaten deelgenomen, waarvan er 11.601 (of 57 procent) met gunstig gevolg. Vorig jaar waren er 19.955 kandidaten, waarvan er 9.147 of 46 procent slaagden. Mij voor Welstand rond 5 miljoen EINDHOVEN De Maatschappij tot bevordering van welstand voornamelijk onder landlieden opgericht in 1822 en kortweg de Maatschappij van Wel stand genoemd heeft ten doel het protes tantisme in het zuiden van ons land te steunen. De maatschappij koopt bijvoorbeeld boerderijen en verpacht die aan protes tantse boeren, verder moedigt zij aller lei activiteiten aan op economisch, maat schappelijk, cultureel, educatief en re creatief terrein. Dit werk wordt door de maatschappij gesubsidieerd. De bezittingen van de maatschappij zijn in de loop der jaren gegroeid tot een waarde van vijf miljoen gulden. De sub sidies voor protestantse instellingen en kerken beliepen in 1963 ongeveer 35.000. Bijna 90 kandidaten namen beroep aan Bij de opmaak van de balans aan he eind van dit jaar is gebleken, dat 85 theologische kandidaten een beroep heb ben aangenomen. Het vorig jaar w Van deze 89 ontvingen er 37 een be roep naar de Nederlandse Hervormde kerk (vorig jaar waren het er 42), 24 naar de Gereformeerde kerken (32), ze ven naar de Gereformeerde kerken (vrijgemaakt) (vijf), zes naar de Christe lijke Gereformeerde kerken (drie), vijf naar de Gereformeerde Gemeenten (twee), twee naar de Oud Gereformeer de Gemeenten (een), een naar de Evan gelisch Lutherse kerk (drie), een naar de Doopsgezinde Broederschap (een), vier naar de Unie van Baptisten Gemeenten (drie) en twee naar de Bond van Vrije Evangelische Gemeenten (twee). „En het geschiedde, terwijl al het volk gedoopt werd, dat toen ook Jezus gedoopt werd en in gebed was, de hemel zich opende," vertelt Lucas. Van heinde en ver zijn de rpensen gekomen. Zij zijn gegrepen door de prediking van Johannes de Doper. Zij beseffen dat hun leven veranderen moet. Zij kunnen zichzelf niet reinigen van hun schuld. Daarom laten zij zich dopen. Zij getuigen zo van hun geloof in een God die vergeven wil, die een nieuw begin wil maken. En onder al deze mensen is de Here Jezus. Hij komt als een mens onder de mensen. Hij behoefde niet gedoopt te worden, want Hijl had geen zonden. Neen da!t. is niet juist gezegd. Hij moest wel gedoopt worden, want met de mensen moest Hij getuigen laten, maar om zelf tot ons te komen, om eeuwig bij ons te vergeven, om met ons opnieuw te beginnen. De doop was een profetie, een uiterlijk teken van wat God gaat doen. Bij de doop is immers niet alleen de dopeling betrokken. God zegt niet alleen tot hem: U bent van mij. Bij de doop zijn alle aanwezigen betrokken. God neemt mensen aan. De doop zegt de Heilige Geest tot ons om met ons een nieuw begin te laten, maar om zelf ot ons te komen, om eeuwig bij ons te zijn. En als Christus gedoopt wordt gaat de hemel open. God Zelf zegt: Gij zijt mijn Zoon. Tot dat ogenblik kon dat nog niet gezegd worden. De reiniging kon slechts door het offer van Christus plaats vinden. Christus was de Eerste. Maar Hij zou, zoals Jesaja het zegt„velen rechtvaardig maken." De doop van Jezus was de overgave in geloof aan de op dracht die God Hem had gegeven, namelijk om de zonden der wereld óp Zich te nemen. Daarom gacut bij de doop nu ook voor ons de hemel open: God Zelf komt in Christus door de Heilige Geest tot ons om met ons een nieuw begin te maken. We lezen vandaag: Openbaring 22: 19. IVMÉele er is geen betere! VRAAG WASAUTOMATEN-PROSPECTUS NR. 1S BIJ MIELE. GOUDSESINGEL 92. ROTTERDAM. Aanpassen aan vereisten (Van een onzer verslaggeefsters) UTRECHT Gisteren is in het gebouw van de christelijke kweek school „Rehoboth" de druk bezoch te algemene vergadering gehouden van de Vereniging van leraren aan protestants-christelijke kweekscho len. In de middagvergadering, die een meer algemeen karakter droeg, hield drs. Th. D. Jansen, directeur van de gereformeerde kweekschool in Amsterdam een referaat over de structuur van de toekomstige kweekschoolopleiding. Het huis houdelijk gedeelte van de verga dering was in de morgenuren, waarin de heer H. J. v. d. Vegt in het bestuur gekozen werd. De heer i mededeling Geslaagddank zif RESA-HILVERSUM Frans, Duits, Eng.ls l.O. derwijiersakta - Wiskund# l MULO A-B., H.B.S. en Gyn i kaderschool Breda. I te Eindhovei EDE Op het gisteren in Ede begonnen tweedaagse congres van de Vereniging van hoofden van scholen heeft de voorzitter, de heer J. W. Harting, medegedeeld dat de vereni ging de plannen tot bundeling van alle Nederlandse leerkrachten ten vol le steunt. Zou dit niet lukken, dan acht hij in ieder geval een zodanige koerswijziging nodig, dat de grote vakverenigingen zich niet meer te genover de categorale organisaties stellen, maar dat gemeenschappelijk Hij kondigde voorts aan dat de vereni ging in 1965 een nieuw rapport wil uitbrengen over de aanpassing van de taak van de schoolhoofden aan de eisen, die de moderne schoolleiding stelt. De heer Harting wees erop, dat er nog altijd een uitgesproken ontevredenheid heerst over de overbelasting en de geldelijke beloning van de schoolhoofden. Hij sprak er zijn ongerustheid over uit, dat staats secretaris Grosheide in plaats van uit te spreken over de z.i. onuitvoerbaar geworden taak van de hoofden nieuwe taken voor de schoolhoofden creëert. Extra onderwijzer In dit verband deed hij de suggestie aan de grote scholen met 9 of meer leerkrachten voor rekening van het Rijk een extra-onderwijzer aan te stellen ter verlichting van de taak van het school hoofd. Een uitdrukkelijke wens va vereniging is, dat de hoofden van scholen met 6 leerkrachten (20 pet.) worden vrijgesteld van het geven van onderwijs aan een bepaalde klas. Hiervoor zouden ongeveer 2500 onderwijzers nodig zijn. Wellicht zou er, aldus de heer Harting, ook ruimte kunnen worden gevonden als de klas van het hoofd niet meer behoeft te voldoen aan de eis van 1040 uren. Waarom, zo vroeg hij zich in dit verband af, ls er wel een minimum- en geen maximumgrens. 111 (Van onze kerkredactie) GLASGOW De komende sy node van de Schotse Kerk zal zich bezig houden met de vraag of vrouwen gekozen kunnen worden tot ouderling. Het ziet er naar uit dat een dergelijk voorstel op bij zonder veel verzet zal stuiten. Als het niet verworpen wordt halen de Schotse vrouwen het zeer waar schijnlijk met slechts de tenen over de sloot. Er zal dan nog heel wat balanceren nodig zijn om de vrouwen werkelijk in de ouder lingenbanken te laten belanden. Het voorstel is afkomstig van de dog- -natische commissie. Deze heeft uitge broken dat het tijd wordt dat vrouwen ïls ouderlingen aanvaard worden door de -erk. De kansel zal echter voorlopig nog •sloten blijven voor de Schotse vrouwen. Het voorstel, dat volgend voorjaar door de synode zal moeten worden be sproken. is nu in bespreking op de clas- scsvergaderlngen Uit de verslagen land is het an de Schotse kerk. kerkbladen uit Schot- reeds meer dan duidelijk dat het voorstel op bijzonder veel verzet Opmerkelijk is bijvoorbeeld de bespre- ling die gevoerd werd in de classis Glas gow. Daar werden drie moties ingediend. De ene stelde zich geheel achter het voorstel van de dogmatische commissie, maar werd verworpen. Het tweede voor stel wilde het omgekeerde uitspreken en wen niet toelaten tot de ouderlingen bank, maar het werd eveneens verwor pen. - Staken Uiteindelijk kwam er een motie op ta fel waarin werd gezegd dat de classis niet van mening ls dat de bijbel zich per tinent verzet tegen de vrouw in het ambt, mr-r er toch voldoende practlsche prr blemen zijn, waardoor het onwijs z« zijn om het ambt nu voor de vrouw open te stellen. Op dit punt staakten de stem men. Het werd 162 tegen 162. „The Life of zich interessant debat zal af spelen in de synodevergadering die vol ger-' jaar mei bijeenkomt verschil tussen winter (november-december) in plaats vergunning nodig. Ook verdunde koemest uw gazon teerde stalmest of goed verteerde, ge- Antwoord: Hasjisj is de reeds vele zeefde compost geeft, bijvoorbeeld 10 mwpti gebruikelijke naam voor het kruiwagens per are (100 vierkante me- jgg .ir) pjt beschermt het gazon tegen krijgen zal. hangt interschade en geeft het voeding door omstandigheden af ordt het uitspoelen hiervan door regen 1 1 J 1J kendheid heeft verkregen. Het v een verdovend middel genoemd, voordat er een verdoving intreedt, wekt het opwinding. Kort vooi kruistochten ontstond het plaat- woonwagen is vergunning van de betrokken gemeente nodig. De vergunning is onmisbaar als u geen zwervend bestaan wilt leiden. Of u deze n de plaatselijke wordt geval voor geval beoordeeld. rer- In het vroege voorjaar harkt u het de gras stevig af, zodat alle ruige delen verdwijnen en de grasmat losser wordt. bende van lieden, die zich door hasjisj Dan kunt u die verdunde koemest geven opwinding brachten en dan allerlei isdaden pleegden, de zogenaamde Has- Vraag: Wie was de schrijver van „Der Untergang des Abendlandes"? Heeft hij nog meer in die trant geschreven? Martin Buber schreef, als ik me goed bijzondere richting und d,e Tcchnjk ,1931 Brieven, die niet zijn van naam en adres, knnnen niet in behandeling worden genomen. Geheimhouding Is verzekerd. Vra gen. die niet onderling met elkaar in verband staan moeten in af zonderlijke brieven worden ge steld. Per brief dient een gulden aan postzegels te worden ingeslo- jijsjins. het Franse woord assasins (moorde naars) afgeleid is. De stof wordt bereid uit de Indischi hennepplant. TrB-_. v Vraag: Hon onderhoud Ik mijn ga- f', Ttitt ni( ie IncroraaiH in anrll on een Rr0l€. Stad. telkens ingieten of sproei* branding van de grasmat te voorkomen Turfachtige grond is zeer geschikt Dit is Ingezaaid in april op enigszins schrale baggergrond (turfach- tig). Met eens per maand wat A.S.F.- korrels te geven, is het mooi groen gebleven. Is het noodzakelijk in de winter ver dunde koemest te geven of kan ik volstaan met de korrels? erder weer volstaan met maande i.s.f.-giften. Deze moet u vooral bij de Joden in Rusland, Oekraine, Oost- Polen enz, die in vervoering raakten ,1 re vreugden ondervonden. De naam die secte wil me niet te binnen schieten. Buitenlanders begrijpen ,,'s-Graven- hage" niet. „Est-ce la banlieue de la Haye", werd mij eens gevraagd. Het adres werd ,,'s-Gravenhage prés de La Haye". gazon, mits voldoende bemest Vraag: Wij zitten aan de rand van een stad en zullen over een paar jaar ons huurhuis moeten verlaten wegens nieuwbouw. Nu wilde ik een woonwa gen kopen en in Gelderland neerzetten. Zouden we daar vergunning voor kun nen en moeten krijgen? tW «a». de macht komen >«u diun „ucunc in diep-religieuze ^er Entscheidung" (titel uit het hoofd geciteerd). Deze werken Winkj „Preussentum und Socialismus". De naam van de sekte is Chassldim (van Chassim vrome). Stichter is de Baal Sjem Tow (de heer van de goede „Der Un- Antwoord: Het beste is dat u tegen de ken van een bépaalde woonruimte is werken geschreven zoals „De Mensch niets. Antwoord: De schrijver val tergang des Abendlandes" is geschledenisfilosoof Oswald het betrek- (1§801936). Hij heeft meer dergelijke de "„haag" naam). Bijzonder interessant is uw opmerking over 's-Gravenhage. Inderdaad kennen de Duitse de buitenlanders alleen La Haye. The Spengler Hague, Haga, Gaga, enz. Zij kennen wel de graaf weten ze Van der Vegt volgt de heer E. H. van Waardenberg in het bestuur op. De vergadering stond onder voorzitterschap van de heer F. J. van Dam. De te verwachten veranderingen van de kweekschoolopleiding, dat wil zeggen alleen de onderwijskundige aspecten, be lichtte drs. Jansen. De heer Jansen Is lid van de wetkgroep Goote voor het kweeksehoolonderwijs. Veel hangt af van de gewijzigde vooropleiding: de havo- school. Op het ogenblik is hier nog weinig over te zeggen. Pas ais de plan nen klaar zijn weten wij waar we aan toe zijn, aldus spreker. We hebben echter met verschillenden factoren rekening te houden en moeten ons aanpassen aan de situatie, waarin we ons bevinden. Zouden we als Robinson Crusoë onafhankelijk van alles en ieder een op een eilandje in de Stille Zuidzee plannen kunnen maken, dan zou er een ideale school komen. Nu moeten we een tamelijk goede kweekschool zien te creë- Een van de dingen, waarmee we In het bijzonder rekening hebben te houden is het basisonderwijs. De relatie kweek- school-basisonderwijs ligt namelijk erg oor de hand. Aan het eind van zijn toespraak stelde de heer Jansen een „bezuiniging" op het aantal lesuren voor. Aandacht besteedde hij vooral aan het spraakonderwijs, dat wel op het lesrooster moet blijven staan, maar anders dan tot nu toe, terwijl hij naar voren bracht, dat er wel eens geen rekening mee gehouden wordt, dat in het tweede en derde leerjaar opvoedkunde gegeven moet worden aan een kweek school. Ook had hij aandacht voor het aantal lesuren voor de akte K. waardoor de meisjes zwaarder belast worden dan de jongens. R.k.-prot. huwelijk (Van onze kerkredactie) Wanneer een protestant een rooms- katholieke trouwt behoeft de niet- roomse partner in het vervolg niet meer de belofte af te leggen dat de kinderen rooms-katholiek gedoopt en opgevoed zullen worden. Dit blijkt uit een mededeling in het rooms-katho- lieke blad „Op de. Hoogte" van het aartsbisdom Utrecht. Het weekblad publiceert de volgen de richtlijnen: 1. De rooms-katholieke partner (en dit is een ernstige gewetenszaak) zal de oprechte belofte moeten geven, naar beste vermogen te zor gen voor de rooms-katholieke doop en opvoeding van de kinderen; de niet-roomse hoeft deze belofte dus niet meer te geven. 2. De niet-roomse partner moet tijdig op de hoogte worden gebracht van de belofte van de rooms-katholieke partner daarbij moet duidelijk zijn, dat de belofte geen weerstand of tegenzin ondervindt van de niet- roomse. Het huwelijk moet worden «esloten voor de pastoor der parochie, maar bij principiële bezwaren kan de bisschop hiervan dispensatie ver lenen. In de „Gelderlander-pers" schrijft hoofdredacteur Louis Frequin dat het duidelijk is, dat de Rooms Katholieke Kerk een huwelijk tussen rooms- katholieken als normaal blijft zien en gemengde huwelijken als uitzonderin gen, waarbij echter het geweten van de niet-roomse partner nu ernstig wordt genomen. MACON (Georgia, V.S.) Een fede rale districtsrechtbank in Macon heeft dinsdag zes blanken, verdacht van mede plichtigheid aan de moord op de neger Lemuel Penn, op 11 juli gepleegd, vrij gesproken. Mogelijk zal "deze zaak in

Nieuwe Leidsche Courant | 1964 | | pagina 2