Nieuwe leidse Courant Minister wil ingrijpende correctie salarisbeleid Vrijstelling broederdienst van de derde zoon af Nederland in de eiligheidsraad Britten houden vast aan vrije dag... Ambtenaren krijgen drie procent meer Commentaren CHRISTELIJK-NATIONAAL DAGBLAD v Steenstraat 37 „Stantvastigh b ghebleven mijn hert in tegfentpoef" Woensdag 30 december 1964, 45ste jaargang Af en toe regen De Bilt verwacht tot morgenavond: Veel bewolking en aanvankelijk regen, later enkele buien. Matige tot krachtige aan de kust krachtige tot stormachtige zuidwestelijke wind. Aanhoudende dooi. (Opgemaakt te 11.15 uur). V_J Abonnementsprijzen p.w. f 0,78, 3,35, - p.kw. 10,05 Ambtenarenbonden verontwaardigd en ongerust Extra verbeteringen slechts binnen de algemene ruimte Nu al een week vast Athenoula-T krijgt steeds meer schade (Van onze speciale verslaggever) HOEK VAN HOLLAND Ook van nacht is men er niet in geslaagd de naast de Waterweg op de kust zittende vracht vaarder Athenoula-T vlot te trekken. Zes Europoortboten en de zware zee- 1 «leper Orinoco van Leen Smit, spanden zien urenlang tot het uiterste in, maar de Liberiaan verwikte niet. Een verblin- dende sneeuwjacht, gepaard gaande met een stormachtige wind, maakte de ver woede verlossingspogingen tot een moei- lijk, koud en vooral wiebelig karwei. Hoewel er door de gedraaide wind van meer water kon worden gesproken, was er nog altijd te weinig om succes te hebben. Wat de volgende stappen zullen zijn, was vanmorgen nog niet precies bekend. Verwacht werd, dat er vanmiddag nieuwe lostrekpogingen zouden worden ondernomen. Een andere mogelijkheid zou het lossen in volle zee van de Athe noula-T kunnen zijn in platte bakken. De 21 bemanningsleden bevinden zich nog steeds aan boord. Leeuwen van Boltini verslinden 5 welpen (Van een onzer verslaggevers.! SOESTERBERG. In het winterver blijf van het circus Boltini zijn gisteren vyf jonge leeuwen door drie volwassen leeuwen, waaronder de ouders van de welpen, verslonden- De slachtpartij werd 's morgens ont dekt toen directeur Toni Boltini de kooien inspecteerde en de Jonge dieren bleken te zijn verdwenen. Men kwam tot de conclusie, dat de leeuwen waren op gegeten nadat bossen leeuwenhaar bii de uitwerpselen in de kooi waren ge vonden. Volgens de heer Boltini moet er des nachts een oorlog zijn ontstaan tussen de dieren. Honger kan niet de oorzaak zijn geweest. De dieren hadden een be hoorlijk avondmaal gehad. De waarde van de dieren wordt geschat op f1200 per stuk. In India honderden communisten gearresteerd In geheel India zijn vanmorgen vroeg honderden communisten gearresteerd. De regering van premier Lal Bahadoer Sjastri, die zich geplaatst ziet voor een verkiezingsstrijd met in de deelstaat Kerala, een communistisch bolwerk, haal de de communistische leiders over de volle lengte en breedte van het land uit hun bed. (Van onze sociaal-economische redactie) DEN HAAG Tijdens de gistermiddag mislukte onderhandelingen m de Centrale Commissie voor Georganiseerd Overleg in Ambtenarenzaken heeft de minister van binnenlandse zaken, mr. E. H. Toxopeus, een prin cipiële wijziging in het berekeningssysteem van de overheidssalarissen ge ïntroduceerd, waarover de bonden van overheidspersoneel, naar wij ver nemen, bijzonder verontwaardigd en ongerust zijn. Deze wijziging zou er op neer komen, dat in het vervolg alle extra verbeteringen voor één of meer groepen van overheidspersoneel niet meer buiten de algemene sa larismaatregelen zullen vallen, maar daarin zullen worden vercalculeerd. Bij de thans afgebroken besprekin gen maakte de minister bekend, dat hij, in tegenstelling tot het tot nu toe gevoerde beleid, een noodzakelijke verhoging van de marges bij het bui tengewoon lager onderwijs uit de „trend" (de gemiddelde loonontwikke ling in het particuliere bedrijfsleven, waaraan de stijging der overheids salarissen is gekoppeld) wilde finan cieren- De bij het georganiseerd over leg betrokken personeelsdelegaties hebben zich daartegen als één man verzet en het is vooral als gevolg van deze „ommezwaai" dat de besprekin gen op een misluuklting zijn uitge lopen. „Als deze pricipiëie wijziging in het beleid konsekwent zal worden doorgezet, dan zit het hele salarisbe leid volkomen in de mist en dan hoeft Met ingang van lichting 1966 DEN HAAG Minister De Jong (defensie) is van plan om met in- de minister op verder overleg met gang van de lichting 196S ook de centrales van overheidspersoneel niet meer te rekenen". Deze scherpe reactie hoorden we van de heer W. Wieringa, algemeen secretaris van dë Ned. Chr. Bond van Overheidsperso neel. De bonden hebben de bewindsman ge wezen op de afspraken, die met Ingang van 1 januari 1962 van kracht aijn met betrekking tot het te voeren trendbe- leld en die cr op neerkwamen, dat a. ter vergelijking van de loonontwikkeling in het particuliere bedrijfsleven uitsluitend bedrijfstakken van 10.000 nemers In aanmerking zouden worden genomen; b. de waarnemingsperiode worden teruggebracht van twee tot één jaar; c. er geen „franjeprocedures' zouden plaatsvinden, evenmin als beta ling uit de „ruimte" van verbetering voor diverse groepen van overheidsper soneel. Gewezen werd o.m. ook op hetgeen de minister heeft geschreven in zijn nota aan de Tweede Kamer over de salaris maatregelen per 1 januari 1964: „Naast de algemene salarisverhogingen ambtenaren zijn er in de loop laatste jaren een aantal bijzondere sala rismaatregelen tot stand gekomen voor enkele groepen van het overheidsperso neel (met name de politie, de kleuter leidsters en het verplegend personeel), terwijl in 1962 eveneens buiten de alge mene trendverhoging is gehouden een belangrijke salarisverhoging voor de ambtenaren (niet-wenklieden) in uitge breide zin". (Hierbij doelde de minister op de bekende vier-fasenverhoging van totaal 8 tot 40 procent). (Voor vervolg zie pag. 7) (Van onze soc.-econ. redactie) DEN HAAG Zoals wij gisteren in een deel van onze edities nog konden melden is er in de Centrale Commissie voor Georganiseerd Overleg in Ambtenarenzaken geen overeenstemming bereikt over de sa larismaatregelen voor het overheids personeel in 1965. De besprekingen tussen de minister van binnenlandse zaken, mr. E. H. Toxopeus, en de samenwerkende bonden van over heidspersoneel zijn gistermiddag af gebroken. De regering zal nu op korte termijn een salarismaatregel treffen, die niet door de bonden wordt onderschreven en die neer komt op een algemene verhoging van 3 procent en optrekking van het mi nimum-inkomen tot f 110 per week. Minister Toxopeus komt tot deze 3 procent op grond van de overweging, dat van de toegestane 5 procent loons verhoging voor de particuliere werkne mers 1.5 procent bedoeld is als com pensatie voor de verhoogde A.O.W. A.W.W.-premie (welke premie voor he rijkspersoneel ten laste van de over heid komt) en dat de resterende 3.5 procent, als gevolg van de spreiding van ingangsdata der c.a.o.'s, zou kun nen worden vastgesteld op ruim 3 pro cent op jaarbais. In de loop van 1965 zal nader ir ogenschouw worden genomen in hoe verre (bij de zgn. nacalculatie) het per centage van de salarisverhoging nog wijziging dient te ondergaan. Voorts wil de minister bezien of er naar analogie van de ontwikkeling in het bedrijfsle ven nog iets extra's zal kunnen ge beuren, bijv. t.a.v. een verdere migita- tie van de gemeenteclassificatie, de verwerking van de huurcompensaties de doorwerking van de onderne mingsgewijze differentiatie in 1964 in het particuliere bedrijfsleven. Behalve de algemene (voorlopige) sa larisverhoging van 3 procent zal in de inkomensschale nvan het overheidsper soneel per 1 januari a.s. ook de 4.2 procent worden verwerkt, die tevoor schijn is gekomen uit de nacalculatie en die. zoals bekend, over dit jaar werd uitbetaald in de vorm van »n uitkering-ineens. De uitvoering van de vierde (en laat ste) fase van de gedifferentieerde ver hoging voor de ambtenaren op maand salaris zal normaal doorgang vinden. verhoging, die varieert van 2 tot 10 procent. In de salarisschalen van het rijkspersoneel zullen per 1 januari s. dus verhogingen worden verwerkt an 9.2 tot 17.2 procent. Voor de gepensioneerden betekent ander, dat de verhoging van de (wel- vaartsvaste) pensioenen in totaal 9.2 procent zal bedragen. de derde zoon uit één gezin vrijstel ling van militaire dienst te verlenen. Hij zal daartoe wetswijzigingen bij de Tweede Kamer indienen. Worden die aanvaard, dan zal de vrijstelling wegens „broederdienst" worden ge geven aan de in 1946 of later ge boren derde en volgende zonen ui een gezin, mits tenminste twee zo nen uit dat gezin voor een periode van minstens 30 dagen werkelijke dienst hebben verricht. Tot dusver begon de vrijstelling pas by de vier de zoon. Derde zoons die vóór 1946 zijn gebo ren en door uitstel of anderszins nog niet in werkelijke dienst zijn geweest, komen niet voor de vrijstelling in aan merking. De dienstplichtigen van 1966 Een Volkswagen slipte giste ren op de Schellingwouderbrug in Amsterdam, ten gevolge van de gladheid. De gevolgen waren katastrofaal: een zware vracht wagen slipte eveneens en ver dween over de linkerweghelft in het diepe water. De chauffeur van de wagen kwam om het le ven, twee inzittenden werden uit de cabine geslingerd. Mogelijk dank zij de geboortegolf (Van c parlementsredactie) en volgende lichtingen ontvangen t.z.t. van de burgemeester van hun woon plaats bericht over de wijze waarop zij vrijstelling kunnen verkrijgen als reeds twee broeders hebben gediend. Op vrijstelling-wegens-broederdienst vanaf de derde zoon is eind vorige maand nog krachtig aangedrongen door d.e Tweede Kamer bij de behandeling van de defensiebegroting. Minister De Jong beloofde toen de zaak te zullen over wegen na ontvangst van een interim rapport van de commissie Dienstplicht voorzieningen. Dit rapport is inmiddels in zijn bezit De verruiming van de vrijstelling hangt samen met het feit, dat door de „geboor tegolf' van vlak na de oorlog in 1966 aanzienlijk meer dienstplichtigen be schikbaar zullen zijn dan in de vooraf gaande jaren. Sedert 1953 was het aan tal ingeschrevenen dat van een lichting voor inlijving kon worden opgeroepen, onvoldoende om uit die lichting het vereiste aantal dienstplichtigen te ver krijgen. Daarom moest telkens geleend worden van de volgende lichting, zodat een groot aantal ingeschrevenen hun op roep reeds in hun negentiende levensjaar kregen. Van de lichting 1966 zullen nog ruim 21.000 man vervroegd, dus in 1965. onder de wapenen geroepen moeten worden. De lichting 1966 is echter zo omvangrijk, dat por eind 1966 niet alleen de .voor uitgreep" ongedaan zal zijn gemaakt, maar ook een overschot van ruim 5000 man voorhanden zal zijn. Ook van de lichtingen van 1967 en later zal, naar verwachting, een niet-onaanzienlijk aan tal voor militaire dienst geschikt bevon den personen beschikbaar zijn boven de vereiste oproepsterkte van rond 59.000 Door de verruimde vrijstelling wegens broederdienst bij de lichting 1966 zal het overschot van deze lichting echter om slaan in een tekort van ongeveer 4000 man. Dit kan evenwel ruimschoots wor den gecompenseerd door een vooruit greep op het restant-overschot van de lichting 1967. ook nadat de derde broers uit deze lichting (rond 9000) vrijstelling hebben gekregen. Na 1966 zal het dan niet' meer nodig zijn te lenen van vol gende lichtingen, hoewel daarna het aan tal ingeschrevenen voor dienstplicht weer een daling zal ondergaan. Minister De Jong heeft zijn beslissing meegedeeld in een brief aan de voorzit- /an de Tweede Kamer. In Califomië heeft de hevige regenval van de laatste dagen grote schade aangericht. Sneeuw en vorst belemmeren de red dingsacties. Honderden zijn i de buitenwereld afgesneden. Vijftig mensen vonden de dood. Foto: een instortend huis in San Francisco. Olieboorders in de Waddenzee moeten om mossel denken DEN HAAG. Minister Biesheuvel (landbouw en visserij) heeft op vragen van het Tweede-Kamerlid Egas (soc.) bevestigd dat bij Terschelling in de om geving van mosselpercelen naar olie en/of aardgas zal worden geboord. De minister van financiën zal echter op verzoek van minister Biesheuvel in de vergunningen voor de olie-exploitatie maatschappijen bepalingen opnemen, die verontreiniging van de op de perce len liggende mosselen moeten voorko men. Over de plaats van de boring is c leg gepleegd met diensten van het nisterie van landbouw en deze hebben opdracht de activiteiten van oliemaat schappijen te volgen en waarnemingen te doen. Op grond van de ervaringen daarmee opgedaan zal de minister van financiën de bijzondere bepalingen te gen verontreiniging in de privaatrech telijke vergunning laten opnemen. Mali geeft verzet nog niet op NEW YORK Nederland is tot lid van de Veiligheidsraad gekozen als opvolger van Noorwegen. Uruguay zal Brazilië opvolgen en Maleisië neemt voor een jaar de zetel in die totdusver door Tsjechoslowakye werd bezet. Nederland en Uruguay zullen twee jaar deel uitmaken van de raad. Over de zetel, die door Ma rokko wordt ingenomen, is nog geen beslissing genomen. Jordanië en Ma li willen beide voor een volledige lermyn in aanmerking komen. Zoals bekend beschouwt Jordanië de door Marokko bezette zetel als een Arabische zetel. De moeilijkheid is echter, dat Marokko de zetel als Ara bisch land kreeg toegewezen, maar dat Mali de zetel nu opeist, omdat Ma rokko een Afrikaans land is. En dat terwijl Afrika reeds door Ivoor kust in de raad wordt vertegenwoordigd. B|j een „opiniepeiling", door de voorzitter van de algemene vergadering, de Gha- nees Quaison Sackey. bleek de meerder heid van de VN-leden achter Jordanië te staan. Mali. dat zich aanvankelijk had neergelegd b|j het resultaat van deze „enquête", weigerde gisteren echter z|jn verzet op te geven, omdat Jordanië niet over een meerderheid van tweederde be schikt De voorzitter zou vandaag nieuwe po gingen doen, de impasse te doorbreken Het resultaat van zijn bemoeienissen zou vanavond aan de algemene vergadering worden voorgelegd. Met het peilen van LONDEN De Labour-re- een officiële vakantiedag die ciën werd gevraagd om maan- hadden gehad. Vele werkge- lost. Zelfs Whitehall was ge- gering van Wilson heeft het „boxing day" genoemd da§ 28 december tot een offi- vers gaven toe aan de druk infecteerd door de „vrye-dag- niPt aemakkpliik On vele wordt riële vakantieda6 verkla- an hun werknemers en ga- koorts" en de ministeries met gemaKKeujK. up veie worai. ren Qm goed .e makgn dat dJt ven een dag Qp ande_ moesten noodgedwongen op manieren wordt getracht de Maar omdat dit jaar „box- jaar „boxing day" op een za- re fabrieken kwam het werk halve kracht werken. economische toestand in het ing day" op zaterdag viel, terdag viel. Het ministerie stil te liggen doordat de ar- Begrijpelijk dat deze kerst- land te verbeteren, maar waarop de Britten normaal weigerde. beidr weg bleven. Zo wis kater die het land miljoenen maandag stond de regering toch al vr9 hebben, voelden M:!jo >n Britten namen het ook het geval met de ponden en manuren kostte, 00y, hr>tnnh- TV/, velen zich bekocht en namen dit niet en bleven gewoon havens van Londen, Liver- de regering zeer ongelegen voor «en nopelon MO*. i m- lich voor toch „og een weg van hun werk. ondank, pool. r' Vr en Huil. Er kwam nu Wilson aandringt ditiegetrouw is in Engeland extra vrije dag uit te slepen, het feit dat zij vorige week lagen 142 schapen te wach- op grotere produktie en ver- de dag na Eerste Kerstdag Het ministerie van finan- drie dagen achter elkaar vry ten maar ze werden niet ge- groting van de export. de mening van de VN-leden is het merk waardig toegegaan. Hoewel de voorzitter de afgevaardigden had uitgenodigd, ziin kantoor te komen om hun keuze de kandidaten kenbaar te maken, speelde zich in dat kantoor echter een verkiezing af. Het vertrek was in twee stemhokken verdeeld waarin de afgevaardigden twee riien om de beurt hun stembiljet invulden. De Amerikaanse delegatie, die stemming in de algemene vergadering onmogelijk heeft gemaakt, totdat de kwestie van de Russische schuld is ge regeld. houdt echter vol. dat dit verbod niet is overtreden. Maar het merendeel van de afgevaardigden vindt deze vreem. de gang van zaken een droevig bewijs van de ongrondwettige toestand waarin de Ver. Naties steeds meer gedwongen worden, te werken. Enige tonnen schade VLAGT WEDDE Bij een brand in Sellingen, gemeente Vlagtwedde, is van morgen voor enkele honderdduizenden guldens schade aangericht. Een dubbele schuur van de landbouwer Opheikens met onder andere vijf tractoren, twee combiners, twee personenauto's, een vrachtwagen en een grote partij hooi en stro werd door het vuur verteerd. Het woonhuis bleef behouden. De eige- is verzekerd. „Het is fijn, dat u weer gauw thuiskomt. U moest eens kunnen zien, hoe de tuin er bij ligt, na die paar weken TAE vrijstelling van dienstplicht voor de derde zoon goedkeuring door de Stabin-Generaal zal niet uit blijven zal wie het aangaat dank baar stemmen. Intussen verscherpt deze verruiming van het vrijstellingsbeleid de tegen stelling tussen de lusten van de vrij gestelden en de lasten van de opge- roepenen. Wie moeten dienen zullen het offer dat de gemeenschap vraagt zwaarder voelen naarmate meer groepen vrij blijven. Veel zou gewonnen zijn als meer vrijstelling gepaard kon gaan met verkorting van diensttijd. Zolang dit onmogelijk is behoort de regering te streven naar financiële compensatie ten behoeve van de dienstplichtigen- Een wedde voor dienstplichtigen ontbreekt weliswaar in alle westerse landen. Maar waarom zouden wij niet het goede voorbeeld kannen geven? ken en de ambtenaren elkaar pp het punt van de nieuwe salariëring niet hebben kunnen vinden. Het schijnt wel dat in deze moderne tijd en in vrijwel alle sectoren van het maat schappelijk leven de vaststelling van de beloning zich alleen met moeite kan voltrekken. Dit laatste is overigens begrijpelijk. Er valt een zekere mate aan welvaart te verdelen, maar over de grootte er van verschilt men gemakkelijk van mening. De overheid, zelf grootwerkgeefster, wil duidelijk een voorbeeld geven van voorzichtigheid. Omgekeerd mist een ambtenaar de tegemoetkomend heden zoals die in het particuliere leven wel worden aangetroffen. Men heeft elkaar niet kunnen vin den. Te hopen valt dat dit althans bij de bespreking van de nadere arbeids voorwaarden alsnog mogelijk blijkt. (~)NZE tweede stad des lands, Rot- terdam, stad van wereldbeteke nis, kan weer even uit de voeten. De regering heeft blijk gegeven het na tionale belang in te zien van veel wat in de Maasstad op stapel staat. Het was ook wat zonderling. Het meeste dat in Rotterdam gebeurt is noodzakelijk. Bovendien zitten er niet zelden bronnen van nationale inkomsten in voor straks. Men denke alleen aan de Europoort, waarvan de voltooiing al evenzeer dreigde te stagneren. Wat ons wel eens opvalt, is dat Am sterdam meer steun in de volksver tegenwoordiging ondervindt dan Rot terdam. Te denken is aan het ru moer om de Bijlmermeer. Komen er misschien te weinig Kamerleden uit de Maasstad? Him aantal is inder daad aan de bescheiden kant. Echter, al blijft grote zuinigheid ge boden, er is nu wat meer ruimte voor ademhalen. TVT2DERLAND lid van de Veilig- heidsraad geen verrassend, echter wel een verheugend bericht. Wij zien niet voorbij dat het mede een kwestie van toerbeurt is. Toch komt in de keuze wellicht ook uit waardering voor de ernst haast zeiden we de Nederlandse ernst waarmee ons land zich geeft aan het werk in de internationale organisa ties. Het mag wel eens worden gezegd, dat Nederland in dit opzicht inter nationaal een goede naam heeft. Onze delegaties plegen een opmerkelijke ijver aan de dag te leggen. De onder werpen worden grondig doorgespro ken, de standpunten met zorg be paald. Erkenning daarvan kan niet uitblijven. Overigens blijft wenselijk dat de Veiligheidsraad niet actief behoeft te worden. Dat wijst immers op situaties die niet best mogen heten. '"TOT ons genoegen constateren we, dat het maandblad A.R. Staat kunde zich meer en meer ontwikkelt tot een discussieorgaan. Zo behoort het ook. Het is niet erg wanneer binnen een partij verschillende meningen wor den gevonden. Erg is wel wanneer men er niet over praat. Dan is de verwijdering eigenlijk al werkelijk heid geworden. Maar discussie bin nen een partij houdt in dat men el kaar ondanks meningsverschillen vasthoudt. En elkaar vasthouden kan uitlopen op elkaar vinden. Zeker wanneer men, zoals in een christelijke partij, een gemeenschappelijke basis heeft Vrachtauto stort van brug in IJ: een dode AMSTERDAM Een vrachtauto met oplegger uit Amersfoort is vanmorgen door de leuning van de Schellingwouder Brug geschoten en in het Buiten IJ ge stort. De chauffeur, de 28-jarige B. J. Veenendaal uit Amersfoort, kwam b|j dit ongeluk om het leven. Zijn -bijrijder de eveneens uit Amersfoort afkomstige H. de Ridder (32) redde zijn leven door juist voordat de auto door de leuning schoot uit de cabine te springen. De achttienjarige Amersfoortse scholier N. v. d. Linden die zich ook in de auto bevond kon zich in het water uit de cabine bevrijden. Het ongeluk gebeurde toen een perso nenauto op de oprit van de brug aan het slippen raakte en met de uit tegenoverge stelde richting naderende vrachtwagen in botsing kwam. Deze schoot hierop de linkerweghelft over, kraakte de brug leuning en verdween in de diept®.

Nieuwe Leidsche Courant | 1964 | | pagina 1