Philipsconcern telt nu 250.000 werknemers Witte droom Wmmm BINNEN 75 JAAR BEREIKT Geen bloemen of toespraken Carrière Joan Haan appel cloor niersteen bedreigd Puzzelhoek Gunstige cijfers oogst akkerbouwgewassen Uniek tv-optreden van de Opera van Peking Igaeiic/' 7 DINSDAG 29 DECEMBER 1964 Weersomslag op komst DE BILT In de afgelopen nacht passeerde een rug van hogedruk ons land. De wind werd daarbij zwak en er trad een sterk warmteverlies door uit straling op. Op verscheidene plaatsen in het binnenland werd 12 tot 14 graden vorst gemeten. In Frankrijk kwam in gebieden waar veel sneeuw ligt zelfs zeventien graden vorst voor. Intussen trekt de rug van hogedruk langzaam weg terwijl de invloed van een actieve depressie waarvan de kern bij IJsland ligt. zich snel over de Britse eilanden naar het oosten uitbreidt. Minder koude lucht is al tot west En geland doorgedrongen en baant zich een weg naar het oosten voorafgegaan door een neerslagzone. Deze zal van nacht over ons land komen. De neerslag zal in eerste instantie uit sneeuw be staan, later is ook ijzel en wellicht regen mogelijk. De wind gaat daarbij flink aanwakkeren uit zuidelijke rich- üng. De vorst zal vannacht al aanmer kelijk minder zijn dan de afgelopen nacnt, terwijl zich morgen overdag i lichte dooi van het westen uit over ons land zal uitbreiden. ZON EN MAAN Woensdag 30 december: zon on 8.48, cnder 16.37; maan op 5.31. onder 14.24. i Zaterdag 2 januari: nieuwe maan HOOGWATER SCHEVENINGEN december: 0.47 v.m.; 13.08 n m. HET WEER IN EUROPA Rapporten hedenmorgen zeven uur Zd^Limb" Helsinki Stockholm Oslo Kopcnh Aberdeen Londen^ Luxemburg Parijs Bordeaux Berlijn Frankfor Müuchen A -7 -9 12 6 56 Nog vóór het einde van dit jaar stapt een historische figuur het we reldconcern van Philips binnen. Misschien is hij er al, misschien komt hg vandaag, misschien morgen. Het gaat om de 250.000ste werknemer, die de onderneming zal gaan tellen, om het kwart miljoenste lid van een nog geen 75 jaar oude familie. Bloemen, of toespraken zullen zijn gang overigens niet begeleiden; fan fares noch cadeaus, of spaarbank boekjes zullen de aandacht trekken. De nooit te identificeren man (of vrouw!) zal door de onverzadigbare computers van de loonadministratie worden opgeslokt. Hg krggt een nummer en niemand zal weten dat het een „kroon"nummer had moe ten zgn. Zo gaat dat helaas in een groot bedrijf, waar werknemers bij tientallen tegelijk komen aanmarcheren. Met fa brieken in 30 landen buiten Nederland, met vestigingen in nóg eens 26 landen, is er bij Philips geen oog meer op te houden. Pas over enkele maanden zal bekend worden in welke periode de 250.000ste werd genoteerd. Korter dan dertig dagen zal men er niet bij kun nen komen, terwijl men ook nooit precies zal weten, of het om een Ne derlander een Afghanistaner, of een Egyptenaar zal gaan, om een blanke, een zwarte, of een kleurling. De historische figuur, die de 250.000ste werknemer ongetwijfeld voor Philips en daarom voor Nederland is, komt in de recordtijd van drie generaties in zicht. Toen de jonge Amton Philips in 1891 met de produktie van kooldraadlampen be gon. kwamen in zijn stoutste dromen geen gepolijste Engelsen voor. laat staan gebronsde Peruvianen, of vriendelijke Hindoes uit India. Hij begon met dertig mannen, jongens en meisjes, en in 1900 waren het er „maar" 400 In 1A08, toen er lampen gespoten draad werden gemaakt, kwam het aantal werknemers over de eerste duizend heen. In 1927, toen er Röntgen en radiobuizen waren bijgekomen, luid sprekers. microfoons en zenders, werd het getal 10.000 overschreden. Met (Van c speciale verslaggever) sprong zelfs (18.000), maar dat kwam door de eerste vestigingen in het bui tenland Het duurde tot 1953 voordat Philips als wereldconcern 100.009 werknemers telde. Het grootste aandeel van deze groei werd door het radio-apparaat gele verd, de grammofoonolaat, de magneto- Moet de 24-jarige Haagse succes volle schaatskampioene en topster in de Wiener Eisrevuc Joan Haanappel binnenkort de schaatsen aan de wil gen hangen? Joan heeft de laatste jaren steeds meer last van nierste nen, waardoor ze nu al weer drie ëneenhalve week op de ziekenlijst van de Eisrevue staat. Gisteren is ze weer voor onderzoek in het zie kenhuis Zuidwal geweest. Volgende week woensdag volgt er een stof- wisselingsonderzoek en dan zullen de doktoren definitief beslissen over Joans toekomst als Eisrevue-ster. Schaatskalender 30 december: Alblasserdam: Molen- tochten Alblasscrwaard 30. 45 cn 65 km. Startplaatsen: Alblasserdam. Bleskens- graaf, Giessenburg, Goudriaar. cn Streef kerk. Mildwolde: Nationale langebaanwed- strijd heren. Den Hoorn (bij Delft): Nationale afval- wedstrijden heren. Nieuwe Niedorp: Nationale langebaan- wedstrgd junioren a en b Wieringen: Nationale korte baanwed- strljd heren Albergen: Gewestelijke kampioenschap lange baan dames 31 december: Middenbeemster: Natio nale langebaanwedstrijd heren. Spaarkas heeft f150 miljoen gulden AMSTERDAM In december pas seerde de Nederlandsche Spaarkas (oud ste spaarkasonderneming van ons land), de mijlpaal van f 150 miljoen Ingeschre ven spaarkapitaal. Nadat in de eerste veertig jaar van haar bestaan dit inge schreven spaarkapitaal niet boven de 20 miljoen kwam, passeerde de instelling in 1947 de 25 miljoen, ln 1951 de 50 miljoen, ln 1954 de 75 miljoen en in 1957 de 100 miljoen. liirnl-jiiiixcl fort middeleeuws werelddeel, het slopen, aandoenlijk, gem in N.H. in het Gooi. het bedoezelen van iemands naam door laster, en de begin- water in N. Bij juiste oplossing letters de naam van Holland. OPLOSSING VORIGE PUZZEL 1. rand, 2. ader, 3 Nec'e. 4. Dresden, 5 Dina, 6. Enna, 7. Naarden, 8. dame, Itt. emoe, 10. Neer. Als de artsen een streep onder Joans carrière zullen plaatsen, wil ze in ieder geval haar laatste Nederlandse tour nee voltooien. Die begint 6 januari met een reeks voorstellingen in de Margriethal van de Utrechtse jaar beurs (tot 19 januari) waarna de Eis revue nog in Brussel gaat optreden om ten slotte de Europese tournee op 25 februari met een serie voorstellin gen in de Houtrusthallen in Den Haag te beëindigen. Joan Haanappel wil daar in ieder geval ook van de partij zijn. want zegt ze „Ik treedt het liefst in Nederland op". Joan Haanappel aog Lisre' geuc den. Of ze naar contract oij goe< zondheid zal verlengen, weet ze nog niet Ze voelt veel voor een baantje oij de televisie. De Wiener Eisrevue zal het van nu al moeten aoen zonaer de aanstaande moeder Marika Kilius en waarschijn lijk ook zonaer nans Jurgen Baumler. oie vooralsnog geen genoegen wenst te nemen met een gage gelijk aan die van Joan Haanappel, in de Duitse pers wordt Joan Kaanappcl reeds gedood verfd als dc toekomstige partner van Baumler. Joan Haanappel zegt zelf met haar verloofde Norbert Felsinger te olijven optreden. Vlag in top op Haagse sociale Academie DEN HAAG Donderdagmiddag was een select gezelschap te gast bij de Haagse Sociale Academie, om een be langrijke mijlpaal in de geschiedenis van deze instelling mee tc vieren: het bereiken van het hoogste punt van dc nieuwbouw aan de Saffierhorst in Ma- riahoeve. Ter gelegenheid van dit heug lijke feit werd door één van de be stuursleden van de lecrlingcnvereniging de vlag in de mast op de vierde etage gehesen. In de directiekeet van dc aannemer, de firma Jansen, werd een korte, gezel lige bijeenkomst belegd, waar werden welkom geheten de architect, ir. R. Bleker, het bestuur, curatorium, docen ten en vertegenwoordigers van dc leer lingen De voorzitter van het bestuur, mr. J. de Vries zei in een toespraakje, dat het reeds ruim een jaar geleden was, dat met de bouw werd begonnen, Op 1 september kon de eerste paal wor den geslagen. Hij vroeg begrip voor dc vertraging in de beginperiode van de bouw. Deze vertraging was ontstaan door een stagnatie ln de aanvoer van bouwmaterialen. Mr Dc Vries sprak dc verwachting uit, dat het gebouwencom plex nu binnen een jaar gereed zal zijn. Dit Is voor de academie van groot belang, omdat thans gebruik wordt ge maakt van een groot aantal lokaliteiten verspreid over de gehele stad. De aca demie wordt thans bezocht door 400 leerlingen en cursisten. Eind 1965. waar schijnlijk in november, hoopt men het nieuwe schoolgebouw te kunnen betrek - Aan dc bouwvakarbeiders werd de gebruikelijke gratificatie uitgereikt. 1964 De groei van het concern i6 de laatste jaren vooral te danken aan de uitbrei ding met huishoudelijke apparaten, die het produktie-programma heeft onder gaan Nog dit jaar kwamen er de Phili- corder en de video-recorder bij. Twee derde van alle Philipsprodukten wordt thans over de toonbank verkocht, met andere woorden: aan de (massa-"gebrui ker. De rest (zenders, meetapparatuur, microscopen etc.) is voor professionele doeleinden bestemd. 80.000 IN NEDERLAND In Nederland werken op 't ogenblik neer dan 80.000 Philipscmployé's Het moederbedrijf in Eindhoven heeft er zo'n 40.000; de overigen zijn over vestigingen gemeenten verdeeld. In Hilversum, de Nederlandse Se in toestellen Fa briek werd overgenomen, bevindt zich de grootste dochteronderneming in het bin- Gea Altena gistermiddag nabij de ouder- n en land (3400 man). Daarna komt I lijke woning te Daarlerveen bij Almelo. Drachten '2500 man», vervolgens Stads- door een auto aangereden. Ze was op slag kanaal (2400 man). 1800 Belgen pendelendood Dr. A. F. Philips die indertijd (samen met zijn broer Gerard) begon met dertig werknemers. foon, de televisie-ontvanger, het droog. scheerapparaat en de koelkast. Dat er ir de oorlog van een verslapping van activi. teiten sprake was, van een inkrimping ook van het in Nederland werkzame per. soneel, is begrijpelijk. TRANSISTOR Met de komst en de ontwikkeling van de transistor ging het overal in de we reld crescendo De onderneming expan deerde soms met meer dan 20.000 werk nemers per jaar. Kijk maar eens naai onderstaand lijstje: 1954 123.000 1955 143.000 1956 152.000 160.000 174.000 189.000 211.000 1958 1959 1960 1961 1962 1963 6.000 233.000 233 500 250.000 dagelijks naar Eindhoven, terwijl in alle Philipsbedrijven tezamen 700 Spanjaar den zijn ondergebracht Wat de grootste vestigingen in het buitenland betreft, doen Engeland. Frank rijk en Duitsland niet veel voor elkaar onder. In elk van deze landen staan om en nabij de 20.000 mensen op de beta- lingsrol. Met zijn 250.000 werknemers is Philips het op twee na grootste eLektro-toedrljf van de wereld geworden. Alleen het Amerikaanse concern General Electric telt meer employé's (300.000). Deze rang schikking zegt overigens niets van de jaarlijkse omzetten, laat staan van de winsten. Met ongeveer 6 miljard gulden staat het Emdhovense concern op num mer dertig van de laatste wereldomzet- lijst. Met betrekking tot het aantal werk nemers bevindt Philips zich thans op de zesde plaats van de wereld. Het concern met de meeste werknemers is General Motors (meer dan 600 000) Daarna vol gen de Britse National Coal Board (550.000), Ford (300.000), Unilever (300.000) en de reeds genoemde onder neming General Electric (300.000). Suikerverwerkende industrie krijgt vijf procent DEN HAAG De onderhandelingen tussen de organisaties van werkgevers en werknemers in de suikerverwerkende in dustrie, over de c.a.o. voor 1965 hebben tot overeenstemming geleid. De wijzi gingen zijn tot stand gebracht binnen het raam van de in de Schting van de Arbeid overeengekomen loonkostenstijging var» vijf procent. Het contract zal ter goed keuring aan de Stichting worden voorge legd. Voldoende suiker geproduceerd DEN HAAG. Hoewel de schattingen zeer voorlopig zijn, staat het wel vast dat Nederland dit jaar voldoende suiker heeft geproduceerd ter dekking van de binnen landse behoefte. Volgens deze schattin gen van het Instituut voor rationele sui- kerproduktie te Bergen op Zoom zijn in de afgelopen campagne 4,06 miljoen ton suikerbieten met een gemiddeld suiker gehalte van 16,85 verwerkt en zou de geproduceerde witsuiker 575.000 ton kunenn bedragen. Vooral het laatste cij fer geeft men met het grootste voorbp- houd omdat men nog slechts van acht der twaalf fabrieken nauwkeurige gege vens heeft. Een afwijking van 5000 ton is daarom wel mogelijk, maar in elk geval komt men royaal boven het binnenlandse jaarverbruik van 525 a 530.000 ton. DEN HAAG Het Centraal bu reau voor de statistiek heeft een finitieve raming gemaakt van oogst van akkerbouwgewassen, die over het algemeen een gunstig beeld geeft in vergelgking met vorig jaar. Aan de publikatie over de uitkom sten zgn de volgende cijfers ont leend: De totale graanproduktie blijkt 10 pet. hoger te liggen verleden jaar en bedraagt bijr miljoen ton. Vooral tarwe bewerk stelligde deze stijging door een hoger rendement per ha (12 pet.) en grotere oogstoppervlakte. De tarwe produktie nam met 34 pet. toe tot 712.000 ton. Ook voor de overige graanprodukten zün de gemiddelde opbrengsten per ha groter. Peulvruchten hebben alle een hoger rendement per ha gegeven en wel va riërende van 25 procent bij veldbonen tot 11 procent bU de groene (en gele) erwten cn schokkers. Ook bij de oliehoudende en vczelge- assen zijn zeer gunstige cijfers ver- Van de vroege aardappelen wordt een opbrengst per ha geraamd van 26.500 kg. hetgeen 13 procent hoger is dan in Op het kleinere areaal zal de to tale opbrengst, evenals verleden jaar rond de 229.000 ton bedragen. Voor suiker zijn de schattingen nog :er voorlopig, maar volgens het in- Mr. Blom mei pensioen DEN HAAG Aan mr. N. S. Blom. directeur-generaal Indonesië van het mi nisterie van buitenlandse zaken, tevens regeringscommissaris voor Indonesische aangelegenheden, is wegens het over schrijden van de pensioengerechtigde leeftijd eervol ontslag verleend uit de ambtelijke dienst. Mr. Blom zal met ae persoonlijke titel van buitengewoon am bassadeur, belast blijven met het voor zitterschap van de Nederlandse delegatie de gemengde commissie, welke de tus. n Nederland en Indonesië hangende fi- nciële vraagstukken behandelt stituut voor rationele suikeroroduktie in Bergen op Zoom staat het al wel vast dat er dit jaar ln Nederland meer dan voldoende suiker is geproduceerd om de binnenlandse behoefte te dekken. Er zijn ruim vier miljoen suikerbieten met een gemiddeld suikergehalte van 16.85 procent verwerkt wat neerkomt op een produktie van 575.000 ton wit suiker. De binnenlandse behoefte is on geveer 525.000 ton. Het overschot zou dienst kunnen doen als werkvoorraad als de produktie volgend jaar beneden de verwachting zou blijven. Rijkswegenfonds Moeten langzame bezorg wagens ook 1 jetalen DEN HAAG De gebruikers van langzaam rijdende gemotoriseerde be- zorgwagens zijn verbaasd en ontsteld, dat zg waarschijnlijk ook toeslag op de motorrijtuigenbelasting moeten gaan betalen ten behoeve van het rijks wegenfonds. Dat blijkt uit klachten van individuele gebruikers van deze bezorg- wagens en uit reacties van branche-or ganisaties. In het oorspronkelijke voorstel van de regering om van de gebruikers van daartoe aan te wijzen wegen een weg geld te vragen als bijdrage voor het rijkswegenfonds bleven transportmidde len als langzame elektro- en motor trucjes buiten beschouwing. Deze voer tuigen mogen ook vanwege hun beperk- snelheid niet op autowegen komen. De Tweede Kamer ging echter het weggeld vervangen door een toeslag op motorrijtuigenbelasting. Daarmee komen echter als de Eerste Kamer het ontwerp aanneemt ook de gemo toriseerde bezorgwagens onder de toe- ag van 65 pet te vallen. Er zijn in Nederland naar schatting ongeveer 12.000 langzaamrijdende ge motoriseerde bezorgwagens in gebruik, waarvoor ten minste f72 motorrijtui genbelasting per wagen en per jaar moet worden betaald. Daarbij zou dan volgend jaar nog eens f46.80 toeslag het rijks wegenfonds komen. Teza- brengen ze ruim een half miljoen gulden aan toeslag op. BUSSUM Op de avond van Nieuw, aanleiding tot misverstand, omdat men jaarsdag kunnen de Nederlandse tele- dan denkt aan een zangspel. Maar in visiekijkers allemaal (want de uitzen- dit geval is dat niet juist. „De Opera ding gaat over Ned. 1) een voor ons van Peking" is de naam van het of- land uniek programma zien. nl. het ficiële kunstgezelschap van de Chinese optreden van de fameuze „Opera van Volksrepubliek, dat met een indruk- Peklng". wekkende show overal ter wereld gro- Dit is mogelijk gemaakt door initia- te successen oogst tlef van David Koning, dramaturg van De kunstvorm welke de Opera van de NCRV. die een televisie-optreden Peking huldigt is een synthese tussen bedong. dans, toneelspel, acrobatiek, muziek en Het woord „opera" geeft gemakkelijk zan^ waarmede wordt getracht in con- v centratie en aparte stijl de wezenlijke kenmerken van het leven uit te beel- /-v i\t» t den. De geraffineerde bewegingen UD lyieuwiaarsaas, brengen gedachten en gevoelens van de I J mensen tot leven en de begeleidende muziek wordt uitgevoerd via slagwerk- 1_ Instrumenten, welke de bewegingen IlOUUl UllC onderstrepen en het ritme versterken. Het Chinese theaterleven dateert uit 1 het midden van de 8e eeuw. In de 12e Ulir 013611 JlUlS eeuw ontstond er in China een meer 1 algemene theatercultuur, waarvan Pe- HILVERSUM - Op Nleowjaarad», h« middelpunt is sebleven. (vrijdag) zal de KRO drie uur lang „open huis" houden ten bate van een origineel radioprogramma, waarvoor buiten de politie in touw zal zijn. Van tien over half 1 tot tien over half 4 zullen Leo Nelissen en Kees Schil- Sedert tweehonderd jaar hebben zich peroort in de studio aanwezig zijn en hier de meest waardevolle tradities van zowel artiesten als belangstellende luis. de andere theatervormen samengetrok- teraars ontvangen. Iedereen is welkom, ken en daaruit is het klassieke theater maar er zijn wel enkele voorwaarden Van China ontstaan. Na een lange weg gesteld van ontwikkeling heeft dit zich gecon- Men moet 18 Jaar of ouder r(jn. In solideerd tot de beroemde „Ooera van maximaal 6 woorden een originele Peking", met een reputatie tot ver over Nieuwjaarswens voor de luisteraars de grenzen kunnen uitspreken cn tr.mmofoo»- juH Ja„ ,„d hel plaat meebrengen welke gedraald kan worden. schap op tijdens het Holland Festival en De programmamedewerkers verwach. d»*rna gaf het nog een speciale voor ten een grote toeloop, temeer omdat stelling voor de televisie, waarbij ver- verscheidene artiesten al hebben toe- scheidene van de ryte verscheiden- tU" .«d«rd„™ uU d, wer- stroom liefhebbers goed te kunnen ver. den opgenomen, o.m. het spektakulalre werken. Men krijgt pas toegang, wan- zwaarddansen, neer is gecontroleerd of men aan de voorwaarden kan voldoen Ook ls het zaak, niet de eerste de beste grammo foonplaat mee te nemen, want er wordt op gelet dat een bepaalde plaat slechts éénmaal wordt gedraaid in het pro gramma „Open Huls". Wie er in slaagt binnen te komen krijgt nog een attentie Het resultaat van de opnamen grandioos geheel geworden, zeer veel te genieten valt. Geen extra Engelse tv-lessen meer BUSSUM Gisteravond zijn de toe. De gemeentepolitie zal bulten zorg dragen voor een behoorlijke gang van zaken, opdat er geen stagnatie ontstaat ini de Emmastraat, «n v»n d« belank- ^"herhalingenvan de Engelse tv- rtjkale verkeerswegen ln Hüveraun, kssen beslotó„ De cursus gaat nu ver. Men zal er ook nog een wandelingetje der gewoon op dinsdagavonden van voor over moeten hebben om de studio van 7.30 tot 8 uur. Vanavond wordt te bereiken, want nu al staat vast dat sr naar gewoonte de nieuwe les van ver dicht bij de studio niet kan worden ge- leden week herhaald en les 13 voor parkeerd het eerst uitgezonden: Walter en Con- En nu wordt het voor de KRO maar nie zijn dan op een boerderij, afwachten hoeveel Nieuwjaarsgangers er zullen langskomen. Radio-dagopeningen van NCRV en KRO blijven samengaan vanavond Actualiteiten 19.30 norecital; klass mi en School: meningc van het katholiek Jisrael: IV. Het Epiloog 32 45 woord, zang cn dans anders 23 15 Lichte m permanent voortgaan instrumentaal 19.05 KI et 1.36 Zang en 23.55—«4-00 19.00 Voor de kin- klanken. 20.00 Nieuws 20 05 Hartev muzikaal programma van lichte HILVERSUM —NCRV en KRO heb ben voldoening gevonden in het vol gen van een gezamenlijk opgezet roos ter voor Schriftlezing in de radio-dag- openningen. Zij zullen het genomen initiatief in omzetten. Evenals tot nu toe zal de NCRV de H protestantse en de KRO de r.k. Bijbel- fJJJ vertaling hanteren. Voor de trouwe eert luisteraar echter zal het aangenaam klass muziek voor de jeugd. In de zijn. wanneer er een bepaalde, van te- 21, 20 P'a"°spei met instrumentale beeeiei- voren vastgesteld, lUn wordt gevolgd Dg deze lezingen. over fllm toneel en literatuur 23 00 Nws Wij geven u bij wijze van handleiding cn mededelingen 23.10 Actualiteiten 23.30 thans reeds het rooster voor de maand Moderne gram 23.55—34.00 Nieuws, januari en hopen het publiceren van de vastgestelde reeksen ook in de toe komst te handhaven. Alleen op zonda gen is er geen dagopening. Hier volgen dan de dagen van ae maand en daarachter de te lezen Bij belgedeelten. Op 2 januari Lucas 4 16—22: 4 Genesis 1 26 en 2—4a; 5 Je- saja 65 17—25; 6 Jesaja 43 18—21; 7 Jesaja 62 2—5; 8 Jer. 31 31—34; 9 Ezech. 3626—30; 11 Ps. 33 1—9; 12 Ps. 40:4—11; 13 Ps. 96:1—13; 14 Ps. SuS'w, 104 2430; 15 Ps. 144:9-15; 16 Ps. -2.30 Jo 149 1—9; 18 2 Kor. 5 13—17; 19 Matth v 26:26—29; 20 Jes. 61; 21 Jes 42:1—9; aooi De 22 1 Joh. 2 7—17; 23 Jes. 26 1221; 25 nuten pauze, amus prog'ramma 21.10 De Openb. 5 6—14; 26 Openb 3 7—13- Dinah Shore Show 22.00 Psychokinese 27 Openb. 14:1—5; 28 Openb 21:1—8; Yoorlopüw uitslag van de resultaten van - °»»*>- 22^12-"; 30 2 Per. 3:8- 55.ÏÏÏWES! S'&fi&glSi Televlat» Journaal voor gehoorgestoorden 1930 En gelse les 20.00 Journaal AVRO- 20.20 AVRO's Televlzler. NTS: 20.40 Charles Az- jrogramma. AVRO: 21,40 ctueel debat. NTS: 22.25 nd II. NTS: 20.00 Nieuws. VPRO: Palordinis TV-spel 20.40 30 M'- uze. amus progra 16a. -22.35 Opspraak III. gesprc 35 Enthousiast beantwoord ik haar vragen om trent ons huis, ons huwelijk, en vertel een paai •aringen uit de praktgk. Gek hè," zegt Gerry, terwijl ze bedrijvig heen en weer loopt om voor koffie te zorgen, .ik heb het toen nooit gesnapt. Jullie waren :o'n fantastisch stel." Ze is allang vergeten dat ze hem eens helemaal geen man vond voor mij. denk ik bitter. „Zij is trouwens ook een alleraardigst vrouw tje-" Vooral vrouwtje Ze zoekt tussen een brie- venstandaard. „Kijk, zijn zoon." En dan houd ik een foto in mijn handen van het kind van Bert. Het had mijn kind kunnen zijn. Bijna mijn kind, als ik niet zo preuts ge weest was en dwaas had vastgehouden aan mijn witte droom. Er is geen radeloosheid in me het onherroepelijke. „Een schattig jong, hè?" zegt Gerry verte derd. Hij lijkt sprekend op Bert, vind je niet?" ,Ik geloof het wel, ja", zeg ik aarzelend, maar is niets in dit kleine jongetje wat me aan Bert herinnert. Met een glimlach bedenk ik hoe straks niet zal kunnen nalaten het tegen hem te zeggen: „Zeg. Wiesje is hier geweest; ze vond dat je zoon spiekend op je lijkt!" Zou het hem nog ergens pijn doen? Nee, hij heeft immers een allerliefst vrouwtje. „Je vindt het toch niet vervelend om over hem praten, hè Wies?" Ik stel haar gerust. Laat ze maar praten over Bert en Stella, zijn vrouw, en hun schattige baby. Eens hebben ze hem verontwaardigd de deur gewezen, maar dat is al lang geleden, en Wiesje is immers zelf ook getrouwd. „Charles is nu eenmaal erg op Bert gesteld," zegt Gerry, „en we hebben hier zelf ook geen familie. We passen nogal eens op bij elkaar." Houd nu op, denk ik bang, houd nu eindelgk op over jullie vieren. Maar Gerry gaat genade loos verder. „Volgende maand krijgen ze een woning. We zijn er verleden week nog wezen kijken. Het moet alleen nog geschilderd. Een leuke drieka merflat. Een eind hier vandaan, dat is wel jam- Als we dan geen huis kunnen krijgen om een gezin te stichten, dan draaien we de rollen om. Dan moeten ze ons wel een huis geven. door Heieen van Batenburg Bert had gelgk. Hg heeft gekregen wat hij wil de. Een vrouw, een kind, een huis. De volgorde ligt een beetje verkeerd, maar wie weet dat straks nog? Gerry's uitnodiging om te blijven eten neem ik niet aan. Opnieuw loop ik door de Herestraat. Het witte babytruitjr zit nog precies eender schuin op de etalagewand geprikt, maar het is ook in mijn tas. Kleine Hanseman. houd een beetje van je mamma, ze is zo alleen. Zie je, mijn hele leven ben ik al bezig ergens binnen te dringen, maar ik zie er geen kans voor. Zij met z'n vieren, dat doet pijn. Niet meer om Bert. Dat'is het 'm juist: niet meer om Bert. Is het niet dwaas dat je tranen in je ogen komen om dat je geen verlangen meer hebt naar die vro lijke knappe jongen, die eens je hele wereld uit maakte? Kan ik dan alleen maar liefhebben als ik zelf bemind word? Houd ik echt van Hans? Die stille grote man. die je kameraad wilde zijn? Heb ik hem ooit de kans gegeven om van mij te gaan houden? Een humeurige, bokkige, hate lijke Wiesje ben ik geweest. O Hans. ik Het was goed, die vakantie. Als ik terugkom over drie dagen kom ik terug o dan zal ik Een nieuwe droom. Ik hol de kamers door, de gang. de keuken. Ik ren de trappen op naar bo ven en daar ligt hij languit op bed. En voor hij overeind kan komen, ben ik bij hem. Ik graaf met mijn handen door zijn borstelharen, myn wang tegen de zijne. Lijn 17 brengt me bg Joosten. Met een vaag hongerig gevoel stap ik het restaurant binnen. In al die jaren dat ik in Groningen woor. 'e, ben ik nog nooit 's middags hier geweest. Heerlijk warm is het en behaaglijk. Michielsen herkent me direct en brengt me naar het tafeltje in de hoek bij het raam. Een kop koffie, een paar broodjes, en dan doe ik het. Dan ga ik naar Hans toe. Als ik de bus van één uur neem, kan ik gemakkelijk voor zessen weer hier zijn. Het spreekuur is tot half- drie, O Hans. Een kop koffie, een paar broodjes, en dan doe ik het. Dan ga ik naar Hans toe. Als ik de bus van één uur neem, kan ik gemakkelijk voor zessen weer hier zijn. Het spreekuur is tot half- drie, O Hans Begint het bij mijn hart, mijn hoofd? Waar voel je het eerst die vreselijke schok? Is het niet ongelooflijk dat je haar vergeten had, gran dioos, totaal vergeten? Je zou kunnen lachen tot de tranen over je wangen lipen om zoveel dwaasheid. Maar je handen bladeren zonder tril len door de menukaart en met de normaalste stem van de wereld bestel je koffie en broodjes. Je steekt je hand in je. tas. Je voelt het dunne vloeipapier van het truitje. Een houvast. Maar het helpt allemaal niet meer, want ze zit daar. Zo mooi, zo teerder dan de droom. Ze zit daar, en kijkt naar mij. XII Zy kijkt naar mij. Zè herkent me. Een vrien delijke glimlach waait naar me over. vergezeld door een even knippen met de ogen en een bijna onmerkbare beweging van haar hoofd. En ik die naar Hans wilde gaan. Is het niet vreemd dat ik geen ogenblik bang geweest ben haar te ontmoeten in de stad? Misschien. Maar in al die jaren dat ik hier woonde, zijn we el kaar ten hoogste drie keer tegengekomen. Ik was zelfs haar bestaan deze hele morgen verge ten. en het scheen me toe dat ik alleen maar naar Hans toe hoefde te gaan. En toen is ze voor me gaan zitten. Fijntjes gracieus, een sigaret tussen haar slanke vin gers, alsof ze alleen maar hier aanwezig was om te voorkomen dat ik een dwaasheid zou be gaan. Kom nou, meisje, je wou toch niet in alle ernst hem een boeketje verweerde asters aan bieden, terwijl hij alleen van rozen houdt. Stil maar, het is al over. Koffie, gloeiende zwarte koffie, waar de damp uit opkringelt. Het suiker klontje ploempt een druppel op het tafeltje. Als ik mijn handen vouw voor. ik aan de maaltijd begin, weet ik niet anders dan: „Here God Mary is er!" Met gesloten ogen. zie je haar nog veel beter. Ik zie nog meer. (Wordt vervolgd) Programma voor morgen 8.30 Lichte I jes (er) 9 00 Voor de zieken 9 35 Water standen 9.40 Voor de hulsvrouw 10.10 Amus muziek igr) 1030 Hoe beleef ik de tyd?. studiedienst 11.00 Geestelijke liederen 11.30 Stereofonische uitzending: Licht lnsru- menatal kwintet 11.80 Cabaretprogramma 12.00 Lichte gram 12 30 Meded ten behoeve van land- en tuinbouw 1233 Gewijde mu ziek (opn) 12 37 Kerkdienst 13.00 Nieuws 13.15 Licht instrumentaal kwartet 1335 Licht* gram 14.00 Boeren en burgers in Buitenveen. hoorspel (herhaling van 24 december jl) 14.30 Pianorecital: klass mu ziek (gr) 15.00 Klass en moderne muziek uit Zwitserland (gr) 15.50 Bijbelvertelling voor de jeugd 16.00 Voor de Jeugd 17 15 Jazzmuziek 17 45 Muziek voor blaasinstru menten (gr) 17.55 Retrospektrum: het pro testants-christelijk orgatiisatieleven in 1964 18.10 Zangkoor en solisten: gewijde mu ziek 18.30 Radio Volks Universiteit; Con tinenten op drift, door prof dr J Veldkamp. Hilversum II, 298 m. VARA; 7.00 Nieuws 7.10 Ochtentigym 720 Socialistisch strijd lied 7.23 Lichte gram (om 730 Van de voorpagina) 8.00 Nieuws en socialistisch strijdlied 8.18 Lichte gram 8 50 Ochtend- gym voor de vrouw 9.00 Kookpraatje 9.05 mantische gri_ land. licht progi december Jl) 11 00 Nieu vrouw 11.40 RVU: Ball. rdenkiog. VARA: 10.00 Ro- Dc trek door het (herhaling van 26 inoduo: lichte 13.15 Kalender 13.20 taal sextet 13.45 Radiophilharmonisch orkest moderne ziek 14.50 Uitzending ln samenwerking de Vrouwenbond van de Party van 5.00 Voor de jeugd (16.00 Nieuw tualiteiten 18.20 Uitzending van de Boe Partij Spreker: De heer W Soetendaal 11 Sereoionische uitzending: Tango-rumba NTS: 17.00 De 7 IC-17 45 Voc

Nieuwe Leidsche Courant | 1964 | | pagina 7