Rajakowitsch spoedig voor Weense rechter Ontzilten van zeewater steeds goedkoper Spionagereisjes voor VS op rekening van Russen Twistfuifje op Windsor Castle Johnson is tien pond te zwaar Verolme sticht fonds Burgerlijk bestuur zoekt oplossing iu Vietnam 7Ü eea &ojvte Kif Jeugdcriminaliteit DINSDAG 29 DECEMBER 1964 Het Nederlandse jodendrama Eichmanns vriend, „verdelger met WENEN In de Tweede Wereldoorlog werden meer dan 7 honderdduizend Nederlandse joden C l top beestachtige wijze om het leven jebracht. De man, die hiervoor 1 nede verantwoordelijk was, staat (Van onze speciale verslaggever) jinnenkort in Wenen voor zijn rechters. Het is dr. Erich Rajako witsch, een 59-jarige Oostenrijkse urist, die in de jaren 1941, 1942 en 943 juridisch adviseur van Rijks- - -■- commissaris Seys-Inquart was, ter- nr(jl hij tevens een beslissende stem ren^had bij SD-chef Harster. De ge nadeloze, onvermurwbare uitvoer en hf* van de „Judenendlösung" vai tf°onde zowel in Den Haag als in Amsterdam. Hij was een vriend idac ran Eichmann en, evenals de laat- jte, een „verdelger met papier". i*8en ral duren, vindt in de rechts- 'istan *a^ van 8rote- Weense gevangenis ilaats. Het had eigenlijk gisteren n noeten beginnen, doch wegens ziekte aii ran de president van de rechtbank red( rerd het uitgesteld. Voor het eerste a j rerhoor en het voorlezen van de docu- ïet t nenten- welke de akte van beschuldi- re jlng staven, zijn tenminste twee da len uitgetrokken. Van Nederlandse zij- da is o.m. als waarnemer aanwezig Cmmissaris Taconis van de Amster- mse recherche, die na de oorlog her haaldelijk op het spoor van jodenver- rolgers is gezet. Levensloop Rajakowitsch, die pas in 1963 kon wor- db01- den gearre6teerd, heeft op vele punten «en zelfde levensloop als Eichmann ge had. Geen wonder dan ook dat beiden zich tot elkaar aangetrokken voelden. Het eerste contact met de in Israël te rechtgestelde leider van Heydrich „Ju- denreferat" dateert uit het begin van de dertiger jaren. Evenals Seyss-Inquart speelden de twee Oostenrijkers in de geheime Weense nationaal-socialistische cellen een voorname rol. Zij zagen er geen been in hun land op verraderlijke wijze om hals te brengen en werden onmiddellijk daarna in het „Groot-Duit se" nazi-apparaat opgenomen. Via Praag, dat net door de Duitsers was bezet, kwam Rajakowitsch op het Berlijnse „Judenreferat" terecht Hi; wend dr®r juridisch adviseur van Eich mann, dk later, in een aanbeveling vooi een proifcotie o.m. van hem schreef dat hij een nationaal-socialist van zuiver bloed was en dat hij elke order „doelbe wust en snel" uitvoerde. Voorportaal Vloedgolf vaagt Ceylonees dorp van aardbodem Alle 300 inwoners issersdorp op 1 Dhanusjkodi zijn meegesleurd na ichijnlijk verdronken in de reusachtige laj vloedgolf die Zuid-India en Ceylon vori- 1 h ge woensdag heeft getroffen, zo is in >oekj Madras gisteren door Wetgevende Vergadering minister van binnenlanc staat Madras, P. Kakkan, „kolossale vernielingen" op het eiland t ij zijn aangericht Ongeveer duizend vissers- 1(1 hutten zijn weggespoeld. De omvang m,an de schade kan nog niet worden 'astgesteld. Vermoedelijk zijn 1.500 Ceylonezen bij de ramp omgekomen. Tot bij Tuticorin in de zuidelijkste punt van India heeft en lijken zien drijvqp. In verband met de overstromingsramp Ceylon zal het Nederlandsche Roode Kruis als eerste hulpverlening zo spoedig 111 mogelijk vijfhonderd dekens en 4950 blikken baby- en kindervoeding zenden naar zijn zusterorganisatie in het ramp gebied. „Oorlogsmisdadigers" vrijgelaten in China PEKING Het opperste gerechtshof »n de Chinese volksrepubliek heeft be sloten. drieenvijftig „oorlogsmisdadigers die zich gebeterd hebben, en een nieuw leven willen beginnen" onverwijld in vrijheid te laten stellen, zo meldde het persbureau Nieuw-China. Tot de vrijge latenen behoren vijfenveertig „oorlogs misdadigers van de kliek van Tsjang Kai- Sjek. onder wie Wang Ling-Sji die gou verneur is geweest van de provincie Se Tsjoean onder het Kwo-Min-Tang-re- gime". In Polen het is dan 1940 is Rajakowitsch bij de opbouw van hel eerste Duitse jodenkamp in Nisko be trokken. Onmiddellijk daarna maakt hij het gebied rond Posen „judenrein". wat betekent dat hij de daar wonende joden zonder een enkele uitzondering laat resteren. Ais hij begin 1941 in Nederland arri veert, is de op dat moment 36-jarige Jurist al een jodenvervolger van naam. Op sluwe wijze en geholpen door het SD- apparaat begint hij aan de verdelging van de Nederlandse joden. Hij geeft de order tot registratie uit, tot het dragen van de jodenster, tot het overnemen joodse zaken, tot het transporteren joden naar verzamelkampen, die het voorportaal van de dood w; Onwil Interventie van personen of kerken stuiten op een onwrikbare muur van onwil en verzet. Rajakowitsch voert de Berlijnse bevelen als een bezeten fanati cus uit Hij spaart niemand.en niets. Zijn hart vermocht geen enkele maal te spre- Vlak voor zijn vertrek uit Nederland volgt Rajakowitsch nog een „cursi wat dat dan ook geweest moge zijn! het SS-kamp Avegoor. Er zaten daar toen veel joden, die op een afschuwelijk wijze mishandeld werden. Van 1944 tot 1963 verliest „men" Raja kowitsch uit het oog. Wat hij toen pre cies heeft gedaan, zal in het proces zeker tot uiting komen. Sommigen me hij het laatste jaar van de oorlog DR. ERIC RAJAKOWITSCH onvermurwbaar WASHINGTON De Ameri kaanse minister van binnenlandse zaken Udall heeft verklaard binnen enkele jaren een grote doorbraak te verwachten in het programma voor ontzilten van zeewater. De laatste tijd hebben de autoriteiten, op aandringen van president John son zelf, grote belangstelling voor het project gekregen, vooral door enkele opmerkelijke resultaten. De grootste fabriek voor de ontzil- ting van water staat op Aruba. Deze fabriek heeft een capaciteit van 15 miljoen liter per dag. De regering meent dat het niet lang meer zal duren of grote fabrieken kunnen op economisch verantwoorde wijze zee water ontzilten. In het begin van de vijftiger jaren toen in Amerika het onderzoek startte, kostte het ontzou- ten van 5.000 liter zeewater ongeveer 5 dollar. Nu worden de kosten geschat op ruim een dollar. Mijnstaking in België? BRUSSEL De vakbonden van Belgi sche mijnwerkers hebben gisteren een staking aangekondigd indien geen over eenstemming wordt bereikt over de toe kenning van een Nieuwjaarspremie. Het overleg tussen werkgevers en werknemers hierover leverde in Brussel ien resultaat op De ongeveer 85.000 Belgische en bui tenlandse mijnwerkers en administratie- vè krahten zullen op 11 januari het werk neerleggen indien vóór deze datum akkoord nog niet is bereikt. D* actie wordt gesteund door de katho lle* en socialistische vakbonden. all deelde mee dat binnenkort een ienlijk bedrag uitgetrokken zal wor- om het onderzoek te financieren waardoor het bedrag voor dit programma Een Russische delegatie braoht enige tijd geleden op eigen initiatief een bezoek enkele proeffabrieken, met als resul- een uitwisseling van deskundigen en het nieuwtje dat de Russen met gewone middelen op een enorme schaal ontzou- ten. Ook zijn de Russen begonnen met een project waarbij gebruik wordt ge maakt van kernenergie. de boze geesten achter het beruchte vrouwenkamp Ravensbruck is geweest: -nderen hebben aanwijzingen dat hij in het verschrikkelijkste jaar der „Juden endlösung" met Eichmann mede aan de touwtjes getrokken heeft. Lucratief Als de oorlog ten einde is, duikt Raja kowitsch in Oostenrijk onder. In 1947 woont hij in Graz onder de officiële naam dr Erico Raja, doch niemand schijnt argwaan te koesteren. Met Eich mann verdwijnt hij dan langs slinkse wegen naar Argentinië, waar hij tot de val van Peron blijft. Teruggekeerd in Oostenrijk begint hij op lucratieve wijze zaken met de com munistische landen te doen. Hij verdient er miljoenen mee, die hij in huizen in Italië en Oostenrijk belegt. Als de nog immer werkzame vervolger van joden vervolgers, ir. Simon Wiesenthal. hem in 1962 op het spoor komt. slaagt hij er in bijna een half jaar onvindbaar te blijven. Rajakowitsch' spel is uit, als hij de onvoorzichtigheid begaat naar Oostenrijk terug te keren. Hij wordt daar herkend en in april 1963 gearresteerd. Pas twintig Jaar na het begaan van al zijn misdaden volgt thans zijn proces. Onrust in Nigeria over verkiezingen LAGOS De Afrikaanse staat die bekend is geworden door zijn rustige overgang naar de onafhankelijkheid en zijn verstandige en gematigde politici is wel Nigeria. Met de federale verkiezin gen echter in zicht beginnen ook hier de moeilijkheden. Er is een meningsverschil aan het licht gekomen tussen president Azikiwe en premier sir Afoebakar Tafa- wa Balewa. De bedoeling was dat mor gen de verkiezingen zouden worden ge houden, maar in een communiqué werd nu gezegd dat vandaag de gouverneurs en premiers van de vier deelstaten naar Lagos zijn ontboden om te helpen de kwestie tot een oplossing te brengen. In Nigeria zijn twee politieke groepe ringen met Azikiwe en Balewa als res pectieve leiders. Azikiwe is voor uitstel van de verkiezingen met tenminste een maand omdat bij de kandidaatstelling onregelmatigheden zouden zijn gepleegd Zijn partij trok gisteren demonstrerend door de straten van de hoofdstad, wat voor het leger reden was om de paraat heidstoestand af te kondigen en in de straten te gaan patrouilleren. Dertig gewonden bij ongeluk met kabelbaan INNSBRÜCK Bijna was de wereld weer opgeschrikt door een ramp met een kabelbaan. Doordat de trekkabel niet goed werkte sloeg een wagon met volle kracht tegen een muur in het kabelbaan station en begon onmiddellijk daarna aan afdaling. Pas na 60 meter slaagde er in de wagon met de noodrem in werking te stellen tot stilstand te bren- ;en. Drie meter boven de berghelling ileef het gevaarte hangen. Door de botsing met de muur werden ongeveer 30 van de 100 inzittenden ge wond. De niet-gewonden konden de drie r naar de Bevroren berghelling wel springen, maar de anderen werden met behulp van touwladders verlost. De ongeveer veertig jaar oude kabel verleden jaar nog gemoderniseerd ter gelegenheid van de Olympische Spelen m Innsbrück. De afdaling voor heren werd gehouden op de Patscherkofel waar het ongeluk gisteren gebeurde. Vliegramp was te wijten aan een technische fout BRUSSEL De oorzaak van het ver ongelukken van het Belgische straalvlieg tuig Boeing 707 op 15 februari 1961 moet worden gezocht In een storing in het besturingsmachanisme. Tot deze con clusie is een speciale commissie ge komen, die in opdracht van de regering een onderzoek naar de ramp heeft in gesteld, die aan 73 personen het leven kostte. Onder hen waren achttien leden van de Amerikaanse kuastschaatsploeg die op weg was naar een internationale wedstrijd. De commissie neemt aan. dat de gezag voerder nog pogingen in het werk heeft gesteld, de mechanische fout te corri geren, want de commissie gelooft niet dat zo'n storing kan hebben geleid tot de vliegroute zoals die door een ooggetuige is beschreven. Bovendien is een optreden van de piloot gedurende de laatste minu ten bevestigd door vondsten in het wrak tn het toestel. In plaats van te landen, aldus het rapport, gaf de piloot meer gas en ook trok hü het landingsgestel in Toen het vliegtuig in een bijna verticale stand vloog, stortte het omlaag. De commissie acht het waarschijnlijk, dat het ongeluk te wijten is aan het niet functioneren van een spoiler, een kleine plaat, die boven het oppervlak van een vleugel kan wor den opgeheven om de luchtstroom te onderbreken. Politie-rapport over Wernerström STOCKHOLM De wegens spionage tot levenslange gevange nisstraf veroordeelde ex-kolonel van de Zweedse luchtmacht, Stig Wennerström, heeft tijdens de on dervragingen gezegd dat hij op kosten van de Russen vliegreizen maakte naar de binnenlanden, daar gegevens verzamelde van geheime militaire objecten en deze dan doorgaf aan de Amerikanen. Deze opdrachten van de VS voerde hij uit toen hij nog luchtvaartattaché WINDSOR (Engeland) de oude stenen van Windsor Castle schudden gisteravond tijdens de eerste twist/uif in de Britse koninklijke familie die werd gegeven door prins Charles die een beatle-kapsel draagt. De zestienjarige prins en zijn veertien jarige zusje prinses Anne twistten met meer dan honderd tienergasten op de muziek van elektrische gitaren. Het was de eerste fuif die zij samen hebben gegeven. Charles had de muziek van te voren op een bandrecorder opgenomen. De Beatles, de Rolling Stones en Sandie Shaw kwamen het meest op de band recorder van Charles voor. De fuif werd gegeven in de Scharlaken zaai van het kasteel, de grootste en de mooiste van de drie salons in het ge bouw. Koningin Elizabeth en prins Philip zijn samen met prinses Margaret korte tijd op het feestje geweest. sident heeft verklaard dat Johnson in een uitstekende gezondheid verkeert en voorspeld dat hij de spanningen die ongetwijfeld zullen komen in de komende vier jaar in het Witte Huis „uitstekend kan weerstaan". Hij zei ook dat Johnson voor het eten altijd een whiskey soda drinkt. In een rapport constateert vice-admi- raal Burkley geen enkele moeilijkheid in de conditie van de president, uitge zonderd het gewicht van Johnson. Burkley zei dat Johnson ongeveer 180 a 190 pond weegt en dat hij graag zou zien dat dit tien pond minder zou zijn. Som mige artsen zeggen echter dat Johnson eigenlijk twintig pond zou moeten af vallen. Ook twee andere artsen die Johnson onlangs hebben onderzocht heb- was in Moskou. Wennerström hij de Amerikanen hielp omdat de kansen voor hun attaché's om binnen de Sowjetunie te reizen uiterst perkt waren. Een en ander over Wen nerström spionage-activiteiten staat in het rapport van de politie over het verhoor vóór zijn proces. Dit rapport is gisteren in Stockholm gepubliceerd. De Zweedse kolonel vertelde uitvoerig over de opdrachten die hij van de Ame rikanen kreeg. Zo wilden zij weten of het lijnvliegtuig van Moskou naar Swerdlowsk op een vliegveld landde waarvan zij vermoedden dat het een basis was voor strategische bommenwer pers, aldus de meesterspion. Ik kreeg van de Russische autoriteiten toestemming voor een reis naar dat gebied. Alles kwam ik te weten over de luchtmachtba sis en over twee vliegvelden die daar dicht in de buurt lagen. De reiskosten werden uiteraard door de Russen be taald, zo verklaarde Wennerström. Deze gegevens gaf hij door aan de Ame rikanen, maar hij wenste er niet voor tc worden betaald. Hij vertelde ook mate riaal te hebben vergaard over een nieuw type Russisch vliegtuig tijdens zoek aan Tiflis in de Kaukasus, aldus het rapport Grap In het rapport staat voorts dat de Zweedse kolonel tot spionage is gekomen door een voorval dat hij aanvankelijk als een grap opvatte. Omdat hij goed Rus sisch sprak werd hem dikwijls verzocht bij de officiële partijen de zorg voor kolonel Rybatsjenko van de Russische ambassade op zich te nemen en als tolk op te treden. Toen de Rus op een gege ven ogenblik hem om gegevens over eer nieuw Zweeds vliegveld bleef aandringen besloot Wennerström hem een absurd antwoord te geven en hem te zeggen dat hij de gegevens zou verschaffen wanneer hij 5.000 kronen zou ontvangen. Wanneer Wennerström nu dacht dat de Rus door dit aanbod was geschrokken, dan had hij zich vergist, want acht weken later kreeg hij het gevraagde bedrag. Daarna nam hij nog vele opdrachten aan, totdat hij werd ontmaskerd. Verwoesting in Calilornië de grote overstromingen van de laatste dagen. Dit is de ..Hoofd weg 101", tot voor kort een autosnelweg. Onderzeebootbases van Russen op Cuba NORFOLK (Virginia) Volgens een Amerikaans omroepsiation zijn op Cuba vier Russische onderzeebootbases aange legd. De Amrikaanse inlichtingendienst zou van het bestaan ervan op de hoogte Twee van deze bases zouden gelegen zijn aan de noordkust van de provincie Gamaguey, de derde aan de kust der provincie Matanzas, 160 kilometer van Havanna, en de vierde in de provincie Pinar del Rio. Woordvoerders van de ministeries van defensie en buitenlandse zaken verklaar den gisteren dat soortgelijke verhalen regelmatig de ronde doen. Er bestaat echter geen enkele aanleiding geloof e-- te hechten. (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM Scheepsbou wer C. Verolme wordt met ingang van dinsdag voorzitter van de door hemzelf in het leven geroepen Stichting Cornelis Verolme Fonds. De in dit fonds gestorte gelden zul len worden gebruikt voor de bevor dering van de ontwikkeling van scheepsbouw, scheepvaart, machi nebouw en aanverwante onderwer pen in Europa. Eenmaal per twee jaar stelt de stichting een Cornelis Verolm® prijs beschikbaar voor de persoon of personen, die op dit gebied een bijzondere prestatie hebben ver richt. In de stichting zullen, behalve de heer Verolme een vertegenwoordiger van het ministerie van onderwijs kunsten en we tenschappen, een lid van de senaat v*n de Technische Hogeschool te Delft, van de senaat van de Vrije Universiteit, een vertegenwoordiger van het college van burgemeester en wethouders van Rotter dam en een tweede vertegenwoordiger van scheepswerf Verolme gekozen wor- Dit is maandagnamiddag bekend ge maakt tijdens de overdracht van de sm- moniaktanker Joseph P. Grace op de scheepswerf te Rozenburg. Het ruim tien duizend ton grote schip is een zuster schip van een al eerder jor de Oswe go Chemical Carriers Corporation door Verolme gebouwde tanker. Volgens de heer Verolme heeft de werf de schepen met verlies moeten bouwen. Men hoopt echter door de op gedane ervaring in de toekomst in staat te zijn dergelijke bijzondere schepen op een goedkopere manier te kunnen bou- Direkt na de overdracht is de Joseph P. Grace onder tijdelijk commando van kapitein J. C. Vink naar Engeland ver trokken. Vandaar vaart de tanker naar Trinidad. SAIGON President Phan Khac Suu en premier Tran van Huong hebben gisteren in een radio-uitzending verklaard dat zij hun uiterste best zullen doen om de huidige politieke crisis in Zuid- Vietnam op te lossen. Uit hun woorden kreeg men de indruk dat het de burgerlijke regering niet gelukt is om in samenwerking met Amerika achter geslo»en deuren de opstandige generaals weer in het gareel te krijgen. de hoge nationale raad het voor lopig wetgevend lichaam door de jonge generaals. Zij lieten echter de deur open voor een oplossing welke voor de generaals aanvaardbaar is. Een Amerikaanse woordvoerder ver klaarde overigens dat hem niets be kend is van een eventueel stopzetten van de hulp aan Vietnam. De strijd tegen de Vietcong gaat door. Dat merkten guerrilla-eenheden. 150 kilo meter ten zuidwesten van de hoofdstad, die door regeringsstrijdkrachten werden overvallen. De regering doodde ongeveer 100 rebellen en maakte vele wapens buit. Anders liep het bij het ontzetten van een door de Vietcong aangevallen post De regering leed grote verliezen aan do- De politici zeiden thans niet volledig den en gewonden. Bij verschillende op*- een burgerlijk bestuur te vertegen- raties werden zestien Amerikaanse mili- woordigen wegens de ontbinding vantairen en een Amerikaanse persfotograaf gewond. BONN West-Duitsland zal trachten ook iets te zeggen te krijgen over de Franse atoombewapening, zo heeft de minister voor speciale opdrachten, dr. Heinrich Krone, in „Politisch-Sociale Korrespondenz" van gisteren geschreven. West-Duitsland is dankbaar voor de Franse verzekering dat ook Europa door de „force de frappe" zal worden be schermd. „Maar wanneer wij tegen de Verenigde Staten zeggen hoe belangrijk wij het vinden iets over het gebruik van kernwapens te zeggen te hebben om het Duitse volk zo veel mogelijk te bescher men, dan moeten wij dezelfde wens ten aanzien van Frankrijk uiten, des te meer nu Frankrijks atoombewapening als wer kelijke macht aan belang wint. In dit opzicht zal de Duitse regering ook aan onze Franse vrienden en bondgenoten bij de komende besprekingen vragen te stel len hebben", aldus Krone. I Het Koeweitse blad Sawt Alkhalij wist gis teren te melden dat 24 in woners van het sjeikdom eau de cologne hebben gedronken nadat de re gering twee weken gele den een verbod op de verkoop van alcohol houdende dranken had uitgevaardigd. De 24 mensen zijn aan de ge volgen overleden. Het aantal sterfgevallen ten gevolge van het drinken van „vervangings-dran- ken" voor geestrijk vocht neemt, aldus het blad, dagelijks toe. De regering overweegt thans het verbod op de ver koop van de alcohol hou dende dranken in te trekken. I De 27-jarige Charles Dickens, een achter-ach ter-kleinzoon van de be roemde Engelse schrij ver, zal in februari in het huwelijk treden met de in Hongarije geboren gravin Jeanne Wenck- helm. Charles Dickens werkt op het ministerie van buitenlandse zaken te Londen. Ook de Russen hebben het gewaagd de musical My Fair Lady op de plan ken te brengen. De Rus sische critici zijn er niet zo tevreden over, omdat enkele acteurs zich maar niet konden losmaken van de gewoonten, die zij zich door jarenlang spelen in operettes iu Weense stijl hebben eigen gemaakt. De jong ste versie van deze musi cal met Audrey Hepburn en Rex Harrison in de hoofdrollen wordt op het ogenblik in Europa ge draaid. Tot dusver heeft deze film volle zalen ge trokken. I In een honderdtal kisten zijn vierhonderd hazen uit Hongarije naar Zwit serland overgebracht en daar onder verscheidene groepen jagers in het kanton Geneve verdeeld om te worden uitgezet ter verbetering van de wildstand in die streek. I Bij de jongste gemeen teraadsverkiezingen in J., i Zwitserse Kanton Wallis heeft men kunnen constateren hoezeer de plaatselijke politiek ver jongd is. Vele nieuw ge kozen autoriteiten zijn namelijk nog geen dertig jaar oud. Zo is de voor zitter van de gemeente raad van Ulrichen bijv. nog maar net 23 jaar en zijn collega in Icogne, bij Sion, 24 lentes. In Stal- denrled ls een jongeman van 21 jaar tot lid van het uitvoerend orgaan van de gemeente gekozen en twee anderen gemeen ten. Val d'Herens en Val d'Anniviers, tellen elk een jongeling van twintig jaar onder hun bestuur ders. De jeugdcriminaliteit in de Ver- een half miljoen jeugdigen kennis enigde Staten vertoont sinds de laat- met de rechter. ste oorlog twee opmerkelijke veran- Een belangrijke rol speelt in de deringen. t.w. een kwantitatieve en Amerikaanse criminaliteit de jeugd- een kwalitatieve. Werd in de tweede groep, die beter onder de naam wereldoorlog een ongekende hoogte ..gang" bekend staat en er gemakke- berelkt van het aantal delicten, lijk toe overgaat zich tegenover de waarbij jeugdige misdadigers waren buitenwereld vijandig, negatief en betrokken, de top is sedert 1949 bij- anarchistisch te gedragen. Verachting na elk jaar weer overtroffen door voor de bestaande instellingen en een nóg groter aantal jeugdmisdrij- trotsering van het gevestigde gezag zijn naast de misdadige grondsla gen de karakter- Tussen 1948 en 1953 had een stij ging plaats van ge middeld 45 pet., een getal dat wellicht niet veelzeggend is, omdat ook de be volking in die tijd is toegenomen. La ten we het daarom wat duidelijker zeg gen: de jeugdcriminaliteit neemt in lende, rovende dat land ongeveer driemaal zo snel toe als de bevolking. TOCH IS HET ZO! Is deze stijging minaliteit op zichzelf reeds beangsti gend, er heeft in de door de jeugd be dreven misdrijven ook een accent verschuiving plaats van dc lichtere naar zware gevallen. Volgens een verklaring van de burgemeester van New York ligt de sterke toename trekken kindergangs in de grote steden van de V.S. Dit is op zich zelf niets nieuws, want nog geen 100 jaar geleden wemel de de stad New York volgens H. As- bury ook al van ste rn moordende jonge ren. Maar het verschijnsel heeft na de tweede wereldoorlog zulk een om vang aangenomen, dat een van de de jeugdcri- vooraanstaande Amerikaanse vakbla den op criminologisch gebied er 10 jaar geleden een heel nummer aan heeft gewijd. Wat nog erger is en hier zien we een parallel met de onlangs ge signaleerde toename van beeldro mans, die als „horror comics" bekend aantallen minderjarigen, waaronder he methoden, waarop kinderen (soms ook jonge kinderen, verschijnen voor 5, 8, 10, 11 en 13 jaar!) hun broertjes, doodslag onze geslotenheid op dit gebied bedrijf van moord kwam in dat jaar voor 15 pet. op rekening van jongeren beneden 21 films, televisie-uitzendingen jaar en eveneens 15 pet. van de tuur. die onder ogen komen daders van verkrachting en mishan deling behoorden toi de jongeren be neden 18 jaar. Voor 1956 waren dt cijfers nog ontstellender, want méér kcn- kunnen de ki dan de helft van de misdaden werd criminaliteit worden gelegd, door de jeugd bedreven. Het vorige Nadruk verboden, jaar maakten in de V.S. ongeveer 1 loeten waarschuwen x deren die daarvoor niet de leeftijd hebben. Wanneer zij het hun getoon de. of het gelezene verkeerd verwer- Tweede Polaris onderzeeër voor Verre Oosten WASHINGTON De met polaris-ra- ketten uitgeruste onderzeeboot Tecumseh. die op het ogenblik in de wateren langs de Amerikaanse westkust zijn laatst* proefvaarten maakt, zal binnenkort wor den toegevoegd aan de Daniel Boone, die als eerste polaris-onderzeeboot in d* wateren van het Verre Oosten patrouil leert. Over het gebied waarin beide schepen hun taak zullen uitoefenen, bewaart men op het pentagon het grootste stilzwijgen, doch van betrouwbare zijde werd gezegd aanleiding bestaat om aan te dat de Daniel Boone zich in de internationale wateren nabij het Chinese vasteland bevindt. Dit schip vertrok op "6 december van Guam. Binnen zes maanden zullen nog twe* Jj-a— de eerste IN de Grote of Sint Bavo-kerk te Haarlem is het Hartewens- fcstival geopend. Het was koud en kil in de grote kerk en daarom had de Israëlische zangeres Aviva Se- madar maar een kruik meegenomen. Zo hield zij haar voeten warm en hoofd koel.

Nieuwe Leidsche Courant | 1964 | | pagina 5