Uiv probleem is het onze Dr. H. C. Rutgers (NBG en NCSV) overleden Produktie nam 7 pet. toe; bestedingen 9 pet. Een woord voor vandaag NOV wil zeggenschap bij onderwijsbeleid l Antwoord 1864 in plaats van Antwoord '64 ar 2 DINSDAG 29 DECEMBER 1964 WD ANDERZIJDS EVANGELISATIEBLADEN Het is de laatste jaren bijna een traditie geworden dat tegen het kerstfeest in de kerkelijke pers artikelen verschijnen die pleiten voor een samengaan althans met kerstmis van de verschillende evangelisatie bla den die er zijn. Dit jaar gingen reeds samen „De (hervormd-lu- thers) Open Deur" en de gerefor meerde Onderweg. In zijn blad „De Christen" schrijft de baptistenpredikant ds. J. van Dam over de consequenties van een eventueel samengaan. In bap- tistenkring wordt het evangelisa tieblad „De Zaaier" uitgegeven. Reeds in 1958 kwamen de geza menlijke evangelisatie-kommis sies te Deventer waaronder ook die van de plaatselijke bap tistengemeente, nemen we aan met de suggestie om ter gelegen heid van hoogtijdagen als kerst mis, pasen en pinksteren met één landelijk evangelisatie-blad te verschijnen. Men vond „dat ach- ter-elkaar-aanlopen en daardoor elkaar vaak beconcurreren met de Ene Boodschap wel zó in strijd met de Evangelisatie-op dracht", dat de Deventenaren zelf nadat op landelijk niveau de bundeling nog niet mogelijk bleek de hand aan de ploeg sloegen en tot de uitgave van het Deventer Kerstblad besloten. Hierbij werkten de plaatselijke afdelingen van de Elisabethbode, Open Deur, De Strijdkreet en De Zaaier samen. Het Deventer Evangelisatie Co mité, dat ook dit jaar de uitgave van het Deventer Kerstblad ver zorgde en dat voortreffelijk deed! geeft in een korte ver antwoording in dat blad uitdruk king aan de hoop, dat dit het laatste plaatselijke nummer zal zijn. Met andere woorden, men hoopt dat nu eindelijk op lande lijk niveau besloten zal worden volgend jaar met één gezamenlijk kerstnummer van de verschillen de evangelisatie-bladen te ko- Het is een feit, dat het gevoe len dat in Deventer oorzaak werd van een gezamenlijke uit gave in steeds bredere kringen baan breekt. Reeds verscheen er dit jaar een gezamenlijk kerst nummer van Open Deur en Onder weg. We denken, dat het niet-meer- verschijnen van de kerstzaaier en daarvoor in de plaats een „in terkerkelijk kerstblad" op groot verzet tn onze gemeente zou stuiten. En we zouden ons dat verzet kunnen voorstellen. Ook zelf zouden we heel wat gevoelens hebben te overwinnen om alleen reeds met de gedachte eraan vrede te hebben... Deson danks, onze gevoelens mogen in dit opzicht bepaaald niet beslis send zijn. We zullen steekhou dende argumenten moeten heb ben om in de nabije toekomst want komen doet het zeker! niet of wel mee te doen aan zulk een gezamenlijk evangelisatie blad. We willen in dit verband daar om graag de vraag stellen of het ook tegenover de wereld wel helemaal eerlijk is om wél met een gezamenlijk kerstnum mer (of paasnummer) uit te ko men en voor de rest van het jaar elk voor zich... Het verdrietige gevoel van „achter-elkaar-aanlo- pen" en „elkaar beconcurreren" dat we mét de Deventenaren in strijd achten met onze evange lisatieopdracht is er toch niet alleen in de decembermaand? Anders gezegd: is de logische konsekwentie van een „interker kelijk evangelisatie-kerstblad" niet de opheffing van elke „ker kelijke evangelisatie" op zijn minst die welke door het ver spreiden van bladen als De Zaaier etc. bedreven wordt? Hoe het zij, we geloven &it de redak- tie-kommissie van ons evangeli satie-blad er goed aan doet zich (opnieuw) te bezinnen op deze in onze tijd steeds indringender vraag naar een gemeenschappe lijke aktiviteit, om vervolgens zijn bevindingen mede te delen aan de a.s. Algemene Vergadering der Unie, waarmee ook ten aan zien van deze kwestie in elk geval ruggespraak gehouden dient te worden. Promotor van de Bijbel Ook zendelinge Esser-Rutgers ging heen (Van onze kerkredactie) ZEIST In alle stilte is ten grave gedragen de vroegere secre taris-generaal van het Nederlands Bijbelgenootschap en secretaris van de N.C.S.V., dr. H. C. Rutgers. Hij werd 84 jaar oud. Enkele dagen later is op tweede kerstdag eveneens in Zeist over leden zijn zuster, mevrouw J. Esser-Rutgers. Zij was de vrouw van de bekende zendeling van de Gereformeerde Kerken, dr. B. J. Esser. Ook haar begrafenis heeft in alle stilte reeds plaatsgevonden Dr. Rutgers werd in 1880. zijn zuster twee jaar later geboren. Zij waren kin deren van prof. dr. F. L. Rutgers de eer ste hoogleraar in het kerkrecht aan de Vrije Universiteit. Dr. Rutgers studeerde theologie aan de Vrije Universiteit en is van 1911 tot 1915 predikant geweest op Marken. Hij was toen reeds gepromoveerd op een proefschrift getiteld „Kerkelijke depu- Dr. Rutgers verkoos evenwel het chris telijke studentenwerk boven de kansel. In 1915 werd hij benoemd tot algemeen- Eerste Hulp uit de lucht SAIGON Zuid-Vietnam heeft sinds kort een peloton geharde lijke parachutisten, die door het le ger is opgeleid om Eerste Hulp te verlenen aan soldaten die gewond zijn geraakt in de strijd tegen de Vietcong-rebellen. Deze „dames met de valscherm", allen verpleegsters, hebben onlangs hun be kwaamheid getoond tijdens een demon stratie toen zij hoog boven Saigon uit vliegtuigen van het type C-47 sprongen en op de rivier de Saigon landden, precies op de voorgeschreven plaats. Waterdichte E.H.B.CX-koffers achter zich aan slepend, zwommen zij naar de oever waar zij spoedig daarna Eerste Hulp verleenden aan pseudo-gewonden, echter niet, voordat zij zich van hun vrouwelijke kant hadden getoond. Zij wisten nog haastig him lippen met stift bij te werken en vluchtig een kam door het haar te halen. De „Florence Nightingales van de lucht" gaan van het standpunt uit dat een gewonde militair een verpleegster wil hebben, die even knap als bekwaam is. De verpleegsters hebben dezelfde kei harde opleiding gehad als hun manne lijke collega's en bovendien zijn zij ook opgeleid in het hanteren van wapens. De Zuidvietnamese legerleiding over weegt thans deze ploeg uit te breiden tot mei groep zo verklaarde een officier van nei com mando luchttroepen. Orderportefeuilles in EEG laten te wensen over BRUSSEL Het conjunctuuronder- zoek dat de EEG-commissie periodiek verricht op grond van de orderporte feuilles der industrie, hééft in de maand november voor het eerst sedert geruime tijd „een zekere neiging tot slechter den" te zien gegeven. Alleen de ondernemers in de Duitse bondsrepubliek waren van mening dat hun order-reserves „vrijwel onveranderd gunstig" was. Negentig procent van hen spraken, ondanks een lichte verminde ring van de groei van de export, van grote of voldoende onuitgevoerde orders. In vrijwel alle Franse industriesectoren noemde men echter de onuitgevoerde or ders onvoldoende. Ook in Italië achtte bijna 60 procent van de ondernemers, waaraan de vragen gesteld werden, hun orderportefeuille te klein, omdat de bin nenlandse vraag maar weinig toeneemt. In België hadden negatieve meningen der ondernemers de overhand. De onder nemers in Luxemburg konden hun gun stige beoordeling van de afgelopen zo mer niet handhaven. Beroepi n eswerk NED. HERV. KERK Bedankt voor Lopikcrkapel (toez.): J C. Terlouw te Lage Vuursche. Benoemd tot hulppred. te Garderen: de heer H. Schuuring te Nijkerk. GEREF. KERKEN Beroepen te Staveren-Hindelopen: A. C. Verheul, kand. te Nijkerk. Beroepbaarstelling: Kand. J. M. Mul der, Nic. Maesstraat 112 te Amsterdam- Z. is beroepbaar. GEREF. KERKEN (VRIJGEM.) Beroepen te Harderwijk: S. Cnossen te Siegerswoude. Aangenomen naar Bruchterveld: C. Olij tc Hallum. Jaaroverzicht economische zaken CHRIST. GEREF. KERKEN Beroepen te Zierikzee: B. v. Smeden te Amsterdam-Nieuwwest. Aangenomen naar Rotterdam-Charlois: C. J. Ph. Sobering te Assen. GEREF. GEMEENTEN BOND v. VRIJE EVANG. GEM. EVANG. LUTH. KERK Drietal te Amsterdam-N.: H. J. A. Haan te Leiden, J. Mostert te Breda- Den Bosch en C. M. de Vries te Genève. Eind '64 gaf meer evenwicht DEN HAAG Blijkens een jaar overzicht van het ministerie van eco nomische zaken heeft de groei van de produktie in ons land in 1964 naar schatting 7 procent bedragen. Deze produktiegroei is o.a. toe te schrijven aan de ruime oogsten in de landbouw sector. Tegenover de produktiestijging van naar schatting 7 procent staat een toeneming van de binnenlandse be stedingen (particuliere consumptie, bedrijfsinvesteringen en overheidsuit gaven tezamen) met ongeveer 9 pro cent. Door deze uiteenlopende ont wikkeling is de betalingsbalans pas sief geworden. Er ontstond een tekort ongeveer een miljard gulden, maar dit gebrek aan evenwicht deed zich het sterkst voor in de eerste helft van het jaar. In het tweede halfjaar kon een tendentie naar meer evenwichtige verhoudingen worden waargenomen. De expansie van onze buitenlandse handel zette zich dit jaar in versterkte mate voort. De uitvoerstijging werd vooral gestimuleerd door de aanhouden de hoogconjunctuur in grote delen van Europa. Over de stijging van de kosten van levensonderhoud met bijna 6 procent in 1964 zegt het ministerie van economische zaken, dat het mede aan de medewerking van het bedrijfsleven aan het prijsbeleid is te danken, dat de stijging lager is uitgevallen dan aanvankelijk werd ver wacht. De doorberekening van de loons verhogingen is gebleven binnen de gren zen. zoals die waren gesteld bij de af spraken in het kader van het prijsbeleid. Produktie Het overzicht van het ministerie van economische zaken bevat verder nog o.a. de volgende gegevens: De industriële produktie (excl. de bouwnijverheid! steeg in de eerste 10 maanden van 1964 vergeleken met de zelfde periode van 1963 met ruim 7 procent. De produktiestijging was niet voor alle bedrijfstakken gelijk. De pro duktie van de chemische nijverheid (in clusief aardolieraffinaderijen) steeg met 12 procent in de eerste 8 maanden 1964. Bij de openbare nutsbedrijven v een produktiestijging van 13 procent de eerste 9 maanden van 1964. Van de metaalindustrie, waarvan de gegevens j nog slechts bekend zijn over de eerste f maanden, was de produktie in deze pe riode 9 procent hoger dan in de zelfde periode van 1963. Daarentegen bewoog de produktie in de voedings- en genot middelenindustrie zich ongeveer op het zelfde niveau als het vorige jaar. De bruto investeringen in vaste activa van bedrijven beliepen in het eerste halfjaar van 1964 5.907 miljoen tegen 4.575 miljoen in dezelfde periode van 1963. Deze verhoging van het investe- ringscijfer in de eerste helft jaar houdt voor een niet onbelangrijk deel verband met verschil in weerson standigheden: in de eerste maanden va 1963 veroorzaakte de strenge winter mi name stagnatie in de bouwnijverheid. Verbruik Het particulier verbruik naar hoeveel heid gemeten was in de eerste 8 maan den van 1964 6 procent hoger dan in de zelfde periode van 1963. Per hoofd van de bevolking was de stijging 4,8 procent. De aanschaf van duurzame consumptie goederen lag in de eerste 8 maanden van 1964 naar hoeveelheid ongeveer 12 procent boven het niveau van dezelfde periode in 1963. Per hoofd van de be volking was dit cijfer 10 procent Invoer Bij de invoer nam in de eerste 9 maanden het volume van industriële grondstoffen en halffabrikaten met 20 procent toe. Voor 1 andbeuwprodukten en voedingsmiddelen bedroeg de stijging 10 procent. Het invoervolume van industrië le eindprodukten ging met 17 procent omhoog, waaronder investeringsgoederen (exclusief motorvoertuigen) met 15 pro cent, duurzame consumptiegoederen mei 20 procent en motorvoertuigen met 30 procent Het uitivoervolume van industrieproduk- ten steeg in de eerste 9 maanden met 17 procent Dat van agrarische produk- ten met ca. 5 procent. Het prijspeil van de goederen uitvoer steeg dit jaar met ongeveer 2 procent Bij de industriële produkten steeg vooral de uitvoer van elektrische apparaten, chemische produk ten, metaalwaren, auto's en papier. Het aandeel van de EEG-partners in de "totale invoer in Nederland lag In de eerste 10 maanden van 1964 op ongeveer hetzelfde niveau ais in 1963 en bedroeg 52 procent. Bij de goederenultvoer is in de eerste 10 maanden het aandeel van de EEG toe genomen van 53.5 procent tot 55,5 procent de totale Nederlandse export. Bin- de EEG was de stijging van de uit- naar Frankrijk met 35 procent de grootste. De voornaamste handelspart ner voor Nederland bleef Duitsland, met de Belgen op de tweede plaats. D AF-sportcoupé maar slechts één exemplaar (Van o verkeersredacteur) EINDHOVEN Op basis van „dagelijkse" DAF is in Eindhoven sportcoupé gemaakt, die wel geen op volgers zal krijgen. Het is een twee persoonswagentje met heel veel glas en een achterover hellend en met een vloeiende lijn naar beneden lopend dak. De auto is speciaal met de hand ver vaardigd voor de echtgenote van de scheidende president, dr. Huub van Doorne. Hij zal niet in produktie komen, omdat de kosten veel te hoog liggen. De mogelijkheid dat er later een sport coupé komt. is overigens niet uitgesloten. Hetzelfde geldt voor de invoering van een combinatiewagen. Beide versies zul len echter geënt moeten worden op een eventueel nieuw model. Pas dan kan het lonend zijn afwijkende typen in te In Elim bij Hoogeveen is op de plaats waar op tweede kerstdag 1962 het hou ten gereformeerde dorpskerkje afbrand de. een nieuw stenen kerkgebouw ge opend. Het grondwerk voor de bouw werd voor een groot deel verricht door leden van de gemeente, die bestaat uit ongeveer vijftig gezinnen van voorname lijk arbeiders en kleine boeren. In de nieuwe kerk is normaal plaats voor bijna tweehonderd mensen, maar men kan zo nodig nog een nevenruimte met honderd zitplaatsen toevoegen. In de bouwkosten werd de kleine gemeente krachtig gesteund door de landelijke Stichting Steun Kerkbouw en door ge reformeerde kerken in de omgeving. Ir totaal kostte de nieuwe kerk bijn< 200 000 gulden. n de N.C.S.V.. een organ isa- hij eerder ook reeds leiding had gegeven. Onder zijn leiding werd het conferentieoord „Woudschoten" gesticht en verkreeg de N.C.S.V. de beschikking over een aantal kampeerterreinen, onder andere bij de Waskolk te Nunspeet. hU lid van het hoofdbestuur van de lVe- reledfederatie van christelijke studen tenverenigingen. Acht jaar lang was hU zelfs penningmeester. In die functie heeft i bezocht ook Amerika i Israëlconferentie van predikanten op Hezenberg HATTEM Van 5 tot 8 januari zal de 24ste predikantenconferentie op de He zenberg worden gehouden. De conferen tie zal ditmaal worden opgebouwd rond het thema „Israël". Mevrouw M. W. Eberlé-Gotlib zal spreken over de vraag, of Israël nog altijd het uitverkoren volk is. Do Haagse predikant ds. S. P. Ta- baksblatt hoopt te refereren over de eschatologie bij Israël en in de Kerk. De eerste avond van deze Hezenberg- conferentie krijgt een apart karakter, door wat de Van-Goghkenner dr. Arthur Hoffman uit Düsseldorf zal vertellen en vertonen over het christelijk geloof in de kunst van Gogh. Ballingschap voor protesterende priester r werd hij taris-generaal van het Nederlands Bij belgenootschap. Hij werd de „promotor van de bijbel Onder zijn leidmg kwam LOS ANGELES - De U-jarige rooms- de eerste uitbouw van het N.B.G. na de katholieke priester John V. Coffield heeft ïïf m.eïï,,'ioon,1. W.H*Thï:'SlKtoTr."?. ""S™ >**end dat >>U het het internationale blad ..The Bible Trans- aartsbisdom Los Angeles als vrijwillige later geboren, waaraan dr. Rutgers me- balling zal verlaten. Hij is tot dit besluit dewerkte. gekomen omdat kardinaal Mclntyre hem In 1950 werd de overledene opgevolgd heeft gelast het stilzwijgen te bewaren door de huidige secretaris-generaal mr over de rassenstrijd. Hij noemde het F. L. S. F. baron kerken. Dr. Rutgers trok zich toen Zeist terug waar hi Tuyll i trol hij nog c ridder in de orde van de Ne derlandse leeuw en officier in de orde van Oranje-Nassau. Hij schreef onder meer. „Door Amerika, Japan en Korea naar China" en „Wat ik op mijn Indische Mevrouw Esser De zuster van dr. Rutgers huwde de zendingspredikant dr. B. J. Esser en volg de hem naar Indonesië, waar hij missio nair predikant was te Poerbollingo en een arbeidsveld had dat meer dan 250 vierkante kilometer groot, was. Zij wer den uitgézonden door de gereformeerde kerk van Rotterdam. Er was slechts één zendingsterrein dat groter was. Daar werd indertijd gewerkt door zendeling Van Andel, die getrouwd was met een andere'zuster van dr. Rutgers. Hongaarse kerk niet westers BOEDAPEST Bisschop D. Zoltan Kaldy van de Lutherse Kerk in Hongarije heeft niet alleen voor het eerst aandacht geschonken aan de vragen van Hongaarse Lutherse predikanten, die in het buiten land werken, maar tevens scherpe kritiek geuit aan het adres van diegenen daaron der, die kritiek uitoefenen op de kerk. Volgens de bisschop verspreiden zij on juiste berichten over de kerk en laken de veranderde levenshouding van het vo en het werk van de kerk. Ook sprak bisschop Zoltan Kaldy zich Seroos- besluit „het krachtigste protest, waartoe ik in staat ben". Een woordvoerder deel de mee, dat de priester voor een periode van drie tot zes jaar naar Chicago zal gaan om missiewerk te doen. inzonder heid onder Latijns-Amerikanen. Kardinaal Mclntyre was niet te berei ken voor commentaar. In zijn afscheidspreek aan zijn ge meente deelde pastoor Coffield mee, dat hij eerder dit jaar order had gekregen een „gedwongen vakantie" van vijf maan den te nemen, omdat hij zich had uit gesproken tegen een voorstel om een amendement in de grondwet van de staat op te nemen. Dit amendement kwam in feite neer op het buiten werking stellen van de woonwetten, die het maken van onderscheid op grond van het ras ver- Pastoor Coffield verklaarde, dat hem bevolen was over de rassendiscriminatie te zwijgen. uit de 1 therse Kerk van Hppgarijé en de kerke lijke wereld organ istttles, terwijl hij hoop te dat er meer samenwerking zou volgen. Hij wees erop, dat men deze kerk niet kon beoordelen naar maatstaven van kerken uit het westen. In de huidige situatie moet de kerk van Hongarije zelf zijn weg vinden, aldus de bisschop. R.k. afgevaardigden naar Wereldraad in Enoegoe GENEVE De vergadering van hel centraal comité van de Wereldraad van kerken, dat van 12 tot 21 januari in Enoegoe in Nigeria bijeen zal komen, wordt bijgewoond door twee rooms-ka- tholieke waarnemer. Beiden zijn medewerkers van cretariaat voor de bevordering eenheid_der christem Het zijn pater op het Pierre Dupé, die werkzaam secretariaat, dat zich bezighoudt met de oosterse kerken en pater Jéröme Hamer, rector van de Dominicanerorde in Saul- oosterse kerken choir bij Parijs. Zij maakten al eerder vergaderingen mee van de Wereldraad en zijn bekend met het werk van deze Raad. In Enoegoe zullen de waarnemers van de Wereldraad verslag doen van hun ervar'ng als waarnemers bij het Vati caans concilie. Dit zijn onder andere dr. Lukas Vischer en prof. dr. Nicos A. Nissiotis. Beiden komen uit Genève. In aansluiting daarop zullen mogelijk heden voor samenwerking met de Rooms- Katholieke Kerk op theologisch en prak tisch gebied besproken worden. Correcties in geref. gezangenbundel BERN Ds. Paul Wieser, hoofdredac teur van de Zwitserse evangelische pers dienst en secretaris van de Zwitserse protestantse volksbond, heeft van de theologische faculteit van de universiteit van Bern een eredoctoraat aangeboden Ds. Wieser kreeg dit voor zijn verdien ste voor de kerkelijke en godsdienstige informatiedienst, om het herstel van de interkerkelijke contacten en voor het weer uitgeven van het handboek van protestants Zwitserland. Johannes de Doper zegt: Doch Hij komt die sterker is dan ik". Hij zegt dat op een moment dat de mensen zich beginnen af te vragen of Hij niet misschien de Christus is. In welk op zicht was Christus sterker dan Johannes? De mensen, gegrepen door de boodschap, zijn bij hem geko men om te vragen wat zij doen moeten. Johannes antwoordt hen dat zij moeten denken aan hun naaste, die minder heeft dan zij zelf. De tollenaars komen met dezelfde vraag en Jo hannes zegt dat zij niet meer mogen vorderen dan toegestaan is. De soldaten komen en Johannes zegt tot hen dat zij niet mogen plunderen en de mensen niets mogen afpersen. Johannes herhaalt de wet past hem toe^ in hun gewone dagelijkse leven. Zo moet u leven, zegt hij. Maar ieder die wel eens nieuwjaarsresoluties heeft gemaakt, weet hoe moeilijk het is werkelijk te volvoeren wat men zich voorneemt. De wetenschap dait men anders moet gaan leven is niet voldoende om werkelijk anders te gaan leven. Goede voornemens zijn als een staaf ijs in de zomerzon. Rekening is niet voldoende, de wil om te gaan leven zoals God van ons vraagt al evenmin. Ons probleem is niet dat wij niet willen, maar dat wij niet kunnen. Op dat punt kon Johannes zijn gehoor niet helpen. Maar dat is ook het punt waar Johannes kan zeggen: Hij komt die sterker is dan ik. Wat Johannes niet kon, kan Christus. Johannes kon alleen maar zeggen: Wordt een ander mens. Christus kan van u een ander mens maken. Hij kan u Zijn Geest geven en Zijn hart schenken. Johannes kan oproepen tot bekering: „Christus kan de mens wedergeboren doen worden. We lezen vandaag: Openbaring 20 15 tot einde. K.O.V. kritiseert staatssecretaris fc Op twee vergaderingen is gisteren felle kritiek geleverd op het pad onderwijsbeleid van de regering. De voorzitter van de Nederlandse Onderwijzersvereniging (N.O.V.) hekelde het feit dat het georgani- seerde onderwijs niet wordt ingeschakeld bij het onderwijsbeleid. De e voorzitter van het Katholiek Onderwijsverbond (K.O.V.) richtte zijn prk aanval in het bijzonder op staatssecretaris Grosheide, die de achterstand 'ar bij het ulo gebagatelliseerd zou hebben. DEN HAAG Het is een onmogelijke situatie, dat de orga nisaties van hen, die in het onder wijs op alle niveaus werkzaam zijn, niet alleen nauwelijks enige in vloed hebben op het te voeren onderwijsbeleid, maar ook niet in staat gesteld worden hun deskun digheid bij te dragen in de pogin gen bepaalde problemen op te lossen. Waarom geen nieuwe actie? (Van onze kerkredactie) „Antwoord '64" zou een goede zaak geweest zijn, die in meer dan 100.000 gezinnen met genegenheid en daadwerkelijke steun zou zijn begroet, wanneer ze werkelijk was ingegaan op de vragen naar het welzijn van de hedendaagse men sen. Dan zou men in Hoogvliet een sporthal gebouwd hebben met een overdekt zwembad en een restau rant 'en een rommelspeelplaats voor de kinderen. Met enige fan tasie is deze accommodatie zo te maken, dat ze bovendien op zon dagmorgen nog gebruikt kan wor den voor een godsdienstige bijeen komst." Dit is de reactie van wika Th. J. Rijks in het blad „Sjaloom" op een artikel vai W. A. de Pree, die in „Tijd en Taak' een artikel schreef over de Sjaloom groep. Van zijn vriendelijke kritiek on der de titel: ..De Sjaloomgroep gaat de verkeerde kant op" plaatsten wij een gedeelte (red.). Naar aanleiding van een open brief van Sjaloom aan de negen samenwerkende kerken kwam de heer De Pree tot deze conclusie. Sjaloomgroep De Sjaloom-groep vraagt daarin aan de kerken of het kerkgebouw inderdaad de toekomst voor uzelf, uw kinderen, de kinderen van uw kinderen is. Wika Rijks In de nieuwe gezangenbundel is door een abuis het laatste couplet van gezang 49 weggelaten. Voorts is een correctie nodig in gezang 87 vers 3. In de regel „U heb ik nog nodig", moet het woordje „nog" worden geschrapt. Deputaten voor de uitgave van de ge zangenbundel wijzen er verder op, dat predikanten en organisten er goed aan doen bij die gezangen, waarin de melodie afwijkt van de tot dusver gebruikte, even met elkaar te overleggen. De pre- Aan nieuwe kerkbouw heeft men dan dikant kan er dan bij de aankondiging ook geen behoefte „De slag om de toe van het gezang op wijzen, dat bepaalde komst" moet dan ook In de steden noten afwijken. geleverd worden. Iets dat de negen ker- gewijzigde structuur doen geheel andere eisen aan deze tijd steller dan vroeger. Op het platteland was de kerk het hart van de gemeenschap en dit is in zekere zin zo gebleven. Onder de invloed echter van de industrialisatie en urbanisatie is de plattelandsbevolking sterk afgenomen. ken dan ook terecht beraamden. Wika Rijks vervolgt echter: „Maar als Ant woord '64" suggereert dat deze toekomst staat of valt met het bouwen van 396 kerkgebouwen, dan meen Ik, dat de Sja loom-groep gelijk heeft". Het aantal kerkgangers neemt jaarlijks sterk af. De oude binnensteden raken steeds meer ontvolkt. In een stad als Amsterdam bijvoorbeeld bezoekt nog maar vier procent van de totale bevol king min of meer regelmatig de kerk. Oplossing De situatie in de steden met mensen pakhuizen, het moderne verkeer, de hui zen met onvoldoende speelruimte voor de kinderen, de benzinedampen en schoorsteenrook van de fabrieken vraagt naar andere oplossingen voor de men sen in 1964. In zijn artikel besluit wika Rijks dan: „Antwoord '64" lijkt mij Ant woord 1864" te zijn. Zouden de 9 samenwerkende kerken in samenwer king ook met de roomse kerk er niet goed aan doen om een nieuwe aktie voor te bereiden? De aktie Ant woord '65". En dan niet in 1865 niaar een antwoord dat gericht is op het welzijn van de mensen die in 1965 moeten leven?" Over een geheel andere boeg gooit de neer J. Boessenkool het in het blad „Sjaloom", wanneer hij kritiek uitoefent op „Antwoord '64 Hij brengt naar vo ren. dat de samenwerkende kerken een mooi huis maken, maar de gemeente in haar verscheurdheid laat liggen. „De verscheurde gemeente laten ze" onbehan deld liggen en ze organiseren een aktie, waar de wereld versteld van staat. Maar Christus vraagt geen gebouw. m__. een gemeente, stralend, zonder vlek of rimpel, heilig en onbesmet. Efeze 5: 27. De heer Boessenkool gaat dan verde: te zeggen, dat de negen kerken in plaatL van Christus ieder een beeld hebben gezet, dat ze aanbidden. „God verbiedt de beeldendienst en vraagt in deze verdraagzaamheid, maar deze negen dragen eikaars beeldendienst wel." Aldus de woorden van de schrijver, die con stateert. dat de volgelingen van de refor- e wel heel erg veranderd zijn. bepleitte daarom de inspraak „dringende L_ JU de mening van de N.O.V.-voorzitter, de I totstandkoming /an een overkoepelend I advieslichaam, dat z.i. belangrijk zou kunnen bijdragen tot het positiever stel- ide ling nemen van de onderwücnroanicotioe ten aanzien van het te v beleid. Samengaan In zijn openingsrede vroeg de heer Van der Gevel, die wees op het besluit tot het samengaan van de N.O.V. met de Nederlandse bond van leerkrachten bij (g] het nijverheidsonderwijs, zich af, of een i nog grotere concentratie niet een els van deze tijd is. de Een groot aantal problemen en vraag- stukken, het onderwijs betreffende, pas- 1(11 de openingsrede. seerde de revue Tot deze uitspraak kwam gistermiddag P. de heer W. van der Gevel, voorzitter van Pai de Nederlandse Onderwijzersvereniging I L /xtnv, In Scheveningen wordt de al- pui o.m. op, dat een goed georganiseerde mogelijkheid om het georganiseerde on- derwijs in te schakelen in het te voeren P°' onderwijsbeleid ons land niet kent. Hij (We het garage beschermen' Antwoord: Vraag bij siliconenoplossing die onder verschil lende merknamen in de handel is. Met met dit middel zal u zeker de waterdruppels „v. Pü! van de ruit kunnen afhouden want he. gelijkmatige tem- heeft en grote oppervlaktespanning en .....vige omgeving, dus stoot dus alles af wat zich wil vasthech- veel sproeien. In het algemeen is het in ten. Dit middel mag niet voor de voor van een auto gebruikt worden aangezien dan de ruitenwisser niet meei pakt Vraag: Enige maanden geleden koch ten wij een mooie kristallen asbak. Vo rige week kwamen wij na enige uren afwezigheid in huis en vonden tot onze verwondering (we zouden haast zeggen: tot onze schrik) de asbak, waar we altijd zo voorzichtig zijn geweest, in viif tot zes stukken op de tafel terwijl ei niemand in huls was geweest We von den dat een wonderlijk geval en zouden gaarne weten of iets dergelijks meer met kristal voorkomt. Antwoord: Het komt meer voor dat gegoten glas of kristal zonder aanwijs bare oorzaak in stukken breekt de bladeren er nu nog op da* zij zon geleden hebben. De onderste blade ren hebben in erge mate verbrande Antwoord: Deze plant, de aphelandra ausantiaca, vraagt licht, doch geen z< peratuur en een vochtige omgeving, dus sproeien. In het algemeen is het kamer waarin gestookt wordt veel te droog en dan komen er bruine randen en vlekken op de bladeren. Zei de plant liefst op een zogenaamd eiland je, dus op een schoteltje in de sierpol en houd daarin dan altijd water. Hel water mag echter de pot niet raken Hierdoor krijgt de plant een vochtige omgeving. In het najaar geleidelijk minder water geven en niet meer bij mesten. In het voorjaar flink terug snoeien, waarna de plant nieuwe scheu ten zal maken. Voor mooie grote bloe men is het beter deze scheuten te stek ken en ze ieder afzonderlijk op tc hurlen, daar oude planten minder mooie en soms kleine bloemen geven, i Vraag: Kunt u mij een preparaat aan Het verhaal van een wijnglas dat ver splinterde nadat men het even met een mes aangetikt had, is bekend. Ook zijn er gevallen van limonadeflesjes, die in stukken braken, alleen door het werken flesopener. Gegoten glas is van gloeiende glaspas ta afgekoeld en verhard. De moleculen, die in verhitte toestand grote bewe gingsvrijheid hebben, moeten zich bij af koeling in een kleiner bestek hergroe peren en daardoor ontstaan spanningen, die zich bij de geringste aanleiding geringste •rijmaken. Een trilling door een dicht slaande deur, een tochtvlaag, het aan strijken vah een toon, die toevallig overeenkomt met de eigen trilling Brieven, die niet zijn voorzien van naam en adres, kunnen niet in behandeling worden genomen. Geheimhouding Is verzekerd. Vra gen. die niet onderling met elkaar fn verband staan moeten tn af zonderlijke brieven worden ge steld. Per brief dient een gulden aan postzegels te worden Ingeslo- de dichter is ons onbekend. De betrok ken lezer heeft zich hiervoor zeer grote inspanning getroost Het gedicht betref fende het lammetje met een gebroken poot ig ondertekend door Celestina Oli- phant Een lezeres heeft het gedicht van öïxHB- het stervende meisje voor ons overge- lurbare aanleiding juist het droppel- schreven. Zij leerde het zestig jaar ge- erspanning levert, waardoor hel le(>en van haar vader. Enkele jaren geleden kwam zij het tegen in de bundel Sankeyliederen. Onze hartelijke dank voor de grote mogelijke „bom", al glas barst. „schreeuwend" gebreTc aan research, voor het uitblijven van een wet op het buitengewoon lager onderwijs en voor de handhaving van het „misdadig" hoge klassegemiddelde bi' het kleuteronder wijs. T aakverlichting AMSTERDAM De voorzitter van de K.O.V.de heer Th. M. Kippen zei dat in de onderwijsstukken van staats secretaris Grosheide te veel uitdruk kingen voorkomen als „zich afvragen", „zich beraden", „bestuderen van ont vangen adviezen," „betreuren" en der gelijke. Zij zijn nette woorden voor j.nlet aanpakken" of „de boot afhou den". De heer Kippen vond het bijzonder jammer dat deze uitdrukkingen gebruikt worden als het gaat om urgente zaken, die reeds meermalen aan de orde zijn gesteld. Zo zijn er nog steeds geen maat regelen tot taakverlichting van de hoof den van de scholen genomen, ook al heeft de onderwijscommissie van de Tweede Kamer daarop unaniem aange drongen. Achterstand De achterstand bij het ulo is door de staatsecretaris gebagatelliseerd. toen J Zi5.'--, er niet veel van de kritiek overblijft, als men om concrete punten vraagt. Het is maar wat men „veel" belieft te noemen, zei de heer Kippen. materiele uitrusting, van hulp van admi nistratief of technisch personeel. Deze dingen betekenen in de dagelijkse gang bijzonder veel. Volgens de heer Kippen heeft het uitstel van de invoering van de tweede fase van de verlaging der leerlingen- schaal in onderwijskringen een psy chologisch slecht effect gehad. HU uit te de wens dat de door deze maatre gelen veroorzaakte onrust in de scho len zoveel mogelijk beperkt zal wor den. De voorzitter van het N.O.V. de heer Gevel zei in Scheveningen zelfs dat In dit opzicht ons land in Europa tot de meest achtergebleven gebieden behoort. Gevangenisstraf tan zes maanden voor Alvarez MADRID De Spaanse dichter Carlos Alvarez is door. een militair gerecht tot een half jaar gevangenisstraf veroor- wW^gens belastering van de militaire autoriteiten, aldus is gisteren van be trouwbare zijde meegedeeld. Dit vonnis behoeft nog bekrachtiging d0®F .d» «nü'taire bevelhebber van het gebied. De aanklager had drie jaar ge ëist. In oktober jl. is Alvarez reeds tot «iT,.)Kar,V61VJOrdeeId door ccn burgerlijke rechtbank vanwege onwettige propagan da naar aanleiding van de terechtstelling tL™ commt,n|st Grimau in april 1963. vernomen wordt nog dat vijftig gevan genen in de Madrileense gevangenis Ca- rabanchel in hongerstaking zijn gegaan. leze.r.8 hebben genomen. De gevangenen hadden op Kerstmis "pro- ragens tellers zijn door ons inge- fane liederen gezongen en waren hier- fvoor door de gevangenisleiding gestraft.

Nieuwe Leidsche Courant | 1964 | | pagina 2