Nieuwe Leidlse Courant ossing financiële VN-crisis in zicht Opl Wanneer Assemblee meewerkt Jordanië en Mali, zijn het nu eens Meisje op slee verongelukt Johnson benoemt zeven nieuwe ambassadeurs Na geruchten staatsgreep Saragat gekozen als president van Italië Folkje (Friese tweeling) in ziekenhuis Gehavende Liberiaan kwam" dertig meter Commentaren Kindermoord Brussel vraagteken voor politie Dmctovr: F. DIEMER Hoofdredacteur: Dr E. DIEMER CHRISTELIJK-NATIONAAl DAGBLAD Abonnementsprijzen p->. -Stintvastigh is ghebleven mfln hert In teghenipoef Dinsdag 29 december 1964, 45ste jaargang "N Invallende dooi De Bilt verwacht tot woensdagavond: Half tot zwaar bewolkt met sneeuwval gevolgd door ijzel of regen. Matige tot krachtige, aan de kust tot hard toene mende zuidelijke tot zuidwestelijke wind. Vanavond en vannacht nog matige of lichte vorst, morgen overdag van het v_ l bezorging lUsOQ—19.00 ut Explosie in Dordt - vijf gewonden j DORDRECHT. Vijf employés van een technisch bedrijf in de Dijnstra&t zijn vanmorgen licht gewond toen een gas fles waarschijnlijk ten gevolge van over verhitting. uit elkaar sprong. Zij waren op een in de haven achter de Wijnstraat gelegen schip aan het werk met een snij brander. Boven het wagentje met de gas flessen had men een verwarmingslemp gehangen om de manometer warm te houden. Op een bepaald ogenblik schoot uit een van de flessen een enorme steek vlam, tegelijkertijd spatte de fles uit el kaar. De andere fles vloog hoog de lucht in en kwam door het dak in de werk plaats terecht, evenwel zonder te ontplof fen. Tot ver in de omtrek sneuvelden rui ten en werden ramen en deuren ontzet De schade aan in de omgeving gelegen woningen en winkels loopt in de dui zenden guldens. Nederland heeft nu ook C.D.U. DEN HAAG Nederland is weer •én nieuwe partij rijker: de Christen Democraten Unie. Het comminuqué zegt dat het een beginselpartij is. die zich vooral richt tot hen, „die veront rust zijn over de linkse koers in van huis uit niet-socialistische partijen". De CDU is tegen toenemende staatsmacht die zij het grote gevaar van deze tijd noemt en wil krachtig opkomen voor economische vrijheid. zonder welke geestelijke en politieke vrijheid volgens haar op den duur niet kunnen stand houden. Voorzitter van de CDU is de heer J. J. M. Smits te Waalwijk, het secre tariaat van de partij is gevestigd in Hilversum. Amsterdam wil kamp voor buitenlandse bouwvakarbeiders B. en W. willen in samenwerking met bouwondernemingen in Amsterdam noord een kamp stichten voor de huis vesting van buitenlandse bouwvakarbei ders. Zij delen dit mee in een bouwno- waarin gewezen wordt op de nood zaak van een groter Amsterdams aan deel in de nationale bouwproduktie. en ook wordt een aantal maatreglen aan gekondigd om vergroting van de bouw produktie mogelijk te maken en in ie der geval de woningbouw uit te breiden tot 4.500 eenheden per jaar. Hierdoor i het tekort aan woningen onge- r 11.000 in 1974 ingehaald kunnen zijn. Voor de uitbreiding van de woning bouw, waar het college naar streeft, l het aantal in deze sector werkza- arbeiders met tenminste 750 ver groot moeten worden: 500 hiervan zou den uit het buitenland afkomstig moe ten zijn. Verder willen B. en W. onder meer de arbeidsbesparende industriële bouw een continue produktiestroom be vorderen. NEW YORK Het aanwijzen van nieuwe leden van de Veiligheidsraad zal niet leiden tot een botsing tussen de Verenigde Staten en de Sowjet- unie in de Algemene Vergadering van de Verenigde Naties. Mali en Jor danië, die elkaar de van vrijdag af vacante zetel van Marokko betwistten, hebben zich neergelegd bij de uitslag van een door de voorzitter van de assemblée ingesteld „opinie-onderzoek" bij de 115 leden van dfe V.N. van de rebellen. Aan alle landen wordt verzocht, een eind te maken aan inter ventie in de binnenlandse aangelegenhe den van Kongo. De organisatie van Afri kaanse si a ten zou een grotere rol moeten spelen bij het tot stand brengen van een verzoening in Kongo. Vanavond zou de Veiligheidsraad zich met het ontwerp bezighouden. O Gisteren is het tienjarige meisje Metje Scheper, toen zij op haar slee tje op het Oosterspoorplein de glooiing bij het Muiderpoortstation afgleed, op de rijbaan terecht gekomen en onder het rechterachterwiel van een passe rende vrachtauto geraakt. Met verwon dingen werd zij naar het ziekenhuis ver voerd, waar zij bij aankomst bleek te zijn overleden. De verliezer zal zich terugtrekken en de winnaar in de gelegenheid stellen, bij acclamatie te worden ge kozen. Wie deze winnaar is, wordt angstvallig verzwegen. Verwacht wordt, dat Jordanië de plaats van Marokko (een zogenaamde Arabische zetel) zal innemen. Zoals men weet, zal Nederland naar alle waarschijn lijkheid de zetel gaan bezetten, die thans nog door Noorwegen wordt in genomen. Als de VN-Assemblée vandaag in derdaad akkoord gaat met deze rege ling bestaat de mogelijkheid, dat de zitting wordt verdaagd tot 11 januari. Er is dan gelegenheid alsnog naar een oplossing te zoeken voor het Russisch- Amerikaanse meningsverschil ovek het al dan niet verliezen van het stem recht als gevolg van de Russische wei gering, te betalen voor de vredesope raties van de volkerenorganisatie in het Middenoosten en Kongo. De weg zou thans open zijn om te voorzien in de vacante plaatsen in de Veiligheidsraad en het afhandelen van andere kwesties voor het einde van het jaar krachtens de „wapenstilstand", die van kracht is sedert 1 december, toen de Assemblée voor het eerst bij eenkwam. Beroep Secretaris-generaal Oe Thant zal van daag wellicht een beroep doen op de ie- den, vrijwillig bijdragen tc storten om de financiële beproeving van de organisatie te verlichten. Amerika is bereid een der gelijke regeling te accepteren om de Sowjetunie en andere landen die meer dan twee jaar achter zijn met betalen, in de gelegenheid te stellen deze achterstand weg te werken. De Sowjetunie zou bereid zijn, een vrij. willige bijdrage te storten, mits Oe Thant in zijn oproep geen melding maakt van artikel 19 van het VN-Handvest. waarin wordt gezegd, dat elk land zijn stem in de Assemblée zal verliezen, als het twee jaar achter is met betalen. Zoals men weet is Frankrijk op 1 januari ook meer dan twee jaar achter. Amerika krijgt dan ook met De Gaulle te maken. Kongo Intussen hebben Ivoorkust en Marokko in de Veiligheidsraad een compromis-re solutie ingediend, die ten doel heeft haast te maken met het stichten van vrede in Kongo. Van de jongste gebeurtenissen in Kongo wordt gezegd, dat zij „worden be- Er wordt echter geen melding gemaakt van de actie van de Belgische parachutis ten, noch van het onmenselijke optreden Functies Rusk en Ball veilig in Den Haag WASHINGTON Verwacht wordt dat president Johnson kort na nieuw jaar zeven nieuwe ambassadeurs, onder wie een in Den Haag zal benoemen. De benoemingen in deze vacatures zullen het begin zijn van een verhui zing van 15 a 20 ambassadeurs, zo werd van gezaghebbende zijde vernomen. De overige arrubassadeposten die bui- Inéén oogopslag Dr. H. C. Rutgers over leden pag. 2 N.O.V. wil uitspraak over onderwijsgebied pag. 2 Burgerlijk bestuur zoekt oplossing in Vietnam pag. 5 Gunstige oogstcijfers ak kerbouwgewassen pag. 7 Joan Haanappels carrière bedreigd pag. 7 Australië, Zambia. Jamaica en Jemen. Voorts wordt verwacht, dat latere di plomatieke mutaties ook de grotere hoofd steden der wereld zullen betreffen. De mutaties zullen waarschijnlijk van In- loed zijn op de bezetting van dc hoogste functies in het state department. Alle belangrijke functionarissen in de buiten landse dienst van minister Dean Rusk en zijn naaste medewerkers tot de ambas sadeurs hebben hun ontslag ingediend. Dit is een traditionele stap na de ver kiezing van een president om het staats hoofd de vrije hand te geven bij het kie- jan zijn medewerkers op het terrein de buitenlandse politiek. De twee hoogste functies in het state department zijn veilig in handen van Dean Rusk onderminister George W. Ball. De derde op de lijst is echter een vraagteken. Dit is W. Averell Harriman, van wie bekend s dat hij op zeer vriendschappelijke voet met wijlen president Kennedy si geen geheim dat de persoonlijke banden tussen Johnson en Harriman niet Mensen, die nauw in contact staan met Harriman zeggen dat hij niet van plan is af te treden en dat hij ook niet veel be langstelling heeft voor de ambassadepost Parijs. Zijn naam is genoemd als mo gelijk opvolger van Charles E. Bohlen. de ambassadeur in Frankrijk, die sukkelt met zijn gezondheid. Het ontslag Bohlen wordt wel verwacht ofschoon mis schien nog niet direct. ROME Eindelijk, na een mara thonverkiezing van dertien dagen, heeft Italië een nieuwe president. Gisteravond omstreeks zeven uur kon de voorzitter van de Italiaanse Nationale Vergadering de sociaal democratische leider, Giuseppe Sa ragat, tot gisteren minister van buitenlandse zaken, tot staatshoofd uitroepen. Saragat had van de 927 uitgebrachte stemmen er 646 gekre gen, terwfjl de vereiste meerderheid 482 bedroeg. Saragat is de vierde president van Italië sinds de vorming van de republiek de Tweede Wereldoorlog. De beëdiging heeft vanmorgen om elf uur voor het par lement plaatsgehad. Dat Saragat gekozen zou worden, werd gistermiddag zeker, toen zijn grote rivaal het presidentschap, de socialistische ■premier Pietro Nenni, onverwacht zijn kandidatuur introk en zijn aanhan gers verzocht, op Saragat te stemmen. De sociaal-democratische leider wist zich toen ai verzekerd van de steun van merendeel van de christen-democraten, de communisten, de socialisten en republikeinen. In een brief aan het s< listische partijbestuur ter toelichting zijn besluit verklaarde Nenni. dat Saragat de sociaal-democraten hem zondag avond hadden laten weten dat ze op hem zouden hebben gestemd wanneer Nenni daardoor de vereiste meerderheid 482 had kunnen bereiken. Maar zelfs deze steun zou niet voldoende zijn, zo hem gezegd. Nenni die zei eigenlijk met tegenzin in zijn kandidaatstelling te heb ben toegestemd, dankte de communisten hun steun. Na het bekend worden Nenni's terugtreden als kandidaat gaven de communisten een communiqué uit, waarin zij aankondigden op Saragat te zullen stemmen naar aanleiding van diens verzoek om steun van alle democra tische en anti-fascistische Dartijen Applaus Een daverend applaus klonk ln net Italiaanse parlement toen het aantal stem- i, op Saragat uitgebracht, od 482 was gekomen. Aan de langdurigste verkiezing een president door een Darlement in de Europese geschiedenis was een einde gekomen. Het vorige record stond od naam van het Franse parlement dat in 1956 veertien stemmingen nodig had de verkiezing van Rene Coty. Od het olein voor het parlementsgebouw lieten t mobilisten die het verloop van de s ming via de radio hebben gevolgd hun claxons luid toeteren. Het eerste telegram kwam van presi dent Johnson van de V.S. De Amerikaan se president feliciteerde Saragat nar het Amerikaanse volk voor zijn o winning. In afwachting van de benoeming een nieuwe minister van buitenlandse zaken, zal premier Aldo Moro de porte feuille die tot dusver in handen Saragat was. beheren. Moro zal voorts naar gebruik het ontslag van zijn kabinet aan de nieuwe president aanbieden, maar dit is slechts een formele kwestie. Levensloop De nieuwe Italiaanse president werd ln 1898 in Turijn geboren. Hij studeerde economische wetenschappen en trad kort de opkomst van het fascisme ln 1922 toe tot de Italiaanse socialistische partij. Vier jaar later moest hij vluchten het fascictische regime, eerst naar Oostenrijk, later naar Frankrijk. In 1943 keerde hij naar zijn land terug, maar werd gearresteerd en overgegeven aan SARAGAT na dertien dagen de Gestapo. Hij wist enkele maanden later te ontsnappen naar het bevrijde zuiden van Italië, werd daar in 1944 minister zonder portefeuille in de pro- geallieerde Italiaanse regering. In 1945 werd Saragat benoemd tot ambassadeur van Italië in Parijs. Het daaropvolgend jaar was hij voorzitter van de Italiaanse wetgevende vergadering, die de grondwet voor de republiek opstelde Sinds 1947 heeft Saragal deel uitgemaakt van scheidene Italiaanse kabinetten. Saragat weduwnaar. Zijn vrouw is enkele jaren geleden gestorven. Hij heeft een zoon, Giovanni, in diplomatieke dienst en een dochter. Hij bezit een grote kennis van filosofie en is een groot liefhebber van poëzie. De officiële uitslag van de beslissende stemming de 21ste luidde: aanwezig 937 van de 963 afgevaardigden, aantal uitgebrachte stemmen; 927, onthoudingen: 10. Guiseppe Saragat (sociaal-democraat) 646; Gaetano Martino (liberaal): 56; De Marsanich (neo-fascist): 40; Paolo Rossi (rechts sociaal-dem.)7; Anderen: 24; Blanco stemmen: 150; Ongeldig; 4. De winter geeft vaak aanleiding tot idyllische plaatjes, zoals hier van twee hertjes in de sneeuw. Als schril contrast hiertegenover staan de moeilijkheden die de dieren on dervinden bij het zoeken naar voedsel. Juist nu moeten wij de dieren helpen. Mocht u nog wat oud brood over hebben, gooi het dan niet weg. Voor de dieren kan het een uitkomst zijn. LEEUWARDEN Een van de meisjes De Vries, de bekende (vroegere) Siamese tweeling ligt na een ongeluk op het ijs in diaconessenhuis te Leeuwarden, waarvoor zij en haar zusje precies vijf jaar geleden dc eerste steen legden. Het de elfjarige Folkje die gisteren bij 1 val een hersenschudding opliep. Haar toestand is niet ernstig. Het meisje was gisteren met haar zusje Tjitske op de Bergumer ijsbaan aan het schaatsen. Folkje viel daarbij zo onge lukkig. dat ze enige tijd versuft op het ijs bleef liggen. Tjitske schoot onmiddel lijk toe en begeleidde haar zusje naar huis dat gelukkig vlakbij was. De dokter achtte het beter dat Folkje in het zie kenhuis werd opgenomen. Voor aangifte misdrijf Amsterdammer zat elf dagen in Spaanse gevangenis AMSTERDAM Na een zenuwslopende reis uit Valencia kwam gisteren berooid en ontmoedigd de 36-Jarige hofmeester C. Lingeman in Amsterdam aan. In een café in Valencia had de Neder lander in het toilet een zwaar gewonde man ontdekt, die bleek te zijn neergesto ken. Hij sloeg alarm en werd door de Spaanse politie ingerekend en elf dagen vastgehouden. Het eten was slecht maar hij mocht beter eten bijkopen. Toen hij onder veel excuses werd vrijgelaten wa: de Noorse tanker waarop hij voer inmid dels vertrokken De vertegenwoordiger van de rederij wilde hem niet helpen en toen begon het aankloppen bij zeker wel tien verschil lende consuls op de route Valencia Amsterdam. Voor het laatste stukje Am sterdamRotterdam kwam hij nog een kwartje tekort dat hem door een journa list werd gegeven Man gestikt door rook in roefje LEEUWARDEN De alleenstaande bewoner van de tjalk De Hoop, die aa Westersingel ligt, de 71-jarige Johannes Visser, is gisteravond in ht roefje var zijn boot dood aangetroffen door brand- weerlieden. Voorbijgangers hadden een verstikkende rookontwikkeling uit de schoorsteen van het bootje zien komeo de brandweer gealarmeerd. Het roefje was afgesloten, zodat brandweerlieden zich via het laadruim toegang moesten verschaffen. In de kajuit iyenl de heer Visser, die vermoedelijk is gestikt door rook. od de vloer aangetrof- fan Rode-kruiszending voor Ceylon In verband met de overstromings ramp in Ceylon zal het Nederlandsche Roode Kruis als eerste hulpverlening spoedig mogelijk vijfhonderd dekens 4950 blikken baby- en kindervoeding zenden naar zijn zusterorganisatie in het rampgebied. Broodprijzen stijgen tot 1970 met 6 cent DEN HAAG De broodprijs zal in Nederland in de periode tot 1970 me cent per brood van 800 gram kunnen stijgen, aangezien de huidige consumer tensubsidie in het resterende deel va de E.E.G.-overgangsperiode wel zal moe ten worden opgeheven. Doch afgezien hiervan is in de eerst komende jaren geen druk van de E.E.G landbouwpolitiek op de Nederlandse broodprijs te verwachten, zo meent drs. W. Drechsel, directeur van de directie prijzen van het ministerie van econ sche zakoen in Den Haag, In een artikel in Nieuw Europa, het orgaan van de Europese Beweging in Nederland, wijst drs. Drechsel er op, dat althans tussen nu en 1 juli 1966 (de da-, tum waarop zonodig de E.E.G.-graanprys zal worden aangepast) bezwaarlijk nog belangrijke wijzigingen in de graanprij zen kunnen worden aangebracht in de landen die, zoals Nederland, reeds op het thans overeengekomen prijspeil zitten. Zy zouden dan immers vooruitlopen op de revisie en afwijken van de graanprijs- beslissingen van de marathon der E.E.G - ministers op 14 en 15 december. Ook in de voedergraansector behoeft volgens deze deskundige op korte termijn geen belangrijke kostenverhogend effect te worden verwacht. Vanmiddag elfde poging HOEK VAN HOLLAND Vannacht kreeg men bij Smit-Tak goede hoop de reeds vijf dagen op de kust zit tende vachtvaarder Athenoula-T los te kunnen trekken. Bij hoog water „kwam" de Liberiaan zo'n dertig me ier, wat wil zeggen dat er gunstige beweging in zat. Vanmiddag zal een zevental sleepboten van Europoort zich voor de elfde keer schrap zetten om de 7.000-tonner veilig binnen de pieren tc kunnen krijgen. De Athenoula-T. die op kerstavond naast de noorderpier van Hoek van Holland strandde in dikke mist mis- de gezagvoerder de monding van de Waterweg heeft 21 Grieken en Italia- ri aan boord. Een aflosbemanning zou Rotterdam klaar hebben gestaan, daar de zeelieden een deel van de feestdagen thuis hadden willen doorbrengen. Door het beuken van de golven heeft het schip enige averij opgelopen. Het roer is weggeslagen en in de romp bevinden zich lekken'. Bergingsvaartulgen hebben eergiste ren ankers uitgezet om de Liberiaan tegen verder afdrijven te Dehoeden. Ook zijn er pompen aan boord gebracht, waarmee het binnenkomende water wordt bestreden. De vrachtvaarder heeft een lading schroot aan boord en kwam van New Orleans. De wind heeft de afgelopen dagen pre cies verkeerd gezeten om het schip te kunnen helpen. Ook bij hoog tij stona er net te weinig water. Een andere moeilijkheid is voorts dat de Athenou la-T met z'n schroef in het zand heeft geboord, waardoor de eigen machine kamers niet bij de lostrekpogingen kun- worden ingeschakeld. Ook voor vanmiddag en de komende nacht wordt geen wind verwacht, die de helpende hand kan bieden. Hij zou uit het zuiden in plaats van uit het noor den blazen, wat de kans op meer water alleen maar verkleint "DIJ de eenentwintigste stemming heeft tenslotte Italië in de ge matigde socialist Saragat een presi dent gekregen. Men was nog lang niet aan deze laatste stemming toe. toen wij uitdrukking gaven aan de veronderstelling dat men zulk een moeizame verkiezing noch de demo cratie noch het gezag gebaat kunnen zijn. Hetzelfde geldt, dunkt ons, de gekozene. Moet hij geen nadeel ondervinden van het feit, dat hij zo moeizaam op zijn post is gebracht? Hoe het zij, de verkiezing is achter de rug en het Italiaanse volk kan opgelucht ademhalen. Opmerkelijk is, dat de socialistische kandidaat uiteindelijk ook de meeste r.k. stem men kreeg. Aan de andere kant legt dit de socialistische president de plicht op, te sterker naar onpartijdig heid te streven. drijfsorganisatie is belast in het blad van een vakorganisatie en buiten zowel parlement als sociaal-eeono- mische raad om enigszins afwijkende denkbeelden met betrekking tot de PBO ontwikkelde hebben wij onze verwondering al geuit Dat die verwondering ook in de SER werd aangetroffen, ligt voor de hand. Dat lichaam moet zich immers juist met de PBO bezig houden. Zelfs had dezelfde staatssecretaris aan de SER gevraagd hoe de ontwikkeling van de PBO kan worden ontwikkeld. Het onbehagen binnen de SER is begrijpelijk. Men wil er weten wat men aar de regering heeft. De be trekkingen tussen de staatssecreta rissen en dit hoge college lijken ons voorlopig wel wat verstoord. vraag, of het niet billijk is, dat onge organiseerden meebetalen aan werk zaamheden van de vakbeweging. Het is een moeilijk punt. Tegen een min of meer gedwongen lidmaatschap rijzen terecht bedenkingen, ook bij de vakbeweging zelf. Aan de andere zijde is het ontmoedigd wanneer anderen profijt trekken van be moeiingen waartoe de vakbeweging dank zij de contributie van haar leden in staat is geweest. Zelfs, zo leert de ervaring, zijn klaplopenden soms de eersten om te innen wat de vakbeweging heeft verworven. De suggest' is gedaan om de onge organiseerden op de een of andere wijze te laten meebetalen aan werk zaamheden die de vakbeweging ook te hunnen gerieve op zich heeft ge nomen. Het lijkt ons niet uitgesloten, dat in het nieuwe jaar met groter ijver naar een oplossing van de hier lig gende problematiek zal worden ge zocht. houden aan hem de herinnering als weemoed kennis genomen. Wij be- aan een tegelijk zachtmoedig en be slist en als het moest strijd vaardig man. Er waren tussen hem en ons wel punten van geschil. Wij voorstanders van christelijke partijformatie hij socialist. Maar een socialist die ook als zodanig omtrent zijn levensbe schouwing niemand in het onzekere liet. Reeds in hun studententijd heeft hij op velen invloed gehad. Die invloed hebben zij ondergaan, verwerkt, het heeft hun in elk geval iets ge daan. De keuze die zij later deden, welk ook, zal er te bewuster om zijn geworden. De zeventigjarige G. van Altena uit Zutphen is gisteren in zijn woonplaat» van zijn fiets gevallen en door de aan hangwagen van een vrachtauto overrë- KIT A ANTWERPEN. Rechercheurs staan voor de oplossing van een groot raad sel, dat het leven van een negenjarige jongen heeft gekost, terwijl zijn acht jarige jongere zusje op de rand van de dood heeft verkeerd. Het is tot nu toe alleen duidelijk dat de vijftienjarige jongen Jos C. de dader van beide aan slagen is. Hij is inmiddels onder de hoede van de politie Men weet tot nu toe slechts dat Juliën en Erna beiden een boodschap gingen doen en dat het meisje zwaar gewond bij haar oom hinnenwankelde Dankzij snel medisch ingrijpen kon het leven van het meisje worden behouden. Zii is nog buiten bewustzijn, maar kon voor haar operatie fluisteren wie de aan valler was. Op deze mededeling ging de politie naar het hnis van de dader, die in de keuken van zijn ouderlijke woning het lijk van Juliën had bedekt en bezie was bloedsporen van de grond en zijn kleren te verwijderen. Het enige dat de poütie tot nu toe uit de vijftienjarige heeft kunnen krijgen is dat hij niet meer weet wat hij heeft gedaan.

Nieuwe Leidsche Courant | 1964 | | pagina 1