Stemming Saigon anti - Amerikaans Kleurenblinde verijdelt zesde rijbewijs niet weigeren President Johnson is optimistisch Aanslag op verblijf van officieren protest van VS „AanvaF op Leopoldstad ging niet door Indonesische landing Drie jeugdige juwelendieven gearresteerd Skiërs in kou 200000 Westberlijners door de muur Overstromingen in VS eisen 39 levens Meer dan 500 doden in V.S. 7#t eea &Oft£e \ij Slechte lektuur MAANDAG 28 DECEMBER 1964 JOHNSON CITY (Texas) President Johnson van de Ver. Staten is vry optimistisch gestemd over de toestand in de wereld en hij is van mening dat de nieuwe regering in de V.S. minder van partijstrijd zal te lijden hebben dan welke regering in de geschie denis van de V.S. dan ook. Iemand uit de naaste omgeving van Johnson heeft gisteren verklaard dat de president zou willen zien dat de Repu blikeinse partij weer een eenheid wordt en dat hij gelooft dat veel republikeinen een groot deel van zijn programma zul len kunnen steunen. Betreffende het buitenland is Johnson van mening dat de betrekkingen met de Sowjetunie minder vijandig zullen blij ken en hij ziet minder mogelijke crisis situaties dan op welk moment ook ge durende de afgelopen jaren. Om de internationale betrekkingen te versterken verwacht president Johnson in 1965 een groot aantal buitenlandse staatshoofden te ontvangen iedere veertien dagen een. Hij is zelfs van mening dat president De Gaulle de Ver. Staten zou bijstaan. zich weer een Cubaanse crisis zou voordoen, ondanks de politieke me ningsverschillen tussen Frankrijk en de V.S. In de komende dagen zal president Johnson vooral aandacht schenken aan kwesties van buitenlandse politiek. Hij zal de laatste hand leggen aan de be groting en aan zijn „State of the Union" boodschap. Buitenlandse hulp, de strijd tegen de armoede, en nieuwe benoemin gen in de regering zullen een groot deel van de tijd van de nieuwe president voor zich opeisen. De president denkt over een fonds voor de strijd tegen de armoede dat on geveer twee maal groter zal zijn ge durende het komende belastingjaar dan de 787 miljoen dollar die dit jaar be schikbaar werden gesteld. De „State of the Union"-boodschap die een overzicht zal geven van het pro gramma van Johnson is gedurende de afgelopen dagen in grote trekken opge steld tijdens een aantal conferenties met medewerkers op de ranch van Johnson. De president is van mening dat deze boodschap vooral dient weer te geven dat hij op de laatste plaats de leider van de Democratische partij is en dat een programma dat de grootst mogelijke steun in het gehele land heeft de keur verdient. Egypte verwerpt Vermelden we nog, dat prins Norodom Sihanoek. het staatshoofd van Cambodja, heeft gedreigd de betrekkingen met de Ver. Staten te zullen verbreken, als er nog een Cambodjaan gedood wordt bij Zuidvietnamese aanvallen op grensdorpen. De prins deelde voorts mede, dat com munistisch China er mee heeft ingestemd. 22.000 Cambodjaanse militairen te bewa- nen en van zware artillerie te voorzien. LEOPOLDSTAD/NEW YORK. De rebellen hebben hun dreigementen om op de morgen van Eerste Kerstdag een aan val op Leopoldstad te doen niet kunnen waar maken. Premier Tsjombe liet mee delen dat zijn regering op alle mogelij ke moeilijkheden is voorbereid. Maai reeds enige tijd komen uit Belgische bron berichten dat de Afrikaanse wijk in de Kongolese hoofdstad onrustig is. Men vermoedt dat vele Afrikanen opgehitst zijn tegen de ragering-Tsjombe te gaan vechten. De commando's van het Kongolese le- ger werden na het dreigement van da opstandelingen in staat van paraatheid gebracht. Gewapend met mitrailleurs be waakten zij het postkantoor en andere openbare gebouwen. In de Afrikaanse wijk was het rustig en in de Europese wijk werd druk gepatrouilleerd. De op standelingen hadden gezegd dat zij ge holpen zouden worden door de gehele bevolking van Leopoldstad. De Belgische ambassade zou een plan Lde 20 000 Belgen uit Prof. Ten Doesscho.e: Drie g^ood, vierentwintig gevangen In de Veiligheidsraad heeft de Ameri kaanse afgevaardigde Stevenson naar de mening van velen een van de felste redevoeringen uit zijn loopbaan afgesto ken om het Afrikaanse optreden in de raad te hekelen. Na urenlange discussies dienden de Afrikaanse leden een resolu tie in waarin zij de Ver. Naties voorstel len Oe Thant en de OAE te verzoeken ..gezamenlijk" te trachten een. wapenstil stand in Kongo tot stand tè brengen. UTRECHT Volgens prof. dr. J. ten Doesschate brengen eenogigheid en kleurenblindheid in theorie een zeker risico voor de autobestuurder met zich mee, maar er zijn vele compenserende factoren, waardoor dit risico geringer is dan men op het eerste gezicht zou me nen. Prof. Ten Doesschate heeft dit oor deel neergelegd in een artikel in het maandblad Gezondheidszorg Groene en Witte Kruis. KARTA Een grootscheepse In donesische infiltratiepoging in .Maleisië is vrijwel mislukt. Malei sische strijdkrachten namen giste- |ren dertien Indonesiërs die op de zuidwestkust van Maleisië waren geland gevangen. In drie dagen zijn hierdoor 24 Indonesiërs inge rekend. Drie werden op 24 decem ber door de strijdkrachten gedood. Donderdagavond verijdelde he i .•an nctj Britse jregat Ajax een andere lan dingspoging. In de Straat van Malak- het Ko- ka onderschepte de Ajax zeven Indo- ,.°o3- j nesische vaartuigen. De 22 gewapende u" nschappen aan boord van deze a rtuigen werden gevangen geno Het uiterste zuiden van India is in de afgelopen dagen zwaar getroffen door een vloedgolf, die zeker aan 750 mensen het leven heeft gekost. Behalve dat een groot aantal schepen verging, is ook een personentrein door de golven meegesleurd. De foto toont de weggeslagen spoorbrug tussen het eiland Rameswaram en het vasteland van India. De vloedgolf werd veroorzaakt door een cycloon. De hoogleraar-directeur va ninklijk Nederlands Gasthuis lijders in Amsterdam meent dat bij het ontbreken van statistieken die het tegen deel bewijzen, het redelijk lijkt, dat men, eenogigen en kleurenblinden toestaat een motorrijtuig te besturen. Zelfs indien uit betrouwbare statistieken zou blijken, dat eenogigen en kleurenblinden een iets groter aantal ongevallen zouden veroor zaken dan normalen, zou men daaruit volgens prof. Doesschate niet zonder meer moeten besluiten iemand op grond van deze stoornissen een rijbevyijs te weigeren. Men moet namelijk wel be denken, dat men zeer grote groepen met I ^"oTen deze maatregel treft. Naar schatting om-1 Aan"böo"rd"van"dè"donderdag door de jax aangehouden scheepjes werd een aanzienlijke hoeveelheid explosieven, wapens en munitie aangetroffen. De leider van de groep infiltranten, die sergeant Marimba Nana wordt genoemd. De aanhouding van deze schepen ge schiedde in internationale wateren. Het was de tweede maal in minder dan veertien dagen dat de Ajax optrad tegen! Indonesische vaartuigen. Op 13 december opende het fregat het vuur op zes snel varende boten die kennelijk met vijandi ge bedoelingen door de Straat van Ma- lakka naderden. Minstens één van deze zijn gezonken. strook P P m avond klok ingesteld."Britse straaljagers hebben de avondklok geprofiteerd door ge-| bieden waar mogelijk Indonesische infil-j tranten zaten met mitrailleurvuur te be-| stoken. Soebandrio Op het ogenblik dat de infiltranten pogingen deden in Maleisië aan land te komen, verklaarde de Indonesische mi nister van buitenlandse zaken, Soeban drio, bij zijn terugkeer uit New York. dat Indonesië zijn confrontatiepolitiek zal blijven voortzetten met het doel Maleisië te vernietigen. Dr. Soebandrio zei dat de leiders die hij heeft ontmoet eenstemmig van me ning waren dat de Maleisische premier, Toenkoe Abdoel Rachman. vergeleken kon worden met Tsjombe, Syngman Rhee van Zuid-Korea, Tsjang Kai-Sjek van nationalistisch China en wijlen Ngo dingh Diem van Zuid-Vietnam. „Rach- man staat hetzelfde lot te wachten_alsjyuechteej*fdehnig deze marionetten", aldus bandrio. Protest bij Rode Kruis „Hulp onjuist bij samenkomsten Oral Roberts" DEN HAAG De Vereniging tegen de kwakzalverij lieeft ernstige bezwaren tegen het Nederlandsehe Roode Kruis ontw ikkeld omdat deze organisatie mede werking heeft verleend bij het vervoer van zieken en invaliden naar de bekende Oral Roberts-samenkomsten die in Utrecht werden gehouden. SAIGON Alles wijst er op, dat de communisten in Zuid-Viet nam gebruik maken van de anti- Amerikaanse stemming, die op het ogenblik in de hoofdstad Saigon heerst. De bomaanslag, die donder dagavond op een Amerikaans officierenverbRjf in het centrum van de stad werd gepleegd, wordt aan de rebellen toegeschreven. Twee Amerikaanse officieren kwa men om het leven. Talrijke Ameri kanen en Vietnamezen werden gewond. Velen moesten naar een ziekenhuis worden overgebracht. De ontploffing zou zijn veroorzaakt door een krachtige mijn- of plasticbom, die en onder het gebouw geparkeerde auto zou zijn aangebracht. Een twintigtal auto's werd vernield, Alle ruiten van een hotel en van andere gebouwen in de om geving werden vernield. Onder het puin in de straten lagen kerstboomtakken en toebehoren van kerstbomen, die door de kracht van de explosie uit het gebouw waren geslingerd. Ook gisteren werd een aanslag gepleegd. Een Vietnamees meisje werd gedood en twintig mensen, onder wie vier Amerikaanse militairen en een Amerikaanse persfotograaf, werden ge wond. Conflict Volgens deze liging had de t aio 0 het Rode Kruis Soe- dit niet mogen doen omdat tijdens de gebedsbijeenkomsten meermalen de wet op de uitoefening van de geneeskunst zou zijn overtreden. vat het aantal eenogigen en kleuren blinden 7,5 procent van de Nederlandse bevolking. Atoomonderzeeër bestrijkt China met raketten IVet continentaal plat aan U, Inbraak in Krommenie AMSTERDAM De Amsterdamse politie heeft drie jongelui uit de hoofd stad aangehouden die daar op Eerste Kerstdag een auto hadden gestolen en vervolgens in de nacht van Tweede Kerstdag op zondag een mislukte in-|worden braakpoging hebben gedaan bij een die ondanks juweliers- en horlogezaak in Krom menie. De arrestanten zijn de 17-jarige los werkman R. E. S., de 18-jarige winkelbediende P. R. en de 19-jarige hofmeester Th. van S. meest biedende concessie geven? DEN HAAG De bijzondere commis sie uit de Tweede Kamer die de Mijnwet continentaal plat heeft bestudeerd, is zeer benieuwd r.aar de maatstaven, die de re- gering denkt aan te houden met de reeds door een aanvrager op Nederlands grond- i gebied verrichte opsporings- en winnings- i werkzaamheden, alsmede met in ons land gedane investeringen?, zo wordt gevraagd in het voorlopig verslag. Over het algemeen kan de commissie geen bewondering opbrengen voor het stelsel, waarbij aan de meest biedende de concessie zou worden verleend. Het zou in dat geval immers heel goed kun- gebeuren. dat de vergunning zcu •erleend aan 'een maatschappij. fl sampans zouden komen then het Britse U.C j fregat in zicht kwam. In verband met deze Indonesische lan- fregat ii I In ve I dingen, de zesde sedert augustus, Kerstmisviering vergt vele levens in Mexico City STAD MEXICO -— De Kerstfeest viering heeft lot nu toe meer dan tweehonderd inwoners van de Mexi caanse hoofdstad Mexico City een ge welddadige dood doen sterven. Onder dit aantal, een record, bevinden zich 19 op de avond voor kerstmis gepleeg de moorden. In totaal werden op deze avond 34 personen om het leven ge bracht. De autoriteiten schrijven de meeste doden op rekening van de zo- ,rts genaamde „posadas", semi-godsdien- 'stige gezangavonden, die echter vaak - de winkel en de derde bleef in de startklaar staande auto zitten. Met een baksteen werd de spiegelruit van de etalage verbrijzeld. Daarna poogde het duo ook de zich erachter bevindende veiligheidsruit met een baksteen te ver nielen, hetgeen evenwel niet lukte. De veiligheidsruit gleed naar achteren, de sieraden en dergelijke die in de uitstal kast lagen met zich meenemend. De alarminstallatie, waarvoor de politie in Krommenie al vaak tevergeefs was uit gerukt. omdat zij zonder dat daartoe aanleiding was. in werking trad, heeft i deze nacht niet gewerkt. Wel hoorde del boven de zaak in een achterkamer sla pende winkelier enig lawaai, maar hij vermoedde dat dit uit een nabij gelegen café kwam Een voorbijganger heeft de winkelier uit zijn bed gebeld. Een andere inwoner van Krommenie die lawaai hoor de en uit zijn raam keek zag een naar hij meende 'rode auto van een bepaald merk wegrijden. Hij gaf dit aan de poli tie door. die daarop direct Amsterdam belde, omdat zij vermoedde dat de da ders uit de hoofdstad zouden zijn geko men. Enkele vijf maal acht wagens in Amsterdam kregen de opdracht naar de wagen van het doorgegeven signalement uit te kijken en zo liepen de jongelui bij een controle van autopapieren, die zij natuurlijk niet hadden, tegen de lamp en in de val. Zuidpoolexpeditie vertrokken BRUSSEL. De leden van de Bel gisch-Nederlandse Zuidpoolexpeditie 1965 zijn gistermiddag met een DC-6 toestel hoge concessiebetalinj geen efficiënte en snellé aanpak vai zaken kan garanderen. In het voorlopig verslag wordt nog gesteld, dat de levering van l vondsten van aardgasbronnen in het con-jin drinkgelagen ontaarden, tinentaai plat, via de Nederlandse Gas-, Het aantal siachtoffers va unie moet geschieden. Dat een eventuele - nieuwe vondst in concurrentie zal moeten misviering in ae resi van treden met de afzet van de Gasunie acht,1"10^ niet bekend, doch mei niet gewenst. Idat ook dit hoog zal zijn. WASHINGTON. De Amerikaanse atoom-onderzeeboot Daniel Boone, die is uitgerust met zestien „Polaris"-raketten, is uit haar basis op het eiland Goeam, in de Grote Oceaan (ten oosten van de Philippijnen en ten noorden van de eilandengroep der Carolinen). naar de wateren ter hoogte van de Chinese kust vertrokken, waarin zij een twee maanden gaat. patrouilleren, om daarna te worden afgelost. Het Amerikaanse ministerie van lands- erdediging. dat dit zaterdag bekend maakte, deelde verder mede dat zes an dere onderzeeërs zich in de nabije toe komst bij de Daniel Boone zullen voegen. De Daniel Boone is uitgerust met „Po- laris"-raketten van het type „A-2", dat een bereik heeft van 2.895 kilometer. Het ministerie meldt nog dat deze onderzeeër binnenkort de beschikking krijgt offer ,A- 3-Polaris"-raketten, waarvan het bereik 4.500 kilometer bedraagt. De helft der Chinese volksrepubliek kan door de ra ketten van de Daniel Boone worden be- Inmiddels heeft het hoofdbestuur het Rode Kruis gereageerd op dit wijt door te verklaren dat de vereniging ambassadeur bij de overheid, in casu het ministerie' van sociale zaker. en volksgezondheid haar bezwaren had moeten uiten. Overi gens aldus het Rode Kruis was de be doelde bijeenkomst niet verboden en is er geen enkel proces-verbaal wegens overtreding opgemaakt. Het Rode Kruis verleent bij deze bijeenkomsten altijd medewerking; het is door deze beschuldi gingen onnodig in de discussie over ge bedsgenezing betrokken. Intussen is het meningsverschil tussen de Ver. Staten en de jonge officieren, die in Saigon de macht aan zich hebben ge trokken, nog niet opgelost. De Ameri kaanse hulp aan Zuid-Vietnam zou zijn opgeschort. Ook zou Washington het heengaan eisen van generaal Khan, de man, die sedert januari in het land als ..sterke man" heeft gefungeerd. Hernieu wing van de samenwerking met hem zou onmogelijk zijn. Khan schijnt echter defi nitief de kant van de jonge generaals te hebben gekozen. En deze officieren over wegen een campagne tegen de Ver. Sta ten. waaraan wellicht demonstraties te pas zullen komen. Een van hun oogmer ken zou de terugroeping zijn van gene raal Maxwell Taylor, de Amerikaanse r in Saigon. Met name de commandant van de Zuid vietnamese luchtmacht, generaal Nguyen Cao Ky, zou fel anti-Amerikaans gestemd zijn. Hij noemde in een redevoering CAIRO De Egyptische vice-presi- dent( dr. Mahmoed Paouzi, heeft don derdag de Amerikaanse ambassadeur in Cairo laten weten, dat Egypte het pro test van de V.S. niet kan aanvaarden met betrekking tot het vliegtuig, dat bij Alexandrië werd neergeschoten, omdat dit vliegtuig geweigerd had zijn Identi teit bekend te maken en op het vliegveld van Cairo te landen. De Verenigde Staten hebben de Ver enigde Arabische Republiek ervan in kennis gesteld dat zij iemand zullen sturen die zal optreden als waarnemer bij het door Egypte in te stellen onder zoek naar het verongelukken van het Amerikaanse particuliere vliegtuig, zo heeft een woordvoerder van het Ameri kaanse ministerie van buitenlandse zaken gezegd. Volgens de woordvoerder was het zen den van een waarnemer volgens het in ternationaal verdrag voor het burger luchtverkeer toegestaan. Waalse socialisten stichten partij BRUSSEL. In Luik is een nieuwe Elitieke partij opgericht, de „parti socia- te des travailleurs". Het besluit werd genomen op een congres van enkele hon derden aanhangers van de extreme Waal se volksbeweging, opgericht door wijlen André Renard, de Luikse vakbondleider die een leidende rol speelde in de sta king van 1960/61. Het congres was bijeengeroepen naar aanleiding van een besluit van de Belgi sche socialistische partij, waarbij het lid maatschap van de Waalse volksbeweging en het deel uitmaken van de redactie van de extreme bladen La Gauche en Links onverenigbaar werd verklaard met het lidmaatschap van de B.S.P. Het be sluit werd op 12 december met grote meerderheid in Brussel genomen. luchtmachtofficieren Taylor een kolonia list. Deze zou onder anderen hebben ge zegd, dat hij al generaal was, toen Khan nog maar een cadet was. Ky en drie andere jonge generaals brachten gisteren. de sigaren uitzonderlijk goed! ^verwacht ORINDELWALD. Duizenden skiërs zaten gisteren gevangen in elektri sche treinen en wagentjes van ka belbanen bij temperaturen onder het vriespunt, wegens het uitvallen van de stroom, waardoor deze win tersportplaats langer dan een uur volkomen werd lamgelegd. De stroom viel uit tengevolge van een brand, die zich voordeed in een transformatorhuisje. Vele skiërs bleven hoog in de lucht hangen in onverwarmde wagentjes zonder ra- Ook degenen die hel te koud voor skiën vonden en lekker binnenshuis blevenkregen onaangename rassingen. In de meeste hotels werkte de verwarming niet v Sommige kookplaten werden koud, terwijl vele hotelgasten in liften bleven steken. BERLIJN Voor de tweede maal sedert de bouw van de Berlijnse muur op 13 augustus 1961 konden dit jaar Oost- en Westberlijners samen Kerstmis vieren. Ongeveer 200.000 Westberlijners bezochten donderdag en de beide Kerstdagen hun familie en vrienden in het oostelijk stadsgedeelte. Voor het eerst sedert het bestaan van de muur mochten met Kerstmis DEERFIELD BEACH (V.S.) Don- CHICAGO Tijdens het Kerstwcek- ook de Oostberliiners en Oostduitsers in de pensioengerechtigde leeftijd naarderdagavond zijn zes negers in een café einde zijn in de Ver. Staten zeker 503 het Westpn aain *n Deerfield Beach door kogels uit een mensen bij verkeersongelukken omge- j De huidige" bezoekperiodc duurt tot drie januari Op grond van de passen- uifïfSto ÏStarifdS SSK 2Sr"S" overeenkomst van september J.l. zijn er nog twee bezoekperioden, namelijk b!anke jongens zalen De politie zondtoen 609 mensen op de weg het leven met Pasen en Pinksteren komend jaar. j honderd patrouillewagens uit om het lieten. In de eerste helft van de huidige periode hebben ongeveer 400.000 West- drietal op te sporen herlijners van de overeenkomst gebruik gemaakt. De gewonden liggen in een ziekenhuis 1 Hun toestand zou niet kritiek zijn. Negers neergeschoten Gehele steden weggevaagd NEW YORK Het met don derend geweld buiten zijn oevers tredende water van door over matige regen sterk aangezwollen rivieren heeft in de vijf westelijke Amerikaanse staten, Washington, Oregon, Californië, Idaho en Ne vada, gehele steden weggevaagd, hetgeen tot nu toe aan tenminste; 39 personen het leven heeft ge-; kost, terwijl er, naar verwach ting voor honderden miljoen dol lars aan schade is aangericht. Meer dan dertigduizend gezinnen moesten het Kerstfeest elders vieren, daar zij door het razende overstro mingswater uit hun huizen waren verdreven. Hefschroefvliegtuigen, die als arenden zweef- T twintig maanden leven zijn gekomen. Klamath, een vissersdorp met 250 in woners, is verdwenen. In Roosevelt in de staat Washington, heeft een transport vliegtuig van het leger donderdag voed sel uitgeworpen voor 300 passagiers van twee treinen, die sedert dinsdag door het water zijn geïsoleerd. Uit Portland, zijn autobussen op weg naar de treinen om te trachten de treinreizigers uit hun isolement te verlossen. Het vliegdekschip Bennington heeft opdracht gekregen op te stomen naar de Humboldbaai. waar verscheidene tientallen mensen zijn ge ïsoleerd. President Johnson heeft de zwaarst getroffen gebieden in Noord- Californië en Oregon tot rampgebied verklaard, waardoor ze federale hulp kunnen krygen. Gewonde matroos toch thuis met Kerst dank zij spontane actie SCHIPHOL De 20-jarig;e Martin Schaak, matroos-onder-de-gage op de Rempang van de Maatschappij Neder land, heeft ondanks het ongeluk, dat hij in Hongkong énige tijd geleden kreeg, toch nog thuis in Krommenie Kerst kunnen vieren. Met zijn stra lende moeder, mevrouw W. Schaak- Bas, kwam hij een dag voor Kerst op Schiphol aan met een KLM-DC-8. Dat was het slot van een spontane actie, waarvoor de hele Zaanstreek zich had ingezet. Martin had enkele \tfeken lang in het ziekenhuis in Hongkong gelegen nadat hij aan boord van de Rempang bij het lossen een zware haak tegen zijn hoofd het had gekregen. Het was zijn eerste zeereis. Omdat zijn verwondingen zich aanvan kelijk ernstig lieten aanzien, werd op initiatief van Krommenie's burgemeester, mr. J. C. A. Provily. een actie gehouden om mevrouw Schaak naar haar zieke zoon te laten gaan. In korte tijd had men het vliegticket bij elkaar. Het was een fantastische tijd, zei zij, helemaal ontroerd. Elke dag kon ik bij mijn zoon zijn en hij knapte zien derogen op. Door de Nederlandse kolonie in Hongkong is hij volgestopt met ca deautjes. Met een ambulance werd Martin van Schiphol naar de ouderlijke woning in Krommenie gebracht waar de rest van de familie en een overgelukkige ver loofde Kitty op hem wachtten. Het werd voor het gezin Schaak nog een onver wacht feestelijke Kerst. de kolkende den, hebben honderden wen en kinderen vanaf de daken van hun overstromende huizen gered. Doch in één geval had de dood het laatste woord. Een helikopter, met drie beman- j ningsleden. is tijdens een landingspoging in dikke mist omlaag gestort. Men vreest. dat de bemansing en twee kort tevoren j door haar geredde vrouwen en een Winoc Bogaerts, zal de vorig vertrokken Belgisch-Nederlandse ploeg op de Boudewijnbasis aan de Z aflossen. De aflossing zal enkele weken in beslag nemen om het materieel, dat reeds per schip vooruit is gestuurd, uit te laden en de nieuwe „overwinteraars" in staat te stellen de taak van de vorige expeditie over te nemen. Er wordt ook een zomercampagne uit gevoerd. waarbij gespecialiseerde ploe gen geologische, aardmeetkundige e" *>- togrammetrische gegevens zullen 1 melen. In Warschau hebben (lc ziekenauto's gedurende de feestdagen het ontstellend druk gehad. De ambulan ces moesten echter niet uitrukken om slachtoffers van verkeersongelukken op te halen, nee, zij moes ten er op uit om mensen die te veel gegeten heb ben op het Kerstdiner, naar de ziekenhuizen te I De Moskouse huisvrou wen zullen volgend jaar de was kunnen doen in tien wasserettes in wes telijke stijl, na het succes van een Amerikaanse wasserette die dertien maanden geleden als ex periment in gebruik werd genomen. 1 De politie van het Ame rikaanse stadje Sprin- field (Missouri) heeft gis teren een Kerstman ge arresteerd, omdat deze geschenken kocht voor de kinderen met een onge dekte cheque. De man vertelde het volgende aan de politie: „Toen ik klein was kreeg ik niet veel met Kerstmis en ik wilde iets doen voor de kinde ren die dit jaar niet veel zouden krijgen". De vereniging van Turk se vrouwen te Ankara heeft mevrouw Wilson, de echtgenote van de Britse premier, uitgeroepen tol vrouw van het jaar. Me vrouw Wilson kreeg die onderscheiding omdat zij daadwerkelijk meegehol pen heeft de honger in de wereld te bestrijden. Christofer Columbus en Galilei zullen afgebeeld zijn op nieuwe biljetten van vijfduizend lire welke de bank van Italië bin nenkort gaat uitgeven. J De vader van gouverneur Rockefeller van New York, de in '60 gestorven John D. Rockefeller jr., heeft een erfenis nagela ten die na aftrek van be lastingen ongeveer 530 miljoen gulden bedraagt. Hiervan is ongeveer 270 miljoen gulden naar het Rockefeller brothers fund in New York gegaan voor liefdadige doeleinden. Malik uitgetreden uit Indonesische regering DJAKARTA Adam Malik, de Indo nesische minister van handel, heeft be sloten zijn ontslag te nemen uit de rege ring van president Soekarno. in verband met zijn betrekkingen met de „Soekar- nistische beweging", die vorige week door de president zelf werd ontbonden, aldus werd donderdag van betrouwbare zyde in Djakarta verklaard. Hij zou worden vervangen door de huidige ambassadeur in Tokio, Harsono Reksoatmodjo. Het Indonesische verbond van journa listen heeft 28 leden geroyeerd die er van beschuldigd worden aanhangers te zijn van de organisatie voor de bevordering donesische persbureau Antara meldt der dat 12 van deze journalisten in Dja karta wonen, vijf in Soerabaja Medan. 1700) Uit zedelijk oogpunt kan wei- beeld brachten de beste verkoopcij- nig worden ingebracht tegen de ge- fers hadden schiedenls van Robinson Crusoe die Hoewel de Nederlandse beeldro- als beeldroman verschijnt, noch te- mans nog niet het uiterst aan moord gen „De reis naar de maan" van sadisme en sensatie toleden, lijn ook Jules Verne. (Er zijn wel andere be- hier de bloedplassen, in de rug ge- zwaren te noemen tegen deze, letter- stoken dolken, schrikwekkende mon- lijk en figuurlijk „vertekende" lite- sters en andere fraaiigheden niet van ratuur maar daar bekommeren we de lucht. Zij worden echter verre ons momenteel niet over). overtroffen door de Amerikaanse sen- Geven de gewone, gezonde jongens- satieliteratuur, die op een frontpagi- verhalen, door goede tekenaars in na geadverteerd wordt met: 99,99 beeld gebracht wat lang niet altijd pet. Pure Verschrikkingl" Het is dan het geval is geen aanleiding tot ook werkelijk om van te watertan- zedelijke bezwaren, de beeldromans ko men in een geheel ander licht te staan, zodra blijkt dat uit gevers en schrij vers (tekenaars) er op uit zijn, munt te slaan uit de onge zonde zucht naar sensatie i TOCH IS HET ZO! trekkeljjk meisje zet haar echtgenoot aan om haar oom te doden, waarna hij op zijn beurt door zjjn vrouw levend begraven wordt, zo dat de (jeugdige) lezers een duidelij ke indruk kunnen huwelijksconflicten die oplossing worden ge- uimerende driften krijgen van die in de jeugd huizen. (We spreken gedegen tot dan nog niet eens over de vraag, in bracht. In andere boekjes van dit hoeverre die ongezonde lektuur soort worden scxuele wandaden ge- slechts persoonlijke eigenschappen suggereerd, een derde serie exploi- van uitgevers en tekenaars zelf weer- teert de rassenhaat en het sadisme, spiegelen). weer andere brengen vechtende Op enkele uitzonderingen na. zijn vrouwen in beeld, de verslaving aan de beeldromans uitgesproken slecht morfine en heroïne of het Vampyr- zowel wat tekening en tekst aangaat, motief waarhy breedvoerig wordt ge- als wat de zedelijke achtergronden delibereerd over de verrukking van betreft. Oorspronkelijk begonnen als „levend" bloed. We zullen het hier- getekende dierenverhaaltjes of als bij laten, want de werkelijkheid is humor, op een karakteristieke wijze helaas nog erger dan deze enkele re in beeld gebracht, zijn de beeldro- gels kunnen doen vermoeden, mans zich gaan ontwikkelen tot ver- In het kort resumerend, komt het halen waarin misdaad en verschrik- er op neer, dat deze riool produkten king de boventoon voeren. Tien ja- de gruwelen aan de lezer (tjes) op ren geleden bestonden er hoogstens dringen door hun in het oog springen- 20 beeldromans die onder het misda de machtswellust, het recht van de dige genre gerangschikt konden wor- sterkste, reeksen van misdaden en den, thans blijken zij, in gezelschap meer of minder in het oog lope.nde van de „horror-comics" de meerder- sexuele perversies. Zij zijn produk- heid daarvan te vormen. In een rap- ten van een zieke wereld, die door port van een regeringscommissie van hun grote en onbelemmerde versprei de staat New-York werd dan ook ge- ding nieuwe zieken kweken, constateerd, dat de boekjes die de misdaad en het afschrikwekkende in H. Pétillon.

Nieuwe Leidsche Courant | 1964 | | pagina 9