Witte droom Kleurrijke jaarwisseling via de ethergolven Man vermoord op avond voor kerst Moord Leidse vrouw begon als „grapje" Minder wind Puzzelhoek schepënTn nood Twee doden in verkeer op Curacao Mengeling van ernst en luim Kerstavond hoogtepunt van de uitzendingen Commentaar 7 MAANDAG 28 DECEMBER 1964 Student dood in bed gevonden AMSTERDAM In een pension is de 25-jarige student W. L. Klein uit Drie bergen door zijn hospita dood in bed aangetroffen. Hij is om het leven geko men door gebrek aan zuuretof en roet- vergiftiging. Dinsdagavond had hij al- vorerus te gaan slapen een petroleum kachel aangestoken, die hoog brandde. Zijn kamer had geen enkele ventilatie. Met oudejaar 270 treinen minder UTRECHT De Nederlandse Spoor wegen zullen op oudejaarsavond een be perkte dienstregeling uitvoeren. Na negen uur vallen er 270 treinen alt. Op affiches ln de stations zal worden aangegeven om welke treinen het gaat. Zeventienjarigen met verlof HAARLEM De 60-jarige alleen wonende koopman A. Bom uit de Wicherstraat in Haarlem-Oost is op de avond voor kerst in zyn woning vermoord. De politie heeft in de nacht van donderdag op vrijdag twee 17-jarige jongens aangehouden die by deze moord betrokken zyn ge weest. De jongens, die met kerstver lof waren uit het Ryksjongensinsti- tuut, hebben bekend. De asmgehouden jongens zijn Ronald K. uit Haarlem en R uit Utrecht Zij werden in hun woonplaats aangehouden. De heer Bom was een kennis van Ro nald K. DEN HAAG De moord, die woens dagavond door de negentienjarige dienst plichtige soldaat A. J. K. op de 45-jarlge Leidse W. T. is gepleegd, bleek hel tragische einde van wat als „grap" was begonnen. De soldaat had 's avonds met een vriend, eveneens een soldaat, in Leiden een café van minder gunstig allooi be- DE BILT In de afgelopen nacht is de vorst in Nederland toegenomen. Niet alleen was de temperatuur over het algemeen lager dan in de voorafgaan de nachten, maar bovendien waaide het af en toe vrij krachtig. De vorst be droeg in vrijwel het gehele land onge veer tien graden. De toeneming van dé u'ind hing samen met een diepe depres sie boven Frankrijk, die daar plaatse lijk veel sneeuw heeft gebracht. Van ochtend vulde de storing weer snel op en verwijderde zich bovendien naar het oosten. De depressie wordt gevolgd door een zwakke rug van hoge lucht druk. Daardoor zal de wind belangrijk gaan afnemen en veranderlijk worden. Hoewel de temperatuur ook in de komende nacht weer tot ongeveer de zelfde waarde zal kunnen dalen als in de afgelopen nacht zal de kou toch in verband met de afneming van de wind enige tempering ondergaan. De kans op mist wordt weer groter. Ook morgen overdag blijft de temperatuur heneden het vriespunt. De rug van hoge luchtdruk wordt gevolgd door eev depressie ten no orden van Schotland. Het is niet waarschijnlijk, dat het bij deze storing behorende neerslaggebied ons land morgen zal bereiken. ZON EN MAAN Dinsdag 29 december: zon op 8.48, on- der 10.36: maan op 4.21, onder 14.02. Zaterdag 2 januari: nieuwe maan. HET WEER IN EUROPA Rapporten hedenmorgen zeven uur Statten 1 1 (P" U if U t. is ij Den Helder Ypenburg Vlissingen De Bilt onbew. onbew. onbew. 0 7 -0 no 6 -2 no 7 -1 ono 4 -3 nno 4 -1 ono 4 -2 -6 0 -10 0 -7 0 -11 0 -10 0 -9 0 Zd.-Limb. Helsinki Stookholm Oslo Kopenh. Aberdeen Londen 1. bew. h. bew. onbt'v 1. bew no 6 -4 z 1 -6 windstil -6 n 1 -12 no 8 -2 zzw 6 4 nno 6 2 -12 0 -12 0 -15 0 -17 0 -4 0 -2 1 -2 0.1 Parits115 Bordeaux onbew. gh bew. gh bew regen no 5 -2 on0 9 -3 nw 3 -10 0 -10 0 -5 0 Beriljn Frankfort München Zürlc-h gh.bew 'sneeuw nnw 8 8 no 5 -5 no 4 -2 ozo 4 -6 nnw 2 -5 nw 1 -3 3 13 -5 0 1 -10 0.1 -13 0 -7 02 -5 11 Locarno Wenen Innsbruck Belgrado Athene Rome Barcelona gh bew 1 bew zw. bew gh. bew zo 6 -2 wnw 4 -4 windstil 14 wzw 7 7 -9 1 -16 0.2 -8 1 10 0 4 7 8 0 Madrid Lissabon gh bew. motregen regenbul w 5 2 wzw IS 11 wow 6 12 4 5 9 0.1 10 12 Iavnl-pazxel Horizontaal woorden invullen die verti caal dezelfde betekenis hebben. 1. kant, 2. bloedhuis, 3. plaats in Gelderland, 4. stad in Duitsland. 5. meisjesnaam. 6. plaats in Z. Italië. 7. plaats in„N.H., OPLOSSING VORIGE PUZZEL zocht waar zich enige vrouwen bevon den van twijfelachtige reputatie. Beide jongemannen hadden bij wijze van grap deze vrouwen wat willen plagen. Zij hadden eens willen zien hoever zij hier- konden gaan en zij hadden met de vrouwen het café verlaten. Bij het ge sprek dat buiten volgde was soldaat K. echter gezwicht en ingegaan op de voor stellen van de 45-jarige mevrouw W. T. Hij heeft daarvan achteraf hevig spijt gekregen en werd, naar zijn zeggen, over meesterd door een gevoel van walging, mede door de ontstellende chaos die hij ln de woning van de vrouw had aange troffen. Tot de werkelijkheid gekomen had de soldaat gemeend dat er aan dit soort dingen maar een eind moest komen. Hij heeft daarop getracht de vrouw te wurgen. In de kazerne gekomen heeft hij het gebeurde aan zijn vriend verteld, die het aanvankelijk niet kon geloven, i toen K. bij zijn verhaal bleef, de sergeant van de week waarschuwde. Met de bri gadecommandant van de marechaussee is deze toen naar de woning van het slacht offer gegaan. De soldaat had in het café enige biertjes gedronken. Hij zou echter niet onder de invloed van alcohol hebben gehandeld. (Vonnle van pagina Hebo vlot BREMERHAVEN Tweede Kerstdag is het Nederlandse schip Hebo <466 ton), dat acht dagen lang heeft vastgezeten op een zandbank in de monding van d« Weser. nadat de wind was gedraaid, weer vlot gekomen. Schipper Vos <431 uit Groningen er. stuurman Knoops <29) uit Zwolle heb ben Eerste Kerstdag op het wad door gebracht. Hun eenzaamheid Wérd alleen opgevrolijkt door de radio en televisie ie aan boord hadden en niet te ver geten het kerstboompje, dat de redding boot van Bremerhaven samen niet pro viand had bezorgd. Mevr. Vos en mevr. Knoops en haat drie kinderen waren door de redding boot reeds voor de kerst naar de wal ge bracht. Zy zijn nu weer aan boord. DEN HAAG De sleepboot Holland in de Terschellinger rederij Doeksen heeft gisteravond laat van de IJmuiden- sleper Titan een race gewonnen naar de hulpeloze Deense kustvaarder Minnie Basse en is thans r t deze kustvaarder onderweg naar IJmuiden De Minnie Basse (500 ton) kreeg gis teren machineschade. Ook de scheeps- radio raakte onklaar. Het 12.000-ton metende Nederlandse Shell tankschip Kenia merkte het Deense schip op en gaf oer radio het bericht door dat do Minnie Basse met een lading hout op weg naar Spanje in moeilijkheden verkeer de. Kort na middernacht slaagde de sleper Holland erin de kustvaarder, eigendom de firma A. H. Basse en Co. uit Kopenhagen, op sleeptouw te nemen HANSWEERT Het 5120 ton metende Spaanse schip Pedro de Alvarado heeft ïerste kerstdag, op de Schelde de kleine sleepboot Sancta Maria overvaren. Behalve de schipper, de Belg M. Bracke. wordt ook zijn zwager uit Antwerpen, vermist. Het ongeluk gebeurde bij Hans- weert. Vast staat, dat de jongens de afspraak om de heer Bom te beroven in het insti tuut hebben gemaakt. Tussen negen en tien uur brachten zij op kerstavond een bezoek aan de heer Bom, nadat zij kort tevoren in Haarlem een ploertendoder hadden gekocht De Utrechtse jongen gaf slagen met de ploertendoder op het hoofd van het slachtoffer, na daartoe een teken te hebben gekregen van zijn Haarlemse vriend. De koopman verweerde zich. waarna de Haarlemse jongen zijn hand op de mond van het slachtoffer legde. Daaraa is de man gewurgd. De jongens brachten de koopman met een mes (gevonden ln de woning van de man) tien tot vijftien steken toe. Ver volgen? beroofden ze hem van een por temonnee met ruim 250 gulden. Aanvankelijk had de Utrechtse Jongen verklaard zijn aamdecl van de buit ln een putje verwtopt te hebben Dit ver haal is gefantaseerd, want het geld is in zijn woning gevonden. De twee jeug dige verdachten hebben verder ver klaard In Amersfoort het plan te heb ben gemaakt om een bezoek te brengen aan de heer Bom, hem neer te slaan en geld afhandig te maken. De Jongens hadden gedacht bij hun slachtoffer voldoende geld bult te ma ken om een auto te kunnen kopen, waar mede zij het land uit wilden vluchten, zo mogelijk naar Spanje. WILLEMSTAD De heer G. J. van der Salm, uit Nederland afkomstig, hoofdambtenaar van de dienst van open bare werken op Curacao, en zijn dochter Bonificia zijn door een auto-ongeluk om het leven gekomen. Op de Schottegatweg reed een auto door de middenberm en botste op hun auto. Beiden werden zeer zwaar gewond en overleden later. In de andere auto werden twee jongemannen gewond, van wie de bestuurder zwaar. PERSONALIA Per 1 januari bevorderd tot vice-ad- miraal: schout bij nacht J. G. Stegeman, thans vlagofficier personeel. Bij het ministerie van onderwijs, kunsten en wetenschappen zijn bevor derd tot hoofdadministrateur: mr. J. L. Meertens. staffunctionaris van de hoofd afdeling voorbereidend hoger en middel baar onderwijs gerekend met ingang van 1 januari 1964; mr. P. W. van der Zijden, staffunctionaris van de hoofdafdeling lager onderwijs gerekend met Ingang van 1 september 1964- Met Ingang van 1 december li eervol ontslag üit de zeedienst terzake van langdurige dienst verleend aan comman deur J. Baaij. Benoemd is tot commandeur ln de Orde van Oranje-Nassau vice-admiraal b.d. F. J. Kist, coördinator van de in lichtingen en veiligheidsdiensten. Benoemd zijn tot ridder in de Orde van Oranje-Nassau: J. A. Dorresteijn, directeur van de gemeentelijke dienst van de Hout. de plantsoenen en de be graafplaatsen te Haarlem, en J. A. van Dijk, directeur van de strafgevangenis en het huis van bewaring op Curacao. Benoemd zijn tot officier in de Orde van Oranje-Nassau. F. Vreugdenhll, voorzitter van de Kamer van koophandel te Curacao en dr A. van Wijk, te Waalre, directeur van Philips Usfa. Bevorderd tot referendaris in vaste dienst bij ministerie van justitie (Staf bureau organisatie en efficiëncy): drs. J. L. Boers (Den Haag). Meer consumptie DEN HAAG De consumptieve be stedingen der bevolking zijn in oktober over de hele linie toegenomen. De index van het Centraal bureau voor de sta tistiek met 1958 op 100 was in oktober 178 (vorige maand 161. vorig jaar 153) voor de waarde der totale consumptie. Naar de prijs gemeten namen de beste dingen toe tot 118 (v.m. 119. vorig jaar 111), naar de hoeveelheid per hoofd tot 188 125, >rig ja; 129). HILVERSUM Wie de jaarwis- vóór 12 gaat de heer W. F. Palstra. een Nieuwjaarsbal aan de gang is en commandant van het Leger des Heils, waar allerlei gesprekjes worden ge seling wil beleven by indrukken spreken. Men hoort daama Koos Bons voerd met gasten, die men al dan nie* het orgel van de Antwoordkerk in kent Hoogvliet bespelen en om 12 uur luiden de klokken van deze kerk het Nieuwe jaar in. Met vrolijke Nederlandse plaat jes gaat de AVRO dan nog door tot half 1, waarna de VARA de tijd tot 2 uur volmaakt met een muzikale parade van eigen orkesten, ensembles en solis- Programma morgen radio voor vroege mensen met wegenin formaties (7 55—8.00 Overweging) 8.00 Nws 8.15 Voor de Jeugd 8.20 Ouverture (verv) 3.50 Voor de huisvrouw 9.35 Wa terstanden 9 40 Franse chansons 10.05 Klass en moderne gram II 00 Voor de vrouw 11.30 Lichte geam 11.50 Volaan vooruit praatje 12.00 Angelus 12.M Volksliedeeen en -dansen 1220 Meded ten behoeve van land- en tuinbouw 1223 Voor de boeren 12.45 Actualiteiten, eventueel gram 12.55 Religieus nieuws 13 00 Nieuws 13.15 Lichte gram met commentaar 14.00 Voor de plat telandsvrouwen 14.10 Lichte en klassieke gram 14.50 Lichtbaken, lezing 15.00 RieleSc- sen, amus programma (herh van zaterdag 11) 16.00 Voor de zieken 1620 Onderweg, gebedsdienst 17.00 Voor de jeugd 17.50 Re- geringsoitzending: Toe B W Ble Bies- van buitenaf kan naar hartelust kiezen uit radio- en televisiepro gramma's, want hem of haar wordt via de ethergolven een mengeling van ernst en luim voorgezet. Men draait maar aan knop van luister- of kijkkastje en men wordt opgenomen in van allerlei dat de diverse omroeporganisaties, NTS inbegrepen, hebben uitgedacht en klaargemaakt. Zoekt men ernst, dan kan men al vroeger op de avond terecht bij re portages van Oudejaarsdiensten en wel om 7 uur in het NCRV-program- ma op Hilversum II. Eerstgenoemde dienst komt via de radio uit de geref. kerk (vrijgemaakt) te Rijnsburg waar ds «J. Douma voorgaart en de heer D. Zwart het orgel bespeelt, de andere uit het gebouw van de Ned. Protestantenbond in Bussum, waar ds W. de Weerd preekt en de heer Piet Nieuwenhuysen organist is. De NCRV laat om 8.10 uur de strip „Boeren en burgers" doorgaan en vult de radio-avond verder met ernstige muziek en zang. afgewisseld door (9.25 uur) een terugblik op het jaar 1964 door Goos Kamphuis en Jan Zindel en (10.40 uur) een half uurtje lichte suc- cespl aatjes. Om 11.45 uur zal mr A. B. Roosjen zijn Nieuwjaarstoespraak houden. Na de klok van 12 is er nog een half uur programma speciaal voor degenen die deze nacht aan de arbeid zijn. Van 12.30 tot 2 nur zendt de KRO een vrolijk programma uit. De VPRO zet zijn uitzending na 8 uur voort met fragmenten van belang rijke uitzendingen in 1964 en om 8.55 uur houdt hier de voorzitter, dr J. A. de Koning, een Nieuwjaarsrede. Om 9 uur komt de AVRO in de ether met muziek en (10.15) cabaret- Om tien heovel over: Suriname en de Ned in 1964 18.00 Koorzang: Kerstliederen 1820 NTS komt op do Nieuwjaarsdag gSJS™ l&'tJÏSÏS&JÏÏFÏÏÏ. op Ned. 1 om 12.15 uur terug met net zaken. dié de aandacht verdienen reeds door ons aangekondigde Nieuw- 1820 Lichte i jaarsconcert uLt Wenen, een rechtstreeks wanten weter overgenomen Eurovisieprogramma. e™v?rsam „t AVBo: T.oo Nieuws 7.10 Och tend gym 720 Lichte gram. VPRO: Op de buis Op Ned. 1 zendt de NTS reeds om 7 uur ln de avond (na een jeugd-film- programma tussen 4.15 en 5.30 uur) reeds het journaal-overzicht buitenland uiit, het jaaroverzicht binnenland kan men zien tussen 10.05 en 10.35 uur. maar ook tussen 7.30 en 8 uur op Ned. 2, De KRO viert Oudejaarsavond op Ned. 1 met een korte overweging direct na het journaal en aansluitend een her. haling van de 5 jaar geleden uitgezon den klucht „Drie is teveel" van Johan Blaaser. Om 10.35 uur kan men kijken naar een gefilmd optreden van Josephi ne Baker die deze week in Nederland komt ojn. voor die opname en om 11 uur neemt de NTS de uitzending over. De camera's staan dan in Amsterdam by de Munttoren voor een korte im pressie in de Oudejaarsnacht, waarna een balletprogramma op muziek van Poulenc, opgenomen door de Duitse televisie, volgt. Om 11.40 uur zal prof. dr J. C. Brandt Corstius een korte overdenking uitspreken, welke omlijst wordt door muziek van Vivaldi: een cellosonate, gespeeld door Barbara en Hans Polasek. Tegen 12 nur zullen beide televi sieprogramma's in een rechtstreekse reportage weer verbonden zijn met de wagen welke in Amsterdam op Aansluitend wordt de traditie PffSflEHBHHI ski-springreportage uit Gannisch Par- Dag^enirvg*. AVRO?'8.00° Nieuws 8.15 tenkirche voortgezet tot 3 uur, daarna Lichte gram 8.50 Ochtendgym 9.00 De volgt een film enom *-15 het iaar" fentrijdïïvg HM» 'gram" 1020 Voor overzicht van Sport in beeld. §e k,eUtt„ 110o Nieuws ll.02 Voor de zle- 'S Avonds zendt de NCRV uit op ken 12.00 Licht ensemble metjtcht vocaal ütiefbeens, dan actu- aliteiten en om 10.20 uur een film Meded over Christus-schilderijen van Rem brandt. De NTS neemt om 9.15 uur de uitzending van „De opera van Peking" over. Op Ned. 2 is er geen middagprogram ma maar begint de VARA om 8.05 uur met een aflevering van de Dick Powell, films, welke om 8.55 uur wordt gevolgd door behoeve van land- en tuinbouw jrkest met zangsollsten 13.00 Nws 1.15 Mededelingen, eventueel ,:am 13.25 Beursf irkest 14.00 V001 wens Festi' Stereofonlscht uitzending: Viool en plano: semi-klass muziek 1525 Brood op de plank programma 1 geschiedenis dagelijks brood 16.00 Nieuws 16.08 Lichte muziek voor de jeugd 1620 Voor de jeugd Frans variétéprogrénurS., N",Yo,£ waarin men o.m. het befaamde Neder- |ventueel actueel 1620 Lichte gram 18.55 landse ballet van Dick Sanders ziet Paris vous parle. gesproken brief uit Parijs. Commentaar HIVERSUM Wij zeggen niet Tussen weer zeor veel kerstzang maar - teueel, wanneer wij vaststellen dat hef Muntplein staat. De klokslag van op Kerstavond (donderdagavond) tweede dag het traditionele uitwisse- de Munttoren zal de jaarwisseling rfg programma's van radio en tele- lingsprogramma met het sanatorium aangeven. In beeld en geluld zal men een hoogteJ)unt bereikten ah Davos uit. Misschien is de befaamdheid daarna op het plein de intrede van 1965 kunnen meemaken. Beide uit zendingen duren tot 12.15 uur. Harteivens Intussen is gedurende de avonduren de AVRO op Ned. 2 aan het woord geweest Tussen 8.01 en 10.05 uur kan men op het tweede net een reportage zien en horen van het Hartewens con cert waarbij, zoals wy reeds meldden, vele coryfeeën van de ernstige en de vroiyke muze optreden. Pim Jacobs heeft de presentatie. Na afloop neemt ook hier de NTS een programma „Freedom Spectucular". de uitzending verder over en wel met een samenvoeging van twee shows welke door de Amerikaanse Nationale ver*iviging--4er--bevordering van de vooruitgang der gekleurde bevolking (een organise jvyell^.,vesbqjeripg van de positie der Amerikaanse negers be oogt) werd gemaakt. Men zal voornamelijk neger-artisten zien. Uitgangspunt van de programma's was, de neger te laten zien als gewoon mens en de strekking gaat in wezen uit boven het karakter van een amu- semeriitsshow waarin de neger als ge lijke wordt behandeld. Dit wordit o.m. duidelyk gemaakt door het optreden van een klein negermeisje, dat zich afvraagt: „Waarom houden sommige mensen niet van mij?" en door korte behandeling van de huidige rassen- problematiek in de V.S. Maar men ziet ook sterren van formaat optreden, zoals Harry Belafonte, Sammy Davis, Eli sabeth Taylor en Nat King Cole. Tussen 11.40 en 11.45 zullen Els van Rooden en Johan Schmitz enkele reien uit Vond el's „Gy sbreg t" zeggen. In 1965 Beide televisieprogramma's gaan in het prille 1965 door tot 1 nur. met dien verstande dat zij pauzeren tus sen 12 en 12.15 uur. Op Ned. 1 volgt dan nog een kaleidoscoop van hoog- üCllCVenmgen-r 3C110 tepunten uit amusementsprogramma's van 1964, samengesteld door Dick van Bommel, Jos van der Valk en Mare Jambos. O.m. ziet men nog eens Sammy Davis, de Beatles. Trini Lopez. Rudi Carrell en Bueno en Rita. Het eerste programma in 1965 op het tweede net komt uit Zandvoort, waar Gisteravond vertoonde de KRO een aantal „decemberherinneringen"die meer een algemene terugblik op maat schappelijke situaties van dertig tot vijftig jaar geleden betekenden. Bij badinerende tekst en met reproducties van foto's uit gedenkboeken en frag menten van oude films en journaal archieven wil zoiets er-altijd wel in. Heel amusant om naar te kijken en te luisteren, al had het geheel niet zo veel om het lijf. En wat te zeggen van de kennisma king met de Andy Williams show, die in Amerika zo hoog genoteerd staat? Andy Williams is een vriendelijke man met een goede en krachtige stem en zijn programma is opgebouwd volgens de geijkte formule met gasten ontvan gen en veel Amerikaanse grapjes, waarom wij bij de vertaling niet zo hard kunnen lachen. Maar voor dat lachen zorgen Andy en de zijnen zelf dubbel op. Verder ontbreekt het sa- me« met de gasten een paar liedjes zingen ook niet, evenmin als het stuk je sentiment en chauvinisme in een liedje waarin het eigen vaderland wordt verheerlijkt. Alzo: een zoveelste Amerikaanse gastenshow, die er voor de liefhebbers ook nog wel bij kan. Nieuwe directeur DEN HAAG Bij beschikking van de directeur-generaal is de adjunct inspecteur van de PTT. B. J H. van Eijkelenborg uit IJmuiden benoemd tot inspecteur der PTT en aangewezen als directeur van het rijkskuststatiön Sche- yeningen-radio. in IJmuiden. u u _0 van dit programma de makers iets begin van het zeer vele, dat gedu- he( hoo£ g„,egM. de siordigheden rende de drie afgelopen dagen via welke het ditmaal ontsierden zullen de ether in de huiskamers kon wor- voor vele kijkers een teleurstelling zyn den opgevangen aan woord en geweest. Herhaalde malen bleek, dat het programma al weken geleden was beeld. Vooral hettelevisieprogram- opg5nomen poogde me„ het ma van de NCRV was een uitste- inleidend woord te suggereren, dat er kend stukje werk. een directe uitzending aan de gang was. Deze „bloemlezing rondom het Kerst- Er waren, evenals de vorige dag, weer feest" zal voor velen een grote verras- middagprogramma's op de televisie, sing zijn geweest, juist door de grote Kon men op Eerste Kerstdag (bij uitste. verscheidenheid welke op boeiende kende contrastprogramma's) genieten wijze in woorden beeld werd aange- van een uitvoering van Handel's „Mes boden Ernstig en indringend, toch niet sias" op Ned. 2. nu werd op dit net de te zwaar van toon sfeervol en rustig televisie-opera „Willem van Saeftinghe" van allure. Voortreffelijke declamatie uitgezonden. Ook dit was voor de kyker bij effectvolle illustraties, licht-gespeel. een muzikaal evenement, de schetsjes waarin een schare van ac- teurs-en actrices optrad, kortom, een JMCUlKtVGVrC heel apart en fraai geslaagd geheel. waartegen het overigens zeer goedej Pe Rpdj .^crell-show^had Jn onder- fhmpje 1—*- I ------ r dekolonisatie wat wegviel, delen teveel zwak maakwerk ook omdat het indrukken van ren geleden weergaf. Via de radio bood de NCRV een goed muzikaal programma met om. Kerst zang uit de Rotterdamse Ahoy-hal en de AVRO vergastte de luisteraars op een gevarieerd programma waarvan bijzonder veel werk was gemaakt, het geen op zichzelf grotelijks valt te waar. di_ deren. Het programma varieerde echter 6- ook in kwaliteit, omdat het téveel „elck wat wils" wilde geven, zodat er een soms wat vreemdsoortige mengeling gramma ontstond van christelijke en niet-chris- telijke opvattingen van het Kerstfeest en zyn viering. Er werd echter nadruk kelijk gepoogd, ook eenzamen in de al gemene viering te betrekken door hen aan te sporen telefoongesprekken te voeren met een van de drie geestelij ken, die daarvoor thuis klaarzaten. Hoe wel deze gesprekken strikt privé wa ren werd er toch in de uitzending bUjk gegeven van het feit. dat luisteraars van de geboden gelegenheid gebruik maak- succes te kunnen spreken. Hierdoor kwamen enkele goede momenten ook niet te best uit. Er waren zoveel bana liteiten en er werd zoveel geforceerd dart het geheel een teleurstellende in druk maakte. Ook het met zoveel tam tam aangekondigde optreden van Wal ter en Connie betekende niet veel, al was het liedje „Nederlands leren" wel ten. Op de Eerste Kerstdag was er via de radio over beide zenders een overvloed Kerstliederen te beluisteren: Evenzo leed het filmisch en qua pre sentatie opvallend goed verzorgde pro- Greetje Kauffeld onder teveel aan onnozelheden in liedjes en teksten. Bepaald ergerlijk was ech ter het liedje ..Liefde zonder grens" met doodkisten op het toneel. Greetje heeft aan dictie en presentatie heel veel ge wonnen. maar haar stem heeft zioh daarbij niet ontwikkeld en haar quasi- naïeveteit wordt te sterk uitgebuit om nog geraffineerd te kunnen zyn. Op Ned. 2 had de NCRV daarentegen een uitstekend klein showprogramma met Gerard Cox: zijn liedjes waren geestig en deden het best. Ook de pre sentatie was vlot. Een wat zwaardere noot in de avond- Ne" televisie was het gesprek onder v;er derlandse samenzang uit verschillende ®®en *r,: ..BJuins ®lot' fie zyn houding by de overdracht van Ned. Jndië verklaarde. Kees van Langeraad steden des lands, buitenlandse koren solisten, men kon bijna horen wat maar wilde. Interessant 34 „Ik belde met David", leg ik uit. „Hij gaat vanavond naar Hans". Vader begrijpt het direct. Hy geeft een druk- je op mijn arm. „Je bent een beste", zegt hy warm, en ik ben er dwaas gelukkig mee. Een week is niet lang Een week heeft maar zeven dagen. Zeven eindeloze dagen, d.e begin nen met een kopje thee met beschuit om acht uur 's morgens. Tante Ida gaat dan op de rand van mijn bed zitten en babbelt genoeglijk over oom Henk, die nooit eens een keer wil uitsla pen, over een treinongeluk dat net door de radio gemeld is. Ze heeft alleen maar een paar woorden ter aanmoediging nodig. Uiterlijk lijkt ze sterk op Hans' moeder, maar verder verschillen ze zo veel dat je je niet kunt voorstellen dat ze zus ters zijn. „Hè, kind, je moest mijn dochter zyn flapt ze er op een keer uit. En vlak er achteraan met een hoorbare verzuchting: „Ik hoop dat God jullie kinderen wil geven". Oom Henk is de man die precies bij haar past, ondanks zijn vele tekortkomingen die tante Ida, volkomen argeloos overigens, eruit ratelt. Als je hem zo in zijn stoel ziet zitten, zijn benen languit gestrekt, zijn gouden horlogeketting over zijn ge spannen buik, krijg je onwillekeurig al een ple zierig gevoel. Zijn gezicht is by na even glim mend als zijn kale ronde schedel en het won derbaarlijke is dat, wanneer hy lacht en dat doet hij voortdurend het allemaal nog veel meer gaat glimmen. Hij rookt heel dikke siga ren, en dikwijls vergeet hij die uit zijn mond te nemen wanneer hy praat. Hij zegt: asse me nou es, of: me salie. Een self made man, die oergenoeglijk en geestig kan vertellen hoe hij als jongen van twaalf groente verkocht op de markt, en over zijn vele avonturen in het bui tenland. Telkens tante Ida daarbij tot getuige ^1Wi Totcio rrf- Tc niot waar Tpf.rie! door Heieen van Batenburg roepend: Hè Ietsje, of: Is 't niet waar, Ietsje! IZe zijn zo op mijn gezelschap gesteld dat het moeilijk is hun duidelyk te maken dat ik erop uit wil, alleen de stad door dwalen, de oude plekje, opzoeken, oude bekenden. - -- D* legs wij ze luidt: «Hand r hand". Ihet er nog niet over eens of ik Gerry juf frouw Tersjant weer wil ontmoeten, maar in ieder geval wil ik een keer bij Joosten eten, en lopen door de Herestraat. De derde dag waag ik het erop, en dan blijkt dat ik die twee goeierds toch verkeerd beoor deeld heb. Ze geven me alle mogelyke vryheid. Ik hoef zelfs niet eens met eten thuis te zijn als ik dat niet wil. 's Ochtends om haLftien loop ik al door de straten van de stad. Er is geen tijd waar ik meer van houd dan dit vroege morgenuur, als de kinderen naar school zijn, de melkwagens langs de stoeprand staan en een lorreboer op 'n traagrijdende bakfiets zijn papagaaieroep met eentonige regelmaat door de lege straten galmt. In de binnenstad is het wat drukker. Jammer dat het nog geen voorjaar is, dan zou ik een terrasje opzoeken in de zon. Een kop koffie, en genieten van dit heel eigen uur, van deze vrij heid. Misschien hebben ze gelyk gehad en doet zo'n week vakantie je toch wat. Nu ik zo ver van Hans vandaan ben, lijkt het me zo eenvou dig, hem gelukkig te maken. Ik droom van mijn thuiskomst. Honderd maal datzelfde ogenblik. Al tijd anders, altijd eender. En Hans die van me houdt, die naar me verlangd heeft, die ontdekt heeft, deze week van alleen zijn, dat hij me niet missen kan. Eindeloos de dagen willen rek ken om de droom te bewaren, en ze door wil len vliegen omdat ik zo verlang. yanavond ga ik met David naar een film. Een beetje vreemd vonden ze dat wel, tante Ida en oom Henk, dat ik met een andere man uitga. Ik loop zachtjes te grinniken om het idee dal Hans jaloers zou zijn op David. Langzaam wandel ik de Herestraat door. In de damesmodezaken zijn de nieuwe voorjaars modellen al geëtaleerd. Voor mij deze zomer geen vlotte jurk. O. verrukkende gedachte. Het kind in mijn schoot. Ik zie hoe het groeit. Naast Hans loop ik de straatweg af naar de kerk in Westerweerd. Mevrouw Ter Wele fluisteren ze. Ergens schuin tegen een etalegewand is een babytriiitje opgeprikt. Ik kijk ernaar alsof ik zo iets voor de allereerste keer zie. Het is alleen maar wit, een rand van witte figuurtjes inge werkt. Ik moet het hebben. „Om cadeau te geven?" vraagt de juffrouw vriendelijk. „Ja", zeg ik automatisch. Alsjeblieft Hans, ik heb nog wat voor je meegebracht uit Gronin gen Voor mij?. Zijn grote brede handen, die onhandig het dunne vloeipapier afwikkelen „Dat is vier vijfentwintig", zegt de juffrouw voor de tweede maal. Om elf uur bel ik bij Gerry aan. Een halfuur geleden besloot ik nog niet te gaan, maar ik voel me zo gelukkig met het kleine witte truitje in mijn tas. „Wies, kind, wat enig! Laten we het nou gis teren nog over je gehad hebben!" Een vreemd-groot geworden Heleentje staat met de vinger in de mond me aan te staren. Nog voor ik de kamer binnenga, heb ik spijt van mijn komst hier. Wat moet ik eigenlijk in deze omgeving van vroeger, waar ik zo dikwijls met Bert zat op de bank. Het kan geen pijn meer doen. Het kan niet, verzeker ik mezelf. Er is niets in me dat terugverlangt naar Bert, naar vroeger. Waarom prikken mijn ogen dan Heleentje staat nog steeds op een afstand naar me te staren. „Ken je me niet meer. Heieen?" Ik had wat voor haar mee moeten brengen, bedenk ik spij tig- „Tante Wiesje", zegt Gerry. „Weet je niet meer wie tante Wiesje is? Het is ook al bijna een jaar geleden, zeg, dat je hier was. Ja, net een jaar", rekent ze. (wordt vervolgd) Behalve in de uitgezonden kerkdien sten was er vrij weinig gesproken woord: men luisterde natuurlijk r toespraak van koningin Juliana. NCRV had 's middags een aardig stelde als altyd kernachtige en goad formuleerde vragen. Hoogtepunt van deze avond vormde echter onbetwist de opvoering van Heyermans' „Nocturne", waarin op- nieuw het eminente spel van de 81-ja- de rige Magda Janssens viel te bewonde ren, waarbij de 74-jarige Henk van Buuren haar uitstekend partij gaf. Maar J" dat zy be- ons vader- HUversum I. 402 m. 19.00 Nieuws en weerpraatje 19.10 Radiokrant 19.30 Amus muziek (opn) 19.55 Op de man af, praatje 20.00 Russische volksmuziek (gr) 20.20 Ten tijde van de avond hoorspel 21.00 Amus muboek (gr) 21.25 Sopraan met pia nobegeleiding; Kerstliederen 21.50 Wereld panorama 22.00 Oude gewijde muziek (opn) 2220 Boekbespreking 2220 Nieuws 22 40 indoverdenking 22.55 Liehtt gram 23.25 - pianobegeleiding: Moderne lie- 3.55-24.00 Nieuw. teressant uurtje reportages uit vele Magda bewees eens plaatsen ter wereld, waarvoor corres- J100'"1 |ot de zeer groten pondenten en eigen verslaggevers had- lands toneel, den gezorgd. In de televisieprogramma's werd met moeite en over het geheel op zeer luch tige wijze iets van uiterlijk kerstver- toon aangevoerd: zo sneed Willem Duys in „Voor de vuist weg" wanneer hij niet met een wijnglas zat te spelen zo maar eens een kerstkrans in stukken, terwijl op de achtergrond natuuriyk de getooide kerstboom niet ontbrak. Hoogst püniyk werd de situatie, toen hy, weer moeizaam gesprekken voe rend. tegenover de oud-commandant Beekhuis van het Leger des Heils liet uitkomen, dat „wy niets van het Leger weten dan uitdeling van zeep en soep". Hopelijk siprak de heer Duys toen over zichzelf in meervoudsvorm. Maar al sleepte de uitzending zich traag voort, Hoboici de kijkers kregen aan bezoekers het volle pond: daar was een aardige ont moeting met de blinde Annemarie die <jatei met een braillehorlogeWerd verrast. Deel daar was Joan Haanappel met ys- nieuwtjes, Louis van Dijk met verras send pianospel, Daniël van Wayenberg die eveneens voor ons speelde en ten slotte kwam er een rommelig en nogal merkwaardig einde aan het programma bij de verschijning van Rina Lodders en haar beroemde man Chubby, de twist- keizer. Wel bijzonder mooi was daarna hei Tolt ballet „De Notenkraker", waaraan vele gels li _r internationale dansers «n danseressen X9_4i...?Penb!?r meewerkten: een vreugde om kyken. De KRO vertoonde op Ned. 2 een lief, 2 05 Amerikaans sentimenteel filmpje over w°" twee blinde jongetjes en een Vlaamse opvoering van het kerstspel „De lang ste nacht van het jaar", welke veel kwaliteiten had. I&sirttcf •navonë 19.00 Nederlands n. 298 moderne on klass muziek .45 Inleiding tot muziekbegrip, muzikale 20.00 Nieuws 20.05 Op dc plaat st. vearzoekprogramma voor de sol- 20.40 Wat zegt buurman ervan?: - Duitsland 21.10 Licht ensemble Tobroek, hoorspel 22.31 21 25 E01 1 23.55—24.00 Actualiteiten 23.00 Licht* 'elèirïsïk vanavond NTS: 1920 En- s 19.30 Comedy Caper 1P0I0 te paai (Les Llvreurs), biografi-I Haydn 2220—22.35 Journ; :ht 20.20 Politiake 20.30 Dt dole verhuizers speelfilm (alle leeftijden) I\d U. NTS: 20.00 Nieuws 20.01 De TV-film. VARA; 20.55 Première De handen van Danofro, TV-film s-Prijs 1064 21.45—22.10 Achter

Nieuwe Leidsche Courant | 1964 | | pagina 7