GELUK-ZOEKERS Kerstrede Koningin: Romeinse curie is onmisbaar Dagboek van 'n tiener Een woord voor vandaag Censuur voor verloving met „pinksterjongeren?" Koud weer De Kruisbanier gaat zijnp vierde lustrum vieren Tussen schoolpoort en huisdeur MAANDAG 28 DECEMBER 1961 Oud-parlementariër Stuf kens overleden BEESD (Gld.) In Acquoy, gemeente Beesd (Gld.) is op 74-jarige leeftijd over leden de heer N. Stufkens, oud-lid deeerste en Tweede Kamer vooi PvdA. Hjj was ridder in de orde vai Nederlandse Leeuw. Nicolaas Stufkens werd 20 augustus 1890 te Gorinchem geboren. Hij studeer de rechten aan de Vrije Universiteit te ^Amsterdam. Tijdens zijn studietijd Jadat het werd hij in 1936_leraar"aan"het centraal instituut voor christelijk sociale actie te Amsterdam. Tijdens de oorlog maakte hij deel uit van de Vrij Nederlandgroep en de groep De Zwitserse weg. Hij kreeg na de bevrijding voor de PvdA zitting in de Eerste Kamer, maar ging in 1947 overzijde van het Binnenhof. v.__ tot 1959 lid was van de Tweede Kamer. Zwingli-bijbel voor rooms-kathol ieken ZüRICH In de synode van de Her vormde kerk van Zürich is uitvoerig van gedachten gewisseld naar aanleiding van een verzoek van het „Katholisches Bi- belwerk" uit Stuttgart, dat voor een nieuwe gezinsbijbel graag de tekst van de zg. Zwingli-bijbel zou gebruiken. In een voorwoord zal aan de lezers uiteen- §ezet worden welke vertaling dit is. Vpor e afzonderlijke bijbelboeken komt er dan een inleiding bij, die gegevens ver schaft over karakter en inhoud van het boek, waarbij de reeds in de Züricher bijbeluitgave aangebrachte opmerkingen nog zullen worden uitgebreid. De volg orde der boeken zal worden aangepast aan die welke bij de Vulgata-uitgaven gebruikelijk is. Ook wil men de eigen namen aanpassen aan de rooms-katho lieke schrijfwijze. Verspreiding van deze uitgave zal plaats vinden in Duitsland (zonder bezwaar van het Württembergse Bijbelgenootschap), Oostenrrijk en even tueel Zwitserland zelf. Hoewel van evan gelische zijde natuurlijk toegejuicht wordt dat de Rooms-katholieke kerk meer aan de bijvelverspreiding wil doen. awamen er toch in de discussie verschil lende bezwaren tegen de verlening van de gevraagde toestemming. Zullen er stel lig geen opmerkingen worden toegevoegd, die meer teruggrijpen op de rooms-katho lieke traditie dan op een goede exegese? Zal dat geen verwarring geven bij pro testantse lezers in geval van gemengde huwelijken? Zou in deze uitgave niet de oorspronkelijke Zwingli-bijbel onherken baar kunnen worden? Vooral werd er op aangedrongen, dat de r.k. toevoegingen aan de toelichtingen duidelijk daarvan te onderscheiden moeten zijn. Ondanks de bezwaren verzette de sy node zich tenslotte toch niet tegen het verlenen van de gevraagde toestemming onder voorbehoud, dat een definitieve be slissing pas genomen wordt, als het mo- deramen de voorgenomen toevoegingen heeft goedgekeurd. Brand in paviljoen Rudolphstichting (Van onze kerkredactie) ACHTERVELD Donderdagmiddag om ongeveer half vijf is een van de pa viljoens van „De Rudolphstichting" bijna geheel afgebrand. De brand is waar schijnlijk ontstaan door kortsluiting tus sen het plafond, hoewel men de oorzaak nog niet zeker weet. De brandweer uit de omringende ge meenten - Barneveld, Voorthuizen en Zwartebroek wist om half acht het vuur te bedwingen. De'totale schade is nog niet'geschat, maar komt toch wel op enkele tiendui zenden guldens. De stichting is verzekerd. Ongeveer dertig kinderen en acht leid sters van het meisjeshuis ..Clematis" is i dakloos geworden. Gelukkig l plaatsje gevonden. DEN HAAG H.M. de Koningin heeft op le Kerstdag om 13.00 uur in een nationaal program ma over de beide zenders Hilvérsum 1 en 2 de volgende Kerstrede gehouden: ,Wlj mensen zijn geluk-zoekers. Wij zoeken het op ieder gebied. Als wij elkaar een gelukkig Kerstfeest toewen sen, klinkt daar iets anders in door dan in: „Gelukkig nieuwjaar". We bedoelen eerder een ..voorspoedig" nieuwjaar, iets van uiterlijk geluk, terwijl men met Kerstmis eerder aan een „zalig" feest denkt en daarbij aan eep andere, diepere vorm van welzijn. Men wenst elkaar dus zowel stoffelijk als geestelijk het genot van het beste toe. Wij streven voor anderen en onszelf naar steeds prettiger levensomstandigheden, wij kunnen daarbij van geslacht op geslacht een hogere welvaart verkrijgen en steeds meer van de wereld komt onder ons bereik. Ons innerlijk geluk is moeilijker te verwerven en kost baarder. Het is vaak zo broos afhankelijk als het lijkt van de mensen om ons heen en van nog zo veel dingen, die het kunnen bedreigen. Het bestaat eigenlijk in de eerste plaats uit het geluk van het geven, en in de tweede plaats uit dat van het ontvangen, Wat de ont plooiing van geestelijke groei belemmert, is ons aller neiging, te blijven steken in dat duistere wereldje, dat om onszelf heendraait te kortzichtig hebzuchtig als we vaak zijn. om onszelf uit deze onnodige beperking te bevrijden om de mens te worden, die wij kunnen zijn. Makkelijker is het daarentegen, erop te letten, hoe anderen soms niet de mensen worden, die zij zouden kunnen zijn. Toch is het niet aan ons hun doen en laten voor hen uit te kiezen. Het is immers ieders vrije keuze, en 't is voor zijn eigen verantwoordelijkheid alleen, of hij geluk wil ontvangen, of ongeluk. -x 2jjn om het ware jn hem te geven Beter is het, oplettend herkennen, en toe te zien, dat dat erkend wordt. MISDEELDEN Blijft het ons mensen immers niet voortdurend ver ontrusten, dat er in onze welvaartsstaat nog altijd stakkers leven uiterlijk en innerlijk en in de wereld honderden miljoenen misdeelden? Wie weet heeft de man of vrouw naast ons een groot leed of een groot probleem. „Wij hebben het niet geweten" kunnen we dan misschien zeggen be kende klank uit de oorlogstijd maar wie dat zegt kan zichzelf verwijten: had ik dan maar iets ver moed, ik had het moeten begrijpen. Waarom is me geen licht opgegaan? Kom 't aan 't licht, dan komen ook onze tekortkoming en onvolkomenheid mee, en die kunnen soms het licht minder goed verdragen, dan dat wat in de nacht van de ander was. Wij wensen elkaar dus in elk opzicht geluk toe. En ik hoop, dat u, sedert vorige Kerstmis en sinds jongstleden Nieuwjaar, geluk hebt beleefd. oms vindt men het maar in een enkel ding dan zegt men: „Daarin heeft hij nog echt geluk gekend". Daarin ben je dan toch „uit jezelf gehaald". Je bent ergens bovenuit gelild, uit jezelf, en bent daardoor terecht gekomen in het licht van een echt brok geluk. !n Kerstmis vieren we de komst van het licht het ware leven het volle geluk. Als mensen zijn wij op weg naar het ware geluk, het volle leven. Wij zoeken het. en het is te vinden. Dat mag ik op 7eggcn js ons i dag als Kerstmis rustig al tegemoet gegaan. ..O Kerstnacht, schooner dan de daegen. „Hoe kan Herodes 't licht verdraegen Als duisternisse blinckt. Christus' komst vieren, hoe kunnen we 't dan 'olhouden. geen kijk te hebben op onze eigen persoon. i gebrek aan inzicht in anderen? Door deze krachtbron worden we zelf. nu en alttid, als met X-stralen doorlicht, en door en door gekend. Welk beeld vertonen wij dan. ieder voor zich? Wij zijn niet dat. waarvan we alleen de schijn hebben, wij zijn wel dat. waarin de wereld ons misschien heeft miskend. GELUK Voor ons is het geluk er, als ons ware wezen tot zijn recht komt want zo zijn we bedoeld. i de wereld als een schertsfi- i de eigenlijke gestalte - dat bent u u kant Misschien vertonen guur als de trieste resten van onszelf. Maar dat wat u zo graag zou zijn het zijn, omdat u zo bent bedoeld. Daartoe moeten wij aangesloten zijn op de krachtcentrale waaruit de hele wereld en wij,, ieder van ons, voortko men, en zo ons. over die centrale, samen verbonden voelen, positief geladen, vol heilige energie. Het kan het toppunt van dwaasheid lijken, zo op weg te gaan op zoek naar het diepste geluk omdat men zich dan van heel veel zal moeten bevrijden, dat van belang lijkt maar het niet is; of omdat men zijn angst zal moeten overwinnen, dat het echte in ons in de modder terecht zal komen. Want we zijn zo kortzichtig, niet te beseffen dat het daar dan niet voor altijd in zal blijven steken omdat het een radio-actieve stof is wiens kracht de andere elementen altijd zal doorstralen. HERKENNEN Leek het niet volslagen dwaas, toen. aan 't begin van onze jaartelling, zeer verscheiden groepjes mensen naar Beth lehem trokken, om - ja wat verwachtten zij daar eigenlijk precies? Maar is dit niet de hoogste vorm van op weg-naar-'t-geluk zijn? Zij hebben daar dan ook het allerhoogste, het allerdiepste, het allerwezenlijkste herkend. Wetende, zelf herkend, nee: gekend te worden Wetende ook. dat daardoor op hen 't beroep werd ge- aan. zelf het waren, het hoogste op te brengen wat het diepste gelijk zelf betekent. Hij wiens komst wij vieren: komherken. En het geldt voor ieder van ons, dat wij mogen komen herkennen, hier en nu, elke dag en overal, dat, wat er verscholen ligt onder de modder van het dagelijks gebeuren aan waars en wezenlijks en goddelijks terwijl wij zelf al gekend worden in al onze tekortkomingen en in al onze mogelijkheden. Wie gelooft in hem, mag de zekerheid ervaren, dat Hij ook gelooft in ons. U allen: Een gelukkig Kerstfeest een gelukkig Nieuw jaar." UTRECHT Drs. J. Hendriks te Am sterdam is benoemd tot adjunct-directeur het algemeen diaconaal bureau der Gereformeerde kerken te Utrecht Op het ogenblik is de heer Héhdriks directeur van de Stichting voor gerefor meerd maatschappelijk werk in Noord- holland en daarvoor was hij assistent bij het Gereformeerd Instituut te Amster dam. De 31-jarige heer Hendriks zal zich speciaal bezighouden met het binnen lands diakonaat. ANDERZIJDS MEDISCHE VERZUILING In „Medisch Contact", het offi ciële orgaan van de Koninklijke Nederlandsche maatschappij lot bevordering der geneeskunst schrijft de heer C. L. van Woelde- ren een artikel over de verzuiling zoals die in de medische wereld plaatsvindt bij ziekenhuizen, kruis verenigingen e.d. De behoefte aan een dergelijke verzuiling en de ge volgen ervan brengt de heer Van Woelderen naar voren, wanneer hij zegt: glibberig pad te bevinden en wij zouden al vroeg tijdig clementie willen inroepen van diegenen, van wie nu reeds mis schien de haren dreigen overeind te gaan staan. Hardop doordenkend zien wij dan dat er een differentiatie is ontstaan onder de ziekenhuizen naar levens beschouwelijke aard. een differen tiatie, welke historisch niet alleen geheel verklaarbaar is, maar thans ook nog geheel aanvaardbaar. Velen voelen immers in benarde omstan digheden toch de behoefte aan meer dan alleen geneeskundige hulp en dat die geestelijke steun dan ge zocht. wordt in „eigen" milieu is vanzelfsprekend. Dat daarnaast de overheids- en gemeentelijke ziekenhuizen recht van bestaan (bewezen) hebben zal niemand willen ontkennen Trou wens ook daar kan de verpleegde de door hem gewenste geestelijke hulp vragen en verkrijgen. De Ge meentelijke Geneeskundige en Ge zondheids Diensten kunnen en be horen geheel ongekleurde neutrale instanties te zijn dat zal voor een ieder aannemelijk zijn al lijkt het een enkele maal dat deze opvatting niet voor iedereen gemeengoed is geworden. Bij de zo nuttige Kruisverenigin gen is een duidelijke verzuiling op getreden, welke aanvaardbaar lijkt, historisch gezien, en ontstaan is op min of meer dezelfde gronden als bij de ziekenhuizen. Er heeft ook binnen de artsen- gemeenschap een bundeling plaats gevonden op levensbeschguwelijke basis, een bundeling welke wij eigenlijk niet zouden willen betite len als een verzuiling. Deze bun deling is ontstaan uit een behoefte gelijkgezinde en tegen een ge lijk gerichte levensbeschouwelijke achtergrond levende en denkènde artsen bijeen te brengen ter bezin ning over hun door deze geeste lijke achtergronden gevoede idealen en strevingen. Van een verzuiling mogen wij hier daarom ook niet spreken omdat naar buiten toe de artsen een hechte groep zijn blijven vormen, welke wordt vertegenwoor digd door de Koninklijke Maat schappij. Hetzelfde kunnen wij ge lukkigerwijze zeggen van twee andere groepen van werkers in de volksgezondheidssector, de tand artsen en farmaceuten, Dat deze drie groepen him eenheid bij optreden naar buiten hebben kunnen en wil len bewaren is, dachten wij. voor een niet gering deel gegroeid uit een welbegrepen eigenbelang en ls gebleven door een goed begrip voor de diepere zin van „Eendracht maakt macht". gaan afvragen: where do we come into the picture? Wij, artsen? Wij allen hebben toch een gelijk waardige opleiding gehad voor een beroep, een der oudste ter wereld, dat door zijn eigen aard met zich brengt dat het zijn eigen ethische normen stelt en handhaaft. Of wij nu bij een katholieke patiënt of een protestant een buikgriep behande len maakt toch geen enkel verschil? Zelfs de hulp bij de geboorte van een kind kan volledig onverzuild plaats hebben, sinds het oude fabel tje uit de wereld is, dat bij de één de moeder voor het kind zou gaan en bij de ander het kind voor de moeder! Inderdaad, hier moest nog slechts de kunde, de kunst en de persoonlijk heid van de arts een rol spelen en de keuze moeten bepalen, maar helaas moet worden geconstateerd dat de vrije artsenkeuze (een recht van de patiënt!) nog al eens geweld wordt aangedaan door geestelijke begeleiders, die niet schromen met zachte edoch besliste dwang in woord en geschrift in de richting van een bepaalde arts te stuwen, ook al zou deze arts niet de eigen keuze van de patiënt zijn. wereld doet zich ook op ander ter rein gevoelen. Wij kunnen er zeer wel begrip voor opbrengen, dat bij aanstelling van een nieuwe specia list in een ziekenhuis op levensbe schouwelijke grondslag naast de be kwaamheid van de betreffende ook zijn geestelijke achtergrond in aan merking wordt genomen bij de be sluitvorming omtrent zijn benoe ming. Ons gaat het echter te ver als blijkt dat bij een keuze uit een aantal niet gelijk bekwame sollici tanten de minst bekwame wordt ge kozen uit hoofde van zijn meer ge richte levensbeschouwelijke over tuiging en activiteiten, onder voor bijgaan aan het (gevraagde) advies bovendien van de medische staf Het besturend orgaan van het zieken huis geeft hier toch wel blijk van een gebrek aan inzicht Inzake de taak van het ziekenhuis en zijn specialistische staf ten opzichte van de gezondheidszorg. Dit klemt te meer nu steeds meer ziekenhuizen ov'ergaan tot een half- of geheel ge sloten systeem, waaroor de opgeno men patiënt, na het moment var opname, geen of bijna geen zeggen schap meer heeft over wie hem zal behandelen en ook de specialisten bij hun interne raadpleging en con sultering binnen engere grenzen zijn gebonden dan voorheen. Wij vinden het jammer dat wij misstanden, als bovengenoemd, moe ten signaleren. Wat heeft het ander zijds voor nut er het zwijgen toe te doen en de ogen te sluiten voor naar wij aannemen te goeder 'rouw gemaakte fouten, welke door het enkele feit van er op te wijzen misschien een volgende maal kunnen worden vermeden. Paus in kerstboodschap „Gaat niet bij uzelf zeggen: Wij hebben Abraham tot vader", predikt Johannes de Doper. Het is een felle waarschuwing tot een volk dat trots is op zijn voorgeslacht. Dat is op zich zelf helemaal niet onjuist. In de bijbel wordt God vaak ge noemd de God van Abraham, Isaak en JacobHet wordt ech ter gevaarlijk als we menen dat we recht hebben op God. omdat wij kinderen zijn van mensen die tot God konden bidden: „Onze Vader." De adel van het geloof wordt niet overgeërfd van vader op zoon. Niet het geloof van onze voor ouder maakt ons tot kinderen van God, evenmin als hun zonden ons voor eeuwig van God afsnijden. Het volk van Israël kon wijzen op de patriarchen wier nage slacht zij waren, op de wetsrollen die zij in hun synagoges bezaten, op de tempel die in hun hoofdstad was te vinden op de offerandes die nog immer gebracht werden. Maar dat alles was niet voldoende. De vloek over de zonde werkt door tot in het derde of vierde geslacht, maar bekering kon die vloek veranderen in een zegen. De zegen van God werkt door tot in het duizendste geslacht, maar de zonden van de kinderen kunnen de zegen van de vaders in een vloek verkeren. Wij noemen ons calvi nisten. of lutheranen; wij zijn trots op onze geestelijke af komst. Wij kunnen wijzen op martelaren onder onze voor ouders, maar Calvijn noch Luther zijn een geestelijke garan tie voor ons. God kijkt niet naar de wortels maar naar de vruchten van de boomGod kijkt niet naar de dood van onze gemartelde voorouders, maar naar ons leven. Tot ieder ge- geslacht klinkt opnieuw Gods oproep: „Kiest u heden wie gij dienen wilt". God of de afgoden. En die oproep komt ook tot ons. We lezen vandaag: Openbaring 21:1-14. Vrijgemaakte gerei, jeugd bijeen ROME De hoop van vele rooms-katholieken dat de paus in zijn kerstboodschap een mede deling zou do an over de hervor ming van de curie is niet in vervulling gegaan. De curie is wel genoemd, maar alleen als een onmisbaar instrument voor de Rooms Katholieke Kerk en de paus. Hij herhaalde dat de volgen de zitting van het concilie de laatste zal zijn, maar deelde niet mede wanneer deze zal worden gehouden. Algemeen wordt nog steeds aangehou den dat de paus dit komend jaar het concilie niet bijeen zal roepen voor de laatste zitting. Maar zekerheid dat de volgende zitting in 1966 wordt gehouden is ook nog niet gegeven. Tijden-s zijn toespraak tot kardinalen op zijn traditionele kerstontvangst (don derdagavond) bracht de paus lof aan de Romeinse curie, het centrale bestuur van de Rooms Katholieke Kerk. Hij prees de toewijding waarmee zij zich wijden „aan de zaak van het Rijk Gods, de voorspoed van de heilige kerk en de glorie van Christus die wij allen met zeer trouwe liefde dienen." Onmisbaar Letterlijk vervolgde de paus In zijn altijd bloemrijke styi: .Moge het ons ver gund zijn u aan te sporen, eerwaardige broeders en dierbare zonen, een edel moedige standvastigheid aan de dag te leggen, een voortdurend streven naar vervolmaking, om uw respectieve werk zaamheden een ideële en geestelijke waarde te geven, opdat onze Romeinse curie steeds meer zich vertoont als een onmisbaar Instrument, gegeven bestand deel, voorbeeldige kroon rondom de stoel Reroemu vswerk GEREF. KERKEN Beroepen te Zwolle (in samenwerking met de Geredja Kristen Sumba, voor miss dienst op Soemba): H. Olde te Dnlfsen Aangenomen de benoeming tot evan gelist te Vlaardingen: S B v. d. Molen te Steen wijk. Bedankt voor Rotterdam-Pernis (vak. H. C. Voorneveld): G. v. Halsema teBer- kel-Rodenrijs CHRIST. GEREF. KERKEN Bedankt voor Boskoop: W Heerma te BOND v. VRIJE EVANG. GEM. Drietal te Utrecht-eentrum: ouderling H. Raven, voorganger binnenl. zending te Beverwijk. P. E v. Staveren te Oude Bildtzijl en P. C. Tönjes te Bergum. van Sint Petrus In zUn herderlijke zen ding voor het welzijn van de heilige kerk Zondag richtte de paus zich tot de be volking van Rome. Hij zei dat de blijde kerststemming bedorven werd door moeilijkheden en problemen die de wereld thans teisteren en variëren van oorlogen tot rampen. Hij riep de mensen op te bidden voor de 300 rooms-katholieke missio narissen die nog in handen zijn van de rebellen in Kongo. (Van een onzer verslaggevers) LEIDEN Plaatselijke vrij gemaakte gereformeerde kerkr w overwegen of het noodzakelijk is jongens of meisjes die zich willen verloven met iemand uit de pinksterbeweging onder censuur te stellen. Dit deelde de heer A. Baan uit Zwijndrecht mee op de jaar lijkse kerstvergadering van de af deling Zuid-Holland van de (vrij gemaakte) gereformeerde jonge- lingsbond. De bijeenkomst werd op tweede kerst dag gehouden in het kerkgebouw aan de Herengracht. Onderwerp was: Iets over het werk van de Heilige Geest, 's Avonds kwam het eigen organisatieleven aan de orde. preker verdedigde zijn keuze van lerwerp door er op te wijzen dat men alleen kan spreken over de Here Jezus door de Heilige Geest. Niemand kan Waarachtig ui/Hem geloven als dit geloof niet is uitgestort in, zijn hart door de werking van de Geest; Christus heeft Mijne nemen en u verkondigen." De Heilige Geest werkt naar de be lofte die God in Zijn Woord heeft gegeven en o.a. in het doopformulier wordt ge noemd. De Heilige Geest leidt in de Waarheid, niet de theologie en de dog matiek. De Schrift staat vol over het werk van de Geest van God. Niet minder dan 430 teksten spreken over Zijn werk. Volgens de spreker zorgt de pinkster beweging er voor dat haar lijfblad ..Kracht van Omhoog" onder de aan dacht van de predikanten komt. Volgens de heer Baan verslaat deze „sekte niet zijn duizenden, maar zijn tienduizenden. Men heeft er geweldig veel voor over het „volle evangelie" bekend te maken. Volgens de spreker hebben de kerken het verderfelijke van deze beweging ge zien. Het is de taak van de kerk om in de ambtelijke bediening het werk van de Heilige Geest te zier. Waarom zo vroeg de heer Baan nog onder meer was de genade in het Oude soeverein welbehagen. We leven in de tijd van de bedeling des Geestes, maar juist daarom is er ook sprake van de bediening des Geestes Deze staat tegenover de bediening des doods. De Here gaat zelf in het Nieuwe Testament wetten schrijven in de harten van Zijn volk. De spreker had kritiek op de pinkster beweging en de Vrije Evangelische Gemeenten waar men de wetslezing niet meer nodig acht. Het is juist de rijkdom van de nieuwtestamentische gemeente dat de uitstraling van de werking des Geestes niet meer bedekt is. Daarom moet de gemeente een licht zijn dat straalt in de wereld. iSSPUHOL Kerstboodschap van kardinaal aan de Poolse regering WARSCHAU Od eerste kerstdi heeft kardinaal Stefan Wvszinski kern groeten gezonden aan de Poolse regeriii en tegelijkertijd geëist, dat zij zich nouJ aan de universele verklaring van u rechten van de mens. De kardinaal zei onder andere, in ed< kerstpreek iii de kathedraal van Sla Jan, dat de regering ook haar handteki ning gezet had onder deze verklaring die in het Poolse staatsblad werd gepii bliceerd.' „Wij verwachten dat de woot den en, de gedrukte letters door dadts. gevolgd'worden." „Er kan geen °ociale, politieke of e« noniische vrede zijn zonder eerbiediging van de fundamentele rechten van <k mens, het recht op vrijheid van geweteq vrijheid van het woord en vrijheid vu godsdienst." De kardinaal bracht geen speciaU grieven naar voren tegen de regering maar het is wel mogelijk, dat hij gedacn heeft aan het feit, dat radio en televisi niet beschikbaar gesteld werden verspreiden van de kerstboodschap. We werden door de radio kerstliederen uit gezonden, maar geen missen of preken Rotsvesting Masada straks nationaal Joods monument JERUZALEM De opgravingen et herstellingswerkzaamheden van de twee- 1 duizend jaar oude rotsvesting Masada aat fot< de Dode Zee is nu zo ver gevorderd, daj ov< het historische bouwwerk uiterlijk bin nen een jaar opengesteld zal worden voo: het publiek. Het geweldige werk zal dan zoveel mol *0< gelijk in de oorspronkelijke staat teruggi bracht zijn. Ha Masada is omstreeks 150 jaar voo;1 Christus gebouwd. Tweehonderd jaaj daarna (na de verwoesting van Jeruza lem) werd zij gebruikt als laatste schuilt plaats van de Joden voor de Romeineri K Na een belegering door Romeinse le- r c gioenen viel Masada op 15 april 73 jaai na Christus, nadat 967 Israëlische marij Ne nen, vrouwen en kinderen zelfmoord had] den gepleegd. j «ui Aangenomen wordt, dat Masada in he: 1 vervolg een soort nationaal heiligdom! Ha voor Israël wordt. Reeds tijdens de op gravingswerkzaamheden, die de bekendi Israëlische archeoloog prof. Rigael Yadiu uit Tel Aviv leidt, reizen velen van hein. t Directeur Eindhovens Dagblad overleden Jps Op Tweede Kerstdag is te Epe op 73- S'^ jarige leeftijd plotseling overleden d« «s heer A. P. Moll, directeur van het Eind-, b hovens Dagblad. Tijdens een autorit in de omgeving werd hij door een hartaan val getroffen. Hij overleed achter het; stuur. De auto kwam in de berm van d» He weg tot stilstand. De heer Moll was in de drukkerswe reld een bekende en algemeen geachte' persoonlijkheid. Hij werd op 5 mei 1891 in Oosterhout geboren en begon zijn car- Hs riére als zettersleerling. Na op diverse 1 plaatsen te hebben gewerkt, kwam hij in or 1915 naar Eindhoven, waar hij als be- Ja drijfsleider in dienst trad bij drukkerij! Hermes. In 1944 werd hij tot mede-direc teur benoemd in 1953 volgde zijn benoe- 1 rij 1 blad. (Van onze kerkredactie) d Het bekende Belgische blad „De Kruisbanier" bestaat twintig jaar. DU feit zal feestelijk herdacht worden op een bijeenkomst in Antwerpen, zater dagmiddag 9 januari in de Belgische christelijke zendingskerk aan de Bex- straat. De Kruisbanier is het blad dat Belgische protestanten samenbindt en| vele Nederlanders voorlicht over de sltpatie bij onze zuiderburen. Op de bijeenkomst zal spreken prof. dr. W. Lutjeharms uit Brussel, tevens zullen verschillende Belgische predikanten het woord voeren. Ef wordt gerekend op een grote belangstelling niet alleen uit Belgie, maar ooki uit Nederland. Tijdens deze bijeenkomst zal een jubileumbedrag worden aangeboden dat door lezers en vrienden van dit blad bijeengebracht is om het een betereJ financiële basis te geven. Voor Nederland is een comité van aanbeveling ge vormd waarin vooraanstaande predikanten uit vrijwel alle Nederlandse kerken zitting hebben. Vandaag opzienbarend nieuwst.... Onze school heeft ten primeur Een leerkracht met een dubbel le ven. Maar sinds we het ontdekt hebben is de aardigheid er eigen lijk al een beetje af. Het gaat om de nieuwe tekenlerares. Dat we afscheid hebben moeten nemen van de ouwe was voor ons alle maal een strop, hij had er wel niet zo erg de wind onder maar daar was zijn onderwijs niet minder om. Hij kon zo gemoedelijk naast je in de bank komen zitten: schuif maar eens een endje op zullen we sa men eens kijken of het niet beter kan..., je ligt met de perspectief overhoop, vrind. Ja, van die ouwe heb ik heel wat opgestoken, zonde en jammer dat we hem kwijt zijn. Hij had zo'n eigen aardig geurtje aan zich half zoetige pijptabak, half lekkere toiletzeep, hij ging vaak even z'n handen wassen, z'n nagels waren altijd prachtig schoon. Als hij dan zo naast me zat «topte ik mijn eigen groezelige tengels maar gauw een beetje weg. Ben benieuwd hoe d- nieuwe juf za zijn. Vandaag hebben we kennis mei haar gemaakt. Nou, niet om over te gillen. Het lijkt wel een vriendelijk mens, daar niet van. De kleren die z •an heeft..., het is net of ze eigenlijk hij een ander vrouwspersoon horen luwerwets of te wijd, ik weet het niet zo precies te zeggen, ze frunnikt «teeds aan haar mouwen en sjort aan haar rok als ze gaat zitten. Nee, we vinden er niet veel aan. Niet eens de moeite waard om eens lekker op «tang te jagen. Soms staat ze wel een paar minuten achter elkaar ,-ig naar het plafond te staren en op andere ogenblikken kan ze ons ineens met ons werk laten ophouden c die ons geen barst kunnen schelen. Dan teken ik stiekem poppetjes voor Cieleke die ze verzamelt en Louis broedt met vmom geloken og nr -- uit Dat zijn zo de ups tleke en downs v Vrijdag. i het schoolleven. haar gewoon niet aan te kijken bang dat we ons niet goed zouden kunnen houden. Op straat hebben we ons in de tompoezen zowat verslikt. Dat mens leidt dan een soort dubbel leven. zei mijn moeder, maar toen 's avonds mijn vader thuis was heeft die verteld dat een van zijn zakenrelaties (hij vindt het woord „klanten" niet meer van onze tijd!) de juffrouw heel goed kent Ja, mijn pa hoort zoal eens een en ander bij zijn geliefde clientèle. Als je mij vraagt komt er heel wat geleuter aan Rob en ik kunnen zeggen dat we een klein avontuur hebben beleefd. Met een verschrikkelijke trek in tom poezen staan we daar in de volle bakkerswinkel op onze beurt te wach ten en 'wat ontdek ik daar opeens? Je raadt het nooit. Onze tekenjuf. Maar dan zodanig gecamoufleerd dat re haast niet te nerkenner is. Een heel nauwe broek, een korte jekker van zwart leer, zo'n ding uit een Ameri kaanse winkel van overcomplete le gerspullen, die nog maar altijd te koop blijven en. man, man,... lange losse haren tot een eind over haar schouders, net zoals een paar kinde ren uit de zesde re hebben Ik geef Robby een por, maar we durfden te pas om eens een ordertje te strik ken. Zo kwam hij dan ook aan de weet dat diezelfde stijve lerares van ons een artiste is met een heus al gevestigde naam „in de nonfiguratieve sector". Alsjeblieft. Mijn haren rezen te berge, mam legde er haar verstel werk voor neer. Nee toch? Och, zei pa me» een medelij dend lachje, daar gaan ze op schooi de Jongetjes en meisjes natuurlijk niet van tevoren over inlichten Ik kan Jullie nog meer vertellen, ze expo seert ook. Volgende week kun je gaan kijken Gaat u dan mee? vroeg Ik. Ha, ha, mij niet gezien, ik kan het me wel zo ongeveer voorstellen. Ik lees trouwens de krant behoorlijk en ik zie de foto's.. Hij produceerde een schaterlach die gewoon honend klonk. Maar ik zal me de kans niet laten ontglippen. Ik niet. En nu ben ik er geweesi, op de tentoonstelling. Er waren daar veel bezoekers en het was .ollig om naar hun gezichten te kijken want ze de den verschrikkelijk hun best om wat daar allemaal hing te begrijpen. Ik ben eerst naar de hoek gegaan waar een knalgeel affiche verkondigde dat dit „happenings" voorstelden Je zag er een paar kromme vorken op een homp stopverf geprikt, een heel ouwe mannehandschoen met maar twee vingers tegeD een flard landkaart ge spijkerd. drie bemodderde glasscher ven op een uitgespreide krant vnn tien Jaar geleden en een roodgeverfde doodskop met een ballpoint tu sen d> kaken. Mieters allemaal. En vlak ernaast, waaratje daar had le hetoeuvre van onze nieuwe juf Nou, het bestond uit vijf of zes doe ken die versierd waren met titteltjes schuine en rechte strepen en gore verfkwakken die op paardevijgen le ken. Er was ook een catalogus, ik heb er twee kwartjes voor over gehad want ik wou er Rob en Louis ook van laten genieten Het werd in net vrije kwartier een nele snotenscholing. We hadden met een een pracht van een naam 'eevon den Voortaan heet ze Picassa Stel je voor dat ze vandaag of morgen een denderende cultuurprijs van het mi-, nisterie krijgt. Dan komt onze school nog met kapitale letters op de front- oagina. Onze vroegere ouwe moest het alle maal eens weten... Aaya Selva

Nieuwe Leidsche Courant | 1964 | | pagina 2