Jonge generaals uit het gareel Kamerlid niet te spreken over kwaliteit van kaas Jonge Adenauer verlaat Keulen Moeilijke situatie in Saigon Rol van gen Khan niet duidelijk VS willen greep hebben op binnenlandse politiek /a eea hij Gevaarlijke kerstbomen uit Italië Lawine van beeldromans 19é DONDERDAG 24 DECEMBER 1964 (Van een onzer redacteuren) De Verenigde Staten hebben het maar moeilijk met hun bondgenoten in Zuid-Vietnam. Terwyl zij hun best doen te voorkomen, dat dit deel van Zuidoost-Azië in de macht vr-ï de communisten uit Noord- Vietnam komt, lijkt het er op, dat de Zuidvietnamezen zelf alles doen om de zaken in de war te sturen. De jongste staatsgreep van jonge officie ren heeft alles weer op losse schroeven gezet, wat met zo veel moeite was opgebouwd. Enkele maanden geleden was de politieke macht in handen II gelegd van burgers. Het leek Ij er toen op, dat het langzaam maar zeker in Zuid-Vietnam de goede kant zou opgaan. De burgers zouden zich weer met de politieke zaken be-I moeien en proberen, een natio- nale verzoening tot stand te brengen tussen de elkaar be strijdende godsdienstige groe pen. De militairen zouden zich voortaan weer geheel kunnei;! wijden aan de strijd tegen de communistische rebellen een strijd die steeds meer de rege ringstroepen steeds meer uit de hand dreigt te lopen. Het heeft echter niet zo mogen zijn. I)e Hoge nationale raad, die wei gerde te zwichten voor de eisen van de jonge officieren, werd ontbonden en de leden er van werden gearresteerd. De Amerikaanse regering heeft haar misnoegen te kennen gegeven over de jongste ontwikkelingen in Zuid-Vietnam. Washington heeft laten weten, wat naar de mening van presi dent Johnson een essentiële voort- waarde is voor de succesvolle voort zetting (ook door de Ver. Staten) van de inspanningen om de communisti sche rebellen te verslaan, nl.: een wettig gevormde regering, die volle dig haar bevoegdheden uitoefent op basis van nationale eenheid en zonder ongepaste inmenging van welke groep dan ook. Deze nauwelijks verhulde waarschuwing aan het adres van de jonge officieren, die thans in Saigon de lakens uitdelen zal haar uitwer king wellicht niet missen. "TJtrec fu. TT-ainbtenaar voor kastekort aansprakelijk vat TJTRECHT Elke PTT-ambtenaar is Paufcansprakelijk voor een tekort in zijn kas denDit heeft de centrale raad van beroep 'n f)U%trecht beslist naar aanleiding van een de PTT-ambtenaar Van H. uit Boe- aangetekend beroep tegen zijn ont- j was daarmee gestraft omdat hit met zijn vrouw gelden aan ie igelkas had onttrokken. Het ging vol de PTT om een bedrag van ƒ4500 de ex-ambtenaar verzette zich laartegen. Hij nam hooguit ƒ1000 voor :ijn rekening en voerde zowel voor het ibtenarengerecht als voor de centrale ..ad aan. dat de resterende 3500 gulden eten andere wijze moet zijn verdwenen mogelijkheid van diefstal werd zeik, pperd. Dit leidde tot de vraag of eer> lastekort vrijwel altijd aan de ambtenaar s te wijten. De centrale raad van beroep 'erklaarde het beroep ongegrond, omdat le PTT-voorschriften aan duidelijkhe"i liets te wensen overlaten. De PTT :haft alle middelen om een juist •rgvuldig beheer mogelijk te maken. Khan en de leider van de jonge generaals, die thans in Saigon de baas 19K zijn, zij in het verleden wel eens j|£ eikaars tegenstanders geweest. Dat was omstreeks de elfde november 1960. Brigade-generaal Nguyen Khahn Thi die de jongste staatsgreep leidde, had toen bijna al succes met een staatsgreep, die tegen president Ngo Dinh Diem was gericht. Het bevel voerend over een brigade parachutis ten omsingelde hij snel Diem in diens paleis om de president tot aftreden te i dwingen. Een onbekend officier, ge naamd Nguyen Khan, ging het paleis binnen en bood Diem zijn diensten aan als bemiddelaar met de opstande lingen. Binnen enkele dagen stortte de „staatsgreep" van Thi in. De onbe kende officier is dezelfde Nguyen Khan die in het afgelopen jaar de „sterke man" in Saigon was. Terwijl zijn vrouw met een groot aantal kinderen een riant huis in Sai gon bleef bewonen, woonde Thi met enkele medewerkers in een klein huis; ergens in Cambodja in ballingschap.; Hij was toen een wat bleke, fanatieke man, met een nerveuze trilling aan een van zijn ogen. Aan de top Drie jaar lang bleef hij in Cambod- II ja. Hij was (als ter dood veroordeel de) een van de vele Zuidvietnamese ballingen, die over de hele wereld verspreid waren. Contact met zijn ge zin had hij niet en zijn vooruitzichten waren slecht. Te eten had hij bijna ook niet. Thi leidde een leven van verveling, teleurstelling en armoede. Nadat Diem was vermoord keerden de kansen voor Thi radicaal. Hij keerde naar Vietnam terug, nam weer dienst in het leger en overwon het ene politieke obstakel na het andere. Er was een eind gekomen aan het gedwongen verblijf van Thi (die aan de Franse academie van St. Cyr is opgeleid), die toen de hoogste Zuid vietnamese officier in ballingschap Er wordt rekening gehouden met de mogelijkheid, dat de militairen zullen overgaan tot „reorganisatie" van de Hoge nationale raad, in de hoop, dat zij hiermee althans gedeeltelijk zullen tegemoetkomen aan de Ameri kaanse eisen. Het is echter ook niet uitgesloten, dat zij hun plannen tegen de wil van de Amerikaanse regering doorzetten. Afwachten Afgewacht dient dan ook te wor den, welke waarde moet worden toe gekend aan de verklaring, die door generaal Nguyen Khan werd afgelegd. Daarin zei hij, dat de militairen niet van plan waren, terug te komen op de zuivering, die de jonge officieren hebben uitgevoerd tegen de leden van de Hoge nationale raad en andere burgerpolitici. Hij deelde voorts me de, dat de militairen het recht heb ben, zich te mengen in aangelegenhe den van de burgerregering, wanneer geschillen en meningsverschillen een klimaat dreigen te scheppen, dat gun stig is voor communisme en kolonia lisme. Het is opgevallen, dat president Phan Khac Suu en premier Tran Van Huong (twee burgers) ongemoeid zijn gelaten. Maar het is niet bekend, of zij werkelijk nog iets te vertellen hebben. Ook de positie, die Khan (sinds het voorjaar de „sterke man" van Zuid- Vietnam) inneemt, is op zijn minst zeer onduidelijk. Hij werd niet meer aangekondigd als opperbevelhebber van de strijdkrachten. Zelfs is het de vraag, of hij zijn verklaring niet der druk heeft afgelegd. Met zijn 39 jaar is Thi de woord voerder en de leider van een krachti ge coalitie van jonge generaals, die het bestuur van het land in handen hebben genomen. Thi heeft nu de hoogste sport van de ladder bereikt. En hoewel zijn greep op het land nog erg onvast lijkt te zijn. gaat een ver bluffend zelfvertrouwen van hem uit. DEN HAAG Het socialisti sche Tweede Kamerlid Vredeling weinig te spreken over de kwaliteit van de Nederlandse kaas en yoghurt. In schriftelijke vragen aan de minister van land bouw en visserij vraagt de heer Vredeling zich af hoe het nu komt dat de kwaliteit van de in ens land aangeboden kaas de laatste tijd achteruit gaat. Wordt meer dan vroeger in ons land kaas ge produceerd, die eerder de naam .stopverf" zou verdienen?, aldus het Tweede-Kamerlid. Voorts is het hem opgevallen, dat het buitenland yoghurt in allerlei vruchtensmaken en in aantrekkelijke verpakking wordt aangebondenter wijl dit in Nederland veel minder oj het geheel niet het geval is. Hij vraagt verder of het juist is, dat de laatste weken in Nederland uit Frank rijk in groter omvang dan de laatste jaren gebruikelijk, xaas wordt geïm porteerd. In hoeverre is hierop de pei 1 november jl bestaande zuivelveror dening van de E.EG van invloed?, z( Informeert het Kamerlid. Hij wil ook weten of het voorkomt, dat uit andere E.EG.-landen en derde landen kaas hier te lande wordt geïmporteerd, die onder bijvoeging van Nederlandse kaas weer in de vorm van korstloze kaas wordt geëxporteerd. Welke restitutie wordt dan bij deze export verleend, kan de minister de elementen aangeven waaruit die restitutie is opgebouwd? Is de restitutie volledig verhaalbaar op het Europese oriëntatie- en garantie fonds voor de landbouw, volgens de regels die op dit fonds van toepassing zijn? I« ze in haar onderdelen volledig in overeenstemming met de letter en geest van de bestaande E.E.G.-zuivel- verordeningen?, aldus de heer Vrede ling. Tenslotte vraagt het Kamerlid of de mi nister het bestaande prijsverschil tus sen kaas van prima kwaliteit en van mindere kwaliteit in ons land optimaal acht. Hoe verhoudt zich dit verschil met over eenkomstige verschillen voor soortge lijke kaas (Goudse en Edammer! in landen als Frankrijk. België en West- Duitsland? Kunnen de in Nederland of nog door te voeren inleveringsregelingen voor kaas hierbij van invloed zijn?, aldus de heer Vredeling. Gen. Nguyen Cao Ky, de lucht- tmachbevelhebber, die een belang rijke rol speelde bij de jongste staatsgreep. Eervol ontslag voor J. H. Seheps AMSTERDAM Op zijn uitdrukkelijk verzoek heeft het partijbestuur var Partij van de Arbeid met ingang v januari 1965 op de meest eervolle wijze ontslag verleend aan de heer J. H Scheps uit zijn functie van partij-secreta- De heer Scheps die enige maanden n«' het komende tweejaarlijkse congres, dat op 5 en 6 maart 1965 in het nieuwe congresgebouw in Amsterdam wordt ge houden. de pensioengerechtigde leeftijd bereikt, zal tot aan de jaarvergadering in februari 1965 secretaris van de protes tants christelijke werkgemeenschap blij Felle aanval van Nasser: Kongolese rebellen krijgen hulp uit Cairo BEIROET/NEW YORK/BRUS- SEL/DEN HAAG De Egypti sche president Nasser is gisteren heftig uitgevaren tegen de Ver enigde Staten. Hij veroordeelde krachtig de gezamenlijke Bel gisch-Amerikaanse actie van Stanleystad en beschuldigde de V.S. er voorts van Egypte alleen te helpen met levensmiddelen om hierdoor een greep te hebben op zijn binnenlandse politiek. Maar die vlieger gaat niet op, want wij zijn bereid ons verbruik vensmiddelen te verminderen om onze onafhankelijkheid te redden, aldus Nasser. Hij voegde er aan toe dat hij bij wijze van represail le tegen de Amerikaanse inmen ging in Kongo de opstandelingen daar wapens heeft gestuurd en zal blijven sturen. De Egyptische president lanceerde zijn aanval op de VS in een toespraak tot een massabijeenkomst in Port Said ter herdenking van de dag dat Britse en Franse troepen Egypte lieten na de Suezoperatie. Tijdens deze bijeenkomst was ook de Russische partijsecretaris Sjelepin aan wezig en vanzelfsprekend had Nasser niets dan goed te vertellen over d< Sowjetunie. Hij loofde Rusland voor zijt hulp op het gebied van de industrie er in dit verband zei hij: „Wat leveren dt Amerikanen ons? Kip en geen fabrie ken", aldus Nasser De Kongo-kwestie was niet alleen in Port Said onderwerp van gesprek. In Brussel verklaarde de Belgische mi nister van buitenlandse zaken. Spaak, dat door militaire leveranties van Oostelijke landen „het gevaar bestaat van interna tionalisatie van het Kongolese vraag stuk". Spaak die dit zei tijdens de begro ting in de Kamercommissie van bniten- landse zaken, verklaarde verder dat de toestand in Kongo „steeds moeilijker verwarder" wordt. Over zijn recente besprekingen i premier Tsjombe m Brussel zei Spaak, dat hij de Kongolese leider de raad had Keniaans plan In de Veiligheidsraad, waar het debat /er de Kongo wordt gehouden, heeft Kenia een plan ter tafel gebracht dat de normalisering van de toestand in Kongo beoogt. In het plan wordt onder meer voorgesteld dat de organisatie voor een Afrikaanse eenheid (O.A.E.) een vredes- fonds moet instellen om de Kongolese financiële positie te verbeteren. Voorts moet worden overgegaan tot het ontslaan alle buitenlandse huurlingen en er moet overleg worden gepleegd tussen de elkaar bestrijdende groeperingen over de vorming van een coalitie-regering, die dan verkiezingen moet uitschrijven onder toezicht van de OAE en de VN. Wilson tot China: geen kerntop LONDEN Engeland heef* het Chine se voorstel voor het houden van een topconferentie over een volledig verboi op cn dc vernietiging van kernwaper- afgewezen, zo is gisteren bekendgemaak* In een antwoord op het voorstel vv* premier Tsjoe En-lai van 17 oktober ze?) premier Wilson dat het deel van hal Chinese voorstel slechts kan worden be reikt door een overeenkoms* over al?»- mene en volledige ontwapening onde- doelmatige internationale controle Premier Wilson zegt in zijr. antwoor? dat dinsdag is overhandigd aai- de Chine se diplomatieke missie, voorts dat stap van de Chinese regering in bred? kringen zal worden beschouwd als str(', dig met de algemene wens. da' de verde re verspreiding van kernwapens zo» moeten worden tegengegaan De Britse premier wijst erop dat kernwapens thans een integrerend deel uitmaken van bewapening van enkele grote mogend heden en dat de Britse regering algeme ne en volledige ontwapening hoopt te bereiken op de ontwapeningsconferent-' I Een gouden ring, die tien jaar geleden door een Tsjechische boer tij dens het bemesten van zijn akker werd verlo ren, is dezer dagen te ruggevondenin een aardappel. De ring werd door zijn vrouw gevon den toen zij aardappels uit de kelder ging halen. Een aardappel rolde met een rinkelend geluid op de betonnen vloer: de boerin raapte hem op en ontdekte de ring die half dit de aardappel stak. De gouden ring heeft al die tien jaren op dc akker gelegen en was in de aardappel vastgegroeid. I De Amerikaanse film komiek Bob Hope, die op het ogenblik in Thailand de Amerikaanse troepen vermaakt met zijn grol len. zei het volgende tij dens zijn conference: „Thailand is een land met een zeer oude be schaving. Er zijn hier zelfs mensen die zich Bing Crosby nog als kind herinneren. De koning van Thailand is een fijn musicus. Hij ontsloeg eens een eerste minister omdat deze de pagina's niet vlug genoeg om sloeg." En over de opera tic van de wereldkam pioen bokser Cassius Clay zei Bob Hope: „Zij hoef den hem niet open te snijden. Zij vroegen hem alleen maar even zijn mond open te maken". De Brit Jarvis Taylor, vuilnisman in het plaats je Warrington vindt het slapen in een bioscoop tijdens de film heerlijk. Hij doet dit nu al zeven jaar. De ouvreuses ken nen hem en proberen el ke avond dezelfde plaats voor hem vrij te houden. Taylor berekende dat hij elk jaar ruim 500 gulden betaalde voor zijn slaap jes bij de film. Verslaggevers die presi dent Johnson op zijn verkiezingsreis hebben vergezeld krijgen van hem als Kerstgeschenk een gouden dasklem in dc vorm van een straal vliegtuig met de initialen LBJ. De vrouwelijke verslaggevers krijgen een medaillon. I De Moskovietcn krijgen ter gelegenheid van dc a.s. jaarwisseling een ex tra rantsoen van twee ki logram tarwebloem per persoon. Mogelijk zullen ook andere grote steden hiervan profiteren. Dit is de tweede maal binnen twee maanden tijds dat de nieuwe bewindsvoer ders bloem voor distribu tie hebben vrijgegeven, na de tekorten door het mislukken van de oogst in 1963. Ook op 7 no vember, de „dag der re volutie", werd meel be schikbaar gesteld. Huurlingen Met betrekking tot het huurlingenleger waarbij zich ook Nederlanders zouden hebben aangesloten zijn gisteren door het pac.-soc. Tweede-Kamerlid, Slotemaker de Bruine, schriftelijke vragen gesteld aan de minister van justitie en diens collega van buitenlandse zaken. Het Tweede-Kamerlid wil om. weten of deze Nederlanders verlof is verleend reemde krijgsdienst te treden er gewezen is op het gevolg van het zonder verlof doen van een dergelijke stap: •erlies van het nederlandschap. Duitser heelt het goed BONN Het gaat de Duitsers zo goed, dat de regering het woord Wlrtschafts- wunder maar niet eens meer op de lip pen neemt. In een jaaroverzicht wordt verklaard, dat het bruto nationale produkt in 1964 412 miljard mark heeft bedragen. Dat is in vergelijking met 1963 en de stijgen den prijzen in aanmerking genomen een toeneming met 6.5 procent De gemiddelde industrie-arbeider ver dient thans iets meer dan 3.60 gulden per uur. dat is driemaal zoveel als in 1950. De werkloosheid in de bondsrepu bliek is te verwaarlozen. Minder dan 1 procent van de beroepsbevolking zoekt werk. In 1953 stonden in Duitsland voor elke vakature zeven werklozen klaar. Thans wachten iedere werkloze zeven In 1964 zijn in Duitsland een miljoen euwe auto's op de weg gekomen Th?n heeft iedere zevende burger een auto. Tien jaar geleden was dat nog iedere Zowel aan de Duitse als c Luxemburgse zijde van de ge kanaliseerde Moezel tussen Gre- venmacher en Remisch hebben zich ernstige aardverschuivingen voorgedaan. Op de voorgrond een weggeslagen verkeersweg. Daar achter een huis, dat is ingestort. BERLIJN De bevolking van West- Berlijn is gewaarschuwd voor het ge- van uit Italië geïmporteerde plastic- vaar van elektrocutie bij het aansteken kerstbomen. Otto Theuner, directeur van een der stedelijke diensten, heeft de verdere verkoop van de boom verboden, omdat het systeem van de elektrische kaarsen alle veiligheidsvoorschriften tart De boom is levensgevaarlijk, zei hij. Het is onbekend welke fabriek de bomen gemaakt heeft. Evenmin is bekend hoe veel er van verkocht zijn. Italië al negen dagen zonder een president ROME In het Italiaanse parlement is nu al acht dagen gestemd voor het aan wijzen van een nieuwe president maar tot een resultaat is men niet gekomen. Gisteren werd de veertiende stemming gehouden maar geen der kandidaten be haalde de tweederde meerderheid. Wel kreeg bij deze stemming de chris ten-democraat Giovanni Leone voor de veertiende maal de meeste stemmen. Hij behaalde 406 stemmen, dertien meer dan bij de eveneens gisteren gehouden der tiende stemming. De socialist Pietro Nenni kreeg 353 stemmen, een winst van twee stemmen. Al eerder werden twee stemmen ongeldig verklaard, die waren uitgebracht op de 44-jarige Emilio Co lombo en Pietro Buffone. Beide kandida ten hadden de vereiste leeftijd van 50 jaar nog niet bereikt. Vandaag wordt de 15de stemming gehouden. Britten en Fransen over controle op kernwapens LONDEN Onlangs zijn Britse en Franse kerkelijke figuren drie dagen bij een geweest om zich te bezinnen od de kernwapencontrole. Leden van het comité voor binnenland se zaken van de Protestantse kerkenbond in Frankrijk onder leiding van prof. André Philip waren hier samen met leden van de internationale raad van Britse kerken. Behalve over de kernwapens beraadde men zich over de politieke en weten schappelijke eenheid van Europa evenals over de wijze waarop Engeland hiertoe het zijne kan bijdragen. Ook zijn ter sprake gekomen de be trekkingen met Zuid-Afrika en de pro blemen van de ontwikkelingslanden, die het onderwerp zullen zijn voor de vol- g de ontmoeting. Eis tegen Home afgewezen EDINBURGH Een rechtbank heeft het verzoek van de communistische doü- ticus en dichter Christopher Grieve de verkiezing van sir Alec Douglas-Home tot parlementslid ongeldig te verklaren afgewezen. De 72-jarige Grieve, had gesteld dat de conservatieve partij bij de verkiezings campagne op ongeoorloofde wijze be voordeeld was bij het verlenen van zend tijd voor politieke partijen. Zoals bekend was sir Alec Douglas-Home toen premiei De communisten kregen bij de campagne geen zendtijd. Bij de verkiezingen kreeg Grieve »n het Kinross en West Perth district i27 1 stemmen tegen sir Alec 16.659. Naar de Bondsdag? (Van onze correspondent in Bonn) Op 7 januari a.s. zal het „Landschaftsverband Rheinland" de (socialistische) burgemeester van Keulen Theo Burauen tot zijn nieuwe voorzitter kiezen. Hij volgt in die funktie de tegenwoordige „Oberstadtdirektor" van de Dom stad, dr Max Adenauer, op. Op 7 januari van het volgend jaar be gint dus de aflossing van de wacht, die voorlopig althans een einde zal maken aan de Adenauer- invloed op de gang van zaken in Keulen. F KUYPIR U proeft de moutwijn 1699) De beeldromans zouden wel- 1941 waren het er reeds 168 en va licht teruggevoerd kunnen worden tot af 1948 konden er meer dan 400 wc de getekende kronieken uit de middel- den geteld. De oplage per geschrift eeuwen en misschien nog veel verder wordt geschat op 250.000 tot 1 mil- tot in de klassieke oudheid, zoals de joen exemplaren per maand. Op het zuil van Trajanus ons doet zien. Wie eind van 1942 was de totale oplaag nog wat meer stappen in het verle- van alle beeldromans in de V.S. on- den wil zetten komt bij Egyptenaren geveer 12 miljoen, maar dit cijfer Assyriërs terecht en belandt ten- steeg in 6 jaren tijds tot 60 miljoen bedraagt slotte in de Spaan se grotten van Al- tamira waar de ho- lenmens in prehis torische tijden zijn prentverhalen op de rotswanden te kende. Van de mo derne vorm van de beeldromans ra ken we op die ma nier wel erg TOCH IS HET ZO! menteel 100 miljoen plaren. Niet maand, zodat jaar lijks 1,2 miljard deze geschriftjes over het Ameri kaanse volk worden uitgestort. jderd. zodat De betekenis van dat cijfer goed doen te beginnen bij het ontrustend, want iedere Amerikaan jaar 1933, toen de eerste moderne moet gemiddeld 7 van die vodjes beeldroman in de Verenigde Staten per jaar lezen om dit cijfer mogelijk verscheen. te maken. En bepalen we ons alléén Sindsdien is in dat land een tot de jongeren dan komen we tot eni- „boom" in getekende en geschreven g© tientallen, welk cijfer waarschijn- produkten ontstaan, zoals nog nooit lijk met tenminste 4 vermenigvuldigd tevoren is vertoond. (Onderzoekers moet worden, omdat bekend is dat de met een minder grote aversie tegen meeste beeldromans door vele ban dit soort spreken van „het grootste den gaan eer zij terecht komen bij en snelste literaire succes van alle het afval, d.w.z. het officiële afval dat tijden", wat niet alleen vriendelij- op de vuilnisbelt terecht komt. ker klinkt, maar dank zij het woord Schatten we de dikte van deze „literair" ook nog blijk geeft van beeldromans op gemiddeld lb cm, waardering). dan krijgen de Amerikanen maande lijks een stapel grotendeels minder- Hoe het ook zij, het succes en de waardige lees- en kijkstof te verwer- griezellg snelle ontwikkeling van de ken ter hoogte van 500 km. een toren beeldromans hebben we in ons eigen waarvan een paar duizend wolken land na de oorlog aan den lijve kun- krabbers gebouwd kunnen worden. En ncn meemaken. Maar in de Verenig- ls deze stapel verslonden, dan kan de Staten ging dit in nog veel sneller de volgende maand direct weer aan tempo. Konden daar op het eind van een nieuwe worden begonnen. Het is de dertiger jaren ongeveer 60 ver- ontstellend! schillende tijdschriften en geschrift- Vooral wanneer we de inhoud eens jes worden geteld die onder de ver- onder de loupe nemen. zamelnaam beeldromans vielen, in (Nadruk verboden). H. Pétlllon. Dr. Max Adenauer is sinds 1953 „Ober- itadtdirektor" of chef van het stadsbe stuur van Keulen geweest De „Oberbür germeister" (Theo Burauen) vertegen woordigt de stad naar buiten. De „Ober stadtdirektor" is een machtiger man dan de „Oberbürgermeister". Hij maakt prak- praktisch de dienst uit Opvolger van dr. Adenauer als „Oberstadtdirektor" is de sociaaldemokraat dr. Heinz Mohnen. tot dusverre rechter in Keulen. Dr. Max Adenauer nam als zodanig ontslag, nadat de gemeenteraadsverkie zingen einde september jl. in Keulen cn absolute SPD-meerderheid brachten. Vader en zoon Dr. Max Adenauers ambtstermijn „Oberstadtdirektor" van Keulen loopt nog tot 30 september 1965. In de resterende negen maanden van zijn ambtstijd is dr. Adenauer echter omge ven door sociaaldemokratische wethou ders. die al zijn beslissingen kunnen saboteren <wat niet wil zeggen, dat ze dat ook inderdaad züllen doen) door zich daarover bij de gemeenteraad te bekla gen, die dank zij een absolute socialisti sche meerderheid die besluiten dan weer ongedaan zou kunnen maken. Dit was de reden, waarom dr. Max Adenauer ver zocht om na een ambtstermijn van I" jaren van zijn funktie te worden onthe ven. Hij regeerde in Keulen als „Ober stadtdirektor" bijna net zo lang als zijn vader als Bondskanselier in Bonn. Dr. Konrad Adenauer was zelf van 1917 tot 1933 toen de nazi's hem ontsloescn Oberbürgermeister van Keulen. De ge meenteordening verleende de toenmalige „Oberbürgermeister" een sterke positie. Onder de gemeenteordening van 1946 zcu dr. Konrad Adenauer in Keulen liever ook „Oberstadtdirektor" dan „Oberbür germeister" zijn geweest... Toen dr. Adenauer (Konrad» nog „Oberbürger meister" van Keulen was. was hij tevens chef van het stadsbestuur. Bondsdag Als het aan Burauen had gelegen, zou dr. Max Adenauer als „Oberstadtdirek tor" zijn aangebleven. Hun onderlinge verhouding was en is nog uitste kend en Theo had Max toegezegd, dat de S.P.D. op hem zou stemmen. Max ver trouwde Theo wel. maar niet de absolu'. S.P.D.-meerderheid der Keulse ge meenteraad. Na overleg met zijn vader bood hij per 30 september 1965 zijn ontslag aan. Dr. Max Adenauer wordt bankier. H.. lid van de Raad van Bestuur van dé Westfaiische Boden-VCredit-Bank. De 54- jarige algemeen erkende bestuurs-vak- man trekt zich alleen maar voorlopig uit de politiek terug. Er doen al geruchten de ronde, dat hij wil proberen om een Bondsdagzetel te veroveren, wat hem met zijn beroemde naam en vakkennis niet al te moeilijk zou vallen. Plannen voor nation, brandpreventie instituut APELDOORN De commandant van de Apeldoornse brandweer, de heer C. Tiemens, heeft op een persconferentie meegedeeld, dat er met het oog op de schribarende toeneming van het aantal branden gedurende de laatste jaren plannen bestaan voor de stichting van een nationaal brandpreventie-instituut, waarin vertegenwoordigd zullen zijn de Vereniging

Nieuwe Leidsche Courant | 1964 | | pagina 5