Het verhaal van de gastheer Kerstfeest op shabbath vlak bij Nazareth 4/1: KERSTBIJLAGE 1964 EEN GOEDE TRADITIE KON WORDEN GEHANDHAAFD. OOK VOOR DE KERSTBIJLAGE 1964 SCHREEF DE AUTEUR HERM. STEGGERDA WEER EEN VERHAAL. HET KREEG DITMAAL TOT TITEL: HET doel was Bethlehem. En naar die kleine Davidstad gaan blijkbaar vele wegen. Die daarop gaan, zij raken soms el kander kwyt of komen ook el kaar wel tegenZe komen allemaal van ver. Zal dat ooit anders we zen? Wij komen allemaal altijd van ver, als herder of als wijze. De een geroepen door de gouden ster, de ander op zijn eigen wijze Maar goed: het doel is Bethlehem. 70 kwam het ook, dat op een keer, juist op een kruispunt van die vele wegen, veel bezoekers, pelgrims en aanbidders, elkander vonden onder 't zelfde doel. Een boer, een herder en een dominee, een pa ter, wijsgeer, dokter, refugié, een non, een vrouw in 't bont, een handelsman, een ne ger en een bedelman. Kortom, van overal, van alle rang en stand, van alle tong en taal, maar door het zelfde doel gegrepen, vermoeid, belast, vol hoop of angstmaar ergens hadden allen toch begrepen, dat in dit Bethlehem een wonder was geschied, en velen hadden daar hun eigen theorieën over. Doch in dit eerste blij ontmoeten, gaf men elkaar en zeer spontaan de hand. Het stond wel vast, al konden zij elkaar, niet helemaal verstaan, ze zouden op de verd're weg, elkander steunend, samen gaan. TV/TAAR nu geviel het, wonderbaar, dat op dat wegenkruis, verscholen tussen weeg'lend groen, een groot en kost'lijk no dend huis, de meesten tot een wijle rust verlokte. Temeer waar op de brede stoep een vriend'iyk gastheer heel de groep tot binnenkomen noodde. „Welaan, kom in, mijn huis staat voor u DOOR HERM. STEGGERDA open. Zijt welkom hier, er is nog tijd; ik weet waarheen uw voeten lopen. Uw doel is mij bekend en wil straks met u gaan. Ik weet de rechte weg, maar sterk u voor die tocht. Het is nog altijd zo, dat aan een goede tafel, een goed glas wijn, de mensen, wie en wat z'ook mogen zijn, elkander duid'lyker verstaan." Eerst was er aarzeling, die langzaam aan werd overwonnen. Wantrouwend eerst ging men nog op dit noden in, doch bij het geurend maal dat snel werd opgediend en bij de wijn, werd spoedig elk bezwaar ver geten, en het gesprek vond hier een aarze lend begin, met 't Christuskind daar midden in. T)AT is niet nieuw, want sinds de Vader ons Zijn Zoon kwam schenken, zijn door de eeu wen heen, veel duistren en verlichten, rond deze Goddelijke daad, gaan preken, schrij ven, denken.... en tot vandaag geldt nog het woord van d'oude Simeon: „Zie, Deze is een val en opstanding voor velen." En zo ook hier, want rond de kribbe in de stal ontstond geloof, aanbidding en krakelen. Is dit het Kind dan wel, door God ons toege zegd? „Dit is de vraag, die ik u graag had voor gelegd", aldus de gastheer zeer geslepen. ,,'t Zij ver van mij, om twijfel in uw hart te zaaien, maar soms komt mij dit alles als een Oosters schoon verdichtsel voor, dat ons uit d'allervroegste eeuwen is be waard gebleven. Maar voor wie nuchter denkt; is dit niet wat te ver voor ons ver stand gedreven? Versta mij goed, God stelt een mens in 't Paradijs, maar door zijn' ongehoorzaamheid wordt hij voor altijd uit de hof verdreven en wordt een balling op de wereldbol. Maar zie, die God verleent de mens genade. TJIJ zendt zijn Zoon, om de verbinding te herstellen, en daalt als mens in onze wereld neer, om ook als mens, die onge hoorzaamheid te dragen. Zijn kruisdood, brengt de mensen weer terug naar 't eeuwig EdenIk vraag me af: is dit de wijsheid niet der dwazen? Het komt mij voor, dat elk jaar minder wijzen, de weg naar Beth lehem in vol geloven gaan. Het leven is te druk, we hebben al zoveel te reizen om nu nog bij de Staldeur stil te staan. Daarbij de kerk kan ons moderne denkers moeilijk overtuigen. Spreekt zij ons aan in populaire taal: ik vraag voor wie? Want die gelooft heeft dit niet nodig en voor wie niet ge looft, verliest de kerk haar sfeer van 't heiligend gezag. Doch onder al dit vreemd verwarrende gedrag, meen ik een diepe hang naar nieu we zekerheid te speuren, maar wie zal die, en waarmee zal hij die en hoe, de mens die zekerheid her geven, als de pro feten elkaar niet meer verstaan? Ik wil uw antwoord graag vernemen." „Gij wilt geen twijfel zaaien", aldus de dominee. „Gij deed niets anders hier. Uw taal is het cliché, van Satansspel in 't Paradijs, dat is Gods woorden disputabel stellen. Een zinloos en gevaarlijk geesten kwellen. Hier is geen ruimte, neen. Hij is de Christus of Hij is het niet. Daartussen ligt een heilloos zoeken, het eeuwig vragen de „misschien". My dunkt hier geldt Gods eigen woord: „Indien gij niet gelijk wordt aan de kind'ren, gij zult het Koninkrijk T)E wijsgeer schudde 't hoofd en vroeg: „Ligt hier de waarheid niet in 't mid den? Gjj weet het toch, verstarring is de dood voor elke geest. Wie kinderlijk ge- looft, hoe zou hij niet aanbidden? Maar is het ook niet juist, dat onze geest zich be zighoudt, met wat de grote denkers aller tijden ons schonken aan gedachtengoud? De wetenschap schrijdt voort en komt nieuw licht verspreiden. Soms over dat, wat ons onwankelbare waarheid scheen. Maar zie, uw zwakheid is, gij durft niets van uw waarheid los te laten. Let wel uw waar heid slechts die ik beslist niet weg wil praten, maar 'k vraag mij af, is uwe waar heid dan Gods waarheid ook?" Hier rees de pater van zyn stoel en zei: „Waarom zou wat gij zegt als juist en beter preveleren? Geloven is een zaak van 't hart doch mede van 't verstand. Alleen wanneer we ons met hart en ziel tot Chris tus keren, zien wij Gods weg pas in het juist verband. Wie van het oude afstand doet, en zich niet vindt in uwe wijze zeker heden, wordt als een lam de ruimte inge jaagd en wee wie dan geen herder heeft in dit verloren Eden." r\E toon van spreken werd heel fel. Een luid rumoer ontstond rondom de tafel. De een stond driftig naar de ander op en zelfs werd hier en daar een vuist geheven. Doch plots'ling stond de herder op en gaf de bedelman een schouderklop en zei: „Kom, laat de wijzen en de dwazen twisten. Wij gaan naar Bethlehem het Kind aan bidden." De neger liep al zingend in hun midden: een lied voor 't Kind, dat voor de armen kwam. Het Kindje met een stralen krans. Toen greep de non haar rozenkrans tot biddenen langzaam spleet de pel- grimschaar, de weter, de twister en de twij felaar. f)E gastheer stond en zweeg, een matte J-/ glimlach om zijn lippen. Hij borg zijn spijt, voor wie hij toch'naar Beth'lem zag ontglippen. Wat hij aan tafel overhield, v hem voor dit moment allicht genoeg. schonk ze goede wyn en gaf ze 't besl' eten. Zo waren zij al twistende het Chrl|v tuskind vergeten. JJELAAS, helaas, zo eindigt dan dit ouj maar steeds weer nieuw relaas. 4 sleutel is niet ver te zoeken. Geloof alleq Gods liefdedaad gaat boven ons verstai en boven alle wijsheid uit de boeken, heeft het heilsgeheim de wijzen en standigen verborgen, maar heeft het a^ zijn kinderkens geopenbaard. Hebt U al „gedipt?" Misschien zult u tijdens de Kerstdagen gas ten ontvangen. Er zijn veel huisgenoten thuis en daarbij past een lekker hapje. Niet te bewerkelijk en pittig voor 's avonds is het maken van één of meer „dips". Een „dip", voor het geval u het nog niet wist, is een koude pikante saus, waarin kleine hapjes ge doopt worden. Blokjes vlees of vleeswaren, borrelworstjes, gehaktballetjes (zelf gemaakt of uit blik) blokjes kaas, stukjes vis, garnalen, stukjes asperges, bosjes bloemkool. Wat zegt u van ketchupgemberdip? drie volle eetlepels mayonaise, eetlepel tomatenketchup, eetlepel gemberstroop, V.2 eetlepel azijn, stukje ui, 2 bolletjes of 2 theelepels gesneden gember, peper en zout. De mayonaise losroeren met de ketchup, de gemberstroop en de azijn, de ui schoon maken en evenals de stukjes gember zeer fijn snipperen. Deze 'ingrediënten door het sausje roeren en het geheel op smaak maken met een weinig peper en zout. In dit sausje worden rauwe roosjes bloem kool, blokjes jonge kaas of stukjes gare vis „gedipt". Wie om een recept van kerstpudding verlegen zit, hier komt het: 2,8 dl zwarte bessensap, schil van Vz citroen, stukje pijpkaneel van 3 cm, 1 kruidnagel, 1 kopje suiker, 8 blaadjes witte gelatine, 1 grote appel, citroensap, 2 bananen, een achtje slagroom, 2 afgestreken eetlepels witte basterdsuiker. Beséesap aanvullen tot een halve liter met water. Aan de kook brengen met citroenschil, pijpkaneel, kruidnagel en sui ker en Vz uur zachtjes laten trekken. Het vocht zeven. De bladgelatine 5 minuten in ruim koud water weken tot hij zacht is en goed uitknijpen. De gelatine in de nog war me vloeistof oplossen. In een goed omge spoelde puddingvorm een bodempje van de vloeistof gieten en bijna stijf laten wor- Een halvebanaan in plakjes snijden, hiervan stermotiefjes maken en in de gelei duwen. De gelei volkomen laten opstijven. De rest van de massa koud en drillig laten worden. De appel in kleine stukjes snijden en vermengen mét de citroensap. De rest van de bananen pelleh, in plakjes snijden en met de stukjes appel vermengen. Dit fruit door de drillige puddingmassa schep pen en de vórm vérder vullen. De pudding geheel stijf laten worden, i TpR WERD een jongetje •*-J boren. Een klein, Joods jongetje. Op zichzelf niets bijzonders. Er gold een belof te dat Zijn volk talrijk zou worden als het zand aan de oever der zee. En wie telt er nu zandkorreltjes? Toch wa ren er jonge mensen voor het eerst bij elkaar gekomen om Zijn verjaardag te vieren, waar overigens de datum niet precies van bekend was. De geboorte van het Kind vond omstreeks tweeduizend jaren geleden plaats. Die wonderlijke verjaardag, die de mensen „Kerstfeest" noe men, vierde een kleine groep gegrepenen door het licht, in het land van Zijn geboorte. Het Kind kwam tot het Zijne en de Zijnen hebben Hem niet aange nomen. Zij, die vertegenwoordi gers van de laatsten uit het Avondland, waren gekomen om de eersten, het volk van het Kind, hun liefde te tonen. Want dat was het eerste gebod: dat gij elkander liefhebt. En hoe schromelijk hebben Christenen bijna tweeduizend jaar lang dit gebod overtreden. Léon Robert uit Zwitserland, Arie van Tol uit Aalsmeer, Henri Clot, Zwit ser en Robert Hoover, Ameri kaan, en met hen een groepje jongeren uit verscheidene lan den willen de diepe kloof die Joden en Christenen scheidt overbruggen. Zij vierden in 1963 voor de éérste maal samen het feest van het Kind, vijf en twintig km ten noorden van Haifa dicht bij de zee in de christen-moshav Nes Ammim. Zij leefden weliswaar van de hand in de tand. Het enig onder komen van het jonge echtpaar Vet- terli was een oude autobus. Daar bij kwam nog dat mevrouw Vet- terli een kind verwachtte. De an deren werden door ziekten ge plaagd: de aanstaande vader had typhus opgelopen en was pas ont slagen uit het ziekenhuis in Naza reth, twee andere bewoners van de moshav kregen geelzucht en mevrouw Robert had een dokter nodig omdat ze door een schorpi oen was gestoken. De huisbewo ners waren kortelings van de we reld afgesneden, te voet noch per auto kon men hen bereiken. Een behoorlijke weg was er niet en je zakte weg in de klei. Zonder straatweg was het eigenlijk onmo gelijk om in Nes Ammim te over winteren. Er was weliswaar een opdracht verstrekt om een weg aan te leggen, maar de zaak zou beginnen als er een flink bedrag betaald werd. Ze wachtten op geld. Alleen met idealisme kom je niet ver, zelfs niet als pionier. Ze hadden alle moed die er nog over was, verzameld. Zouden de vrien den in Europa hen niet vergeten? Ze zaten letterlijk in de modder. Toch bouwden ze bij de bus een overdekte plaats, aan de oostzijde. Hij werd zeven bij vijf meter groot. Zo was er plaats genoeg voor alle twaalf Nes Ammimers en hun naaste vrienden. Want dat is gewoonte in Israël: op feesten no dig je buren en vrienden uit en die wet der gastvrijheid gold juist mjt Kerstfeest .Was het niet het feest van het Kind? „Minister" De zon scheen als bij ons in mei, de eerste tarwe was pas gezaaid, en de naaste Kibboetz- buren hadden mest gestrooid met de Nes Ammim-traktor. Het bouwland was van grote stenen gezuiverd, zodat de zaaimachine en de ploeg meteen door kon den werken. Van der Spek uit Zoetermeer meende, dat er een provisorische straat moest ko men op het tracé van de defi nitief geplande, dan waren ze wat dat betreft uit de brand. De enige Jood onder de Nes-Am- mimers, Shlomo Bezek die uit Loosduinen komt, speelde de rol van minister van binnen- en buitenlandse zaken. Hij spreekt vloeiend Ivriet, Hollands, Frans, Duits en Engels. Met al hun dagelijkse zorgen voor ogen verzamelden zij zich voor die eerst viering van het Kerstfeest. De Kerstgeschiedenis werd. ge lezen. In het Frans, Duits, En gels en Nederlands klonk het oude verhaal en de aanwezigen luisterden naar: En het ge schiedde in die dagen...." Eenvoudig voudig Clot deed dat in het Er Hans Bernath in het Engels. De voerd. Het was in alle eenvoud een feestelijk herdenken, die door de soberheid indrukwekkend was. Ook de aanwezige Joden luister den aandachtig en waren zeer on der de indruk. Wat weten zij van Jezus van Nazareth en diens volge lingen? Van vader op kind hebben zij gehoord: christenen deugen niet, zoals christenkinderen open lijk of in vage aanduidingen het Jodendom hoorden beschimpen. Uit goede nabuurschap hadden ze de uitnodiging aangenomen zo als ook de Nes Ammimers uitge nodigd worden op de feesten van de nabije kibboetzim. Zij hadden oren en ogen wijd ópengezet. Sha lom vrede op aarde, déze bood schap konden ze verstaan. En woonde Jozef de timmerman niet in Nazaret, niet zó ver ten Zuiden van van hun eigen woonplaats? Toen het Kind twaalf jaar was, werd hij Bar Mitzwah, zoon der die leeftijd. „Meen niet, dat je de Joden bekeren kunt", zegt de journalist Erich M. Lehmann uit Nahariya, die Nes Ammim goedgLzind is. Hij heeft grote belangstelling voor de poging van dat groepje christenen om de Joodse Staat te helpen op bouwen cn volgt van slap tot stap hun vorderingen bij het handcn- uit-de-mouwen steken. En wat hebben ze na dat eerste Kertsfeest een vorderingen gemaakt met de opbouw van hun nederzetting. Vo rig jaar een gammele autobus, de regeringstoestemming in de ijskast, zorg om gezondheid en finan- Machines Medio januari 1964 kwamen de machines om het land te bebou wen, die totaal 133.000 Zwitserse francs kostten. De vergunningen van de regering kwamen los, nu de kat uit de boom was gekeken en Nes Ammim kennelijk niet met kwade bedoelingen jegens het land en zijn bevolking bleek bezield, integendeel! De opbouw van het dorp is begonnen. Er zijn nu acht barakken met kamers van vier bij vier meter. Barakken, die het wel vijftig jaar uit kunnen houden. Er 1 Akko r zijn in Israël twee soorten neder zettingen: kibboetzen met een collectieve opzet en moshavs, die een coöperatief karakter dra gen. Zo'n moshav is Nes Ammim nu daadwerkelijk geworden. Ieder gezin woont op zichzelf. Bovendien is er één grote barak waar nu officieel het bureau gevestigd is. Een andere barak is het gezamen lijk waslokaal met toiletten, douches en een automatische was machine. Daarachter bevinden zich eetzaal en de keuken de zoge naamde „gadderogel zijn verblij ven. Daar volgen ze (gratis) een cursus Ivriet, als tegenprestatie werken ze dan een halve dag voor die kibboetz. Karientje Roller van drie jaar, Keesje van der Spek van een half jaar zien toe als hun moeders voor de hele gemeenschap wassen, strijken en koken. Reken maar dat er wat komt kijken! Het meisje Robert vanUertien jaar be zoekt de gewone Joodse school. Dat alles gaat in goede harmonie samen: de Amerikaanse methodist, de Nederlandse gereformeerde, de Duits-Evangelische en de Zwitser se Freikirchen mensen leven en werken samen aan de opbouw van wederzijds begrip, Verharde weg Gelukkig is de vurig-verbeide weg naar buiten óók deze Kerst gereed. Het is een vijf meter bre de verharde weg, die aansluit de grote straatweg Nahariya. Er is eer stroom opwekt voor licht raten. Er is een eigen pomp gesla gen, met goed en heerlijk water, Er heerst een geweldige aktfvi- teit. Pakte vroeger iedereen maar het werk aan dat voor handen was, nu ratelt Henri Clot in alle vroegte zijn medebewoners wak ker om de velden te bewerken met de bulldozer. Aan de rand van de heuvel ligt de anjerkwekerij van Jan Baars uit Ellekom en Gé Dor- land heeft er zijn fazantenkooien. Belangrijk is ook dat de Moshav- leden pas een eigen burgemeester hebben gekozen. De dorpsgemeen schap is een open gemeenschap Niettemin vallen er vele zaken te regelen in deze internationale en interkerkelijke nederzetting. De artsen Pilon en Bernath zijn commissaris. Onder hen komen de burgemeester Léon Robert, geko zen door de pioniers, en de be drijfsleider, Cor van der Spek. Ieder die vragen, klachten of moeilijkheden heeft, nan zich na deze nieuwe functieverdeling rich ten tot de man wie het aangaat. Vertrouwen Er zijn het afgelopen jaar uit stekende relaties gekweekt met de buren (Druzen christen-ara bieren, Moslims en de ex-ghet- tostrijders). Ook de samenwer king met de regeringsinstanties verloopt naar wens. Nes Am mim heeft thans het vertrouwen van volk en regering van Israël. Nes Ammim wil en kan geen missionair station zijn. Het wil een christelijke nederzetting zijn in het huis van Zion. Het verlangen van het oude volk dat eeuwen zucht onder po groms, kruistochten en inquisitie wordt ijzer en beton, vruchtba re akkers en winstgevende fa brieken. In onze dagen ge schiedt het wonder, en christe nen mogen helpen aan de op bouw van het oude-nieuwe land. Pas nutv... de Moshav. Erich Lehmann, de journalist, hield een lezing. „Wil len jullie werkelijk opbouwen, zoek het dan in de sociale sector. Wat de nederzetting eens presteren zal, wordt door het nageslacht vergeten. Geheel belangeloos het Joodse volk helpen, cat is het", suggereerde hij, „bijvoorbeeld de zorg voor polio-patientjes" De Nederlandse voorzitter van Nes Ammim, de heer J. Minnaar te Rotterdam zegt ervan: „Mij trekt het erg aan. Maar we kunnen niet te veel hooi op onze vrk nemen'" Dit jaar valt Kerstfeest op shab bath. Gelukkig voor de pioniers van Nes Ammim! Wan (en dat is voor ons in Nederland misschien een gek idee) op zondag wordt er hard gewerkt door do Moshav-l®- den. Zij vieren de shabbath, heb ben des morgens een gezamenlijke eredienst en 's middags poogt ieder op zijn wijze innoud aan de rustdag te geven. Zondagsviering zou door de Israëli's n et begrepen worden. Kerstfeest op shabbath. In blij gedenken om het vele goede sinds Kerst 1963 za. de kleine groep gelovigen van-de-daad bit elkaar komen. Gastenhuis Hun Kerstwensen? De bouw van een gastenhuis, waar toeristen welkom zijn, en waai ook mede werkers tegen kost en inwoning onderdak kunnen vinden. Mis schien krijgen zij van de een of andere organisatie thuis dan woi een gratis reis van en naar Israël iip jndai Hel i „Ver- waltungsratsitzung", heer Minnaar zojuist terugkeerde kwam in de kolommen van d._ Jerusalem Post. De Isiaëli's heh- ben daaruit kunnen lezen, dat dr Elia Rothschild, lid van het Rudoll Baechinstituut, (een filosofisch in stituut van de Liberale Joodse Gemeente) een toespraak hield voor de bestuurderen en leden van Nes Ammim. „Nes Ammim doe' veel om de verhoudinfe ehristen-é 1- Joden te verbeteren, wat zeer tor te juichen is. Israël zit niet be paald op de christenen te wachten. Het geluk hebben we al. Door jullie gelukkiger leven zou je kun nen spreken tot ons", aldus dokter Ella. Er gloort licht, o een heel klein sprankje nog maar, tussen christen en Israël. Maar er zijn beloften, dat dit licht eenmaal zal doorbreken. Want een Kind is ons gebo ren, een Zoon is ons gegeven, en Zijn naam is Wonderlijk. J. DE VLIEGER VERBEEK

Nieuwe Leidsche Courant | 1964 | | pagina 16