mm mSL Allerwege waardering voor beleid B. en W. Leiderdorp verkeerd Boeren maken gebruik van de tractor VLEET FERD'Jk V tJéi Denkt u om uw Kerstgroeten Milly Scott en Seaside Singers in De Rank landbouw Veel ongelukken in Trekker heeft lange waslijst van kwalen KERSTVIERING 7964 Visserij nieuws bij de éÓ'3 Voorproefje Haarlemse kerstkeuringgoed "HnEUWE LETOSE COURANT DINSDAG 22 DECEMBER 1964 i KATWIJK. .KATWIJK. NYLON ONDERJURKEN NOV ANA en TIMA dames- en herenonderkleding DRALON ONDERBLOUSES SWAN ZAKDOEKEN 3 STERREN NYLONS „DE WOLBAAL H. BROUWER Voorstraat 25 Katwijk s Telefoon 2363 Wij hebben nog speciale uitgaven BOEKHANDEL PRINCESTRAAT 38 VAN DER LEE KATWIJK a. ZEE. TEL. 2492 s",r RADIO en TELEVISIE H. P. BLOOT ANDREASPLEIN 12 KATWIJK AAN ZEE Telef. 2331 - b.g.g. 3862 Voor al uw KERSTVERSIERINGEN kerstballen ir kunstkerstbomen ir kaarskandelaars Grote sortering KAARSEN ook in gotische vorm Kerstboomverlichting engelenhaar ir kerstboomstandaarden „HET EMAILLEHUIS' NOORDEINDE 7 Piet Oudshoorn PRINCESTRAAT 11-13 SCHOENEN oor 't gehele gezin SCHOENHANDEL HAASNOOT LEIDERDORP In de begrotingsraad van gistermiddag en -avond I heeft het college van B. en W. niet veel moeite gehad op deze begroting het fiat van de raad te krijgen. Allen waren er blijkbaar van overtuigd dat er alles aan was gedaan het tekort, dat er onvermijdelijk is, zo laag moge lijk te houden. Bij de algemene beschouwingen voer de namens de A.R.- fractie de heer J. W. Boot het woord. Evenals alle volgende sprekers sprak hij woorden van dank en lof over de wijze waarop deze begroting is voor bereid. De heer Boot deed het college enige Cggesties aan de hand om de gemeen- -inkomsten te verhogen, onder meer ierkoop van gemeentewoningen aan ïewoners en zandwinnning uit de grote pijver die straks gegraven moet worden |n het Houtkamp. Als het het provinciaal bestuur van huid-Holland ernst is door kunstmatige (ilanden het Braassemermeer voor re creatie aantrekkelijk te maken dan is een beter bevaarbaar maken van de Does een dringende noodzaak. „Wat de woningbouw betreft ver heugt het ons. dat de onderhandelingen met Lelden over dit onderwerp gunstig perlopen. Er is in onze gemeente nog dringend behoefte aan woningen voor Alleenstaanden en bejaarden Grenswijziging Over de stand van zaken t.a.v. de fcrenswijzigingskwestie hebben wij wei- pi g redenen op dit moment opmerkin gen te maken. Officieel staat Leider- iorp momenteel buiten die strijd. Maar dat betekent nog helemaal niet dat Lei derdorp niet geïnteresseerd is in de Strijd van de aangevallen nabuurge meenten. Het gymnastiekonderwijs verkeert in een noodtoestand. Is het geen oplossing dc lichamelijke opvoeding ook buiten te beoefenen? De heer P. J. Andrik sprak namens de P v.d.A.-fractie „Het is onverteer baar dat enerzijds de belastingen wor den verlaagd terwijl wij als gemeente gedwongen worden de plaatselijke be lastingen te verhogen. Daarom zullen wij principieel stemmen tegen de voor gestelde verhoging van plaatselijke be lastingen". Wat de woningbouw betreft drong de heer Andrik aan op fabrieksmatige wo ningbouw. Namens de K.V.P.-fractle sprak de Ihecr A. M. Kleiss „Wij juichen het toe dat het onderhoud van de voortuinen aan de bewoners zelf zal worden over gedragen. Grote financiële lasten wor den ons daarmede van de schouders [genomen. Is het ook niet mogelijk, al dus de heer Klevis, op het terrein [..Voordorp" te komen tot stichting van :n lagere technische school?" De heer E. J. Veldhuyzen (OHU) was verontrust dat het leningpla fond voor onze gemeente zo laag is gesteld. Het zal zeer moeilijk wor den de werken, die uitgevoerd moe ten worden, tc financieren. Dit mede in verband met de bereidheid van onze gemeente Leiden volgend jaar te helpen bU het verstrekken van 100 woningen voor woningzoekenden uit Lelden. Wfl adviseren uw col lege ten zeerste deze zaken met de Rijksoverheid in bespreking te brengen. Ten slotte vroeg de heer Veldhuyzen hoe het stond met de fluoridering van het drinkwater en de centrale werk plaats van de gemeente werklieden. Ten slotte voerde namens de WD- fractie de heer R. Poels het woord ..Zullen wij het uiterlijk aanzien van de gemeente niet wat minder kostbaar maken?" Ook hij stelde de vraag of het niet tijd werd ook tot systeembouw over te gaan. In zijn beantwoording zei burgemees ter Gallas dankbaar te zijn voor de waar. dering die was uitgesproken voor het be leid. Ingaande op de opmerkingen van de heer Boot merkte de voorzitter op dat het college de verkoop van flatwoningen en dc mogelijkheid van zandwinning na der zal bezien. De financiële positie baart veel zorg. Het tekort van 1964 is teruggebracht tot f 34.000. Het tekort van 1965 bij het samenstellen van de be groting. dat l 210.000 bedroeg, is inmid dels teruggebracht tot f 133.000 en zal na dat de voorstellen tot verhoging van en kele plaatselijke rechten zijn aangeno men. rond f 100000 bedragen. „Maar wij putten uit onze saldireserve. Wij zullen in 1966 in een zeer moeilijke positie ko men te verkeren", aldus de burgemeester. „Wij hebben echter de verwachting dat er van rijkswege iets zal gebeuren". De kwestie omtrent de sanering van „De Does" en de doortrekking van de Mauritssingel hebben de volle aandacht. Frontaal gebotst WASSENAAR Op de rijksstraat weg kwamen zaterdagavond 2 auto"! frontaal met elkaar in botsing. De 22- jarige J. H. L. uit Warmond liep een sehedelbasisfractuur op. de 21-jarige J. M. S- uit Rijnsburg snijwonden. Eerstgenoemde is in de Zuidwal te Den Haag opgenomen Beide auto' geheel vernield. werden Wat betreft de huisvesting van alleen staanden daaraan wordt reeds gedacht lastingen ontmoette geen overwegend be. Dr. De heer Andrik en mej. v. d. Voord stemden tegen het nieuwe uitbreidingsplan. De be jaardenwoningen zullen er komen. Ook is het college overtuigd van de noodzaak tot bouw van meer gymnastieklokalen. Samen met negen andere gemeenten is gesproken over seriebouw. De bespre kingen daaromtrent met het departement liepen stroef. Er zijn geen grote ver wachtingen. Continubouu) Volgens het briefje mocht Leiderdorp ur 100 woningen bouwen. Er *Un thans 300 woningen In aanbouw. Voor 1965 ztjn oldoende mogelijkheden, als de gron- maar tijdig bouwrijp zijn te krijgen. Leiden kan hier minimaal 100 woningen bouwen, te weten 50 woningwetwonin gen, 25 premiewoningen en 25 in de vrije sector. Er wordt gestreefd naar eontinu- bouw: Leiden kan daar aan deelnemen. „Wü zijn naar ons gevoel met de samen werking &p de goede weg". Op vragen van de heer Kleiss zei de voorzitter te kunnen begrijpen dat ook andere instanties de zorg voor de beiaar den op zich willen nemen. De stichting van een lagere technische school is niet enkel een zaak van de gemeente. Dit wordt per rayon vastgesteld. Voor het aardgas verwacht do directie van de stedelijke gasfabriek dat in de tweede helft van 1965 de grote buislei ding bij Leiden zal kunnen zijn. Ook Lei derdorp zal dan worden aangepast. Dit zal in 1966 zijn. Het zal voor deze ge meente geen financiële conseauenties meebrengen. Wat de fluoridering van het drinkwa ter aangaat kon de voorzitter zeggen dat deze zaak landelijk in beweging is. Ook de heer Poels kon burgemeester Gallas geruststellen door te zeggen dat het col lege blijft zoeken naar financiële odIos- slngen. De bewoners zullen tijdig worden ingelicht over het onderhoud van de tui nen enz. In prettig overleg met de Her vormde gemeente Leiden is overeenkomst bereikt over de regeling met ..Voordorp" Er is nog geen toestemming om te slopen. Een woord van dank aan de beide wet houders vond de burgemeester zee zijn plaats, maar ook aan gemeentesecre taris Hobo. die zo heel veel werk heeft De begroting werd toen goedgekeurd. De verhoging van enkele rechten en be- Tot schorsing van de vergadering en hoofdelijke stemming kwam het nog bü het voorstel tot verkoop van grond aan de Protestantse interkerkelijke stichting voor Bejaardenzorg voor de bouw van 18 bejaardenwoningen aan de Louise de Colignystraat. De raad wordt in een dwangpositie gebracht, vond de heer Poels. Hij zou tegenstemmen. De heer Tieken vond het voorstel niet reëel. Hoe komt het dat het nu niet meer rendabel is?, wilde hij weten. De heer De Groot vond het verlagen van de grondprijs een versluierde subsidie. Het bestuur heeft de weg van de minste weerstand bewandeld en zoekt nu hulp bij de gemeente. De heer v. d. Sluys vond dat dit plan so ciaal gezien gerealiseerd moet worden Door een stap terug te doen is het college op de goede weg. Dit was de heer Andrik (P.v.d.A.) geheel met de heer v. d. Sluys eens. Burgemeester Gallas antwoordde dat er een uitgebreid overleg ls geweest met de stichting. De financiering is aan alle kanten bekeken maar is niet rond te krij gen. De heer Kleiss vroeg schorsing. Na hervatting zei hij beslist niet tegen het stichten van bejaardenwoningen te zijn. Laat de gemeente de grond terugkopen en een stichting In het leven roepen. Na hoofdelijke stemming werd het voorstel met 8 stemmen voor (CHU, AR. PvdA) en 5 tegen (KVP. WDJ aange nomen Belgische arts uit Softenon-proces half jaar geschorst BRÜSSEL De uit rechters en ge neesheren bestaande gemengde raad var beroep heeft vandaag besloten de Bel gische arts J. Casters voor zes maanden te schorsen. Dr. Casters werd in november 1962 vrij gesproken in het beruchte Softenon- proces. Hij was beschuldigd van mede- olichtigheid aan de dood van het doch tertje van mevrouw Suzanne van de Put Ook zij werd destijds vrijgesproken. De Luikse orde van geneesheren had dr. Casters na het proces voor twee geschorst De schorsing begint in maart 1965. Kerstliederen te NOORDW IJK NOORDWIJK Met medeneming van dirigent Louis Peeters scheidde een groot gedeelte van het r.-k. kerkkoor te Noordw\jk aan Zee zich af en formeerde zich opnieuw onder de beslist niet Noordwijkse naam The Seaside Singers". Dat gebeurde in september laatstleden. Dit koor gaf gis teravond een zeer druk bezocht concert in de grote zaal van De Rank. goede dingen te vermelden. Zo zon gen de knapen met heldere zuivere stemmen en goede voordracht De gezichten van de mannen en jon gens kwamen ons van-zelfsprekend niet onbekend voor. Die zangers hadden na tuurlijk reeds hun routine, maar het werd ons toch al vrij spoedig duidelijk, dat er gaten in het verband zijn geval len Die zullen op de duur moeten wor den gestopt om weer de eenheid van vroeger te kunnen bereiken. We hebben de heer Peeters altijd een energiek, bedreven en muziekgevoelig dirigent gevonden. Dat is hij nóg. Maar bij de mannenstemmen, gemiddeld van goede kwaliteit, werd er dan hier. dan daar nogal eens te laag geïntoneerd en sommige wat ingewikkelde polyfone knopen konden niet naar genoegen wor den ontward. Zo was het kostelijke „L'Adieu des bergers" uit Berlioz' orato rium „l'Enfance du Christ" nog niet vol komen concertrijp. Dit gold ook voor Hubert Cuypers' .Transeamus". een meesterlijke compo sitie van herders en engelen, die. mits correct en met goede contrastvorming uitgevoerd, een zeer sterke indruk maakt. Nu werkte de akoestiek van de onge twijfeld mooie zaal niet ten gunste van de muzikale verrichtingen. En een elek tronisch orgel, hoe bewonderenswaardig ook van constructie, past niet bij geeste lijke muziek, ook niet bij kerstliederen Toch zijn er over dit concert ook Silezisch volksliedje (zelfs nóg een keer, op verzoek), het aloude kerst lied „Ons genaeket die avondstaer" (Cuypers), het Engelse „The first Nowell" en, vrij goed, maar nog niet zwevend en luchtig genoeg „L^s anges dans nos campagnes". De bij velen bekende Surinaamse zan geres Milly Scott werkte nu en dan Haar optreden in Stille Nacht was voldoende en stelde ook niets voor, omdat zij deze stijl niet begrijpt. Maar „Go. tell It to the mountains", méér nog „Mary had a baby", respectie velijk door haarzelf en Felix de Nobel bewerkt verheugden in de combinatie koor-soliste-trio Louis van Dijk. door muzikaal leven. Dit deed de technische onvolkomenheden bijna vergeten Wanneer het zo te pas kwam. (b.' The first Nowell) werd er een solo door een van de knapen met succes gezongen. Dan viel het koor met het refrein in. De begeleidingen aan het genoemde elektronische orgel waren behendig duidelijk. Maar het is onze smaak niet. Joh. van Wolfswinkel Katwijkse kerstfeesten KATWIJK AAN ZEE Vanavond houdt de wijkgemeente Zuid-Oost om acht uur een kerstsamenkomst in het wijkgebouw aan het Abeelolein. Eveneens vanavond houdt de wijkge meente Zuid-West om acht uur een kerstsamenkomst in de Oranjezaal van het Jeugdhuis. Morgen om twee uur houdt de wijkge meente Overduin een kerstwijkbijeen komst voor bejaarden en genodigden, en 's avonds om acht uur voor de wijkbe woners m de wijkzaal van de Ichtuskerk. Morgenmiddag om twee uur houdt de wijkgemeente Zuid een kerstwijkbijeen- komst voor bejaarden en genodigden en "s avonds om acht uur voor de wijkbe woners in het wijkgebouw aan het Abeel- plein. Toneelspel in Katwijk KATWIJK. De personeelsvereni ging van de gemeentesecretarie en het kantoor van de ontvanger hield in het parochiehuis te Katwijk aan den Rijn geslaagde toneelavond, die ver zorgd werd door de eigen toneelgroep. Men voerde op het blijspel in drie be drijven „Een vrouw op zicht". De regie as in handen van de heer C. A. Vroo- De hoofdrol, een rentenierende vrij gezel. werd gespeeld door de heer 1. Anderweg. Het spel was beter verzorgd dan vorig jaar, toen de to neelgroep voor de eerste maal voor het voetlicht trad. Na afloop bleef men enige tyd nog ge zellig bijeen. KATWIJK AAN ZEE Woensdag: hoog water 6.18 en 18.42 uur; laag water en 14.26 uur. Literaire opdrachten DEN HAAG Mejuffrouw Anna Mertens in Den Haag, dr F. L. Bastet te Leiden, A. Nuis te Amsterdam en C. Poort '.e Voorburg kregen van staats secretaris Van de Laar een opdracht tot het schrijven van een gedicht Item tot het chrijven van een novelle: mevrouw Marie-Sophie Nathusius te Amstelveen, mevrouw Maria van der Steen in Den Haag en B. Rij des te Overveen. De 35-jarige landbouwer J. E. te V. is gisteren onder zfjn tractor te recht gekomen en op slag gedood. Het ongeluk gebeurde, toen E. zijn buurman, de landbouwer A. hielp bfj het uit de sloot halen van een tractor. Het voertuig van E kantel de achterover door overbelasting. De bestuurder kwam onder de ma chine terecht. Hij laat een vrouw en vyf kinderen achter. Dit is slechts één van de zeker vijftig ongelukken, die per dag in de Neder, landse landbouw gebeuren. In 1963 uier- den niet minder dan 14.260 ongevallen In de landbouw geregistreerdwaarvan 32 met dodelijke afloop. Het is zeker, dat dit ontstellend groot aantal nog met duizenden niet geregistreerde ongeluk- ken moet worden vermeerderd. Lcndbouwkundig.ingenieur P. dc Put ter, hoofdinspecteur van de landbouw- veiligheid van het ministerie van Sociale Zaken, wijt een groot deel der gevaren die de landbouwers bedreigen, aan hel feit dat de landbouwtechniek nog in de kinderschoenen staat. Van de tractor bijvoorbeeld zonder meer het gevaar lijkste monster deugd er volgens ir De Putter vrijwel niets, behalve de botte motorkracht. Daarbij wordt er door de gebruikers ueelal te onvoorzichtig om gesprongen met het materiaal en wordt vaak de tractor als een stuk speelgoed KATWIJK (Van een onzer verslaggevers) iedereen toel kan om Het interkerkelijk Comité nodigt een ieder uit v i den R(jn op woensdag 23 december des avonds c IJMUIDEN Aan de IJmuider Rijksvisafslag werd in november 1964 8.838.639 ton vis aangevoerd met een opbrengst van f 5.576.344,tegen 5.373.977 kilo met een opbrengst van f 3.794.078,in dezelfde maand van 1963. Dat betekende dus een aanzienlijke vooruitgang. De meeste andere maanden van dit jaar moest men met een teruggang genoegen nemen, zodat er eindelijk weer eens reden is voor verheugde gezichten. In de verslag- maand bereikte de aanvoer van verse haring met 3.848.177 kilo met een op brengst van f 1.278.969,een behoorlijk peil. In oktober 1963 waren de totalen 1.388.227 kilo en f 504.062.—. Deze winst was vooral te danken aan de goede resultaten van de spanvissers. De makreel liet zich in de verslagmaand maar moeizaam vangen. Men bereikte een totaal van 383 494 kilo met een op brengst van f. 141.500.tegen 1.137.238 kilo met een opbrengst van f. 430.366.— in oktober 1963. Tn oktober 1964 werd veel schelvis aangevoerd: 1.369.237 kilo met een op brengst van f. 442.522,tegen 696.956 kilo met een opbrengst van f. 331.992, De gemiddelde prijs per kilo daalde dus vrij sterk. Ook de kabeljauw was in de verslagmaand in ruimere mate voorhan den Men bracht het tot een totaal van 560 85Ó kilo met een opbrengst van f. 407.263— tegen 200 574 kilo met een opbrengst van f. 241 971 in oktober 1963. De koolvis en de wijting werden even eens in grotere hoeveelheden aangevoerd zodat men in deze sector niets te mop peren had. Men slaagde er ook in de tongpno- duktie te verhogen. De aanvoer steeg van 165.975 kilc tot 276.683 kilo, de opbrengst van f. 1.064.738.— tot f. 1.704.503.- De loggers en kotters wisten ook meer schol te verschalken. De aanvoer vkn deze vis soort steeg van 876.858 kilo tot 987.024 kilo de opbrengst van f. 557.102.— tot f. 573,548.— EindelUk In d noordelijke contreien werd ein delijk weer eens wat makreel aangetrof fen. Het hield weliswaar nog niet over. maar de verschijning van de blauwpijpjes wis na een lange afwezigheid toch wel een aangename verrassing. Verscheidene schepen zijn na een reis van drie weken naar de Ierse Zee in de thuishavens te ruggekeerd. Uit de vangsten kon worden geconstateerd, dat de resultaten in deze periode zeer afwisselend zijn geweest. Sommige vaartuigen hadden het niet sr-w v tf'A' ©PIB verder gebracht dat tot een totaal 80 kantjes, andere schepen hadden onge veer 500 kantjes buit kunnen maken Ook nog niet zo'n denderend resultaat, maar in ieder geval toch nog de moeite waard. Vandaag aan de markt In IJmuiden verscnenen vandaag on der meer aan de markt de VL 73 Mar- garetha met 450 kisten, de VL 34 Anita met 450 kisten, de VL 121 Willem met 800 kisten, de KW 171 Jan Maria 350 kisten, de KW 39 Wilhelmina Johan na met 275 kisten en de KW 44 Rijn mond 3 met 680 kisten. Voor de woens- dagmarkt had zich al gemeld de IJM 24 Utrecht met 1040 kisten uit de IJslandse wateren In Scheveningen In Scheveningen werden aangevoei 220 kisten schelvis. 90 kisten wijting. 80 kisten gu. en kabeljauw. 850 kisten haring van de Ierse Westkust. 350 kisten schol. 1750 kilo tarbot en 3750 kilo tong Wost-Dultsland De Westduitse secretaris generaal voor de visserij dr. Meseck stelt in zijn over zicht over het seizoen 1963/1964 vast dat de verre visserij na jaren van voor uitgang een terugslag heeft moeten In casseren. Men bereikte met de hele vloot een aanvoer van ongeveer 577 000. derhalf percent meer dan in de gaande periode. De wins zat in grotere aanvoer door de haringvissers en door de loggers en kotters. De verre visserij zag de produktie echter met drie en een half percent dalen. Dr. Meseck concludeert verder, dat de uitbreiding van de vloot wet tegemoet komt aan de grotere vraag naar diepoe- vroren produkten, maar dat deze geen vermeerdering van het visgebied heeft gebracht. Dr Meseck is van mening dat het een harde noodzaak is de visserij in de noordwestelijke Atlantische Oceaan internationaal te regelen. De secretaris- generaal betreurt het, dat het ondanna vele pogingen nog niet tot een gemeen schappelijke visserijpolitiek van de EEG- landen is gekomen. Akkoord De Belgische Nationale Dienst voor Afzet van Land-, Tuinbouw en Visserij- produkten deelt mee, dat een nieuw handelsakkoord werd ondertekend tussen de Benelux en Bulgarije. Dit is geldig heel 1965 Op de lijst van produkten laar Bulgarije mogen worden uitge voerd staat een hoeveelheid vis en vis- produkten ter waarde van 2 500.000 Bel- g.jche frank. Onvoorzichtigheid was ook ce oor zaak van het bij dit verhaal als voor beeld gebruikte ongeluk Boer A. had eerst zelf nog geprobeerd om de tractor uit de sloot te krijgen. Maar het gevaarte van 1700 kilo slipte op zijn bemodderde wielen en dreigde alsnog te kantelen. Buurman E. koppelde daaiop een voor dit karwei eigenlijk iets te korte ketting aan. Toen de eerste poging mis lukte, werd de ketting hogerop de ach terzijde van de tractor bevestigd, waar door er meer druk op de achterwielen zou ontstaan, zodat het slippen werd be moeilijkt. Maar de mannen vergaten, dat daar door tevens de druk op de voorwielen erd weggenomen. Het gevolg was, dat de machine als een paard begon te steigeren en toen de bestuurder er bovendien nog ,.een tikje gas bovenop deed" voltrok zich het drama. E. bekocht zijn hulpvaardig heid met de dood. Als E. slechts de moeite had genomen extra veiligheidsketting aan een la. ger trekpunt te bevestigen, dan was er voldoende tegendruk op de vooras ge- bleven, om het achterover kantelen te voorkomen. ;.Xw. 'Hwalen- - Maar behalve dit directe gevaar, wordt de tractorbestuurder bedreigd door een waslijst van kwalen, die niet zo gemakkelijk woraen herkend. Volgens ir De Putter is de nadruk bij de ontwikkeling van de tractoren teveel gelegd op het economische nut en te weinig op de vraag, in hoeverre de gezondheid van de gebruiker kan worden geschaad. Bezwaren van ir De Putter zijn De zittingen veren onvoldoende. De meeste tractoren hebben ongeveerde voor- en achterassen, dus alle vering moet uit de stoel komen. Nu dat nog niet het geval is, ontstaan veel rug. klachten met op den duur kans op ver. groeiingen. Minder merkbare, maar ir werkelijkheid meer voorkomende gevol gen zijn verzakkingen van de maag en verdere complicaties. De tractor maakt te veel lawaai. Oren. dir langdurig bloot staan aan dit la waai, raken aanvankelijk lijdelijk en op de duur blijvend gestoord. De afvoer van uitlaat, en carterdam- pen is onvoldoende geregeld. De be stuurder zit te dicht bij deze uitlaten, waardoor hij de gassen inademt. Long. ziekten kunnen daarvan het gevolg zijn. .De bediening van het stuur en de pe dalen is te zwaar. Het zitten in de kou is in het algemeen nadelig. U leest het goedbet bezit van een tractor, die misschien wel drie paarden heeft vervang in, is eerder een reden om liet al te luidruchtig over te praten, dan om trots te zijn: moet nog veel veranderen. Schuld Ir De Putter is van oordeel, dat de ontwikkeling van de tractortechniek net als bij de auto al het geval ls ge weest zeker nog veertig jaar nodig zal hebben om tot enige perfectie te geraken. De schuld van deze gang van zaken kan echter niet geheel ln de schoenen de fabrikanten worden geschoven, ook in die van de gebruiker, want hij heeft tot dusverre nagelaten hogere eisen aan dit voertuig te stellen. En als de boeren nergens naar vra gen De dienst landbouwveiligüeid, die overigens de totule land-, tuin- en bosbouw omvat, dus ook bijvoorbeeld het gebruik van ?iftige gassen en het bevorderen van schuilgeleg ;nheden „in de vrije natuur", houdt niet alleen contact met de afnemers van de land bouwmachines, maar ook met de ma kers daarvan- Door zijn invloed aan te wenden, hoopt de dienst voortdurend betere vindingen te kunnen uitlokken- Beter frame Een heel belangrijk aspect is, volgens ir De Putter, de verbetering van bet frame van de cabines op de tractor. In dit verband deelde de heer De Putter mee. dat binnenkort in Wageningen proeven zullen worden genomen om een cabine-frame te ontwerpen dat, zelfs al kantelt de tractor, niet als een lucifers doosje ln elkaar wordt gedrukt, zodat de bestuurder te allen tijde ,.de vrijheid behoudt" om te kunnen ontsnappen. In Zweden zijn de technici reeds ver gevorderd met deze proeven. Ir De Put ter is ervan overtuigd, dat een beter frame veel dodelijke ongevallen zal hel pen voorkomen. Want behalve achterover kantelen ge beurt het nog vaker, dat een tractor zijdelings kantelt, in een sloot of van een helling. De meeste andere voorkomende onge lukken met tractoren zijnverkeerd aankoppelen, rijden met te hoge snel heid, vooral in bochten, het overreden worden door de tractor of het gegrepen worden door de aan de aftakas gekop pelde tussenas. Het is duidelijk: een tractor is geen speelgoed, ook al wordt deze machine maar al te vaak op die wijze behandeld. In dit verband is een kritische geluid bepaald niet overbodig. Hoewel het bui ten het terrein ligt van de arbeidsin spectie dient te worden gesteld, dat het vaak gebeurt, dat kinderen van nog geen zestien jaar (de wettelijk verplicht gestelde leeftijd) een tractor besturen. En al- „oom Piet" veertien dagen vrü is van kantoor, gunt de boer die ook nog wel eens het pretje van tractorrij den. De toenemende onveiligheid in de landbouw gedoo-jt niet langer onvoor zichtigheid. Niet voor niets worden de landarbeiders van vroeger tegenwoor dig „landbouwmachinisten" genoemd. Het bedienen van landbouwmachines eist kennis en verantwoordelijkheids gevoel. Met beide zaken kan niet te licht worden omgesprongen- HAARLEM De bloembollenkwekers hebben de kijkers in het Krelage- huis een voorproefje gegeven van het moois dat men over enkele dagen op de Kerstkeuring kan zien. Drie inzendingen trokken sterk de aandacht: de grote groep van de puntig gevormde tulp Christmas Marvel, de nieuwe helderrode hyacint Vuurbaak en de vorstelyke narcissen van G. B. de Vroomen uit Sasseuheim. o.m. de soorten: Peeping Tom, Barret Browing. Eddy Canzoni. prof. Einstein, Renate Tebaldi en de fraaie Gigantic Star. Narcissen waren er ook van de fa. Van Reeuwijk uit Abber.es. Onder meer: Early Bright, Peeping Tom, Quirinus en Aflame. Veel interesse legde men ook aan de dag voor een van de zaailingen, die de fa. J. Gerritsen Zn uit Voorschoten toonde. Het is een van die typiscn ge vormde aanwinsten, die men exposeerde onder de naam Chanterelle. Tulpen waren er naast Christmas Mar vel (van wel zes inzenders) heel wat. On der meer bracht de fa. Ant. Nijssen Zn uit Santpoort een aantal zaailingen van Sunburst, de dubbele rode Stockholm, enz. Warnaar Co uit Sasseuheim liet de aparte Teheran zien: een Alberio-sport. Een nieuweling was ook Early Light van P. Hermans uit Voorhout. Van dezelfde firma zagen we de lichtgele Amulet, ter wijl Colijn Zn uit Voorhout de kloeke Dixieland en Cantor, twee beste bos- tulpen, toonden. Dix' Favorite liet de fa. H. M. van Haaster uit De Zilk ln beste conditie zien en van de fa. J. van Eijk uit Heemstede noleerden we Golden Triumph. De nieuwe rode hyacint Vuurbaak van C. J. van Zonneveld. De Drechsberg, Voorhout, trok sterk de aandacht. Deze nieuwigheid, die fraai van kleur en heel goed van vorm is, moe: ontstaan zijn uit een kruising van Jan Boe en Anne Marle. Een aanwinst is ook de roserode sport uit Anne Marie, die J. C. van Woerden uit Lisse en V. d. Geer uit Voorhout etaleer den. De fa. Hartman uit Voorhout toonde Anne Marle en Carnegie, getrokken ln zinken bakjes. Nieuws uit De Kaag DE KAAG Dinsdag wordt h» de zaal achter de Hervormde kerk door de Hervormde vrouwengroep „Ora et Le- bora" en de meisjesvereniging „Martha" een kerstbijeenkomst gehouden. Iedere belangstellende is hartelijk welkom. De avond begint om 8 uur- DE KAAG Donderdagavond om 11 uur begint in de Hervormde kerk een kerstnachtdienst. Voorganger is ds. Roos. De Chr. gemengde zangvereniging „Looft den Heer" zal in deze dienst haar mede werking verlenen. DE KAAG Het volleybal-damesteam Vobaka heeft tegen DSS uit Leiden met 3-0 gewonnen. De setstanden waren 15-2 15-9; 15-11.

Nieuwe Leidsche Courant | 1964 | | pagina 13